خواص آب انار: ۱۵ خاصیت آب انار برای سلامتی در دوران بارداری

آیا تا به حال افسانه هادس را شنیده‌اید که پرسفونه را فریب داد تا با او درجهان زیر زمین زندگی کند؟ این افسانه پس از دزدیده شدن پرسفونه روایت شده است، هادس، میوه خاصی به پرسفونه می‌دهد که او را برای همیشه به هادس و جهان زیر زمین ربط می‌دهد، بر اساس افسانه، این میوه، انار است. خوب، این مطلب، به صورت کنایی بیان می‌کند که اگرچه پرسفونه از هادس فرزندی ندارد اما انار همیشه با باروری در ارتباط بوده است زیرا پرسفونه دختر دمتر است، خدای باروری. حتی در دنیای مدرن، مادران باردار به خوردن انار در دوران بارداری توصیه می‌شوند. در این نوشتار به بررسی 15 خواص آب انار برای سلامتی در دوران بارداری می پرداریم.

انار چیست؟

انار در تمام مناطق دنیا و در اشکال مختلف یافت می‌شود اما این میوه، از دوران باستان در مدیترانه و هندوستان کاشت شده است. خواص آب انار برای سلامتی در دوران بارداری، در این‌جا آمده است.

ارزش غذایی انار

انار (خام) میزان مصرف: ۱۰۰ گرم
انرژی ۸۳ کیلوکالری-۴٪
کربوهیدرات ۱۸.۷گرم-۱۴٪
پروتئین ۱.۶۷ گرم-۳٪
چربی کل ۱.۱۷ گرم- ۶٪
فیبر رژیمی ۴ گرم- ۱۱٪
ویتامینها
فولات ۳۸ میکروگرم- ۹.۵٪
نیاسین ۰.۲۹۳ میلی‌گرم- ۲٪
اسید پانتاتونیک ۰.۱۳۵- ۳٪
پیریپوکسین ۰.۰۷۵ میلی‌گرم-۶ ۶٪
ریبوفلاوین ۰.۰۵۳ میلی گرم- ۴٪
تیامین ۰.۰۶۷ میلی‌گرم- ۵.۵٪
ویتامین C ۱۰.۲ میلی‌گرم- ۱۷٪
ویتامین E ۰.۶ میلی گرم- ۴٪
ویتامین K ۱۶.۴ میکروگرم- ۱۴٪
الکترولیتها
پتاسیم ۲۳۶ میلی‌گرم- ۵٪
سدیم ۳ میلی گرم
مواد معدنی
کلسیم ۱۰ میلی‌گرم- ۱٪
مس ۰.۱۵۸ میلی‌گرم- ۱۸٪
آهن ۰.۳ میلی‌گرم- ۴٪
منیزیم ۱۲ میلی‌گرم- ۳٪
منگنز ۰.۱۱۹ میلی‌گرم- ۵٪
فسفر ۳۶ میلی‌گرم- ۵٪
سلنیوم ۰.۵ میکرگرم- ۱٪
روی ۰.۳۵ میلی‌گرم- ۳٪

 

بارداری یک هدیه است. مادرانی که از وجود جنین در شکم خود مطمئن هستند باید تمام تلاش‌شان را بکنند تا به نحو احسن از او مراقبت کنند. مصرف خوراکی‌هایی که سرشار از مواد مغذی هستند برای رشد جنین بسیار مهم است و انار یکی از میوه‌هایی است که در صدر فهرست غذاهایی که باید در دوران بارداری مصرف شوند قرار می‌گیرد. دلایل توصیه کردن انار در دوران بارداری و استفاده از خواص آب انار در این‌جا آمد است.

۱. انار سرشار از فیبر رژیمی است

مصرف خوراکی‌های سرشار از فیبر رژیمی برای مادر باردار ضروری است زیرا بنابر دلایلی، مادران در دوران بارداری به راحتی به یبوست دچار می‌شوند. به همین دلیل، مصرف خوراکی‌های سرشار از فیبر، به طبیعی‌ترین و خوشمزه‌ترین روش ممکن، باعث سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست می‌شود.

۲. انار، منبعی عالی از فولات است

همه می‌دانند فولات برای رشد مغز و سیستم عصبی نوزاد ضروری است. مصرف فولات در سه ماهه اول بارداری اهمیت زیادی دارد اما مشکل این‌جاست که در این زمان، بیشتر مادران به تهوع صبحگاهی دچار می‌شوند. انار، نه تنها می‌تواند به کاهش علائم تهوع صبحگاهی کمک کند بلکه باعث جذب مناسب آهن در این دوره نیز می‌شود.

۳. انار، منبعی طبیعی از مواد معدنی است

مواد معدنی مانند آهن، روی، منیزیم، منگنز، مس و کلسیم در دوران بارداری ضروری هستند. آهن، روی و منیزیم، مسئول تولید سلول‌های قرمز خون هستند که برای رشد جنین و جلوگیری از کم خونی مادر، لازمند. انار، نه تنها قادر به کاهش علائم تهوع صبحگاهی است بلکه به جذب مناسب آهن در این دوره نیز کمک می‌کند.

۴. انار از دیابت بارداری جلوگیری می‌کند

یکی از کابوس‌های مادران در دوران بارداری، ابتلا به دیابت است که می‌تواند به دلیل رژیم غذایی ناسالم به وجود ‌آید. انار، دارای خواصی است که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش داده و یا از آن جلوگیری کند. با این حال، مادران باردار باید مراقب کالری انار باشند.

۵. انار، خطر آسیب به جفت را کاهش می‌دهد

برخی مطالعات ثابت کرده‌اند خطر آسسب به جفت، در مادرانی که به طور منظم در دوران بارداری آب انار می‌نوشند پایین است.

۶. انار، منبعی عالی از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی ضروری برای مادران باردار هستند. آنتی اکسیدان‌ها برای محافظت از مادر و جنین در برابر تاثیرات مضر رادیکال‌های آزاد، عالی هستند. همچنین، آنتی اکسیدان‌ها در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند زیرا بیمار شدن در دوران بارداری می‌تواند برای جنین کشنده باشد، حتی تب بالا نیز می‌تواند خطرناک باشد.

۷. انار، خطر آسیب به مغز کودک را کاهش می‌دهد

مطالعات بسیاری اثبات کرده‌اند انار، حاوی ترکیبات و خواص ارگانیکی است که برای مغز کودک عالی هستند. این خواص، نه تنها رشد سالم مغز کودک را افزایش داده بلکه خطر آسیب به مغز را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین، مادران می‌توانند اطمینان داشته باشند که فرزندان‌شان با سلامت مغزی متولد می‌شوند.

مطالب مرتبط: خواص انار: ۷۰ مهم ترین فواید انار برای سلامتی و درمان+ 8 مضرات انار

۸. انار، سرشار از ویتامین C است

اکثر پزشکان، مکمل ویتامین C را برای مادران باردار تجویز می‌کنند زیرا ویتامین C در دوران بارداری برای مادران ضروری است. به هر حال، باید بدانید که مکمل با ترکیبات شیمیایی تولید می‌شود که می‌تواند برای جنین عوارض داشته باشد. بنابراین۷، چرا انار مصرف نمی‌کنید تا از ویتامین C موجود در آن بهره ببرید؟

رپورتاژ

۹. انار، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

همان‌گونه که در بالا گفته شد، ترکیبت آنتی اکسیدان، ویتامین C و ویتامین K موجود در انار، دلیل عالی بودن این میوه در دوران بارداری هستند زیرا می‌توانند سیستم ایمنی را تقویت کرده و از مادر و جنین محافظت کنند. این از دیگر خواص آب انار است.

۱۰. انار، منبع خوبی از ویتامین K است

در مورد ویتامین K چه می‌دانید؟ خوب، این نوع ویتامین در کنار کلسیم، برای افزایش قدرت استخوان ضروری است. در دوران بارداری، مادران باید خوراکی‌هایی با مواد مغذی بالا مصرف کنند تا باعث رشد مناسب جنین شوند و ویتامین K یکی از ویتامین‌هایی است که در راس این فهرست قرار می‌گیرد.

۱۱. انار، حاوی مقدار بالایی پتاسیم است

حتما می‌دانید پتاسیم برای کنترل فشار خون عالی است. در طول بارداری، مادران در معرض بالا رفتن فشار خون قرار دارند و پتاسیم موجود در انار به کنترل و حفظ سطح سالم فشار خون کمک می‌کند. همچنین، سطح سدیم انار بسیار پایین است که فشار خون را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

۱۲. انار، منبع مناسبی از کالری است

اگرچه باید در دوران بارداری مراقب کالری مصرفی خود باشید تا از چاقی جلوگیری کنید، اما کالری، یکی از مسائل مهم در دوران بارداری است زیرا کالری، منبع اصلی انرژی است. به هر حال، به دلیل وجود فیبر رژیمی در انار، نگران افزایش وزن ناشی از خوردن انار نباشید – البته تا زمانی که می‌دانید اشتهای خود را چگونه کنترل کنید.

۱۳. انار، بدن را هیدراته می‌کند

آب موجود در انار نسبتا بالاست و به همین دلیل، انار میوه‌ای عالی است. آب، بدن را هیدراته نگه می‌دارد زیرا کم آبی در دوران بارداری می‌تواند برای جنین خطرناک باشد. بدن هیدراته به معنی متابولیسم سالم‌تر است، متابولیسم سالم به این معناست که تمام قسمت‌های بدن به درستی کار می‌کنند. بنابراین جنین داخل رحم، رشد مناسبی خواهد داشت.

۱۴. انار برای سلامت پوست عالی است

فقط مادران می‌فهمند پوست‌شان در دوران بارداری چقدر بد می‌شود. آکنه، پوست چرب، پوست بی‌روح و نقاط سیاه، مشکلات رایج دوران بارداری هستند. همچنین، به خاطر نوزاد، آنها باید از استفاده از محصولات زیبایی اجتناب کنند زیرا دارای مواد شیمیایی هستند و ممکن است برای رشد نوزاد مضر باشند. به هر حال، جای نگرانی نیست زیرا انار، برای سلامت پوست عالی است و می‌تواند راه‌حلی طبیعی باشد که مادران به دنبال‌ش هستند تا در طول بارداری پوست سالمی داشته باشند.

۱۵. انار، خطر زایمان زودرس را کاهش می‌دهد

مراقبت از نوزاد زودرس، غیر ممکن نیست اما آسان هم نیست. به همین دلیل است که بهتر است از تولد نوزاد زودرس جلوگیری کنید و انار، یکی از میوه‌هایی است که در طول بارداری بسیار توصیه می‌شود زیرا می‌تواند خطر زایمان زودرس را کاهش دهد. نوشیدن یک لیوان آب انار به صورت روزانه، بسیار توصیه می‌شود.

مطالب مرتبط: خواص هسته انار: ۱۰ فایده معجزه‌آسای هسته انار برای سلامتی

احتیاط در استفاده از انار در دوران بارداری

حتما می‌دانید که افراط در هر چیزی خوب نیست. اگرچه خواص آب انار برای بارداری عالی است و مصرف منظم آن در دوران بارداری بسیار توصیه می‌شود اما باز هم مصرف بیش از حد آن اصلا خوب نیست. برخی احتیاط‌ها در مورد انار در این‌جا آمده است.

– فهرست بالا نشان داد که انار خواص بسیاری برای بارداری دارد اما عصاره دانه‌های آن می‌تواند برای نوزاد مضر باشد زیرا می‌تواند باعث انقباض رحم شود. به هر حال، مصرف میوه و نوشیدن آبمیوه، همین اثر را روی شما نمی‌گذارد.

– اگرچه کالری برای رشد نوزاد مهم است اما مقدار بیش از حد آن می‌تواند باعث چاقی نوزاد و مادر شود. چاقی در دوران بارداری می‌تواند کشنده باشد.

– انار، حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که برای کنترل فشار خون عالی است اما اگر از دارو برای جلوگیری از افزایش فشار خون استفاده می‌کنید، مصرف انار ممکن است فشار خون را پایین بیاورد که واقعا در دوران بارداری خطرناک است.

نه تنها زنان باردار، بلکه زنانی که باردار نیستند نیز می‌توانند انار مصرف کنند زیرا با استناد به برخی مطالعات، برخی خواص انار می‌تواند به تقویت بارداری در زنان و میل جنسی در مردان کمک کند. همچنین، این میوه، یکی از خوراکی‌های مفید برای بیماران دیابتی است که تمایل زیادی به خوردن شیرینی دارند و انارمی‌تواند میان وعده سالمی باشد که می‌شود آن را روزانه مصرف کرد. انار، نه تنها طعم خوشمزه و ظاهری زیبا دارد بلکه آب آن، خواص زیادی برای بارداری دارد و برای کسانی که خواستار نوزادان سالم هستند، مفید است.

خواص هسته انار: ۱۰ فایده معجزه‌آسای هسته انار برای سلامتی

منبع drhealthbenefits
نوشته‌های مرتبط