عفونت گردن رحم: ۷ درمان خانگی عفونت گردن رحم

سرویسیت یا عفونت گردن رحم یک بیماری شایع است که به طور معمول در اثر عفونت و در طول فعالیت جنسی اتفاق می‌افتد. مطابق با برآوردها بیش از ۵۰ درصد زنان در طول زندگی بزرگسالی خود به این بیماری مبتلا می‌شوند. شایع‌ترین علل ابتلا به عفونت گردن رحم، عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STIها) مانند کلامیدیا، گنوره، تبخال دستگاه تناسلی، زگیل تناسلی و تک‌تارچه‌زدگی هستند. با این حال، این اختلال همچنین می‌تواند به علت آلرژی ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مصنوعی در لاتکس کاندوم یا تامپون باشد. اگر سرویسیت درمان نشود، می‌تواند منجر به بیماری التهابی لگن و حتی ناباروری شود. داروهای خانگی ما برای درمان عفونت گردن رحم بسته به آن‌چه باعث بروز آن شده‌است متفاوت است و با استفاده از آن‌ها می‌توانید این بیماری را در خانه درمان کنید.

علل بروز عفونت گردن رحم یا سرویسیت

زنان دارای رفتارهای پرخطر جنسی (مثلا داشتن شرکای جنسی متعدد و داشتن رابطه‌ی جنسی در سنین پایین) بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به عفونت گردن رحم هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که بین ۲۵-۸٪ از زنانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، باز هم از این بیماری رنج خواهند برد.

علاوه بر این، عفونت گردن رحم می‌تواند از طریق انتقال غیر جنسی اتفاق بیفتد و ممکن است ناشی از واکنش آلرژیک وارد کردن یک دستگاه (کلاهک دهانه‌ی رحم، رحم‌بند، تامپون یا زهدان‌پوش) در ناحیه‌ی لگن باشد.

بسیاری از افراد به اسپرم‌کش‌های مورد استفاده برای پیشگیری از بارداری، یا لاتکس‌‌هایی که در کاندوم استفاده می‌شوند یا در واقع به یک ماده‌ی شیمیایی غیرمشخص که در این محصولات یافت می‌شود حساس هستند.

عفونت گردن رحم (سرویسیت) همچنین ممکن است در اثر عفونت‌های باکتریایی (به عنوان مثال استافیلوکوک‌ها و استرپتوکوک‌ها) یا به علت تکثیر بیش از حد باکتری‌های طبیعی که در واژن وجود دارند (واژینوز باکتریایی) ایجاد شود.

پژوهشگران حیطه‌ی پزشکی عوامل دیگری را نیز به عنوان علل ابتلا به عفونت گردن رحم و دلایل پابرجا ماندن آن حتی پس از درمان ضد میکروبی قید کرده‌اند. این دلایل عبارتند از:

– استفاده‌ی مکرر از دوش واژینال (یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی دیگر)

– بروز اختلال دائمی در فلور واژن

– التهاب خود به خودی در ناحیه‌ی اکتوپی

– زایمان طبیعی

عدم تعادل هورمونی (استروژن کم و پروژسترون بالا)، سرطان و فرایند درمان سرطان (به عنوان مثال پرتودرمانی) نیز از مواردی هستند که می‌توانند در ایجاد عفونت گردن رحم نقش داشته باشند.

علائم عفونت گردن رحم (سرویسیت)

این بیماری شامل تورم یا التهاب در بافت انتهای رحم (یعنی گردن رحم) می‌شود. اغلب علامتی ندارد اما علائم می‌توانند شامل موارد زیر باشند؛

– درد در هنگام داشتن رابطه‌ی جنسی

– تحریک ناحیه‌ی فرج یا واژن

– كمر درد

– درد در لگن یا شکم

– خروج ترشح غیر طبیعی از واژن (که می‌تواند زرد، سفید یا خاکستری باشد)

– بوی ناخوشایند واژن

– احساس سوزش هنگام ادرار کردن

– خونریزی نابهنجار از واژن

سرویسیت (عفونت گردن رحم) می‌تواند حاد یا مزمن باشد:

* عفونت حاد گردن رحم (که به طور معمول در اثر یک عفونت ایجاد می‌شود) اغلب می‌تواند با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضد قارچ و داروهای ضد ویروس با موفقیت درمان شود. در عین حال، برخی داروهای خانگی نیز برای درمان عفونت گردن رحم وجود دارند که بر درمان STIهای ایجادکننده‌ی این بیماری تمرکز دارند.

* عفونت مزمن گردن رحم (که اغلب در اثر عوامل غیرعفونی ایجاد می‌شود) می‌تواند به طور مستقیم با داروهای خانگی درمان شود یا ممکن است عمل جراحی یا لیزر درمانی را ایجاب کند.

فهرست زیر از گیاهان و درمان‌های جایگزین نباید به عنوان جایگزینی برای درمان و تشخیص پزشکی استفاده شوند. این داروها و روش‌های درمانی صرفا به منظور کمک به بدن و سیستم ایمنی بدن برای رهایی از عفونت هستند.

صرف نظر از شدت علائمی که تجربه می‌کنید، تشخیص حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد. سرویسیت را می‌توان با تجزیه و تحلیل نمونه‌های اندوسرویکال و ادرار برای هر نوع STI یا عفونت باکتریایی تشخیص داد.

اگر علت ابتلا به عفونت گردن رحم STI باشد، بهترین راه درمان خانگی برای ابتلا به عفونت گردن رحم این است که ابتدا STI را درمان کنید. بنابراین شناسایی STI (بیماری‌های آمیزشی) حیاتی است.

تشخیص پزشکی نیز باید مرتب باشد زیرا عفونت می‌تواند گردن رحم، رحم، لوله‌ی رحم (لوله‌ی فالوپ)، و به حفره‌های شکم و لگن گسترش می‌یابد. این امر می‌تواند منجر به مسدود شدن لوله‌های فالوپ و همچنین سایر مشکلات مربوط به باروری زن، عوارض حاملگی در صورت باردار شدن و همچنین بروز عفونت‌های تهدیدکننده‌ی زندگی فرد شود.

روش‌های خانگی برای درمان سرویسیت (عفونت گردن رحم)

۱. یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید

مانند دیگر سرطان‌های زنانه، سرویسیت یا عفونت گردن رحم به طور مستقیم در اثر فاکتورهای خاص رژیم غذایی ایجاد نمی‌شود. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از گروه‌های غذایی می‌توانند نقش محافظتی یا معکوس بر میزان خطر ابتلا به سرطان گردن رحم، واژن، و فرج (آلت زنانه) باشد.

بعضی از شواهد ادعا می‌کنند که مصرف سبزیجات غیر نشاسته‌ای (مانند سبزیجات چلیپایی و کرفس) از بدن در برابر خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سرطان مخاط رحم محافظت می‌کند، در حالی که هویج خطر ابتلا به سرطان گردن رحم را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، مصرف گوشت قرمز به طور مثبتی با خطر ابتلا به سرطان مخاط رحم ارتباط دارد.

انتخاب شما در مورد آن‌چه می‌خورید ممکن است نقش مستقیمی در توسعه‌ی عفونت گردن رحم و سرطان دهانه‌ی رحم، واژن و فرج نداشته باشد، اما می‌تواند حساسیت شما را نسبت به عفونت HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) و دیگر STI‌ها (که می‌توانند منجر به توسعه‌ی این سرطان‌ها شود) افزایش دهد.

به این ترتیب بهتر است که رژیم غذایی سالم داشته باشید که شامل میوه‌ها و سبزیجات فراوان (به خصوص موارد ذکر شده در بالا) است و از مصرف گوشت قرمز و گوشت فرآوری‌شده پرهیز کنید.

۲. چای سبز بنوشید

رپورتاژ

چای سبز (کاملیا سیننسیس) حاوی پلی‌فنول‌ها و کاتچین‌ها است که خواص ضد ویروسی و ضد تومور دارند، به عنوان عامل پیشگیرنده‌ی شیمیایی عمل می‌کنند و در عین حال سیستم ایمنی بدن را نیز تعادل می‌بخشند. اعتقاد بر این است که مصرف چای سبز از طریق این مکانیسم می‌تواند از بروز سرطان‌های مرتبط با HPV محافظت کند.

بنابراین مصرف منظم این دمنوش می‌تواند علائم عفونت گردن رحم را از طریق سرکوب فعالیت HPV (در صورت وجود) کاهش دهد و خطر ابتلا به سرطان را در تخمدان، مخاط رحم، گردن رحم، واژن و / یا فرج کم کند.

۳. طب سنتی چینی

بر اساس تحقیقات بالینی مبتنی بر شواهد، ترکیبات گیاهان دارویی چینی و ترکیبات مورد استفاده برای درمان عفونت‌های دستگاه تناسلی مانند وولویتیس، واژینیت، عفونت گردن رحم و PID (بیماری التهابی لگنی) اثرات رضایت‌بخش داشته‌اند.

بنابراین ممکن است به عنوان یک درمان دارویی مکمل برای کاهش علائم عفونت گردن رحم مورد استفاده قرار بگیرند.

ثابت شده‌است که گیاهان دارویی مورد استفاده در طب چینی برای تمیز کردن واژن، بهبود گردش خون در ناحیه‌ی واژن، کاهش ترشحات واژینال و کاهش فشار خون موضعی موثر است. این داروها همچنین باعث تغییر PH در واژن می‌شوند و به این ترتیب رشد باکتری را مهار می‌کنند.

۴. گیاه دارویی افسنتین

گیاه دارویی افسنتین به طور گسترده‌ای به عنوان یک گیاه معطر و دارویی، معمولا به صورت عصاره و روغن معطر استفاده می‌شود.

مقاله‌ای که در ژورنال Memórias do Instituto Oswaldo Cruz  در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، نشان داد که روغن معطر افسنتین فعالیت ضد انگلی و ضد قارچی موثری در برابر دو پروتوزوآ انگلی: تریپانوزوم کروزی و تک‌تارچه مهبل دارد.

از آن‌جایی که دومی ممکن است علت ابتلا به عفونت گردن رحم باشد، گیاه دارویی افسنتین می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی عالی برای از بین بردن این بیماری محسوب شود و برای کاهش علائم این عفونت مورد استفاده قرار بگیرد.

ابتدا یک لیتر آب را بجوشانید. سپس یک قاشق غذاخوری پر از روغن معطر افسنتین را به یک فنجان آب اضافه کنید و محلول را بجوشانید تا حجم آن به نصف کاهش بیابد. سپس محلول را به ۱ لیتر آب جوش اضافه کنید. قبل از استفاده از آن برای تمیز کردن واژن، اجازه بدهید محلول خنک شود و به درجه حرارت بدن‌تان برسد.

۵. ماست

یکی از دلایل ابتلا به عفونت دهانه‌ی رحم، عدم تعادل طبیعی فلور واژن است. درست همان‌طوری که عدم تعادل باکتری‌های روده می‌تواند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد، عدم تعادل فلور واژن نیز می‌تواند عوارضی را در شما ایجاد کند. التهاب دهانه‌ی رحم نیز یکی از نتایج این اختلال است.

شیاف واژینال حاوی باکتری‌های لاکتوباسیلوس می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و این عدم تعادل را مورد درمان قرار دهد. اگر شیاف لاکتوباسیلوس در دسترس نیست، ماست یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان عفونت گردن رحم است زیرا باکتری لاکتوباسیلوس فراوانی دارد. ماست ساده که حاوی باکتری است نیز می‌تواند به بازگرداندن تعادل طبیعی باکتری در واژن کمک کند و در عین حال عفونت گردن رحم را تسکین دهد.

۶. ویتامین دی

در یک مطالعه‌ی کوچک، به ۲۰۰ زن مبتلا به عفونت عودکننده‌ی گردن رحم و با دیسپلازی گردن رحم، شیاف ویتامین D برای سه شب در هفته به مدت ۶ هفته داده شد.

نتایج استفاده از دوز بالای ویتامین D واژینال موثرتر از مطالعه‌ی قدیمی‌تری بود که در آن از شیاف واژن لاکتوباسیلوس واژینال استفاده شده بود. به همین دلیل، ویتامین D یک درمان خانگی عالی برای ابتلا به عفونت گردن رحم است.

ویتامین D اثرات ضد التهابی بسیار خوبی نشان داد. پس از شش هفته درمان، ۷۹٪ از زنان مورد مطالعه مشکلات واژن را به میزان کم‌تری تجربه کردند، ترشح کم‌تری داشتند و مشکل‌شان در رابطه با دخول جنسی کاهش یافته بود.

علاوه بر این، فقط ۷٪ هنوز عفونت واژن باکتریایی و / یا قارچی داشتند که مستلزم درمان بود. محققان دریافتند که ویتامین D توسط مخاط واژن دوباره جدب می‌شود و سلول‌های گردن رحم اثرات دیسپلازیای (رشد سلولی غیرطبیعی) بیش‌تری دارند.

۷. درمان‌های خانگی بیماری‌های آمیزشی (STI)

چنان‌چه بالاتر ذکر شد، اغلب موارد ابتلا به عفونت گردن رحم توسط یک عفونت منتقله از راه جنسی یا بیماری آمیزشی ایجاد می‌شود. بنابراین بهترین داروهای خانگی برای درمان عفونت گردن رحم، استفاده از داروهای خانگی من برای درمان کردن STI است. اگر شما STI را در خودتان درمان کنید، در واقع عفونت گردن رحم را نیز درمان خواهید کرد.

بایدها

– قرار ملاقات‌های منظم با پزشک متخصص زنان و زایمان داشته باشید (از آن‌جایی که عفونت گردن رحم اغلب بدون علامت است)، به خصوص اگر در گذشته به یک STI آلوده شده‌اید.

– در صورتی که علائم بیماری‌های آمیزشی را نشان می‌دهید  یا در گذشته به STI مبتلا بوده‌اید، مشکل عفونت گردن رحم را مورد بررسی قرار دهید.

– اگر عفونت گردن رحم در شما تشخیص داده شود، شریک زندگی‌تان نیز باید برای احتمال وجود اورتریت غیر اختصاصی (NSU) آزمایش بدهد.

– اگر عفونت گردن رحم در شما تشخیص داده شده، برای HIV و سیفلیس نیز تست تشخیصی بدهید.

– دستورالعمل‌های پزشک‌تان را دنبال کنید و به برنامه‌ی درمانی‌تان سفت و سخت پایبند باشید.

– اگر عوارض جانبی ناخواسته‌ای در اثر مصرف داروهای‌تان رخ داد (مثلا اسهال، تهوع، استفراغ و راش پوستی) بلافاصله با پزشک‌تان تماس بگیرید.

– رفتار جنسی کم‌خطر (با استفاده از کاندوم در طی مقاربت، و محدود کردن تعداد شرکای جنسی) داشته باشید.

– هنگام استفاده از محصولات بهداشتی زنانه گزیده‌کار و دقیق باشید، زیرا برخی از آن‌ها می‌توانند واژن و رحم شما را تحریک کند.

– یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و برای تقویت سیستم ایمنی بدن به طور منظم ورزش کنید.

– اگر دچار دیابت هستید، مراقب باشید که میزان قند خون‌تان پایین بماند.

– پوشیدن لباس زیر راحت و ۱۰۰٪ پنبه به حفظ سلامتی واژن کمک می‌کند.

نبایدها

– پس از شروع درمان به مدت یک هفته از برقراری رابطه‌ی جنسی اجتناب کنید.

– پس از آن‌که شریک زندگی‌تان برای STI یا NSU مورد آزمایش قرار گرفت، و درمان عفونت در او آغاز شد، به مدت یک هفته از ارتباط جنسی با او پرهیز کنید.

– از پوشیدن لباس‌های تنگ تولید شده از پارچه‌های مصنوعی پرهیز کنید، چرا که می‌توانند منطقه‌ی واژن را تحریک کنند و سبب تجمع رطوبت در این ناحیه می‌شوند.

– از دوش واژینال پرهیز کنید. دوش واژینال بسیار بیش‌تر از رفتارهای بهداشتی زنانه با واژینوز باکتریایی مرتبط است، و همین نشان می‌دهد که یک رابطه‌ی علی با آن دارد (یعنی ارتباط به این دلیل نیست که افراد به عنوان یک واکنش به علائم واژینوز باکتریایی از دوش واژینال استفاده می‌کنند).

منبع homeremedyhacks
نوشته‌های مرتبط