تشخیص سایکوپت: ۷ نشانه شناسایی افراد روان پلید یا جامعه ستیز

قبل از اینکه درباره تشخیص سایکوپت ها و نشانه های شناسایی افراد روان پلید یا جامعه ستیز سخن بگوییم بد نیست درباره تاریخچه این اصطلاح در جهان نکات جالبی بدانید. در اوایل دهه‌ی ۱۸۰۰، پزشکانی که روی بیماران روانی کار می‌کردند متوجه شدند آن دسته از بیماران‌شان که ظاهرا عادی به نظر می‌رسیدند اختلالی داشتند که آن را اصطلاحا “تباهی اخلاقی” یا “جنون اخلاقی” نامیدند، چون به نظر می‌رسید برای آن‌ها مفهومی به عنوان اخلاق یا حقوق دیگران وجود ندارد. اصطلاح سایکوپت اولین بار حدود 1900 برای این آدم‌ها به کار رفت. در دهه‌ی 1930 این اصطلاح به “سوشیوپت” (جامعه‌ستیز) تغییر یافت تا بر آسیبی که این آدم‌ها به جامعه می‌زنند تاکید داشته‌باشد. سایکوپاتی تاریخچه‌ای جالب دارد. حقیقت این است که سایکوپت (Psychopath) یا سوشیوپاتی یا جامعه ستیزی (Sociopath) یک شرایط واقعی است که آدم‌های واقعی را در بر می‌گیرد. از این گذشته، افراد جامعه ستیزی که بر اساس انگیزه‌های آنی‌ نگران‌کننده‌شان اقدام می‌کنند تهدیدی واقعی برای جامعه هستند.

کافی است تا نگاهی بکنیم به واقعه‌ی هولناکی که در اورلاندو رخ داد. چه چیزی می‌تواند به یک فرد انگیزه بدهد که دست به چینین کشتار عظیمی بزند؟ هرچند ممکن است هنوز تمام جزییات روشن نشده‌باشد، اما یک استنتاج وجود دارد: این تیرانداز تقریبا بدون شک یک سایکوپت بوده‌است. این تیرانداز جایی را که دیگران محل پایکوبی، خنده و عشق می‌دانند، محلی می‌بیند که می‌تواند در آن (۱) تبعیت‌اش را از یک سازمان تروریستی نشان دهد، و (۲) با خونسردی آدم‌های خوبی را قتل عام کند که از قضا متفاوت زندگی می‌کنند.

نشانه تشخیص سایکوپت ها

۱. رویکردی مهربان و نوازشگر، اما با دورویی دارند

این به نوعی جالب است: یک سایکوپت معمولا وقتی در یک مشاجره است یا ناراحت است، نعره نخواهدزد یا فریاد نخواهدکشید. در عوض سعی می‌کند با حالات چهره‌اش و لحنی متکبر خشم شما را برانگیزد. اما یک چیز قطعی است: آن‌ها می‌خواهند یک خروش هیجانی را از شما ببینند. چرا؟ چون این خروش رضایتی بیمارگونه به آن‌ها می‌دهد؛ نوعی حس پیروزی و برتری… حتی اگر از نظر جسمانی یا کلامی خلاف آن را نشان دهند.

۲. به دنبال ترحم و دلسوزی بی‌مورد هستند

سایکوپت‌ها عاشق بازی با عواطف آدم‌های دیگر هستند. همان‌طور که اشاره شد، آن‌ها از این کار لذتی عجیب می‌برند. در دنیای یک سایکوپت، بازی با عواطف یک فرد روشی موثر برای بازی دادن او به منظور کسب منافع شخصی (مثل پول، توجه) است. در بهترین حالت، آن‌ها اغلب داستان‌هایی پرماجرا می‌گویند که دل‌مان را به درد می‌آورد. شاید در گوش‌تان داستان‌هایی از سواستفاده‌ی جنسی، فقر و غیره زمزمه کنند. لازم به گفتن نیست که این تلاش‌ها آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که به آن‌چه می‌خواهند، برسند.

مطلب مرتبط: ۱۰ شغل که بیشترین و کمترین آمار سایکوپت ها را دارند

۳. نیازی سیری‌ناپذیر به توجه دیگران دارند

رپورتاژ

هرچند سایکوپت‌ها ذاتا آدم‌ها را دوست ندارند، اما نیازی سیری‌ناپذیر به توجه دارند. البته وقتی توجهی را که به آن عطش دارند، دریافت کنند، طرح خودخواهانه‌شان را برای بازی دادن آدم‌ها اجرایی می‌کنند. هرچند آدم‌هایی که عاشق ساختن داستان‌های غم‌انگیز هستند، این کار را برای رسیدن به برانگیختگی هیجانی می‌کنند، اما یک سایکوپت این کار را برای منافع شخصی انجام می‌دهد.

۴. متخصص دروغ و بهانه‌تراشی هستند

یک سایکوپت تقریبا همیشه فردی دروغگو است که به بهانه‌تراشی گرایش دارد. اگر اقدام‌شان را سرزنش کنید، دلیلی برایش پیدا می‌کنند- عموما تصور غلط شما را سرزنش می‌کنند. آن‌ها همیشه رفتار خودخواهانه و بازی دادن دیگران را توجیه می‌کنند، در حالی که هرگز برای اصلاح آن تلاشی نمی‌کنند. چرا چیزی را اصلاح کنند که بی‌عیب و نقص است؟

مطلب مرتبط: تست سایکوپت شناسی :۲۰ سوال برای تشخیص یک سایکوپت

۵. عامدانه به شما بی‌توجهی می‌کنند

این به‌ویژه در مورد کسانی صدق می‌کند که با یک سایکوپت رابطه دارند. باز هم، سایکوپت‌ها متخصص بازی دادن دیگران هستند – این تنها معنی‌اش این است که آن‌ها روش‌هایی برای آسیب زدن به اعتماد به نفس‌تان پیدا می‌کنند. یکی از این روش‌ها بی‌توجهی به همان آدم‌هایی است که قبلا به آن‌ها توجه می‌کردن، خصوصا شریک زندگی‌شان. این به فرد سایکوپت حس برتری می‌دهد، و البته توجهی را نصیب‌شان می‌کند که سزاوارش نیستند.

۶. هیچ حسی از عذاب وجدان در وجودشان نیست

این آدم‌ها احساس عذاب وجدان و همدردی ندارند و عواطف‌شان کاملا سطحی است. در موارد شدید، آن‌ها ممکن است برای‌شان مرده یا زنده بودن شما اهمیتی نداشته باشد. بعضی از آن‌ها مجرمان و قاتلانی خشن هستند. اما قطعا نه همه‌ی آن‌ها.

 ۷. احساسات توام با گیجی و سردرگمی برایتان به همراه دارند

تعامل با یک سایکوپت در یک دوره‌ی زمانی می‌تواند منجر به احساس گیجی و سردرگمی درباره‌ی وضعیت روانی و عاطفی خودتان شود. کافی است از فردی که با یک سایکوپت رابطه داشته‌است بپرسید. با جدیت تمام، یک سایکوپت فقط به یک نفر توجه می‌کند، و همه‌ی ما می‌دانیم آن یک نفر کیست. آن‌ها به آسیب فزاینده‌ای که از خود به جا می‌گذارند توجهی نمی‌کنند… تا زمانی که انگیزه‌های آنی بیمارگونه‌ی خودشان را ارضا کنند.

نوشته‌های مرتبط