کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کوآنزیم: ۱۰ فایده شگفت‌انگیز کوانزیم Q۱۰ که باید بدانید

کوآنزیم Q۱۰، یا کو آنزیم کیو ۱۰ (یا CoQ-۱۰) که دارای نام‌های دیگری نیز هست، در همه جای بدن وجود دارد. با وجود این، کوانزیم Q۱۰ به مقدار بیش‌تری در لوزالمعده، کبد، کلیه‌ها، و قلب یافت می‌شود. بدن همه‌ی انسان‌ها حدودا حاوی ۰.۵ تا ۱.۵ گرم از این آنزیم است، که بیش از ۵۰ درصد آن درون میتوکندری سلول‌ها قرار دارد. این آنزیم علاوه بر این که به آنزیم‌های میتوکندری در تبدیل مواد مغذیِ غذاهای مصرفی‌مان به آدنوزین تری‌فسفات (ATP) [ذخیره‌ی انرژی بدن انسان] کمک می‌کند، هم‌چنین به سرکوب رادیکال‌های آزاد حاصل از ایجاد انبارهای انرژی در بدن نیز کمک می‌کند. به علاوه کو آنزیم Q۱۰ نقش مهمی در حفاظت از سلامت غشای میتوکندری ایفا می‌کند.

کوآنزیم: ۱۰ فایده شگفت‌انگیز کوانزیم Q۱۰ که باید بدانید

از آن‌جا که کو آنزیم کیو ۱۰ (یا Q۱۰) عمدتا در غذاهای دریایی و گوشت یافت می‌شود، آدم‌های گیاه‌خوار می‌توانند این ماده را از طریق مکمل‌های کوآنزیم Q۱۰ مصنوعی برای بدن‌شان تامین کنند. در ادامه به برخی از فواید گوناگون این کوانزیم اشاره می‌کنیم.

۱. بهبود سلامت عمومی قلب

این آنزیم‌ به حفظ شرایط اکسیداتیو نرمال کلسترول ال‌دی‌ال کمک می‌کند. کوآنزیم کیو ۱۰، در کنار بهبود گردش خون در قلب، باعث کارکرد بهینه‌ی ماهیچه‌های قلبی نیز می‌شود. هم‌چنین، این آنزیم فایده‌ی شناخته شده‌ی دیگری نیز برای سلامتی دارد؛ کو آنزیم Q۱۰ از دیواره‌های سرخرگی در برابر خطرات احتمالی گوناگون از جمله رسوبات چربی محافظت می‌کند.

میلیون‌ها ژاپنی از این کو آنزیم برای درمان و کنترل تمام انواع مشکلات قلبی استفاده می‌کنند. هم‌چنین ژاپن به عنوان عرضه کننده‌ی اصلی کو آنزیم Q۱۰ به ایالات متحده و کانادا شناخته می‌شود. پژوهش‌هایی که بر روی آن دسته از بیماران قلبی به‌عمل آمدند که به همراه سایر داروهای قلبی، مکمل کوانزیم کیو ۱۰ مصرف می‌کردند، نشان می‌دهند این کوانزیم می‌تواند به بازیابی سریع‌تر از نارسایی قلبی کمک کند. با این‌که گفته می‌شود مصرف این آنزیم می‌تواند خطر نارسایی قلبی را کاهش دهد، برای اثبات کامل این ادعا به شواهد بیش‌تری نیاز است.

۲. دارای قدرت بالقوه برای خنثی کردن نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی، یا همان آسیب عصبی، عامل اصلی مرگ و میر بیماران مبتلا به دیابت است. مطالعاتی که بر روی افراد دیابتی به‌عمل آمد، نشان می‌دهند بهبود سطوح کو آنزیم Q۱۰ در بدن با استفاده از مکمل‌ها، به واقع می‌تواند خطر وضعیت بسیار جدی نوروپاتی دیابتی را کاهش دهد. به گفته‌ی پژوهشگرانی که بر روی موش‌های مبتلا به دیابت مطالعه کردند، این آنزیم حقیقتا می‌تواند به عنوان درمان پیشگیرانه‌‌ی بلند مدت دیابت کاربرد داشته باشد.

۳. کمک به درمان اختلالات لثه

مکمل‌های کوانزیم Q۱۰ برای درمان بیماری لثه مفید هستند. می‌توانید مکمل‌های کوآنزیم کیو ۱۰ را به آسانی از بیش‌تر داروخانه‌ها تهیه، و به شکل خوراکی مصرف کنید. هم‌چنین می‌توانید پماد کوانزیم Q۱۰ را مستقیما روی لثه‌های‌تان بمالید.

۴. کمک به درمان مشکلات گوناگون سلامتی

مصرف کوآنزیم Q۱۰ به همراه سایر داروهای سرطان واقعا می‌تواند به کسب نتایج بهتری منجر شود؛ به ویژه در مورد سرطان سینه. داروها و روش‌های درمانی که کو آنزیم کیو ۱۰ به عنوان ماده‌ی اصلی آنها ایفای نقش می‌کند، برای تسکین اختلالات مغزی و رفتاری از قبیل بیماری پارکینسون، بیماری هانتینگتون، و غیره تجویز می‌شوند. هم‌چنین از این آنزیم برای درمان دیستروفی ماهیچه‌ای، سندرم خستگی مزمن، و بیماری لایم استفاده می‌شود.

۵. کمک به کاهش وزن

کو آنزیم Q۱۰ به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، می‌تواند بدن را از سموم مضر پاک کند، و به این ترتیب، باعث بهبود سرعت سوخت و ساز (متابولیسم) شود. هر چه سرعت سوخت و ساز بالاتر رود، سرعت کاهش وزن نیز بالاتر می‌رود. طبیعت آنتی‌اکسیدانی این آنزیم سرعت چربی سوزی را در طول انجام فعالیت ورزشی بهبود می‌بخشد، و از این طریق نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

۶. کمک به تقویت مو

این کو آنزیم آنتی‌اکسیدانی با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و موهای‌تان را تقویت می‌کند. کوانزیم Q۱۰ علاوه بر پاک کردن آلودگی‌ها و مواد زائد از سطح پوست سر، به کاهش ریزش مو نیز کمک می‌کند. از این رو، کو آنزیم کیو ۱۰ باعث می‌شود موهای‌تان ضخیم‌تر و پرتر دیده شوند. با این‌که مصرف خوراکی مکمل کو آنزیم Q۱۰ بهترین راه برای کنترل ریزش مو است، می‌توانید از شامپوهای حاوی این آنزیم نیز استفاده کنید.

۷. افزایش انرژی بدن به صورت طبیعی

یکی دیگر فواید کوآنزیم Q۱۰ این است که سرعت لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. اگر چه مطالعات علمی چندانی در مورد فواید فراوان کوانزیم کیو ۱۰ وجود ندارد، ولی از این آنزیم به طور گسترده جهت افزایش انرژی بدن استفاده می‌کنند. این کاربرد رایج به خاطر نقش کو آنزیم Q۱۰ در تولید آدنوزین تری‌فسفات (ATP)، مولکولی داخل سلول‌های بدن، است. ATP درست مانند باتری قابل شارژ عمل می‌کند و باعث حفظ انتقال انرژی به سلول‌های بدن می‌شود؛ به این ترتیب می‌تواند سطح انرژی آدم را افزایش دهد.

۸. کمک به درمان بیماری‌های ژنتیکی و ارثی

پژوهشگران بر تاثیر کوآنزیم Q۱۰ بر اختلالات اکتسابی و اختلالات ارثی فراوانی مطالعه کرده‌اند که در آن‌ها، ناکارآمدی میتوکندری نقش دارد. کوآنزیم کیو ۱۰ تاثیر منفی اختلال میتوکندری را بر سطح انرژی بدن خنثی می‌کند و انرژی مورد نیاز بدن را دوباره تامین می‌کند. از آن‌جا که این آنزیم بنیه و استقامت انسان را تا حدود زیادی تقویت می‌کند، بدنسازها و وزنه‌برداران قدرتی از آن استفاده می‌کنند.

۹. تقویت دستگاه ایمنی بدن

کوآنزیم Q۱۰ به عنوان ماده‌ای شناخته می‌شود که می‌تواند با پاکسازی رادیکال‌های آزاد، دستگاه ایمنی بدن را تقویت کند؛ رادیکال‌های آزاد در کارکرد معمول بدن اختلال ایجاد می‌کنند. به همین دلیل نیز برای بیماران مبتلا به ایدز، میگرن، و سردرد مکمل‌های کوانزیم کیو ۱۰ تجویز می‌کنند. این آنزیم علاوه بر کمک به بهبود مسائل ناباروری مردانه، در تسکین دردهای ماهیچه‌ای ناشی از استاتین‌ها نیز اثربخش است. هم‌چنین، کوانزیم Q۱۰ جزء یکی از داروهای تجویزی برای کاهش سطوح کلسترول خون نیز به شمار می‌رود.

۱۰. کمک به حفظ سلامتی و جوانی پوست

مطالعات نشان می‌دهند، مصرف موضعی کوانزیم Q۱۰ برای سلامت و زیبایی پوست مفید است. طبیعت آنتی‌اکسیدانی این آنزیم به ترمیم آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد و تسکین خطوط، چین و چروک‌ها، و سایر نشانه‌‌های افزایش سن کمک می‌کند. از این رو، برای داشتن پوستی سفت‌تر و جوان‌تر می‌توانید از این آنزیم استفاده کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: stylecraze

۱۰ فایده شگفت‌انگیز کوآنزیم Q۱۰ که باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی