میوه مفید برای قلب: 20 میوه و سبزیجات عالی برای سلامتی قلب

گنجاندن برخی از خوراکی‌های سالم در برنامه غذایی تان باعث می شوند که سلامتی قلب این عضو حیاتی بدن تان تضمین شود. در این مقاله با چند میوه مفید برای قلب آشنا می شوید و ۲۰ میوه و سبزیجات عالی برای سلامتی قلب می شناسید. با ما همراه باشید.

۱. زردآلو

زردآلو یک میوه مفید برای قلب است. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که غذاهای غنی از ویتامین C مصرف می‌کنند کم‌تر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. سطوح بالای فیبر غذایی موجود در زردآلو کلسترول اضافی را از شریان‌ها می‌زداید، و به این ترتیب فشار روی قلب را کاهش می‌دهد. این میوه مانع از اکسیداسیون لیپوپروتئین کم چگالی (کلسترول بد) می‌شود، و از بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی جلوگیری می‌کند. پتاسیم موجود در زردآلو، سطح آب درون سلولی و برون سلولی را متعادل می‌کند و به این ترتیب فشار خون را تنظیم می‌کند. نصف فنجان زردآلو ۱۰ درصد از مقدار توصیه شده‌ی پتاسیم را برای بدن را فراهم می‌کند.

۲. آناناس میوه مفید برای قلب

آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند موجود در آناناس به پایین آمدن سطح کلسترول بدن کمک می‌کنند، و در نتیجه از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کنند. «فابرین» نام نوعی پروتئین ارگانیک است که باعث روند انعقاد خون می‌شود. وجود این ترکیبات در خون مانع از گردش خون شده و در نتیجه امکان دارد باعث ایجاد لخته‌های خونی شود؛ اما بروملین قادر است که این پروتئین را حل کرده و جریان خون را روان سازد. در این صورت است که خون به‌خوبی به تمام ارگان‌های بدن می‌رسد، فعالیت قلب کنترل می‌شود، رگ‌های خونی باز شده و از تشکیل لخته‌های خونی جلوگیری می‌شود. به عقیده‌ی محققان تأثیر این ترکیب با اثرات آسپرین قابل مقایسه است.

۳. هلو

تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیبات فنلی موجود در پوست و گوشت هلوی هسته جدا به حفظ سطح کلسترول LDL (لیپوپروتئینکم‌چگالی) و تحریک کلسترول خوب HDL (لیپوپروتئین پرچگالی)کمک می‌کنند. این فرآیند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و حفظ سلامت مطلوب قلب و عروق می‌شود.

۴. گیلاس

یکی از خواص گیلاس توانایی آن در حفظ سلامت قلب است و این خاصیت به وجود پتاسیم بالا در این میوه مربوط می‌شود. پتاسیم برای تنظیم عملکرد قلب مفید بوده و باعث سلامت و عملکرد درست آن می‌شود.

۵. هندوانه میوه مفید برای قلب

بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، خوردن یک تکه هندوانه به طور روزانه می‌تواند تجمع کلسترول بد را متوقف کند و در نتیجه از بیماری قلبی جلوگیری کند. مصرف منظم هندوانه همچنین با کاهش ذخایر چربی داخل رگ‌های خونی مرتبط است.

این خواص مفید برای قلب که هندوانه دارد، می‌تواند به سیترولین، ترکیب شیمیایی موجود در این میوه مرتبط باشد. مطابق با مطالعه‌ای که در دانشگاه کنتاکی صورت گرفته‌است، سیترولین می‌تواند اثرات مفیدی روی آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) داشته باشد. همچنین اثبات شده‌است که سیترولین سفتی شریان‌ها را در زنان یائسه کاهش می‌دهد.

۶. موز

بهبود سلامت قلب، یکی از خواص قابل‌توجه موز است. پتاسیم ماده‌ای معدنی است که برای سلامت قلب، و به خصوص کنترل فشار خون ضروری است. اما با وجود اهمیتی که دارد، بسیاری از آدم‌ها در رژیم غذایی‌شان آن را به اندازه‌ی کافی دریافت نمی‌کنند. موز منبع عالی پتاسیم است. یک موز متوسط (۱۱۸ گرم) حاوی ۹٪ از میزان پتاسیم توصیه شده‌ی روزانه است.

یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، و کسانی که مقدار فراوانی پتاسیم دریافت می‌کنند تا ۲۷ درصد کم‌تر از سایرین در معرض بیماری‌های قلبی هستند. علاوه بر این، موز حاوی مقدار مناسبی منیزیم است، که آن هم برای سلامت قلب اهمیت دارد

۷. انگور میوه مفید برای قلب

رسوراترول موجود در انگور دارای این قابلیت است که وضعیت اتساع رگ‌های خونی را بهبود ببخشد، و همین عامل به خون امکان می‌دهد در عروق خونی به راحتیِ بسیار جریان پیدا کند. این ماده هم‌چنین دیواره‌های عروق خونی را آرام می‌کند و فشار خون را کاهش می‌دهد. فشار خون متعادل و آرامش دیواره‌های عروق خونی می‌توانند از قلب در برابر هر گونه آسیب محافظت کنند و آن را سالم نگه دارند

۸. سیب

مشخص شده است که بین سیب و خطر کمتر ابتلا به بیماری‌های قلبی رابطه‌ای وجود دارد. یکی از دلایلش ممکن است آن باشد که سیب حاوی فیبر محلول است، نوعی فیبر که می‌تواند به کاهش سطح کلسترول خون‌تان کمک کند. هم‌چنین حاوی پلی‌فنول است، که اثرات آنتی‌اکسیدان دارد. بسیاری از این ترکیبات در پوست آن جمع شده‌اند.

یکی از این پلی‌فنول‌ها، فلاونوئیدی به نام اپی‌کاتچین است که می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد. تحلیل مطالعات انجام شده ارتباط بین مصرف زیاد فلاونوئید و ۲۰٪ خطر کمتر سکته را نشان می‌دهد. فلاونوئید می‌تواند با کاهش فشار خون، کاهش اکسیداسیون ال‌دی‌ال و عمل کردن به عنوان یک آنتی‌اکسیدان به جلوگیری از حمله قلبی کمک کند.

مطالعه‌ی دیگری اثرات خوردن یک سیب در روز را با مصرف استاتین مقایسه کرد، که نوعی داروی معروف به کاهش کلسترول است. برآورد شده است که سیب‌ها تقریبا به همان اندازه‌ی استاتین در کاهش مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی موثر هستند.

۹. انبه میوه مفید برای قلب

انبه یک میوه مفید برای قلب است نه فقط به خاطر آن که سطح کلسترول را در بدنمان پایین می‌آورد، بلکه به خاطر این که سطح هموسیستئین خون را کنترل می‌کند که اگر چنین نبود می‌توانست به رگ‌های خونی‌مان آسیب بزند، و به مشکلاتی مانند بیماری عروق کرونر و سکته منجر شود.

۱۰. انار

رپورتاژ

از آن‌جایی که انار‌ حاوی خواصی است که فشار خون را کاهش می‌دهد، با مصرف بیش‌تر آن می‌توانید از بیماری قلبی جلوگیری کنید. به علاوه انار‌ حاوی مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان است که لیپوپروتئین کم‌چگال یا کلسترول بد را کاهش می‌دهد و در عین حال سبب ایجاد کلسترول خوب می‌شود. این مزایا منجر به داشتن قلبی سالم‌تر می‌شود و بنابراین می‌توانید از شر بیماری‌های قلبی عروقی رها شوید.

۱۱. توت

تجمع کلسترول در خون می‌تواند به بروز بیماری‌های قلبی منجر شود. توت سفید در طب چینی غالبا جهت کاهش سطح ال‌دی‌ال یا کلسترول بد در جریان خون به کار می‌رود. هم‌چنین، این میوه غنی از پتاسیم است؛ پتاسیم به عنوان گشاد کننده‌ی عروق کاربرد دارد و می‌تواند به کنترل فشار خون نیز کمک کند.

۱۲. گریپ فروت

مصرف منظم گریپ‌فروت به حفظ گردش خون در حالت مطلوب کمک می‌کند. بنابراین، می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی مانند حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی کمک کند.

۱۳. لیمو

کسانی که از ناراحتی های قلبی رنج می کشند می توانند آب لیمو ترش را برای کاهش فشار خون مصرف کنند، از این رو لیمو مبتلایان به ناراحتی قلبی را از بسیاری بیماریهای دیگر رها می‌کند.

۱۴. هویج

هویج حاوی انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و پلی‌استیلن است که با هم یک سپر محافظ برای قلب فراهم می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف غذاهای غنی از کاروتنوئیدها خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. هویج علاوه بر این‌که غنی از بتاکاروتن است، حاوی آلفا‌کاروتن و لوتئین هم است. مصرف منظم هویج قلب شما را از آسیب اکسیداتیو، تشکیل پلاک و ممانعت از افزایش سطح کلسترول بد محافظت می‌کند. در واقع هویج حاوی فیبر محلول است که از طریق پیوند با اسیدهای صفراوی مانع از بالا رفتن کلسترول می‌شود.

۱۵. بروکلی

بروکلی به جز آنتی‌اکسیدان‌های ذکر شده در بالا، محتوای فیبری بسیار بالا و مقادیر زیادی بتاکاروتن، اسیدهای چرب امگا۳ و ویتامین‌های دیگری دارد که با تنظیم فشار خون به کاهش کلسترول بد و حفظ عملکرد مناسب قلب کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است وقتی بروکلی را بخارپز می‌کنید. ترکیبات فیبری آن بهتر با صفرا ترکیب می‌شوند و عمل دفع را ساده‌تر و موثرتر می‌سازد. کاهش صفرا تاثیری قوی بر سطح کلسترول دارد و به این وسیله به سلامت قلب کمک می‌کند. هم‌چنین،‌پتاسیم یافت شده در بروکلی نیز یک ماده‌ی گشادکننده‌ی عروق است که جریان خون را بهبود بخشیده و با کاهش تنش و استرس عروق و رگ‌های خونی، اکسیژن‌رسانی به اندام‌های حیاتی را تقویت می‌کند.

۱۶. سیب زمینی شیرین

به علاوه، سیب زمینی شیرین برای سلامت قلب نیز مفید است، زیرا ۲۷ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن را به ویتامین B۶ تامین می‌کند. این ویتامین برای پیشگیری از تجمع هموسیستئین در خون مفید است. اگر سطح هموسیستئین در خون بالا برود، می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته‌ی مغزی شود.

۱۷. کلم کالی

کالی مملو از پتاسیم، و ویتامین‌های C و ب۶ است. ویتامین‌ها به داشتن سلامت قلبی عالی کمک می‌کنند.

دکتر مارک هاوستون، از دانشکده‌ی علوم پزشکی وندربیلت دریافت افرادی که ۴.۰۶۹ میلی‌گرم پتاسیم در روز مصرف می‌کنند در مقایسه با کسانی که مقدار کمتری مصرف می‌کنند ۴۹٪ کمتر به بیماری ایسکمیک قلب مبتلا می‌شوند.

پتاسیم نیز به پیشگیری از سکته کمک می‌کند. بیست درصد از کسانی که مقادیر بالای پتاسیم مصرف می‌کنند عمر طولانی‌تری دارند. در فقط یک فنجان کالی ۳۴۹ میلی گرم پتاسیم وجود دارد.

۱۸. آووکادو

یکی از فواید آووکادو برای سلامتی کمک به داشتن یک قلب سالم‌تر است. بتاسیتوسترول،که در آووکادو یافت می‌شود، به حفظ سطح سالمی از کلسترول کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف آووکادو می‌تواند خواص ضد تصلب شرایینکلسترول اچ‌دی‌ال را ارتقا دهد، که به محافظت از قلب در برابر تصلب شرایین یا بیماری عروق کرونر قلبی کمک می‌کند. داشتن سطح قابل توجهی از پتاسیم نیز آووکادو را به میوه‌ای قدرتمند در مبارزه علیه فشارخون بالا تبدیل می‌کند. پتاسیم یک وازودیلاتور است که تنش عروق خونی و شریان‌ها را آرام می‌کند، و به این ترتیب باعث کاهش احتمال لخته شدن خون، حمله‌ی قلبی، و سکته می‌شود.

۱۹. کاهو

کاهوی رومی یکی از منابع عالی فولات است، که گاهی اسیدفولیک هم نامیده می‌‌شود. فولات یک نوع ویتامین ب است که برای تبدیل هموسیستئین توسط بدن استفاده می‌‌شود، که اگر تبدیل نشود می‌‌تواند منجر به بیماری‌‌های قلبی از جمله عروق خونی آسیب‌‌دیده و تجمع خطرناک پلاک شود.

مواد مغذی کاهوی رومی ویتامین آ و ث هم در بر می‌‌گیرد، دو آنتی‌‌اکسیدانی که با اکسیده کردن کلسترول و حفظ قدرت شریان‌‌ها در سلامت قلب نقش دارند. این آنتی‌‌اکسیدان‌‌ها به روش‌‌های مختلف از تجمع پلاک در دیواره‌‌های شریان‌‌ها جلوگیری می‌‌کنند. آن‌‌ها همچنین جریان خون را افزایش می‌‌دهند، و از لخته شدن خون، حمله‌ی قلبی و سکته جلوگیری می‌‌کنند.

۲۰ . نخود فرنگی

در سال‌های اخیر بیماری قلبی علت شماره‌ی یک مرگ و میر در آمریکا و در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته بوده‌است. بر اساس پژوهشی از ابیت و همکاران او در ۲۰۱۴، با افزایش مصرف گوشت قرمز و سفید فراوری‌شده، ریسک این بیماری افزایش می‌یابد. انتخاب نخود فرنگی به عنوان منبع پروتئین انتخاب سالم‌تری خواهدبود و توصیه می‌شود هر روز مصرف شود چون می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد. این خاصیت به خاطر محتوای فیبر نخود فرنگی است که می‌تواند مانع از ورود کلسترول به عروق و قلب شود. ورود کلسترول به رگ‌ها می‌تواند سبب مشکلات قلبی عروقی مختلف شود.

نوشته‌های مرتبط