۵ زبان عشق: شما به کدام زبان عشق حرف می زنید؟

زمانی که این مقاله زبان عشق را مینوشتم به یاد یک لطیفه‌ی رایج این روزها در تمام شبکه‌های مجازی افتادم. احتمالا آن را شنیده‌اید که روزی مردی یک چراغ جادو پیدا می‌کند. غول چراغ به او می‌گوید که آماده است تا یک آرزوی مرد را برآورده کند. مرد اندکی می‌اندیشد و می‌گوید سال‌هاست که آرزوی سفر به هاوایی را دارم ولی هرگز میسر نشده است. چون از هواپیما و کشتی می‌ترسم و آرزویم این است یک جاده‌ای باشد که بتوانم تا هاوایی رانندگی کنم. غول چراغ کمی فکر می‌کند و بعد می‌گوید: مرد حسابی می‌دانی کشیدن این اتوبان عریض و طویل از این‌جا تا هاوایی چقدر زمان‌‌بر، هزینه‌بر و پردردسر است؟ یک آرزوی دیگر بکن!

مرد دوباره می‌گوید: باشد آرزوی دیگر من این است که می‌خواهم رازهای داشتن یک رابطه‌‌ی خوب با زنان را بدانم!

غول کمی سرش را می‌خاراند و می‌گوید: می‌خواهی اتوبانت به هاوایی دو لاینه باشد یا چهار لاینه؟!!

این مطلب گرچه یک شوخی جالب در مورد مشکلات برقراری یک رابطه‌ی موفق میان زنان و مردان است اما می‌تواند اهمیت دانستن رازهای عشق‌ورزی میان آنان را به خوبی نشان دهد. چه زن باشیم و چه مرد، همواره دلمان می‌خواهد ارتباط درست و خوبی با جنس مخالفی که شریک احساسی و عشقی ما شده است برقرار کنیم.

اکنون این مقاله، چراغ جادوی شماست که اگر قصد رفتن به هاوایی را ندارید می‌تواند برای برقراری روابط بهتر با جنس مخالف به شما کمک کند.

پنج زبان عشق

شاید تا به حال اسم دکتر گری چاپمن را شنیده باشید. وی یک روانشناس و درواقع مشاور خانواده است که کتابی جذاب و خواندنی به اسم “۵ زبان عشق” را نوشته است. چاپمن در کتابش به وجود یک “گنجینه‌ی عشق” در وجود هر فردی اشاره می‌کند و عقیده دارد زمانی که برخی همسران با هم بدرفتاری و کج‌خلقی می‌کنند به دلیل خالی بودن این گنجینه‌ی عشقی در وجودشان است که چه بسا اگر این گنجینه پر از عشق شود بسیاری از مشکلات زوج‌ها از بین می‌رود.

چاپمن از ۵ زبان عشق اولیه سخن می‌گوید. این زبان‌ها عبارت‌اند از: (۱) تماس و محبت فیزیکی، (۲) کلام تاییدآمیز، (۳) خدمت‌کردن به یکدیگر، (۴) وقت‌گذاشتن برای همدیگر، (۵) دریافت هدیه که در پاراگراف های بعدی شرح مفصلی درباره آن میخوانیم.

همه‌ی ما نیاز داریم که در روابط‌مان تمام این ۵ مورد را داشته باشیم اما با توجه به نوع احساس‌مان بعضی‌ از این موارد برایمان مهم‌تر و قوی‌تر است.

نکته‌ی تعجب‌برانگیز اینجا است که ما معمولا یک شریک عشقی که زبان عشقی مشابه ما را داشته باشد انتخاب نمی‌کنیم و این به مشکلات بسیاری در روابط‌مان منجر می‌شود. همیشه فکر می‌کنیم که در حال ابراز عشق به طرف مقابل‌مان هستیم در حالی که ما فقط داریم زبان عشق خودمان را بیان می‌کنیم که ممکن است با زبان عشق طرف مقابل فرق داشته باشد.

مطلب مرتبط: ۵۰ روش ابراز عشق به دختر مورد علاقه تان که بداند عاشق‌اش هستید

مثلا زبان عشقی “بنیامین” وقت گذاشتن برای همسرش(زبان چهارم) است اما زبان عشق سارا(همسر او) دریافت هدیه است و وقتی هدایایی را از شوهرش دریافت نمی‌کند احساس پوچی در عشق و نداشتن یک عشق واقعی به او دست می‌دهد. البته هدیه دادن لزوما به معنی یک هدیه‌ی مادی بسیار گران‌قیمت نیست. خانم جوانی را می‌شناسم که می‌گوید نامزدش در محل کار با کمبود زمان و گرفتاری‌های متعدد شغلی دست به گریبان است اما گاهی روزها سر ظهر، غذایش را نمی‌خورد و به جای آن زمان نهار خود را صرف خرید یک هدیه‌ی خیلی کوچک برای نامزدش می‌کند. این خانم جوان می‌گوید این رفتار نامزدم احساس بسیار خاص و خوشایندی از عشق به من می‌دهد.

برای عشق، از کوه‌ها بالا می‌رویم، از دریاها عبور می‌کنیم، شن‌های بیابان را درمی‌نوردیم، و مصائب ناگفته ای را متحمل می‌شویم. بدون عشق، صعود به کوه‌ها ، عبور از دریاها، و درنوردیدنِ بیابان‌ها غیرممکن می‌شود. گری چاپمن

کمک به فهم و درک زبان عشق یک زوج راهی طولانی را می‌طلبد تا رابطه‌ای شادتر و عاشقانه‌تر بسازند. در اغلب مواقع بعد از این که افراد در این راه شناسایی زبان عشق یکدیگر قدم می‌گذارند حیرت می‌کنند از این که زبان عشق اصلی و اولیه‌ی شریک عشقی‌شان چه بوده است.

در بسیاری موارد ما اسیر کلیشه‌های رایج در فرهنگ عشق‌ورزی می‌شویم که گاهی درست و گاهی غلط است. یک کلیشه‌ی رایجی در این زمینه وجود دارد که می‌گوید زبان عشق مردان محبت فیزیکی و صمیمیت جنسی است. اما این کلیشه همه جا و همیشه هم درست نیست. گاهی اوقات زنان به اشتباه تصمیم می‌گیرند محبت فیزیکی و تماس جسمی خود را به عنوان اصل اولیه در زبان عشق‌شان به همسر خود نشان دهند در حالی که ممکن است این فقط تصور زنانه باشد و شوهرشان زبان دوم عشق یعنی کلام تحسین‌برانگیز و محبت‌آمیز را ترجیح دهد.

برعکس این قضیه نیز صادق است و در بسیاری موارد مردان تشخیص نمی‌دهند که شریک عاطفی‌شان کدام زبان عشق را دارد؟ آیا زبان پنجم یعنی دریافت هدیه برای همه‌ی زنان به عنوان زبان اصلی و اولیه محسوب می‌شود یا اینکه کلام تحسین‌آمیز و تاییدی را بر هر هدیه‌ای ترجیح می‌دهند؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دست همسرتان را بگیرید و با هم قدم بزنید؟ می‌دانید این رفتار ممکن است چه نوع احساسی را در او ایجاد کند؟ یا تا به حال وقتی پس از انجام کارهای خانه از جانب شوهرتان تشویق شده‌اید و به شما گفته‌اند که بسیار حرفه‌ای و باسلیقه هستید احساس دوست‌داشتنی‌تر بودن رابطه را تجربه کرده‌اید؟ نظرتان درباره‌ی خرید یک شاخه گل پشت چراغ قرمز یا به خاطر سپردن یک تاریخ خاص و عاشقانه در رابطه‌تان چیست؟

زبان عشق

رپورتاژ

مطلب مرتبط؛ ۹ تفاوت عشق و دوست داشتن

شاید امروز همان روزی است که باید زبان عشق شریک احساسی و عشقی خود را کشف کنید. همکاری دارم که می‌گوید بعضی دست‌خط‌ها نیاز به یک رمزگشای سازمان سیا دارند! نترسید، این دست‌خط رمزگشایی عجیب و غریبی نمی‌خواهد. فقط یک کمی احساس عشق و نیاز و یک سر سوزن توجه و زمان کافی است. البته راه آسان‌تری هم هست که شاید خیلی مرسوم نباشد اما معمولا سریعا به نتیجه می‌رسد، این که جسارت به خرج دهید و از همسر یا نامزدتان بپرسید: کدام یکی از این زبان‌های عشقی برای تو اولویت دارد. شک نکنید که کشف این زبان راهی طولانی را می‌طلبد اما در پایان این راه یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی زیبا انتظار شما را می‌کشد.

’نمی‌توانید کسی را مجبور کنید عبارات عشقی‌تان را بپذیرد. تنها می‌توانید آن‌ها را عرضه کنید. اگر مورد قبول واقع نشد، باید به تصمیم طرف مقابل احترام بگذارید.‘ گری چاپمن

زبان عشق شما کدام است؟

۱. کلام تاییدآمیز

استفاده از کلمات عاشقانه راه مطمئنی برای راه‌یابی به قلب یک فرد است. آیا به سادگی با عبارات تشویقی به حرکت درمی‌آیید.؟ تفاوت عظیمی بین غُرزدن و عبارات حمایتی وجود دارد. فردی که از این زبان عشق استفاده می‌کند نیازمند شنیدن این‌گونه عبارات از شریک زندگی‌اش است. شما با کلمات محبت‌آمیز موفق می‌شوید. در همین‌راستا، شما از این زبان برای عشق‌ورزیدن به دیگران و نشان دادن حمایت استفاده می‌کنید. به زبان ساده، ’تو یک همسر/شوهر عالی هستی. واقعا قدردان‌ات هستم. بابت همه‌ی کارهایی که انجام می‌دهی از تو ممنونم.‘ در دنیای فن‌آوری امروز متن کوتاهی از لغات عاشقانه به هدف می‌نشیند. یک یادداشت که بر صندلی ماشین چسبانده‌اید تأثیر زیادی بر همسرتان خواهد داشت. کلمات به‌طرز زیبایی برای ارتقاء احساسات عاشقانه به‌کار گرفته شده‌اند از این‌رو، فردی که از این زبان عشق استفاده می‌کند با شنیدن کلمات منفی آسیب می‌بیند. به‌یاد داشته باشید که زبان هیچ استخوانی ندارد، ولی آن‌قدر قدرت دارد که یک قلب را بشکند.

مطلب مرتبط: ۱۱ نشانه عشق دروغین را بشناسید

۲. خدمت‌کردن به یکدیگر

انجام کاری بدون این‌که از شما خواسته شده‌باشد یا انتظار آن را داشته‌باشند، می‌تواند برای فردی با این زبان عشق جادو کند. آیا برای همسرتان کارهایی انجام می‌دهید بدون این‌که دلیلی برای‌اش داشته‌باشید جز این که حس خوبی دارد؟ آیا از او انتظار دارید شما را در پس این‌کار ببیند؟ این زبان عبارتی است از عشق بدون استفاده از کلمات یا توضیحات. اگر لذت می‌برید که همسرتان زباله‌ها را بیرون می‌برد، باک ماشین‌تان را پر می‌کند، جاروبرقی می‌کشد، چیزهایی را که خودتان نمی‌توانید تعمیر کنید درست می‌کند، با مراقبت از کودکان به شما این امکان را می‌دهد که به تنهایی یک حمام کف طولانی مدت داشته‌باشید، یا وقتی دیر می‌رسید شام می پزد، این‌ها زبان عشق شما هستند.

۳. وقت‌گذاشتن برای همدیگر

زمان خوشی را در کنار هم سپری کردن به این معنی‌است که توجهی کامل را به او عرضه بدارید. با هم تلویزیون نگاه کردن در رختخواب، مطالعه‌ی کتاب در کنار هم، قدم زدن در پارک، تا یک دسر مشترک همه‌ی این ها زبان عشق را تشکیل می‌دهند. اصل موضوع این است که با بودن درکنار یک‌دیگر خاطرات خوشی خلق کنید. می‌تواند به‌اندازه‌ی نگاه کردن مشترک به قرص ماه کامل عاشقانه باشد. اگر بیش از هر چیزِ دیگری دوست دارید زمان‌تان را با عشق‌تان سپری کنید پس زبان عشق شما این زبان است. ما یک نسلِ پرمشغله و گرفتار هستیم. اجازه ندهید برنامه‌های گیج‌کننده‌ی کاری، فرزندان، یا تعهدات در زمانی که با معشوق‌تان سپری می‌کنید خللی ایجاد کنند.

مطلب مرتبط: ۵۰ حقیقت شگفت‌انگیز در مورد عشق و عاشقی

۴. تماس و محبت فیزیکی

این نوع از تماس به معنای روابط جنسی نیست. زبان تماس بدنی در مورد نوازش کردن و عشق‌ورزیدنی غیر جنسی باشد. اگر عاشق این هستید که  وقتی همسرتان از کنارتان می‌گذرد شانه‌های‌تان را بمالد، ‌یا در جمع دست‌تان را در دست بگیرد، پس به احتمال زیاد زبان عشق شما این زبان است. محکم در آغوش کشیدنِ صبح‌گاهی با بوسه‌ای بر لب حس شروعی تازه برای روزتان به ارمغان می‌آورد. این کار به اندازه‌ی بوسه‌ای بر گونه ظریف و زیرکانه‌است. ما موجوداتی فیزیکی هستیم. فردی با این زبان عشق که برای مدتی طولانی نادیده‌گرفته‌شده‌است در رابطه‌اش بسیار ناخرسند خواهد بود. همان‌گونه که کودکان نیاز دارند در آغوش کشیده شوند، بزرگ‌ترها نیز در روابط‌شان به این مورد نیاز دارند. زمانی را تدارک ببینید تا روزانه عشق‌تان را از طریق ژست‌های فیزیکی نشان دهید.

می‌توانید چندین نوع از این زبان‌های عشق را داشته‌باشید. یکی از این زبان‌ها قوی‌تر خواهد بود، و بر سایرین غلبه خواهد کرد. زمانی‌که زبان اصلیِ عشق‌تان، و زبان عشقِ معشوق‌تان، را بدانید، می‌توانید او را بهتر درک کنید. همه‌ی ما به شیوه‌های مختلفی رابطه برقرار می‌کنیم، ولی داشتنِ یک واکنش هم‌دلانه‌ی ژرف در مورد نحوه‌ی عشق ورزیدن‌مان و نیازمان به عشق، یک مکملِ سودمند در هر رابطه‌ای است. در خاتمه این‌که عشق، تنها یک اسم نیست، یک فعل نیز است.

زبان عشق

۵. دریافت هدیه

این زبان عشق با مادی‌گرایی یا مالکیت هیچ ارتباطی ندارد. این امر در مورد سپاسگزاری و قدردانی است. اگر این زبان عشق را دارید و همسرتان فراموش می‌کند برای‌تان یک کارت تبریک تولد بیاورد، عمیقا آسیب خواهیددید. دریافت هدایا با حرکتی که در پسِ این عمل است در ارتباط است. هدایا نمودهای عشق و قدردانی هستند. به خانه آوردنِ چیزهای کوچکی مثل شیرینیِ مورد علاقه‌ی همسرتان می‌تواند حس صبح کریسمس را برای‌اش تداعی کند. در این زبانِ عشق حرکات کوچک اثرات زیادی دارند. مجبور نیستید برای این که قلب کسی را تسخیر کنید هدیه بخرید. اصل موضوع این است که این هدیه برخاسته از تشکر و قدردانی‌تان باشد.

نوشته‌های مرتبط