10 بدترین موضوعات که نباید برای شروع گفتگو از آنها استفاده کنید

موضوعات مخصوص گفتگوهای کوتاه بهترین بهانه برای باز کردن سر صحبت میان آدم‌هایی است که آن‌چنان خوب همدیگر را نمی‌شناسند. اگر دچار اختلال اضطراب اجتماعی باشید، شروع گفتگو کوتاه می‌تواند برای‌تان بسیار استرس‌زا باشد. یاد گرفتن نحوه‌ی شروع گفتگوهای کوتاه می‌تواند اعتماد به نفس‌تان را به حدی تقویت کند که بتوانید به خوبی با دیگران گفتگو کنید، ارتباط برقرار کنید، و مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه دهید.

یک راه خوب برای تسکین اضطراب آماده کردن خود برای انواع موضوعاتی است که ممکن است در ارتباط با دیگران مجبور باشید درباره‌شان صحبت کنید. برای شروع گفتگوهای کوتاه نه تنها باید بدانید چه چیزهایی به زبان بیاورید، بلکه هم‌چنین باید بدانید چه چیزهایی را خصوصی نگه دارید و چه نکاتی را رعایت کنید.

به علاوه، غلبه بر مقاومت درونی‌تان برای اجتناب از شروع گفتگوهای کوتاه نیز بسیار مهم است، زیرا اجتناب از این کار فقط باعث می‌شود اضطراب‌تان در طولانی مدت وخیم‌تر شود. به جای این‌که از گفتگوهای کوتاه بترسید، تصمیم بگیرید بر این ترس غلبه کنید.

بدترین موضوعات برای شروع مکالمه

۱. مسائل مالی

پرسیدن سوالات شخصی درباره‌ی وضعیت مالی فردی که به تازگی با وی آشنا شده‌اید، کار نادرستی است. پرسیدن سوالات شغلی یا جنبه‌های مثبت شغلی طرف مقابل‌تان کار پسندیده‌ای است، ولی هرگز درباره‌ي دستمزد و درآمد از طرف مقابل‌تان چیزی نپرسید. بیش‌تر آدم‌ها چنین سوال‌هایی را ناپسند و نامناسب می‌دانند.

۲. سیاست و مذهب

مشکل صحبت کردن درباره‌ی سیاست این است که شما هرگز نمی‌دانید چه کسانی در جمع، نظرات متعصبانه و متفاوتی در این زمینه دارند. از صحبت کردن در این موارد پرهیز کنید، مگر آن‌که بخواهید خطر پایان دادن به گفتگوی‌تان را با خصومت و عصبانیت به جان بخرید. مذهب نیز یکی دیگر از موضوعات به شدت شخصی و بالقوه حساسی است که باید از صحبت کردن درباره‌ی آن پرهیز کنید.

۳. مسائل جنسی

صحبت کردن درباره‌ی مسائل جنسی یا پرسیدن سوال‌هایی درباره‌ی این موضوع به شدت شخصی در یک گفتگوی کوتاه واقعا نامناسب و ناپسند است. وقتی با یک غریبه حرف می‌زنید، از صحبت کردن صریح درباره‌ي مسائل جنسی یا بیان کنایه‌های جنسی پرهیز کنید. هر دوی این کارها طرف مقابل‌تان را معذب خواهند کرد.

۴. مرگ

مرگ نیز یکی دیگر از موضوعات سنگینی است که در حین یک گفتگوی کوتاه باید از آن پرهیز کنید. وقتی همراه یک غریبه هستید، از پرداختن به موضوعات هیجانی که به طور بالقوه باعث ناراحتی وی می‌شوند، خودداری کنید.

۵. وضعیت ظاهری

تا وقتی فردی را به طور کامل نشناخته‌اید، هرگز سن‌اش را نپرسید. با این‌که شاید پرسیدن این سوال برای شما ساده و بی‌اهمیت باشد، می‌تواند برای سایرین ناراحت‌کننده باشد.

به علاوه، از پرسیدن سوالاتی درباره‌ي وضعیت ظاهری آدم‌ها خودداری کنید. هرگز از کسی نپرسید آیا باردار است یا خیر، یا درباره‌ی کاهش یا اضافه‌ی وزن سایر آدم‌ها اظهار نظر نکنید. شما هرگز نمی‌دانید چرا فردی وزن‌اش را اضافه یا کم کرده است، و پرسیدن سوالاتی در این زمینه می‌تواند باعث ناراحتی وی شود.

۶. شایعات شخصی

با این‌که شایعات سلبریتی‌ها موضوعات خوبی برای گفتگوهای کوتاه هستند، صحبت کردن درباره‌ی شایعات مربوط به افرادی که به صورت شخصی آن‌ها را می‌شناسید، کار ناپسندی است. شایعه‌سازی یا غیبت درباره‌ی آدم‌ها نه تنها وجه خوبی برای شما ندارد، بلکه شما هرگز نمی‌دانید طرف مقابل‌تان فرد مورد نظر را می‌شناسد یا خیر. هرگز درباره‌ی دیگران حرف‌های بد نزنید.

۷. جوک‌های توهین‌آمیز

جوک‌های تحریک‌کننده یا حساسیت‌زای‌تان را برای دوستان صمیمی خود نگه دارید (یا بهتر آن‌که آن‌ها را با جوک‌هایی که محدودیت زمانی و مکانی ندارند، جایگزین کنید). به خصوص، جوک‌های جنسی یا نژادی می‌توانند بسیار ناراحت‌کننده باشند و به سرعت گفتگوی‌تان را با افراد غریبه خراب کنند.

گاهی اوقات، آدم‌ها جوک‌هایی را تعریف می‌کنند که نمی‌دانند آیا حساس یا ناپسند هستند یا خیر. پیش از تعریف یک جوک، بهتر است به برخی نشانه‌های ناپسند بودن آن دقت کنید. اگر خنده‌دار بودن یک جوک به خاطر شوخی کردن با نژاد، فرهنگ، جنسیت یا مسائل جنسی افراد است، بهتر است از تعریف آن خودداری کنید. هم‌چنین، باید از گفتن جوک‌هایی که خط قرمزها را رد می‌کنند، بحث‌برانگیز هستند، یا به مسائل سیاسی مربوط می‌شوند، اجتناب کرد.

اگر جوک شما به قیمت آزار دادن یک فرد دیگر، مثلا طرف مقابل‌تان، تمام می‌شوند، واقعا بهتر است از گفتن آن خودداری کنید.

۸. موضوعات بسیار تخصصی

از صحبت کردن طولانی مدت درباره‌ی موضوعات یک جانبه و به شدت تخصصی پرهیز کنید. این موضوعات ممکن است شامل مسائل تخصصی در یک حوزه‌ی خاص یا سرگرمی‌های غیر متعارفی باشد که طرف مقابل‌تان هیچ دانشی درباره‌ي آن ندارد.

البته منظور این نیست که به طور کلی نباید در مورد این مسائل با دیگران صحبت کنید. اگر طرف مقابل‌تان درباره‌ی سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان از شما سوال بپرسد، سرگرمی غیر متعارف یا عجیب و غریب‌تان می‌تواند به موضوع جالبی برای گفتگو تبدیل شود.

نکته‌ی مهم این است که باید همیشه موضوع گفتگوهای‌تان عمومی باشد و از سخنرانی‌های طولانی مدت درباره‌ی مسائل به شدت تخصصی که ممکن است فقط شما به آن علاقه‌مند باشید، پرهیز کنید – مگر آن‌که دیگران نیز علاقه‌ی مشابه‌ای به چنین موضوعاتی نشان بدهند.

نکته‌ی کلی:‌ همیشه مراقب نشانه‌هایی از بی‌علاقگی دیگران و تمایل آن‌ها را به پایان دادن به بحث درباره‌ی یک موضوع خاص باشید.

۹. روابط گذشته

از صحبت کردن درباره‌ی روابط گذشته در گفتگوهای کوتاه، به خصوص در نخستین قرار ملاقات‌تان با یک دوست جدید، خودداری کنید. هنگام شروع یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی جدید، مقایسه‌ی وی با افراد دیگری که با آن‌ها در رابطه بودید یا صحبت کردن مداوم درباره‌ي عشق‌های قدیمی‌تان می‌تواند به عاملی برای پایان دادن به این رابطه‌ی جدید و عدم موافقت طرف مقابل با تعیین قرارهای بعدی تبدیل شود.

صحبت کردن درباره‌ی روابط گذشته معمولا به پیش کشیدن موضوعات منفی منجر می‌شود؛ همیشه باید از بیان موضوعات منفی در گفتگوهای کوتاه پرهیز کنید. در صورت بیان جنبه‌های منفی روابط گذشته‌تان، طرف مقابل دچار تردید می‌شود که آیا در آینده نیز درباره‌ی وی حرف‌های منفی به افراد دیگر خواهید زد یا خیر.

۱۰. سلامتی

بیماری‌های و مشکلات سلامتی معمولا گزینه‌ی خوبی برای شروع گفتگوهای کوتاه نیستند. با این‌که شاید همیشه وسوسه می‌شوید آخرین ترفندهای سلامتی را که برای خودتان امتحان کرده‌اید، با دیگران در میان بگذارید، ولی شاید دیگران آن‌چنان به این حرف‌ها علاقه‌مند نباشند. برخی موضوعاتی که باید از گفتن‌شان در گفتگوهای کوتاه پرهیز کنید، عبارت هستند از:

  • گفتن این مسئله به دیگران که چه احساسی باید نسبت به وضعیت سلامتی‌شان داشته باشند
  • ارائه‌ی “‌راهکارهای درمانی ساده و سریع‌”‌ برای مسائل وخیم و پیچیده‌ی پزشکی
  • بیان این مسئله به دیگران که با استفاده از توصیه‌های شما می‌توانند وزن‌شان را کاهش بدهند یا به تناسب اندام برسند

از بحث کردن درباره‌ی مسائل پزشکی بالقوه حساسیت‌زا، چه در مورد خودتان و چه در مورد دیگران، خودداری کنید. گاهی اوقات پرسیدن وضعیت سلامتی سایر آدم‌ها بیش‌تر جنبه‌ی فضولی پیدا می‌کند؛ از این رو، بهتر است از انجام این کار خودداری کنید.

سخن آخر

برخی نکات وجود دارند که رعایت آن‌ها کمک‌تان می‌کند گفتگوهای کوتاه ساده‌تر و بهتری داشته باشید؛ چه هنگامی که برای نخستین بار با افراد جدید ملاقات می‌کنید، چه وقتی در حال مقابله با اضطراب اجتماعی در یک مهمانی هستید. انجام کارهایی مانند پرسیدن سوال‌هایی که با یک بله یا خیر ساده پاسخ داده نمی‌شوند و گوش دادن فعال به حرف‌های دیگران می‌توانند کمک‌تان کنند گفتگوهای خوب و سازنده‌ای با آدم‌های جدید داشته باشید.

همیشه سعی کنید مثبت بمانید و درباره‌ی موضوعات امیدوارکننده بحث کنید. از شکایت کردن، گلایه‌ کردن، و بحث کردن درباره‌ی موضوعات ناامیدکننده خودداری کنید. اگر موضوعی را مطرح کردید که مورد علاقه‌ی اطرافیان نیست یا اگر در یک گفتگو در وضعیتی نامناسب گرفتار شدید، موضوع بحث را عوض کنید و به یک موضوع مناسب‌تر بپردازید.

به خاطر داشته باشید، با تمرین بیش‌تر به راحتی می‌توانید گفتگوهای کوتاه را شروع کنید و به خوبی پیش ببرید. موضوعاتی را که باعث باز شدن سر صحبت می‌شوند، در ذهن‌تان داشته باشید و برای خود مرور کنید تا به راحتی و بدون استرس ‌بتوانید آن‌ها را هنگام صحبت با آدم‌های غریبه مطرح کنید.