15 درمان خانگی کمر درد که واقعا معجزه می‌کند

میلیون ها نفر در سراسر جهان در لحظاتی درد کمر را تجربه می‌کنند و شما هم که این مقاله را می‌خوانید احتمالا همین وضعیت را دارید! هرچند این موضوع مسئله‌ی بسیار رایجی است، اما بیشتر آد‌م‌ها از شیوه‌ی درمان این درد آگاهی ندارند. بسیاری فقط با خوردن دارو و آرزو برای از بین رفتن درد با این مسئله روبه‌رو می‌شوند. اما، همیشه این کار جواب نمی‌دهد و ادامه دادن به آن می‌تواند بسیار خسته‌کننده و ملال آور باشد. در اینجا چند راه درمان خانگی کمر درد به شما معرفی می‌شود که می‌توانید به صورت طبیعی از دردی که در قسمت تحتانی کمرتان احساس می‌کنید خلاص شوید و کیفیت زندگی‌تان را افزایش بدهید!

درمان خانگی کمر درد

۱. ماساژ دادن

مریدین‌ها/ نقاط طب سوزنی در چین باستان استفاده می‌شدند، که برای برطرف کردن درد از هر قسمتی از بدن‌تان، من جمله قسمت تحتانی کمرتان، می‌توانند بسیار موثر باشند. ماساژ دادن و تحریک این نقاط گردش خون را در سراسر بدن‌تان بهبود می‌بخشد و تنش عضلانی را برطرف می‌کند. احتیاجی به گفتن ندارد که این روش کاملا طبیعی است! اگر مایل هستید که در زمینه‌ی این راز باستانی چینی بیشتر بدانید، می‌توانید این ویدیو را تماشا کنید تا وقتی صحبت از رهایی از درد کمر می‌شود به اینکه چه قدم‌هایی باید بردارید دقیقا پی ببرید.

گاهی، آدم‌ها فقط به خاطر این که دچار تنش هستند کمردرد را تجربه می‌کنند! در اینجا بعضی از حرکات کششی ارائه می‌شوند که می‌توانید برای رهایی از فشار در قسمت تحتانی کمرتان آنها را در خانه انجام بدهید.

۲. کشش عضلات همسترینگ به صورت تاق باز

در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید، یکی از زانوهای‌تان را خم کنید و یک حوله‌ی لوله شده را دور پنجه پای‌تان بپیچید و دو سر آن را با دو دست‌تان بگیرید. بعد، پای‌تان را تا جایی راست کنید که کف آن رو به سقف اشاره کند. این وضعیت را به مدت ۳-۵ دقیقه حفظ کنید، و بعد آن را روی پای دیگرتان امتحان کنید. به این کار حرکت کششی عضلات همسترینگ به صورت تاق باز می‌گویند و این تمرین در حالی که نه تنها قسمت تحتانی کمرتان، بلکه دیگر قسمت‌های بدن‌تان را هم کش می‌آورد، می‌تواند بسیار مفید باشد!

۳. چرخش دو زانو

اگر طرفدار آن دسته از حرکات کششی هستید که زحمت و تلاش چندانی نیاز ندارند، این نرمش برای شما بی‌نظیر است! خیلی راحت روی پشت دراز بکشید، و هر دو زانوی تان را به یک سمت بچرخانید؛ شانه‌های‌تان باید محکم به زمین چسبیده باشد. این قسمت تحتانی کمر را کش می‌آورد، و حتی ممکن است در صورتی که روز پراسترسی را پشت سر گذاشته باشید به آرامش شما کمک کند. این حالت را به مدت دو دقیقه حفظ کنید و بعد به طرف دیگر بچرخید و حرکت را تکرار کنید.

در حالی که حرکات کششی راه بی‌نظیری برای رهایی از درد هستند، ورزش کردن می‌تواند یک قدم بیشتر به پیش برود و عضلات پشت‌تان را هم قوی‌تر کند. قوی کردن این عضلات به شما کمک خواهد کرد از ستون فقرات‌تان محافظت کنید و در دراز مدت بتوانید از درد خلاص شوید. به تجهیزات خاصی احتیاج نیست و چند مثال ذکر شده را به راحتی می‌توانید در خانه انجام دهید!

۴. کرانچ نیمه

کرانچ نیمه راهی بی‌نظیر برای تقویت عضلات پشت و شکم است. در حالی که روی کف اتاق دراز کشیده‌اید، زانوی‌تان را خم کنید و دستان‌تان را پشت سرتان قرار دهید. شانه‌های تان را از زمین جدا کنید، این وضعیت را حفظ کنید، و بعد به آرامی به عقب برشد؛ تنفس را فراموش نکنید! ۸-۱۲ بار این حرکت را تکرار کنید و برای حصول بهترین نتایج مطمئن شوید که به درستی آن را اجرا می‌کنید. همچنین، از دراز و نشست رفتن پرهیز کنید! بعضی از آدم‌ها این حرکت را به غلط انجام می‌دهند و از عضلات کفل‌شان استفاده می‌کنند. این حرکت فشار زیادی روی دیسک ستون فقرات‌تان می‌گذارد، که دقیقا نقطه‌ی مقابل کاری است که شما می‌خواهید انجام بدهید!

۵. پشت به دیوار نشستن

ورزش خانگی راحت دیگر که می‌توانید امتحان کنید پشت به دیوار نشستن است. به فاصله‌ی حدود ۳۰ سانتیمتر از دیوار بایستید، بعد به عقب متمایل شوید تا جایی که پشتتان صاف به دیوار بچسبد. به آرامی خودتان را به پایین سر بدهید، در حالی که پشت‌تان به دیوار تکیه دارد، تا جایی که زانوی‌تان به آرامی خم شود. این وضعیت را به مدت ۱۰ ثانیه یا بیشتر حفظ کنید، و آن را ۸-۱۲ بار تکرار کنید. هرچه بیشتر این حرکات ورزشی را انجام بدهید، پشت‌تان قوی‌تر خواهد شد!

روش دیگر برای خلاص شدن از دست کمر درد در بلند مدت این است که بعضی از جنبه‌های سبک زندگی‌تان را تغییر بدهید. یک راه آسان برای انجام این کار آن است که وضعیت نشستن و ایستادن خود را تصحیح کنید. به طور متوسط، امریکایی‌ها حدود ۱۳ ساعت در روز می‌نشینند، بنابراین چرا آن ۱۳ ساعت را برای رهایی از درد استفاده نکنیم؟ بهبود وضعیت بدنی‌تان ممکن است از آنچه فکرش را می‌کنید آسان تر باشد!

۶. ارگونومی

صندلی‌های ارگونومیک از پشت شما بهتر مواظبت می‌کنند، و بعد از مدتی استفاده از آنها به رهایی‌تان از درد کمک خواهند کرد. اگر یک شغل اداری دارید و بیشتر وقت روز را در حالت نشسته به سر می‌برید، استفاده از این صندلی‌ها ایده‌ی خوبی است.

۷. حالت نشستن

متفاوت نشستن در صندلی‌تان نیز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر حالت و وضعیت بدن شما و نحوه‌ی احساس‌تان داشته باشد. بعضی از چیزهایی که باید از آنها اجتناب کرد عبارتند از به جلو قوز کردن، و نشستن روی لبه‌ی صندلی. در عوض، سعی کنید راست بنشینید و از پشتی صندلی برای تکیه دادن استفاده کنید.

۸. بلند شوید و حرکت کنید

در حالی که این‌ها پیشنهادات خوبی برای نحوه‌ی نشستن هستند، بهترین کار برای بهبود حالت شما و رهایی از درد آن است که بلند شوید و راه بروید. ستون فقرات شما برای آن ساخته شده است که در قالب حرکات نرم و سیال تحرک داشته باشد، بنابراین حرکت کردن در هنگام یک روز کاری به رهایی از درد کمک خواهد کرد. هر چند ساعت یک بار بلند شوید و به خودتان استراحت بدهید، کمرتان از این کار شما سپاسگزار خواهد بود!

۹. کفش مناسب

کار راحت دیگر برای ایجاد تغییر در سبک زندگی‌تان انتخاب کفش است. روشن است که بعضی از کفش‌ها بیشتر از کفش‌های دیگر از پا محافظت می‌کنند، اما بعضی از آدم‌ها این واقعیت را نادیده می‌گیرند یا برای رفتن به سر کار انتخاب دیگری ندارند. اگر شما می‌توانید دست به تغییراتی بزنید، کتانی‌ها بهترین گزینه هستند! و اگر نمی‌توانید، اضافه کردن کفی کفش می‌تواند تغییر جشمگیری در کاهش سطح درد قسمت تحتانی کمرتان داشته باشد. درحالی که پوشیدن این کفش‌ها عالی هستند، اما بهترین چیز نیستند. پا برهنه راه رفتن به بهبود حالت بدن و تعادل آن کمک می‌کند، و روش فوق‌العاده‌ای برای رهایی از درد در پایان روز است.

اگر هنوز هم ایده‌ی دارو خوردن یا درمان‌های طبیعی برای رهایی از درد را دوست دارید، در اینجا چند ایده برای امتحان کردن وجود دارند! به یاد داشته باشید که مشورت کردن با پزشک‌تان پیش از خوردن این مکمل‌ها مهم و ضروری است.

۱۰. مکملها

مکمل‌هایی را امتحان کنید که حاوی گلوکزامین و کندروایتین هستند.

۱۱. ویتامین d را امتحان کنید

کمبود ویتامین d درد شما را بدتر خواهد کرد، پس مطمئن شوید که مقدار زیادی از آن را مصرف می‌کنید.

۱۲. پماد ریشهی سمفیتون

اگر به دنبال یک درمان طبیعی می‌شد، شرکت مرک یک پماد از ریشه‌ی سمفیتون تولید می‌کند که درد قسمت تحتانی کمر را ظرف ۵ روز تا ۹۵% کاهش می‌دهد. فقط مطمئن شوید که در هر دوره‌ی مصرف، از آن فقط به مدت ۱۰ روز استفاده می‌کنید، چون اگر بیش از مقدار توصیه شده استفاده شود می‌تواند ایجاد مسمومیت کند.

احتمالا آسان‌ترین راه برای خلاص شدن از درد قسمت تحتانی کمر موقع خواب باشد! بسیاری از آدم‌ها معتقدند روشی که شما می‌خوابید تاثیر فوق‌العاده‌ای بر قسمت تحتانی کمرتان دارد. تنظیم شیوه‌ی خوابیدن‌تان روشی بی‌نظیر برای رهایی از این درد است، بخصوص اگر دوست نداشته باشید خیلی هم در این راستا تکاپو و تلاش کنید! در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید فقط ظرف چند ساعت در طول شب، نوع احساسی که دارید را تغییر بدهید.

۱۳. بالش بین پاها

با دراز کشیدن به پهلو و قرار دادن یک بالش در بین پاها، فشار و تنش از قسمت تحتانی کمر شما برداشته می‌شود. ستون فقرات‌تان راست و در وضعیتی طبیعی قرار می‌گیرد که این امر خوابیدن را بسیار راحت‌تر می‌کند، و باعث می‌شود که در طول روز دردی احساس نکیند! اگر شما شخصی هستید که دوست دارد به پشت بخوابد، پس سعی کنید زیر زانوهای‌تان یک بالش قرار بدهید.

۱۴. تشک راحت

مطمئن شوید تشکی راحت و در عین حال کمک‌کننده دارید. این تشک کمک خواهد کرد که ستون فقرات‌تان در هنگام خواب در وضعیت درستی قرار بگیرد.

۱۵. خوابیدن

زیاد بخوابید! مطمئن شدن از این که خواب شب خوبی دارید برای بسیاری از جنبه‌های یک سبک زندگی سالم مهم است، اما به رهایی از درد نیز کمک خواهد کرد.

هر یک از این روش‌ها، به صورت جداگانه، می‌تواند برای خلاص شدن از درد کمر مفید باشند، اما وقتی با یکدیگر به کار می‌روند حتی می‌توانند مفیدتر هم باشند! ترکیبی از این درمان‌ها، حرکات کششی، و تغییرات سبک زندگی را برای کاهش درد به کار ببندید. و فراموش نکنید که این ویدیو را ببینید تا درباره‌ی چگونگی بهره بردن از مردین‌ها/ نقاط طب سنتی مطالب بیشتری بیاموزید. برای درد کمتر و کیفیت زندگی بهتر این توصیه‌ها را به کار ببندید!