16 نکته درباره پیشگیری و درمان اثر گاز اشک آور و اسپری فلفل

اولین چیزی که باید درباره‌ی تماس با گاز اشک آور و اسپری فلفل به یاد داشته باشید آن است که این بدترین اتفاقی نیست که می‌تواند برای شما رخ بدهد. ترس و وحشت از آن‌ها بسیار شدید است، اما در واقعیت، اگر مراقب و هوشیار باشید، با کمترین مشکلی از مواجهه با آن جان به در خواهید برد. اطلاعاتی که در ادامه می‌آید نتیجه‌ی گفتگوهایی با کارشناسان این حوزه و برگرفته از تجارب پیشین است.

۱۶ نکته درباره پیشگیری و درمان اثر گاز اشک آور و اسپری فلفل

۱. چگونه استفاده می‌شوند:‌

گاز اشک آور و اسپری فلفل را می‌توان از یک (دستگاه) پخش کننده‌ی دستی کوچک یا مخازنی به اندازه‌ی کپسول‌های آتش‌نشانی بزرگ پخش کرد. اسپری فلفل نیز در مرمی‌های پلاستیکی قرار دارند که به سینه‌ی فرد شلیک می‌شوند تا نفس او را بگیرند، و بعد او از فلفل بیرون پاشیده شده از مرمی منفجره عمیقا استنشاق خواهد کرد. گاز اشک‌آور معمولا درون قوطی‌هایی استفاده می‌شوند که به درون جمعیت، و گاهی مستقیما به خود فرد شلیک می‌شوند. مهم است که بدانید نباید بدون دستکش این قوطی‌های گاز اشک‌آور را از زمین بردارید چون فوق‌العاده داغ هستند. آگاه باشید مدت زمانی که طول می‌کشد تا قوطی را به نقطه‌ی دیگری پرتاب کنید شما را در معرض تماس شدید با این ماده قرار می‌دهد.

۲. چه تاثیری بر آدم‌ها می‌گذارند:‌

هر دوی گاز اشک آور و اسپری فلفل تحریک کننده‌ی پوست هستند، که باعث درد سوزناک و آب ریزش بیش از حد و خشک شدن چشم‌ها، بینی، دهان و مجرای تنفسی می‌شوند. اسپری فلفل به خاطر ویژگی‌های دردزایی فوری‌اش، در بین مقامات به عنوان عامل کنترل محبوبیت بیشتری دارد. زدودن آن از روی پوست سخت‌تر است و توانایی آن را دارد که باعث سوختگی‌های درجه یک شود.

اگر در معرض گاز اشک آور و اسپری فلفل قرار گرفته باشید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

* درد و سوزش در چشم‌ها، بینی، دهان و پوست

* اشک ریزی بیش از حد که باعث تیره شدن دید می‌شود

* آب ریزش بینی

* افزایش ترشح بزاق

* سرفه و مشکلات تنفسی

* منگی، گیجی، و گاهی هراس

* خشم شدید ناشی از تماس با اسپری فلفل واکنشی رایج است.

خبر خوش آن که اثرات فوق موقتی هستند.

ناراحتی حاصل از گاز اشک‌‌ آور معمولا بعد از ۵-۳۰ دقیقه از بین می‌رود، در حالی که فروکش کردن ناراحتی حاصل از اسپری فلفل ممکن است از ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد. اثرات هر دوی آن‌ها با درمان خیلی زود فروکش می‌کند. چون اسپری فلفل به انتهای عصب‌ها نفوذ می‌کند، اثرات آن بعد از برداشتنش از روی پوست ممکن است ساعت‌ها طول بکشد.

خشکی چشم: ۳۵ درمان خانگی خشکی چشم که ساده و طبیعی است

۳. از باورهای غلط درمانی نادرست و خطرناک اجتناب کنید:

باورهای غلط بسیاری درباره‌ی درمان و پیشگیری از گاز اشک آور و اسپری فلفل وجود دارند. اکثر این‌ اطلاعات نادرست اساسا خطرناک هستند. بعضی از آن‌ها، در صورت پیاده‌سازی، می‌تواند به شدت واکنش شخص به تماس با این مواد را افزایش دهد یا طولانی‌تر کند، یا دست کم حس امنیتي کاذب ایجاد کند.

۱۰ برترین درمان خانگی خارش چشم

۴. چه وقت از تماس پیشگیری کنیم:‌

برای اکثر آدم‌های سالم، اثرات گاز اشک آور و اسپری فلفل موقتی هستند. با وجود این، برای بعضی از آدم‌ها این اثرات می‌توانند طولانی مدت باشند و زندگی افراد را تهدید کنند.

آدم‌هایی که ناراحتی‌های فهرست شده در زیر را دارند باید از این خطرات آگاه باشند و ممکن است بخواهند از تماس با این مواد اجتناب کنند. لطفا آگاه باشید که در اقدامات شدید رفتار پلیس را نمی‌توان پیش‌بینی کرد، و پیشگیری همواره ممکن نیست. کسانی که این ناراحتی‌ها را دارند باید از ورود به ازدحام جمعیت خودداری کنند جایی که خطر تماس با این مواد وجود دارد. ناراحتی‌ها:

* افراد دارای بیماری‌های تنفسی، مانند آسم، آمفیزم، و غیره در صورت تماس در معرض خطر بدتر شدن وضعیت یا آسیب دائمی هستند.

* افراد آسیب پذیر مانند کودکان، سالمندان، و سیستم ایمنی در معرض خطر، واکنش‌های تهدید کننده‌ی سلامتی و پر خطر.

* هر کسی که ناراحتی‌های مزمن دارد یا کسانی که داروهایی مصرف می‌کنند که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند، در معرض خطر بدتر شدن بیماری، واکنش‌های تشدید شده و به تاخیر افتادن بهبودی قرار دارند.

* زنانی که باردار هستند یا می‌توانند باشند، یا کسانی که سعی دارند باردار شوند، ممکن است در ریسک سقط جنین بی‌اختیار، یا افزایش خطر نقایص هنگام تولد قرار داشته باشند.

* مادران شیرده در معرض خطر انتقال مواد سمی به نوزادان‌شان قرار دارند.

* افراد دارای بیماری‌های پوستی و مشکلات چشمی در معرض خطر واکنش‌های شدید قرار دارند.

* آدم‌هایی که لنز تماسی می‌گذارند ممکن است به خاطر نفوذ مواد شیمایی به زیر لنزها حساسیت شدید و آسیب چشمی را تجربه کنند.

۵. حفاظت در برابر گاز اشک آور و اسپری فلفل :‌

* از استفاده‌ی روغن‌ها، لوسیون‌ها، و مواد شوینده اجتناب کنید چون آن‌ها می‌توانند مواد شیمایی را زیر لایه‌ای از خود محبوس کنند و از این طریق تماس با آن مواد را طولانی‌تر کنند. لباس‌ها، موی سر، و پوست‌تان از قبل با یک صابون بدون مواد شوینده و غیر معطر بشویید.

* توصیه‌ی ما آن است که از آب یا کرم ضد آفتاب بدون روغن استفاده کنید. اما اگر انتخاب شما بین کرم روغن دار و استفاده نکردن کرم است ما طرفدار استفاده از آن هستیم. اسپری شدن فلفل روی آفتاب سوختگی اصلا چیز جالبی نیست.

* همچنین توصیه می‌کنیم از بهترین محافظ صورت استفاده کنید که دارای اندازه مناسب باشد و به خوبی صورت را پوشش دهد. به غیر از آن، عینک شنا، دهان‌بند طبی، یا حتی یک دستمال خیس خورده در سرکه که روی بینی و دهان قرار می‌گیرد می‌تواند کمک کننده باشند.

۶. بعد از تماس گاز اشک آور و اسپری فلفل چه کاری انجام بدهیم:

* آرامش خود را حفظ کنید. هول و هراس سوزش و ناراحتی را افزایش می‌دهد. به آرامی نفس بکشید و به یاد داشته باشید که این وضعیت موقتی است.

* اگر دیدید به سمت شما می‌آید یا هشداری دریافت کردید پوشش محافظتی خود را بگذارید، و در صورت امکان سعی کنید دور شوید یا خلاف جهت باد بایستید.

* بینی‌تان را فین کنید، دهان‌تان را بشویید، سرفه کنید و مرتبا تف کنید. از بلعیدن چیزی خودداری کنید.

* اگر لنز می‌گذارید، سعی کنید لنزها را بردارید یا کسی آن را با انگشتان تمیز و غیر آلوده برای‌تان در بیاورد. قبل از بیرون رفتن از گذاشتن لنزهای تماسی اجتناب کنید.

* چشمتان را نمالید.

درمان چشم درد: ۱۰ بهترین درمان خانگی برای رفع درد چشم

۷. درمان‌ها

ما در رابطه با اسپری فلفل آزمایش‌هایی انجام داده‌ایم تا درمان‌های خوب را پیدا کنیم و دریافته‌ایم که بعضی از آن‌ها قطعا به کم کردن ناراحتی‌ها کمک می‌کنند. هیچ یک از این‌ها درمان‌های معجزه آسا نیستند: استفاده از این درمان‌ها به آدم‌ها کمک خواهد کرد سریع‌تر احساس بهبودی کنند، اما این کار زمان می‌برد.

برای چشم‌ها و دهان :

محلولی را پیشنهاد می کنیم که نیمی از آن ضد اسید مایع (مانند مالوکس)‌ و نیمی از آن آب است. یک بطری اسپری ایده‌آل است اما بطری که دارای سر سرنگی باشد هم به همان اندازه خوب است. همیشه محلول را از گوشه‌ی داخلی چشم به طرف بیرون بپاشید در حالی که سر را به عقب خم کرده‌اید و کمی متمایل به سمتی که در حال شستشوی آن هستید. اگر باز کردن چشم برای شخص آسیب دیده مشکل بود اشکالی ندارد که شما چشم‌ آن‌ها را باز کنید. این محلول به عنوان یک محلول شستشوی دهان هم عملکردی عالی دارد.

برای پوست:‌

پیشنهاد ما استفاده از روغن کانولا و بعد از آن استفاده از الکل صنعتی است. با دقت و بدون تماس با چشم ناحیه‌ای از پوست را که در معرض مواد شیمایی قرار گرفته است با یک تکه پارچه یا گاز آغشته به روغن کانولا پاک کنید. بلافاصله بعد از آن روی پوست الکل صنعتی بمالید. یادتان باشد که الکل صنعتی اگر وارد چشم بشود آسیب زیادی می‌زند. درمان‌های ثانویه می‌توانند شامل این موارد باشند: تف کردن، فین کردن بینی، سرفه کردن و دفع خلط، به اطراف قدم زدن در حالی که دست‌های‌تان در حالت کشیده قرار دارد، درآوردن لباس‌های آلوده و پوشیدن لباس‌های نو، در واقع، دوش گرفتن و شستن لباس‌ها به محض امکان بسیار ضروری است.

هشدار:

اسپری فلفل می‌تواند روی پوست خشک شود و بعدا هنگام دوش گرفتن و به خاطر تماس با رطوبت مجددا فعال شود! بخش زیر را بخوانید تا از نحوه‌ی خلاص شدن از اسپری فلفل قبل از دوش گرفتن آگاه شوید!

این مواد شیمایی سمی هستند و قبل از خلاص شدن از دست آن‌ها مدام شما و هر کسی در اطراف شما را آلوده خواهند کرد. تا آن وقت، سعی نکنید به چشم‌ها یا صورت‌تان، به دیگران، اثاثیه، فرش و غیره دست بزنید تا از آلودگی جلوگیری شود. همچنین بعد از شستن لباس‌ها ماشین لباسشویی خود را با داغ‌ترین آب بشویید تا باقیمانده‌ی مواد شیمایی در آن از بین برود.

یادتان باشد که این وضعیت موقتی است و بدن‌ ما فوق‌العاده قوی است و ساز و کارهای سم‌زدایی در آن تعبیه شده است.

۱۰ درمان خانگی حساسیت چشم که بسیار موثر است

۸. پوشش محافظ ضروری:‌

یک دستمال خیس خورده در سرکه که محکم دور دهان و بینی بسته شده باشد آخرین پناه است. از هیچ بهتر است، اما یادتان باشد که این صرفا یک مانع است و نه یک فیلتر در نتیجه در دراز مدت قادر به حفاظت از شما نخواهد بود. می‌توانید تا زمان آماده شدن برای استفاده آن را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی بخیسانید.

برای حفاظت از چشم‌های‌تان، عینک شنا نیز خوب عمل می‌کند چون چفت و بست محکمی دارد. مقاومت در برابر انفجار یکی دیگر از ویژگی‌های خوب عینک شنا است. اکثر عینک‌های شنا برای جلوگیری از بخار کردن دارای منافذی هستند – این منافذ را با چسب پر کنید.

بهتر است بدانید هر نوع محافظتی که انتخاب کنید به لحاظ بصری کاملا قدرتمند خواهد بود. ماسک‌های ضد گاز از همه بهتر عمل می‌کنند. با وجود این می‌توانند شما را هدف خشونت پلیس قرار دهند. به دقت راجع به تاثیری که بر دیگران می‌گذارید فکر کنید و درباره‌ی نحوه‌ی محافظت از خود تصمیم بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از بیرون رفتن از منزل پوشش محافظ خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید قبل از ورود به بطن ماجرا ساز و کار حفاظتی آن را درک می‌کنید و با آن‌ها آشنایی دارید.

گاز اشک آور و اسپری فلفل ۹: ماسک‌های ضد گاز:

یک دستمال یا پارچه پیدا کنید: چیزی که از ماده‌ای محکم درست شده باشد و بتوانید دور سر خود بپیچید.

حالا کمی زغال پیدا کنید. آن را خرد کنید. پارچه/دستمال را در آب خیس کنید. یک طرف دستمال/پارچه را با خاک زغال بپوشانید. دستمال/یا پارچه را تا بزنید و دور بینی و دهان خود بپیچید.

۱۰. پیاز به عنوان حفاظی در برابر گاز اشک آور:

اگر دستمال خیس شده با سرکه یا آب در اختیار نداشتید، یا نزدیک کسی بودید که چنین امکاناتی نداشت، با خودتان پیاز به همراه داشته باشید. در صورت گاز گرفتگی، آن را بشکنید و استنشاق کنید، و نزدیک چشمان‌تان نگه دارید… این کار به شدت ناراحتی و سوزش چشنم‌ها و حفره‌ی بینی را کاهش می‌دهد. من این کار را از یک عکاس خبری در غزه یاد گرفتم.

به هریک از دوستان‌تان توصیه کنید قبل از خارج شدن از منزل یک پیاز همراه خود داشته باشند.

۱۱. چگونگی خلاص شدن از اسپری فلفل – از آب استفاده نکنید!

هنگام تماس با اسپری فلفل متوجه خواهید شد که چنین گازهایی با آب فعال و مجددا فعال می‌شوند. به عبارت دیگر حتی اگر بگذارید روی پوست‌تان خشک شود وقتی دوباره خیس شود باز هم در معرض خطر فعال شدن مجدد آن هستید.

امن‌ترین راه برداشتن آلودگی از روی پوست آن است که اجازه دهید پوست خشک شود، آهسته با یک پارچه‌ی خشک روی پوست بکشید یا آن را زیر باد پنکه بگیرید. برای ایجاد تسکین موقتی می‌توانید از محصولاتی مانند شامپوی بچه در ناحیه‌ی آلوده‌ی اطراف چشم استفاده کنید.

هنگام اسپری گازها، سریع‌ترین راه خلاصی آن است که مدام پلک بزنید و بگذارید اشک‌های‌تان پیوسته جاری شوند. وقتی که چشم‌تان را باز کردید و اشک‌تان جاری شد، تا آنجا که می‌توانید به جایی خیره شوید تا اشک چشم‌تان سرازیر شود و چشمان‌تان را به سرعت ممکن تمیز کند. هرچه بیشتر چشمان‌تان را بسته نگه دارید بیشتر دچار آلودگی خواهید شد.

درمان چشم درد: ۱۰ بهترین درمان خانگی برای رفع درد چشم

۱۲.  از آب استفاده نکنید!

اگر از تماس با گاز اشک‌ آور رنج می‌برید، صورت‌تان را با آب نشویید. نباید پوست‌تان را خیس کنید: این کار اثر گاز اشک آور را تشدید می‌کند.

در عوض، سرکه یا آب لیمو روی پوست‌تان بمالید تا از اثرات گاز اشک آور خلاص شوید. پارچه‌های آغشته به کمی سرکه‌ی سیب و آب لیموی خالص در چنین آشوب‌هایی بسیار مفید هستند. قبل از پیوستن به تظاهرات می‌توانید کمی لیمو را در یک بطری بچلانید و همراه خود داشته باشید. آنوقت می‌توانید ماسک‌تان را با آب لیمو (یا سرکه) خیس کنید، و این کار اثر گاز اشک آور را کاهش خواهد داد.

۱۳. چگونگی مقابله با قوطی‌های گاز اشک آور

دستکش‌های زخیمی که کارگرهای ساختمانی استفاده می‌کنند برای برداشتن و پرت کردن قوطی‌های گاز اشک آور به سمت پرتاب کنندگان به کار می‌آیند.

هشدار: قوطی‌های گاز اشک آور بسیار داغ تر از آن هستند که بتوان آن‌ها را با دست خالی نگه داشت!

رفع سیاهی زیر چشم با لیمو: ۲۲ روش استفاده از لیمو برای درمان تیرگی دور چشم

۱۴. بعد، به محض آن که میسر بود، لباس‌های‌تان را بشویید

به محض امکان لباس‌های‌تان را بشویید چون روی آن‌ها مواد شیمیایی گاز اشک آور و اسپری فلفل وجود دارد!

یادتان باشد شب قبل از رفتن به تظاهرات خواب و خوراک کافی داشته باشید. اگر مواد یا دخانیات مصرف می‌کنید قبل از رفتن استعمال آن‌ها را متوقف کنید.

در مورد پوست‌تان، یکی دو بسته جوش شیرین علاوه بر صابون‌های معمولی به رفع ناراحتی‌های پوستی کمک خواهند کرد. به یاد داشته باشید، اسپری فلفل به غشای مخاطی شما سرایت خواهد کرد. زیر بغل و انشعابات بدن. آب از بینی شما بیرون خواهد ریخت مثل آن که کسی شیر آتش نشانی را باز کرده باشد و تمام مدت دچار سوزش خواهد بود. پلک‌های‌تان نیز متورم خواهند شد. برای درمان آن از بنادریل (دیفن هیدرامین) استفاده کنید.

اگر گاز اشک آور را بلعیدید از آب استفاده نکنید – این کار همه چیز را بدتر می‌کند. به جای آن از آب لیمو یا سرکه‌ی تازه استفاده کنید.

۱۵. آرامش خود را حفظ کنید

اگر مورد اصابت گاز اشک آور، یا چیزی بدتر، قرار بگیرید احساس خواهید کرد که قادر به نفس کشیدن نیستید. این نحوه‌ی کار آن است، و برای ایجاد چنین حسی طراحی شده است. که دچار هراس بشوید و شورش‌ها متوقف شود. بهتر است متوجه باشید که علارغم احساس ناتوانی در نفس کشیدن در واقع خیلی هم خوب نفس می کشید. گاز اشک آور کسی را نمی‌کشد مگر آن که افراد واکنش آلرژیک بسیار شدیدی به آن داشته باشند یا از قبل دچار ناراحتی/ضعف پزشکی باشند.

پس سعی کنید آرام بمانید. اگر می‌توانید، در جایی خارج از مسیر بنشینید و فقط به خودتان یادآوری کنید که در حال نفس کشیدن هستید. خلاص شدن از هراس اولیه بخش اعظمی از اثرات گازهای ضد شورش را از بین خواهد برد.

۱۶. نتیجه گیری

درباره‌ی چالش مواجهه با گاز اشک آور و اسپری فلفل به خودتان آموزش بدهید. این صفحه را روی کاغذ چاپ کنید و آن را با تمام دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. یک سری لباس، عینک شنا، آب لیمو / سرکه، و آب آماده کنید.


دیگر نوشته ها

1 of 486

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر