6 عامل موثر بر طول عمر چمن مصنوعی

چمن مصنوعی به دلیل نگهداری کم به انتخابی محبوب در میان افراد تبدیل شده است. اما سوال بسیاری از مردم این است که چمن مصنوعی چقدر دوام خواهد داشت. طول عمر این محصول به عوامل مختلفی از جمله نوع چمن، میزان استفاده و شرایط آب و هوا بستگی دارد. در این مقاله، ما به شش عامل کلیدی که بر مدت زمان ماندگاری چمن شما تأثیر می‌گذارد، اشاره کرده ایم.

۱.       کیفیت الیاف

از آنجایی که چمن مصنوعی برای مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، باید بسته به نوع محیط، الیاف مورد نظر انتخاب شود. فیبرهای استفاده شده در چمن مصنوعی با نام هایی همچون نایلون و پلی اتیلن در بازار موجود می باشد که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

·         الیاف نایلون

فیبر نایلون در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت بالاتری دارد که این امر باعث می شود، محصول شما طول عمر بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، مقاومت و استحکام بالا به تیغه‌ها اجازه می‌دهد که راحت‌تر به حالت عمودی برگردند. همه این عوامل موجب شده الیاف نایلون هزینه بیشتری داشته باشد.

·         الیاف پلی اتیلن

از پلی اتیلن برای ساختن الیاف اصلی چمن مصنوعی (Grass Blade) استفاده می شود. پلی اتیلن اولیه به صورت گرانول های خام می باشند که پس از ذوب شدن و مخلوط شدن با رنگ و مواد دیگر جهت مقاومت در برابر اشعه فرابنفش خورشید آماده استفاده در چمن مصنوعی می گردد.

این نوع الیاف دوام کمتری نسبت به نایلون داشته و هزینه های کمتری را در بر می گیرد، از این رو، هزینه اولیه نصب کم می شود. علاوه بر این، نایلون نسبت به پلی اتیلن رسانای گرمایی کمتری دارد، به همین دلیل زمین هایی که با استفاده از این نوع الیاف پوشیده شده اند گرما و حرارت کمتری دارند.

۲.       استفاده از پرکننده مناسب

پر کردن چمن مصنوعی به مقاومت و استحکام آن در برابر سایش و پارگی کمک می کند. علاوه بر این استفاده از پر کننده ها باعث می شود تا چمن به مرور زمان حالت ایستایی خود را از دست ندهد. نوع مواد پرکننده مورد استفاده در این محصول می تواند تاثیر بسزایی در طول عمر آن داشته باشد.

برخی از رایج ترین پرکننده های مورد استفاده در چمن مصنوعی شامل لاستیک، ماسه و شن است که هر یک از این مواد مزایا و معایب خاص خود را دارند. به عنوان مثال، استفاده از شن به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است؛ زیرا ارزان بوده و زهکشی خوبی را فراهم می کند، اما می تواند به اندازه لاستیک بادوام نباشد.

در نهایت، نوع پرکننده در چمن مصنوعی باید بر اساس میزان استفاده از چمن باشد. به عنوان مثال، اگر این محصول به طور مکرر برای فعالیت هایی مانند فوتبال استفاده شود، نیاز به یک پرکننده بادوام تر مانند لاستیک است. اما اگر محیط شما با چمن مصنوعی تزئینی طراحی شده باشد، بهتر است از پرکننده های ارزان تر و با دوام کمتر استفاده کنید.

نگهداری از چمن مصنوعی

۳.       نگهداری از چمن مصنوعی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای طول عمر چمن خود انجام دهید، نگهداری اصولی از آن است. شما باید الیاف های چمن مصنوعی خود را با استفاده از یک برس یا تمیز کنید تا هرگونه کثیفی و زباله از بین رود. علاوه بر تمیزی، این کار به صاف نگه داشتن الیاف های چمن کمک می کند و اجازه می دهد آب به درستی تخلیه شود.

رپورتاژ

نادیده گرفتن هرگونه تعمیر و نگهداری می تواند منجر به تجمع باکتری ها شود که باعث ایجاد کپک در شرایط مرطوب و همچنین سایش و پارگی می شود. با بکارگیری موارد گفته شده می توانید طول عمر چمن مصنوعی خود را افزایش دهید و تا سالیان سال از محیط خود لذت ببرید.

۴.       حجم چمن و نوع استفاده

چمن مصنوعی یک سطح محبوب برای زمین های ورزشی، زمین های بازی و مناطق مسکونی می باشد که بسته به میزان تردد و نوع استفاده از آن طول عمر چمن مصنوعی شما تحت تأثیر قرار می گیرد. از این رو، اگر چمن شما در طی روز بیش از حد تردد داشته باشد، طول عمر کمتری خواهد داشت.

به عنوان مثال، اگر یک زمین فوتبال دارید که بازیکنان در آن هر روز، ساعت های طولانی با سرعت می دوند، چمن مصنوعی باید زودتر از زمانی که از همان زمین فقط برای تمرین فوتبال یک بار در هفته استفاده می شود، تعویض شود. به همین ترتیب، اگر فرزندان شما به طور روزانه روی چمن مصنوعی بازی می کنند، پاهای آنها فشار زیادی به چمن وارد می کند که می تواند طول عمر آن را کاهش دهد. اما نکته قابل توجه در این است که اگر این محصول را از مراکز معتبر مانند مجموعه خانه چمن تهیه و به صورت مرتب تمیز کنید؛ این محصول کارکرد بیشتری برای شما دارد.

۵.       شرایط آب و هوایی

یکی دیگر از عواملی که باعث طول عمر چمن مصنوعی شما می شود، شرایط آب و هوایی منطقه است. اگر چمن شما در منطقه ای قرار دارد که دائماً در معرض نور مستقیم خورشید باشد، اشعه ماوراء بنفش می تواند الیاف چمن را خراب و باعث شکننده شدن و در نهایت پاره شدن آن شود و اگر در معرض رطوبت زیاد باشد، چمن می تواند شروع به کپک زدن و پوسیدگی کند.

نصب و زهکشی صحیح

۶.       نصب و زهکشی صحیح

همانطور که در بالا اشاره کردیم، کیفیت چمن می تواند طول عمر چمن مصنوعی شما را در برابر شرایط مختلف افزایش دهد. اما اگر نصب و زهکشی درستی انجام نشود، این محصول به مرور زمان از بین می رود. از این رو، اگر روی سطح نامناسب نصب شود، در اثر استفاده زیاد آسیب پذیرتر خواهد شد.

همچنین، اگر سیستم زهکشی مناسبی وجود نداشته باشد، آب می تواند در زیر چمن جمع شود و خشک شدن چمن را دشوار کند که این امر باعث می شود چمن سنگین و در نهایت منجر به خرابی زودرس شود. هنگام نصب چمن مصنوعی خود، مطمئن شوید که نصاب این موارد را در نظر گرفته است.

اگر علاقه مند هستید اطلاعات بیشتری در رابطه با زهکشی بدانید مقاله چمن مصنوعی چگونه آب را تخلیه می کند را مطالعه نمایید.

عمر چمن مصنوعی

چمن مصنوعی چند سال دوام خواهد داشت؟

اکثر تولید کنندگان محصولات خود را بین 8 تا 10 سال گارانتی می کنند. اما اگر به درستی از آن مراقبت شود و روی یک پایه خوب با زهکشی کافی نصب شود، چمن مصنوعی شما تا 15 سال دوام آورده و حتی اگر استفاده از آن کم باشد، طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

خرید چمن مصنوعی

همانطور که اشاره کردیم، خرید چمن مصنوعی باکیفیت می تواند باعث طول عمر چمن شما شود. از آنجایی که چمن مصنوعی در انواع مختلفی تولید می شود و هر یک کاربردی متفاوت دارد، برای خرید چمن مصنوعی باید اطلاعاتی از قبیل برند، اندازه الیاف، جنس، نوع نخ، کیفیت و… را بدانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید این محصول مقاله راهنمای خرید چمن مصنوعی در 9 گام را مطالعه فرمایید.

 

نوشته‌های مرتبط