14 علامت که گردش خون ضعیف را هشدار می‌دهند

از روزی که به دنیا آمده‌اید، بدن‌تان دائما مشغول کار است که در بزرگسالی بتواند بیش از 5 لیتر خون را در تمامِ نقاط بدن‌تان به گردش درآورد. سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌های‌تان مانند بزرگراه‌هایی هستند که مرتبا خون در آن‌ها در حرکت است. این جریان باعث می‌شود اندام‌های‌تان به خوبی کار کنند، هورمون‌ها و مواد مغذی به همه نقاط بدن‌تان برسد، پی‌اچ بدن‌تان تنظیم شود، و همه‌ی فرایندهای ضروری بدن‌تان به درست انجام شود. آن‌ها نیز مانند بزرگراه‌ها نیازمند نگهداری و مراقبت هستند تا بتوانند به خوبی از عهده‌ی این کارها برآیند. بنابراین گردش خون مناسب در بدن موضوع بسیار مهمی است که همه باید بدان توجه کنند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا علایم گردش خون ضعیف را بشناسید.

گردش خون ضعیف چیست

کسی که دارای گردش خون ضعیف است، به اندازه‌ی کافی خون به نقاط خاص بدن‌اش نمی‌رسد. رسوب‌های خونی و برخی عوامل دیگر باعث می‌شوند سرعت گردش خون پایین بیاید و انتقال خون به پاها، بازوها، قلب و دیگر اعضای مهم بدن دچار اختلال شود.

عادات خاص زندگی، بیماری‌های خاص، و رفتارهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند یک فرد را در معرض چنین مشکلی قرار دهند. سیگار کشیدن، بارداری، اختلالات غذایی، و افزایش وزن چند مورد از موارد متعددی هستند که باعث می‌شوند یک فرد دچار چنین آسیبی شود.

گردش خونِ نامناسب می‌تواند آدم‌ها را در سنین مختلف تحت تاثیر قرار دهد و اگر درمان نشود می‌تواند آسیب جدی به مغز، قلب، کبد، کلیه و دست‌ها و پاها وارد کند. این عارضه بیش‌تر در میان آدم‌های مسن رایج است ولی در هر سنی که هستید باید آن را جدی بگیرید.

علائم گردش خون ضعیف

گردش خون نامناسب به دلیل ماهیت آرام و ساکت‌اش بسیار خطرناک است. این بیماری در مراحل ابتدایی‌اش به راحتی نادیده گرفته می‌شود و تنها زمانی متوجه‌ی آن می‌شوید که وضعیت خیلی بدتر شده باشد. علائم زیر، نشانه‌های رایجی از فرایند ضعیف شدن گردش خون هستند.

 1. زخم‌های پا

این‌گونه زخم‌ها نقاط ملتهب و دردناکی روی پوست هستند که مانند جوش به راحتی از بین نمی‌روند. افرادی که گردش خون نامناسبی دارند شاید به تدریج متوجه‌ی ایجاد چنین زخم‌هایی روی پاها و ساق پاهای‌شان شوند. حتما به لکه‌ها و نقاط قرمزرنگ و خشک و با اندازه‌های مختلف روی پوست پاهای‌تان توجه کنید.

 1. ورم

اگر گردش خون ضعیف در عملکرد کلیه‌ها اختلال ایجاد کند، می تواند منجر به تورم غیرطبیعی شود. به دلیل کندیِ جریان خون ممکن است دست‌ها یا پاهای‌تان دچار تجمع مایعات شوند و به تدریج متورم ‌شوند و باد ‌کنند. دلیل این اتفاق آن است که دستگاه گردش خون تلاش می‌کند فشار را کاهش دهد،‌ در نتیجه باعث ایجاد مایعاتی به نام اِدِم می‌شوند.

 1. تغییر رنگ پوست

وقتی میزان کافی از اکسیژن درون رگ‌ها در جریان نباشد، به تدریج متوجه‌ی تغییر رنگِ پوست‌تان می‌شوید، که به آن سیانوز نیز می‌گویند. انگشتان دست‌ها و پاهای‌تان اندکی کبود می‌شوند و نقاط دیگرِ بدن‌تان نیز ممکن است کمی آبی‌رنگ به نظر بیایند.

 1. رگ‌های واریسی

اگر دریچه‌هایی که در رگ‌ها، خون را به سمت بالا می‌فرستند، ضعیف شوند، باعث ایجاد فشار و لخته‌ّهای خونی در آن رگ‌ها ‌می‌شوند. این مسئله باعث می‌شود رگ‌هایی که در زیر سطح پوست قرار دارند، پیچ بخورند و متورم شوند. در این صورت شاید پس از مدت طولانی نشستن، احساس درد کنید یا هرزگاهی در طول روز دچار خارش شوید. این‌گونه رگ‌ها اغلب در پشت پا و قوزک پا دیده می‌شوند.

 1. ریزش مو و سستی ناخن‌ها

یکی از بارزترین علائمی که نشان می‌دهد مواد غذایی به اندازه‌ی کافی در بدن‌تان جریان پیدا نمی‌کند، خشکی و سستی در مو و ناخن‌های‌تان است. ممکن است موها‌ی‌تان به تدریج خشک و نازک، و به صورت موضعی دچار ریزش شوند. پوست‌تان نیز ممکن است خشک و حساس شود، و همین‌طور ناخن‌های‌تان سست و به راحتی جدا شوند. در حقیقت، ناخن‌های دست‌ می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد سلامتی‌تان بگویند.

 1. مشکلات گوارشی
رپورتاژ

اگر خون کم‌تری به نقاط مختلف بدن‌تان برسد، فرایندهای بدنی‌تان نیز به همان میزان کندتر می‌شوند. اگر فرایند گوارش نیز کند شود، منجر به یبوست خواهد شد. در ین صورت روده به سختی و آرام‌تر حرکت می‌کند.

 1. ضعف در دستگاه ایمنی

توانایی بدن‌تان در شناسایی و مبارزه با عوامل بیماری‌زا و سالم نگه داشتن‌تان نیز می‌تواند تحت تاثیر کندیِ جریان خون قرار ‌گیرد. ممکن است به دلیل ضعف پادتن‌ها به راحتی دچار بیماری‌های مختلف شوید. هم‌چنین زخم‌ها و جراحات بدن‌تان بسیار کندتر از معمول بهبود می‌یابند.

 1. سردیِ دست‌ها و پاها

وقتی جریان خون‌تان سرعت مطلوبی داشته باشد، دمای بدن‌تان به اندازه‌ای خواهد بود که احساس راحتی و سلامتی می‌کنید. اگر گردش خونتان نامناسب باشد، فرایند تنظیم دمای بدن‌تان دچار اختلال می‌شود. در نتیجه معمولا در نواحی که مانند دست‌ها و پاها، انتهای رگ‌های عصبی در آن‌جا قرار دارند، احساس سرما می‌کنید.

 1. خستگی مفرط

وقتی جریان خون کند شود، میزان سوخت‌رسانی به ماهیچه‌های‌تان کاهش می‌یابد. وقتی میزان اکسیژن و مواد مغذی و سوخت‌رسانی به ماهیچه‌ها کم می‌شود، هم‌زمان با این‌که بدن‌تان در حال تقلا کردن با کاهش سرعت جریان خون است، به سرعت دچار خستگی می‌شود. این علائم با تنگی نفس، درد ماهیچه‌ها، و کاهش استقامت و تحمل در طول فعالیت‌های روزانه‌تان همراه است.

 1. اختلال در نعوظ

مردان با گردش خون ضعیف ممکن است دچار کمبود خون‌رسانی در اندام تناسلی‌شان شوند؛ و ممکن است به تدریج روابط جنسی‌شان دچار مشکل شود و حتی در نهایت کاملا متوقف گردد.

 1. آنژین

این علامت با احساس فشار در قفسه‌ی سینه همراه است. وقتی خون کم‌تری وارد قلب شود، احساس فشار شدیدی در نواحیِ اطراف آن به وجود می‌آید. احساس سنگینی در قفسه‌ی سینه دائمی نیست و هرزگاهی اتفاق می‌افتد، که می‌تواند یکی از علائم گردش خون نامناسب باشد.

 1. بی‌اشتهایی

یکی از وظایف کبد این است پیام‌ّهای گرسنگی را به مغز مخابره می‌کند، البته در شرایطی که جریان خون کافی به آن برسد. اگر دچار ضعف گردش خون شده باشید، ‌به تدریج میل‌تان به غذا کم می‌شود و همین‌طور میزان غذای‌تان نیز کاهش می‌یابد و به سرعت سیر می‌شوید. این شرایط می‌تواند منجر به کاهش وزن گردد – که خود از علائم شایع دیگری برای گردش خون نامناسب است.

 1. ضعفِ عملکرد شناختی

مغز برای عملکردِ مناسب، نیاز شدیدی به جریان خون دارد. اگر دچار کندی جریان خون باشید، ممکن است تمرکزتان را از دست بدهید و در طول روز هوشیاری‌تان کم‌تر شود. گردش خون نامناسب ممکن است بر توانایی حافظه‌ی کوتاه و بلند مدت‌تان نیز تاثیر بگذارد.

 1. احساس کرختی

تقریبا همه‌ی آدم‌ها وقتی مدت طولانی پاها‌ی‌شان را حرکت ندهند، احساس کرختی را در آن‌ها تجربه می‌کنند. اگر جریان خون‌تان کند باشد، احتمالا دفعات این کرختی‌ها بیش‌تر می‌شود، و آن‌ها را در اندام‌هایی تجربه خواهید کرد که به طور معمول این اتفاق برای‌شان نمی‌افتد. معمولا احساس کرختی بیش‌تر از چند دقیقه طول نمی‌کشد.

همان‌طور که مشاهده کردید، گردش خون نامناسب می‌تواند به صورت قابل‌ملاحظه‌ای بر کل بدن‌تان تاثیر بگذارد. با این‌که درمان این علائم می‌تواند از مشکلات‌تان بکاهد، ولی بهترین این است که عامل اصلی این مشکلات را درمان کنید و به دنبال راهی برای بهبود گردش خون‌تان باشید.

نوشته‌های مرتبط