کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فواید موسیقی :۱۹ فایده موسیقی برای ذهن و جسم طبق تحقیقات علمی

هیچ‌گاه پس از گوش دادن به موسیقی احساسِ بهتر شدن داشته‌اید؟ شاید شما را آرام کرده‌باشد، در بهتر به خواب رفتن، مطالعه کردن، یا ورزش‌کردن به‌شما کمک کرده‌باشد. حتی ممکن است دردتان را تسکین داده‌باشد. آیا تاکنون به چراییِ آن اندیشیده‌اید؟ در این نوشتار درباره مهم ترین فواید موسیقی برای ذهن و جسم بحث می شود.

فواید موسیقی

وقتی تصویربرداریِ پاسخ مغناطیسی (MRI) برای مغز نخستین بار مطرح شد، مشاهده‌ی بخش‌هایی از مغز که در زمان گوش دادن به موسیقی و نواخته‌شدن موسیقی فعال هستند، آسان بود. قشر شنوایی با پردازش زیر و بمیِ آهنگ، ضرب‌آهنگ و ملودی به پیش می‌رود.‌ بخشی از مُخ (سربروم) تصاویر مرتبط با صداها را به‌پیش می‌آورد. مُخچه به شما کمک خواهد کرد چنان‌چه بسیار تحت تأثیر قرار گرفته‌باشید با موسیقی به تحرک درآیید یا با سرانگشتان‌تان ضرب بگیرید. این ویدیوی (۴ دقیقه‌ای) اعجاب‌انگیز را از لینک ذیل مشاهده کنید، در این ویدیو می‌توانید تصویربرداریِ پاسخ مغناطیسی از مغز دکتر اولیور ساکس مرحوم را در حال کار و نحوه‌ی واکنش نشان‌دادن‌اش به موسیقی باخ و بتهوون ببینید.

فواید موسیقی

مغز یک اندام بسیار پیچیده است و هنوز به‌طور کامل درک نشده‌است. این اندام مرکز کنترلِ مدیریت رفتارها، روحیه، احساسات، نفس‌کشیدن، عملکردهای بدنی، و پردازش‌های ذهنی‌مان است. مشاهده شده است که موسیقی اکثرا تأثیر مثبتی بر روی مغز دارد. در این جا برخی روش‌هایی آورده شده است که موسیقی می‌تواند کیفیت زندگی‌تان را به احسن ارتقاء دهد.

۱۹ مهمترین فواید موسیقی در ادامه آمده است:

فواید موسیقی ۱:موسیقی می‌تواند به تسکین درد کمک کند

“یک چیز خوب درباره‌ی موسیقی این است که، ‌وقتی وجودتان را فرا بگیرد، هیچ دردی احساس نمی‌کنید” –باب مارلی

ضربه‌ای دردناک را در انگشتان‌تان در اثر سوختن یا بریدن تصور کنید. محققین در دانشگاه اوتا این کار را با ۱۴۳ نفر زمانی انجام دادند که در حال گوش کردن به موسیقی بودند. از آنها خواسته شده بود بر موسیقی تمرکز کنند و هرچه بیش‌تر مجذوب موسیقی می‌شدند، دردشان قابل تحمل‌تر می‌شد.

مطالعه‌ی انجام‌شده در دانشگاه مرکزی فلوریدا نشان داد زمانی‌که بیماران مجبور بودند دوباره پس از جراحی راه بروند، موسیقی کاهش قابل توجهی در درد ایجاد کرد. بیشتر تحقیقات امروزه نشان می‌دهند موسیقی در منحرف کردن حواس و کاستن علائم درد پیش از آن‌که به مغز برسند، مؤثر هستند. مرتبه‌ی بعد که دندان‌درد یا سردرد داشتید به‌یاد آوردن این موضوع مفید خواهد بود – بخشی از موسیقیِ محبوب‌تان را پخش کنید. این واقعا بهترین فواید موسیقی است.

مطلب مرتبط: ۱۰ دلیل که چرا کسانی که موسیقی یاد می‌گیرند،موفق تر هستند

فواید موسیقی و کاهش استرس

 

 

فواید موسیقی ۲: موسیقی می‌تواند استرس و اضطراب را از بین ببرد

“شواهد متقاعدکننده‌ای یافته‌ایم که مداخلات موسیقیایی می‌توانند در محیط‌هایی از اتاق عمل گرفته تا کلینیک‌های خانوادگی نقش مراقبت سلامتی را ایفا کنند.” – پروفسور لویتین، دپارتمان روانشناسی دانشگاه مک‌گیل

تحقیق به‌سوی یافتن این مقصود هدایت شد تا دریابد چگونه موسیقی می‌تواند به پایین آوردن فشار خون و کاهش استرس کمک کند. مطالعات بر بیمارانی متمرکز شد که در شُرُفِ جراحی بودند. اغلب موسیقی در کاهش استرس نسبت به داروهای تجویز شده در این پرونده‌ها، تأثیر بیش‌تری دارد.

بیمارانی که در مراقبت‌های تسکینی هستند اغلب مجبور هستند درد شدیدی را تحمل کنند و به مسائل پایان زندگی بپردازند. کارکنانِ بیمارستان کو تک پوآ در سنگاپور درمان با موسیقیِ زنده را برای بیماران‌شان انجام دادند. آنها در آوازخوانی، نواختن آلات موسیقیایی، و آهنگ‌سازی شرکت می‌کردند. آنها دریافتند بیماران آرام‌تر بودند و استرس کم‌تری داشتند.

چنان‌چه استفاده از موسیقی را برای تمدد اعصاب و مدیریت استرس مورد غفلت قرارداده‌اید، به‌دنبال برخی موسیقی‌های کلاسیک آرام باشید. این از فواید موسیقی در روانشناسی است.

 

فایده موسیقی ۳: موسیقی می‌تواند در جلوگیری از زوال عقلی کمک کند

فرانک یاکونو ۱۰۳ سال دارد و هم‌چنان ویولون می‌نوازد! او عضو فعال ارکستر پراویدنس سیویک است. او معتقد است موسیقی یکی از رازهای کلیدیِ طول عمرش است. راز این است که هم نواختن موسیقی و هم گوش‌کردن به آن شبکه‌های مغزی بسیاری را دربرمی‌گیرد. ولی موسیقی‌دانانی که هم‌چنان موسیقی می‌نوازند مزیتی مضاعف دارند چرا که باید پردازش‌های ذهنی نسبتا سریعی را برای تولید موسیقی انجام دهند. این امر مغز را فعال نگه می‌دارد و به متوقف‌ساختن زوال مغزی کمک می‌کند. هنوز از قدرت موسیقی و این‌که چگونه ما را از لحاظ ذهنی فعال و مشغول نگاه‌می‌دارد، مثال دیگری وجود دارد.

“مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که حتی سطوح متوسط فعالیت موسیقیایی می‌تواند مزایایی بر عملکرد مغزی داشته‌باشد.” – این جنچ، دانشگاه سنت اندرو، اسکاتلند

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶

فایده موسیقی ۴: موسیقی می‌تواند روحیه‌تان را بالا ببرد

یونا فرگوسن هدایت تیمی از محققین را در دانشگاه میسوری برعهده داشت تا نشان دهد چگونه مغز می‌تواند روحیه و افسردگی را بهبود بخشد. آنها دریافتند که تنها با گوش‌دادن به موسیقی طربناک برای یک دوره‌ی دو هفته‌ای، بیماران افزایشی را در شادی گزارش کردند. متخصصین معتقد هستند که موسیقی به تولید دوپامین، که به عنوان ماده‌ی شیمیایی احساس خوشی شناخته شده است، کمک می‌کند.

چیزی در مورد موسیقی – علی‌الخصوص موسیقی زنده – وجود دارد که بدن را به وجد می‌آورد و فعال می‌کند. –جوانی لووی، کمک ویراستار انجمن موسیقی و پزشکی

هر چند هیچ فردی به درستی نحوه‌ی عملکرد موسیقی بر مغز را درک نکرده‌است، پیام مهمی که باید آویزه‌ی گوش‌مان کنیم این است که از درمانی استفاده‌کنیم که تقریبا رایگان است، هیچ عوارض جانبی ندارد، و می‌تواند در هر زمان و هر مکانی مورد استفاده قرار بگیرد.

حال زمان آن رسیده‌است که هدفون‌تان را بردارید و آغاز کنید.

فواید موسیقی ۵: شما را شادتر می‌کند

«من به خاطر این که می‌خوانم خوشحال نیستم؛ به خاطر این خوشحال هستم که می‌خوانم.» – ویلیام جیمز

پژوهش‌ها اثبات کرده‌اند وقتی به موسیقی‌ای که دوست دارید گوش می‌دهید، ‌مغزتان دوپامین ترشح می‌کند؛ انتقال‌دهنده‌ی عصبی «حالت سرخوشی». والوری سلیم‌پور، عصب‌شناس دانشگاه مک‌جیل، به هشت دوستدار موسیقی، بعد از شنیدن موسیقی مورد علاقه‌ی‌شان، یک ماده‌ی رادیواکتیوی تزریق کرد که به گیرنده‌های دوپامین متصل می‌شود. یک پِت‌اسکن (PET scan) نشان داد که میزان زیادی دوپامین ترشح می‌شود، که به لحاظ زیست‌شناختی موجب می‌شود شرکت‌کنندگان احساساتی مانند خوشحالی، وجد، و لذت داشته باشند.

پس، بار دیگر که به تقویت عاطفی نیاز داشتید، به مدت ۱۵ دقیقه به آهنگ مورد علاقه‌ی‌تان گوش بدهید. تمام کاری که برای طبیعی حال‌کردن باید انجام داد همین است!

مطلب مرتبط: فوایدموسیقی :۴ فایده‌موسیقی برای ذهن و بدن بر طبق تحقیقات علمی

فواید موسیقی ۶:  تقویت عملکرد دویدن

«اگر آدم‌ها بخواهند برداشتی از موسیقی من داشته باشند، باید این‌ «انگیزه» باشد که هرچیزی-مادامی که روی آن کار کنید و پا پس نکشید- شدنی است.» – امینم

مارسلو بیگلیاسی و همکارنش دریافتند که دوندگانی که به موسیقی انگیزه‌بخش ملایم یا تند گوش می‌دهند ۸۰۰ متر اول دویدنشان را از دوندگانی که به موسیقی آرام گوش می‌دهند یا اصلا بدون گوش دادن به موسیقی می‌دوند، سریع‌تر به پایان می‌رسانند. اگر می‌خواهید دویدنتان را به اوج برسانید، به آهنگ‌هایی گوش بدهید که برای‌تان الهام‌بخش هستند.

فواید موسیقی ۷: کمک به بهتر خوابیدن

«موسیقی غبار زندگی روزمره را از روح آدمی می‌زداید.» – برتولد اوئرباخ

بیش از ۳۰٪ امریکایی‌ها از بی‌خوابی رنج می‌برند. مطالعه‌ای نشان داد دانشجویانی که ۴۵ دقیقه پیش از به رختخواب رفتن موسیقی کلاسیک آرامش‌بخش گوش می‌دهند به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهتر از دانشجویانی می‌خوابند که به یک کتاب صوتی گوش می‌دهند یا چیزی متفاوت از برنامه‌ی روزانه‌ی‌‌شان گوش نمی‌دهند. اگر در خوابیدن مشکل دارید، پیش از رفتن به رختخواب و خوابیدن، شنیدن قطعاتی از باخ و موزارت را امتحان کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ دلیل که چرا کسانی که موسیقی یاد می‌گیرند،موفق تر هستند

۸. افسردگی را کاهش می‌دهد

«موسیقی‌ پناهِ من بود. من می‌توانستم به فضای میان نٌت‌ها بخزم و به تنهایی پشت کنم.» – مایا آنجلو

بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سرتاسر دنیا از افسردگی رنج می‌برند. ۹۰ درصد از آنها بی‌خوابی را هم تجربه می‌کنند. پژوهش بی‌خوابی که در بالا ذکر شد تایید کرد نشانه‌های افسردگی در گروه‌هایی که پیش از موعد خواب به موسیقی‌ کلاسیک گوش می‌دهند به طرز معنی‌داری کاهش می‌یابد، ولی در دو گروه دیگر این گونه نیست. مطالعه‌ی دیگری که توسط هانس جواچیم تراپه در آلمان انجام شد نیز نشان داد موسیقی، بسته به نوع آن، می‌تواند به بیمارانی که نشانه‌های افسردگی دارند کمک کند. صداهای تامل‌برانگیز و موسیقی‌ کلاسیک روحیه‌ی افراد را تقویت می‌کند، ولی موسیقی‌ تکنو و هِوی‌مِتال آنها را حتی افسرده‌تر هم می‌کند.

بار بعد که احساس یاس کردید، برای تقویت روحیه‌ی‌تان کمی موسیقی‌ تامل‌برانگیز یا کلاسیک گوش بدهید.

فواید موسیقی ۹: کمک به کمتر غذا خوردن می کند

«بین موسیقی  و خوردن نوعی پیوند دوستانه برقرار است.»- تامس هاردی

پژوهشی در دانشگاه فناوری جورجیا نشان داد که ملایم کردن نور و موسیقی موقع غذا خوردن باعث می‌شود افراد کالری کم‌تری مصرف کنند و از غذای‌شان بیش‌تر لذت ببرند. اگر به دنبال راه‌هایی برای کاهش اشتهای خود هستید، کم‌کردن نور و شنیدن موسیقی ملایم را بار بعد که سر میز غذا نشستید امتحان کنید.

۱۰. هنگام رانندگی روحیه‌ی‌تان را بالا می‌برد

«این همان چیزی است که دوست دارم. بدون مزاحم، داخل ماشین خودم بنشینم و در باران به موسیقی گوش بدهم. هنوز آهنگ‌های بی‌نظیرِ بسیاری برای خواندن مانده است.»- آلیسون کرائوس

در مطالعه‌ای در هلند دریافتند شنیدن موسیقی می‌تواند به نحو مثبتی بر روحیه‌ی شما هنگام رانندگی تاثیر بگذارد، که نسبت به زمانی که موسیقی گوش نمی‌دهید به رفتاری ایمن‌تر منجر می‌شود. بار بعد که از ترافیک خسته شدید، صدای آهنگ را زیاد کنید تا وضعیت روحی‌تان را بهبود ببخشید. این کار روی عملکرد رانندگی‌تان تاثیر نمی‌گذارد- حتی ممکن است کمک کند ایمن‌تر برانید.

۱۱. یادگیری و حافظه را تقویت می‌کند

«موسیقی زبان حافظه است.» -جودی پی‌کولت

پژوهشگران کشف کرد‌ه‌اند که موسیقی می‌تواند به یادگیری شما کمک کند و یادآوری اطلاعات را بهبود ببخشد، ولی به میزان علاقه‌ی شما به موسیقی بستگی دارد و موسیقی‌دان بودن یا نبودن‌تان. ممتحنین نشانه‌ها و علائم ژاپنی را هنگام شنیدن موسیقی‌ای که برای‌شان مثبت یا خنثی به نظر می‌رسید حفظ می‌کردند. نتایج نشان دادند شرکت‌کنندگانی که موسیقی‌دان هستند همراه با موسیقی خنثی بهتر یاد می‌گیرند ولی وقتی موسیقی فرح‌انگیز پخش می‌شود بهتر آزمون می‌دهند. از طرفی دیگر، غیر موسیقی‌دان‌ها، با موسیقی مثبت بهتر یاد می‌گیرند ولی با موسیقی خنثی بهتر آزمون می‌دهند.

این نتایج را از بر کنید. حالا شما برای مطالعه‌ی موثرترِ بار بعد یک استراتژی دارید.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶

۱۲. بیماران را پیش/پس از عمل جراحی آرام می‌کند

« کسی که می‌خواند، پریشانی‌های‌اش را فراری می‌دهد.» – میگوئل دو سروانتس

پژوهشگران دریافته‌اند که شنیدن موسیقی‌ آرامش‌بخش پیش از عمل جراحی اضطراب را کاهش می‌دهد. درواقع، این کار حتی از خوردن میدازولام موثرتر است، میدازولام دارویی است که اغلب پیش از عمل به بیماران داده می‌شود تا احساس خواب‌آلودگی کنند که عوارض جانبی خطرناکی دارد از جمله سرفه و استفراغ. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که شنیدن موسیقی آرامش‌بخش موقع استراحت در تختخواب پس از عملِ بازِ قلب، میزان آرامش را افزایش می‌دهد.

در سطح جهان، هرساله ۲۳۴ میلیون عمل جراحی مهم انجام می‌پذیرد. اگر شما یا کسی که می‌شناسیدش عمل جراحی در پیش دارد، برای کاهش اضطراب‌اش حتما چند آهنگ آرامش‌بخش همراه خودتان داشته باشید. این کار نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت، و مطمئنا تاثیرات وخیم جانبی کم‌تری از داروهایی تجویزی دارد.

۱۳. به بیماران آلزایمری کمک می‌کند به خاطر بیاورند

«گذشته، که به هیچ راه دیگری قابل بازیافتن نیست، در موسیقی نهفته است، گویی که در عنبر خفته باشد، و آدمی می‌تواند احساس هویت خود را دوباره باز یابد.» – الیور سَکس، پزشک

یک سازمان غیرانتفاعی به نام «موسیقی و حافظه» به افراد آلزایمری و دیگر بیماران دچار زوال عقلی مربوط به کهولت سن کمک می‌کند تا از طریق شنیدن دوست‌داشتنی‌ترین آهنگ‌های‌شان، هویت‌شان را به خاطر بیاورند. این بیداری اغلب دراماتیک است. مثلا، بعد از آن‌که هِنری به آهنگ دوران خودش گوش می‌کند، این بیمارِ دچار زوال عقل که به ندرت می‌تواند حرف بزند آهنگ‌های کَب کالووِی را می‌خواند و شادمانه از خاطرات زندگی‌اش می‌گوید.

دکتر لورا ماسکوئدا، مدیر سالمندان دانشگاه کالیفرنیا در دانشکده‌ی پزشکی ایروین، توضیح می‌دهد که چون موسیقی‌ بر بخش‌های زیادی از مغز تاثیر می‌گذارد، رشته‌های عصبی را که ممکن است هنوز سالم باشند تحریک می‌کند.

از هر سه سالمند یک نفر از بیماری آلزایمر یا دیگر بیماری‌های مرتبط با زوال عقل می‌میرد، بنابراین احتمال دارد کسی را که دچار این بیماری است در اطراف خود بشناسید. برای ارتباط برقرار کردن با عزیزان‌تان که از زوال عقل مربوط به کهنسالی رنج می‌برند، روش پخش آهنگ‌های مورد علاقه‌ی‌شان را امتحان کنید.

۱۴. به بهبود بیماران سکته‌ای کمک می‌کند

«می دانم پرندگان قفسی چرا آواز می‌خوانند.» – مایا آنجلو

پژوهشی در دانشگاه هلسینکی نشان داد بیماران سکته‌ای که به موسیقی‌ انتخابی خودشان به مدت دو ساعت در روز گوش می‌دهند نسبت به کسانی که کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند یا هیچ موسیقی‌ گوش نمی‌دهند به نحو چشمگیری عملکرد شناختی بهتری نشان می‌دهند. بیشترِ ترانه‌های آهنگین، که ترکیبی از موسیقی‌ و صدا را ارائه می‌دهند حافظه‌ی شنیداری و کلامی بیماران را تقویت می‌کند.

سکته پنجمین عامل مرگ‌ومیر در ایالات متحده است. اگر کسی را را می‌شناسید که دچار سکته شده است، به محض آن‌که توانستید آهنگ مورد علاقه‌ی‌شان را برای‌شان ببرید. شنیدن آنها می‌تواند به طرز چشمگیری بهبودی‌شان را افزایش دهد.

۱۵. موسیقی‌‌ هوش کلامی را افزایش می‌دهد

«کارکرد موسیقی‌ برای روح مثل کارکرد کلمات برای ذهن است.» – مادست موس

مطالعه‌ای درباره فایده موسیقی در دانشگاه یورک نشان داد که ۹۰٪ بچه‌های بین ۴ تا ۶ سال، پس از گذراندن تنها یک ماه کلاس موسیقی‌(در زمینه‌ی ریتم، لحن، ملودی، و صدا)، افزایش چشمگیری در هوش کلامی داشتند. پژوهشگر سیلوین مورنو می‌گوید که تمرین موسیقی «اثر انتقالی» دارد که توانایی کودکان را برای درک کلمات و شرح معانی‌شان افزایش می‌دهد. در پژوهش دیگری دریافتند بزرگسالان زنِ تحت آموزش موسیقی‌ نسبت به کسانی که تمرین موسیقیایی نداشته‌اند در آزمون‌های حافظه‌ی کلامی عملکرد بهتری نشان می‌دهند.

مهم نیست کودک هستید یا بزرگسال، اگر می‌خواهید مهارت‌های کلامی‌تان را افزایش دهید، رفتن به کلاس‌های موسیقی‌ را امتحان کنید.

۱۶. موسیقی‌ آی.کیو و عملکرد علمی را افزایش می‌دهد

«موسیقی‌ می‌تواند دنیا را تغییر دهد چون می‌تواند آدم‌ها را تغییر دهد.» – بونو

پژوهش‌ها درباره فایده موسیقی نشان می‌دهند که کلاس‌های موسیقی‌ عملکرد علمی و آی.کیو را در نوجوانان پی‌ریزی می‌کند. در یک مطالعه، کودک ۶ ساله‌ای که کلاس‌های کیبورد یا خوانندگی را در گروه‌هایی کوچک به مدت ۳۶ هفته گذرانده بود نسبت به کودکانی که کلاس نمایش می‌رفتند یا هیچ کلاسی برنداشته بودند از خود به طور چشمگیری افزایش‌های بیش‌تری در آی.کیو و نتایج آزمون‌های آموزشی استاندارد نشان داد. گروه خوانندگی بهترین‌شان بود.

برای آن که به کودک‌تان کمک کنید به لحاظ علمی بدرخشد، او را تشویق کنید که بخواند یا‌سازی بنوازد.

فواید موسیقی ۱۷: موسیقی به حفظ سلامت مغزتان در کهنسالی کمک می‌کند

«موسیقی تنفس راستینِ زندگی است. ما می‌خوریم که از گرسنگی نمیریم. ما می‌خوانیم تا صدای زنده بودن‌مان را بشنویم.» – یاسمینا خادرا

در مطالعه‌ای روی کهنسالان سالم دریافتند کسانی که ده سال یا بیش‌تر تجربه‌ی موسیقی‌ دارند نمره‌های بهتری در آزمون‌های شناختی کسب می‌کنند تا موسیقی‌دانانی که از یک تا نه سال مطالعات موسیقیایی انجام داده‌اند. غیر موسیقیایی‌ها پایین‌ترین نمره را کسب کردند. پژوهشگر ارشد برندا هانا پلدی می‌گوید: «چون یادگیری ساز سال‌ها تمرین و آموزش نیاز دارد، اتصالات متناوبی در مغز ایجاد می‌کند که می‌تواند افول شناختی ما را که در نتیجه‌ی کهولت سن است جبران کند.»

آدم متنفذِ کسب‌وکار، وارن بافت، در سن ۸۴ سالگی با گیتار زدن همچنان قبراق مانده است. هرگز برای ساز زدن و به جایگاه بالایی در این کار رسیدن دیر نیست.

افلاطون راست می‌گفت که، «موسیقی‌ و ریتم راه خود را به نقاط اسرارآمیز روح پیدا می‌کنند.» فارغ از پیری یا جوانی، سالم یا بیمار بودن، شاد یا غمگین بودن، موسیقی‌ می‌تواند کیفیت زندگی‌تان را به شیوه‌های متعددی افزایش دهد. موسیقی‌ استرس و اضطراب را کم می‌کند، روحیه‌ی‌تان را بهتر می‌کند، سلامتی‌تان را افزایش می‌دهد، به بهتر خوابیدن‌تان کمک می‌کند، دردهای‌تان را برطرف می‌کند، و حتی باهوش‌ترتان می‌کند.

پژوهش‌های جدید در باره فایده موسیقی نشان می‌دهند که «موسیقی‌ فارغ از پیش‌زمینه‌ی قومی و فرهنگی شنونده، می‌تواند احساسات اولیه‌ی انسانی را انتقال دهد.» ما شناختِ تمام روش‌هایی را که این زبان جهانی می‌تواند از طریق آنها به دنیا سود برساند تازه شروع کرده‌ایم. بجز بودجه‌های تخصیص داده شده به موسیقی و برنامه‌های هنری مدارس، چرا در کشف تمام نقاط اسرارآمیزی که موسیقی‌ در آنها جاری می‌شود تا ما احتمالا از فایده‌های حیرت‌انگیزش بهره‌مند شویم نیز سرمایه‌گذاری نکنیم؟

فواید موسیقی ۱۸: استرس را کم می‌کند و سلامت را بهبود می‌بخشد

«من فکر می‌کنم موسیقی به خودی خود شفابخش است. فوران هیجان آدمی است. چیزی است که همه‌ی ما شیفته‌اش هستیم. فارغ از فرهنگی که به آن تعلق داریم.» – بیلی جوئل

شنیدن موسیقی‌ای که از آن لذت می‌برید سطح هورمون استرس-کورتیزول- را در بدن‌تان کاهش می‌دهد، که تاثیرات استرس مزمن را خنثی می‌کند. این یافته‌ی مهمی است چون استرس عامل ۶۰ درصد از تمام بیماری‌ها و امراض ما است. یکی از مطالعات نشان داده است که اگر آدم‌ها از طریق نواختن سازهای کوبه‌ای و خواندن به صورت فعالانه در ساخت موسیقی شرکت کنند، سیستم ایمنی‌شان حتی از زمانی که به صورت گذرا موسیقی گوش کنند بیش‌تر تقویت می‌شود.

برای حفظ سلامت و آرامش در طول روز، رادیو را روشن کنید. برای آن‌که نهایت استفاده‌ی شفابخش را از آن ببرید مطمئن شوید همراه آن آهنگ می‌خوانید و با ضرب‌آهنگِ آن پای‌تان را به زمین می‌کوبید. و این فایده موسیقی را فراموش نکنید.

فواید موسیقی و تسکین درد

۱۹.  درد را کاهش می‌دهد

«نکته‌ی خوب درباره‌ی موسیقی این است که؛ وقتی به شما اصابت می‌کند، هیچ دردی احساس نمی‌کنید.» – باب میرلی

در پژوهشی در دانشگاه درکسل فیلادلفیا دریافتند که موسیقی‌درمانی و موسیقی از پیش ضبط شده از درمان‌های معمول بیش‌تر درد بیماران سرطانی را کاهش می‌دهد. پژوهش دیگری نشان داد که موسیقی می‌توانند درد را در بیماران بخش مراقبت‌های ویژه و بیماران خانه‌ی سالمندان کاهش دهد، ولی فهرست آهنگ‌ها یا باید قطعات کلاسیک باشد، یا موسیقی تامل‌برانگیز، یا آهنگ‌هایی که انتخاب خودِ بیماران هستند.

باب میرلی در این یک مورد درست می‌گفت- «به موسیقی‌ای که دوست دارید گوش بدهید و درد را از خودتان دور کنید.»


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_ ابراهیم ابراهیمی و فاطمه بختیاری دزفولی

نویسنده: رابرت لاک

منبع: لایف هک

فواید موسیقی :۱۹ فایده موسیقی برای ذهن و بدن بر طبق تحقیقات علمی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی