کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ مهمترین فواید ذهن آگاهی و شناخت نمادهای آن

در مقاله قبلی به طور کامل درباره اینکه ذهن آگاهی چیست و چگونه می توان ذهن آگاهی را در خودمان تقویت کرد سخن گفتیم. ذهن آگاهی، در ساده‌ترین حالت، به این معنا است که به طور کامل روی زمان حال و اطراف‌تان متمرکز باشید و حالا در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که اساسا فواید ذهن آگاهی چیست؟ چگونه شخص ذهن آگاه قادر است زندگی سالم‌تری داشته باشد؟ بیایید در مورد فواید ذهن آگاهی ، توضیح آن‌چه که می‌تواند درمان کند و کاری که با زندگی آدم‌ها می‌کند، صحبت کنیم.

فواید ذهن آگاهی

مطلب مرتبط: ذهن آگاهی چیست: ۵ روش افزایش ذهن آگاهی در خودمان

فواید ذهن آگاهی

فواید ذهن آگاهی بسیار گسترده هستند و نتایج مثبت فراوانی در مورد آن گزارش شده‌است. ذهن آگاهی به چند شیوه می‌تواند شما را تغییر بدهد.

۱. ذهن آگاهی استرس را کاهش می‌دهد

استرس لزوما چیز بدی نیست و در واقع واکنشی است که ما نسبت به خطر نشان می‌دهیم. در دوران قدیم، استرس برای خوردن و زنده ماندن به ما انگیزه می‌داد. در دنیای مدرن بدن ما گاهی اوقات تفاوت بین خطر واقعی و ناراحتی یا معذب بودن را تشخیص نمی‌دهد. به همین دلیل ممکن است یش از حد مورد هجوم استرس قرار بگیریم و به این ترتیب انجام وظایف برای‌مان بسیار دشوار خواهد شد. در این شرایط چرخه‌ی بی رحم استرس به وجود می‌آید و خروج از آن ممکن است به شدت سخت باشد.

ذهن آگاهی به ما اجازه می‌دهد تا متوجه شویم که می‌توانیم فشارهای‌مان را کنار بگذاریم. اگر کاری هست که باید انجام شود، به طور کامل روی آن تمرکز کنید به جای این‌که در مورد آینده نگرانی به خرج بدهید. اگر مدام طفره می‌روید و امروز و فردا می‌کنید، نگران نباشید، فقط تلاش کنید که روی تکمیل کار متمرکز شوید.

در صورتی که ذهن آگاهی بیش‌تری داشته باشید، می‌توانید استرس خود را کاهش دهید و میزان بهره‌روی و کارآیی‌تان را افزایش بدهید.

۲. ذهن آگاهی باعث کاهش اضطراب می‌شود

اضطراب می‌تواند هر کسی را ناتوان کند و از پا بیندازد. ذهن آگاهی می‌تواند یک ابزار موثر برای کمک به کاهش علائم اضطراب باشد. شما در عین حال ممکن است تفکرات رقابتی داشته باشید. اما با داشتن رهن آگاهی، فرصتی برای نفس کشیدن و ریلکس کردن خواهید داشت. ذهن آگاهی می‌تواند به درمان اضطراب شما تا حدی کمک کند. البته، برای مقابله با این بیماری روحی، داروها و انواع دیگر درمان نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

۳. ذهن آگاهی به درمان افسردگی کمک می‌کند

درمان افسردگی مزمن دشوار است و ممکن است مجبور شوید به مشاوره و دارو رو بیاورید. اما روش‌های دیگری هم برای مبارزه با افسردگی وجود دارد که یکی از آن‌ها ذهن آگاهی است. در غالب مواقع، افسردگی در اثر افکار ما جان می‌گیرد و همواره ما را اندوهگین نگه می‌دارد. البته قرار نیست که ذهن آگاهی  تمام افکار منفی ما را با افکار مثبت جایگزین کند، بلکه در واقع به شما کمک می‌کند تنها در لحظه‌ی حال باقی بمانید و آن‌چه را که همین حالا تجربه می‌کنید، حس کنید. این یک درمان جادویی و شگفت‌انگیز برای افسردگی شما نیست، اما واقعا می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۴. ذهن آگاهی ما را نسبت به احساسات بدنی‌مان آگاه می‌کند

گاهی اوقات ما باید به بدن‌مان نگاه کنیم تا ببینیم چه اشکالاتی در آن وجود دارد. اگر شما احساسات عجیب و غریبی در بدن‌تان داشته باشید، ذهن آگاهی به ما اجازه می‌دهد که نگاهی به احساسات‌مان داشته باشیم و ببینیم که مشکل چیست. به عنوان مثال، می‌توانید اسکن بدن انجام بدهید و قسمت‌های مختلف بدن‌تان را حس کنید. این کار در عین حال می‌تواند به شما کمک کند تفاوت بین احساسات نگران‌کننده و عملکردهای روزمره‌ی بدن را تشخیص بدهید.

۵. ذهن آگاهی کمک‌مان می‌کند که از زندگی لذت ببریم

بسیاری از ما زندگی‌مان را روی حالت خودکار می‌گذاریم. کم‌تر پیش می‌آید که لحظه‌ای متوقف شویم و بنشینیم و به زیبایی‌هایی که در اطراف‌مان است فکر کنیم. ذهن آگاهی می‌تواند شامل آگاهی زیاد از دنیای اطراف و چیزهای زیادی شود که می‌تواند ارائه دهد. به عنوان مثال، ذهن آگاهی می‌تواند شما را ترغیب کند که به پیاده‌روی در دل طبیعت بروید و به آواز پرندگان مختلف و صداهای طبیعت و صدای قدم‌های‌تان روی زمین گوش فرا دهید. ذهن آگاهی می‌تواند شما را ترغیب کند که در سراسر شهر قدم بزنید و گوشه و کنار آن را با نگاه دیگری تماشا کنید. بسیاری از ما قدر زندگی‌مان را نمی‌دانیم و از آن لذت چندانی نمی‌بریم، و ذهن آگاهی به ما کمک می‌کند تا این حالت را در خودمان از بین ببریم و توجه بیش‌تری به لذت‌ها و جنبه‌های زیبای زندگی داشته باشیم.

۶. ذهن آگاهی کمک‌تان‌ می‌کند همدلی و عاطفه‌ی‌بیش‌تری داشته باشيد

شاید بهترین مزیتی که ذهن آگاهی می‌تواند به ما بدهد این است که می‌توانیم به آدمی عاطفی‌تر و همدل‌تر تبدیل شویم. هنگامی که ما ذهن آکاه هتسیم، قضاوت‌های بی‌مورد و بی‌اساس در مورد سایر آدم‌ها نخواهیم داشت. در عوض، همه را به عنوان آدم‌هایی یکسان می‌بینیم و آن‌چه می‌گویند را با آرامش و بی‌طرفانه می‌پذیریم. ذهن گاهی می‌تواند به معنای این باشد که شما با مردم صحبت کنید و به حرف‌های آن‌ها گوش بدهید یا می‌تواند سبب شود که دست کسی را که نیاز به کمک دارد،‌ بگیرید.  اگر دوست دارید آدمی دلسوزتر و عاطفی‌تر باشید، ذهن آگاهی ممکن است همان چیزی باشد که شما نیاز دارید.

۷. ذهن آگاهی می‌تواند کمک‌مان کند که یک زندگی سالم‌تر داشته باشیم

با داشتن ذهن آگاهی، می‌توانید بارهای روحی روانی روی دوش‌تان را کاهش بدهید، و همین باعث می‌شود که از نظر جسمی سالم‌تر شوید. در نهایت، ذهن آگاهی با تیز نگه داشتن مغز ما در حین بالا رفتن سن، به ما اجازه می‌دهد که به لحاظ فیزیکی انعطاف‌پذیرتر و نرم‌تر باشیم. اگر ذهن آگاه باشید، ممکن است در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی صرفه‌جویی کنید و با بالا رفتن سن‌تان لذت بیش‌تری از زندگی‌ ببرید. اگر بیمار هستید، ذهن آگاهی شما را پر از نگرانی نمی‌کند، بلکه به شما می‌آموزد که در لحظه زندگی کنید.

نماد ذهن آگاهی

مانند هر مفهومی، لازم است برای ذهن آگاهی هم نمادی وجود داشته باشد تا فهم درستی از آن به دست بیاوریم. نماد ذهن آگاهی هنگامی که برای اولین بار به آن نگاه کنید، ساده به نظر می‌رسد اما در صورتی برای شناخت آن تلاش کنید و وقت بگذارید حدود دو سال طول می‌کشد تا این مفهوم در ذهن‌تان شکل بگیرد و توسعه بیابد.

۱. این نماد به عنوان نوعی یادآوری عمل می‌کند

اگر شما آن را ببینید، به یاد خواهید آورد که در زمان حال حضور داشته باشید و نسبت‌ به محیط اطراف‌تان هوشیاری و توجه بیش‌تری داشته باشید. این نماد نمونه‌ای کامل است از این‌که زمان حال چگونه به نظر می‌رسد. اول، عمودی بودن نماد مطرح است. شکل عمودی آن چیزی است که می‌تواند حرکت گذشته به آینده نشان دهد. بخش افقی نماد می‌تواند به ما بگوید فضا چه شکلی دارد. فضا ۳۶۰ درجه است. مرکز نماد، زمان حال را نشان می‌دهد. همین‌ جا و همین حالا، اگر خودتان اراده کنید!

۲. نماد ذهن آگاهی قطره‌ی آب است چرا که قطره مفهوم ذهن آگاهی را نشان می‌دهد

قطرات آب نمونه‌ای کامل از زمان حال هستند. وقتی آب قطره قطره می‌چکد، اثری که دارد برای شخص ذهن آگاه کاملا شگفت‌انگیز است. صدای قطرات آب، احساسی که زمان پخش شدن در این‌جا و آن‌جا به وجود می‌آورد، استخری که روی زمین خلق می‌کند، بوی پر از طراوت و تازگی باران! همه چیز چنان با هماهنگی پیش می‌رود که نماد ذهن آگاهی به خوبی قابل درک باشد.

بروس لی در مورد اهمیت آب در ذهن آگاهی اطلاع داشت. او ذهن آگاه بودن را با بدون شکل و حالت بودن آب مقایسه می‌کرد. بله آب شکل ندارد اما می‌تواند شکل همان ظرفی را به خود بگیرد که درون‌اش ریخته شده‌است. اگر آب را در یک لیوان قرار دهید، شکل لیوان را به خود می‌گیرد. اگر آب را در یک مخزن قرار دهید، شکل همان مخزن را می‌گیرد. آب می‌تواند آرام و جاری باشد، یا تهاجمی و ویران‌گر!

نماد یادآوری به نوعی منبع باز است به این معنی که محدودیت‌های کپی رایت برای آن وجود ندارد. راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید از نماد ذهن آگاهی استفاده کنید تا بیش‌ترین فایده را از آن کسب کنید.

در این‌جا چند ایده وجود دارد:

* شما می‌توانید آن را روی بدن‌تان خالکوبی یا تتو کنید. نگاه کردن به آن تصویر روی بدن‌تان بلافاصله به یادتان می‌آورد که لحظه‌ی حال و همین حالا را دریابید. تتو در واقع می‌تواند یک راه عالی باشد برای این‌که ذهن آگاهی را در خودتان افزایش بدهید.

* شما می‌توانید آن را به عنوان پس‌زمینه‌ی تلفن یا کامپیوترتان تنظیم کنید. ما همیشه از تکنولوژی استفاده می‌کنیم، بنابراین می‌توانید آن را به عنوان یک یادآوری استفاده کنید برای این‌که همیشه در زمان حال حضور داشته باشید.

* شما می‌توانید آن را چاپ کنید و در گوشه و کنار شهر پخش کنید. همه‌ باید ذهن آگاهی را در خودشان افزایش بدهند و با چاپ کردن این نماد و شاید با اضافه کردن چند خطی توضیح به تصویر، بتوانید به مردم کمک کنید.

این‌ها فقط چند مورد هستند که می‌توانید از نماد ذهن آگاهی استفاده کنید و به این ترتیب یاد بگیرید که توجه‌تان را به خودتان، اطراف‌تان و زمان حال افزایش بدهید. قدرت زیادی در نمادها وجود دارد و با استفاده از نماد ذهن آگاهی می‌توانید همه جانبه به خودتان لطف کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع:betterhelp

۷ مهمترین فواید ذهن آگاهی و شناخت نمادهای آن


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی