چطور به یک کارآفرین فردی موفق تبدیل شویم

اگرچه اصطلاح کارآفرین فردی تازه نیست، اما اخیراً به عنوان روشی برای توصیف تعداد روزافزون “كارآفرینان انفرادی”، محبوبیت فراوانی یافته‌است. و حتی اگر همپوشانی زیادی بین یک کارآفرین و یک کارآفرین فردی باشد، تفاوت‌های ظریفی هم بین این دو وجود دارد.

در این مقاله با تفاوت های یک کارآفرین فردی و یک کارآفرین آشنا می‌شوید. همچنین یاد می‌گیرید که چگونه یک کارآفرین فردی موفق شوید و در کارتان رشد کنید.

کارآفرین فردی در برابر کارآفرین

تفاوت‌ها

کارآفرین فردی مطابق با تعریف، کسی است که به تنهایی فعالیت می‌کند.

در مقابل، یک کارآفرین در حال ساختن تیمی از آدم‌ها است که در مناطق خاصی از کسب و کار تخصص دارند. مثلا بخش فروش، حسابداری، خدمات به مشتری و غیره.

از طرف دیگر یک کارآفرین فردی مسئول همه‌ی جوانب کسب و کار است. البته این بدان معنا نیست که آن‌ها هیچ کمکی ندارند، بلکه در مراحل بعدی ممکن است کمک داشته باشند.

از آن‌جایی که کارآفرینان فردی طبیعتا به تنهایی کار می‌کنند، بیش‌تر درون‌گرا هستند. اگر به یک گروه پویا نیاز دارید تا بتوانید آب‌های خلاقیت‌تان را به جریان بیندازید یا کارآمد باقی بمانید، ممکن است کارآفرینی انفرادی برای شما مناسب نباشد.

و از آن‌جایی که کارآفرین‌های فردی کارمندانی که ساعات مشخصی کار کنند، ندارند، به طور کلی خودشان می‌توانند برنامه‌‌ی زمانی‌شان را تعیین کنند. همین می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. این حالت استقلال، انعطاف‌پذیری به کارآفرین فردی می‌دهد تا در صورت لزوم زمانی را به فراغت بگذراند، اما بدون خودانگیزش، این کسب و کار زنده نخواهد ماند.

شباهت‌ها

هم کارآفرینان فردی و هم کارآفرینان، کسب و کار واقعی ایجاد می‌کنند. گاهی ممکن است آدم‌ها، کارآفرینان فردی را به عنوان شخص دارای یک سرگرمی پرسود یا شخصی که “برای خودش شغلی ایجاد کرده‌است، ببینند. و گرچه این ممکن است برای برخی صادق باشد، اما اکثریت قریب به اتفاق کارآفرینان فردی در حال خلق کسب و کارهای واقعی هستند که گردش مستمر درآمد مکرر را ایجاد می‌کنند و ثروت‌ساز هستند.

هردو در تلاش هستند تا مشاغلی ایجاد کنند که به تنهایی بتوانند پایدار باشد و حفظ آن نیاز به نظارت حداقلی داشته باشد. هم کارآفرینان فردی و هم کارآفرینان در حال ایجاد کسب و کارهایی هستند که با کم‌ترین نظارت می‌توانند پایدار باشند. کارآفرین این کار را با شکل دادن یک تیم مدیریتی انجام می‌دهد تا شرکت در غیاب خودش کارآمد عمل کند. کارآفرین فردی برای دستیابی به نتیجه‌ی مشابه از سیستم‌های اتوماسیون استفاده می‌کند.

همه‌ی کسب و کارهای موفق باید با یک بنیانگذار شروع شوند که دید روشنی نسبت به آن‌چه می‌خواهد انجام بدهد، داشته باشد. بنابراین هم کارآفرین فردی و هم کارآفرینان اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را که به طور واضح تعریف و ارزیابی می‌شوند، تعیین می‌کنند تا بتوانند روند موفقیت خود را پیگیری کنند.

هر دو نیز مصمم هستند. مصصم بودن به این مفهوم که پاداش (یا درآمد) شما مستقیماً با تلاش و کوششی که به کار بسته‌اید متناسب است. به عبارت دیگر، اگر به عنوان کارمند فروشی را انجام دهید که 1000،000 دلار برای شرکت می‌سازد، فقط درصد کمی از آن را به عنوان کارمزد می‌گیرید اما به عنوان یک کارآفرین فردی همه‌ی مبلغ را دریافت می‌کنید.

مزایای کارآفرین فردی بودن

دلایل بیشماری وجود دارد که مردم به کارآفرینان فردی تبدیل می‌شوند. میل به اینکه رئیس خودتان باشید، نارضایتی از کارمندان فعلی، داشتن یک برنامه‌ی زمانی منعطف برای کار، داشتن زمان بیش‌تری برای خانواده / تعطیلات و البته پتانسیل درآمد بسیار بالاتر. اما مزایای دیگر و نه چندان آشکار برای کارآفرین فردی شدن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

مجموعه مهارت‌های خود را گسترش می‌دهید

از آن‌جایی که شما مسئولیت تمام جوانب کسب و کارتان را بر عهده دارید، مجبور خواهید شد که خودتان با تمام مشکلاتی که ناگزیر در هر زمینه‌ای به وجود می‌آید، مقابله کنید.

در رسیدگی به وب‌سایت چندان ماهر نیستید؟ نگران نباشید، در نهایت مجبور می‌شوید یاد بگیرید که چگونه مشکل پیش‌آمده را برطرف کنید.

در فروش یا صحبت کردن با مردم خوب نیستید؟ به محض این‌که متوجه شوید درآمدتان به روابط عمومی‌تان بستگی دارد، در این زمینه هم خوب خواهید بود.

اما نگران نباشید، پس از مدتی همه‌ی کارآفرینان فردی به این چیزها عادت می‌کنند و به محض پیش آمدن هر یک از این‌ها، مهارت لازم را کسب خواهید کرد.

می‌توانید روی مهم‌ترین قسمت‌های کسب و کارتان کار کنید

به عنوان یک کارمند، شما مجبور به تحمل موارد زیادی هستید که کاملاً غیرکارآمد یا حتی ضد بهره‌وری برای شرکت هستند. فکر کنید و ببینید چند جلسه‌ی بی‌فایده داشته‌اید که مجبور شده‌اید در آن‌ها شرکت کنید یا چند گزارش یا مقاله آماده کرده‌اید که به طور کامل بی‌فایده و به درد نخور بوده‌اند. هزار و یک فعالیت غیرمولد وجود دارد که مجبور به انجام آن‌ها خواهید بود.

اما به عنوان یک کارآفرین فردی، از این همه کاغذبازی خلاص می‌شوید و می‌توانید بر مولدترین بخش‌های کسب و کارتان تمرکز کنید.

می‌توانید دامنه‌ی فعالیت‌تان را محدود کنید

در دنیای پر سرعت امروز، توانایی انطباق با تغییر شرایط بازار، کلید اصلی خلق یک کسب و کار موفق است. شما به عنوان یک کارآفرین فردی، انعطاف‌پذیری زیادی را در این زمینه دارید. بدون سرمایه‌گذار، سهامدار، اعضای هیئت مدیره یا حتی کارمند، می‌توانید استراتژی‌های خود را تنظیم کرده و خیلی سریع آن‌ها را پیاده کنید.

می‌توانید برندتان را کنترل کنید

شما به عنوان یک کارآفرین انفرادی، خودِ برند هستید. شما فردی هستید که مسئولیت هویت عمومی خودتان را بر عهده دارید. به علاوه، فقط خودتان هستید که تصمیم می‌گیرید هویت برندتان را برای عموم تبلیغ کنید یا نه.

همان چیزی را خلق می‌کنید که ارزش‌اش را دارید

تعداد کمی از آدم‌ها در شرکت‌های آمریکایی فکر می‌کنند که در واقع مطابق با کاری که می‌کنند و ارزش کارشان دستمزد و درآمد دارند، در حالی که این ممکن است واقعیت داشته باشد یا نداشته نباشد.

پاداش شما به عنوان یک کارآفرین انفرادی مستقیماً با تلاش‌های خودتان در ارتباط است. در واقع هیچ محدودیتی در مورد درآمد یک کارآفرین انفرادی وجود ندارد.

رضایت شغلی بیش‌تر از یک ​​کارگر متوسط دارید

در یک مطالعه‌ی جدید تقریباً نیمی از جمعیت ایالات متحده آمریکا (51٪) گزارش دادند که از شغل خود راضی هستند. در مقابل، بیش از 80٪ از کارآفرینان فردی رضایت شغلی را گزارش دادند و 76٪ از آن‌ها اعلام کردند که برای باقی ماندن در حرفه‌ی خود در آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند.

حسی از موفقیت دارید که نمی‌توانید در جای دیگری آن را تجربه کنید

آیا تا به حال پروژه‌ی بزرگی را انجام داده‌اید که باعث شود گاهی به شدت احساس خستگی کنید؟ این تجربه باعث می‌شود فکر کنید که کمی بیشتر از توان‌تان در حال کار کردن هستید؟

مثلا شاید تصمیم گرفته بودید که به جای پول دادن به شخص دیگری برای انجام نقاشی خانه، خودتان کار را بر عهده بگیرید؟ هرچه که بوده، در مورد افتخار موفقیتی که هنگام فشار آوردن و به پایان رسیدن پروژه احساس کردید، فکر کنید. این احساس همان چیزی است که به کارآفرینان فردی برای رسیدن به موفقیت انگیزه می‌دهد.

می‌توانید هر جایی کار کنید

به دلیل وجود اینترنت دیگر نیازی ندارید که جایی را اجاره کنید یا فروشگاه و محل کار فیزیکی داشته باشید. به معنای واقعی کلمه، همه‌ی کاری که برای فروش محصولات یا خدمات باید انجام دهید از طریق اینترنت قابل انجام است. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات یا محصولات نرم افزاری به فروش برسانید، این موارد را می‌توان در زمان بسیار کوتاهی یا بلافاصله از طریق دانلود ارائه داد.

انواع کسب و کارهایی که برای یک کارآفرین فردی بهترین گزینه هستند

بدیهی است که همه‌ی کسب و کارها برای کارآفرینان فردی مناسب نیستند. اگر می‌خواهید محصولی را تولید کنید، برای تولید آن، به یک ساختمان فیزیکی با ماشین‌آلات و کارمندان نیاز دارید. اما بسیاری از کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت وجود دارند که برای کارآفرینا‌ن فردی مناسب هستند.

رپورتاژ

وبلاگ‌نویسی

این مورد، یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای تبدیل شدن به کارآفرین انفرادی است. با انتخاب موضوع که مورد علاقه‌تان است، شروع کنید و به ایجاد محتوا در مورد آن موضوع بپردازید. سپس در گروه‌هایی شرکت کنید که علاقه و اشتراک مشابه با شما دارند.

این ترکیبِ ایجاد محتوای باکیفیت و شبکه‌سازی با دیگران باعث افزایش مخاطبان برای وبلاگ شما خواهد شد. پس از جذب مخاطبان، می‌توانید با فروش تبلیغات یا استفاده از بازاریابی وابسته  از وبلاگ‌تان سود کسب کنید.

نویسنده‌ی کتاب الکترونیکی

اگر اهل نوشتن هستید، تبدیل شدن به نویسنده‌ی کتاب الکترونیکی ممکن است کار مناسبی برای شما باشد. همه‌ی ما می‌دانیم که انتشار اولین کتاب برای هر نویسنده‌ای چه‌قدر سخت است. خوشبختانه اینترنت این امکان را فراهم کرده که هر کسی بتواند اثر خود را منتشر کند.

با نوشتن کتاب به صورت الکترونیکی، هیچ مبلغی را برای چاپ هزینه نخواهید کرد. و از آن‌جایی که شما خودتان کتاب را می‌فروشید، 100٪ سود متعلق به خود شما خواهد بود. و بله، شما حتی می‌توانید کتاب‌تان را در سایت‌های معتبر بفروشید (گرچه آنها درصدی از قیمت فروش را به خود اختصاص می‌دهند).

طراح گرافیک

اگر هنرهای تجسمی تخصص شماست، تبدیل شدن به یک طراح گرافیک مستقل ممکن است مناسب‌ترین گزینه برای شما باشد. طراحان گرافیک به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا لوگو و سایر محتوای تصویری را برای کمک به هویت و برند یک شرکت طراحی کنند.

مربی زندگی

آیا شما یک شخص مردمی و اهل تعامل هستید؟ در این صورت، تبدیل شدن به یک مربی زندگی گزینه‌ای است که باید مورد توجه شما قرار بگیرد. شما با مردم در زمینه‌ی کارهایی مانند بودجه‌بندی و امور مالی، سازماندهی و حتی روابط خانوادگی و شخصی همکاری خواهید کرد. همه‌ی این کارها با استفاده از ایمیل‌، اسکایپ یا حتی از طریق تلفن قابل انجام است.

ما فقط به تعداد بسیار کمی از کسب و کارهای مناسب برای کارآفرینان فردی پرداختیم. موارد بسیار بیش‌تری وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. مواردی مانند پادکستر، برنامه‌ریز رویدادها، معلم خصوصی، دستیار، مشاور سفر و موارد دیگر. فرصت‌های شغلی تقریبا محدودیتی ندارند.

چگونه به عنوان یک کارآفرین فردی موفق شویم

تبدیل شدن به یک کارآفرین فردی می‌تواند هیجان‌انگیز، سودآور و لذیت‌بخش باشد. اما کارهای زیادی است که باید انجام بدهید. بعضی اوقات، مردم با این فکر که باید همه‌ی کارها را خودشان انجام بدهند، دچار ترس می‌شوند. بنابراین در اینجا نکاتی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید برای کاهش فشاری که روی‌تان است استفاده کنید و به یک کارآفرین فردی موفق تبدیل شوید.

۱. یک برنامه مشخص داشته باشید

درست مانند هر کسب و کاری، مهم است که اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را تعیین کنید تا بتوانید روند پیشرفت‌تان را ارزیابی کنید. برای این منظور، باید یک بیانیه ماموریت و یک بیانیه چشم‌انداز تهیه کنید که بتوانید در حین پیشروی در مسیرتان به آن‌ها مراجعه کنید.

برنامه‌ی شما باید شامل چهار مؤلفه باشد:

– چگونه می‌توانید کسب و کارتان را رشد بدهید؟

– چه‌طور برای آن رشد، برنامه‌ریزی می‌کنید؟

– چگونه می‌توانید درآمد منفعل یا غیرفعال ایجاد کنید؟

– آیا با افزودن محصولات یا خدمات بیش‌تر، کارتان گسترش خواهد یافت؟

اگر بتوانید جایگاه مورد علاقه‌تان را مشخص کنید، برای رسیدن به آن، راحت‌تر خواهید بود.

۲. لازم نیست ‌همه‌ی کارها را به تنهایی انجام بدهید

یکی از نگران‌کننده‌ترین چیزها در مورد تبدیل شدن به یک کارآفرین فردی، میزان کاری است که باید برای آن انجام شود. از این گذشته، اگر مسئولیت فروش، بازاریابی، خدمات به مشتری، حسابداری، تبلیغات، برندسازی، رسانه‌های اجتماعی و بسیاری دیگر را بر عهده داشته باشید، به سرعت خسته خواهید شد.

اما خبر خوبی برای‌تان داریم: لازم نیست همه‌ی کارها را به تنهایی انجام بدهید. هزار و یک کارآفرین فردی دیگر وجود دارند که مایل به انجام وظایفی هستند که شما نمی‌توانید یا حتی نمی‌خواهید، خودتان آن‌ها را انجام دهید. این افراد در خدماتی مانند توسعه‌ی وب‌سایت، بازاریابی ایمیلی، کپی‌راتینگ، حسابداری، طراحی گرافیک، مدیریت رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر تخصص دارند. با استفاده از این کارآفرینان فردی، می‌توانید تمرکزتان را روی پربارترین مناطق کسب و کارتان بگذارید.

یادتان می‌آید که در ابتدای این مطلب گفتم، فقط این‌که کارآفرینان فردی کارمند ندارند، به این معنی نیست که کسی آن‌ها را کمک نمی‌کند؟ منظور ما این است که شما می‌توانید با استفاده از فریلنسرها و فقط پرداخت هزینه‌های کاری که انجام داده‌اند، مزایای یک کارمند را بدون هر گونه دردسری دریافت کنید.

۳. از “تغییر” نترسید

ما غالباً در ذهن‌مان تصور می‌كنیم كه امور به چه شیوه‌ای باید بگذرند یا چه شکل و شمایلی باید داشته باشند. اما جهان واقعاً اینگونه کار نمی‌کند. شرایط تغییر می‌کنند، بازارها تغییر می‌کنند و سلیقه مشتری نیز تغییر می‌کند.

همواره به دنبال تنظیم اولویت‌ها، اهداف و حتی دیدگاه شرکت برای مطابقت با این تغییرات باشید. از این گذشته، این یکی از حوزه‌هایی است که در آن، به عنوان یک کارآفرین فردی برتری بزرگی نسبت به رقبای برجسته‌تان دارید.

۴. با کسی جز خودتان در رقابت نباشید

تلاش برای مقایسه‌ی خود با دیگران همیشه منجر به شکست می‌شود.

اول از همه این‌که، شما همیشه پشت سر کسی و از برخی هم جلوتر خواهید بود. ما آدم‌ها غالبا تمایل داریم به کسانی که در مقابل ما هستند توجه کنیم، نه به کسانی که پشت سرمان هستند. این ویژگی ما به دو دلیل اشتباه است: با توجه صرف به کسی که از ما جلوتر است، ممکن است شخصی را که در پشت سر ما قرار گرفته و حتی یک استراتژی جدید را ارائه داده‌است،  و به زودی گرد و خاکی به پا خواهد کرد، نبینیم!‌

ثانیاً و مهم‌تر این‌که، اگر دائماً پیشرفت خود را با دیگران مقایسه کنید، ممکن است دلسرد و در نهایت تسلیم شوید. به علاوه، به یاد داشته باشید که شما فقط خود را با آن تصویری که دیگران از خودشان به نمایش می‌گذارند و می‌خواهند که شما ببینید، مقایسه می‌کنید. همه ما بهترین وضعیت خود را در موقعیت‌های عمومی در معرض نمایش می‌گذاریم، اما هیچ‌کس از واقعیت ماجرا اطلاعی ندارد.

به طور خلاصه، بهترین راه پیشرفت، تجلیل از همه‌ی موفقیت‌هایی است که به دست آورده‌اید (اعم از بزرگ و کوچک) و با انگیزه ماندن.

۵. اتوماسیون

این بهترین دوست کارآفرین فردی است. همیشه باید سعی کنید تا حد ممکن کارهای‌تان را اتوماتیک کنید.

برای بازاریابی به مشتریان از پاسخگوی خودکار ایمیل استفاده کنید. برای به دست آوردن مشتری و فروش محصولات از قیف فروش استفاده کنید. برای ایجاد پست‌های منظم از نرم‌افزار برنامه‌ریزی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید.

امروزه تعداد زیادی نرم افزار اتوماسیون موجود است، از آن‌ها استفاده کنید!

کلام آخر

مطابق با برآوردها 18 میلیون کارآفرین فردی تمام وقت در ایالات متحده و 12 میلیون کارآفرین فردی نیمه وقت یا به اصطلاح “gig side” وجود دارد. و این تعداد هر سال در حال افزایش است.

جذابیت این نوع کارآفرینی قابل درک است – کنترل بیش‌تر بر کسب و کارتان، یک برنامه‌ی انعطاف‌پذیر، احتمال داشتن درآمد بالاتر، زمان بیش‌تر با دوستان و خانواده و تقریباً زمان نامحدود تعطیلات. کارآفرین فردی همچنین می‌تواند از برون‌سپاری استفاده کند و کارهایی را که به طور معمول، یک کارمند انجام می‌دهد، بر عهده‌ی افراد مختلف بگذارد، بنابراین نیاز به آموزش کارمندان، مرخصی باحقوق در صورتی بیماری، مزایا و حقوق و دستمزد و همچنین تغییر دادن کارمندان برطرف می‌شود.

به طور خلاصه، یک کارآفرین فردی بدون دردسرها و مشکلات وجود کارمندان رئیس می‌شود. دنیای کارآفرین فردی بدون هیچ محدودیتی رو به رشد است. به طور خلاصه، هرگز زمان بهتری برای این‌که به تنهایی بتوانید کسب و کاری را اداره کنید و موفق شوید، وجود نداشته‌است.

نوشته‌های مرتبط