تای چی چیست: ۱۳ مهمترین فواید تای چی برای سلامتی+ ۸ توصیه

تای چی (Tai Chi) یکی از شیوه‌های هنرهای رزمی است که اکثر آدم‌ها برای افزایش تعادل، بهبود روند جریان خون، و بهتر شدن حالت بدن آن را انتخاب می‌کنند.  دامنه‌ی کم اثر حرکات آن فشار خون بالا و سایر مشکلات قلبی را بر طرف می‌کند. به علاوه، این ورزش، تمرین تقویتی ضد التهابی خوبی برای بزرگسالان پا به سن گذاشته و افراد سالخورده است.

تای چی از حرکات ملایم اما محکم مفاصل و عضلات استفاده می‌کند که فشار بسیار کمی بر بدن وارد می‌آورد. در این ورزش همه چیز به تعادل، ثبات، و هماهنگی اندام بر می‌گردد که زیربنای تمرین تای چی را تشکیل می‌دهند. قسمت‌هایی از بدن که تای چی هدف خود قرار می‌دهد عبارتند از دست‌ها، پاها، شانه‌ها، تنه، و پشت. از این‌ها گذشته، تای چی فقط به صورت ایستاده تمرین می‌شود که همین امر باعث می‌شود فرد ورزشکار جریان خون سالم و تمرکز بالایی داشته باشد.

برای مبتدی‌ها، تای چی تمرینی بی‌نظیر جهت سالم به نظر رسیدن و احساس سلامتی کردن به حساب می‌آید. شما می‌توانید تمرین‌ها را در خانه، خارج از خانه، یا در کلاس‌های ورزشی انجام بدهید. این کار هم به تمرکز نیاز دارد و هم به انعطاف پذیری تا بتوان به سمت انجام حرکات پیشرفته‌تر حرکت کرد.

با ذکر نکات فوق، بیایید نگاهی بیندازیم به فایده‌های حیرت انگیز تای چی برای سلامتی که تمرین کردن را موثرتر و جالب‌تر می‌سازند.

۱. تای چی می‌تواند مشکلات مربوط به افزایش وزن را در اکثر آدم‌ ها بر طرف کند

حتی اگرچه تای چی یک هنر رزمی غیر مبارزه‌ای است، اما تکنیک‌های دفاعی مختلف آن استرس را کاهش می‌دهند و کالری می‌سوزانند. بر مبنای بررسی علمی، تمرین تای چی شبیه به راه رفتن با ریتمی ملایم است. این کار همان مقدار کالری می‌سوزاند و وقتی چند هفته ادامه پیدا کند می‌تواند به کاهش وزن منجر شود.

تای چی، در ترکیب با کاهش استرس و داشتن رژیم غذایی سالم، یکی از سالم‌ترین راه‌های سوزاندن چربی است. عامل مهم دیگر آن است که تای چی به تحت کنترل گرفتن سطوح بالای استرس که با افزایش وزن مرتبط هستند کمک می‌کند. این ورزش اشتها و میل به پرخوری را کاهش می‌دهد و تاثیرات مثبتی در کنترل وزن دارد.

همچنین، مصرف انرژی متابولیسم یا سوخت و ساز را تقویت می‌کند که برای کاهش چربی بدن مفید است. مطابق مطالعات انجام شده، کاهش چربی بدن اغلب به از دست رفتن تراکم مواد معدنی استخوان منجر می‌شود، اما تای چی به از کاهش تراکم استخوان در طول تمرین پیشگیری می‌کند.

نکته: تمرین باستانی تای چی، فایده‌های قدرتمندی در زمینه‌ی کاهش وزن برای بزرگسالان به همراه دارد. این تمرین کالری می‌سوزاند، استرس هورمونی را کاهش می‌دهد، و تراکم ماده‌ی معدنی استخوان را افزایش می‌دهد. تمام این فاکتورها به کاهش چربی بدن به روشی سالم و مناسب کمک می‌کنند.

۲. تای چی می‌تواند به پیشگیری از و درمان درد مزمن گردن کمک کند

تای چی در حین اینکه تمام عضلات اطراف گردن و شانه‌های‌تان را به کار می‌گیرد، عضلات پشت‌تان را هدف قرار می‌دهد. چون تای چی یک از تمرین‌های کم اثر است برای تسکین درد عضلات و مفاصل مفید است. برای کسانی که از درد مزمن گردن رنج می‌برند، تمرین تای چی بر مبنای منظم روزانه می‌تواند استرس و فشار اندکی بر شانه‌ها و پشت وارد کند.

مطالعه‌ای درباره‌ی درد گردن و تای چی نشان داد که ترکیبی از تمرین‌های گردن، کشش‌ها، و تای چی می‌تواند درد گردن را تسکین بدهد. این کار انعطاف پذیری گردن را بهبود می‌بخشد و فشار وارد بر عضله‌های گردن و شانه را از بین می‌برد.

تعدادی از عوامل مانند حرکت گردن، استرس، و آگاهی تحت تاثیر درد مزمن گردن هستند. تمام این علائم را می‌توان با تای چی کاهش داد و درمان کرد.

از سوی دیگر، بر اساس نظر انجمن درد آمریکا، تای چی می‌تواند درد مداوم گردن را کاهش دهد. این‌ها نتایجی هستند که بر اساس یک آزمایش کنترل شده بر روی ۱۱۴ شرکت کننده به دست آمده‌اند. در این مطالعه چنین نتیجه گیری شد که ۱۲ هفته‌ی متوالی تمرین تای چی قدرت حرکت گردن را بهبود می‌بخشد، درد را کاهش می‌دهد، و کنترل حالت بدن را بهتر می‌کند.

اثبات شده است تای چی، همراه با تنفس عمیق و تمرین‌های گردن، برای درمان و پیشگیری درد مزمن و مداوم گردن موثر و مفید است.

نکته: اگر اغلب از گردن درد رنج می‌برید، مطالعاتی وجود دارند که نشان می‌دهند تای چی می‌تواند به کاهش استرس و سفتی مربوط به درد مزمن گردن کمک کند. همچنین انعطاف پذیری عضلات را افزایش می‌دهد و حالت بدن را در بزرگسالان بهبود می‌بخشد.

۳. تمرین روزانه‌ی تای چی فشار خون را کاهش می‌دهد

فشار خون، یا هایپرتنشن، پدیده‌ای شایع در بین بزرگسالانی است که عادات غذایی ناسالم دارند و ورزش نمی‌کنند. استرس یا تنش‌های محیطی نیز دو عامل مهم دیگر ابتلا به فشار خون هستند.

از این رو چنان که شایع است تمرین‌های آرامش بخش و کم اثر تای چی به کاهش  علائم فشار خون کمک می‌کند. در یکی از مطالعات علمی اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که تای چی به کاهش فشار خون به روشی طبیعی تر از درمان‌های مرسوم کمک می‌کند.

در مطالعه‌ی دیگری درباره‌ی فشار خون، حجم لیپیدها، و اضطراب نشان داده شد که ۱۲ هفته انجام تمرین‌های تای چی علائم شاخص فشار خون بالا را بهبود می‌بخشد. این ورزش به کاهش فشار خون و حجم لیپیدها در وضعیت اضطرابی بیماران کمک می‌کند. یک برنامه‌ی تمرین تای چی ساده سه بار در هفته می‌تواند به طرز چشمگیری سطوح دیاستولی و سیستولی فشار خون را در بدن کاهش بدهد.

نکته: تای چی راهی آرامش بخش برای کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا است. این ورزش همچنین بر سطح لیپیدهای خون نسبت به سایر درمان‌های مرسوم فشار خون تاثیر مستقیم و بیشتری می‌گذارد.

۴. تای چی فایده‌های زیادی برای کاهش علائم آرتروز دارد

مطالعات جدید اینک تای چی را به عنوان یک درمان موثر برای آرتروز تایید می‌کنند. مطابق یکی از مطالعات، تای چی با تمرین‌های تقویت پاها به پیشگیری از زمین خوردن‌های متعدد کمک می‌کند. ناراحتی‌هایی مانند آرتروز، اختلالات استخوانی مربوط به سالخوردگی، و ضعف عضلانی احتمال افتادن و غش کردن را افزایش می‌دهند. بنابراین با حرکات سریع و تکنیک‌های آرامسازی که بیشتر در تای چی انجام می شوند، افراد مسن می‌توانند به کاهش دفعات زمین خوردن و یا غش کردن بر اثر آرتروز کمک کنند.

این مطالعه در راستای بهبود قدرت و تعادل عضلات در بین شرکت‌کنندگان مسن انجام شد. نتایج حاکی از آن بود که تقریبا ۵۰٪ بهبود در زمینه‌ی پیشگیری از صدمات و کنترل آرتروز مشاهده می‌شود.

نکته: مطالعات متعددی بر فایده‌های تای چی برای بیماران مبتلا به آرتروز صحه گذاشته‌اند. این ورزش در عملکرد فیزیکی، به ویژه در نواحی لگن و زانو در زمینه‌ی آرتروز پیشرفت‌های تاثیرگذاری فراهم می‌آورد.

۵. کسانی که تای چی تمرین می‌کنند علائم بیماری پارکینسون را کمتر تجربه می‌کنند

بیماری پارکینسون یک اختلال سیستم عصبی است که از ویژگی‌های آن ناتوانی حرکتی پیش رونده است. علائم با لرزش دست‌ها، خشکی، و از دست دادن تعادل هنگام نشستن یا حرکت کردن ظاهر می‌شوند. این اختلال دژنراتیو طولانی مدت بر کل سیستم حرکتی بدن تاثیر می‌گذارد.

افرادی که بیماری پارکینسون دارند می‌توانند از شدت تنش و اضطراب توام با علائم آن بکاهند. با انجام تمرین‌های فیزیکی منظم این امکان وجود دارد، به ویژه با انجام تای چی. در مطالعه‌ای بر روی ۳۱ بیمار مبتلا به پارکینسون نشان داده شد که در سفتی عضلات و افسردگی مربوط به این بیماری با مداومت در انجام تمرین‌های تای چی کاهش چشمگیری مشاهده خواهد شد.

نکته: برای جمع‌بندی، باید بگوییم که بیماران مبتلا به پارکینسون می‌توانند علائم دردناک این اختلال را با تمرین مداوم تای چی بر طرف کنند. مطالعات همه بازخوردی مثبت در زمینه‌ی انعکاس برنامه‌ی تمرین غیر رقابتی و کم اثر تای چی گزارش کرده‌اند.

۶. تای چی می‌تواند به شدت رشد دیابت نوع ۲ را کاهش دهد

کنترل دیابت شامل یک رژیم غذایی سالم و تمرین‌های جسمی منظم می‌شود. دیابت نیازمند سطوح قند خون بهتر، سطح انسولین بیشتر، و کاهش تنش است.

به همین دلیل، اخیرا در مطالعاتی فایده‌های تای چی برای درمان و پیشگیری از دیابت نوع ۲ اثبات شده است. در یکی از این مطالعه‌ها نشان در بیماران دیابتی که به طور منظم تای چی تمرین کرده بودند بهبود ۶۰٪ گزارش شد. تای چی ضعف عضلات را به حداقل می‌رساند و عملکرد محیطی مربوط به بیماری دیابت را بهبود می‌بخشد. به علاوه، حتی جذب مواد مغذی را در بدن جهت مبارزه با کمبودها تسریع می‌کند.

بر اساس یکی از مجله‌های پزشکی بریتانیا، تای چی در کنار تمرین‌های تنفسی می‌تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن به دیابت را بهبود ببخشد. این کار حتی التهاب مزمن مربوط به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.

فشار خون بالا، بی‌نظمی‌های متابولیک، و قند خون بالا با استفاده از تمرین‌های تای چی بهتر کنترل شدند. به علاوه، در این مطالعه همچنین کاهش وزن و چرخه‌ی خواب بهتر نیز گزارش شد.

نکته: کسانی که با بیماری دیابت درگیر هستند اغلب افزایش وزن غیر منتظره، فشار خون، و افزایش اشتها را تجربه می‌کنند. تمرین‌های منظم و مداوم تای چی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابله با قند خون بالا و سطح دریافت کننده‌ی انسولین تقویت کند. این کار دیابت نوع ۲ را در بیماران متوقف و درمان می‌کند.

۷. تمرین تای چی برای بهبود سلامت ذهنی و مبارزه با اضطراب خوب است

در یک بررسی از ۴۰ مطالعه‌ی انجام شده اثبات شد که به کار بستن تای چی فایده‌های مثبت بسیاری برای سلامتی ذهنی دارد. این ورزش مستقیما با اضطراب، افسردگی و استرس در ارتباط است. با ذکر این نکته، باید بیان کنیم که این تمرین‌ها به افراد مسن کمک می‌کند با بیماری‌های مزمن مربوط به این علائم مبارزه کنند.

در طی ۱۷ آزمایش تصادفی اثبات شد که تمرین روتین کم اثر تای چی سلامت روانی-عاطفی و روانشناختی را تقویت می‌کند. این ورزش با اختلالات خلقی، استرس، و افسردگی مبارزه می‌کند.

مطالعات حاکی از آن است که تمرین‌های چینی برای افزایش شادی و از بین بردن استرس در بزرگسالان به صورت گسترده استفاده می‌شود. عواملی مانند سن، جنسیت، و رژیم غذایی در کاهش اضطراب و عصبانیت حائز اهمیت هستند. تای چی علائم جسمی را کاهش می‌دهد تا سطح فشار خون را به حالت عادی باز گرداند. این تمرین سطح اندورفین را افزایش می‌دهد و واکنش‌های التهابی را در یک سطح سلولی به حداقل ممکن می‌رساند.

در تحقیقات دیگری که بر روی تای چی انجام گرفت نشان داده شد که این ورزش سردردهای تنشی و اختلالات خلقی ضعیف را بهبود می‌بخشد. وقتی تای چی با رژیم غذایی سالم و تمرین‌های تنفس عمیق همراه می‌شود تاثیر مثبتی بر سلامت ذهنی و روانشناختی دارد.

نکته: چنین شایع است که تمرین‌های تای چی برای کاهش اضطراب، افسردگی، و عصبانیت، ذهن‌آگاهی را بهبود می‌بخشند. این بهبودها اعتماد به نفس را نیز شامل می‌شوند و نقش مهمی در بهبود سلامت کلی ذهن ایفا می‌کنند.

۸. تای چی تمرکز و کنترل فیزیکی را نیز بهبود می‌بخشد

از آنجایی که تای چی یک هنر رزمی کم اثر است، هدف از تمرین آن بهبود تمرکز ذهنی و کنترل جسمی است. تای چی در ترکیب با حرکات کششی و تنفس عمیق، باعث می‌شود افراد بالغ حرکات باثبات‌تری داشته باشند که همین امر فایده‌های فیزیولوژیکی تاثیرگذاری دارد.

در یکی از مطالعات انجام شده درباره‌ی اثرات مثبت تایچی بر تپش قلب و تمرکز ذهنی نشان داده شد که این ورزش به افزایش دقت و سرعت جسمی و فیزیکی کمک می‌کند. بیست دقیقه تمرین تایچی و سایر حالت‌های تعادلی یوگا می‌تواند سطح کورتیزول را پایین بیارود و برای کنترل فیزیکی بهتر تپش قلب را کاهش می‌دهد.

پژوهش دیگری در رابطه با تایچی نشان می‌دهد که این ورزش بی‌تعادلی را درمان می‌کند، به ویژه در افراد سالمند. عدم تعادل می‌تواند باعث افتادن‌های متعدد و کیفیت پایین زندگی بشود. این امر باعث سایر بیماری‌های مربوط به سن و سال می شود من جمله آتروز، التهاب زانو و درد ورم دردناک مفاصل.

نکته: اکثر پژوهش‌های انجام شده درباره‌ی تای چی بر روی افراد مسن انجام شده است و اثبات می‌کنند که این ورزش تعادل فیزیکی و تمرکز ذهنی را هدف خود قرار می‌دهد. این تمرین فشار خون و سطح کلسترول را پایین می‌آورد تا اضطراب را درمان کند و صدمات مربوط به عدم تعادل را برطرف سازد.

۹. تای چی با کاهش بی خوابی ناشی از سرطان سینه ارتباط دارد

درمان سرطان سینه شامل هورمون درمانی، معالجه، درمان‌های هدفند و شیمی درمانی ‌می‌شوند. این درمان‌ها به داروهای ضد درد نیاز دارند که باعث بروز مشکلاتی در نحوه‌ی خوابیدن می‌شود. بی‌ خوابی در بیماران مبتلا به سرطان سینه باعث خستگی مفرط، خواب آلودگی در طول روز و بی قرار در طول خواب و از دست دادن تمرکز می‌شود.

بر مبنای مطالعه‌ای اخیرا، مشخص شد تایچی به از بین بردن مشکلات بیمارانی که از بند سرطان سینه نجات پیدا کرده‌اند. این شیوه کمبود خواب را درمان می‌کند و تولید انرژی را جهت مبارزه با خستگی مفرط افزایش می‌دهد. بر مبنای نتایج درمانی شناختی و رفتار درمانی، اثراتی که تایچی برای سلامتی به همراه دارد می‌تواند علائم افسردگی را نیز سرکوب کند.

بسیاری از شرکت کنندگان در این آزمایش احساس اعتماد به نفس و انگیزه‌ی  فعال ماندن در طول روز را گزارش کردند. این یکی از راه‌های مثبت برای داشتن خواب شب خوب است.

نکته: فایده‌های دیگر تای چی برای سلامتی شامل کاهش خستگی مفرط، خواب‌های روزانه، و بی خوابی می‌شوند. بیماران مبتلا به سرطان سینه درمان‌های شناختی و رفتاری مختلفی را پشت سر می‌گذارند تا بی خوابی‌شان را درمان کنند و همچنین می‌توانند به عنوان یک برنامه‌ی روتین ورزشی روزانه تای چی را به کار ببندند.

۱۰. تمرین روزانه تای چی می‌تواند التهاب را کاهش دهد و با بیماری‌ها مبارزه کند

رپورتاژ

نشانگرهای التهابی بسیار زیادی در بدن وجود دارند. و افزایش التهاب می‌تواند باعث به وجود آمدن بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، سندرم متابولیک، و … بشود. به عبارت دیگر، فقط مقدار مشخصی از ظرفیت اکسیدان در بدن برای داشتن یک سیستم ایمنی سالم خوب است.

لذا، کمبود خواب مناسب و التهاب فعال در بدن می‌تواند باعث ناراحتی‌های جدی بشود. طبق گزارش‌های واصله حرکت مراقبه درمانی، که شامل تایچی می‌شود، می‌تواند به پیشگیری از التهاب در بزرگسالان کمک کند.

پروتئین واکنشی سی (C-Reactive Protein) یکی از علت‌های اصلی اختلال خواب و التهاب است. در طی یک مطالعه‌ی ۱۶ ماهه دریافتند که تمرین روزانه‌ی تایچی می‌تواند التهاب سلولی را کاهش دهد و مجاری سیگنال ضد التهابی را در بدن فعال کند. این مطالعه تاکید و تاییدی بر کاهش التهاب سلامت ذهنی برای بهبود سلامت و تندرستی کلی بدن است.

نکته: اگر فکر می‌کنید تای چی فقط برای عضلات و قلب خوب است، بهتر است بیشتر فکر کنید. کسانی که به مدت ۱۶ ماه تایچی تمرین کرده بودند پیشرفت‌های زیادی در کاهش التهاب و بهبود کیفیت خواب نشان می‌دادند.

۱۱. مداومت در انجام تای چی برای سیستم عصبی خوب است

در مطالعه‌ای که اخیرا در ۲۰۱۰ چاپ شد اثرات مثبت تایچی بر سیستم عصبی مورد ارزیابی قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که تای چی مسیرهای سیگنال عصبی بین مغز و نخاع را بهتر می‌کند تا عملکرد جسمی و همچنین تمرکز را بهبود ببخشد.

عصب‌های بدن ما به سوخت فراوانی نیاز دارند تا سیگنال‌ها را از نخاع به مغز بفرستند. بنابراین، فقط با انجام چند هفته تمرین تای چی، شما قادر خواهید بود واکنش عصبی بهتری از خود نشان بدهید.

مسیرهای سیگنال عصبی سالم تعداد افتادن‌ها و زمین خوردن‌ها را کاهش می‌دهد و تعادل را در افراد مسن بهبود می‌بخشد. حتی به سالمندان کمک می‌کند کنترل عضلات سفت شده، قسمت پایین کمر و باسن را تحت کنترل بگیرند. این پیشرفت می‌تواند مانع از دیابت، مشکلات قلبی، و آرتروز بشود.

مطالعه‌ی دیگری نشان داد که تای چی چگونه می‌تواند مانع از بیماری‌های دژنراتیو اعصاب خاص بشود. نوروپاتی محیطی ناراحتی است که فقط چند گزینه‌ی درمانی موثر برای آن وجود دارد. یکی از آن‌ها تمرین تای چی است چون تعداد افتادن‌ها را کاهش می‌دهد، بنیه را تقویت می‌کند، و انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد.

یکی از برنامه‌های تمرینی مداوم با ۷۵ شرکت کننده ثابت کرد که تمرین منظم تایچی درد حاصل از بیماری‌های عصبی دژنراتیو را تسکین می‌بخشد. همچنین باعث بهتر راه رفتن و حالت ایستادن بهتر برای افراد مسن می‌شود.

درد نوروپاتیک عامل کلیدی دیگری در درمان و پیشگیری از بیماری‌های عصبی دژنراتیو است. تایچی مسیرهای تحریک درد در بدن را بهبود می‌بخشد تا از این طریق سیستم ایمنی را تقویت کند. این ورزش حتی مانع جراحاتی می‌شود که با نوروپاتی محیطی ارتباط مستقیم دارند یا اینکه آن‌ها را درمان می‌کند.

نکته: پیشرفت درد عصبی هم بر عوامل ضد التهابی و هم بر عوامل ایمنی تاثیر می‌گذارد. بر اساس مطالعات متعدد انجام شده، تای چی مانع درد عصبی می‌شود و سیستم عصبی را تقویت می‌کند تا سلامت انتقال دهنده‌های عصبی را بیشتر کند. این امر به ثبات فیزیکی و ذهنی بیشتر در بزرگسالان و افراد مسن منجر می‌شود.

۱۲. تای چی بینه را تقویت می‌کند و قدرت عضلات را بیشتر می‌کند

بنیه‌ی ضعیف توانایی جسمی را، به ویژه با افزایش سن، کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند اثرات طولانی مدتی بر سلامتی داشته باشد که باعث بیماری مزمن انسدادی ریه و قلب بشود. این ناراحتی باعث تنگی نفس و خستگی مفرط می‌شود که با گذر زمان فقط بدتر می‌شود.

در یکی از مطالعات اخیر دریافتند که تایچی، با برنامه‌ی تمرینی کم اثرش، می‌تواند علائم عضلانی که توانایی فیزیکی را مختل می‌کنند برطرف کند. این ورزش انعطاف‌پذیری را بهتر می‌کند، با خشکی و گرفتگی عضلات مبارزه می‌کند، و حرکت کردن را برای سالمندانی که درد بدنی دارند تسهیل می‌سازد.

این ورزش همچنین درد و استرس مربوط به نشستن یا ایستادن‌های طولانی مدت را در بیماران مبتلا به پوکی استخوان از بین می‌برد. از این رو، تای چی مانع تمام انواع ناراحتی‌ها من جمله درد و عذاب مربوط به ناراحتی‌های عضلانی مزمن می‌شود.

در مطالعه‌ی مشابهی دریافتند که تایچی عملکرد شریانی و ظرفیت و توانایی عضلانی را در بیماران مسن بهتر می‌کند. این مطالعه ۶۵ فرد مسن را که تجربه‌ی کمی در تمرین تای چی بودند یا اینکه هیچ تجربه‌ای در این زمینه نداشتند مورد بررسی قرار داد. نتایج نشان دادند کسانی که بر مبنایی منظم تای چی انجام می‌دهند نسبت به کسانی که این کار را نمی‌کنند ماهیچه‌های راست گر و ماهیچه‌های خم کننده‌شان بهتر عمل می‌کند.

تمرین تای چی همچنین می‌تواند اثرات مثبتی بر فشار خون افراد مسن مبتلا به ناراحتی‌های مزمن داشته باشد.

نکته: تایچی قدرت عضلات، انعطاف پذیری، و طاقت را در افراد مسن بهبود می‌بخشد. حتی به رهایی از درد مربوط به بسیاری از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن کمک می‌کند.

۱۳. تایچی همچنین مانع از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی متعدد می‌شود

در یکی از مطالعات به اثرات تای چی بر بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی مزمن و بیماری قلبی عروقی پرداخته شده است. این مطالعه ۲۱ بیماری را که به مدت ۳۰ دقیقه و ۳-۵ بار در هفته تای چی تمرین کرده بودند مورد بررسی قرار داد. این روند حداقل به مدت ۱۲ هفته قبل از آنکه شرکت‌ کنندگان کاهش فشار خون، غلظت کم لیپوپروتئين‌ها، و بهبود سطح کلسترول را گزارش دهند ادامه پیدا کرد.

علاوه بر این بهبودها، کاهش چشمگیری نیز در التهاب کلیوی مربوط به اختلال کلیه و بیماری مزمن کلیه مشاهده شد. تمرین تای چی عملکرد ضعیف جسمانی مربوط به مشکلات قلبی را محدود می‌کند. همچنین نرخ بقا را در بین بیمارانی که در مراحل پایانی بیماری‌های کلیوی قرار دارند افزایش می‌دهد.

سایر نتایج بر مبنای تمرین‌های هوازی مانند طناب زدن، پیاده روی، و دوچرخه سواری نیز حاکی از آن هستند که تمرین سطح متوسط برای دست کم ۳۰ دقیقه می‌تواند بر سلامت قلب و کلیه تاثیر شدیدی داشته باشد. این کار سطوح کراتین، تری‌گلیسیرید، و کلسترول خوب را به میزان نرمال آن باز می‌گرداند.

نکته: فایده‌های تای چی شامل پیشگیری از بیماری قلبی و اختلالات کلیوی نیز می‌شود. این ورزش فشار، کلسترول را پایین می‌آورد و گردش خون در قسمت‌های مختلف بدن را بهبود می‌بخشد.

۸ توصیه مفید برای تازه کارها

تای چی از اجرای یک سری حرکات پیچیده تشکیل شده است. یاد گرفتن وضعیت‌های صحیح بدن و همچنین حفظ هماهنگی هنگام انجام چنین حرکاتی جزو ضروریات است.

شما ممکن است برای انجام تای چی دلایل مختص به خودتان را داشته باشید اما ۱۳ مورد از مهم‌ترین علل انجام تایچی در قسمت فوق به شما معرفی و ارائه شد. ولی بحث در مورد یادگیری نحوه‌ی صحیح انجام این حرکات نیز برای همه یکسان است. بنابراین، یاد گرفتن نحوه‌ی انجام موثرتر تای چی برای شما از ضروریات است.

اما این فرایند به همین راحتی‌ها هم نیست، درست است؟ پس بیایید ۸ توصیه‌ی به شدت موثر برای انجام تایچی توسط مبتدیان را از نظر بگذرانیم.

۱. حرکت صحیح پاها مهم است

بگذارید این طور بگویم که وضعیت صحیح پاها چیز مهمی است که هنگام تمرین این تکنیک باید تحت کنترل و نظارت داشته باشید. دو الگوی پای تکیه‌گاه مهم وجود دارد شامل؛ دوبل عضو و تک عضو

در تای چی، حرکات بیشتر نیازمند حمایت اعضای دوبل و کمتر نیازمند حمایت تک عضو هستند. نکته‌ی حیاتی دیگر که باید یادتان بماند این است که حرکت کردن از یک الگوی تکیه‌گاه به الگوی دیگر باید به آرامی انجام شود.

۲. به تغذیه‌ی خود توجه داشته باشید

بعضی از ما فقط بر روی جنبه‌های فیزیکی هر ورزشی تمرکز می‌کنیم. در حالی که این هم رویکردی فوق‌العاده است، اما رویکردی کامل و بی نقص نیست. تغذیه هنگام انجام هنرهای رزمی یا هر فعالیت چالشی جسمی دیگری نقشی حیاتی دارد.

شما باید وعده‌های کم حجم‌تر اما به تعداد بیشتر مصرف کنید. و این وعده‌ها باید سرشار از پروتئین باشند، حتی در مورد یک اسنک ساده. و مهم‌ترین توصیه‌ی تغذیه‌ای در اینجا آن است که سبزیجات باید بخشی از هر وعده‌ی غذایی یا اسنکی باشد که مصرف می‌کنید. چون سبزیجات به حفظ بافت عضلات و تراکم استخوان کمک می‌کنند.

۳. حرکات کششی انجام دهید تا انعطاف پذیری‌تان افزایش پیدا کند

تازه کارها، لطفا دقت کنید. این ممکن است یکی از مفیدترین توصیه‌ها در مورد انجام مراحل اولیه‌ی تمرین تایچی باشد. من شنیده‌ام که بعضی از آدم‌ها می‌گویند بیش از حد به حرکات کششی اهمیت داده شده است. لطفا یادتان باشد در طول عمرتان هیچ یک از نصایح و توصیه‌های چنین افرادی را به کار نبندید. چون هیچ چیزی بهتر از حرکات کششی نمی‌تواند انعطاف پذیری را افزایش دهد.

با انعطاف پذیری بیشتر، این فرصت را پیدا می‌کنید که درستی، سرعت، و توانایی کلی بدنی‌تان را بهبود ببخشید. و این موضوع هنگام انجام تای چی مهم است، این طور نیست؟ حرکات کششی با استفاده از تکنیک‌های صحیح یک فرایند در حال پیشرفت است، پس تا زمانی که به بیشترین مقدار انعطاف پذیری دست پیدا می‌کنید به این کار ادامه دهید.

۴. در طول تمرین آرامش خود را حفظ کنید

مبارزان تایچی به لحاظ عاطفی انسان‌هایی سرکش نیستند که بخواهند در طول انجام تمرین حرکات و احساسات منفی از خود بروز بدهند. بر عکس، آن‌ها کاملا آرام، سهل‌گیر، و به لحاظ ذهنی آسوده هستند. و این چیزی است که شما با تمرین‌های قوی و منسجم به آن دست پیدا خواهید کرد.

اما باید همیشه این موضوع را حین تمرین به خاطر داشته باشید. بگذارید حرکاتتان سریع و بلند باشند، و نه حس آگاهی‌تان. هدف آن است که هوشیار و متمرکز باشید. این شیوه‌ای است که ذهن‌تان را تمرین می‌دهید تا در زمان مناسب حرکات درست را انجام دهد و در عین حال نیز عوامل پرت کننده‌ی حواس عاطفی را از خود دور نگه می‌دارید. و این تمام آن چیزی است که این تکنیک سعی دارد انجام بدهد، این طور نیست؟

۵. پشتکار و ثبات کلید موفقیت است

لازم نیست برای مهارت پیدا کردن در زمینه‌ی پشتکار و ثبات قدم حتما یک حرفه‌ای باشید. تمرین تایچی، حتی به عنوان یک مبتدی، نیازمند آن است که ثبات قدم داشته باشید. مهم نیست که آیا هنوز در سطح ۱ هستید؛ تمرین هنرهای رزمی سلامتی را در اعماق بدن شما تقویت خواهد کرد.

اگر منظم تمرین کردن را سر لوحه‌ی کار خود قرار بدهید، ذهن‌تان را عادت می‌دهید که توجه بیشتری به مکانیک انرژی و هماهنگی بدن داشته باشد. این یعنی هر چلسه‌ی تمرین کوتاه یا طولانی مدتی به کنترل پیدا کردن و پرورش مهارت‌های بیشتر و بهتر کمک خواهد کرد.

۶. بیرون از خانه تمرین کنید

اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه تای چی را موثرتر انجام بدهید، پس این کار را بیرون از خانه بکنید. بگذارید دویدن را به عنوان یک مثال ذکر کنیم. وقتی بیرون از منزل می‌دوید، نسبت به زمانی که روی تردمیل در باشگاه یا خانه می‌دوید بر پاها و غوزک‌های‌تان فشار متفاوتی وارد می‌کنید. جلسات تمرین فیزیکی وقتی در محیط بیرون از خانه انجام می‌شوند شور و حرارت بیشتری در بر خواهند داشت.

بنابراین، بار بعد که خواستید تایچی تمرین کنید، آن را در حیات پشتی منزل‌تان انجام بدهید. چنین عادتی حرکات بهتر و فعالیت بیشتر را موجب خواهد شد.

۷. کفش‌های مناسب بپوشید

وقتی صحبت از هنرهای رزمی و ورزش می‌شود استفاده از کفش مناسب قاعده‌ی شماره‌ی ۱ است. و دلایل بسیاری وجود دارد که نباید از این مسئله به راحتی بگذرید. اولین دلیل مسئله‌ی بهداشت است. قطعا نمی‌خواهید عفونت‌های قارچی و پوستی را جذب بدن‌تان بکنید، می‌خواهید؟

دومین دلیل نیز از آن دسته دلایل مهم است. وقتی در وضعیت دفاع-شخصی واقعی باشید، آیا پا برهنه این کار را انجام می‌دهید؟ احتمالا نه، درست است؟ پس بهتر است برای واقع‌گرایانه‌تر بودن تمرینات‌تان حین انجام تایچی کفش مناسب بپوشید.

و نهایتا اینکه، کفش‌های هنرهای رزمی از یک پوشش حفاظ مانند برخوردار هستند. و این باعث می‌شود پاهای‌تان در برابر ضربه‌ها و لگدهای سخت در امان بماند.

۸. بدن‌تان را هیدراته (پر آب) نگه دارید

برای اجتناب از احساس رخوت و سبکی سر در حین جلسه‌ی تمرین، مهم است که بدن‌تان را هیدراته نگه دارید. و نه فقط در حین تمرین بلکه در شروع روز نیز باید همین کار را بکنید. چنین عادتی سرعت سوخت و ساز بدن‌تان را تقویت می‌کند و موتور حرکت‌تان را به راه می‌اندازد.

نوشیدن یک لیوان آب یک ساعت پیش از کلاس تای چی نیز آبرسانی لازم به بدن‌تان را فراهم خواهد آورد. و چیز دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که قبل و بعد از جلسات تمرین از نوشیدنی‌های قند دار پرهیز کنید. این نوع نوشیدنی‌ها به هیچ وجه تشنگی‌تان را رفع نمی‌کنند.

نوشته‌های مرتبط