3 نکته مهم درباره اینترنت استارلینک از زبان آذری جهرمی وزیر سابق ارتباطات

این روزها که بحث اینترنت استارلینک یا همان اینترنت ماهوارهای بسیار داغ است آذری جهرمی، وزیر سابق ارتباطات کشور نکات بسیار مهمی درباره این فناوری بیان کرد. وی معتقد است که اینترنت در آینده ای نزدیک یک ساختار احتمالی شبکه‌ی فیلترگریز در دنیا خواهد یافت به این معنی که هر گوشی تلفن همراه یک میکرو بی‌تی‌اس خواهد داشت.

در همین رابطه آذری جهرمی بیان کرد: منظومه‌ی ماهواره‌ای استارلینک، بار دیگر در ایران خبرساز شد. اگر پژوهشگر اینترنت هستید و یا مطلع از تحولات فناوری اطلاعات؛ پیشنهاد می‌کنم برای آگاهی از آنچه به احتمال زیاد به وقوع خواهد پیوست، سه موضوع زیر را با جزییات بیشتری مطالعه کنید.

  • اول: ساختار منظومه‌های ماهواره‌ای سلولی پرظرفیت، مانند استارلینک
  • دوم: ساختار شبکه‌های Adhoc با تکیه بر مدل مفهومی شبکه‌های ساختار تصادفی مبتنی بر بلاک‌چین، مثل پروژه هلیوم
  • سوم: ساختار پیام‌رسانهای P2P با تکیه بر ساختار تبادل اطلاعات نسخه‌های اولیه Skype و یا ساختار نرم افزار iMesh

تلفیق این سه تکنولوژی، تشکیل دهنده‌ی ساختار ‌ احتمالی «اینترنت فیلترگریز» خواهد بود.

رپورتاژ

به بیان ساده، برای حضور در شبکه فیلتر‌گریز نیازی به نصب آنتن‌های اینترنت استارلینک در «همه» جا نیست، گوشی هر فرد احتمالا میکروبی‌تی‌اس یک شبکه فیلترگریز خواهد بود. بنابراین اصولا چالش هزینه یا ظرفیت در این میان جدی نیست، چالشهای پیش رو بیشتر در نحوه مدیریت شبکه‌های Adhoc است.

اما با وجود صحبت های آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیئت دولت در مورد اینترنت استارلینک صحبت های جالبی ارایه داد.عيسی زارع پور گفت: اگر بخواهند خدمات به ایران بدهند باید ضوابط کشورمان را رعایت کنند. بعید می دانم به این زودی اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک در ایران فعال شود.
نوشته‌های مرتبط