۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را بشناسید

حیوانات همیشه هم ناز و ملوس نیستند. در این نوشتار ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را به شما معرفی می‌کنیم که حتی گاهی باورش هم سخت است که این جانور تا چه حد خطرناک و کشنده است. با ما همراه باشید و این حیوانات را بشناسید.
گاهی اوقات تشخیص بی‌‌خطر بودن یا مرگبار بودن یک موجود پشمالوی بامزه، کار آسانی نیست. در واقع، بسیاری از بامزه‌ترین مخلوقات موجود در قلمروِ حیوانات ممکن است، خطرناک‌ترین قاتل‌ها نیز باشند. فکر می‌کنید آن ماهی کوچولوی بادکنکی، زیبا و دوست‌داشتنی است؟ آیا وقتی می‌خواهید نوازشش کنید، نفس‌تان را در سینه حبس می‌کنید؟ جواب مثبت است. همیشه همین‌طور است. بنابراین در حین این‌که فهرست ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را می‌خوانید، این موضوع را به‌خاطر بسپارید.

در ادامه ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را بشناسید را بشناسید:

۲۵. عقرب زرد اسرائیلی

این عقرب بسیار سمی که عمدتا در شمال آفریقا و خاورمیانه ساکن است، مسئول بیش از ۷۵ درصد از مرگ و میر سالانه‌ی ناشی از نیش عقرب است. اگر چه افراد بزرگسال و سالم معمولا فقط درد بسیاری شدیدی را احساس می‌کنند، اما کودکانی که آلوده به سم آن می‌شوند از تب، کما، تشنج و فلج رنج می‌برند و سپس آب در ریه‌های‌شان تجمع می‌کند و دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. و برای همین این جانور در فهرست خطرناک ترین حیوان جهان جای گرفته است.

۲۴. زنبور عسل قاتل

در سال ۱۹۵۷ یک نگهدارنده‌ی زنبور عسل در برزیل که قصد داشت زنبور عسل اروپایی و آفریقایی را با هم بیامیزد و گونه‌ی جدیدی به وجود آورد، غفلت کرد و تعدادی از زنبورهای او فرار کردند. این زنبور‌های قاتل که بسیار تهاجمی‌تر از همتایان اروپایی‌شان بودند، از آن زمان در کل آمریکا پخش شدند. آن‌ها در بعضی نواحی موجب ترس و وحشت شده‌اند زیرا تمایل زیادی به حرکت بی‌وقفه‌ی گروهی دارند و حتی قربانیان‌شان را کیلومترها تعقیب می‌کنند. حتما فکرش را هم نمی کردید که یک زنبور در فهرست خطرناک ترین حیوان جهان باشد.

۲۳. کرگدن

مرگ‌ مرتبط با کرگدن‌ها در بسیاری از نقاط جهان اتفاق نادری نیست. این حیوانات با داشتن قدرت بینایی بسیار زیاد، به سرعت از جا می‌جهند و زمانی که در دید آن‌ها باشید، فرار کردن از دست آن‌ها بسیار دشوار است (مگر اینکه بتوانید سریع‌تر از ۶۴ کیلومتر در ساعت بدوید). شاخ‌اش را دیدید؟ خوب همین کافی است!

۲۲. حلزون مخروطی

یک قطره از سم این موجود کوچولوی لعنتی برای پایان دادن به زندگی ۲۰ انسان کافی است. گاهی اوقات در محاوره با نام “حلزون سیگاری” از آن یاد می‌شود، چرا که گفته می‌شود زمانی که این موجود شما را نیش بزند، قبل از این‌که از پا دربیایید، فقط وقت دارید یک نخ سیگار بکشید. هرچند انگار اهمیت موضوع هنوز کاملا مشخص نشده‌است … باید اضافه کنیم پادزهری برای سم این موجود وجود ندارد!

۲۱. سنگ‌ماهی

این کپه‌ی زشت و کوچولو و خطرناک در کف اقیانوس استتار می‌کند، و به آرامی منتظر ماهی‌های دیگر می‌ماند که مقابل او شنا ‌کنند، سپس فک خود را با سرعت برق‌آسایی باز می‌کند و شکار خود را می‌بلعد… همه‌ی این‌ها در کم‌تر از ۰٫۰۱۵ ثانیه رخ می‌دهد. این ماهی که به عنوان ” سمی‌ترین ماهی جهان” شناخته شده‌است و روی برآمدگی تیزش حرکت می‌کند، در بهترین حالت پای شما را زخمی خواهد کرد و در بدترین حالت، شما را خواهد کشت.

۲۰. کوسه‌ی بزرگ سفید

این شکارچی افسانه‌ای به سختی می‌تواند فرق بین خوراکی و غیر خوراکی را تشخیص بدهد. برای فهمیدن این تفاوت از چه روشی استفاده می‌کند؟ نمونه‌گیری. آن‌ها گوش لنگر، قایق، تخته‌ی موج سواری، انسان، و هر چیزی را که شناور است امتحان می‌کنند. هر چند برخلاف باور عموم، آن‌ها در واقع آدم‌خوار نیستند. انسان‌ها بیش از حد استخوانی هستند، و پس از اولین گازی که می‌گیرند، معمولا شما را رها می‌کنند تا در آب خونریزی کنید.

۱۹. مامبای سیاه

این مار یکی از ترسناک‌ترین موجودات جهان است، و حتی برخی از کارشناسان آن را “نماد مرگ” می‌نامند. در آفریقا منبع اسطوره‌ها و افسانه‌های متعدد است و معروف است که این حیوان بسیار تهاجمی و سریع است و حتی بدون این‌که تحریک شود، حمله می‌کند.
حضور این مار ترسناک در فهرست ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان واقعا درست است.

۱۸. بوفالوی آفریقایی

این حیوان که هرگز اهلی نشده است، بسیار غیر قابل پیش‌بینی است و میانه‌ی خوبی با انسان ندارد. در سراسر آفریقا آن را به عنوان “مرگ سیاه” می‌شناسند و مسئول بیش‌تر مرگ‌ومیرهای مرتبط با حیوانات بزرگ در این قاره است.

۱۷. قورباغه‌ی زهرآگین

این دوزیست ۵ سانتی رنگارنگ به اندازه‌ای سمی است که می‌تواند یک ارتش ۲۰،۰۰۰ تایی از موش‌ها را بکشد. این بدان معنا است که با حدود ۲ میکروگرم، و یا به اندازه‌ی سر سوزن از سم آن، می‌توانید قلب یک حیوان بزرگ را به راحتی از کار بیندازید. و موضوع بدتر این‌که، سم این موجود در واقع در سطح پوست او واقع شده‌است. ابدا نباید این موجود را لمس کنید.

۱۶. خرس قطبی

بر خلاف بسیاری از حیوانات دیگری که در این فهرست قرار دارند، بزرگ‌ترین گوشتخوار جهان ترسی از شما ندارد. این حیوان هیچ شکارچی طبیعی‌ای ندارد و هر چیزی را که حتی کمی گوشتی است، می‌خورد، از جمله دیگر خرس‌های قطبی. هرچند آن‌ها به طور کلی انسان‌ها را نمی‌کشند، احتمالا به این دلیل که تعداد زیادی آدم در اطراف آن‌ها وجود ندارد!

۱۵. جعبه‌زیان

این جعبه‌ی مرگ‌بار که سالیانه‌ بیش‌تر از آمار کشتار کوسه، تمساح، و سنگ‌ماهی روی هم، آدم می‌کشد، عنوان ” سمی‌ترین حیوان جهان” را دارد. زهر او فی‌الواقع به حدی قوی است، که در برخی موارد، درمان فراتر از احیای‌قلبی در چند دقیقه‌ی آخر است.

۱۴. شیر آفریقایی

در حالی که انسان‌ها به طور کلی در فهرست علاقمندی‌های آن‌ها نیستند، معروف است که برخی شیرها به طور فعالانه‌ای به دنبال شکار انسان هستند. یک مورد معروف، آدم‌خوارهای تی‌ساوو (TSAVO) در سال ۱۸۹۸ است که ۲۸ کارگر راه آهن را در کنیا در طی یک دوره‌ی ۹ ماه دریدند و کشتند.

رپورتاژ

۱۳. مار بلک مامبا

اگر چه آن‌ها نسبتا خجالتی هستند و به طور کلی به انسان حمله نمی‌کنند، اما زمانی که حمله کنند، همه چیز به هم می‌ریزد. زهر این مار هموتوکسینی است که لخته شدن خون را مختل می‌کند. به عبارت دیگر، قربانیان این مار به آرامی می‌میرند، چرا که آن‌ها از هر منفذی که در بدن‌شان دارند، خونریزی می‌کنند.

۱۲. ماهی بادکنکی

این ماهی به عنوان یکی از سمی‌ترین مهره‌داران در جهان، محبوب‌ترین غذا در ژاپن است. سم این موجود بادکنکی، دیافراگم را از کار می‌اندازد و تنفس شما را متوقف می‌کند اگر آن را به شیوه‌ی صحیح برای خوردن آماده نکنید.

۱۱. کفتار

در حالی که این شکارچیان ممکن است در طول روز از رویارویی با انسان‌ها برحذر باشند، پس از غروب آفتاب، برنامه‌شان تغییر می‌کند. اگر چه کفتارها به شکار انسان در طول تاریخ معروف هستند، اما این رفتار آن‌ها معمولا در طول جنگ و شیوع بیماری افزایش می‌یابد به این دلیل که میلی قوی به خوردن جسد انسان دارند.

۱۰. اژدهای کومودو

اژدهای کومودو درست مانند خرس‌های قطبی، در مورد خوراک خود گزیده‌کار نیست. آن‌ها هر چیزی را می‌خورند از پرندگان گرفته تا گاومیش و انسان و حتی گفته می‌شود که اجساد را از گورهای کم‌عمق بیرون می‌کشند. این حیوانات شکارچیان اعجاب‌آوری هستند و به صورت پنهانی منتظر می‌مانند تا طعمه نزدیک شود، سپس حمله می‌کنند، گلوی آن را پاره می‌کنند، و کنار می‌کشند تا خون آن خارج شود. و باز هم، مانند خرس قطبی، تنها دلیل پایین بودن تعداد انسان‌هایی که توسط این حیوان کشته‌ شده‌اند تعامل محدود است و همچنین این واقعیت که اژدهای کومودو فقط ماهی یک بار باید غذا بخورد.

۹. مگس تسه‌تسه

این مگس بزرگ که خون می‌مکد ناقل اصلی بیماری خواب آفریقایی است و بنابراین به طور غیر مستقیم تا یک چهارم از یک میلیون نفر را همه ساله می‌کشد.

۸. پلنگ

بسیاری از حیوانات پس از زخمی شدن فرار می‌کنند و پنهان می‌شوند. اما پلنگ این‌طور نیست. زخمی شدن این موجودات خطرناک باعث می‌شود که آن‌ها خطرناک‌تر شوند. علاوه بر این، آن‌ها بسیار قوی نیز هستند. هر کسی که شبکه‌ی تلویزیونی دیسکاوری را تماشا کرده باشد، می‌داند که آن‌ها دوست دارند طعمه خود را دور از دسترس پنهان کنند. ترجمه: آنها بزهای کوهی مرده را بالای درخت می‌کشانند.

۷. مار جعفری

این افعی که مسئول اکثر مرگ و میرهای مربوط به مار در جهان است، مانند مار بلک مامبا از هموتوکسین استفاده می‌کند. متاسفانه بسیاری از گزش‌ها در مناطقی رخ می‌دهد که فاقد تجهیزات پزشکی مدرن است و بنابراین قربانیان به آرامی در طول چندین هفته خونریزی می‌کنند تا زمانی که بمیرند.

۶. عنکبوت سرگردان برزیلی

با سمی‌ترین عنکبوت جهان، مطابق با کتاب رکوردهای جهانی گینس، آشنا شوید. چه چیز این مخلوق را تا این حد خطرناک کرده‌است، از اسمش مشخص است، – تمایلی که به سرگردان بودن دارد. آن‌ها اغلب در خانه‌ها و ماشین‌های مناطق پرجمعیت، به ویژه در طول روز پنهان می‌شوند. این ترکیب اصلا خوب نیست!

۵. اختاپوس حلقه آبی

این موجود تقریبا به اندازه‌ی یک توپ گلف است، اما اجازه ندهید که قد و قامت کوچک آن شما را فریب دهد، چرا که سم آن برای از پا درآوردن ۲۶ فرد بزرگسال کافی است و احتمالا حدس زده‌اید که هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد. فرض کنید که این حیوان دوست شما را نیش بزند، بهترین کار این است که احیای قلبی را بلد باشید، زیرا می‌توانید مطمئن باشید که در عرض چند دقیقه شخص به طور کامل فلج شده و قادر به نفس کشیدن نخواهد بود. با این حال مادر طبیعت، هیچ رحم و مروتی ندارد و قربانی به مدت چند ساعت بعد از گزش هشیار خواهد بود تا زمانی که سم در بدن او خنثی شود. البته با این فرض که شما یا کس دیگری در بیمارستان، دائما به قربانی تنفس مصنوعی بدهید.

۴. اسب آبی

اگر چه آن‌ها بیشتر گیاهخوار هستند، اما بسیار تهاجمی نیز هستند و به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از خطرناک‌ترین حیوانات در آفریقا و خطرناک ترین حیوان جهان محسوب می‌شوند. گفته می‌شود که آن‌ها بدون این‌که تحریک شوند، به انسان حمله می‌کنند تا جایی که حتی ممکن است کل وسیله‌ی نقلیه را منهدم کنند.

۳. تمساح آب شور

تمساح آب شور در رأس زنجیره‌ی غذایی قرار دارد و برای همه‌چیز خوار بودنش شناخته شده‌است، از گاومیش گرفته تا کوسه‌ها. این حیوان برای کشتن غذای‌اش از تکنیکی به نام “رول مرگ” استفاده می‌کند که در آن بی وقفه شکار خود را در آب می‌چرخاند و می‌چرخاند تا زمانی که خفه شود و بمیرد.

۲. فیل آفریقایی

فیل‌ها که بزرگ‌ترین حیوانات روی خشکی هستند، می‌توانند به شدت تهاجمی و خطرناک ترین حیوان جهان باشند و حتی یک یا دو کرگدن را لگدمال کنند و بکشند. آن‌ها ظاهرا توانایی به نمایش گذاشتن حملات خشمگینانه را دارند و حتی در فعالیت‌هایی که کینه‌توزانه تعبیر شده‌اند شرکت داشته‌اند و در این میان حتی تمام روستا را ویران کرده‌اند.

۱. پشه

با گذر از یکی از بزرگ‌ترین حیوانات جهان حالا به یکی از کوچک‌ترین حیوانات می‌رسیم. شاید پشه خیلی کوچک باشد، اما خطرناک ترین حیوان جهان و مرگ‌بارترین موجود زنده است. برآورد شده‌است که پشه‌ها بیماری‌ها را به حدود ۷۰۰ میلیون نفر در سال منتقل می‌کنند و باعث مرگ ۲ تا ۳ میلیون نفر در سال می‌شوند.

نوشته‌های مرتبط