نیش ساس (گزش ساس) و هر آنچه باید در رابطه با ساس و درمان آن بدانید

هدف از مطالعه این مقاله اینست که از شکل گزش حشره و علائم مربوط به نیش ساس بتوانید آلودگی به حشره ساس را تشخیص دهید و با توجه به اینکه روش مبارزه با هر نوع حشره متفاوت است با وجه افتراق نیش ساس با حشرات دیگر آشنا شوید همچنین با روش درمان گزش ساس آشنا می شوید .
به عقیده شرکت کنترل آفات ارمغان بهداشت محیط تنها راه حل مبارزه با ساس در حال حاضر سمپاشی با روش ابقایی می باشد و در مقاله مرتبط با سمپاشی ساس می توانید با ساس وخدمات سمپاشی ساس و سموم مناسب برای سمپاشی ساس آشنا شوید.

محل نیش زدن ساس :

ساس ها وقتی خیلی زیاد باشند هر جایی از بدن را ممکن است نیش بزنند ولی معمولاً نقاط انتهایی بدن را ترجیح می دهند مانند دستها،بازو، پاها، گردن،صورت،شانه

چه کسانی در معرض نیش ساس هستند :

ساس ها ممکن است در یک خانه یک نفر را نیش بزنند و بقیه افراد چیزی را احساس نکنند. دلیل انتخاب فرد برای نیش زدن به فاکتورهای متعددی مانند گروه خونی،رنگ پوست،سن، بازدم گازهای تنفسی،رنگ لباس،رنگ پوست و … مربوط می شود به اصطلاح ما ایرانیها “گوشتش شیرینه ”

علائم گزش ساس :

بیشتر افرادی که در معرض گزش ساس هستند غیر از التهاب و قرمزی و سوزش اندک چیز دیگری را احساس نمی کنند در موارد نادر ممکن است علائم شدید حساسیت بروز کند
علائم گزش و نیش ساس معمولا پس از یک هفته تا حداکثر دو هفته برطرف می شود .

نیش ساس

رپورتاژ

معمولا شکل گزش به صورت مثلثی یا خطی است . یعنی گزش ساس به صورت جای نیش سه تایی در یک نقطه از بدن دیده می شود در صورتی که حشرات دیگر مثل کنه یک جای نیش دیده می شود.

همه افراد علائم گزش و التهاب (قرمزی پوست) را به درجات مختلف حس می کنند :
1- احساس سوزش در محل نیش زدن
2- یک برآمدگی خارش دار با مرکز واضح
3-  یک برآمدگی خارش دار با مرکز تیره و ناحیه اطراف آن متورم و روشن تر
4- برجستگی های قرمز کوچیک که با کهیر یا تاول احاطه شده اند.
5-  قسمتهایی از پوست که به صورت برجسته یا صاف وملتهب است .

نیش ساس

علاوه بر محل گزش علائم دیگری نیز، باید مد نظر قرار گیرد:
عفونت ثانویه در محل گزش : از آنجایی که محل گزش معمولاً با خارش همراه است افرادی که محل نیش حشره را با شدت می خارانند ممکن است سطح پوست آسیب ببیند و میکروب ها وارد آن قسمت پوست شود و علائم عفونت ثانویه در محل گزش مشاهده شود که می شود از طریق پمادهای آنتی بیوتیک مثل تتراسایکلین درمان کرد.
کم خوابی : با توجه به تغذیه حشره ساس در شب، خوابیدن در محل به شدت استرس زا می باشد و افراد بسیار بی قرار و بدون آرامش می خوابند
کاهش رفاه : تصور اشتباهی وجود دارد که ساس ها به دلیل تمیز نبودن محیط وارد منزل شده اند و این مسئله باعث کاهش اعتماد به نفس و افسردگی افراد می شود و کمبود خواب به دلیل بالا باعث افسردگی،اضطراب،خستگی و کاهش ایمنی بدن می شود.

درمان گزش ساس :

با توجه به اینکه در اکثر موارد علائم و گزش خود به خود برطرف می شود و هیچ بیماری خاصی از طرق ساس منتقل نمی شود نیاز به  نیست ولی درموارد خاص و کاهش عوارض گزش می توان راه حل های زیر را توصیه کرد :
-محل گزش با آب و صابون شسته شود .
-استفاده از هیدروکورتیزون
-کرم های ضد خارش
-آنتی هیستامین

از بین بردن ساس :

همانگونه که قبلا شرح داده شد تنها راه مبارزه با ساس سمپاشی می باشد.شرکت ارمغان بهداشت محیط خدمات سمپاشی ساس را با بهترین سموم و حضور کارشناس در محل عملیات با گارانتی یکساله انجام می دهد.

با توجه به مقاومت ساس به اکثر سموم و خطرناک بودن سمومی که برای مبارزه با ساس به کار می رود و پیچیدگی عملیات از بین بردن ساس در منازل با مطالعه مقاله  “بهترین شرکت سمپاشی را چطوری انتخاب کنیم” می توانید با روش های ارزیابی و بررسی صلاحیت یک شرکت معتبر سمپاشی آشنا شوید.

نوشته‌های مرتبط