درمان نیش عنکبوت: ۱۰ درمان خانگی عالی برای گزیدگی عنکبوت

اگر عنکبوت سمی شما را نیش زد، مثلا عنکبوت بیوه‌ی سیاه یا عنکبوت گوشه گیر قهوه‌ای، سریعا برای درمان نیش عنکبوت به سراغ درمان‌های پزشکی بروید. همچنین اگر مطمئن نیستید عنکبوتی که شما را نیش زده است سمی بوده یا نه، از کمک‌های پزشکی استفاده کنید.

عنکبوت‌ها، مانند بسیاری از حشرات گزنده، از انسان‌ها تغذیه نمی‌کنند. عنکبوت‌ها معمولا از نیش زدن به عنوان ساز و کاری دفاعی استفاده می‌کنند. اکثر نیش‌ عنکبوت‌ها، که در پزشکی با عنوان «آراکنیدیزم» شناخته می‌شوند، موضوع مهمی به شمار نمی‌آیند.این نیش‌ها می‌توانند باعث بروز علائم خفیفی مانند التهاب، قرمزی، درد و خارش جزیی بشوند. بسته به نوع عنکبوت، علائم گزیدگی ممکن است چند ساعت، تا چند روز یا حتی چند هفته طول بکشند.اما نیش عنکبوت‌های سمی مانند بیوه‌ی سیاه یا گوشه‌گیر قهوه‌ای که عموما در جاهای دنج و خلوت زندگی می‌کنند خطرناک است.در چنین مواردی، توصیه می‌شود از کمک‌های پزشکی استفاده کنید، به خصوص اگر علائمی ماننده ورم شدید، درد و خشک شدگی زیاد، اسپاسم‌های عضلانی، تب و لرز، درد شکمی، استفراغ، تنگی نفس و سبکی سر داشتید.بعضی وقت‌ها، یک نیش ممکن است همان لحظه چیز جدی به نظر نرسد اما شاید با گذر زمان شدت بگیرد.هنگام درمان نیش عنکبوت، هدف اصلی خنثی کردن نیش و رها شدن از سموم موجود در بدن است. بسیاری از درمان‌های خانگی موثر هستند که می‌توانند این علائم را تسکین بدهند و روند خوب شدن را بهبود ببخشند. اگر علائم بعد از چند روز به قوت خود باقی بودند حتما به پزشک مراجعه کنید.

و اما ۱۰ بهترین درمان خانگی برای نیش عنکبوت عبارتند از:

۱. بسته‌ی یخ

وقتی عنکبوت نیش‌تان زد، اولین کاری که باید انجام دهید تمیز کردن زخم با آب و صابون است. بعد، یک بسته‌ی یخ را روی محل آسیب دیده قرار دهید. دمای سرد به بی‌حس شدن انتهای عصب‌ها، تسکین خارش و کاهش ورم و التهاب کمک خواهد کرد.

– چند قالب کوچک یخ را داخل یک حوله‌ی نازک بپیچید و آن را روی ناحیه‌ی آسیب دیده به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید. ظرف ۲۴ ساعت اول در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.

– همچنین می‌توانید ناحیه‌ی آسیب دیده را به مدت چند دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرید.

نکته: هرگز یخ را مستقیما روی پوست نگذارید!

درمان نیش عنکبوت:۲. جوش شیرین

جوش شیرین درمان موثری برای نیش عنکبوت است. این ماده‌ی قلیایی می‌تواند به بیرون کشیدن زهر کمک کند، که همین باعث کاهش درد، خارش و التهاب می‌شود.

۱. ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را با ۳ قاشق چایخوری آب مخلوط کنید.

۲. به کمک یک گلوله‌ی پنبه، این مخلوط را به مدت ۵ دقیقه روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.

۳. آن ناحیه را با آب ولرم بشویید.

۴. اگر ناراحتی ادامه پیدا کرد، بعد از چند ساعت درمان را تکرار کنید.

۳. نمک

نمک درمان ساده‌ی دیگری است که دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی است. این ماده می‌تواند به طرز موثری زهر نیش عنکبوت را بیرون بکشد تا فرایند بهبودی تسریع پیدا کند. به علاوه، التهاب و قرمز شدگی را کاهش می‌دهد.

۱. ناحیه‌ی آسیب دیده را به طور کامل با آب ولرم بشویید.

۲. کمی نمک روی یک کهنه‌ی خیس بپاشید.

۳. این کهنه یا تکه پارچه را به صورت بانداژ به مدت یکی دو ساعت دور محل آسیب دیده بپیچید و بعد آن را بر دارید.

۴. اگر لازم شد این عمل را تکرار کنید.

۴. زغال چوب فعال

زغال چوب فعال یکی دیگر از گزینه‌ّای درمانی است. این ماده یک خاصیت جذب ذاتی دارد که به بیرون کشیدن و پاکسازی بدن از مواد سمی کمک می‌کند. بعد از آنکه مواد سمی از بدن‌تان خارج شد، التهاب و حساسیت به صورت خودکار کاهش پیدا می‌کند.

– از کمی زغال چوب فعال و کمی آب خمیر درست کنید. بعد از تمیز کردن و شستن کامل با آب گرم، آن را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بگذارید. برای آنکه خمیر ثابت بماند از یک باند استفاده کنید. برای روز اول هر سه ساعت یک بار این کار را تکرار کنید تا مواد سمی خنثی شوند. در صورت نیاز، روز بعد نیز این درمان را انجام دهید.

– همچنین می‌توانید بعد از مشورت با پزشک کپسول‌های زغال چوب فعال مصرف کنید.

درمان نیش عنکبوت:۵. سیب زمینی

روش ساده و موثر دیگر استفاده از سیب زمینی نشاسته دار است. سیب زمینی می‌تواند خارش و التهاب را کم کند، که تا حدودی به خاطر خواص ضد حساسیت و تسکین دهندگی آن است. به علاوه، ناحیه‌ی آسیب دیده را مرطوب نگه می‌دارد تا فرایند درمان تسریع شود.

۱. یک عدد سیب زمینی بزرگ را به طور کامل پوست بگیرید.

۲. سیب مینی را رنده کنید.

۳. مشتی از این سیب زمینی‌های رنده شده‌ی خیس را داخل یک تکه پارچه‌ی نازک بریزید و محکم گره بزنید.

۴. با مالیدن الکل ناحیه‌ی آسیب دیده را تمیز کنید، سپس ضماد سیب زمینی را روی آن بگذارید.

۵. تا زمانی که شروع به خشک شدن می‌کند بگذارید به همان حالت بماند.

۶. ضماد سیب زمینی کهنه شده را بردارید و آن ناحیه را با آب گرم بشویید.

۷. یک ضماد سیب زمینی تازه استفاده کنید و تا از بین رفتن علائم به درمان ادامه دهید.

 

۶. آسپرین

همچنین می‌توانید برای رهایی از علائم جزئی نیش عنکبوت از آسپرین استفاده کند. این دارو زهر را خنثی و فرایند درمان را تسریع می‌کند. به علاوه، خواص ضد التهابی آن می‌تواند به نحو موثری ورم و التهاب را کنترل کند.

رپورتاژ

۱. ۱ تا ۲ عدد قرص آسپرین را در کمی آب مخلوط کنید تا خمیر درست شود.

۲. این خمیر را روی زخم بگذارید.

۳. بگذارید یکی دو ساعت بماند، بعد آن را با آب ولرم بشویید.

۴. در صورت نیاز یک یا دو بار این عمل را تکرار کنید.

۷. زردچوبه

این ادویه یک ضد درد طبیعی و حاوی خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدانی است. این ماده با کاهش درد، ورم و التهاب می‌تواند فرایند بهبودی را تسریع کند.

– ۱ تا ۲ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در مقدار کافی روغن زیتون بریزید تا خمیری از آن به دست بیاید. این خمیر را روی ناحیه‌ی آسیب دیده قرار دهید. بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه بماند و بعد آن را با آب گرم بشویید.

– یا، ۱ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه، یک مشت برگ کاملا شسته شده‌ی چریش و کمی آب را در یک مخلوط کن با هم قاطی کنید تا خمیر غلیظی از آن به دست بیاید. این خمیر را روی ناحیه‌ی آسیب دیده قرار دهید، بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه بماند و بعد آن را با آب گرم بشویید.

هر یک از این درمان‌ها را چند بار تکرار کنید.

درمان نیش عنکبوت:۸. آب لیمو

همچنینی می‌توانید برای رهایی از خارش، ورم،  و التهاب از آب لیمو نیز استفاده کنید. این مایع به عنوان یک ضد درد طبیعی به از بین بردن راش‌های پوستی ناشی از نیش عنکبوت و همین طور جلوگیری از عفونت نیز کمک می‌کند.

– آب یک عدد لیموی تازه را بگیرید و آن را با استفاده از یک گلوله‌ی پنبه روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید. بگذارید خشک شود و بعد آن را با آب ولرم بشویید.

– یا اینکه، می‌توانید یک تکه لیمو را بردارید و آن را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید. ۵ دقیقه‌ی دیگر صبر کنید، بعد آن را بشویید.

هر یک از این درمان‌ها را چند بار در روز امتحان کنید.

۸. آلوئه ورا

همچنین می‌توانید از ژل آلوئه ورا برای درمان نیش عنکبوت استفاده کنید. این ژل دارای خواص ضد درد طبیعی و همچنین ضد التهابی و آرامش بخش است که می‌تواند به کاهش درد، ورم و خارش کمک کند. همچنین می‌تواند با مرطوب نگه داشتن محل زخم فرایند درمان را تسریع کند.

۱. به طور کامل یک برگ آلوئه ورا را بشویید.

۲. آن را شکاف بدهید و ژل آن را خارج کنید.

۳. این ژل تازه را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.

۴. برای مدت چند روز این درمان را چند بار در روز تکرار کنید.

نکته: ژل باقیمانده را در یخچال نگهداری کنید.

۱۰. نعناع فلفلی

این گیاه خواص ضد التهابی و ضد دردی از خود نشان می‌دهد که می‌تواند به تسکین درد، ورم و التهاب کمک کند. حتی خارش ناشی از نیش عنکبوت را نیز تسکین می‌دهد و بر طرف می‌کند.

– آب نعناع فلفلی تازه گرفته شده را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید. بگذارید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند بعد آن را با آب سرد بشویید. این درمان را در صورت نیاز یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

– یا اینکه، ۱ یا ۲ قطره روغن نعناع فلفلی را مستقیما ۲ یا ۳ بار در روز روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.

نکته: همیشه قبل از مالیدن مستقیم روغن نعناع فلفلی روی پوست یک تست (موضعی) نقطه‌ای انجام بدهید.

توصیه‌ها و نکات بیشتر

– گزیدگی را یکی دو روز زیر نظر بگیرید تا شاهد میزان بر طرف شدن علائم باشید.

– سعی کنید ظاهر عنکبوتی که نیش‌تان زده است را به خاطر بسپارید. این به نوع درمان کمک خواهد کرد.

– هنگام جابه‌جا کردن جعبه‌های قدیمی داخل انبار یا هیزم‌ها، برای پیشگیری از نیش عنکبوت، پیراهن‌های آستین دار و شلوار، کلاه، دستکش و چکمه بپوشید.

– وقتی سایبان‌ها، گاراژها، زیرزمین‌ها، اتاق‌ّای زیر شیروانی و فضاهای تنگ و باریک را تمیز می‌کنید فوق‌العاده مواظب باشید.

– وسایل باغبانی را که خیلی وقت است از آن‌ها استفاده نکرده‌اید خوب تکان بدهید.

– با نصب توری‌ روی قاب درها و پنجره‌ها از ورود عنکبوت‌ها به خانه جلوگیری کنید.

– جعبه‌ها، لباس‌ها و سایر اقلام قدیمی را که دیگر احتیاج ندارید از انباری‌تان دور بیندازید.

– نگذارید در باغچه‌تان سنگ‌ها روی هم جمع شوند.

 

منبع top10homeremedies
نوشته‌های مرتبط