۱۵ فایده مصرف آجیل و میوه های خشک در دوران بارداری

هرکسی، بچه سالم می‌خواهد. به همین دلیل، زنان باردار همیشه از هر چیزی که بچه را به خطر بیندازد دوری می‌کنند و به دنبال خوراکی‌های سالم و مصرف آن‌ها هستند که مواد مغذی لازم برای رشد و سلامت جنین تامین شود. این مقاله، اطلاعاتی درباره فواید مصرف آجیل و میوه های خشک در دوران بارداری می‌دهد.

میوه خشک انواع مختلفی دارد. قطعات خشک شده انواع میوه ها، مغزها، و دانه های روغنی، تخم کدو و غیره. همه این‌ها مواد مغذی مهمی برای زنان باردار دارند. این مواد مغذی برای سلامت و رشد کودک مهم هستند. فواید آن‌ها چیست؟ به چند فایده مصرف آجیل و میوه های خشک در دوران بارداری نگاهی بیندازید.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین خوراکی برای تغذیه دوران بارداری که علم توصیه می‌کند

۱. از تولد نوزاد مبتلا به ناتوانی جلوگیری می‌کنند

این یکی از مهم‌ترین فواید میوه‌های خشک است. بادام، به عنوان یک میوه خشک، این خاصیت را دارد. همه مادران دوست دارند فرزندشان سالم و بدون نقص به دنیا بیاید. بنابراین، برای جلوگیری از نقص در نوزاد، در دوران بارداری بادام مصرف کنید. بادام، دارای اسید فولیک است که از خطر ناتوانی جسمی و ذهنی در کودک جلوگیری می‌کند.

۲. تهوع صبحگاهی را رفع می‌کنند

تهوع صبحگاهی مشکلی است که اکثر زنان باردار به آن دچار می‌شوند. برای رفع این حالت، سعی کنید چای زعفران بنوشید. تا به حال نام زعفران را شنیده‌اید؟ زعفران گران‌ترین ادویه دنیاست. این ادویه از گل کروکوس ساتیووس می‌آید. گلی زیبا که در مدیترانه رشد می‌کند. زعفران در هند و خاورمیانه به عنوان ادویه کاربرد دارد. چای زعفران، عطری دارد که می‌تواند شما را آرام کند. به علاوه، متخصصین به زنان باردار توصیه می‌کنند که برای بهره‌مندی بیشتر از فواید زعفران، در سه ماه دوم زعفران مصرف کنند.

۳. با کلسترول بد مبارزه می‌کنند

پسته یکی از میوه‌های موجود در فهرست میوه‌های خشک است. یکی از فواید مغز پسته برای سلامتی این است که در کاهش LDL یا کلسترول بد در بدن نقش دارد و حاوی لوتئین است که برای نوزاد مفید است. محققان نشان داده‌اند که خوردن پسته در دوران بارداری به حفظ سلامتی کودک کمک می‌کند. پسته برای رفع تهوع در دوران بارداری نیز مفید است.

۴. آنتی اکسیدان بالا دارند

یکی از میوه‌های خشک که فایده بسیاری برای زنان باردار دارد بادام است. بادام، آنتی اکسیدان بالایی به شکل ویتامین E دارد. تاثیرات شناخته شده آنتی اکسیدان، مبارزه با رادیکال‌های آزاد و جلوگیری از ورود آسیب به سلول‌های بدن است. یکی از سلول‌هایی که در این مورد محافظت می‌شود، سلول قرمز خون است. یکی از کارهای سلول های قرمز خون، انتقال مواد مغذی به جنین در رحم است. این کار، بسیار اهمیت دارد!

همچنین، ویتامین E برای محافظت از پوست زن باردار نیز اهمیت دارد. پوست از مشکلات پوستی مانند خشکی یا ترک‌های پوستی دوران بارداری در امان می‌ماند.

۵. مصرف آجیل و میوه های خشک در دوران بارداری فشار خون را متعادل می‌کند

در سه ماه سوم بارداری، غلظت خون مادر معمولا بالا می‌رود. یکی از فواید بادام برای سلامتی، متعادل کردن فشار خون است. مصرف بادام در دوران بارداری می‌تواند به تثبیت فشار خون کمک کند. اگر فشار خون شما ثابت است، گردش خون آرامی خواهید داشت.

۶. ویتامین مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند

در دوران بارداری، مادر به خوردن مغزها توصیه می‌شود. مغزها در فهرست میوه‌های خشک قرار می‌گیرند. یکی از مغزهایی که فایده بسیاری برای زن باردار دارد گردو است. با استناد به گفته محققین ایالات متحده، گردو از دیگر مغزها بهتر است. محققان دریافتند که گردو دو برابر مغزهای دیگر آنتی اکسیدان دارد. گردو فواید بسیاری برای زنان باردار دارد زیرا حاوی ویتامین B کمپلکس و دیگر ویتامین‌ها مانند فولات، ریبوفلاوین، تیامین و دیگر ویتامین‌هاست که برای دوران بارداری ضروری هستند.

۷. مصرف آجیل و میوه های خشک در دوران بارداری آهن را به بدن می‌رساند

یکی از فواید میوه‌های خشک برای سلامتی در دوران بارداری، آهن داشتن آن‌هاست. کمبود آهن می‌تواند باعث کم خونی شود. زنان باردار اغلب به کم خونی دچار می‌شوند. کم خونی به دلیل کمبود سلول‌های قرمز خون برای انتقال اکسیژن در بدن به وجود می آید. زنان باردار، آهن را از منابع دیگر دریافت می‌کنند. یکی از این منابع، بادام هندی است.

۸. مواد معدنی کافی دریافت می‌کنید

مواد معدنی برای انجام تمام فعالیت‌های سلول و ماهیچه مورد نیاز هستند و باعث بهبود عملکرد اعضاء بدن می‌شوند. اگر زنان باردار، کمبود مواد معدنی داشته باشند، ممکن است به مشکلات سلامتی دچار شوند. بادام زمینی بخورید که یکی از میوه‌های خشک دارای مواد معدنی و مناسب برای مادر و جنین در دوران بارداری است. برای مثال، می توانید پنج بار در هفته، با هر وعده غذایی، ۲ قاشق غذاخوری بادام زمینی بخورید.

۹. در تقویت و سلامت استخوان نقش دارند

یکی از میوه های خشک، بادام است که برای استخوان مفید است. بادام حاوی کلسیم است. یکی از فواید کلسیم، تقویت و تغذیه استخوان‌هاست و این در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. اگر مادر استخوان‌های سالم و وضعیت استخوانی مناسبی داشته باشد، بر جنین هم اثر گذاشته و باعث سلامت استخوانی او نیز می‌شود.

۱۰. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

زنان باردار می‌توانند با مصرف میوه های خشک، سیستم ایمنی خود را تقویت کنند. یکی از این میوه‌های خشک بادام است. بادام دارای ویتامین C است که بر تقویت سیستم ایمنی اثر می‌گذارد. اگر سیستم ایمنی مادر در دوران بارداری سالم بماند، مادر از بسیاری از بیماری‌ها در امان خواهد بود. این مسئله تاثیر زیادی بر سلامتی جنین نیز دارد.

فواید دیگر مصرف آجیل و میوه های خشک در دوران بارداری :

۱. حرکت فعال کودک- اگر در دوران بارداری چای زعفران بخورید، می‌توانید حرکت جنین خود را حس کنید. به هر حال نباید زیاد بخورید.

۲. دانه سویا نیز برای رشد جنین مفید است زیرا حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است. مواد مغذی موجود در دانه‌ سویا، برای حفظ عملکرد چشم، رشد استخوانی جنین و جلوگیری از سقط جنین فایده دارد.

۳. نوشیدن شیر بادام به طرز قابل توجهی باعث رشد مغز می‌شود. بنابراین، مصرف منظم شیر بادام توصیه می‌شود.

۴. به علاوه، شیر بادام حاوی اسید فولیک نیز هست که زنان باردار را تغذیه کرده و به رشد طبیعی جنین کمک می‌کند.

۵. یکی از فواید میوه‌های خشک این است که مواد معدنی مهم مانند فسفر، پتاسیم، روی، سلنیوم و مس در مقادیر زیاد دارند که برای رشد جنین مهم هستند.

پس برای سلامت و رشد جنین خود، در دوران بارداری، میوه خشک مصرف کنید.


دیگر نوشته ها

1 of 507

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر