23 مهمترین خواص نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل برای سلامتی

امروزه مواد طبیعی فراوانی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها به عنوان درمان طبیعی و خانگی استفاده کرد. یکی از درمان‌های خانگی که مدت‌ها قبل به کار بسته می‌شده است نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل است که ترکیبی از عسل، زردچوبه، و شیر است. این مواد همچنان و تا به امروز هم استفاده می‌شوند و باور عموم بر آن است که فایده‌های زیادی برای سلامتی به همراه دارند. برای شناخت بهتر آن‌ها، در ادامه با ما همراه باشید تا هم از خواص تک تک این خوراکی ها باخبر شوید و هم ۲۳ مهمترین خواص نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل برای سلامتی را بدانید.

– زردچوبه

زردچوبه (با نام علمیCurcuma longa) یکی از گیاهان و ادویه‌های متعلق به خانواده‌ی زنجبیل‌وارها است که از مدت‌ها پیش با اهداف پزشکی و درمانی از آن استفاده می‌شده است. این گیاه بومی کشور هند است و در سرتاسر هند، چین و اندونزی به عنوان ادویه و داروی طبیعی از آن استفاده شده‌ است. اکثرا از زردچوبه در خوراک کاری استفاده و به عنوان یک طعم‌افزا (تقویت کننده‌ی طعم) شناخته می‌شود. زردچوبه فایده‌های بسیاری برای سلامتی دارد و بسیاری از آدم‌ها برای بهبود سطح سلامتی‌شان شروع به استفاده از آن کرده‌اند. در اندونزی، مردم سابقا زردچوبه را خرد می‌کردند و با فشار آب آن را می‌گرفتند بعد آن را با صمغ درخت نخل مخلوط می‌کردند تا «جامو» تهیه کنند (نوعی نوشیدنی که از گیاهان دارویی درست می‌شود و خاصیت درمانی دارد).

زردچوبه حاوی مواد فعال بسیاری است که اثرات بیولوژیکی بر بدن انسان می‌گذارند. کورکومین ماده‌ی اصلی موجود در زردچوبه است و سابقا «پودر مقدس» نامیده می‌شد و این فعال‌ترین عنصر موجود در زردچوبه است. امروزه، پژوهش‌های بسیاری برای اثبات اثر ماهیت بیولوژیکی زردچوبه در بعضی از عملکردهای فیزیولوژیکی انجام شده است. عقیده بر این است که مصرف زردچوبه می‌تواند سلامت شما را بهبود ببخشد به خصوص اگر آن را با سایر مواد سالم مانند شیر و عسل مخلوط کنید. اثر تحریک کنندگی و بسیاری از مواد زیستی فعال دیگر آن، زردچوبه را به یکی از بهترین ترمیم کننده‌های زخم‌ها تبدیل می‌کند.

– عسل

درست به مانند زردچوبه، عسل و شیر نیز فایده‌های بسیاری برای سلامتی انسان‌ها دارند. عسل به عنوان یکی از بهترین ضدعفونی کننده‌ها و دارویی برای اکثر مشکلات و ناراحتی‌ها شناخته می‌شود در حالی که شیر نیز مواد مغذی فراوانی دارد که به حفظ سلامت بدن کمک می‌کنند. بسیاری از آدم‌ها نوشیدن مخلوط زردچوبه با عسل و شیر را تجربه کرده‌اند. آن‌ها به این مخلوط «مایع طلا» می‌گویند چون می‌تواند با بسیاری از بیماری‌ها مبارزه و سلامت عملکرد اندام‌های بدن را حفظ کند. در ادامه فهرست مواد مغذی موجود در شیر و عسل آورده شده است.

عسل حاوی فراکتوز و گلوکز فراوانی است که تا حدود ۸۰٪ محتوای آن را تشکیل می‌دهد. این سطح از قند، عسل را از شکر هم شیرین‌تر می‌کند. عسل حاوی ۱۸٪ آب و ۲٪ مواد معدنی، ویتامین، گرده و پروتئین است. کیفیت عسل به آب موجود در آن بستگی دارد. بهترین نوع عسل آن است که آب کمتری داشته باشد. مواد موجود در عسل ویتامین، ریبوفلاوین، تیامین، نیاسین، فولات، اسید پانتوتنیک و بعضی آمینو اسیدها هستند. در حالی که کلسیم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم، روی، و مس مواد معدنی هستند که می‌توانید در عسل طبیعی آن‌ها را بیابید.

– شیر

زردچوبه و عسل اگر با شیر مخلوط شوند اثر و فایده‌شان برای سلامتی به بهترین وجه خواهد بود. شیر یک نوشیدنی است که اکثر مردم از آن می‌نوشند. می‌دانیم که شیر حاوی سطح بالایی از کلسیم، پروتئین، و سایر مواد مغذی است که برای بدن فایده‌هایی در بر دارند. بشر از روز نخست یا هنگام تولد شیر مصرف کرده است و آدم‌ها آن را بهترین نوشیدنی برای حفظ سلامت استخوان‌ها می‌دانند. نه تنها می‌تواند به استخوان‌ها قدرت ببخشد، بلکه برای قلب، عضلات، و سایر اندام‌های بدن نیز فایده‌هایی در بر دارد.

خواص نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل برای سلامتی

وفور مواد مغذی در زردچوبه، عسل و شیر این مخلوط را به یکی از بهترین شفا دهنده‌های مشکلات و ناراحتی‌های خاص تبدیل می‌کند. آنچه در ادامه می‌خوانید فهرست فایده‌هایی است که با مصرف تونیک زردچوبه و شیر و عسل نصیب‌تان خواهد شد.

۱. پیشگیری از سرطان

زردچوبه، شیر و عسل حاوی آنتی اکسیدان و بسیاری از مواد فعال است که می‌توانند از آسیب رادیکال‌های آزاد که موجب سرطان می‌شوند جلوگیری کنند. در بعضی از مطالعات گزارش شده است که زردچوبه می‌تواند آپوپتوز سلولی (خزان یاخته‌ای) [گونه ای از مرگ سلولی طی فرایند مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول است که در جانداران پرسلولی به وقوع می‌پیوندد.] را تقویت کند. این ماده در ترکیب با عسل و شیر بهترین نوشیدنی ضد سرطان را تشکیل می‌دهد.

۲. کاهش اثر شیمی درمانی

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس، دریافتند که کورکومین ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی زردچوبه است که می‌تواند اثر سیس‌پلاتین (یک نوع داروی شیمی درمانی که سرطان در ناحیه سر و گردن را درمان می‌کند) را افزایش دهد. نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل فرایند ترمیم بدن بعد از شیمی‌درمانی را تسریع خواهد کرد.

۳. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

آلزایمر بیماری است که معمولا در دوران پیری رخ می‌دهد. کسانی که نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل می‌نوشند خطر ابتلا به آلزایمر در آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. کورکومین به عنوان یک عامل ضد التهابی به همراه عسل که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند می‌توانند از آسیب به سلول‌های مغزی جلوگیری کنند و شیر تولید سلول‌های مغزی جدید را موجب می‌شود.

۴. جلوگیری و رهایی از التهاب

کورکومین موجود در زردچوبه خواص ضد التهابی دارد که در کاهش التهاب موثر است. عسل به خاطر خواص ضد التهابی‌اش معروف است و ممکن است برای پیشگیری از التهابات مزمن مفید باشد. این فعالیت‌های ضد التهابی با پروتئین موجود در شیر تقویت می‌شوند که می‌تواند به ترمیم سلول‌های آسیب دیده‌ی بدن کمک کند. برای بهره‌مند شدن از این فایده، می‌توانید مخلوط زردچوبه، شیر و عسل را قبل از خواب بنوشید.

۵. تسکین درد عضلات

در پژوهشی که در مجله‌ی انجمن بین‌المللی پزشکی ورزشی به چاپ رسیده است دریافتند که زردچوبه حاوی کورکومین است که می‌تواند درد ماهیچه‌ی ناشی از فعالیت‌های سنگین یا نیمه سنگین را تسکین دهد. عسل می‌تواند موجب رفع سفتی عضلات شود در حالی که شیر می‌تواند به آرامش عضلات کمک کند. توصیه می‌شود در صورتی که از درد عضلات رنج می‌برید مخلوط زردچوبه، عسل و شیر بنوشید.

۶. تسریع التیام زخم‌ها

زردچوبه، به خاطر خواص ضد التهابی‌اش، فایده‌ی فوق‌العاده‌ای دارد و آن درمان زخم‌های ناشی از بریدگی، جوش، نیش حشرات یا حتی سوختگی است. نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل به شما کمک نخواهد کرد زخم‌تان سریع‌تر خوب شود اما اثر زخم را فورا از بین خواهد برد.

۷. تقویت گوارش

زردچوبه و عسل به خاطر فایده‌هایی که برای حفظ عملکرد اندام‌های بدن دارند معروف هستند. آن‌ها می‌توانند از ارگان‌هایی مانند دستگاه گوارش در برابر ابتلا به زخم محافظت کنند. این ممکن است به بدن برای هضم بهتر غذا کمک کند. شیر را نیز می‌توان یک خوراکی پروبیوتیک به حساب آورد که به حفظ باکتری‌های خوب در روده و فرایند گوارش کمک می‌کند.

۸. برطرف کردن زخم معده

نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل بهترین مواد برای درمان زخم معده هستند. عسل حاوی آنزیم گلوکز اکسیداز است که آب اکسیژنه تولید می‌کند که می‌تواند باکتری‌های مضر مانند اچ. پیلوری را در معده از بین ببرد. این باکتری باعث ایجاد بیماری زخم معده می‌شود. به مانند عسل، زردچوبه نیز حاوی خواص فوق‌العاده‌ای است که در کشتن باکتری‌های پاتوژن که از طریق دستگاه گوارش وارد بدن انسان می‌شوند موثر هستند. هر دو این مواد ما را از دست باکتری‌ها خلاص می‌کنند و شیر نیز در حفظ جداره‌ی معده در برابر ترشحات بیش از حد اسید معده عملکردی مهم دارد.

۹. تقویت رباط‌های بدن

زردچوبه می‌تواند رباط‌ها را تقویت کند، و همین‌طور عسل و شیر. ترکیب این مواد تونیکی بی‌نظیر می‌سازد که عضلات و رباط‌ها را مستحکم می‌کند. نوشیدن این نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل قبل از خواب بهترین راه برای بهره‌مندی از مزایای آن است.

۱۰. تقویت سیستم ایمنی

زردچوبه و عسل واقعا خواص ضد التهابی قدرتمندی دارند که به عملکرد سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بیماری‌ها و ناراحتی‌ها کمک می‌کند. ترکیب فایده‌های زردچوبه و عسل باعث می‌شود بدن‌تان در برابر یک سری از بیماری‌ها مقاومت نشان بدهد.

۱۱. پاکسازی خون

خون ما معمولا پر از مواد سمی و سایر مواد مضر مانند آلرژن و مواد شیمیایی است. این نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل می‌تواند به پاکسازی کلیه و در نتیجه‌ سیستم گردش خون کمک کند. سموم و مواد شیمایی را از بدن دفع می‌کند. بر اساس این عملکرد، می‌توانیم این نوشیدنی را یک سم‌زدا بنامیم.

۱۲. محافظت از کلیه‌ها

با حذف مواد سمی و سایر مواد مضر از کلیه‌ها، این نوشیدنی برای خود کلیه‌ها نیز مفید واقع خواهد شد. نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل به شما کمک می‌کند سلامت کلیه‌ها را حفظ کنید.

۱۳. درمان سرفه

هر زمان در خانه شربت ضد سرفه نداشتید بدانید که نوشیدن مخلوط زردچوبه با عسل و شیر می‌تواند به درمان سرفه کمک کند. این یکی از بهترین درمان‌ها برای سرفه محسوب می‌شود چون عضلات مجرای تنفسی را آرام می‌سازد و التهاب گلو را بر طرف می‌کند.

۱۴. کمک به کاهش وزن

زردچوبه و عسل اثر خارق‌العاده‌ای بر سوخت و ساز چربی دارند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. زردچوبه می‌تواند چربی‌ها را تجزیه و آن‌ها را با افزایش میزان تولید صفرا از بدن دفع کند. نوشید زردچوبه با عسل و شیر می‌تواند انرژی بیشتری برای‌تان فراهم آورد که شما را از گرسنگی و خوردن وعده‌های غذایی سنگین بی‌نیاز می‌کند.

۱۵. حفظ استحکام و قدرت استخوان‌ها

شیر به همراه عسل و زردچوبه می‌تواند بدن را به تولید سلول‌های استخوانی سالم تحریک کند و مانع از دست رفتن کلسیم استخوان‌ها شود. نوشید شیر زردچوبه با عسل به طور منظم همچنین درد مفاصل را کاهش می‌دهد و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

۱۶. پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا

از شیر زردچوبه در ترکیب با عسل می‌توان برای رفع علائم سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده کرد. زردچوبه و عسل حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی هستند که به محافظت از بدن در برابر ویروس آنفولانزا کمک می‌کنند در حالی که شیر می‌تواند بینه‌ و توان بدن را افزایش دهد که در نتیجه‌ی آن حمله‌ی ریزجانداران به بدن مشکل خواهد شد.

۱۷. درمان بیماری کبد

توصیه می‌شود کسانی که از بیماری کبد و علائمی مانند زردی و یرقان رنج می‌برند این تونیک «نوشیدنی طلایی» را مصرف کنند. زردچوبه حاوی کورکومین است که در ترمیم آسیب‌های کبدی موثر است، عسل هم به همین ترتیب. شیر نیز برای کسانی که از بیماری کبد رنج می‌برند مفید است و به درمان سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کند.

۱۸. درمان التهاب چشم

تقریبا تمام التهاب‌های بدن را می‌توان با نوشیدن شیر زردچوبه درمان کرد. زردچوبه و شیر عسل با ممانعت از تولید لکوترین‌ها (پروتئینی که باعث التهاب می‌شود من جمله‌ التهابی که در چشم‌ها اتفاق می‌افتد) به درمان التهاب کمک می‌کند و فاید‌ه‌های زیادی برای سلامتی دارد.

۱۹. درمان آسم

بازهم خواص ضد التهابی موجود در ترکیب شیر عسل زردچوبه می‌تواند به کاهش بیماری آسم کمک کند. باور بر این است که نوشیدن این تونیک ممکن است به کاهش شدت علائم آسم کمک کند.

۲۰. درمان بیخوابی

اگر از بیخوابی و عدم خواب راحت رنج می‌برید، نوشیدن شیر زردچوبه در ترکیب با عسل را امتحان کنید. اثر آرامش‌بخش عسل و همین‌طور خاصیت تسکین‌دهندگی عضلات در زردچوبه نیز بر کیفت خواب تاثیر می‌گذارند. نوشیدن شیر زردچوبه و عسل همچنین ممکن است به شما کمک کند قبل از موقع خواب احساس خوابالودگی کنید چون شیر موجود در این ونیک حاوی تریپتوفان است که احساس خوابالودگی ایجاد می‌کند.

۲۱. درمان مشکلات پوستی

نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل می‌تواند باعث تشکیل سلول‌های جدید و درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و حتی آکنه شود. آنتی‌اکسیدان موجود در زردچوبه و عسل با التهابی که در پوست رخ می‌دهد مبارزه می‌کند در حالی که آمینو اسید و پروتئین شیر به بافت پوست کمک می‌کند خودش را ترمیم کند.

۲۲. کاهش علائم آرتروز

آرتروز ناراحتی است که به بیماری‌های خود ایمن تعلق دارد (سیستم ایمنی بیش فعال که باعث آسیب به بافت‌ها می‌شود). ترکیب شیر عسل و زردچوبه می‌تواند درد و التهاب به وجود آمده در بیماران مبتلا به آرتروز را کاهش دهد.

۲۳. تقویت بنیه‌ی بدن

ترکیب زردچوبه عسل و شیر در صورتی که قبل از خواب مصرف شود می‌تواند بنیه‌ی شما را تقویت کند. این تونیک در تسهیل فرایند خوابیدن تاثیر به سزایی دارد و بعد از بیدار شدن از خواب به شما نیرو و توان بیشتری می‌بخشد.

خطرات نوشیدن زردچوبه و شیر و عسل برای سلامتی

مصرف به اندازه‌ی زردچوبه بی‌خطر است اما بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید چون این ماده می‌تواند از فرایند لخته شدن خون جلوگیری کند یا اثرات ضد پلاکتی داشته باشد. مصرف بیش از حد زردچوبه همچنین باعث بیماری‌های معده، خشک شدن آب بدن و یبوست می‌شود. بعضی‌ از آدم های مبتلا به عدم تحمل لاکتوز نمی‌توانند شیر مصرف کنند و ممکن است با این تونیک مشکل داشته باشند. از خوراندن این نوشیدنی به کودکان زیر یک سال اجتناب کنید چون آن‌ها هنوز تحمل خواص آنتی‌بیوتیکی طبیعی سطح بالای موجود در عسل را ندارند.

نحوه تهیه نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل

– فقط زردچوبه‌ی تازه و با کیفیت را انتخاب کنید
– قبل از استفاده آن را خوب بشویید و پوست آن را بگیرید
– یک قطعه‌ی ۲.۵ سانتی‌متری از زردچوبه را داخل لیوان شیر بیندازید
– شیر و زردچوبه را به مدت ۱۵ دقیقه گرم کنید تا به جوش بیاید
– آن را از روی شعله بردارید و در یک لیوان بریزید
– دو قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید
– یک بار در روز و قبل از خواب از این تونیک بنوشید.

این‌ها تمام خواص نوشیدنی زردچوبه و شیر و عسل هستند. می‌توانید از همین لحظه استفاده از این تونیک را شروع و به حفظ سلامتی بدن‌تان کمک کنید.


دیگر نوشته ها

1 of 486

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر