کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان سنگ کیسه صفرا: ۱۷ بهترین درمان خانگی سنگ کیسه صفرا

اگر پزشک تشخیص داده که شما سنگ کیسه صفرا دارید، ممکن است نگران عمل جراحی باشید که پزشکتان برای برداشتن کیسه صفرا توصیه کرده‌است. هرچند، قبل از این که تحت عمل جراحی قرار بگیرید باید حداقل یک بار از بین بردن سنگ‌های کیسه صفرا را به کمک درمان‌های متفاوت خانگی امتحان کنید. کمی احتیاط در برنامه‌ی غذایی‌تان همراه با استفاده از چند ماده‌ی طبیعی دیگر می‌تواند سنگ‌هایی را که تا این حد درد در شکم، پشت و شانه‌های‌تان ایجاد می‌کنند، از بین ببرد. این درمان‌های طبیعی یا درمان خانگی نه تنها علایمی مثل حالت تهوع، استفراغ و سوءهاضمه و همین‌طور درد را رفع می‌کنند، بلکه کمک می‌کنند از شر سنگ‌های صفرایتان خلاص شوید. در این نوشتار با ۱۷ بهترین درمان خانگی سنگ کیسه صفرا آنا خواهید شد که به شما اجازه می دهند به درمان سنگ کیسه صفرا در خانه بپردازید.

درمان سنگ کیسه صفرا و درمان خانگی سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه‌ صفرا چیست؟

سنگ کیسه صفرا نوعی بیماری است که به کیسه‌ی صفرا مربوط می‌شود. سنگ کیسه صفرا از رسوباتی تشکیل می‌شود که داخل کیسه‌ی صفرا به تدریج سخت و سفت می‌شوند. سنگ کیسه صفرا ممکن است به کوچکی یک دانه‌ی شن یا به بزرگی یک توپ گلف باشد.

علت‌های ایجاد سنگ کیسه صفرا کدام‌اند؟

بر اساس نتایج مطالعات، سطوح بالای کلسترول در کیسه‌ی صفرا دلیل اصلی ایجاد سنگ کیسه صفرا است.

به علاوه، چنان‌چه سطح بیلی‌روبین و هم‌چنین صفرا در کیسه‌ی صفرا بسیار بالا باشد، امکان ایجاد سنگ کیسه صفرا افزایش می‌یابد.

سنگ کیسه صفرا غالبا در زنانِ دارای فرزند یا در میان مبتلایان به دیابت، مشکلات کبدی و غیره شایع‌تر است.

علائم سنگ کیسه صفرا کدام‌اند؟

حدود ۸۰ درصد از مبتلایان به سنگ کیسه صفرا شاهد هیچ‌گونه علامتی نیستند. بنابراین، آن‌ها از ابتلای‌شان به سنگ کیسه صفرا باخبر نمی‌شوند. با وجود این، وقتی فردی دچار سنگ کیسه صفرا می‌شود، علائمی نظیر درد در سمت راست شکم، درد در کمر، احساس تهوع یا استفراغ، مشکل در گوارش،‌ احساس لرز و غیره را تجربه می‌کند. این دردها به مدت چند ساعت طول می‌کشند. اگر شما نیز به سنگ کیسه صفرا مبتلا شده‌اید، با مطالعه‌ی این مقاله درباره‌ي درمان‌های خانگی و طبیعی سنگ کیسه صفرا می‌توانید علائم آزاردهنده‌ی سنگ کیسه صفرای‌تان را کاهش دهید. تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید!

مطلب مرتبط : ۵ نشانه‌ سنگ کلیه که باید بشناسید

در ادامه ۱۷ درمان طبیعی و بدون جراحی سنگ کیسه صفرا یا سنگ های صفراوی آمده است:

۱. آب سیب و سرکه سیب

این سخن طلایی که خوردن یک سیب در روز دکتر را از شما دور نگه می‌دارد، بیخودی معروف نشده‌است. سیب با خواص درمانی زیادی که دارد، می‌تواند سنگ صفرا را از بین ببرد. برای این منظور می‌توانید آب سیب یا سرکه سیب بخورید. اسید مالیک موجود در سیب به نرم شدن سنگ کیسه صفرا کمک می‌کند و سرکه جلوی تولید کلسترول را توسط کبد می‌گیرد. کلسترول مسئول تشکیل سنگ در کیسه صفرا است. این میوه نه تنها سنگ صفرا را از بین می‌برد بلکه از شکل‌گیری مجدد آنجلوگیری می‌کند؛ همچنین از درد در زمان عود بیماری می‌کاهد.

مواد لازم:

– ۱ لیوان آب سیب
– ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

طرز تهیه:

– سرکه سیب را به آب سیب اضافه کنید.
– خوب این دو را مخلوط کنید.
– این نوشیدنی را یک بار در روز بنوشید.

در واقع، این یک درمان طبیعی بسیار خوب است برای این‌که به سرعت از دردی که در طول حمله‌ی سنگ صفرا دارید، رها شوید. همچنین، هنگامی که از سنگ صفرا خلاص شدید، باید به خوردن سیب ادامه بدهید. شما در واقع می‌توانید به صورت دائمی سس سیب تازه‌ی نپخته مخلوط با چغندر خام خرد شده و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون و کمی آب لیمو‌ی تازه بخورید.

مطلب مرتبط : ۶ علائم کبد سمی و خطرناک

۲. آب گلابی

کیسه صفرای گلابی شکل می‌تواند با میوه‌ای به شکل خودش تمیز شود- بله خودِ گلابی! انجمن پزشکی امریکا (AMA) می‌گوید که حدود ۸۰ درصد از سنگ‌های صفراوی توسط کلسترول سخت تشکیل می‌شوند.

اعتقاد بر این است که پکتین موجود در گلابی به سنگ‌های پر از کلسترول کیسه صفرا متصل می‌شود و به این شکل آنها از بدن خارج می‌شوند. هرچند، با توجه به مجله‌ی انگلیسی تغذیه، پکتین از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری نمی‌کند و اثر قابل توجهی بر سوخت‌وساز کلسترول ندارد. اما از قدیم باور بر این است که آب گلابی سنگ صفرا را از بین می‌برد. به توجه به مزایای این میوه، می‌توان گفت که هیچ ضرری در مصرف آب گلابی وجود ندارد. می‌توانید آن را با دیگر داروهای خانگی برای سنگ کیسه صفرای‌تان ترکیب کنید. اگر مایل هستید این روش را امتحان کنید، دستورالعمل را در ادامه می‌بینید، چگونه آب گلابی را برای از بین بردن سنگ‌های صفراوی بخورید.

مواد لازم:

– نصف لیوان آب داغ
– نصف لیوان آب گلابی
– عسل- ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

– آب گلابی را با آب گرم مخلوط کنید.
– عسل را به آن اضافه و خوب مخلوط کنید.
– این ترکیب را سه بار در روز بنوشید.

مطلب مرتبط: ۱۵ عامل ابتلا به سنگ کلیه که باید بدانید

۳. آب ریشه‌ی چغندر، خیار و هویج

استفاده از آب میوه‌ها و سبزیجات عمدتا توسط درمان‌های طبیعی سنتی برای سنگ کیسه صفرا توصیه می‌شوند. یکی از این نوشیدنی‌ها که از ترکیب ریشه‌ی چغندر، خیار و هویج تهیه می‌شود برای کیسه صفرا بسیار مفید است. چغندر نه تنها کیسه صفرا و کبدتان را تقویت و پاکسازی می‌کند، بلکه به پاک‌سازی روده بزرگ و خون‌تان نیز کمک می‌کند. خیار، به دلیل میزان آب بالایی که دارد، برای زدودن سموم کبد و همچنین کیسه صفرا عالی است؛ آب هویج که سرشار از ویتامین ث و دیگر مواد مغذی است نیز چنین تاثیری روی کبد و کیسه صفرا دارد.

مواد لازم:

– یک عدد چغندر
– یک عدد خیار
– ۴ عدد هویج (متوسط)

به یاد داشته باشید، شما باید مقدار مساوی از آب خیار، هویج و ریشه‌ی چغندر داشته باشید. بنابراین، در صورت نیاز، مقدار هر یک از سبزیجات افزایش یا کاهش بدهید. به‌عنوان مثال، شما می‌بایست یک سوم لیوان از آب ریشه‌ی چغندر، آب هویج و آب خیار را با هم مخلوط کنید تا یک لیوان آب‌میوه‌ی مخلوط داشته باشید

طرز تهیه:

– آب هر سه را (خیار و هویج و چغندر) بگیرید.
– آنها را با هم ترکیب کنید.
– این ترکیب را روزی دو بار بنوشید.

حتی می‌توانید سیب، کرفس و زنجبیل به این ترکیب اضافه کنید تا بر فواید آن بیفزایید.

مطلب مرتبط: ۸ روش طبیعی درمان مشکلات گوارشی که باید بدانید

۴. گیاه خارمریم

خار مریم گیاهی دارویی از منطقه‌ی مدیترانه است. این گیاه به عنوان یک درمان طبیعی سنتی برای سنگ‌های صفراوی و همچنین سم‌زدایی کبد به طور گسترد‌ه‌ای استفاده می‌شود. خارمریم به کوچک شدن سنگ کیسه صفرا و از بین بردن درد مثانه کمک می‌کند. با اضافه کردن این گیاه به برنامه‌ی غذایی‌تان از شر سنگ کیسه صفرا خلاص شوید. حالا چه‌طور باید از خارمریم استفاده کنیم؟ شما می‌توانید پودر دانه‌ی خارمریم را به چای، آب‌میوه، سالاد، سبزیجات، همبرگر و خوراکی‌های‌ دیگری اضافه کنید. در این‌جا دستور تهیه‌ی چای خارمریم را می‌بینید.

مواد لازم:

– برگ و دانه‌های خارمریم (حتی می‌توانید از چای بسته‌بندی شده استفاده کنید) – ۱ قاشق چایخوری
– ۱ عدد کیسه‌ی پارچه‌‌ای
– ۱ فنجان آب داغ
– عسل (اختیاری) – طبق سلیقه

طرز تهیه:

– برگ‌های خرد شده و دانه‌های خارمریم را داخل کیسه‌ی پارچه‌ای بریزید.
– کیسه را در آب گرم قرار دهید.
– اجازه بدهید به مدت ۵ دقیقه در آب خیس بخورد.
– اگر دوست دارید، عسل اصافه کنید.

مطلب مرتبط : ۶ غذای مفید برای کبد

۵. قاصدک

گیاه دارویی قاصدک از کبد شما حمایت می‌کند و به عملکرد کیسه صفرا کمک می‌کند. برگ قاصدک به افزایش دفع صفرا از کبد و در نتیجه زدودن سموم از آن و سوخت و ساز چربی کمک می‌کند. این گیاه همچنین برای تحریک کیسه صفرای تنبل موثر است. بنابراین، استفاده از قاصدک برای درمان سنگ کیسه صفرا منطقی به نظر می‌رسد. شما همیشه می‌توانید برگ‌های سبزرنگ و ظریف قاصدک را به سالادتان اضافه کنید یا آنها را بخارپزکنید و بخورید. همچنین می‌توانید چای قاصدک بنوشید. در اینجا دستورالعمل تهیه‌ی چای قاصدک را می‌بینید.

مواد لازم:

– آب داغ- ۱ فنجان
– برگ خشک قاصدک- ۱ قاشق چایخوری
– عسل (اختیاری) – طبق سلیقه

طرز تهیه:

– برگ‌های قاصدک را در یک ظرف یا فنجان بریزید.
– روی آن آب داغ بریزید.
– در ظرف را بگذارید و اجازه بدهید به مدت ۵ دقیقه خیس بخورند.
– اگر دوست دارید کمی عسل به این چای اضافه کنید.
– این چای را دو یا سه بار در روز بنوشید.
– اگر مبتلا به دیابت هستید، باید قبل از مصرف گیاه قاصدک، با پزشک‌تان مشورت کنید.

مطلب مرتبط : کارهای مضر برای کبد

۶. نعناع

معروف است که روغن نعناع برای هضم غذا مفید است، زیرا جریان صفرا و دیگر مایعات گوارشی را تحریک می‌کند. این گیاه همچنین شامل ترپن است، ترکیبی طبیعی که گفته می‌شود به از بین رفتن سنگ کیسه صفرا کمک می‌کند. چه چیزی بهتر از خوردن چای نعناع تهیه شده با برگ نعناع است. با این حال، اگر نمی‌خواهید این چای را درست کنید، می‌توانید از کپسول‌های روغن نعناع – کپسول‌های دارای پوشش روده‌ای – استفاده کنید، زیرا آنها روغن را در روده‌ی کوچک و بزرگ آزاد می‌کنند، نه در معده. اگر شما دچار حمله‌ی سنگ صفرا شده‌اید، چای نعناع بسیار مفید است. این گیاه کمک‌تان می‌کند اسپاسم‌ها آرام شوند و درد شدیدتان کمی تسکین بیابد.

مواد لازم:

– برگ‌های تازه یا خشک نعناع- ۱ قاشق چایخوری
– آب- یک فنجان
– عسل (اختیاری) – طبق سلیقه

طرز تهیه:

– آب را بجوشانید.
– برگ نعناع را اضافه کنید. (در صورت که برگ‌ها تازه هستند، ابتدا خردشان کنید).
– شعله را خاموش کنید، در ظرف را بگذارید و اجازه بدهید نعناع به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در آب بماند.
– ترکیب را صاف کنید و در صورت تمایل به آن عسل اضافه کنید.
– بهتر است این چای را بین وعده‌های غذایی‌تان بنوشید.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه هشداردهنده زخم معده که حتما باید بدانید

۷. اسفرزه

برنامه‌ی غذایی دارای فیبر بالا برای درمان سنگ کیسه صفرا بسیار ضروری است. در حالی که باید وعده‌های غذایی‌تان سرشار از فیبر و ویتامین‌ها، به خصوص ویتامین ث باشد، می‌توانید اسفرزه را نیز به عنوان دارویی برای درمان سنگ کیسه صفرا مصرف کنید. این گیاه منبع بسیار خوبی از فیبرهای محلول است که به کلسترول در صفرا متصل شده و از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌کند. اسفرزه همچنین مانع از یبوست می‌شود. یکی دیگر از علل تشکیل سنگ کیسه صفرا یبوست است.

مواد لازم:

– پودر اسفرزه- ۱ قاشق چایخوری
– آب – ۱ لیوان

طرز تهیه:

– اسفرزه را به آب اضافه کنید.
– خوب مخلوط کنید و بلافاصله بنوشید.
– این نوشیدنی را شب‌ها قبل از رفتن به رخت‌خواب بنوشید.

مطلب مرتبط :‌ سم زدایی کبد با یک خوراکی باورنکردنی

۸. آب لیمو

آب لیمو نیز درست مانند سرکه مانع از این می‌شود که کبد کلسترول بسازد. به طور کلی آب مرکباتی از این دست چنین عملکردی دارند. بنابراین میوه‌های خانواده‌ی مرکبات را به میزان زیاد بخورید اما فراموش نکنید که آب لیمو را به طور روزانه مصرف کنید. می‌توانید خیلی راحت آب نیمی از یک لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید و آن را دو یا سه بار در روز بنوشید. به جای این ترکیب، می‌توانید درمان آیورودای زیر را با استفاده از آب لیمو انتخاب کنید تا سنگ کیسه صفرای‌تان را از بین ببرید.

مواد لازم:

– روغن زیتون- ۳۰ میلی‌لیتر
– آب لیموی تازه- ۳۰ میلی‌لیتر
– پوره‌ی سیر – ۵گرم

طرز تهیه:

– روغن زیتون، آب لیمو و پوره‌ی سیر را با هم مخلوط کنید.
– این مخلوط را هر روز صبح با معده خالی بخورید.
– این کار را حداقل به مدت ۴۰ روز ادامه دهید.

۹. درمان‌های خانگی برای سنگ کیسه صفرا – آب سبزیجات

رعایت رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات تازه و پرهیز از مواد غذایی چرب برای افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا ضروری است. در این بخش، به چگونگی درمان سنگ کیسه صفرا با کمک آب هویج، خیار، و ریشه‌ی چغندر اشاره می‌کنیم. شاید از خودتان بپرسید، چرا برای درمان سنگ کیسه صفرا از این نوع سبزیجات استفاده می‌کنیم. نخست این‌که،‌ خیار به دلیل وجود مقدار زیادی آب به عنوان ماده‌ی غذایی فوق‌العاده‌ای برای پاکسازی کبد و هم‌چنین درمان سنگ کیسه صفرا شناخته می‌شود.

ریشه‌ی چغندر نیز به دلیل توانایی‌اش جهت سم‌زدایی و حفظ سلامت کیسه‌ی صفرا به عنوان دومین ماده‌ی غذایی و داروی طبیعی جهت درمان سنگ کیسه صفرا انتخاب شده است. هویج نیز علاوه بر فواید فراوان‌اش برای سلامتی انسان، به دلیل وجود مواد مغذی فراوان، به خصوص ویتامین C – که به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند – به طور موثر می‌تواند علیه سنگ کیسه صفرا مبارزه کند.

با پیروی از دستورالعمل زیر، به آسانی می‌توانید به یکی از درمان‌های خانگی خوب برای سنگ کیسه صفرا دست پیدا کنید:

الف. یک عدد چغندر قند آماده کنید.
ب. آن را به طور کامل بشویید.
پ. آن را در یک دستگاه مخلوط‌کن بیندازید و آب آن را بگیرید.
ت. سپس، یک عدد خیار را به خوبی بشویید.
ث. خیار را نیز در مخلوط‌کن بیندازید و آب آن را نیز بگیرید.
ج. همین کار را با چهار عدد هویج انجام دهید.
چ. اکنون، آب همه‌ی این سبزیجات را با هم ترکیب کنید.
ح. این نوشیدنی را روزی دو بار میل کنید.
خ. این کار را به مدت دو هفته پشت سر هم انجام دهیم.

۱۰. بارهنگ

بارهنگ نیز یکی دیگر از داروهای گیاهی است که معمولا به خاطر فیبر محلول موجود در آن، جهت مهار تولید کلسترول در صفرا و مبارزه علیه سنگ کیسه صفرا به کار می‌رود. به این ترتیب، با مصرف بارهنگ خطر ایجاد سنگ کیسه صفرا کاهش می‌یابد. به علاوه، بارهنگ به تسهیل حرکات طبیعی روده‌‌ها، و پیشگیری از انسداد کیسه صفرا کمک می‌کند. علاوه بر این‌ها،‌ بارهنگ قادر است از یبوست پیشگیری کند؛ یبوست با افزایش روند تشکیل سنگ کیسه صفرا در ارتباط است.

در این بخش، به چگونگی استفاده از بارهنگ جهت درمان سنگ کیسه صفرا اشاره می‌کنیم:

الف. یک قاشق چای خوری پودر بارهنگ آماده کنید.
ب. آن را در یک کاسه بریزید.
پ. مقداری آب در کاسه بریزید (یک لیوان کافی است).
ت. محلول را خوب به هم بزنید.
ث. این محلول را روزی دو دفعه میل کنید تا سنگ کیسه صفرا به طور کامل از بین برود.

توجه: از آن‌جا که بارهنگ جذب آب بالایی دارد، لازم است مقدار زیادی آب بنوشید.

۱۱. درمان‌های خانگی برای سنگ کیسه صفرا – روغن کرچک

روغن کرچک که دارای خواص دارویی و درمانی است، به عنوان یکی از قدرتمندتری روش های درمان سنگ کیسه صفرا شناخته می‌شود. روغن کرچک می‌تواند تشکیل سنگ را در کیسه‌ی صفرا محدود و کم کند. به علاوه، روغن کرچک قادر است در برابر التهاب مبارزه کند؛ به این ترتیب، می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به تسکین درد، و هم‌چنین بر طرف کردن التهاب ناشی از سنگ کیسه صفرا کمک کند. یکی دیگر از فواید روغن کرچک برای مبارزه با سنگ کیسه صفرا، توانایی آن در تقویت دستگاه ایمنی بدن و هم‌چنین، دستگاه لنفاوی است.

دستورالعمل زیر برای استفاده از روغن کرچک در درمان سنگ کیسه صفرا بسیار آسان است:

الف. یک فنجان روغن کرچک خالص و تهیه شده به روش پِرِس سرد را آماده کنید.
ب. آن را در یک قوری بریزید.
پ. روغن کرچک را گرم کنید.
ت. مقداری پارچه‌ی توری تهیه کنید.
ث. پارچه را در مقداری آب قرار دهید و آن را مرطوب کنید.
ج. سپس، پارچه را داخل روغن کرچک قرار دهید.
چ. پارچه را بچلانید تا روغن اضافه از آن خارج شود.
ح. اکنون پارچه‌ی آغشته به روغن را روی محل کیسه‌ی صفرای‌تان قرار دهید.
خ. با استفاده از پارچه‌ی پلاستیکی روی پارچه‌ی توری را بپوشانید.
د. سپس، یک کیسه‌ی آب داغ را روی پارچه‌ی پلاستیکی قرار دهید.
ذ. به مدت یک ساعت به همین حالت باقی بمانید.
ر. این کار را هفته‌ای سه مرتبه انجام دهید.

۱۲. فلفل دلمه‌ای قرمز

فلفل دلمه‌ای قرمز حاوی مقداری ویتامین C است و می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش دهد. به خصوص این‌که ویتامین C به تقویت دستگاه ایمنی بدن و هم‌چنین حفظ سلامت پوست نیز کمک می‌کند. کلسترول با کمک ویتامین C موجود در بدن به اسید صفرا تبدیل می‌شود،‌ و از این طریق از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌کند. به عبارت دیگر،‌ وجود ویتامین C به اندازه‌ي کافی در بدن خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش می‌دهد. بنابراین، است فلفل دلمه‌ای قرمز یکی از درمان‌های طبیعی موثر و شایسته‌ای است که باید آن را به خاطر بسپارید، زیرا این ماده‌ی خوراکی پر خاصیت حاوی مقدار زیادی ویتامین C (۹۵ میلی گرم) است.

ساده‌ترین روش برای استفاده از فلفل دلمه‌ای قرمز علیه سنگ کیسه صفرا این است که این ماده‌ی غذایی پر فایده را هر روز میل کنید تا در نهایت، سنگ کیسه صفرای‌تان از بین برود.

۱۳. درمان خانگی برای سنگ کیسه صفرا – ترب

آیا به خوردن ترب علاقه دارید؟ در واقع، بسیاری از آدم‌ها این نوع سبزی را دوست ندارند، زیرا از طعم آن خوش‌شان نمی‌آید. با وجود این، ترب یکی از بهترین درمان‌‌های خانگی برای رفع سنگ کیسه صفرا به شمار می‌رود. ترب غنی از فیبر و فیبر غذایی است و به خوبی به بهبود دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند. به علاوه، ترب به تولید صفرا کمک می‌کند، و کبد و کیسه‌ی صفرا را در وضعیت خوبی نگه می‌دارد. هم‌چنین ترب جریان صفرا را افزایش می‌دهد و فرایند تشکیل سنگ را در کیسه‌ی صفرا محدود می‌کند.

با طی کردن مراحل زیر می‌توانید از ترب برای مبارزه علیه سنگ کیسه صفرا استفاده کنید:‌

الف. یک عدد ترب تهیه کنید.
ب. آن را کامل بشویید و پوست‌اش را بگیرید.
پ. ترب را به قطعات کوچک خرد کنید.
ت. قطعات خرد شده‌ی ترب را داخل دستگاه مخلوط‌کن بریزید.
ث. مقداری آب به ظرف مخلوط‌کن اضافه کنید و آب ترب را بگیرید.
ج. اگر دچار سنگ کیسه صفرای بزرگی هستید، روزی ۵ قاشق غذاخوری، و اگر دچار سنگ کیسه صفرای کوچک هستید، روزی یک قاشق غذاخوری از آب ترب میل کنید.

۱۴. روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای سنگ کیسه صفرا است که می‌توانید از آن برای کوچک کردن سنگ در کیسه‌ی صفرا استفاده کنید. اگر دچار سنگ کیسه صفرا شده باشید، مصرف روغن نارگیل می‌تواند برای‌تان بسیار موثر باشد. روغن نارگیل به خاطر چربی‌های سالم‌اش، خطر انباشته شدن کلسترول و هم‌چنین نمک را در کیسه‌ی صفرا کاهش می‌دهد؛ و متعاقبا، خطر تشکیل سنگ را نیز در کیسه‌ي صفرا کاهش می‌دهد.

در ادامه، به چگونگی استفاده‌ از روغن نارگیل برای رفع سنگ کیسه صفرا اشاره می‌کنیم:

الف. ۳ قاشق غذاخوری روغن نارگیل تهیه کنید.
ب. آن را در یک فنجان بریزید.
پ. فنجان را در یک کاسه‌ی مملو از آب داغ بگذارید تا روغن گرم شود.
ت. سپس، روغن گرم شده را در یک دستگاه مخلوط‌کن بریزید.
ث. آن‌گاه به اندازه‌ی یک چهارم لیوان آب سیب به آن اضافه کنید.
ج. یک عدد لیمو آماده کنید.
چ. آن را نصف کنید.
ح. آب نصف لیمو را بگیرید.
خ. سپس، آب لیمو را نیز به ظرف مخلوط‌کن اضافه کنید.
د. دستگاه مخلوط‌کن را روشن کنید.
ذ. این ترکیب را روزی یک بار بنوشید.
ر. این کار را به مدت چند هفته انجام دهید.

۱۵. درمان خانگی برای سنگ کیسه صفرا – آب کرنبری

نوشیدن آب کرنبری نیز از دیگر روش‌هایی است که باید برای درمان سنگ کیسه صفرا امتحان کنید. زیرا آب کرنبری حاوی فیبر است و می‌تواند سطح کلسترول را پایین بیاورد و از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری کند. به علاوه، خواص اسیدی آب کرنبری می‌تواند به خوبی جریان صفرا را در کیسه‌ی صفرا به اندازه‌ي کافی حفظ کند. در نتیجه، خطر انباشته شدن نمک‌های صفرا و تشکیل سنگ در کیسه‌ی صفرا کاهش می‌یابد. یکی دیگر از فواید آب کرنبری برای سلامتی بدن، خواص آنتی‌اکسیدانی آن است که می‌تواند سلامت کیسه‌ی صفرا و هم‌چنین کبد را به طور کامل حفظ کند.

دستورالعمل زیر نشان می‌دهد چگونه می‌توانید از آب پر خاصیت کرنبری برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده کنید:‌

الف. حدود یک کیلوگرم کرنبری آماده کنید.
ب. آن‌ها را به طور کامل بشویید.
پ. مقداری آب را در یک قوری بریزید.
ت. قوری را روی حرارت بگذارید تا آب به جوش بیاید.
ث. اکنون کرنبری‌ها را داخل آب جوش بریزید.
ج. شعله را کم کنید و اجازه دهید کرنبری‌ها به مدت ۱۰ دقیقه به آهستگی داخل آب بپزند.
چ. قوری را از روی حرارت بردارید.
ح. اکنون اجازه دهید کرنبری‌ها هم‌چنان به مدت ۱۰ دقیقه‌ی دیگر داخل آب جوش دم بکشند.
خ. مقداری عسل خام به کرنبری‌های پخته شده اضافه کنید.
د. سپس، تمام مواد را داخل دستگاه مخلوط‌کن بریزید و دستگاه را روشن کنید.
ذ. آب کرنبری را صاف کنید.
ر. آب کرنبری را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید.
ز. اکنون می‌توانید یک لیوان از آب کرنبری نوش جان کنید.
ژ. این کار را هر روز انجام دهید تا سنگ کیسه صفرا کلا از بین برود.

۱۶. زردچوبه

زردچوبه به خاطر دارا بودن ترکیبی به نام کورکومین بسیار مشهور است؛‌ همین ترکیب نیز باعث شده است از زردچوبه به عنوان درمان خانگی برای بسیاری از مشکلات سلامتی استفاده شود. زردچوبه به خاطر قدرت ضد التهابی و هم‌چنین آنتی‌اکسیدانی‌اش معمولا برای درمان سنگ کیسه صفرا کاربرد دارد. به زبان تخصصی‌تر، زردچوبه توانایی صفرا را در حل نمک‌ها و کلسترول تقویت می‌کند، و از تشکیل سنگ در کیسه‌ی صفرا پیشگیری می‌کند.

با پیروی از دستورالعمل زیر می‌توانید از زردچوبه برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده کنید:

الف. نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه تهیه کنید.
ب. آن را در یک فنجان بریزید.
پ. به همان مقدار، عسل خام نیز تهیه کنید.
ت. عسل خام را به زردچوبه اضافه کنید.
ث. آن‌ها را خوب به هم بزنید.
ج. این ترکیب را هر روز نوش جان کنید.

۱۷. برنامه‌ی غذایی و تغییر شیوه‌ی زندگی برای از بین بردن سنگ‌های صفراوی

برای درمان سنگ کیسه صفرا، باید تغییرات خاصی در برنامه‌ی غذایی و شیوه‌ی زندگی‌تان اعمال کنید. در اینجا چند پیشنهاد برای اعمال این تغییر می‌بینید.

– ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید.

– اگر اضافه وزن دارید، وزن‌تان را کاهش بدهید. از غذاهای چرب اجتناب کنید. به طور منظم ورزش کنید. وعده‌های غذایی کوچک‌تر بخورید و آنها را در طول روز پخش کنید. مثلا به جای ۳ وعده غذای بزرگ، ۵ تا ۶ وعده غذای کوچک‌تر میل کنید.

– از ابتلا به یبوست جلوگری کنید، زیرا این مشکل به تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک می‌کند.

– به طور روزانه قهوه بخورید، اما در خوردن آن زیاده‌روی نکنید. یک یا دو فنجان در روز کافی است. قهوه جریان صفرا را افزایش می‌دهد و به این ترتیب مانع از تشکیل سنگ کیسه صفرا می‌شود.

– به میزان زیاد ویتامین ث در طول روز بخورید. برای این منظور، میوه‌های خانواده‌ی مرکبات را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید. آب لیمو بخورید.

– از ادویه‌جات و گیاهان دارویی که باعث تحریک کبد و همچنین کیسه صفرا می‌شوند استفاده کنید، از جمله زردچوبه، زنجبیل خشک، فلفل سیاه، فلفل سبز، آنقوزه، و غیره.

درمان‌های خانگی برای سنگ کیسه صفرا – اقدامات پیشگیرانه

الف. نوشیدن روزانه مقدار زیادی آب.

وجود مقدار کافی آب در بدن از تشکیل سنگ در کیسه‌ی صفرا پیشگیری می‌کند.

ب. وجود مقدار کافی ویتامین C در بدن.

ویتامین C می‌تواند از تشکیل سنگ در کیسه‌ی صفرا پیشگیری کند، زیرا آنتی‌اکسیدان‌های موجود در ویتامین C قادر هستند رادیکال‌های آزاد را خنثی کنند و هم‌چنین از تشکیل سنگ در کیسه‌ی صفرا پیشگیری کنند.

پ. حذف مصرف چربی در رژیم غذایی؛ زیرا چربی می‌تواند باعث افزایش خطر ایجاد سنگ در کیسه‌ی صفرا شود.
ت. حفظ وزن مناسب بدن؛ زیرا اضافه وزن یا چاقی مفرط ممکن است احتمال ایجاد سنگ را در کیسه‌ی صفرا افزایش دهد. طبق شواهد، اضافه وزن با افزایش التهاب و تورم در کیسه‌ی صفرا در ارتباط است؛ این وضعیت به خصوص در آدم‌هایی که اندازه‌ي دور کمرشان بسیار زیاد است، وخیم‌تر است.
ث. کاهش مصرف قند در رژیم غذایی؛ زیرا مصرف بیش از اندازه‌ي قند می‌تواند به ایجاد سنگ کیسه صفرا منجر شود.
ج. مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر، نظیر سبزیجات تازه.
چ. مصرف مواد غذایی موثر در پیشگیری از سنگ کیسه صفرا، از قبیل آب لیمو،‌ سیب، گوجه فرنگی، زردچوبه، و غیره.

برنامه‌ریزی دقیق برنامه‌ی غذایی و انتخاب هوشمندانه‌ی درمان‌های خانگی با توجه به نیازهای بدن‌تان، مطمئنا می‌تواند به شما شانس این را بدهد که از طریق راه‌های طبیعی سنگ‌ها را از بین ببرید، و کیسه صفرای‌تان را حفط کنید.

Remedies-for-Gallsto54nes-620x330

سخن پایانی

این مقاله درباره‌ي طبیعی‌ترین درمان‌های خانگی برای سنگ کیسه صفرا، ‌به طور مختصر به موثرترین درمان‌های خانگی برای این مشکل اشاره می‌کند. اکنون، می‌توانید چند مورد از این‌ها را انتخاب، و در خانه امتحان کنید. اگر در مورد صحت هر یک از موارد مذکور در این مقاله تحت عنوان “۱۷ درمان خانگی طبیعی برای تسکین درد سنگ کیسه صفرا “‌ تردید دارید، بی‌درنگ نظر و پرسش‌تان را برای ما ارسال کنید.

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی و امیررضا مصطفایی

منبع: rapidhomeremedies و trueremedies

درمان سنگ کیسه صفرا: ۱۷ بهترین درمان خانگی سنگ کیسه صفرا


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی