برنزه کردن: 21 روش خانگی برنزه شدن که راحت و کم هزینه است

ممکن‌است فکر کنید مردم از پوست روشن و سفید خوششان می‌آید. اما امروزه بیشتر مردم به‌دنبال راه‌های موثری برای برنزه کردن خودشان هستند. ممکن‌است این مسئله باعث تعجب‌تان شود. به‌هرحال بسیاری از مردم برنزه بودن را یک ویژگی جذاب و زیبا می‌دانند. در فرهنگ غربی، بدن برنزه و براق نشانه جذابیت جنسی و زیبایی است اما این همیشه برای سلامتی مفید نیست. در کشورهای غربی، مردم برنزه بودن را نماد ثروت و شأن می‌دانند. وقتی جامعه به‌سرعت درحال صنعتی شدن است، مردم مجبورند وقت بیشتری را صرف کار و مطالعه درون ساختمان‌ها کنند (اول کارگاه‌ها و کارخانجات، حالا هم دفاتر اداری). مردم دیگر وقت آزاد برای تعطیلات رفتن و درازکشیدن در آفتاب را ندارند.

بنابراین افراد برنزه حتما افرادی پولدار هستند. آنها به اندازه کافی پولدار هستند که به تعطیلات بروند و در آفتاب دراز بکشند. به‌علاوه، افراد برنزه در مقایسه با افراد با پوست روشن سالم‌تر به‌نظر می‌رسند. علاوه‌بر روش‌های سنتی برنزه کردن مانند درازکشیدن در آفتاب، گزینه‌های برنزه کردن بدون آفتاب دیگری نیز وجوددارند که ممکن‌است به شما در سریع برنزه شدن کمک‌کنند. اسپری‌ها یا لوسیون‌های برنزه‌کننده برای افرادی که نگران بالارفتن خطر سرطان پوست‌شان هستند بهترین انتخابند. درمیان گزینه‌های برنزه‌کننده زیر جست‌وجوکرده و روشی را که به درد سریع برنزه شدن میخورد پیداکنید. این مقاله ۲۱روش را برای برنزه شدن در خانه معرفی‌می‌کند. همه روش‌های موجود در این مقاله از منابع موثق جمع‌آوری‌شده‌اند. هر فردی وضعیت پوستی متفاوتی‌دارد؛ بنابراین شما باید قبل از امتحان هر راهی با پزشک‌تان مشورت‌کنید. خواندن این مقاله را ادامه‌دهید تا این ۲۱ راه را برای برنزه شدن یادبگیرید.

۲۱ روش خانگی برنزه شدن

روش‌های متعددی وجوددارد که می‌توانند به برنزه شدن شما کمک‌کنند. بیشتر مردم از محصولات برنزه‌کننده یا حمام آفتاب استفاده‎می‌کنند. به‌هرحال، ممکن‌است محصولات برنزه‌کننده منجر به اثرات جانبی ناخواسته شوند و حمام آفتاب نیز می‌تواند به دلیل قرارگرفتن بیش‌ازحددر معرض نور آفتاب باعث آفتاب سوختگی یا آسیب‌های پوستی ‌شود. تابستان‌ها، افراد زیادی دوست‌دارند به ساحل رفته، روی ماسه‌ها درازبکشند و حمام آفتاب بگیرند. به‌هرحال، آنها روش درست این کار را بلدنیستند. بعضی افراد به خاطر همین مسئله دچار آفتاب سوختگی شدید می‌شوند. ممکن‌است افراد زیادی درباره روش‌های خانگی موثر برنزه شدن و بدون عوارض جانبی سوال بپرسند. قصدداریم این روش‌ را به شما معرفی‌کنیم. اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

۱. زمانی که در معرض نورآفتاب هستید از چشمان‌تان محافظت‌کنید

وقتی حمام آفتاب می‌گیرید، به کلاه نیاز خواهید داشت. عینک آفتابی استفاده نکنید. وقتی حمام آفتاب می‌گیرید، فقط لازم است دراز بکشید و آسوده چشمان‌تان را ببندید. نور روشن می‌تواند با تحریک غده هیپوتالاموس تولید ملانین را تقویت کند. درنتیجه، ممکن‌است رنگ برنزه تند‌تری داشته‌باشید.

۲. پوست برنزه خود را مالش‌دهید

برای اطمینان از اینکه پوست برنزه ‌تان عالی و صاف است، می‌توانید از محصولات متنوع شرکت‌های معروف مانند لورئال، نتروژنا، ویکتوریاسیکرت و دیگر شرکت‌ها استفاده‌کنید. محصولی که دوست‌دارید را انتخاب‌کنید. شما که نمی‌خواهید پوست برنزه ‌تان پوسته‌پوسته و خشک به‌نظربرسد، می‌خواهید؟ مواد تشکیل‌دهنده فهرست‌شده بر محصول را به‌دقت بخوانید و دستورالعمل‌ها را دنبال‌کنید. اسپری یا لوسیون را به‌طور مساوی به پوست‌تان بزنید. مطمئن‌شوید همه قسمت‌های پوست‌تان به‌خوبی با محصول پوشانده‌شوند. اگر بهترین محصول با ویژگی‌های غیرجوش‌زا انتخاب‌کنید، دیگر لازم‌نیست نگران بسته‌شدن منافذ پوست‌تان باشید. اگر دست‌تان به کمرتان نمی‌رسد می‌توانید از دوست‌تان بخواهید کمک‌تان‌کند.

۲. قهوه

می‌توانید برای یک رنگ برنزه عالی به آبگرم‌ها بروید؛ به‌هرحال، ممکن‌است هزینه‌های آن از بودجه شما بیشترباشد و این احتمال وجوددارد که بعضی عوارض جانبی ناخواسته برای‌تان به‌وجودبیاید. برخی افراد به دلیل خوب پیش‌نرفتن فرآینده برنزه شدن مجبورمی‌شوند پوست آسیب‌دیده‌شان را درمان‌کنند. بنابراین، ممکن‌است از خودمان بپرسیم آیا روش‌های خانگی برای برنزه شدن بدون اثرات نامطلوب وجوددارد یا نه. پاسخ مثبت است. قهوه یک برنزه‌کننده طبیعی است که می‌تواند به شما در برنزه شدن در خانه کمک‎کند. همچنین، قهوه در پنهان‌کردن سلولیت هم موثر است.

آیا می‌خواهید برای برنزه شدن از قهوه استفاده‌کنید؟

این مواد را آماده‌کنید:

 یک فنجان پودر قهوه

 دو قاشق غذاخوری روغن زیتون

این کار را انجام‌دهید:

 پودرقهوه و روغن زیتون را آنقدر مخلوط‌کنید تا خمیر نرمی به‌دست‌آید

 این مخلوط را بر روی نواحی بدن‌تان مانند صورت، دست‌وپا و اعضای بدن‌تان بگذارید

 اجازه‌دهید این مخلوط ۱۵ دقیقه روی پوست‌تان بماند

 آن را با آب ولرم بشویید

۴. لیمو

لیمو نیز در فهرست درمان‌های خانگی برای برنزه شدن آمده‌است. استفاده از لیمو می‌تواند تولید ملانین را افزایش‌دهد. درنتیجه، در صورت استفاده موضعی از لیمو می‌توانید سریع به پوستی برنزه برسید.

انجام این روش آسان‌است. فقط لازم‌است عصاره یک لیمو را گرفته و آن را بر نواحی پوست‌تان بگذارید. بعد از ۱۵ دقیقه، می‌توانید آن را با آب ولرم بشویید. به‌ ‌دلیل اینکه ممکن‌است آب‌لیمو حساسیت پوست را به نورآفتاب بیشترکند، بازهم به استفاده از ضدآفتاب مناسب برای جلوگیری از آسیب‌پوستی و آفتاب سوختگی نیازدارید. حتی اگر بخواهید برنزه ‌شوید، بازهم برای جلوگیری از سرطان پوست به ضدآفتاب احتیاج‌دارید.

۵. شکلات

استفاده از شکلات می‌تواند به‌طور طبیعی پوست‌تان را برنزه ‌کند.

اگر می‌خواهید به‌کمک شکلات برنزه ‌شوید، به انجام کارهای زیر نیازدارید:

 شکلات را با مقدارکافی ازکرم آرایشی طبیعی موردعلاقه‌تان ترکیب‌کنید

 این مخلوط را به‌طورمساوی بر نواحی پوست‌تان بگذارید

 برای ۳۰ دقیقه در همین حالت بگذارید

با چندهفته استفاده از این مخلوط به‌صورت چندبار درهفته، می‌توانید به پوست برنزه دلخواه‌تان برسید.

۶. سنگ‌پا

ممکن‌است بعضی افراد از لوسیون‌های برنزه‌کننده بدون نیاز به آفتاب برای برنزه شدن پوست‌شان استفاده‌کنند. به‌هرحال، اگر باقی‌مانده‌های این لوسین‌های برنزه‌کننده روی پوست بمانند، می‌تواند بر سطح فوقانی پوست‌تان تاثیربگذارد. سنگ‌پا در خلاص‌شدن از باقی‌مانده‌های لوسین‌ها و اسپری‌های برنزه‌کننده موثراست. شما باید از سنگ‌پا برای ساییدن کف‌دست‌ها و پاها که احتمالا باقی‌مانده‌های لوسیون‌ها و اسپری‌های برنزه‌کننده در آن‌جا مانده‌اند استفاده‌کنید. مطمئن‌شوید سنگ‌پا به‌آرامی بر نواحی مانند دست‌ها و پاها ساییده‌شود.

استفاده منظم می‌تواند نتیجه رضایت‌بخشی را برای‌تان به‌ارمغان بیارد. پس از استفاده از سنگ‌پا، پوست‌تان حساس‌تر می‌شود. بنابراین، باید بعد از آن از یک نرم‌کننده مناسب برای نرمی پوست استفاده‌کنید.

۷. پودرکاکائو

پودرکاکائو یک برنزه‌کننده موثر برای سریع برنزه شدن است که ما قصدداریم در اینجا به شما معرفی‌کنیم.

این‌ها را آماده‌کنید:

 یک چهارم فنجان پودرکاکائو

 لوسیون ‌سفیدکننده همیشگی‌تان

این کار را انجام‌بدهید:

 پودرکاکائو و لوسیون را به‌خوبی مخلوط‌کنید

 از اسفنج آرایش برای گذاشتن این مخلوط بر نواحی پوست‌تان استفاده‌کنید

 بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برروی پوست‌تان بماند

 با آب ولرم بشویید

برای نتیجه بهتر، این کار را چندبار انجام‌دهید

۸. چای

چای نیز یکی از درمان‌های خانگی برای برنزه شدن در خانه است که نباید از قلم‌بیندازید. چای می‌تواند بدون نیاز به اشعه‌های مضر UV شما را برنزه ‌کند.

این کار را انجام‌دهید:

 سه عدد چای‌کیسه‌ای را در ظرف بگذارید

 سه‌چهارم فنجان آب‌جوش را به ظرف اضافه‌کنید

 اجازه‌دهید این چای به‌مدت ۱۰ دقیقه در آب خیس‌بخورد

 چای را صاف‌کنید

 این چای را با یک‌چهارم فنجان روغن کنجد ترکیب‌کنید

این ترکیب‌می‌تواند به‌شکلی سریع و بی‌خطر پوست‌شما را برنزه ‌کند.

۹. به‌قدر کافی آب بنوشید

آبرسانی یکی از راه‌های برنزه شدن در خانه است که ما قصدداریم در این مطلب به شما معرفی‌کنیم. اگر قصد برنزه شدن دارید، باید مطمئن‌شوید که پوست‌تان به اندازه‌کافی سلامت و درخشان است. اگر پوست‌تان حساس‌باشد، درست برنزه نمی‌شود. همچنین، اگر پوست حساس درمعرض آفتاب قرارگیرد، آسیب‌می‌بیند یا می‌سوزد. بنابراین، مطمئن‌شوید که پوست و بدن‌تان به قدرکافی آب‌دارند. آب نقش مهمی را نه‌تنها در سلامتی بلکه در پوست هم ایفا‌می‌کند. سیستم‌های بدن برای عملکرد درست به آب احتیاج‌دارند. به‌علاوه، کم‌آبی می‌تواند باعث مشکلات پوستی زیادی مانند خشکی، بی‌رنگی پوست و پوسته‌پوسته‌شدن شود. این مشکلات پوستی ممکن‌است فرآیند برنزه شدن را تحت‌تاثیرقراردهند. به‌علاوه، می‌تواند منجر به آسیب پوست‌ شده و وضعیت پوست را بدترکند. برای مطمئن‌شدن از اینکه پوست‌تان به اندازه کافی آب دارد تا با آفتاب برنزه ‌شود، باید در روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

۱۰. رژیم سالم

اگر می‌خواهید پوست برنزه خوبی داشته‌باشید، باید از سلامت پوست‌تان مطمئن‌شوید. در جست‌وجو به‌دنبال راه‌های موثر برای سالم و تمیزکردن پوست از رژیم سالم غافل‌نشوید. نمی‌توانیم انکارکنیم که غذاهاهی خوب می‌توانند به شما پوستی بی‌عیب‌و‌نقص را هدیه‌کنند. باوجود صرف زمان و پول در مراقبت از پوست، اگر فست‌فود یا غذاهای فرآوری‌شده بخورید، ممکن‌است پوست‌تان بی‌رنگ و ناسالم به‌نظربرسد. پوست ناسالم می‌تواند خطر افزایش رنگدانه را که اثری منفی از آفتاب است را افزایش‌دهد. همچنین، در صورت قرارگرفتن بیش‌ازحد در معرض آفتاب، پوست ناسالم بیشتر مستعد سرطان پوست است. سرطان پوست یکی از سرطان‌های معمول در ایالات‌متحده است. بنابراین، بذانید قبل از اینکه یافتن راهی برنزه شدن باشید، درخشان و سالم نگه‌داشتن پوست‌تان بسیار مهم‌است.

رپورتاژ

متخصصان همیشه گفته‌اند آن چیزی که می‌خورید به اندازه چیزی که روی پوست‌تان می‌گذارید مهم است. زمانی که غذاهای سالم هضم‌می‌شوند، به موادمعدنی، ویتامین‌ها و آمینواسیدها شکسته‌می‌شوند که برای درخشش و زیبایی پوست ضروری هستند. اگر وعده‌های غذایی را کنارگذاشته یا از غذاهای فرآوری‌شده استفاده‌کنید، پوست‌تان دیگر انعطاف‌پذیر و قوی نخواهدبود. به‌ویژه، پوست‌تان برای ثبات کلاژن و بافت ارتجاعی به پروتئین نیازدارد.

از خوردن شکر یا محصولات دارای شکر بالا پرهیز‌کنید. مصرف شکر ممکن‌است باعث آکنه و جوش شود. توصیه‌می‌شود غذاهای غنی از موادمغذی مانند سبزیجات، میوه‌ها و غذاهای سالم شامل اسیدهای چرب امگا ۳ را جایگزین‌ غذاهای شیرین کنید.

۱۱. چای و شکلات

چای علاوه‌بر مراقبت از شما در برابر بیماری‌های قلبی، به برنزه ‌شدن‌تان هم کمک‌می‌کند.

دراینجا روش‌های سریع برنزه شدن با چای و شکلات آمده‌است:

 چای سیاه (تقریبا ۳-۴کیسه) را در آب داغ (سه‌چهارم فنجان) بگذارید. وقتی چای دم‌کشید، پودرکاکائوی خام (یک‌سوم فنجان) را با کره‌کاکائو (نصف فنجان) در مخلوط‎‌کن مخلوط‌کنید.

 نصف چای سیاه خیس‌شده را با روغن کنجد یا نارگیل (نصف فنجان) ترکیب‌کرده و به مخلوط‌کن اضافه‌کنید.

 تا زمان نرم‌شدن مخلوط‌کرده و بعد بقیه چای را اضافه‌کنید.

 هرچه چای قبل از اضافه‌شدن به مخلوط بیشتر دم‌بکشد، رنگ نهایی مخلوط تیره‌تر خواهدبود.

۱۲. برای موفقیت لباس‌بپوشید

گر دوست ندارید رد چهل تکه‌ای از خطوط tan روی بدن‌تان باقی بماند، باید همان مایویی را بپوشید که همیشه در هنگام شنا می‌پوشید. علاوه بر این، استفاده از مایوی یکسان ممکن است tan براق و یکدستی برای‌تان به ارمغان بیاورد که تمام پوست‌تان را تا خط مایوی‌تان یکدست می‌کند. همچنین، اگر برای‌تان مقدور است می‌توانید کلا قید مایو را بزنید

۱۳. در زمان برنزه کردن ضدآفتاب بزنید

چگونه با زدن ضدآفتاب سریعا برنزه ‌شویم؟ اگر در زمان برنزه شدن ضدآفتاب نزنید، اشعه‌های UVA و UVB می‌توانند به پوست آسیب‌برسانند. ممکن‌است هنگام استفاده از ضدآفتاب از بالم‌لب هم استفاده‌کنید و در سایه ضدآفتاب بزنید، قبل از رفتن در آفتاب اجازه‌دهید ضدآفتاب حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بر پوست بماند.

۱۴. به‌دنبال جایی در آفتاب بشد

چگونه با این روش ساده برنزه ‌شویم؟ شما می‌توانید به‌راحتی در ساحل یا هرجایی که آفتاب‌می‌تابد برنزه ‌شوید. یا، می‌توانید در حیات‌خلوت خودتان برنزه ‌شوید. چیزی که باید آماده‌کنید لوسیون برنزه ‌کننده، آب، یک صندلی ساحلی یا حوله است.

۱۵. منبع نور خود را انتخاب‌کنید

چگونه با این روش در خانه برنزه ‌شویم؟ بهتراست منبع UV درستی را انتخاب کنید. هیچ چیز حریف نور خوب آفتاب و برنزه شدن سنتی با اشعه‌ی فرابنفش نمی‌شود. در مواقعی که وضعیت آب‌وهوا یا آسمان نامساعد است، ممکن‌است تخت برنزه یک جایگزین یک‌ساله موثر به منظور حفظ قهوه‌ای ماندن پوست باشد.

۱۶. پوست خود را آبرسانی‌کنید

چگونه با این روش برنزه ‌شویم؟

متخصصان معتقدند یک پوست هیدراته سریع‌تر و بهتر از یک پوست خشک برنزه ‌می‌شود. قبل از اینکه پوست‌تان را برای برنزه شدن آماده‌کنید، بهتراست کارهای زیر را انجام‌دهید:

 پوست خود را با لوسیون موردعلاقه که PCA سدیم دارد مرطوب‌کنید

 سلول‌های پوستی مرده و خشک را در حمام با آرام سابیدن با لیف، صابون لایه‌بردار یا پارچه خشن لایه‌برداری‌کنید

 باید سطح مناسبی از ضدآفتاب را بر پوست‌تان بگذارید. درصورت داشتن پوست نازک، بهتراست از لوسیون با سطح بالاتری از SPF نسبت به درجه SPF لوسیون‌های قسمت‌های تیره‌تر پوست استفاده‌کنید. صرف‌نظر از نوع پوست‌تان، بهتراست از ضدآفتابی با سطح SPF حداقل پانزده استفاده‌کنید.

اگر قصد واردشدن به آب را دارید، ضدآفتابی که می‌زنید باید ضدآب باشد. مراقب‌باشید که زدن ضدآفتاب را بعد از هر پنج ساعت تکرارکنید.

۱۷. بعد از برنزه کردن مرطوب‌کنید

مرحله بعد از برنزه کردن بسیار مهم‌است. بهتراست از لوسیون پوست آلوئه‌ورا برای مرطوب و نرم‌کردن پوست‌تان استفاده‌کنید. به‌علاوه، مرطوب‌کردن، پوست را سالم‌ نگه‌می‌دارد و از خشک و پوسته‎پوسته‌شدن به‌خاطر آفتاب جلوگیری‌می‌کند.

۱۸. از روغن‌های طبیعی استفاده‌کنید

در جست‌وجو برای یافتن راه برنزه شدن با موادطبیعی، نباید از روغن‌های طبیعی غافل‌شوید.

روغن‌های طبیعی زیادی وجوددارند که می‌توانند نور خورشید را جذب‌کرده و رنگ برنزه خوب و سالمی را برای‌تان به ارمغان بیاورند. شما فقط باید قبل از برنزه کردن از یک بهبود دهنده‌ی طبیعی رنگ بدن استفاده‌کنید و پس از اتمام برنزه کردن با صابون و آب بشویید. محصولات طبیعی متعددی که می‌توانید استفاده‌کنید این‌ها هستند:

 روغن نارگیل

 روغن زیتون

 روغن جوانه‌گندم

 روغن فندق

 روغن آووکادو

 عصاره چای سبز

 روغن آفتاب‌گردان

 روغن کنجد

۱۹. هنگام برنزه کردن حرکت‌کنید

برای کسب بهترین نتیجه، کارهایی که باید انجام‌دهید این‌ها هستند:

 خود را مستقیما روبه‌روی نورخورشید قراردهید

 زودبه‌زود بدن‌تان را بچرخانید

 در وسط روز بین ساعات ۱۰ صبح و ۴ بعدازظهر درازبکشید.

 پس از آن، از ملحفه یا حوله صیقلی استفاده‌کنید که نور را متمرکزکند

 بعد بر وسیله شناور خود بر روی آب درازبکشید

 درآخر، روغن طبیعی یا لوسیون برنزه خود را هر دو ساعت یا بعد از تماس با آب دوباره بزنید

۲۰. زمان بگیرید

باید مطمئن‌باشید که فقط حدود ۱۵ دقیقه بر هر سمت بدن‌تان دراز می‌کشید. درازکشیدن مداوم در آفتاب واقعا مضر است. بنابراین، حدودا هر ۱۵ دقیقه سمت بدن‌تان را تغییر ‌دهید. همچنین، باید مقدار کافی آب سرد بنوشید و تسریع‌کننده روغن برنزه خود را بزنید. برای داشتن رنگ برنزه رضایت‌بخش، ممکن‌است این فرآیند ۴ روز یا بیشتر زمان‌ببرد.

۲۱. دوش نگیرید

باید به این مرحله توجه‌کنید. نباید قبل از برنزه کردن دوش‌بگیرید تا روغن‌های طبیعی خود بدن به برنزه شدن کمک‌کنند. باید فقط برای برنزه شدن بدون آفتاب لایه‌برداری‌کرده و دوش‌بگیرید.

نکات بیشتر:

 زمان مناسبی را برای برنزه کردن انتخاب‌کنید

 همیشه با آفتاب طبیعی برنزه ‌کنید نه سالن‌های برنزه ‌کردن

 برای پوست روشن، باید هر طرف بدن را حداقل ۲۰ دقیقه برنزه ‌کنید

 از ضدآفتاب و روغن برنزه برای زیربغل‌ها و خطوط بیکینی استفاده‌نکنید

 برای چشم‌های حساس شما عینک آفتابی واقعا مفیداست

 آب در دسترس خود بگذارید.

 بالم‌لب بزنید

مراقب از پوست‌تان پس از برنزه کردن مهم‌است. بعد از صرف وقت در تخت برنزه یا در آفتاب، باید فورا برای جبران آب از دست‌رفته یک لیوان آب بنوشید. استفاده از یک مرطوب‌کننده خوب بر پوست می‌تواند رطوبت پوست‌تان‌ را حفظ و آن را تغذیه‌کند. توصیه‌می‌شود که یک بطری حاوی مرطوب‌کننده با خود آورده و پس از اتمام برنزه کردن استفاده‌کنید.

امیدواریم این مطلب به شما در یافتن بهترین درمان برای برنزه شدن بدون عوارض جانبی کمک‌کند. همه این روش‌ها برای برنزه شدن موثرند. اگرچه این روش‌ها زمان‌بر هستند اما نتیجه طولانی‌مدتی دارند. هدف این نوشته فقط اطلاع‌رسانی است و قصد ارائه توصیه پزشکی ندارد.

نوشته‌های مرتبط