کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان گر گرفتگی: ۲۳ درمان خانگی گرگرفتگی ناشی از یائسگی زنان

خواه وقوع آن نزدیک باشد، خواه مدتی است که به سراغ‌تان آمده باشد، یائسگی در زندگی یک حقیقت است. تعریق‌های شبانه و گر گرفتگی یکی از علائم اصلی یائسگی و پیش یائسگی (دوره‌ای پیش از وقوع یائسگی اصلی) است. این حس عمیق گرگرفتگی بخش فوقانی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا روش های خانگی درمان گر گرفتگی را بدانید.

درمان گر گرفتگی

گرگرفتگی سریع به خصوص در بخش فوقانی بدن، به همراه تعریق و قرمز شدن صورت، افزایش ضربان قلب (برای ۲۰ الی ۳۰ دقیقه)، احساس مورمور شدن انگشتان، بی خوابی، فقدان تمرکز، عدم هوشیاری، نوسانات خلقی، اختلال در حافظه، اضطراب، افسردگی، و زود رنجی عموما در میان زنان شایع است؛ و دلیل احتمالی آن، به کاهش سطح استروژن و پروژسترون قبل از یائسگی باز می‌گردد.

هم‌چنین، گر گرفتگی می‌تواند بر اثر مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار، پوشیدن لباس‌های تنگ، مصرف غذاهای تند، مصرف الکل، استعمال دخانیات،‌ و غیره نیز ایجاد شود. تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید تا از راه‌های موثر برای درمان گر گرفتگی آگاه شوید.

روش های خانگی برای درمان گرگرفتگی

۱. سرکه سیب

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان شیر گرم، با نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید. این نوشیدنی را نیم ساعت قبل از هر وعده‌ی غذایی، با معده‌ی خالی، میل کنید. مصرف این نوشیدنی یکی از موثرترین روشهای خانگی برای درمان گر گرفتگی است که مانند یک نوش‌دارو عمل می‌کند.

توجه: همیشه، قبل از مصرف سرکه سیب ارگانیک، آن را با یک مایع خوراکی دیگر رقیق کنید.

۲. تخم کتان

تخم کتان را به رژیم غذایی‌تان بیفزایید یا از روغن تخم کتان در تهیه‌ی غذاهای روزانه‌تان استفاده کنید. این ماده‌ی غذایی حاوی موادی مشابه‌ی استروژن است که می‌توانند علائم یائسگی را از بین ببرند.

۳. اسیدهای چرب امگا-۳

هر روز دست‌کم دو وعده ماهی یا غذاهای دریایی میل کنید. این کار به جذب کلسترول اضافه کمک می‌کند و هم‌چنین، باعث درمان گر گرفتگی می‌شود.

۴. کلسیم

از مصرف کلسیم، به اندازه‌ی کافی، در رژیم غذایی (تقریبا ۱۲۰۰ میلی گرم) روزانه‌تان اطمینان حاصل کنید. بدین منظور به طور روزانه محصولات لبنی، ماهی، تخم مرغ، و سبزی‌های پهن برگ میل کنید.

۵. سویا

مصرف مواد غذایی سرشار از سویا را افزایش دهید؛ زیرا سویا دارای ترکیباتی مشابه‌ی استروژن است که به درمان گر گرفتگی ، خشکی واژن، و نوسانات خلقی کمک می‌کنند.

درمان‌های گیاهی برای گر گرفتگی

۶. مریم گلی

برای درمان گر گرفتگی باید مرتبا یک فنجان دمنوش مریم گلی نوش جان کنید. برگ‌های مریم گلی را به مدت ۵ دقیقه در آب داغ دم کنید و این دمنوش را روزی دو بار بنوشید تا از فواید آن بهره‌مند شوید.

۷. شبدر قرمز

شبدر قرمز را در آب بجوشانید و سپس این محلول را بنوشید؛ یا بعد از مشورت با پزشک، طبق دستورالعمل وی آن را مصرف کنید. هنگام ابتلا به علائم یائسگی نظیر گرگرفتگی ، درد سینه، یا حساسیت سینه‌ها به تماس، و علائم پیش از قاعدگی مصرف این محلول می‌تواند بسیار موثر باشد.

۸. پیکنوژنول

توصیه می‌شود روزی ۲ الی ۳ مرتبه،‌ به میزان ۵۰ الی ۱۰۰ میلی گرم پیکنوژنول مصرف کنید، زیرا این ماده برای تسکین علائم یائسگی، بیماری‌های مربوط به دستگاه تناسلی، درد قاعدگی، و غیره بسیار موثر است.

۹. کوهوش سیاه

دست‌کم روزی ۲۰ میلی گرم کوهوش سیاه مصرف کنید یا این‌که نزد پزشک بروید و در خصوص نحوه و میزان مصرف کوهوش سیاه با وی مشورت کنید. کوهوش سیاه عموما برای درمان علائم یائسگی، درد قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، ضعف استخوان‌ها، آکنه (جوش) و شروع درد زایمان در زنان باردار استفاده می‌شود.

۱۰. جینسینگ

میزان مصرف توصیه شده‌ی جینسینگ به ماهیت بیماری بستگی دارد و از فردی به فردی دیگر متفاوت است. این داروی گیاهی برای درمان امراض مختلفی از جمله علائم یائسگی، اختلال نعوظ، سرطان، بیماری‌های قلبی، هپاتیت C، خستگی مفرط، فشار خون بالا، و سایر وضعیت‌های مرتبط استفاده می‌شود.

توجه: این داروی گیاهی را باید بعد از مشورت با پزشک مصرف کنید.

۱۱. دونگ کویی

دونگ کویی برای درمان وضعیت‌های پزشکی متعددی نظیر سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، گرفتگی‌های قاعدگی، و علائم یائسگی کاربرد دارد. بعد از مشورت با پزشک می‌توانید از کرم‌های حاوی گیاه دارویی دونگ کویی استفاده کنید.

توجه:‌ زنانی که به مشکلات انعقاد خون نظیر هموفیلی مبتلا هستند، یا آن‌هایی که برای رقیق شدن خون‌شان از داروهایی نظیر وارفارین (کمادین) استفاده می‌کنند، پیش از مصرف این داروی گیاهی باید با پزشک مشورت کنند، زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی شود.

۱۲. روغن پامچال شب

برای تسکین درد سینه‌ها، آندومتریوز، سندرم پیش از قاعدگی، گر گرفتگی و سایر علائم یائسگی می‌توانید روغن پامچال شب را روی سینه‌ها، واژن، یا سایر نواحی آسیب دیده بمالید.

۱۳. تنتور گندمک رایج

استفاده از گیاه گندمک رایج را در رژیم غذایی روزانه‌تان قرار دهید. از این گیاه دارویی دمنوش یا تنتور تهیه کنید و برای درمان گر گرفتگی از آن‌ها استفاده کنید.

۱۴. مکمل مکافم (Macafem)

این مکمل گیاهی به درمان عدم تعادل هورمونی در زنان کمک می‌کند و باعث تحریک بدن برای حفظ کارکرد مناسب هورمون‌ها می‌شود. اگر تحت درمان دارویی قرار دارید، توصیه می‌شود پیش از استفاده از این مکمل با پزشک معالج مشورت کنید.

۱۵. میوه‌ی گیاه پنج انگشت

استفاده از میوه‌ی گیاه پنج انگشت را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید. این داروی گیاهی به کاهش سطوح استروژن و افزایش سطوح پروژسترون، و در نتیجه، به درمان گر گرفتگی کمک می‌کند. از این میوه‌ی خشک شده برای تهیه‌ی بسیار از ترکیبات دارویی گیاهی استفاده می‌شود. برای بهره‌مندی از فواید این گیاه دارویی می‌توانید از کپسول‌ها، قرص‌ها، یا تنتورهای حاوی آن نیز استفاده کنید. برای آگاهی از میزان مصرف مناسب این داروی گیاهی، با یک پزشک داروساز مشورت کنید تا از عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه‌ی آن در امان بمانید.

۱۶. یام وحشی

این گیاه دارویی حاوی ایزوفلاوون‌هایی است که به تسکین مشکلات یائسگی کمک می‌کنند و می‌توانند باعث کاهش احتمال لخته شدن و حفظ استحکام استخوان‌ها شوند. پیش از مصرف یام وحشی باید درباره‌ی میزان مناسب مصرف با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

۱۷. دمنوش (چای) بابونه

مقداری برگ بابونه را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آب داغ دم کنید و در نهایت، این دمنوش را از صافی عبور دهید. برای تسکین دیورتیکولوز، کولیت، تب، نفخ معده، سر درد و درد قاعدگی دمنوش بابونه را روزی سه مرتبه نوش جان کنید.

۱۸. رازک

رازک باعث آرامش دستگاه عصبی مرکزی می‌شود و به تسکین تنش، اضطراب، عصبانیت، بی‌قراری، و بی خوابی کمک می‌کند. برای درمان گر گرفتگی ، به مدت ۳ الی ۵ هفته، ۱۰۰ الی ۲۵۰ میکروگرم عصاره‌ی یکدست شده‌ی رازک مصرف کنید.

۱۹. گیاه پای شیر

این گیاه دارویی به تسکین خونریزی سنگین، گرفتگی، و تعادل هورمون‌ها در طول یائسگی کمک می‌کند. گیاه پای شیر یک گیاه دارویی ضد استروژن است که باعث تنظیم دوره‌های قاعدگی می‌شود. بدین منظور می‌توانید ۵ الی ۱۰ گرم از این گیاه دارویی را مصرف کنید. با استفاده از این گیاه دارویی دمنوش درست کنید و آن را روزی سه مرتبه، بین وعده‌های غذایی‌تان میل کنید.

۲۰. دمنوش اسطوخودوس

قبل از رفتن به تخت‌ خواب، یک فنجان دمنوش اسطوخودوس میل کنید تا به نتایج مطلوبی دست یابید. این کار کمک‌تان می‌کند از شر سر درد، اضطراب، عصبانیت، اسپاسم ماهیچه، و غیره که ناشی از تغییرات هورمونی در دوران یائسگی هستند، خلاص شوید.

۲۱. گیاه فرنجمشک

این گیاه دارویی به آرامش دستگاه گوارشی و دستگاه گردش خون کمک می‌کند، و در نتیجه، باعث کاهش فشار خون، نفخ، گاز معده، اسپاسم، سوزش سر معده، ناراحتی معده، و استفراغ می‌شود. با استفاده از برگ‌های تازه‌ی گیاه فرنجمشک یک فنجان دمنوش درست کنید یا چند قطره تنتور این گیاه را تهیه کنید و میل کنید. هرگز بیش‌تر از ۳۰ قطره تنتور فرنجمشک مصرف نکنید.

هم‌چنین، می‌توانید از روغن فرنجمشک نیز استفاده کنید.

۲۲. ریشه‌ی شیرین بیان

این داروی گیاهی متابولیسم (سوخت و ساز) هورمونی را تنظیم می‌کند و افزایش می‌دهد، و در نتیجه، به تنظیم تعادل هورمون‌ها که در اثر یائسگی به هم ریخته‌ است، کمک می‌کند. یک قاشق چای خوری ریشه‌ی شیرین بیان را به مدت ۲۰ دقیقه در یک فنجان آب دم کنید و سپس، آن را از صافی عبور دهید. این دمنوش را روزی یک بار میل کنید. استفاده‌ی طولانی مدت از این دمنوش توصیه نمی‌شود.

توجه: از مصرف بیش از اندازه‌ی شیرین بیان خودداری کنید،‌ زیرا ممکن است خطرناک باشد.

۲۳. دانه‌ی گیاه خار مریم

این داروی گیاهی یک عامل ضد افسردگی است و به تسکین مشکلاتی نظیر بی نظمی‌های قاعدگی، نوسانات خلقی ناپایدار در دوران یائسگی، وضعیت‌های فیبروسیستی، و سندم پیش از قاعدگی کمک می‌کند. به علاوه، دانه‌ی خار مریم حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است که می‌توانند باعث بهبود عملکرد دستگاه ایمنی بدن شوند. برای آگاهی از میزان مناسب مصرف، حتما با پزشک مشورت کنید.

توجه: پیش از شروع مصرف هر یک از داروهای گیاهی فوق، با پزشک مشورت کنید.

کارهای باید انجام دهید

الف. مواد غذایی غنی از ویتامین D مصرف کنید، زیرا این ویتامین به جذب کلسیم کمک می‌کند. هم‌چنین، لازم است ویتامین C و E نیز مصرف کنید؛ زیرا این ویتامین‌ها به درمان گر گرفتگی کمک می‌کنند.

ب. برای تسکین سریع گر گرفتگی، آب خنک را به آهستگی بنوشید.
پ. هنگام شب، لباس‌های نخی و گشاد بپوشید.

ت. حتی‌الامکان در اتاق‌های دارای دستگاه تهیه هوا ساکن شوید و از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

ث. مرتبا ورزش کنید و کمی از وزن‌تان را نیز کاهش دهید؛ زیرا آدم‌های چاق بیش‌تر از دیگران در معرض ابتلا به گر گرفتگی قرار می‌گیرند. برای رسیدن به آرامش می‌توانید به انجام یوگا، تمرین‌های تنفسی، مراقبه، و طب سوزنی بپردازید.

ج. فلاسکی حاوی آب سرد را روی میز کنار تخت خواب‌تان قرار دهید، و در مواقع نیاز،‌ مقداری از آن نوش جان کنید.

چ. با انجام فعالیت‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری، رقص، و گوش دادن به موسیقی و غیره، خودتان را سرگرم کنید.

ح. رژیم غذایی‌تان را غنی از ویتامین E و C کنید.

خ. یک روز در میان، دوش آب سرد بگیرید و موهای‌تان را بشویید.

د. لازم است سالی دو مرتبه به سم زدایی از کبد و پاکسازی روده بپردازید. این کار باعث بهبود وضعیت سلامتی و حفظ تعادل در تمام اندام‌ها و هورمون‌ها می‌شود.

کارهایی که نباید انجام دهید

الف. قرار گرفتن در معرض استرس زیاد.

ب. مصرف قرص‌های کنترل کننده‌ی رژیم غذایی، غذاهای تند و قندهای چرب؛ این عوامل باعث تشدید علائم گر گرفتگی می‌شوند.

پ. مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌‌های کافئین‌دار نظیر چای و قهوه.

ت. مصرف سیگار و قرار گرفتن در معرض دود سیگار.

ث. مصرف الکل.

ج. خروج از خانه در ساعات اوج گرما یا قرار گرفتن در معرض دمای بالا.

چ. پوشیدن لباس‌های تنگ.

ح. پوشیدن لباس‌های بسته نظیر لباس‌های یقه اسکی و لباس‌های پلاستیکی، به خصوص هنگام شب؛‌ زیرا این گونه لباس‌ها باعث افزایش تعریق می‌شوند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع:homeremedyhacks

درمان گر گرفتگی: ۲۳ درمان خانگی گرگرفتگی ناشی از یائسگی زنان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی