کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازده سرمایه گذاری

بازده سرمایه گذاری چیست؟

بازده سرمایه گذاری یک نسبت سودآوری است که از تقسیم سود خالص بر ارزش خالص به دست می آید و برای ارزیابیِ عملکرد یک کسب و کار استفاده می شود.

بازده سرمایه گذاری ، یا ROI ، مرسوم‌ترین نسبت سودآوری است.

چند شیوه برای تعیین بازده‌ سرمایه گذاری وجود دارد، ولی پراستفاده‌ترین روش این است که سود خالص را بر دارایی‌های کل تقسیم کنید. لذا اگر
سود خالص‌تان ۱۰۰،۰۰۰ دلار و دارایی‌های کل‌تان ۳۰۰،۰۰۰ دلار است، آن‌گاه بازده سرمایه‌گذاری‌تان ۰.۳۳ یا ۳۳ درصد خواهد بود.

مطلب مرتبط : ۳ نوع بازده که باید بدانید

بازده‌ سرمایه گذاری لزوما همان سود نیست. بازده سرمایه گذاری با پولی که در شرکت سرمایه گذاری می‌کنید و بازدهی که بر مبنای سود خالص کسب و کار از آن پول به‌دست می‌آورید، سر و کار دارد. سود، از سوی دیگر، عملکرد کسب و کار را اندازه‌گیری می‌کند. بازده کسب و کار را با بازده روی حق‌مالکیت مالک اشتباه نگیرید. این مورد قلمی کاملا متفاوت است. تنها در یک کسب و کار فردمالکی است که حق مالکیت با سرمایه گذاری یا دارایی های کلِ کسب و کار برابر است.

شما می‌توانید بازده‌ کسب و کار را به چندشیوه‌ی مختلف به کار بگیرید تا سودآوریِ کسب و کارتان را بسنجید. برای این منظور، می‌توانید عملکرد سیاست‌های قیمت‌گذاری‌تان، موجودی‌ها، کالاهای سرمایه‌ای، و از این قبیل را اندازه‌گیری کنید. برخی روش‌های دیگر برای استفاده از بازده‌ سرمایه گذاری در شرکت‌تان بدین شرح هستند:

– تقسیم درآمد خالص، بهره، و مالیات‌ها به بدهی‌های کل برای اندازه‌گیری نرخ عایدی‌های سرمایه‌ی کلِ به کار گرفته‌شده.

– تقسیم درآمد خالص و مالیات بر درآمدها به سرمایه فردی و بدهی‌های ثابت برای تولید نرخ عایدی‌ها در سرمایه‌ی سرمایه‌گذاری‌شده.

– تقسیم درآمد خالص به جمعِ سرمایه‌ی کل و اندوخته‌ها برای محاسبه‌ی نرخ عایدی‌ها بر حقوق مالکیت فردی و حق‌ مالکانه‌ی سهام.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: Entrepreneur


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی