کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان آرتروز: ۴۰ روش درمانی، علت و علائم بیماری آرتروز

آرتروز که به آن بیماری دژنراتیو (تباه کننده) مفصل یا استئوآرتریت گفته می‌شود، شایع‌ترین شکل بیماری آرتریت است. این بیماری به دلیل تجزیه غضروف در مفاصل ایجاد می‌شود؛ این مسئله باعث می‌شود استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده شوند. در این مقاله نکات بسیار کاربردی درباره درمان آرتروز و ۴۰ روش درمانی، علت و علائم بیماری آرتروز را بیان می‌کنیم.

درمان آرتروز

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده، حدود ۲۷ میلیون نفر در آمریکا به آرتروز مبتلا هستند. این بیماری معمولا در بین سنین ۴۰ الی ۶۰ سال بروز می‌کند. این بیماری در درجه‌ی اول مفاصل تحمل کننده‌ی وزن بدن، نظیر مفاصل زانو، ‌ران، ستون فقرات، پاها، و کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گاهی اوقات، مفاصل گردن، و انگشتان و دست‌ها نیز تحت تاثیر آرتروز قرار می‌گیرند.

آرتروز در میان زنان شایع‌تر است. عوامل خطر مضاعف برای بروز بیماری آرتروز عبارت هستند از سابقه‌ی صدمات مفصلی، ضعف ماهیچه‌های ران، داشتن مشاغلی که باعث وارد آمدن استرس بیش از حد روی مفصل خاصی بشوند، تغییر شکل استخوان، چاقی مفرط، دیابت، و بروز سایر انواع بیماری آرتریت.

علائم آرتروز معمولا به آهستگی پیشرفت می‌کنند و به مرور زمان وخیم‌تر می‌شوند. علائم شایع بیماری آرتروز عبارت هستند از احساس درد در مفاصل (در طول یا بعد از حرکت)، سفتی مفاصل (به ویژه، بعد از بیدار شدن از خواب هنگام صبح)، حساس شدن مفاصل به لمس شدن یا تماس، فقدان انعطاف پذیری مفاصل، احساس ساییدگی هنگام خم شدن مفاصل، و بروز خار استخوان (زوائد استخوانی) اطراف مفاصل آسیب دیده.

مطلب مرتبط: درمان آرتریت روماتوئید: ۱۹ درمان خانگی برای روماتیسم مفصلی

۱۰ مهمترین علائم آرتروز

۱. احساس درد عذاب‌آور و عمیق در مفاصل
۲. احساس دشواری در پوشیدن لباس یا شانه کردن موها
۳. دشواری در نگه داشتن اشیاء
۴. احساس دشواری در نشستن و خم شدن
۵. خستگی مفرط
۶. احساس حرارت در هنگام لمس کردن مفاصل آسیب دیده
۷. سفتی ماهیچه‌ها هنگام صبح
۸. احساس درد هنگام راه رفتن
۹. احساس سفتی در مفاصل بعد از مدتی استراحت
۱۰. تورم مفاصل

۱۱ علت مهم بروز آرتروز

۱. وضعیت غیر طبیعی مفصل
۲. سن (این عامل خطر با افزایش سن بیش‌تر می‌شود)
۳. انجام برخی ورزش‌های حرفه‌ای (وارد آمدن آسیب و پارگی)
۴. تغییرات فشار و وزن (افتادن سنگینی وزن روی یک زانو یا یک ران)
۵. جنسیت (بروز آرتروز در میان زنان شایع‌تر است)
۶. استفاده‌ی دائمی و سنگین از یک مفصل
۷. آسیب دیدگی و جراحت
۸. بروز آسیب دیدگی مفصل ناشی از سایر انواع آرتریت
۹. عمل جراحی زانو
۱۰. عدم انجام فعالیت بدنی به اندازه‌ي کافی (ماهیچه‌های ضعیف نمی‌توانند از مفاصل در برابر بروز آرتروز ناشی از کهولت سن محافظت کنند)
۱۱. اضافه وزن

با استفاده از آزمایش خون و حذف احتمال ابتلا به سایر انواع التهاب‌های جدی ناشی از آرتریت و دیگر بیماری‌ها، می‌توان آرتروز را تشخیص داد. بررسی نمونه‌ی مایع مفصلی ممکن است تغییرات معمول ناشی از آرتروز را در مفصل نشان دهد. معمولا هر زمان که بیمار مبتلا به آرتروز تحت درمان قرار می‌گیرد، تغییرات قابل مشاهده‌ای در عکس رادیولوژی مفصل ایجاد می‌شوند.

این بیماری، در صورت عدم درمان به موقع، می‌تواند به شکل قابل توجهی باعث بروز ناتوانی‌ و ایجاد نیاز برای انجام عمل‌های جراحی جایگزین (تعویض) مفاصل زانو و ران شود. خوشبختانه، اعمال تغییرات ساده‌ در سبک زندگی و استفاده از برخی درمان‌‌های خانگی آسان می‌تواند به کنترل علائم این بیماری کمک کند و باعث کاهش درد شود.

مطلب مرتبط: آرتروز چیست: ۲۲ مهمترین علت ها، علائم و درمان‌آرتروز را بدانید

۱۹ مهمترین روش های درمان آرتروز

۱. تمرینات بدنی

انجام ورزش و تمرین بدنی می‌تواند به مبارزه علیه علائم آرتروز کمک کند. این کار به افزایش توان مقاومت و قدرت ماهیچه‌های اطراف مفاصل آسیب دیده کمک می‌کند. این مسئله به بهبود قدرت تحرک مفاصل کمک می‌کند. به علاوه، ورزش و تمرین بدنی باعث کاهش وزن می‌شود.

الف. روزانه ۳۰ دقیقه، پنج بار در هفته، تمرینات ایروبیک یا هوازی نظیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، یا شنا انجام دهید.
ب. به منظور تقویت ماهیچه‌ها، هفته‌ای چند بار، وزنه‌های سبک بزنید و تمرینات مقاومتی انجام دهید.
پ. دست‌کم روزی ۳۰ دقیقه، به انجام تمریناتی برای افزایش دامنه‌ی حرکت مفاصل بپردازید.

از انجام ورزش‌های سنگینی که باعث افزایش خطر صدمه دیدن مفصل می‌شوند، اجتناب کنید.

در صورت لزوم، جهت تهیه‌ی برنامه‌ی ورزشی مناسب برای وضعیت و سبک زندگی مخصوص به خودتان، از یک متخصص کمک بخواهید.

درمان آرتروز ۲: آب درمانی

طبق دستورالعمل‌ها و توصیه‌های کالج آمریکایی روماتولوژی درباره‌ی آرتروز، انجام تمرینات آبی می‌تواند یکی از راه‌های موثر برای درمان آرتروز باشد. به گفته‌ی پزشکان، برخی افراد آن‌چنان دچار درد هستند که نمی‌توانند ورزش‌های معمول را انجام دهند؛ ولی ورزش‌های آبی به بیماران کمک می‌کنند بدون اعمال استرس بیش از اندازه‌ بر مفاصل تحمل کننده‌ی وزن بدن، بتوانند فعالیت بدنی داشته باشند.

طبق توصیه‌ی بنیاد آرتروز در ایالات متحده، یک برنامه‌ی ورزشی در استخر آب گرم تهیه کنید که بتوانید به صورت روزانه از آن استفاده کنید؛ ابتدا در قسمت کم عمق و بدون تجهیزات خاص، و سپس با گذشت زمان به صورت پیشرفته آن را ادامه دهید.

طبق نتایج پژوهشی که در ۲۰۱۵ در نشریه‌ی درمان فیزیکی سالمندان به چاپ رسید، ورزش‌های آبی به عنوان یکی از درمان‌های طبیعی برای درمان آرتروز به شمار می‌روند، و می‌تواند به افراد سالمند مبتلا به آرتروز کمک کنند با اعتماد به نفس بیش‌تری به انجام فعالیت بدنی بپردازند، و هم‌چنین قدرت تحرک و توانایی انجام کارهای روزمره‌شان را بهبود ببخشند.

مطلب مرتبط: ۳۰ مهمترین علت خواب رفتن دست و پا ؛پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

۳. کاهش وزن

اضافه وزن فشار، استرس، و نیروی شدیدی را روی مفاصل زانو و ران وارد می‌کند، و باعث وخیم‌تر شدن وضعیت آرتروز می‌شود. طبق توصیه‌های کالج آمریکایی روماتولوژی، کاهش وزن یکی از بهترین درمان‌ها برای آرتروز به شمار می‌رود.

به گفته‌ی دکتر روی آلتمن، روماتولوژیست مرکز پزشک یو‌سی‌ال‌ای و استاد مدرسه‌ی پزشکی دیوید گفن در لس‌آنجلس، کنترل وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن یکی از راه‌های بهبود علائم و شاید حتی کاهش سرعت پیشرفت آرتروز است.

دکتر آلتمن می‌گوید: “‌حتی کم‌ترین مقدار کاهش وزن نیز معمولا برای کنترل علائم آرتروز مفید است.‌”‌ بنابراین، رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، کالری‌های مصرفی‌تان را حساب کنید، و مرتبا ورزش کنید.

درمان آرتروز ۴: استفاده از مکمل‌ها

ترکیب گلوکزامین و کندروایتین می‌تواند به درمان علائم آرتروز کمک کند. با این‌که کالج آمریکایی روماتولوژی به طور کلی، مصرف هر یک از این مکمل‌ها را به تنهایی توصیه نمی‌کند، برخی مطالعات نشان می‌دهند ترکیب این دو مکمل می‌تواند به بهبود برخی علائم آرتروز کمک کند.

طبق نتایج مطالعه‌ای که در آوریل ۲۰۱۶ در نشریه‌ی پژوهش‌های بالینی و تجربی درباره‌ی افزایش سن به چاپ رسیدند، مصرف گلوکزامین و کندروایتین به مدت ۱۲ هفته یا بیش‌تر، باعث بهبود در تحرک افراد شرکت کننده در این مطالعه شد. و طبق نتایج مطالعه‌ای که در می ۲۰۱۵ در مجله‌ی سالانه‌ی بیماری‌های روماتیسمی منتشر شدند، مصرف این ترکیب در طول یک دوره‌ی یک ساله، در مقایسه مصرف پلاسیبو (دارونما) به کاهش درد مفصل، و مصرف آن در طول دو سال، به کاهش تنگی فضای مفصلی منجر شد.

۵. مصرف مواد غذایی ضد التهاب

پژوهش‌ها توانسته‌اند شماری از مواد غذایی را شناسایی کنند که می‌توانند التهاب و تورم – عامل اصلی بیش‌تر دردهای ناشی از آرتروز – را کاهش دهند. بر اساس نتایج به دست آمده از پژوهش‌هایی که در نوامبر ۲۰۱۵ در مجله‌ی سالانه‌ی بیماری‌های روماتیسمی به چاپ رسیدند، به نظر می‌رسد، اسیدهای چرب امگا-۳ نقش مهمی در کنترل التهاب و بهبود زخم و التیام مفاصل، و در نتیجه، کاهش سرعت پیشرفت آرتروز ایفا کنند.

به گزارش بنیاد آرتریت، پیروی از رژیم‌های غذایی نظیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای، که بر مصرف خوراکی‌هایی نظیر سبزیجات، غلات کامل، ماهی، و چربی‌های سالم به مقدار زیاد تاکید دارند، می‌تواند به کاهش التهاب و درمان علائم آرتروز کمک کنند.

درمان آرتروز ۶: طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان یکی از اجزای طب سنتی چینی نیز می‌تواند به درمان علائم آرتروز کمک کند. به گزارش مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین ایالات متحده، طب سوزنی شامل فرو کردن سوزن‌های نازک در نقاط خاص بدن است که به تسکین درد کمک می‌‌کند. پژوهش‌ها درباره‌ی طب سوزنی هم‌چنان ادامه دارند؛ برخی مطالعات نشان می‌دهند استفاده از طب سوزنی برای درمان علائم آرتروز در مقایسه با روش منفعلانه در مقابل این بیماری بسیار اثربخش‌تر است؛ ولی شاید طب سوزنی به اندازه‌ي برخی دیگر از روش‌های درمان آرتروز اثربخش نباشد. به گفته‌ی دکتر آلتمن، ارزیابی طب سوزنی در خصوص درمان علائم آرتروز بسیار دشوار است، ولی اکنون توافق جمعی برخی از پزشکان بر آن است که طب سوزنی برای درمان علائم آرتروز می‌تواند موثر باشد.

۷. استفاده از وسایل کمکی

استفاده از ابزارهای مکانیکی که به آن‌ها ارتوز گفته می‌شود نیز به عنوان یکی دیگر از روش‌های درمان آرتروز و محافظت از مفاصل آسیب دیده و تسکین درد ناشی از آرتروز به شمار می‌رود. بندهایی که برای بستن مفصل متورم به کار می‌روند می‌توانند با محافظت از مفصل و کاهش بخشی از استرس ناشی از وزن بدن و انجام کارهای روزانه، به تسکین درد کمک کنند. هم‌چنین، این بندها می‌توانند به تنظیم مجدد ساختار مفاصل تغییر شکل داده‌، ناشی از آرتریت، کمک کنند.

کفش‌های طبی نیز از جمله دیگر وسایل کمکی برای درمان علائم آرتروز به شمار می‌روند؛ کف این کفش‌ها برای جذب مقداری از فشار ناشی از راه رفتن بسیار مفید است. به گفته‌ی دکتر آلتمن، یکی از رایج‌ترین وسایل کمکی برای کنترل علائم آرتروز، عصا است؛ از این وسیله معمولا به صورت نادرست استفاده می‌شود. وی توصیه می‌کند، طول عصا باید کاملا با قد بیمار متناسب باشد، و بیمار باید بهترین روش استفاده از آن را به خوبی یاد بگیرد.

۸. انجام تمرینات ذهنی و جسمی

برخی تمریناتی که بر تعامل میان ذهن و جسم تمرکز دارند نیز می‌توانند به صورت طبیعی باعث درمان علائم آرتریت شوند؛ زیرا طی انجام این تمرینات، بیماران با کشیدن و آرامش دادن به ماهیچه‌های‌شان، به ذهن‌شان امکان می‌دهند بر راه‌های خلاصی از درد تمرکز کنند.

یوگا می‌تواند انعطاف پذیری و قدرت – دو عامل مهم برای محافظت از مفاصل مبتلا به آرتروز – ماهیچه‌ها را بهبود ببخشد. طبق نتایج پژوهشی که در آگوست ۲۰۱۳ در نشریه‌ی درمان‌های جایگزین در علم پزشکی به چاپ رسیدند، تای چی نیز می‌تواند در کوتاه مدت به تسکین علائم آرتروز، به ویژه درد، سفتی مفاصل، و مشکلات حرکتی در بیماران مبتلا به آرتروز زانو کمک کند.

۹. تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست

در این روش، جهت ایجاد اختلال در انتقال پیام‌های درد در بدن، با استفاده از یک دستگاه، بارهای الکتریکی را از طریق اتصال برچسب‌هایی روی پوست وارد بدن می‌کنند. طبق یافته‌های مطالعه‌ای که در آگوست ۲۰۱۵ در مجله‌ی جراحی زانو منتشر شدند، استفاده از روش تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست – تحت نظر پزشک – برای درمان علائم آرتروز مفید است؛‌ زیرا این کار درد را کاهش می‌دهد و کارکرد مفاصل را بهبود می‌بخشد.

طبق توصیه‌ی کالج آمریکایی روماتولوژی، درباره‌ی اثربخشی تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست و چگونگی انجام این کار در خانه با پزشک‌تان مشورت کنید. ولی این روش برای همه‌ی افراد مناسب نیست؛‌ در صورت استفاده از ضربان ساز یا الکتروشوک (قلبی)، یا در صورتی که هنوز علت اصلی درد شناسایی نشده باشد، نباید از این روش استفاده کرد.

درمان آرتروز ۱۰: خواب مناسب

اگر دچار درد مفصل باشید، می‌دانید خوابیدن با این وضعیت بسیار دشوار است؛ ولی بهبود شرایط خواب واقعا می‌تواند روش موثر درمان آرتروز باشد. پژوهشگران، طی مطالعه‌ای که نتایج آن در فوریه‌ی ۲۰۱۴ در نشریه‌ی خواب منتشر شد، برای بهبود وضعیت خواب ۳۶۷ فرد بزرگسال مبتلا به آرتروز تلاش کردند و در نهایت دریافتند، استراتژی‌های شناختی – رفتاری برای کاهش علائم بی‌خوابی در این افراد توانستند به بهبود وضعیت خواب و کاهش درد کمک کنند.

۱۱. کمپرس سرد و گرم

برای کنترل درد مفاصل ناشی از بیماری آرتروز، می‌توانید از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید. کمپرس گرم به کاهش درد و سفتی، و کمپرس سرد نیز به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کنند.

الف. با قرار دادن یک بطری حاوی آب داغ داخل یک حوله‌ی نازک می‌توانید کمپرس گرم تهیه کنید.
ب. هم‌چنین، با قرار دادن چند تکه یخ داخل همان حوله، کمپرس سرد تهیه کنید.
پ. کمپرس گرم را به مدت ۲ الی ۳ دقیقه روی مفصل آسیب دیده قرار دهید.
ت. سپس، جای آن را با کمپرس سرد عوض کنید و اجازه‌ دهید به مدت یک دقیقه روی محل مورد نظر بماند.
ث. این کار را چند بار در روز، به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه، تکرار کنید.

توجه: بسته به وضعیت بیماری‌تان، می‌توانید از هر یک از دو کمپرس سرد و گرم به صورت مجزا نیز استفاده کنید.

۱۲. ماساژ درمانی

ماساژ مرتب نواحی آسیب دیده به کاهش شدت درد، تورم، و التهاب ناشی از آرتروز کمک خواهد کرد. به علاوه، ماساژ گردش خون را بهبود می‌بخشد و باعث نرم شدن ماهیچه‌های ملتهب می‌شود.

الف. روزی چند بار، نواحی آسیب دیده را با استفاده از روغن زیتون یا روغن نارگیل، با فشار ملایم ماساژ دهید. اگر ماساژ باعث وخیم‌تر شدن وضعیت‌تان شد، آن را متوقف کنید.
ب. هم‌چنین، می‌توانید با ترکیب روغن خردل و کافور، یک روغن ماساژ تهیه کنید. ۱۰ گرم کافور را با یک فنجان روغن خردل ترکیب کنید و به مدت ۵ دقیقه، روی شعله‌ی اندک، حرارت دهید. اجازه دهید این ترکیب خنک شود؛ سپس، از آن برای ماساژ نواحی آسیب دیده‌ استفاده کنید.
پ. گزینه‌ی دیگر این‌که، روغن‌های وینترگرین و اوکالیپتوس را با اندازه‌ي مساوی با هم ترکیب کنید و با استفاده از آن، مفاصل آسیب دیده‌تان را ماساژ دهید.

از آن‌جا که مفاصل در اثر بیماری آرتروز حساس می‌شوند، سعی کنید این نواحی را با فشار ملایم ماساژ دهید، یا در صورت لزوم، این کار را به یک متخصص ماساژ درمانی بسپارید.

۱۳. سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب نیز یکی دیگر از درمان‌های موثر برای درمان آرتروز به شمار می‌رود. خواص ضد التهابی و اثر قلیایی آن به کاهش درد و سفتی مفاصل کمک می‌کنند. به علاوه، سرکه سیب به خلاصی از سر سموم موجود در داخل مفاصل نیز کمک می‌کند.

الف. یک قاشق چای خوری سرکه سیب خام و تصفیه نشده و یک قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان حاوی آب گرم حل کنید. این محلول را روزی دو بار، ترجیحا پیش از هر وعده‌ی غذایی، بنوشید.
ب. هم‌چنین، می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب ارگانیک و روغن زیتون فرا بکر را با هم ترکیب کنید. با استفاده از این ترکیب، روزی چند بار مفاصل آسیب دیده‌تان را ماساژ دهید.

هر روز از این روش‌های درمان آرتروز استفاده کنید تا درد و التهاب‌تان از بین بروند.

درمان آرتروز ۱۴: نمک اپسوم

از دیگر درمان‌های خانگی مشهور و قدیمی برای درمان آرتروز ، استفاده از نمک اپسوم است. نمک اپسوم که منبع خوبی برای منیزیوم به شمار می‌رود، به کاهش درد، تورم، و التهاب کمک می‌کند.

الف. دو فنجان نمک اپسوم را به آب گرم وان حمام‌تان اضافه کنید.
ب. وارد وان شوید و ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در آن بمانید.
پ. این کار را هفته‌ای دو الی سه مرتبه، برای چند هفته یا تا زمانی درد و التهاب‌تان تسکین یابد، تکرار کنید.

توجه: بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی یا دیابت نباید از این درمان خانگی استفاده کنند.

۱۵. زنجبیل

زنجبیل نیز یکی دیگر از بهترین درمان‌های طبیعی برای آرتروز به شمار می‌رود. طبق مطالعه‌ای در ۲۰۰۱ که نتایج در مجله‌ی آرتروز و روماتولوژی به چاپ رسیدند، عصاره‌ی بسیار خالص زنجبیل تاثیر مثبتی در کاهش درد مبتلایان به آرتروز زانو خواهد داشت.

این گیاه دارویی غنی از خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی است که به کاهش درد، تورم، و التهاب کمک می‌کنند. به علاوه، زنجبیل به مهار کوکسیب‌ها، نوعی ماده‌ی شیمیایی عامل درد در بدن کمک می‌کند.

الف. روزی ۲ الی ۳ فنجان دمنوش زنجبیل بنوشید. برای تهیه‌ی این دمنوش، تکه‌ی کوچکی از زنجبیل را رنده کنید و به مدت ۱۰ دقیقه در ظرفی حاوی یک فنجان آب بجوشانید. سپس این جوشانده را از صافی عبور دهید و مقدار اندکی عسل نیز به آن اضافه کنید.
ب. هم‌چنین، می‌توانید هر روز تکه‌ای از زنجبیل تازه را بجوید یا در آشپزی از زنجبیل تازه یا خشک شده استفاده کنید.
پ. حتی می‌توانید روزی چند بار روغن زنجبیل را روی نواحی آسیب دیده بمالید.

۱۶. زردچوبه

طبق نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۰۹ که در مجله‌ی طب تکمیلی و جایگزین منتشر شدند، استفاده از زردچوبه به عنوان روش درمان آرتروز شناخته می‌شود. این داروی گیاهی حتی می‌تواند روند پیشرفت آرتروز را نیز آهسته‌تر کند.

زردچوبه دارای ترکیبی به نام کورکومین است که خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد.

الف. یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید و این محلول را بجوشانید. مقدار اندکی عسل به آن اضافه کنید، و دست کم به مدت چند روز، روزی دو بار از آن را بنوشید.
ب. یا این‌که، روزی ۳ بار به اندازه‌ی ۳۰۰ میلی گرم عصاره‌ی استاندارد زردچوبه مصرف کنید؛ البته قبل از این کار، باید با پزشک‌تان مشورت کنید.
پ. هم‌چنین، می‌توانید از پودر زردچوبه در پخت و پز روزانه‌تان استفاده کنید، تا از فواید دیگر آن بهره‌مند شوید.

توجه: در صورت مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) از مصرف بیش از اندازه‌ي زردچوبه خودداری کنید.

۱۷. شنبلیله

شنبلیله نیز از جمله داروهای گیاهی محبوب در طب آیورودا است که برای درمان آرتروز کاربرد دارد. تخم شنبلیله دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی است، و بنابراین، می‌تواند به کنترل درد و تورم کمک کند.

به علاوه، این تخم‌ها حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن، و فسفر است که همگی برای داشتن استخوان‌ها و بافت‌های سالم در بدن ضروری هستند.

الف. یک قاشق چای خوری تخم شنبلیله را به مدت یک شب در آب بخیسانید. صبح فردا، تخم شنبلیله را از آب جدا کنید و میل کنید. این کار را هر روز انجام دهید.
ب. یا این‌که، هر روز، ۲ الی ۳ مرتبه، یک قاشق چای خوری پودر تخم شنبلیله را به همراه یک لیوان گرم میل کنید.
پ. هم‌چنین، می‌توانید با استفاده از یک قاشق چای خوری تخم شنبلیله و مقداری آب، خمیر درست کنید و روی نواحی آسیب دیده بمالید. اجازه دهید خمیر روی پوست‌تان خشک شود، و سپس آن را با آب گرم بشویید. این کار را روزی دو بار انجام دهید.

هر یک از این درمان‌های خانگی را به صورت روزانه انجام دهید تا به نتایج مطلوب برسید.

درمان آرتروز ۱۸: چای سبز

طبق نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۱۱ که نتایج آن در نشریه‌ی درمان‌ها و پژوهش‌های آرتریت منتشر شدند، چای سبز به پیشگیری و هم‌چنین کنترل علائم آرتروز کمک می‌کند. چای سبز دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است که به کاهش درد و تورم مفاصل کمک می‌کنند. به علاوه، چای سبز به حفظ تراکم و قدرت استخوان‌ها نیز کمک می‌کند.

الف. یک قاشق چای خوری برگ چای سبز را در یک فنجان آب داغ بریزید.
ب. درب ظرف را بپوشانید و چند دقیقه‌ای منتظر بمانید تا دم بکشد.
پ. دمنوش را صاف کنید و مقداری عسل به آن بیفزایید.
ت. هر روز دو الی سه فنجان از این دمنوش را بنوشید.

۱۹. دارچین

از دیگر درمان‌های رایج برای آرتروز در طب آیورودا می‌توان به استفاده از دارچین اشاره کرد. دارچین که به خاطر خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی‌اش مشهور است، می‌تواند به مبارزه علیه درد و تورم مفصل کمک کند. هم‌چنین، دارچین می‌تواند سفتی ماهیچه‌ها را نیز بر طرف کند.

الف. یک قاشق چای خوری پودر دارچین و یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب گرم حل کنید. این محلول را هر روز صبح با معده‌ی خالی نوش جان کنید.
ب. روش دیگر این‌که، با استفاده از پودر دارچین و مقدار اندکی آب، خمیر درست کنید. هم‌چنین، می‌توانید مقداری عسل را نیز به ترکیب این خمیر اضافه کنید. روزی دو الی سه مرتبه به مدت چند دقیقه، از این خمیر برای ماساژ نواحی آسیب دیده استفاده کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: top10homeremedies و everydayhealth

درمان آرتروز: ۴۰ روش درمانی، علت و علائم بیماری آرتروز

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی