11 خاصیت ملون برای زنان باردار و سلامت جنین

بدن یک زن باردار، به غذای زیادی نیاز دارد. در این دوران، کمیت و کیفیت مواد مغذی باید به دقت مد نظر قرار بگیرد. میوه‌ها در دوران بارداری از ضروریات هستند. ملون، یکی از مفیدترین میوه‌هاست. می‌دانم حالا به چه فکر می‌کنید. ملون؟ واقعا؟ افراد خیلی کمی از خاصیت ملون برای زنان باردار و سلامت جنین سلامتی آگاهند. در این‌جا می‌خواهیم خواص ملون برای سلامتی در دوران بارداری را توضیح دهیم. می‌توانید این مطلب را بخوانید و بعدا از من تشکر کنید.

حقایق تغذیه‌ای
میزان مصرف ۱۰۰ گرم  
مقدار در هر وعده    
کالری ۳۴ کالری از چربی ۲
    ارزش روزانه٪
چربی کل ۰ گرم ۰٪
چربی اشباع ۰ گرم ۰٪
چربی ترانس    
کلسترول ۰ میلی‌گرم ۰٪
سدیم ۱۶ میلی‌گرم ۱٪
کربوهیدرات کل ۹ گرم ۳٪
فیبر رژیی ۱ گرم ۴٪
قند ۸ گرم  
پروتئین ۱ گرم  
ویتامین A   ۶۸٪
ویتامین C   ۶۱٪
کلسیم   ۱٪
آهن   ۱٪
ارزش روزانه بر اساس رژیم ۲۰۰۰ کالری است. ممکن است درصد ارزش روزانه شما بسته به نیازتان به کالری، بالاتر یا پایین‌تر باشد

 

ملون که به آن عسلک هم گفته می‌شود، محبوب‌ترین عضو خانواده خربزه‌ها است. ملون در قرن پانزدهم در فرانسه کشت می‌شد اما امروزه در تمام دنیا موجود است. خاستگاه آن مهم نیست، زیرا چیزهای خیلی مهم دیگری هستند که باید در مورد این میوه خاص بدانیم.

یک خبر خوب برای مادران باردار: ملون فقط خوشمزه نیست. بلکه سرشار از ویتامین و مواد معدنی نیز هست. می‌توانیم مواد مغذی سالم مانند ویتامین A، B، C، پتاسیم و اسید فولیک را از ملون دریافت کنیم. اکثر این مواد برای بارداری مهمند. ۱۱ خاصیت ملون برای سلامتی را در این مطلب آورده‌ایم:

خاصیت ملون برای زنان باردار

۱. پیشگیری از ناهنجاری‌ها در جنین

ملون میزان بالایی اسید فولیک یا ویتامین B9 دارد. اسید فولیک ویتامینی است که نقش مهمی در رشد جنین ایفا می‌کند. ملون دارای زینک نیز هست که به رشد بافت‌های بدن کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند زمانی که زن باردار میزان مجاز اسید فولیک و زینک را دریافت می‌کند، احتمال ایجاد نقص لوله عصبی در جنین تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

۲. تقویت سیستم ایمنی

۵۰۰ گرم ملون، حداقل نیاز روزانه مادر باردار به ویتامین C را تامین می‌کند. ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری و عفونت در مادر و جنین کمک می‌کند.

۳. پیشگیری از کم خونی

خواص ملون برای سلامتی در دوران بارداری، برای پیشگیری از کم خونی مفیدند. میزان بالای ویتامین C در ملون به جذب آهن کمک می‌کند. آهن، برای دوران بارداری حیاتی است زیرا نه تنها سلول‌های قرمز خونی را می‌سازد بلکه در تشکیل بافت‌های جنین و جفت نیز نقش دارد. زنانی که در دوران بارداری به کم خونی دچارند، ممکن است با زایمان زودرس یا مرگ جنین مواجه شوند.

۴. حفظ فشار خون طبیعی

ملون، منبع خوبی از پتاسیم است که به کنترل تعادل مایع و الکترولیت در سلول‌های بدن کمک می‌کند که به حفظ فشار طبیعی خون منجر می‌شود. فشار خون بالای مداوم در دوران بارداری می‌تواند باعث مشکلات خاص یا حتی زایمان زودرس شود.

۵. جلوگیری از گرفتگی پا

زنان باردار اکثرا به گرفتگی پا دچار می‌شوند. این مسئله می‌تواند نشانه کمبود پتاسیم باشد. زنان باردار در روز به ۴.۱۰۰ میلی‌گرم پتاسیم نیاز دارند که یک کیلوگرم ملون می‌تواند این میزان پتاسیم را تامین کند.

۶. رشد مغز، استخوان، دندان، ماهیچه و سیستم عصبی جنین

ویتامین‌های گروه B مانند تیامین، ریبوفلاوین و ویتامین B6 نیز در ملون یافت می‌شوند. تیامین (ویتامین B1) رشد مغز را افزیش می‌دهد. ریبوفلاوین به رشد استخوان و ماهیچه جنین کمک می‌کند. ویتامین B6 در رشد سلول‌های قرمز خون نقش دارد که به رشد مغز و سیستم عصبی می‌انجامد. کلسیم نیز در ملون یافت می‌شود که به ساخت استخوان و دندان کمک می‌کند. همچنین، ملون دارای امگا۳ و امگا۶ نیز هست که به ترتیت در رشد سیستم عصبی و استخوان نقش دارند.

۷. بینایی و رشد سلول‌های پوستی جنین

در هر ۱۷۷ گرم ملون، ۸۸.۵ واحد بین‌المللی ویتامین A وجود دارد. ویتامین A نقش مهمی در رشد چشم جنین ایفا می‌کند. همچنین به تولید سلول‌های پوستی کمک کرده که باعث تقویت سیستم ایمنی جنین – حتی بعد ازتولد- می‌شود.

۸. بهبود بافت‌ها پس از زایمان

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد و سلول‌های چربی بدن ذخیره می‌شود. مصرف مقدار کافی ویتامین A در دوران بارداری، به بهبود بافت‌های آسیب‌دیده مادر بعد از زایمان کمک می‌کند.

۹. تولید انرژی

در دوران بارداری، زن برای محافظت از بدن خود به انرژی مضاعف نیاز دارد. خوردن ملون به عنوان یک منبع خوشمزه انرژی را مد نظر قرار دهید زیرا حاوی کربوهیدرات و پروتئین است. کربوهیدرات، سریع‌تر از پروتئین به انرژی تبدیل می‌شود. اما پروتئین، نسبت به کربوهیدرات، مدت بیشتری انرژی‌زایی می‌کند.

۱۰. مرطوب کردن پوست

زنان باردار باید از محصولات مراقبت پوست حاوی مواد شیمیایی اجتناب کنند چرا که این مواد می‌توانند تاثیری منفی بر جنین بگذارند. ملون، آب زیادی دارد، حدود ۱۵۹ گرم آب در ۱۷۷ گرم ملون. این، به مرطوب سازی داخلی پوست کمک می‌کند.

۱۱. رفع سوء هاضمه و تثبیت وزن

در آخر، ملون برای گوارش مفید است زیرا فیبر محلول و نامحلول دارد. فیبر محلول به تعادل قند خون و کاهش کلسترول کمک می‌کند و فیبر نامحلول از یبوست یا دیگر مشکلات گوارشی جلوگیری می‌کند. یبوست، مشکلی شایع در دوران بارداری است. فیبر نامحلول که فیبر رژیمی نیز گفته می‌شود، می‌تواند حرکات روده را کنترل و در نتیجه از یبوست جلوگیری کند. به علاوه، ملون کالری نیز دارد که زن باردار – به ویژه در سه ماه دوم بارداری—می‌تواند با خوردن آن کالری بیشتری دریافت کند. احساس گرسنگی و افزایش وزن تدریجی در زنان باردار طبیعی است. به هر حال، فرد باید مراقب وزن بارداری خود باشد چون با وزن جنین در ارتباط است.

بارداری تجربه‌ای بزرگ برای زنان است. در کنار ورزش منظم و خواب کافی، داشتن یک رژیم غذایی سالم نیز به بارداری خوب کمک می‌کند. ملون، میوه‌ای است که می‌توانید در دوران بارداری مصرف کنید و نگران نباشید. انتخاب ملون توسط زن باردار – چه بخواهد آن را بین وعده‌های غذایی خود بخورد چه برای رفع گرسنگی شبانه – انتخاب درستی است.


دیگر نوشته ها

1 of 512

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر