درمان کورک: ۲۱ درمان خانگی کورک در تمام قسمت‌های بدن تان

کورک یک اختلال پوستی شایع در انسان است. این اختلال غالب اوقات در قسمت داخلی ران و روی صورت، زیر بغل، پشت گردن، گلو و روی باسن پدیدار می‌شود. به طور معمول، افراد اغلب کورک را با جوش اشتباه می‌گیرند، زیرا هر دوی آنها نقاطی برجسته و قرمز روی سطح پوست هستند. اما کورک مدام بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، و درد زیادی دارد. البته که هیچ کس نمی‌خواهد درد داشته باشد، در نتیجه لازم است بداند که چه‌طور باید از شر کورک خلاص شود. در این نوشتار با ۲۱ درمان خانگی کورک آشنا خواهید شد که به کمک آنها می توانید در خانه به درمان کورک بپردازید.

البته اگر کورک‌ها در حالت خیلی بدی هستند، می‌توانید به پزشک‌تان مراجعه کنید و از او برای درمان آنها کمک بخواهید. با این حال، ما برای حل چنین مسئله‌ی پوستی ساده‌ای، اغلب از داروهای طبیعی استفاده می‌کنیم. ظرف دو هفته از زمانی که کورک پدیدار می‌شود، می‌توانید آن را با موادی که در آشپزخانه‌تان هم یافت می‌شوند، درمان کنید. در این مقاله، قصد داریم فهرستی از روش‌های درمانی را در اختیارتان بگذاریم که به طور طبیعی و به سرعت از شر کورک خلاص شوید. بیایید ببینیم مواد مصرفی داخل آشپزخانه چه کمکی می‌توانند به شما بکنند.

الف. کورک چیست و چه چیزی سبب به وجود آمدن آن می‌شود؟

ممکن است فکر کنید که تقریبا همه‌ی ما می‌دانیم که کورک چیست و چه لزومی دارد که آن را به طور عمیق‌تری درک کنیم. با این حال، آن‌چه که ما می‌دانیم یک مفهوم ساده است. شناختن دقیق کورک‌ می‌تواند کمک‌مان کند که درمان مناسبی را برای از بین بردن آن انتخاب کنیم.

به لحاظ علمی، کورک به عنوان یک عفونت پوستی دیده می‌شود که ابتدا در یک غده‌ی چربی یا فولیکول مو به وجود می‌آید. در ابتدا، ناحیه‌ی عفونی پوست قرمز می‌شود و سپس یک توده‌ی برجسته توسعه می‌یابد. به مدت چهار تا هفت روز بعد، توده به رنگ سفید درمی‌آید، زیرا چرک زیر پوست آلوده جمع می‌شود. به طور معمول و همان‌طور که قبلا نیز گفته شد، این مشکل پوستی در برخی از مکان‌های رایج مانند صورت، گردن، شانه‌ها، زیر بغل و باسن ظاهر می‌شود. هنگامی که کورک روی پلک پدیدار شود، آن را گل‌مژه می‌نامند. گاهی اوقات کورک ممکن است به صورت گروهی پدیدار شود و در این صورت آن را کفگیرک می‌نامیم.

قبل از پرداختن به راه‌هایی برای خلاص شدن از شر کورک، باید بدانیم که چه عواملی سبب بروز آن‌ روی پوست می‌شود. براساس یک مطالعه که در سال ۲۰۱۵ در British Journal of General Practice منتشر شد، عفونت‌های پوستی دارای چرک اغلب در افرادی رخ می‌دهد که باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس در آنها سکنی گزیده‌است. کورک نیز از این قاعده مستثنا نیست. در بیشتر موارد، استافیلوکوک، که به عنوان استاف نیز شناخته می‌شود، علت اصلی بروز آن است. علاوه بر این، باکتری‌ها و قارچ‌های دیگر نیز ممکن است دلیل بروز کورک روی پوست باشند. احتمال بروز کورک در افرادی که دچار دیابت هستند، بهداشت را به درستی رعایت نمی‌کنند، تغذیه‌ی نامناسب دارند، مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن‌شان دارند یا بیش از حد در معرض مواد شیمیایی خشن هستند، بیش‌تر است.

ب) علائم بروز کورک

در حقیقت، کورک معمولا شکل گردی دارد و برجسته است. همان‌طور که گفته شد، هنگامی که کورک ظاهر می‌شود، پوستِ دچار عفونت به رنگ قرمز- صورتی است و سپس برجسته می‌شود. هنگامی که چرک زیر پوست دچار عفونت جمع می‌شود دوست دارید آن را بترکانید اما این کار سبب می‌شود که وضعیت کورک بدتر شود زیرا عوامل عفونی ممکن است گسترش پیدا کنند.

در اینجا برخی از علائم شایع کورک را می‌بینید:

– وجود توده‌ی قرمز و متورم روی پوست
– هنگام دست زدن به این توده احساس درد می‌کنید
– اندازه‌ی آن می‌تواند مدام بزرگ و بزرگ‌تر شود
– نوک کورک در مرکز آن ترکیبی به رنگ سفید مایل به زرد است، که می‌تواند باز شود و سبب خارج شدن چرک شود.
– ممکن است یک مایع شفاف شل و آبکی از کورک خارج شود.

پ) چگونه می‌توان با استفاده از روش‌های طبیعی کورک را از بین برد

۱. ضمادنان

جالب است که ضماد نان نیز در فهرست روش‌های طبیعی درمان کورک گنجانده شده‌است. این ضماد به شما کمک می‌کند که کورک را درمان کنید و همچنین التهاب آن را از بین ببرید. هنگامی که از این روش درمانی استفاده می‌کنید، گرمای داخل آن به افزایش گردش خون کمک می‌کند و گلبول‌های سفید را برای مبارزه با عفونت به این ناحیه می‌فرستد. روش استفاده از این درمان هم ساده است. امتحان‌اش کنید!

روش انجام کار:

– یک یا دو قطعه نان را در آب یا شیر گرم خیس کنید.
– سپس نان خیس‌خورده را روی قسمت آلوده‌ی پوست بگذارید و اجازه بدهید به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه بماند.
– این روش را دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که کورک کاملا ناپدید شود.

۲. سیاه‌دانه

برای درمان عفونت‌های پوستی، سیاه‌دانه به عنوان یک عامل بسیار موثر شناخته شده‌است. در واقع سیاه‌دانه دارای برخی خواص دارویی است که سبب می‌شوند درد ناشی از کورک کاهش بیابد. به علاوه، این دانه‌های کوچک سیاه‌رنگ، که گاهی به عنوان زیره‌ی سیاه نیز شناخته می‌شوند، از گیاه نیجلا استیوا به‌دست می‌آیند و یک درمان مناسب برای عفونت‌ها هستند.

با توجه به مطالعه‌ای که روی نیجلا استیوا صورت پذیرفت، و در می‌سال ۲۰۱۳ در ژورنال Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine منتشر شد، گزارش شده‌است که این گیاه خواص دارویی زیادی دارد مثلا این‌که ضد باکتری و ضد التهاب است و خواص آنتی‌اکسیدانی دارد. این حقایق ثابت می‌کنند که سیاه‌دانه برای درمان کورک مفید است بنابراین می‌توانید به این درمان طبیعی اتکا کنید. علاوه بر این، بسیاری از پژوهشگران همچنین دریافتند که یک جزء فعال به نام تیموکینون که در سیاه‌دانه موجود است، خواص ضد قارچی دارد، که تا حد زیادی به درمان عفونت‌های پوستی کمک می‌کند.

اگر نمی‌دانید که با استفاده از سیاه‌دانه چگونه می‌توانید از شر کورک خلاص شوید، باید دستورالعمل زیر را به یاد داشته باشید.

روش استفاده از سیاه‌دانه برای درمان کورک:

– مقداری سیاه‌دانه را له کنید و یک خمیر آماده کنید. سپس خمیر حاصل را در ناحیه‌ی آلوده‌ی پوست استعمال کنید.
– شما همچنین می‌توانید نصف قاشق چایخوری روغن سیاه‌دانه را بردارید و آن را با یک نوشیدنی سرد یا گرم مخلوط کنید. ترکیب حاصل را دو بار در روز بخورید و این عادت را برای خلاص شدن از شر کورک به طور موثر همواره حفظ کنید.

آیا حذف کورک با استفاده از سیاه‌دانه آسان است؟ بله، واقعا آسان است! اگر سیاه‌دانه در آشپزخانه‌تان دارید، می‌توانید همین حالا این روش را امتحان کنید. نتیجه‌ی درمان را با ما در میان بگذارید.

۳.  سیب‌زمینی

نکته‌ی دیگر برای خلاص شدن از شر کورک به طور طبیعی و موثر، استفاده از سیب‌زمینی است. همان‌طور که می‌دانید، سیب‌زمینی یک منبع غنی از آهن، کلسیم، فسفر، منگنز، ویتامین C، ویتامین ب- کمپلکس، و منیزیم است که برای درمان مشکلات متعدد مربوط به پوست و سلامتی بسیار موثر هستند. مهم‌تر این‌که، سیب‌زمینی تازه حاوی آلکالوئیدها، تانن‌ها و فلاونوئیدها است که سلامت پوست را تضمین می‌کنند. علاوه بر این، خواص ضد التهابی موجود در سیب‌زمینی درد را نیز تسکین می‌دهد. خواص ضد باکتری سیب‌زمینی نیز یک مزیت شگفت‌انگیز دیگر است که این ریشه‌ی خوراکی دارد. اگر می‌خواهید از سیب‌زمینی برای خلاص شدن از شر کورک استفاده کنید، باید مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید:

روش استفاده از سیب‌زمینی جهت درمان کورک:

– یک سیب‌زمینی بردارید و آن را به صورت برش‌های نازک خرد کنید.
– سپس این برش‌ها را مستقیما روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید.
– اجازه دهید به مدت ۵ تا ۷ دقیقه بماند و بعد برش سیب‌زمینی را بردارید و برش تازه‌ای روی کورک بگذارید.
– شما باید این روش درمانی را دو بار در روز تکرار کنید تا به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید.

* نکته: شما می‌توانید این روش درمانی را قبل از خواب انجام بدهید. به این ترتیب که برش سیب‌زمینی را روی کورک بگذارید و آن را با استفاده از یک پارچه ببندید و اجازه دهید که سیب‌زمینی شب تا صبح روی کورک بماند.

۴. زردچوبه

زردچوبه به دلیل قدرتی که برای مبارزه با باکتری دارد، شناخته شده‌است. به خصوص که کورکومین موجود در آن عملکردی ضدباکتری دارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مرود کورکومین منتشر شد، نشان داد که این ترکیب قادر به مبارزه با چهار نوع باکتری مهم است، از جمله استافیلوکوکوس اورئوس که عامل اصلی بروز کورک است. زردچوبه با خواص ضد التهاب و ضدعفونی‌کننده‌ی قدرتمندی که دارد، می‌تواند روند بهبودی کورک را سرعت دهد.

روش ۱:

– مقدار کمی از پودر زردچوبه را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا خمیر سفتی ایجاد شود.
– خمیر را روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده‌ی پوست قرار دهید.
– اجازه بدهید خمیر دست کم به مدت ۲۰ تا۳۰ روی کورک بماند و بعد آن را با آب شستشو دهید.
– پس از چند روز، نتایج حاصل از این درمان را خواهید دید.

روش ۲:

– نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با یک لیوان شیر مخلوط کنید.
– سپس ترکیب حاصل را بجوشانید و آن را دو بار در روز مصرف کنید.
– با این کار، می‌توانید از درد و التهاب ناشی از کورک به طور طبیعی خلاص شوید.
– این روش درمانی را ادامه دهید تا بهترین نتایج ممکن را کسب کنید.

شما می‌توانید هر دو روش بالا را برای خلاص شدن از شر کورک انجام دهید تا سریع‌تر به نتیجه برسید.

۵. پیاز

همان‌طور که می‌دانید، پیاز به دلیل خواص ضدعفونی‌کننده‌ای که می‌تواند با عفونت‌های پوستی مبارزه کمک کنند و فرآیند درمان را تسریع ببخشد، شناخته شده‌است. هنگامی که آب پیاز تازه در تماس با ناحیه‌ی آلوده قرار می‌گیرد، به عنوان یک محرک طبیعی و عامل ضد میکروبی عمل می‌کند که به بیرون زدن سر کورک کمک می‌کند و همین‌طور روند تخلیه‌ی کورک را تسریع می‌بخشد. علاوه بر این، پیاز به کاهش التهاب و کاهش درد نیز کمک می‌کند.

استفاده از پیاز برای خلاص شدن از شر کورک کار بسیار ساده‌ای است. برای این منظور مطابق با روش زیر عمل کنید:

روش استفاده از پیاز برای درمان کورک:

– یک پیاز تازه را به صورت برش‌های ضخیم خرد کنید.
– سپس آنها را روی کورک بگذارید و با پارچه بپوشانید.
– اجازه دهید به مدت ۲ تا ۳ ساعت بماند سپس آن را بردارید و یک برش تازه‌ی پیاز را جایگزین کنید.
– این روش درمانی را ادامه بدهید تا زمانی که کورک بترکد و تخلیه شود.

۶. چریش

آیا می‌دانید چگونه می‌توان با استفاده از چریش کورک را درمان کرد؟ این گیاه هم داروی طبیعی دیگری برای درمان عفونت‌های پوستی مانند کورک است. با وجود این‌که چریش برای بسیاری از ما آشنا نیست، اما یک درمان موثر برای کورک است و در بسیاری از موارد به لطف خواص ضدعفونی‌کننده و ضد باکتریایی که دارد، برای درمان این مشکل پوستی بسیار تاثیرگذار است.

روش ۱:

– چند برگ چریش را بشویید و بعد آنها را له کنید تا خمیر یکدستی حاصل شود.
– سپس خمیر را با مقدار کمی پودر زردچوبه مخلوط کنید.
– ترکیب حاصل را روی کورک بگذارید و اجازه بدهید به مدت۳۰ دقیقه بماند.
– در نهایت آن را با آب شستشو دهید.
– این روش درمانی را چند بار در روز تکرار کنید تا سریع به نتیجه برسید.

روش ۲:

– چند برگ چریش را داخل آب بریزید و بجوشانید.
– اجازه بدهید بجوشد تا زمانی که آب تبخیر شود و فقط یک سوم از مقدار اولیه باقی بماند.
– کمی صبر کنید تا ترکیب خنک شود و بعد آن را صاف کنید.
– منطقه‌ی آسیب‌دیده‌ی پوست را با استفاده از این محلول چند بار در روز بشویید.
– این روش را به طور مرتب تکرار کنید تا کورک بهبود بیابد.

۷. نمک اپسوم

نمک اپسوم نیز یک داروی طبیعی برای درمان عفونت‌های پوست است. آیا می‌خواهید سرعت از بین رفتن باکتری‌ها و خلاص شدن از شر کورک را با استفاده از نمک اپسوم افزایش دهید؟ این ماده بسیار جاذب است، و می‌تواند ناخالصی‌ها و سموم از پوست‌تان بیرون بکشد. روشی که ما برای استفاده از نمک اپسوم در اختیار شما می‌گذاریم نیز آسان است، به طوری که زمان و تلاش زیادی برای انجام آن نیاز ندارید. بیایید ببینیم چگونه می‌توان با استفاده از نمک اپسوم از شر کورک خلاص شد.

روش ۱:

– خیلی ساده ۱/۴ فنجان نمک اپسوم را در ۲ فنجان آب گرم حل کنید.
– سپس یک تکه پارچه را در محلول حاصل خیس کنید و آن را روی کورک بگذارید.
– بعد از ۱۵ دقیقه، ناحیه را با آب شستشو دهید.
– این فرآیند را برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن تکرار کنید.

روش ۲:

– نمک اپسوم را به آب داخل وان اضافه کنید و با آن حمام کنید.
– بهتر است به مدت ۱۵ دقیقه در آب غوطه‌ور باشید تا مناطق آسیب‌دیده‌ی پوست تخت تاثیر این ماده قرار بگیرند.
– این روش درمانی را دو یا سه بار در روز و به مدت چند روز تکرار کنید.

۸. سرکه سیب

زمانی که در مورد داروهای طبیعی برای درمان عفونت‌های پوستی مانند کورک صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم اثر فوق‌العاده‌ی سرکه سیب را نادیده بگیریم. در واقع، خواص ضد باکتری سرکه سیب بسیار مشهور است. سرکه سیب نه تنها کمک‌تان می‌کند که با عفونت‌های پوستی مبارزه کنید، بلکه پوست شما را مرطوب هم می‌کند. سرکه به همراه خواص آنتی‌سپتیک (ضدعفونی‌کننده) و ضد میکروبی که دارد، کمک‌تان می‌کند که به طور موثر و طبیعی از شر کورک خلاص شوید.

روش ۱:

– مقدار کمی سرکه سیب را با آب مخلوط کنید تا رقیق شود.
– سپس یک تکه پنبه را داخل محلول بزنید و آن را روی منطقه‌ی آلوده‌ی پوست استعمال کنید.
– این روش را چند بار در روز انجام دهید تا کورک باز و تخلیه شود.

روش ۲:

– سرکه سیب و عسل را به مقدار مساوری با هم مخلوط کنید.
– سپس ترکیب حاصل را روی کورک بمالید.
– اجازه بدهید به مدت ۲۰ دقیقه ترکیب روی پوست بماند و بعد آن را با آب گرم شستشو دهید.
– این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

۹.  بلغور ذرت

ماده‌ی بعدی که ما می‌خواهیم در این مقاله به شما معرفی کنیم، بلغور ذرت است. بلغور ذرت به لطف خواص ضدعفونی‌کننده‌ای که دارد یک ماده‌ی نجات‌بخش برای صورت و باسن است. مانند سایر داروهای خانگی، استفاده از بلغور ذرت نیز برای از بین بردن کورک آسان است. شما می‌توانید روش زیر را بخوانید و برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه مطابق با آن عمل کنید.

روش استفاده از بلغور ذرت برای درمان کورک:

– یک قاشق چایخوری بلغور ذرت را با مقدار مناسبی آب گرم مخلوط کنید.
– سپس محلول حاصل را روی کورک استعمال کنید و با یک حوله یا یک تکه پارچه روی آن را پوشانید.
– اجازه بدهید بیست دقیقه بماند و سپس آن را با آب گرم شستشو دهید.
– این روش درمانی را روزی چند بار تکرار کنید.

۱۰. خامه

هر بانویی که عاشق آشپزی و پخت و پر باشد حتما در یخچال خانه‌اش خامه دارد. این محصول لبنی نه تنها یک ماده‌ی عالی برای پخت و پز است، بلکه یک ضماد فوق‌العاده نیز برای درمان کورک محسوب می‌شود. شاید هرگز در مورد این فایده‌ی خامه چیزی نشنیده باشید، اما هنگامی که بدانید چه‌طور می‌توان با استفاده از خامه کورک را درمان کرد و وقتی آن را امتحان کنید، خواهید دید که این ماده‌ی خوراکی یکی از مواد مصرفی فوق‌العاده در آشپزخانه است. این روش درمانی به شما کمک می‌کند که سطح پوست روی کورک نرم شود را و به این ترتیب کورک می‌ترکد و چرک داخل آن خالی می‌شود. برای استفاده از خامه به منظور خلاص شدن از شر کورک مطابق با یکی از روش‌های زیر عمل کنید:

روش ۱:

– خامه‌ی تازه را بر روی کورک بمالید.
– اجازه بدهید به مدت ۳۰ دقیقه بماند و بعد با آب ساده آن را شستشو دهید.
– این روش درمانی را چند بار در روز تکرار کنید.

روش ۲:

– برای این‌که سریع به نتیجه برسید، ۱ قاشق چایخوری خامه را با ۱ قاشق چایخوری سرکه سفید و مقدار مناسبی پودر زردچوبه مخلوط کنید.
– خوب مواد را هم بزنید.
– بعد ترکیب حاصل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید و اجازه بدهید به مدت ۲۰ دقیقه بماند.
– این روش درمانی را چند بار در روز تکرار کنید تا فرآیند بهبود را تسریع ببخشید.

رپورتاژ

۱۱. سیر

نه تنها پیاز یا زردچوبه می‌توانند کورک را به خوبی درمان کنند بلکه سیر هم می‌تواند در این زمینه بسیار سودمند باشد چرا که دارای خواص ضد باکتری قدرتمندی است. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ در Journal of Microbiology Jundishapur منتشر شد، تاثیر شگفت‌انگیز عصاره‌ی سیر را روی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس که علت اصلی بروز کورک است، نشان داد. بنابراین، می‌توانیم باور داشته باشیم که سیر می‌تواند به ما کمک کند تا به طور مؤثر و طبیعی از شر کورک خلاص شویم.

روش استفاده از سیر جهت درمان کورک:

– ۲ تا ۳ حبه سیر را له کنید و آب آن را بگیرید.
– آب سیر را روی کورک بمالید.
– اجازه بدهید چند دقیقه بماند و بعد آن را با آب شستشو دهید.
– این روش درمانی را دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

۱۲. روغن کرچک

روغن کرچک که به طور کلی از دانه‌های لوبیا- مانندِ گیاهی به نام Ricinus Communis استخراج می‌شود، به دلیل توانایی که برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی و همچنین درد مزمن دارد، شناخته شده‌است. در واقع، این روغن معطر ریسینلیدیک دارد، که به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می‌کند و به این ترتیب کمک‌تان می‌کند که از شر کورک خلاص شوید. علاوه بر این، روغن کرچک حاوی خواص ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد باکتریایی است که نقش عمده‌ای برای درمان کورک و تسکین درد دارند. درست مثل سایر درمان‌های طبیعی برای خلاص شدن از شر کورک، استفاده از روغن کرچک نیز بسیار ساده است.

روش استفاده از روغن کرچک جهت درمان کورک:

– چند قطره از این روغن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید. شما می‌توانید این کار را با یک تکه پنبه انجام دهید.
– سپس با یک باند روی آن را پوشش دهید.
– اجازه بدهید به مدت ۳-۴ ساعت بماند. همچنین می‌توانید بگذارید شب تا صبح بماند.
– این روش درمانی را به صورت منظم انجام دهید.

۱۳. جعفری

روش درمانی دیگر برای خلاص شدن از شر کورک، استفاده از جعفری است. این گیاه خوراکی همچنین دارای خواص ضد قارچ، ضد باکتری و آنتی‌اکسیدانی است. به طور کلی، جعفری نه تنها کورک را از بین می‌برد بلکه پوست دچار التهاب و سوزش را نیز تسکین می‌دهد. چرا آن را امتحان نمی‌کنید؟

شیوه‌ی استفاده از جعفری برای درمان کورک:

– چند برگ جعفری را به مدت چند دقیقه بجوشایند.
– پس از جوشاندن برگ‌ها، اجازه دهید سرد شوند و بعد آنها را برای درمان کورک استفاده کنید.
– برگ‌ها را لای یک پارچه قرار دهید و سپس آنها را به طور مستقیم روی پوست آسیب‌دیده بگذارید.
– اجازه بدهید دو سه ساعتی بماند و بعد آن را بردارید.
– این روش درمانی را به طور منظم تکرار کنید.

۱۴. جوز هندی

آیا می‌دانید که چگونه با استفاده از جوز هندی می‌توان کورک را درمان کرد؟ در واقع، بسیاری از مردم نمی‌دانند که جوز هندی داروی خوبی برای درمان کورک و انواع دیگر عفونت‌های پوستی است.

در واقع، جوز هندی توانایی تحریک گردش خون را دارد و همین به نوبه‌ی خود در مبارزه با باکتری‌ها نقش دارد. همچنین، خواص ضد التهابی قدرتمندی که جوز هندی دارد، می‌تواند التهاب را کاهش دهد و سبب تسکین درد شود. این ادویه یک داروی فوق‌العاده برای درمان کورک و دیگر عفونت‌های پوستی است.

روش استفاده از جوز هندی برای درمان کورک:

– نصف قاشق چایخوری جوز هندی پودر شده را با یک فنجان آب یا شیر داغ مخلوط کنید.
– مواد را خوب با هم مخلوط کنید و این نوشیدنی را به طور مکرر مصرف کنید.
– این روش درمانی برای کسانی که نمی‌توانند با سایر مواد طبیعی آزاردهنده مانند پیاز، سیر یا زردچوبه کنار بیایند، توصیه می‌شود. بنابراین، باید این مورد را هم در نظر داشته باشید.

موارد دیگری نیز برای درمان کورک به صورت طبیعی وجود دارد. به خواندن این مقاله ادامه بدهید تا آنها را نیز کشف کنید!

۱۵. برگ فلفل بتل (نخل فوفل)

اگر در این مقاله حرفی از برگ‌های نخل فوفل نزنیم، اشتباه بزرگی را مرتکب شده‌ایم. ما مطمئن هستیم که بسیاری از مردم هنگامی که دچار کورک می‌شوند، ابتدا به یاد برگ‌های نخل فوفل می‌افتند. این گیاه دارویی به عنوان یک درمان سنتی برای مشکلات مرتبط با پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات زیادی برای اثبات خواص شگفت‌انگیز برگ نخل فوفل صورت گرفته‌است. اگر می‌خواهید در مورد درمان کورک با استفاده از این گیاه دارویی بیش‌تر بدانید، دستورالعمل‌های زیر را بخوانید:

روش ۱: برگ نخل فوفل و روغن کرچک

– یک برگ نخل فوفل را گرم کنید و سپس چند قطره روغن کرچک لای این برگ قرار دهید.
– این برگ گرم را مستقیما روی کورک قرار بدهید.
– برای پوشاندن آن از باند یا یک تکه پارچه‌ی تمیز استفاده کنید و اجازه بدهید به مدت ۲ ساعت بماند.
– پس از گذشت این مدت برگ را بردارید و آن را با برگ دیگری جایگزین کنید.

ساده‌تر این‌که، اگر روغن کرچک ندارید، می‌توانید از روش بعدی برای استفاده از برگ نخل فوفل جهت درمان کورک استفاده کنید.

روش ۲: برگ نخل فوفل و آب

– ۲ تا ۴ برگ نخل فوفل را خرد کنید و سپس آنها را در نصف فنجان آب گرم به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید.
– کمی صبر کنید تا خنک شود و بعد ترکیب را صاف کنید و برگ‌ها را بردارید.
– آنها را له کنید تا خمیر نرمی حاصل شود.
– این خمیر را در منطقه‌ی آسیب‌دیده‌تان بمالید و برای پوشش آن از گاز یا باند استفاده کنید.
– به مدت ۲ ساعت صبر کنید و دوباره خمیر تازه‌ای را به مدت دو ساعت دیگر روی کورک بگذارید.

۱۶. روغن درخت چای

اگر عملکرد شگفت‌انگیز روغن‌های معطر برای شما جذاب است، ممکن است بدانید که روغن درخت چای نیز یکی از بهترین داروها برای خلاص شدن از شر کورک است. همان‌طور که ذکر شد، باکتری‌های استافیلوکوک می‌توانند سبب بروز کورک و سایر عفونت‌های پوستی شوند. خوشبختانه، روغن درخت چای، که از قدیم‌الایام برای رفع مشکلات پوستی استفاده می‌شود، می‌تواند با این باکتری‌ها مقابله کند.

این روغن با بخار دادن برگ‌های درخت چای استرالیایی و بعد تقطیر مایع حاصل تولید می‌شود. گفته می‌شود که این روغن حاوی چندین عنصر فعال به نام تریپنئول‌ها است از جمله تریپن-۴-اواِل که برای نابود کردن انواع مختلف میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا مفید هستند. باکتری استافیلوکوک نیز در این میان استثنا نیست. بنابراین، روغن درخت چای می‌تواند آن را به به طور طبیعی و موثر از بین ببرد.

روش ۱:

– یک تکه پنبه را در روغن معطر چای فرو کنید و آن را روی پوست آسیب‌دیده بگذارید.
– خیلی ساده این روغن را چند بار در روز استفاده کنید و استفاده از آن را ادامه دهید تا زمانی که کورک به طور کامل درمان شود.

روش ۲:

– چند قطره روغن معطر درخت چای را با مقدار مناسبی از آب مخلوط کنید.
– کمی اسطوخودوس را به این ترکیب اضافه کنید و خوب هم بزنید.
– یک تکه پارچه را در این ترکیب خیس کنید و آن را به عنوان کمپرس روی پوست آلوده استفاده کنید.
– اجازه بدهید ۱۰ دقیقه بماند. این روش درمانی را چند بار در روز تکرار کنید.

۱۷. ریشه گیاه باباآدم

ریشه‌ی باباآدم را می‌شناسید؟ در واقع، این گیاه هم داروی دیگری برای خلاص شدن از شر کورک بدون مداخلات پزشکی است. ریشه‌ی باباآدم دارای خواص آنتی‌بیوتیکی قدرتمند است و خون را نیز تصفیه می‌کند، بنابراین می‌تواند برای درمان کورک، آکنه، زخم‌های دهانی و جوش مناسب باشد. این تاثیر ریشه‌ی باباآدم به دلیل توانایی آن برای حذف سموم و در عین حال دور نگه داشتن عفونت و تورم است. اگر این گیاه را در خانه دارید، از مصرف آن برای درمان کورک غافل نشوید.

روش استفاده از ریشه‌ی باباآدم جهت درمان کورک:

– روی ریشه‌ی تازه‌ی باباآدم را با لبه تیز چاقو بتراشید تا تمیز شود.
– سپس آن را ریز خرد کنید و ۲ قاشق غذاخوری از ریشه‌ی خردشده را بردارید.
– ریشه‌ی خرد شده را با ۳ فنجان آب بجوشانید.
– شعله را پایین بکشید و بگذارید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‌ی دیگر هم روی حرارت کم بجوشد.
– ترکیب را صاف کنید و مایع حاصل را به صورت روزانه بنوشید.
– شما همچنین می‌توانید از این مایه به صورت گرم برای شستن پوست آلوده ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید.

هر چند، زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند و کسانی که از بیماری قلبی عروقی رنج می‌برند و افراد دیابتی باید از مصرف این گیاه به دلیل عوارض جانبی که دارد پرهیز کنند.

۱۸. لنیکرا جاپنیکا

در طب سنتی چین، پیچ امین‌الدوله‌ی ژاپنی معمولا برای درمان مشکلات سلامتی مانند سرماخوردگی، تب، التهاب، تورم، کورک، زخم‌ها، و عفونت‌های باکتریایی و ویروسی استفاده می‌شود. این گیاه طبیعی به لطف اسید کلروژنیک موجود در آن، به عنوان یک آنتی‌بیوتیک مفید عمل می‌کند. علاوه بر این، پیچ امین‌الدوله‌ی ژاپنی همچنین دارای لوتئولین است که به عنوان یک عامل ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی برای درمان کورک و تسکین درد تاثیر مثبتی دارد. شما می‌توانید از ساقه، برگ و گل‌های این گیاه به شکل‌های مختلف مانند شربت، دمنوش، دم‌شده و جوشانده استفاده کنند.

مواد لازم:

– ساقه خشک شده‌ی پیچ امین‌الدوله‌ی ژاپنی: ۱۵ تا ۳۰ گرم
– آب: ۶۰۰ میلی‌لیتر
– صافی

روش انجام کار:

– خیلی ساده ساقه‌ها را داخل یک ظرف بگذارید و بعد آب را روی آنها بریزید.
– اجازه دهید به مدت ۲ تا ۳ ساعت یا یک شب تا صبح خیس بخورد.
– سپس با استفاده از صافی یا یک تکه پارچه آن را صاف کنید.
– مایع حاصل را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید و اجازه بدهید خشک شود.
– در نهایت، آن را با آب تمیز بشوید و از یک حوله‌ی نرم برای خشک کردن این ناحیه استفاده کنید.
– برای رسیدن به نتایج قابل‌ملاحظه، این روش درمانی را تکرار کنید.

۱۹. اکیناسه

آخرین، اما نه کم‌اهمیت‌ترین مورد در فهرست داروهای خانگی برای رفع کورک، اکیناسه است که یک راه‌حل طبیعی برای درمان کورک محسوب می‌شود. اکیناسه با خواص ضد تومور، ضد باکتری، تحریک‌کننده‌ی سیستم ایمنی، و عملکرد ضد ویروسی که دارد، به طور مستقیم مسئول مهار استافیلوکوکوس اورئوس است. این گیاه دارویی به نوبه‌ی خود، می‌تواند به طور طبیعی کورک را از بین ببرد. علاوه بر این، محتوای اچیناکوسید موجود در اکیناسه نیز به عنوان یک ترکیب قوی شناخته شده‌است که می‌تواند با عفونت‌های پوستی و کورک مبارزه کند. در نتیجه، در درمان کورک موثر است.

با این وجود، باید ابتدا با پزشک مشورت کنید تا از دوز مناسب این دارو قبل از استفاده از آن اطلاع داشته باشید. یکی از راه‌های استفاده از این گیاه دارویی را برای درمان کورک در این‌جا می‌بینید:

روش استفاده از اکیناسه برای درمان کورک:

– یک قاشق چایخوری اکیناسه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و به مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه دم بگذارید.
– سپس ترکیب را صاف کنید و مایع حاصل را روزی دو بار بنوشید.
– شما همچنین می‌توانید این مایع را مستقیما روی کورک و نواحی اطراف آن بمالید و این کار را تکرار کنید تا زمانی که کورک ناپدید شود.

* نکته: مصرف این گیاه دارویی برای زنان باردارد یا شیرده و کسانی که به کهنه‌واش، مینای چمنی، گل جعفری و گل داوودی حساسیت دارند، توصیه نمی‌شود.

چگونه می‌توانیم با استفاده از تکنیک‌های خانگی از شر کورک خلاص شویم

۱. رژیم غذایی مناسب

برای درمان موثر کورک، رژیم غذایی نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. در واقع، کورک یک بیماری ناشی از عفونت باکتریایی و در اثر ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن است. بنابراین، شما باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا بتوانید با همه‌ی بیماری‌ها و مشکلات پوستی مبازره کنید.

خوراکی‌هایی که باید مصرف کنید:

– میوه‌های تازه، سبزیجات ارگانیک و برگ سبز

– مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند میوه‌ها، ‌توت‌ها، طالبی، ‌کیوی، هلو، فلفل، اسفناج، آناناس، گوجه‌فرنگی، کدو و سیب‌زمینی شیرین. شما همچنین باید ۳۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در روز مصرف کنید تا بتوانید به درمان عفونت باکتریایی کمک کنید.

– غذاهایی که حاوی ویتامین E هستند مانند بادام، دانه‌ی کاج، برگ چغندر، دانه‌های خام، کلم کالی، خردل چینی، فندق، روغن گیاهی، زیتون، آووکادو، گیاهان دارویی خشک، و گندم.

– غذاهایی که حاوی مقدار زیادی از ویتامین A هستند مانند کاهو، هویج، فلفل قرمز، روغن جگر ماهی، شیر، جگر بوقلمون، کلم کالی، انبه، زردآلوی خشک، طالبی، مرزنگوش خشک‌شده، گوجه‌فرنگی، پاپایا، هلو، بلغور جوی دوسر، و قاصدک.

– غذاهای سرشار از مواد مغذی گیاهی مانند جو، اسپیرولینا، علف گندم، کلرولا، ریشه‌ی کاسنی، و کتانجک.

– مواد غذایی که ریه‌های شما را سم‌زدایی می‌کنند مانند کنگر فرنگی، قاصدک، اشنه دریایی (کتانجک)، نعناع فلفلی، ​​باباآدم و خار مریم.

– مواد غذایی حاوی روی مانند شکلات تلخ، کاکائو، قارچ، لوبیا، مرغ، غذاهای دریایی، آجیل، جنین گندم بوداده.

خوراکی‌هایی که نباید مصرف کنید:

– غذاهای پر از قند و چربی مانند شکلات، کیک و نان سفید.

– نوشابه‌های گازدار یا کافئین‌دار.

۲. کمپرس گرم

شما علاوه بر داروهای طبیعی برای درمان کورک می‌توانید از کمپرس گرم نیز استفاده کنید. اعمال حرارت، گردش خون شما را بهبود می‌بخشد و سبب می‌شود که آنتی‌بادی‌ها و گلبول‌های سفید خون سریع‌تر عفونت را شکست بدهند.

فقط باید یک پارچه را در آب گرم خیس کنید، سپس آب اضافی آن را با فشار خارج کنید و آن را روی کورک فشار بدهید. توصیه می‌شود که این روش درمانی را چند بار در روز تکرار کنید تا به نتایج خوبی برسید.

همچنین به یاد داشته باشید که منطقه‌ی آسیب‌دیده را تمیز کنید و از پمادهای دارویی استفاده کنید تا از بیش‌تر شدن عفونت جلوگیری کنید.

به این ترتیب، ما به شما ۲۱ روش طبیعی برای درمان کورک آموزش دادیم. چنان‌چه می‌بینید، تمام این روش‌های درمانی بسیار ساده هستند و وقت زیادی هم برای انجام آنها نیاز ندارید، بنابراین، به جای استفاده از درمان‌های پزشکی، آنها را امتحان کنید تا از شر کورک خلاص شوید. هرچند، ممکن است برخی از راه‌های درمان کورک در مقاله‌ی ما ذکر نشده باشند. اگر شما روش دیگری برای خلاص شدن از شر کورک سراغ دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع vkool
نوشته‌های مرتبط