فواید هیپنوتیزم: 8 فایده هیپنوتیزم برای سلامتی که همه باید بدانند

وقتی واژه‌ی هیپنوتیزم را می‌شنوم، درست مثل کارتون‌ها صحنه‌ی یک مارپیچ در حال چرخش و از دست دادن کنترل ذهن خودآگاه برایم تداعی می‌شود. البته با منظره‌ی زیبای آب شدن شکلات یا چشمان زیبای گربه‌تان هم می‌توانید به آسانی هیپنوتیزم شوید.

هیپنوتیزم در برنامه‌های زنده‌ی سرگرمی هم جایگاه خود را دارد. اگر تا به حال چنین برنامه‌ای دیده باشید، به یاد می‌آورید تماشای یک مرد بالغ که تظاهر به زایمان می‌کند، یا دیدن کسی که روی صحنه ادای مرغ درمی‌آورد چه‌قدر خنده‌دار است. در واقع یکی از دوستان من تحت تاثیر هیپنوتیزم توانایی رقص و رپ خواندن را در خودش کشف کرد، اما هیپنوتیزم فقط برای سرگرمی و بازی نیست.

از لحاظ بالینی، هیپنوتیزم قادر است تاثیر مهم‌تری ایجاد کند و حتی برخی کاربردهای درمانی جدی نیز دارد.

این‌طور که به نظر می‌رسد هیپنوتیزم شدن برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود، و به شیوه‌های مختلف می‌تواند سلامت شما را بهبود ببخشد.

هیپنوتیزم چیست؟

همه‌ی ما هیپنوتیزم را در فیلم‌ها دیده‌ایم (و احتمالا از ایده‌ی آن ترسیده‌ایم).

با این حال انجمن هیپنوتیزم بالینی در کارولینای شمالی به ما اطمینان می‌دهد در زندگی واقعی اصلا این‌طور نیست.

این انجمن اظهار کرده‌است:‌

هیپنوتیزم یک حالت طبیعی توجه گزینشی و متمرکز است و با این‌که ۱۰۰ درصد طبیعی و نرمال است، اما هم‌چنان یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های ذهن بشر است. توانایی در ورود به این حالت منحصر به‌فرد آگاهی، دروازه‌ای به امکانات بی‌شمار درمانی، کشف خود، و تغییر باز می‌کند.

فواید هیپنوتیزم

۱. ترک عادت‌های بد

از آن‌جا که هیپنوتیزم شدن باعث می‌شود بیش‌تر از همیشه پذیرنده باشید، شواهدی وجود دارد که هیپنوتیزم می‌تواند به شما کمک کند عادت‌های بد مثل مصرف دخانیات یا مشروبات الکلی را ترک کنید.

WebMD توضیح می‌دهد که هیپنوتیزم درمان‌گر در یک جلسه هیپنوتیزم در ذهن شما در کنار تجربه‌ی سیگار کشیدن یک تصویر منفی مثل خشکی بسیار زیاد دهان پس از سیگار ایجاد می‌کند، که برای فرد سیگاری اثر بازدارندگی دارد.

بنابراین اگر ایرادی دارید که نمی‌توانید از شر آن خلاص شوید شاید هیپنوتیزم راه حل آن باشد.

۲. گر گرفتگی را تسکین می‌دهد

اگر از گر گرفتگی رنج می‌برید یا شخصی را می‌شناسید که به این مشکل دچار است، می‌دانید که کنترل این وضعیت به هر قیمتی می‌ارزد.

بر اساس گزارش یک پژوهش، زنانی که برای درمان گر گرفتگی از هیپنوتیزم استفاده کردند کیفیت خواب بهتر و حملات گرفتگی کم‌تری داشتند.

۳. کاهش وزن و حفظ آن

از آن‌جا که هیپنوتیزم چارچوب ذهنی یا نگرش فرد را تنظیم می‌کند، اگر برای کاهش وزن هم مفید باشد منطقی است.

مجله‌ی Shape توضیح داده‌است که هیپنوتیزم جایگزینی برای رژیم نیست، بلکه روشی برای از بین بردن محدودیت‌های ذهنی، مانند اختلال پرخوری افراطی یا ترس از ورزش است، که مانع از کاهش وزن می‌شود.

رپورتاژ

۴. کاهش استرس

دست و پنجه نرم کردن با استرس اصلا جالب نیست. برای همین است که موسسه‌ی Wellness از هیپنوتیزم درمانی به عنوان جایگزینی برای درمان استرس و اضطراب نام می‌برد.

این برای کسانی که دوست ندارند دارو مصرف کنند، اما در عین حال می‌خواهند عادت‌های ذهنی بد را، مثل چرخه‌ی تفکر منفی یا وسواس را از بین ببرند، گزینه‌ی خوبی است.

هیپنوتیزم می‌تواند فرایند تفکر شما را تنظیم کند و به شما کمک می‌کند نگرشی پرآرامش‌تر ایجاد کنید.

۵. درد مزمن را درمان می‌کند

هر دردی ناخوشایند است، چه برسد به درد مزمن.

آدم‌هایی که درد مزمن دارند برای درمان آن اقدامات جدی و شدیدی صورت می‌دهند، اما اصلا لزومی ندارد این اقدامات جدی و شدید باشد.

بر اساس گزارش WebMD، پژوهش نشان داده‌است هیپنوتیزم درمانی می‌تواند برای درمان و کنترل درد مزمن مفید باشد.

از آن‌جا که درد در واقع توسط مغز تولید می‌شود، منطقی است که یک درمان ذهنی مانند هیپنوتیزم بتواند برای کنترل درد مفید باشد.

۶. سلامت خواب را بهبود می‌بخشد

وقتی هیپنوتیزم می‌شوید وارد حالتی شبیه به خواب می‌شوید اما بیدار هستید.

با توجه به این‌که هیپنوتیزم درمانی خیلی به خواب نزدیک است، به راحتی می‌توانید درک کنید که چه‌قدر برای درمان بی‌خوابی و بهبود سلامت خواب مفید است.

بر اساس گزارش مایو کلینیک می‌توان با استفاده از پیشنهاد دادن در حالت هیپنوتیزم مغز را برای داشتن الگوهای شبانه‌ی پرآسایش‌تر تعلیم داد.

۷. درمان افسردگی

هیپنوتیزم می‌تواند به تنظیم فرایند افکار شما کمک کند، که شامل افکار مرتبط با افسردگی یا اضطراب هم می‌شود.

افرادی که از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند گزارش مثبتی از درمان با هیپنوتیزم به جای دارو داده‌اند.

۸. درمان سندروم روده‌ی تحریک پذیر

سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر بی‌نهایت آزاردهنده است و حتی ممکن است تحت شرایط خاصی ناتوان‌کننده باشد.

بر اساس گزارش About IBS خوشبختانه اثبات شده‌است هیپنوتیزم درمانی به کسانی که از سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر رنج می‌برند کمک می‌کند.

جالب است بدانید که هیپنوتیزم درمانی می‌تواند علائم اولیه و ثانویه را، مانند حالت تهوع و کمردرد، تسکین دهد، و شاید برای رفع علائم اضطراب که اغلب به همراه مشکلات گوارشی بروز می‌کند، مفید باشد.

 

نوشته‌های مرتبط