10 برترین درمان خانگی لارنژیت یا التهاب حنجره

درمان خانگی التهاب حنجره (لارنژیت): صدای‌تان خشن شده است؟ شاید سرماخوردگی یا آنفولانزا از پا درتان آورده است، شاید با تمام توان در یک کنسرت راک با خواننده همراهی کرده‌اید، یا موقع تشویق تیم فوتبال مورد علاقه‌تان به شدت فریاد کشیده‌اید. دلیل آن هرچه باشد، احتمالا کارتان به خارش گلو، صدای خشن یا شاید حتی از دست دادن صدا کشیده است.

ملتهب شدن حنجره‌ که به سبب فشار آمدن به تارهای صوتی به وجود می‌آید با عنوان التهاب حنجره (لارنژیت) شناخته می‌شود. این بیماری معمولا به مدت چند هفته طول می‌کشد و می‌تواند کوتاه مدت یا حتی مزمن باشد. و اما نه! التهاب حنجره (لارنژیت) گلودرد نیست. شما در صورتی لارنژیت دارید که صدای‌تان را در نتیجه‌ی التهاب حنجره و تارهای صوتی از دست داده باشید.

در اکثر موارد التهاب حنجره (لارنژیت) از نتایج استفاده‌ی نادرست از صدا یا خستگی بیش از حد تارهای صوتی یا یک عفونت تنفسی فوقانی است. در بعضی از موارد التهاب حنجره (لارنژیت) ممکن است نتیجه‌ی سیگار کشیدن بیش از اندازه نیز باشد. اگر پشت سر هم درمان‌های مختلف را امتحان کرده‌اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید، پس اجازه بدهید بعضی از راههای طبیعی علاج التهاب حنجره(لارنژیت) را که واقعا جواب می‌دهند به شما معرفی کنیم!

10 برترین درمان خانگی برای التهاب حنجره (لارنژیت)- چگونه از دست التهاب حنجره(لارنژیت) خلاص شویم؟

  1. دارچین

در اکثر موارد التهاب حنجره (لارنژیت) فقط یک اذیت شدن ساده نیست بلکه دردناک هم هست. دارچین برای خلاص شدن طبیعی از دست التهاب حنجره(لارنژیت) به عنوان یک درمان خانگی کارآمد عمل می‌کند. این داروی گیاهی خواص ضد عفونی، ضد التهاب و ضد باکتری دارد، و درد گلوی‌تان را خیلی سریع فرو می‌نشاند.

چطور آن را مصرف کنیم؟ یک قاشق چایخوری پودر دارچین را با سه قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. این مخلوط را به مدت 10 دقیقه در آب بجوشانید و آن را سه بار در روز مصرف کنید.

  1. سیر

سیر یک خلط‌آور طبیعی و بهترین داروی لارنژیتی است که می‌توانید پیدا کنید. این ماده‌ی خوراکی خواص ضد میکروبی هم دارد که تقریبا بلافاصله باکتری‌ها و ویروس‌هایی را که عموما علت اصلی لارنژیت هستند می‌کشد و از بین می‌برد.

چطور آن را مصرف کنیم؟: چند حبه سیر و عسل را در یک کاسه بسابید. از آن خمیر درست کنید. حداقل چهار بار در روز یک قاشق چایخوری از این مخلوط را با آب مصرف کنید. به جای آن می‌توانید 4 حبه سیر را خرد کنید. یک قاشق چایخوری روغن حیوانی را حرارت بدهید، و سیر را به مدت یک دقیقه در آن بپزید. برای طعم دادن به آن نمک اضافه کنید و این مخلوط را دو بار در روز بنوشید.

  1. شربت پیاز

اگر به دنبال یک درمان قوی برای معالجه‌ی التهاب حنجره(لارنژیت) هستید، لازم نیست به جایی خیلی دورتر از کابینت آشپزخانه‌تان نگاه بیندازید! تمام آنچه برای درمان یک مورد حاد التهاب حنجره(لارنژیت) نیاز دارید دو تا پیاز است. خواص ضدعفونی موجود در پیاز، باکتری‌ها و میکروب‌هایی را که باعث سرماخوردگی می‌شوند از بین می‌برد و از این طریق از میزان خشونت صدا کم می‌کند.

چطور آن را مصرف کنیم؟: مقداری پیاز را خرد کنید و آن را در پنج لیوان آب بجوشانید. در یک لیوان آب ولرم، دو تا چهار قاشق چایخوری از این شربت را با یک قاشق چایخوری عسل و چند قطره آب لیموی تازه مخلوط کنید. این ماده‌ی نیروبخش را دو بار در روز مصرف کنید.

  1. آب لیمو

هیچ درمانی برای التهاب حنجره(لارنژیت) بهتر از آب لیمو نیست. در حالی که ممکن است بعضی‌ها اعتقاد داشته باشند آب این میوه‌ی کوچک درد گلو را تشدید خواهد کرد، قضیه کاملا برعکس است. آب لیمو در واقع یک درمان طبیعی فوقالعاده برای التهاب حنجره(لارنژیت) است. ماهیتی اسیدی دارد و از این رو باکتری‌ها و ویروس‌هایی را که باعث این بیماری می‌شوند از بین می‌برد. این ماده مخاط را از خشکی در می‌آورد و تولید بزاق دهان را افزایش می‌دهد، در نتیجه به خیس نگه داشتن گلو کمک می‌کند.

چطور آن را مصرف کنیم؟: آب لیمو را در یک لیوان آب گرم بریزید، و یک و نیم قاشق چایخوری نمک دریا به آن اضافه کنید. دوبار در روز این محلول را غرغره کنید.

  1. سرکهی سیب

در هر فهرستی از درمان‌های التهاب حنجره(لارنژیت)، حتما به نام سرکه‌ی سیب اشاره‌ی خاصی می‌شود. این ماده ماهیتی اسیدی و خواص ضد باکتری دارد که نه تنها به مبارزه با عفونت کمک می‌کند بلکه التهاب تارهای صوتی را نیز کاهش می‌دهد. غرغره کردن سرکه‌ی سیب نیز مانع از بدتر شدن عفونت می‌شود.

چطور آن را مصرف کنیم؟: دو قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب و یک قاشق عسل را در نصف فنجان آب مخلوط کند. دوبار در روز آن را مصرف کنید. همچنین برای تسکین فوری می‌توانید سرکه‌ی سیب را با آب گرم مخلوط و آن را چند بار در روز غرغره کنید.

رپورتاژ
  1. عسل

عسل در مبارزه با آکنه، بهبود وضع خواب، و حتی کاهش آلرژی فوق‌العاده عمل می‌کند. ظاهرا، از این جزء اصلی آشپزخانه می‌توان برای درمان  التهاب حنجره(لارنژیت) استفاده کرد. از این درمان می‌توان همزمان با اکثر درمان‌های فوق‌الذکر، یا به تنهایی، استفاده کرد. در کنار داشتن خواص ضد باکتری، عسل با عفونت مبارزه می‌کند، و التهاب و درد گلو را کاهش می‌دهد. همچنین انسداد مخاط ناحیه‌ی گلو را برطرف می‌کند.

چطور آن را مصرف کنیم؟: چهار بار در روز و در فواصل مناسب یک قاشق عسل مصرف کنید. می‌توانید برای تسریع بهبود کمی آب لیمو به آن اضافه کنید.

  1. غرغرهی آب نمک

غرغره‌ی آب نمک گرم کمک می‌کند به طور طبیعی از دست التهاب حنجره (لارنژیت) خلاص شوید. غرغره کردن با آب نمک گرم به کشتن باکتری‌ها و بهبود تارهای صوتی ملتهب، تورم و درد کمک می‌کند.

چطور آن را مصرف کنیم؟: یک دوم قاشق چایخوری نمک دریا یا نمک سفره را در یک لیوان آب ولرم مخلوط و از آن حداقل 4-5 بار در روز استفاده کنید. هنگام غرغره، سعی کنید بدون قورت دادن مخلوط، نمک را تا آنجا که ممکن است درون گلویتان پایین بفرستید. بعد از غرغره کردن به مدت نیم ساعت چیزی نخورید یا ننوشید.

  1. میخک

میخک درمان خانگی دیگری برای التهاب حنجره(لارنژیت) است. میخک خاصیت ضدعفونی، ضدالتهابی، و تسکین دهنده دارد که می‌توان نه تنها برای درمان دندان درد، بلکه برای درمان گلو درد نیز از آن استفاده کرد. این گیاه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است که به درمان التهاب حنجره (لارنژیت) کمک می‌کند. میخک گرمایی را که هنگام التهاب حنجره(لارنژیت) برای درمان گلودرد ضروری است تامین می‌کند.

چطور آن را مصرف کنیم؟: یک قاشق چایخوری عسل و چهار قطره روغن میخک را به درستی مخلوط کنید. برای گرفتن نتایج فوری، این مخلوط را سه بار در روز مصرف کنید.

  1. چای سبز

به این فکر می‌کنید که چطور ظرف 24 ساعت از التهاب حنجره (لارنژیت) خلاص شوید؟ پس خوب است که چای سبز را امتحان کنید. نه تنها نوشیدنی تسکین دهنده و طراوت‌زایی است بلکه به لطف خواص آنتی‌اکسیدانی‌اش علائم گلودرد را نیز از بین می‌برد.

چطور آن را مصرف کنیم؟: خیلی ساده است، یک کیسه‌ی چای سبز را در یک فنجان آب داغ فرو کنید. بگذارید کیسه به مدت سه دقیقه در آن خیس بخورد. کیسه‌ی چای را بردارید و در فواصل منظم این نوشیدنی را سر بکشید.

  1. اوکالیپتوس

اکنون چند دهه است که از اوکالیپتوس برای درمان علائم سرماخوردگی و سرفه استفاده می‌شود. گفته می‌شود که این ماده به طور طبیعی التهاب و درد گلو را تسکین می‌دهد و برطرف می‌کند. رایحه‌ی تازه‌ی آن به نوبه‌ی خود می‌تواند به برطرف کردن کیپ شدگی بینی کمک کند و درد گلو را کاملا تسکین بدهد.

چطور آن را مصرف کنیم؟: موقع دم کردن یک لیوان چای از برگ‌های تازه‌ی اوکالیپتوس استفاده کنید. برای درمان طبیعی التهاب حنجره (لارنژیت) در روز چند لیوان از آن بنوشید. همچنین می‌توانید شربت ضد سرفه یا قرص‌های مکیدنی اوکالیپتوس مصرف یا از بخار آن استنشاق کنید.

هشدار- از روغن اوکالیپتوس به صورت خوراکی استفاده نکنید، چون ممکن است سمی باشد.

توصیههای دیگر برای درمان التهاب حنجره(لارنژیت)

مطمئن شوید که برای حفظ رطوبت گلوی‌تان آب کافی می‌نوشید، و سعی کنید برای استراحت دادن به تارهای صوتی‌تان نرم و آرام صحبت کنید. این کار فشار غیرضروری وارده بر تارهای صوتی را بر می‌دارد و به آن‌ها‌ کمک می‌کند سریع‌تر بهبود پیدا کنند. سیگار نکشید و از صاف کردن گاه و بی گاه سینه‌ی‌تان اجتناب کنید تا از خشکی گلو جلوگیری شود. شما حتی می‌توانید ریشه‌ی زنجبیل را بمکید یا برای درمان طبیعی التهاب حنجره (لارنژیت) به استفاده از داروهای گیاهی دیگر نیز فکر کنید. این کار کمک خواهد کرد صدای‌تان را دوباره خوب و تازه کنید.

این‌ها چیزی جز چند مورد از درمان‌های خانگی فراوان برای علاج التهاب حنجره (لارنژیت) نیستند. آن‌ها از بسیاری از داروهای بدون نسخه در درمان درد و التهاب گلو بهتر عمل می‌کنند. اگر اوضاع حتی بعد از سه هفته همچنان به قوت خود باقی بود، با پزشک خود قرار ملاقاتی ترتیب دهید.

در گستره‌ی وسیع بیماری‌ها، التهاب حنجره (لارنژیت) مشکل چندان بزرگی نیست، اما وقتی شدت صدای‌تان چند اکتاو پایین‌ می‌آید، می‌تواند کاملا مایه‌ی آزارتان شود. اما ناراحت نباشید، چون بار بعد که صدای تان خشن شد یا آن را از دست دادید، از قبل می‌دانید چه باید بکنید !

نوشته‌های مرتبط