15 حقیقت عجیب درباره دراکولا که احتمالا نمی دانستید

تبه کاران و شریران عالم هرگز به طور قطع و یقین نمی‌میرند و در میان آن‌ها هیچ یک به اندازه‌ی کنت دراکولا معروف نیست. رمان مصور برام استوکر، که در اصل ۱۱۸ سال پیش به چاپ رسیده بود، در سال ۱۸۹۷، پایه‌گذار ژانر خون‌آشام‌ها شد. بدون این اثر چه کسی می‌داند ما امروزه در این ژانر در کجا قرار داشتیم؟ اما یک چیز را به طور قطع می‌دانیم؛‌ اینکه یقینا فیلم «گرگ و میشی» وجود نداشت. حال با ما همراه شوید تا شما را با ۱۵ حقیقت عجیب درباره‌ی شاهزاده‌ی واقعی تاریکی‌ها دراکولا آشنا سازیم…

۱. مکان وقوع ماجرا

به رغم نگارش بندهای توصیفی مفصل استوکر درباره‌ی مکان وقوع ماجرا و این حقیقت که از آن زمان به بعد نام آن مکان با ژانر ومپایر (خون آشام‌ها) مترادف شده است، اما برام استوکر هرگز در واقعیت به ترانسیلوانیا نرفته بود.

۲. عنوان اصلی کتاب

عنوان اصلی که برام استوکر برای رمانش انتخاب کرده بود «نا میرا» (مرده‌ی متحرک) بود.

۳. تبار دراکولا

کنت دراکولا خودش از تباری مجاری‌ها است و ظاهرا لشگریان مجارستان را در قرن ۱۵ام میلادی برای مقابله با ترک‌ها رهبری می‌کرده است.

۴. ظاهر واقعی دراکولا

دراکولای اصلی عینا شبیه آن چیزی نیست که ما عادت داریم بر پرده‌های بزرگ سینما ببینیم. به گفته‌ی خود استوکر: «ابروهای او بسیار پرپشت بود، به نحوی که تقریبا تا بینی‌اش می‌رسید، و موهایی انبوه که به نظر مجعد می‌آمد و پیچ و تاب‌های خاص خودش را داشت. دهانش، تا آنجا که به چشم می‌آمد زیر سبیلی کلفت قرار گرفته و بی‌حرکت بود و نسبتا ترسناک به نظر می‌رسید، و دندان‌هایی سفید که به طرز عجیبی تیز بودند…»

۵. نام کوچک دراکولا

دراکولا اسم کوچک ندارد و فقط با عنوان «دراکولا»‌ شناخته می‌شود. دراکولا در زبان «والاچیایی» به معنی «دیو» است، در زبان رومانیایی شبیه کلمه‌ی  Dracul است که به معنی «اژدها» است.

۶. نام اصلی دراکولا

نام اصلی کنت دراکولا «کنت ومپیر» بود.

۷. تبدیل شدن به خون آشام

بنابر نظر هلسینگ وقتی که از اصل و منشاء او حرف می‌زند، دراکولا بعد از معامله با شیطان به خون آشام تبدیل می‌شود. «دراکولاها… نژادی بزرگ و شریف بودند، هر چند حالا تخم و ترکه هم عصران‌شان به حساب می‌آمدند: کسانی که با شیاطین معامله کرده بودند. آن‌ها رازهای دراکولا را، در میان کوه‌های واقع بر فراز دریاچه‌ی سیبیو، فرا گرفتند…»

رپورتاژ

۸. اولین فیلم درباره دراکولا

اولین به تصویر کشیدن دراکولا (هر چند غیر مجاز) در فیلم‌ها Nosferatu (سمفونی وحشت) بود که در ۱۹۲۲ ساخته شد، یعنی ۲۵ سال بعد از انتشار رمان اصلی.

۹. مشکل خوابیدن

خون آشام‌ها فقط می‌توانند در زمین‌های (بر روی خاک‌های) مقدس بخوابند به همین خاطر وقتی دراکولا به لندن سفر می‌کند مجبور است با خودش محموله‌ای از ۵۰ جعبه‌ی چوبی که با خاک ریخته‌گری پر شده‌اند همراه ببرد – که نمادی از گور او در ترانسیلوانیا بود، هر گور برای هر یک از اموالی که قصد داشت در شهر خریداری کند.

۱۰. نقش‌های مختلف دراکولا

بیش از ۲۰۰ نقش دراکولا در فیلم‌های مختلف وجود داشته است، که ۱۱ مورد از آن‌ها با بازی کریستوفر لی در نقش کنت به تصویر کشیده شده است.

۱۱. منبع الهام نگارش دراکولا

یکی از مشتریان قدیمی برام استوکر، هنری ایروینگ بازیگر، الهامی بود برای بسیاری از سبک و سیاق‌های نگارش دراکولا. برام استوکر همیشه امیدوار بود که ایروینگ روی صحنه نقشه دراکولای موجود در رمانش را بازی کند اما این اتفاق هیچ گاه نیفتاد.

۱۲. فقر نویسنده

در آغاز این رمان چندان موفق نبود و استوکر پول کمی از آن نصیبش شد، یک سال پیش از مرگش او در واقع آن قدر فقیر بود که مجبور شد برای گذران زندگی از صندوق بیناد ادبی رویال (سلطنتی) درخواست کمک کند. تا سال ۱۹۳۱ این وضعیت ادامه داشت؛ زمانی که فیلمی آمریکایی با بازی بلا لاگوسی ساخته شد و باعث شد شهرت این کتاب دوباره اوج بگیرد، و از آن زمان به بعد هرگز چاپ آن متوقف نشد.

۱۳. شهر محبوب

به نام شهر ساحلی «ویتبی» انگلستان چندین بار در رمان اشاره شده است و برای برام استوکر و خانواده‌اش – زمانی که در حال بزرگ شدن بود – مکان تفریحات تابستانی محبوبی به حساب می‌آمد.

۱۴. قدرت‌های ماوراء الطبیعی

در سرتاسر کتاب قدرت‌های ماوراءطبیعی دراکولا شامل این موارد است: هیپنوتیزم، قدرت‌های تله‌پاتی، تغییر شکل دادن، توانایی خلق «مه و غبار» و قدرت کنترل حیواناتی مانند موش‌های صحرایی و گرگ‌ها.

۱۵. نحوه کشتن دراکولا

به رغم آنکه اکثر خون آشام‌ های موجود در فرهنگ عامه فقط با فرو کردن میخی چوبی در قلب‌شان می‌مردند، دراکولا می‌بایست ابتدا سر بریده می‌شد و بعد با میخی چوبی قلبش را سوارخ می‌کردند.

نوشته‌های مرتبط