69 حقیقت تکان دهنده درباره زامبی ها

يک تيم کانادايی متشکل از آمارشناسان سناريويي براي شيوع ويروس زامبي نوشتند و دريافتند که تنها راه مقابله براي هر تمدن انسانی که با شيوع ويروس زامبی ها روبه‌رو مي‌شود هجوم به زامبی ها و نابود کردن آنها خواهد بود. به عنوان مثال، در يک شهر عادي با ۵۰۰۰۰۰ نفر جمعيت، يک پاسخ تهاجمي نظامي به سمت زامبي ها ظرف ۳ تا ۸ روز لازم خواهد بود. بعد از ۸ روز، تقريبا قطعي خواهد بود که ديگر آن تمدن انسانی به حيات خود باز نخواهد گشت و ويروس زامبی همه چيز را نابود خواهد کرد. در اين نوشتار با ما همراه باشيد تا ۶۹ حقيقت تکان دهنده درباره زامبی ها را براي شما بيان کنيم.

حقیقت تکان دهنده درباره زامبی ها

۱. کلمه‌ی “زامبی” از کلمه‌ی افریقایی نزامبی (nzambi) برگرفته شده که به معنی “خدا” است. مار بزرگ، “زامبی بزرگ”، پدر تمام خدایان یا “لائوهای” دیگر بود، و به شکل یک پیتون ظاهر می‌شد.

۲. روز جهانی زامبی‌ها ۸ اکتبر است.

۳. اساسا درباره‌ی منشاء و خاستگاه زامبی‌ها دو نظریه وجود دارد: ۱) شخص ملعونی می‌میرد و در قالب یک زامبی باز می‌شود، و ۲)شخص با یک ویروس تماس دارد یا در معرض تشعشعات قرار می‌گیرد و به زامبی تبدیل می‌شود.

۴. مومیایی‌ها معمولا زامبی محسوب نمی‌شوند چون درحالی که زامبی‌ها در حالت پوسیدگی و فساد دائم قرار دارند، اما مومیایی‌ها را تعمدا به لحاظ جسمی سالم حفظ می‌کنند.

۵. بر اساس افسانه‌ها و روایات درمورد زامبی‌ها، تنها راه کشتن یک زامبی آن است که به مغزش آسیب وارد کنیم یا سرش را از تنش جدا کنیم.

۶. چون ویروس‌ها موجودات زنده‌ی مستقلی نیستند و برای تولید مثل به یک موجود زنده احتیاج دارند، “ویروس زامبی” را می‌توان اسمی غلط و بی‌مسمی دانست چون عموما زامبی‌ها مرده به حساب می‌آیند.

۷. بعضی از منتقدان استدلال می‌کنند که زامبی‌ها مزه‌ی گوشت انسان را (اگر بتوانند هر چیزی را مزه کنند) ترجیح می‌دهند چون گوشت گرم انسان ممکن است با یک ویروس زامبی در ارتباط باشد که به دی‌ان‌ای تازه یا بعضی از میکروارگانیسم‌های انگلی که به نوعی از سلول‌های خونی زنده تغذیه می‌کنند نیاز دارد.

۸. درحالی که علل پیدایش و تصاویر زامبی‌ها در طول تاریخ گوناگون بوده است، یک اصل در بین همه‌ی آنها مشترک است: همه‌ی آنها مغزی آسیب پذیر دارند.

۹. جرج رومرو اغلب به عنوان “پدر زامبی مدرن” شناخته و از نظر خیلی‌ها خالق سینمای زامبی مدرن محسوب می‌شود. او بیشتر از هر کسی در تاریخ درمورد زامبی‌ها مطلب نوشته و فیلم ساخته است.

۱۰. مفهوم امروزی زامبی‌ها در اصل با آیین وودوو در قبیله‌ی یوروبی غرب افریقا شروع شد و بعدا توسط برده‌های اسیر به جزیره‌ی هائیتی، مرکز شلوغ برده‌داری در دهه‌ی ۱۷۰۰، منتقل شد.

۱۱. منتقدان متذکر می‌شوند که فیلم‌های زامبی جرج رومرو عالی هستند چون در آنها از زامبی‌ها به عنوان وسیله‌ای برای تفسیر رویدادهای اجتماعی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، آنها فیلم‌هایی درباره‌ی زامبی‌ها نیستند، بلکه بیشتر درباره‌ی گروهی از انسان‌ها و نحوه‌ی واکنش آنها در هنگام وقوع بحران‌ها هستند.

۱۲. در هائیتی قانونی وجود دارد که طبق آن تبدیل کردن دیگران به زامبی جرم محسوب می‌شود. ماده‌ی ۲۴۹ بیان می‌کند که اگر کسی به کس دیگری دارو بخوراند، و او را مثل مرده‌ها دفن کند، و بعد آن شخص را از قبر بیرون بیاورد و به زندگی بازگرداند، همچنان قاتل به حساب می‌آید.

۱۳. معروف‌ترین زامبی در “زندگی-واقعی” کلرویس نارسیس اهل هائیتی است. او ادعا می‌کرد که توسط ترکیبی از نوروتوکسین‌ها و مواد توهم‌زای قوی به یک زامبی تبدیل شده است.

۱۴. یک بیماری به نام یاز می‌تواند عملا کاری کند که آدم‌ها مثل زامبی به نظر برسند. این بیماری باعث می‌شود زخم‌های دردناک و ترشح‌داری روی صورت، ران‌ها، بازوها و پاها به وجود بیاید.

۱۵. به جز قدرت حرکت پس از مرگ، زامبی‌ها دارای هیچ قدرت برتری نیستند. در واقع، زامبی‌ها نسبت به زمانی که انسان‌های زنده بودند توانایی‌های کمتری دارند.

۱۶. واژه‌ی RLF مخفف “شکل زندگی احیاء شده” نام دیگر “زامبی” است.

۱۷. در صورت شیوع زامبی‌ها، همیشه سلاح‌های عام و رایج نسبت به اسلحه‌های گرم مرسوم یا کمیاب که مهمات کمیابی دارند ارجحیت دارند.

۱۸. در صورت شیوع زامبی‌ها، تناسب جسمی فرد تاثیر قابل توجهی بر احتمال زنده ماندن او خواهد داشت.

۱۹. ممکن است زامبی‌ها دارای علامت “زامبی لنگان” باشند چون بدنشان مثل هر جسد عادی دیگری تحت تاثیر فرآیند تجزیه‌ی مشابهی قرار دارد. علاوه بر این، جمود نعشی باعث خواهد شد با هر قدمی که زامبی بر می‌دارد بافت‌ها و ماهیچه‌هایش آسیب جدی ببینند. چون زامبی‌ها احیاء یا درمان نمی‌شوند، هر آسیبی به آنها همیشگی خواهد بود. نهایتا، حداکثر سرعت یک زامبی به خزیدن کاهش پیدا خواهد کرد و شاید حتی به نقطه‌ای برسد که نتواند حرکت کند.

۲۰. در حالی که خون‌آشام‌ها سریع، قوی، جان سخت، نسبتا باهوش، و قادر به احیای خود هستند، زامبی‌ها کند، نسبتا ضعیف، خنگ هستند و راحت کشته می‌شوند. اگر زخم یا آسیبی به آنها برسد دائمی‌ خواهد بود. بنابراین، در جنگ بین زامبی و وخون‌آشام، به احتمال فراوان خون‌آشام برنده خواهد شد.

۲۱. طرفداران زامبی‌ها بر سر اینکه چقدر طول می‌کشد تا شخصی که از ویروس زامبی مرده است دوباره زنده شود با هم بحث دارند. نظریه‌های موجود لحظه‌ی زنده شدن دوباره را بین چند دقیقه تا چندین ساعت می‌دانند.

۲۲. کارشناسان متذکر می‌شوند که به منظور جان به در بردن از حمله‌ی یک زامبی، ضروری است که از چند دستورالعمل پیروی کنید: ۱)در وسیله‌ی نقلیه‌ای که سوئیچ آن را ندارید پناه نگیرید، ۲)اسلحه‌ها را جایی نگذارید که زامبی‌ها پیدایشان کنند، ۳) تنها اسلحه‌ای که در اختیار دارید را به‌دست یک فرد هیستریک ندهید، ۴)به زیرزمین‌هایی که در آنها مواد خوراکی و ضروری فراهم نیست پناه نبرید، و ۶)اجازه ندهید احساسات شخصی و خشم مانع جان به در بردن‌تان شود.

۲۳. بعضی از دانشمندان مدعی هستند که رخ دادن آخرالزمان زامبی‌ها لزوما غیرممکن نیست چون انسان‌ها نسبت به نوروتوکسین‌ها، انگل مغزی، ویروس خشم واقعی(مثلا در بیماری جنون گاوی)، عصب‌زایی، و نانوروبات‌ها(که می‌توانند حتی بعد از مرگ میزبان در جسم او زندگی کنند) حساس و آسیب‌پذیر هستند.

۲۴. یک قارچ انگلی، گونه‌ای از اُفیوکوردیسپس‌ها، به نحو موثری مورچه‌ها را به زامبی تبدیل می‌کند. اخیرا در مطالعه‌ای دریافتند که این قارچ می‌تواند چندین مورچه‌ را با هم هماهنگ کند تا به طور همزمان قسمت زیرین یک برگ را گاز بگیرند و بعد بمیرند. سپس این قارچ از دل اجساد مورچه‌های مرده جوانه می‌زنند.

۲۵. در علوم کامپیوتر، یک زامبی کامپیوتری است که تحت اشغال یک ویروس، یک اسب تروجان، یا یک هکر درآمده است. بیشتر صاحبان کامپیوترهای زامبی نمی‌دانند کامپیوترشان در معرض خطر قرار گرفته است.

۲۶. فهرست ۱۰ امن‌ترین کشور دنیا در موقع شیوع زامبی‌ها طبق مکان جغرافیایی، مکان‌نگاری، افراد مسلح، تراکم جمعیت، و آمادگی نظامی به این قرار است: ۱)استرالیا ۲)کانادا ۳)ایالات متحده ۴)روسیه ۵)قزاقستان ۶، بولیوی ۷)نروژ ۸)فنلاند ۹)آرژانتین و ۱۰) سوئد.

۲۷. داستان‌های مربوط به مردگانی که به زندگی بازگردانده شده‌اند هزاران سال قدمت دارند. به عنوان مثال، ۵۰۰۰ سال پیش در قصه‌ای از خاورمیانه به نام حماسهی گیلگمش، یکی از خدایان خشمگین تهدید می‌کند که مردگان را به زندگی بازخواهد گرداند تا زنده‌ها را بخورند.

۲۸. زامبی‌ها در اساطیر چینی کوآنگ شی(“اجساد رقصان”) نامیده می‌شوند. در حالی که بدن‌شان بدن انسان است اما فکر یا اراده‌ی مستقلی ندارند. در بعضی از اساطیر چینی، زامبی‌ها آدم‌های مرده‌ای هستند که دور از خانه‌ مرده‌اند و باید به دهکده‌ی زادگاهشان برگردند تا بتوانند در آنجا به آرامش ابدی برسند.

۲۹. در داستان‌های حوزه‌ی اسکاندیناوی، به زامبی‌ها دراگر گفته می‌شود. طبق افسانه‌ها، دراگرها جنگجویانی قوی بودند، اما پس از مرگ، راضی نمی‌شدند که در گورها قرار بگیرند. بلکه در عوض، باز می‌گشتند تا به زنده‌ها حمله کنند. برای کشتن یک دراگر شخص باید سر او را ببرد، بدنش را بسوزاند و خاکسترش را در دریا بریزد.

۳۰. عموما عقیده بر این است در ساعاتی که جمود نعشی اتفاق می‌افتد، زامبی‌ها در خطرناک‌ترین حالت‌شان هستند. به طور خلاصه، پیش از آن‌که اجسادشان بر اثر تجزیه شدن تخریب شود، آنها قدرت و سرعتی برابر با انسان‌های زنده دارند.

۳۱. بازگشته یک موجود زامبی‌گونه‌ی محبوب است. آن‌ها، مانند زامبی‌ها، وقتی به زندگی باز می‌گردند از تجزیه شدن و بوئی شبیه اجساد در حال فساد رنج می‌برند. با وجود این، بر خلاف زامبی‌های مدرن، دندان‌های‌شان به شکل برآمدگی‌های کج و دندانه‌دار وحشتناکی رشد می‌کند. همچنین بر خلاف زامبی‌ها، آنها آدم‌ها را نمی‌خورند یا خون نمی‌نوشند.

۳۲. با این که هائیتی خاستگاه داستان‌هایی در مورد زامبی‌های مدرن بوده است، اما داستان‌های زامبی‌ها در سراسر جهان، من جمله اروپا، آسیا، امریکای شمالی، افریقا و خاور میانه یافت می‌شود.

۳۳. زامبی‌های وودوو، یا زامبی‌های افسانه‌های هائیتی، به چند دلیل من جمله نیروی کار ارزان، گرفتن انتقام، و کسب قدرت توسط کشیش‌های فاسد و شروری که بوکور نامیده می‌شوند به وجود می‌آیند.

رپورتاژ

۳۴. براساس آیین وودوو، وقتی که یک زامبی به وجود آمد، بوکور، یا کشیش فاسد و شروری که آن زامبی را به وجود آورده است، باید از طریق خوراندن خمیری که از گیاهی به نام “خیار زامبی” درست شده است زامبی را مطیع خود نگه دارد. افسانه‌ها از آن حکایت دارند که مواد شیمایی موجود در خیار زامبی‌ها را ضعیف می‌کند در نتیجه فرمان دادن به آنها آسان‌تر می‌شود. در ایالات متحده، به خیار زامبی تاتوره می‌گویند.

۳۵. بر اساس فرهنگ عامه‌ی هائیتی، نمک خوراندن به یک زامبی، دوباره آزادی را به آن شخص باز می‌گرداند. این به آن معنی نیست که زامبی دوباره به یک شخص زنده تبدیل خواهد شد، بلکه، جسم او به گور باز خواهد گشت.

۳۶. طبق آیین وودووی مردم هائیتی، چند اقدام احتیاطی وجود دارد که افراد می‌توانند برای جلوگیری از تبدیل شدن عزیزان درگذشته‌شان به زامبی آنها را انجام بدهند: ۱)اجساد را زیر سنگ‌های بسیار سنگین دفن کنند تا بیرون آمدن از قبر سخت‌تر شود، ۲) به مدت ۳۶ ساعت مراقب قبر او باشند (بعد از ۳۵ ساعت، مرگ نهایی می‌شود و بوکور دیگر نمی‌تواند جسد مرده را به زامبی تبدیل کند، و ۳)سر مرده را قطع کنند.

۳۷. فیلم شب مردگان زنده اثر جرج رومرو به عنوان فیلمی که تمام فیلم‌های سینمایی امروزی درباره‌ی زامبی‌ها از آن ریشه می‌گیرند دارای شهرت و اعتبار جهانی است. در این فیلم، تشعشع یک ماهواره‌ی سقوط کرده مرده‌ها را زنده می‌کند- و آنها مشتاق به خوردن گوشت انسان‌‌ها می‌شوند.

۳۸. شان می‌میرد یک کمدی عاشقانه در مورد زامبی‌ها است. این فیلم به عنوان تقلیدی بامزه و در ستایش فیلم شب مردگان زنده اثر جرج رومرو نوشته شد. در این فیلم سایمون پگ در نقش شان – یک آدم تنبل که به زامبی شکارچی تبدیل شده است – ایفای نقش می‌کند. به این نوع فیلم‌ها “زامدی” هم گفته می‌شود.

۳۹. سری‌های محبوب دنیای مردگان با دیگر ژانرهای مربوط به زامبی‌ها متفاوت هستند چون طبقه‌ی حاکمی از زامبی‌ها را به تصویر می‌کشند که سازمان یافته و باهوش هستند.

۴۰. محبوب‌ترین داستان مانگای(کمدی ژاپنی) مربوط به زامبی‌ها دبیرستان مردگان نام دارد. داستان آن درباره‌ی گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی است که در آخرالزمان زامبی‌ها گیر افتاده‌اند. علاوه بر این، آنها باید با تهدید فروپاشی اجتماعی و تباهی چارچوب اخلاقی خودشان روبه‌رو شوند.

۴۱. اینترنت برای رشد و پیشرفت ژانر زامبی مسیر جدیدی را پیش روی فیلم سازان گشوده است، به‌خصوص کمدی‌های اینترنتی با درونمایه‌ی زامبی مانند شکارچیان زامبی، آخرین خون، زوال روزمره، و قتل عام.

۴۲. در صورت حمله‌ی زامبی‌ها، چند “نقطه‌ی حاد” برای ابتلا به ویروس زامبی وجود دارد، شامل بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های پلیس، کلیساها، مراکز خرید و فروشگاه‌ها.

۴۳. فیلم‌های اولیه‌ی مربوط به زامبی‌ها اغلب با زامبی‌های سبک وودوو سر و کار دارند تا زامبی‌های ویروسی یا تشعشعاتی به عنوان مثال، زامبی سفید(۱۹۳۲) داستان زامبی شدن یک زن به‌دست یکی از استادان آیین وودوو را نقل می‌کند.

۴۴. نخستین فیلم زامبی ساخته شده فیلم امریکایی زامبی سفید تولید ۱۹۳۲ است. این فیلم همچنین نخستین فیلم ژانر وحشتی بود که صامت نبود، و همین طور نخستین فیلم ژانر وحشت مستقلی بود که بلا لاگوسی، چهره‌ی سرشناس سینمای وحشت، در آن ایفای نقش کرده بود.

۴۵. در نخستین فیلم زامبی تاریخ، زامبی سفید، به هنرپیشه‌ی نقش اول بلا لاگوسی به خاطر ایفای نقشش فقط ۸۰۰ دلار پرداخت شد، که او را به پردرآمدترین بازیگر آن فیلم تبدیل کرد. حتی در سال ۱۹۳۲ هم این مبلغ پول زیادی نبود. این فیلم در گیشه‌ها ۲۵۰۰۰ دلار فروش داشت، هرچند که بودجه‌ی آن حدود ۵۰۰۰۰ دلار بود. زامبی سفید تحت مالکیت عامه است، یعنی هیچ شخص خاصی دیگر نسبت به آن دارای حق انحصاری نیست.

۴۶. نخستین تجربه‌ی کارگردانی فیلمساز پرکار حوزه‌ی زامبی‌ها جرج رومرو که بابت آن دستمزد دریافت کرد محلهی آقای راجرز بود که موضوع آن عمل لوزه‌ی آقای راجرز بود. رومرو گفته بود که این پروژه تا حدودی به او انگیزه داد تا کار ساخت فیلم‌های ترسناک را دنبال کند.

۴۷. فیلم‌های سلاخان زامبی(۲۰۰۸) و زامبی‌ها، زامبی‌ها، زامبی‌ها (۲۰۰۸) به عنوان برخی از بدترین فیلم‌های زامبی تاریخ رتبه‌بندی شده‌اند.

۴۸. وید دیویس مردم‌‌گیاه‌شناس پس از آن که در ۱۹۸۲ گزارش‌هایی درباره‌ی زامبی شدن در هائیتی شنید به آنجا سفر کرد. او متوجه شد که “زامبی‌ها” به احتمال فراوان در معرض ترکیب خطرناکی از نوروتوکسین‌ها و مواد توهم زای قوی قرار گرفته بودند. او کشفیات خود را در کتابی به نام مار و رنگینکمان نوشت که کارگردان ژانر وحشت، وز کریون، در سال ۱۹۸۸ آن را به فیلمی تحت همین عنوان تبدیل کرد. بعضی از منتقدان کار او را غیرعلمی یا فریب‌آمیز دانسته و آن را رد کرده‌اند.

۴۹. اصطلاح “زامبی دوست” اصطلاحی است که برای توصیف طرفداران زامبی‌ها از آن استفاده می‌شود.

۵۰. طبق افسانه‌ها و روایات مردم هائیتی، روح یک زامبی وودووئی در روز مرگ خالق آن به جسم قربانی باز می‌شود. در نتیجه، اگر کسی بعد از مرگ خالق یک زامبی از آن زامبی به عنوان خدمتکار استفاده کرده باشد، به خاطر نقض قانون وودوو در معرض خطر مجازات قرار دارد.

۵۱. در هائیتی، به احتمال فراوان از طریق پوست بازوی دست چپ، به خاطر نزدیکی‌اش به قلب، به قربانی “پودر زامبی” می‌دهند. بعد از در معرض قرار گرفتن، قربانی به شدت بیمار و علیل می‌شود. هرچند آن شخص نمی‌تواند حرکت کند، اما همچنان می‌تواند هرچیزی را ببیند، بشنود، و احساس کند. بعد او را زنده زنده طی یک آیین زامبی‌سازی وودووئی دفن می‌کنند و سپس او به دنیای زندگان باز می‌شود.

۵۲. بسیاری از مواقع گزارش می‌شود که قربانیان مراسم زامبی‌سازی وودوو شلخته‌وار راه می‌روند، با لکنت زبان حرف می‌زنند و “بی دقت” و “آشفته” عمل می‌کنند. کارشناسان ذکر می‌کنند که این احتمالا در نتیجه‌ی آسیب مغزی دائمی به خاطر نرسیدن طولانی مدت اکسیژن به علت زنده به گور شدن و قرار گرفتن در معرض “پودر زامبی” اتفاق می‌افتد. پودر زامبی مخلوطی از تترو دوتوکسین و تاتوره‌ی توهم زا و لوبیای کالابار است.

۵۳. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که به احتمال فراوان از هر ۱۰۰ مورد تلاش برای زامبی‌سازی وودووئی در هائیتی فقط ۱ مورد موفقیت آمیز خواهد بود. ۹۹ تلاش دیگر منجر به مرگ می‌شوند.

۵۴. منتقدان متذکر می‌شوند تاثیر عمیقی که عصر اتم بر آگاهی عمومی داشته است به راهنمایی آدم‌ها در عصر زامبی‌های مدرن کمک کرده است. تشعشع به عنصر اصلی نمایش‌های ترسناک تبدیل شد و دلیل به وجود آمدن حیوانات جهش یافته، حشرات غول‌پیکر – و زامبی‌ها – بود.

۵۵. فیلم شب مردگان زنده (۱۹۶۸) جرج رومرو نخستین فیلم درباره‌ی زامبی‌ها بود که برای تبدیل شدن به زامبی دلیلی جسمی را به تصویر می‌کشید. سابقا، زامبی‌ها از طریق وودوو یا انواع دیگری از جادوی سیاه به وجود می‌آمدند.

۵۶. فیلم برف مرده یک کمدی نروژی محصول ۲۰۰۹ است که موضوع آن درباره‌ی گروهی از دانش‌آموزان است که در کوه‌های نروژ مورد حمله‌ی زامبی‌های نازی قرار گرفته‌اند. این فیلم به خاطر صحنه‌ی “به یادماندنی‌ترین قطع عضو” نامزد دریافت جایزه شد.

۵۷. در زمان‌های دور، گاهی آدم‌ها زنده دفن می‌شدند چون در کما بودند و پزشکان وضعیت آنها را با مرگ اشتباه می‌گرفتند. وقتی دزدها برای دزدیدن جواهرات گورها را می‌کندند، این طور به نظر می‌رسید که مرده‌ها زنده شده‌اند. این ماجرا در شکل گیری افسانه‌ی زامبی‌ها نقشی اساسی داشته است.

۵۸. زامبی‌های سمی زامبی‌هایی هستند که از طریق تشعشعات، ویروسی شدن، یا ترشحات شیمایی سمی به زندگی بازگشته‌اند. این زامبی‌ها معمولا در حال فساد هستند، بوی بدی می‌دهند، نمی‌توانند درد را احساس کنند، و ترجیح می‌دهند از گوشت انسان تغذیه کنند. آنها عموما نمی‌توانند سریع حرکت کنند، اما می‌توانند خون تازه را بو بکشند و می‌توانند به خوبی بشنوند. زامبی‌های وودوو زامبی‌های تحت کنترل شخصی دیگر هستند و خصلت‌های انسانی مثل درد و احساسات در آنها تجلی محدودی دارد. آنها در داستان‌های مردم حوزه‌ی کارائیب، امریکای مرکزی و جنوبی و جنوب ایالات متحده ظاهر می‌شوند.

۵۹. پودر زامبی که ادعا می‌شود در زامبی‌سازی مردم هائیتی از آن استفاده می‌شود از سمی که از حیوانات گرفته شده است، مانند ماهی‌های بادکنکی خاردار، قورباغه درختی، و وزغ نیشکر، ساخته می‌شود. علاوه بر آن، این پودرها حاوی بقایای انسانی و همین طور بعضی از مواد توهم زا است.

۶۰. منتقدان متذکر می‌شوند که زامبی‌ها- چه از طریق خرافه به وجود آمده باشند یا از طریق تشعشعات، یا جهش ویروسی – برای روح و روان آدم‌ها ترسناک هستند و ‌پیش‌فرض‌های عمیق بسیاری درباره‌ی زندگی و مرگ به‌دست می‌دهند.

۶۱. آلمانی‌ها نوعی زامبی به نام ناتزیر دارند، که این اسم به دو صورت ترجمه می‌شود: “هدر دهنده‌ی شب” یا “خورنده/جونده‌ی شب” ناتزیر ویژگی‌های خون‌آشام و زامبی را با هم دارد. وقتی ناتزیر برای بار اول زنده می‌شود، بخش‌هایی از بدن خود را گاز می‌گیرد و می‌جود و بعد برای تغذیه سراغ قربانیان دیگری می‌رود.

۶۲. درباره‌ی نحوه‌ی عمل ویروس زامبی سه مکتب فکری کلی وجود دارد. اولی، سرایت خاموش است، که در آن ویروس در سرتاسر جهان پخش می‌شود و تا زمانی که تازه درگذشتگان شروع به زنده شدن نکنند کسی به وجود آن پی نخواهد برد. در این مورد، همه، گاز گرفته شده یا نشده، به زامبی تبدیل خواهند شد. بعدی سرایت صرفا فعال است، که یعنی فقط کسانی که توسط یک زامبی گاز گرفته می‌شوند دچار این ویرس شده و در نتیجه خواهند مرد و بعد از مرگشان دوباره زنده خواهند شد. نهایتا، سرایت خاموش و فعال است، که بدترین نوع در میان این سه مورد است: تمام اشخاصی که می‌میرند دوباره زنده می‌شوند، اما آن‌هایی که گاز گرفته می‌شوند بسیار سریعتر خواهند مرد.

۶۳. منتقدان متذکر می‌شوند که زامبی‌ها نشانه‌ی اعلای وحدت و نشانگر کشمکش درونی هستند که بسیاری از آدم‌ها در رابطه با تضاد بین فردیت و وحدت با آن روبه‌رو هستند.

۶۴. اصطلاح “زامبی فلسفی” بیانگر مفهومی فلسفی از ارگانیسم انسان زنده است که هیچ تجربه‌ی آگاهانه‌ای ندارد.

۶۵. طرفداران زامبی‌ها بر سر این که آیا آفریده‌ی دکتر فراکن‌اشتاین را می‌توان “زامبی” به حساب آورد یا نه به شدت با هم بحث دارند. یک طرف این بحث مدعی است که یک زامبی باید در قالب یک جسد زنده شده تعریف شود، صرفنظر از آنکه این زنده شدن چگونه اتفاق می‌افتد. طرف دیگر می‌گوید که این جسد باید از طریق ویروس یا تشعشعات زنده شود و از گوشت انسان‌ها تغذیه کند.

۶۶. فرانکناشتاین اثر ماری شلی نخستین رمانی بود که از منظر غیرخرافی به ایده‌ی زنده‌شدن انسان‌ها پس از مرگ می‌پرداخت. چه هیولای فرانکن‌اشتاین زامبی باشد چه نباشد، شلی نخستین کسی بود که زنده‌شدن یک جسد را به واسطه‌ی علم به تصویر کشید.

۶۷. یک تیم کانادایی متشکل از آمارشناسان سناریویی برای شیوع ویروس زامبی نوشتند و دریافتند که تنها امید برای هر تمدن انسانی که با چنین شیوعی روبه‌رو می‌شود هجوم به زامبی‌ها و نابود کردن آنها خواهد بود. حالت دفاعی به خود گرفتن جواب نخواهد داد. به عنوان مثال، در یک شهر عادی با ۵۰۰۰۰۰ نفر جمعیت، یک پاسخ تهاجمی نظامی ظرف ۳ تا ۸ روز لازم خواهد بود. بعد از ۸ روز، تقریبا قطعی خواهد بود که دیگر آن تمدن به حیات خود باز نخواهد گشت.

۶۸. زامبی‌ها نشان دهنده‌ی تمام چیزهایی هستند که درباره‌ی اوضاع و شرایط انسان‌ها مبهم است. ترس از زامبی‌ها اغلب از ترس‌های واقعی انسان نسبت به نیروهای ناشناخته‌ و پرآشوب جهان ناشی می‌شود.

۶۹. آدم‌های فیلم ترسناک و محبوب ۲۸ روز از لحاظ فنی زامبی نیستند چون قبل از آنکه به شکل زامبی درآیند و مشغول کشتن شوند، نمی‌میرند.

نوشته‌های مرتبط