علت احتلام در خواب: 5 دلیل انزال منی در خواب یا جنب شدن مردان

هر مردی تجربه‌ی صبح بیدار شدن از خواب و دیدن نقطه‌ای مرطوب و چسبناک روی لباس زیر و ملحفه را دارد. این لکه‌ی خیس و چسبناک ادرار نیست و در واقع بافت بسیار متراکمی هم دارد. احتمالا اولین بار که آن را ببینید تعجب خواهید کرد چون اتفاقی نیست که به طور رایج رخ بدهد. نیازی نیست نگران این باشید که رختخواب را خیس کرده‌اید. آن‌چه رخ داده‌ این است که شما انزال منی یا احتلام در خواب داشته‌اید که در این نوشتار به آن رویای خیس هم می گوییم.

رویاهای خیس بیش‌تر در هنگام شب اتفاق می‌افتند، از این رو اصطلاحا از آن‌ها به عنوان ارگاسم در شب یاد می‌شود. این خروج مایع تنها زمانی اتفاق می‌افتد یک فرد خواب است و مطابق با آمار در میان مردان، بیش‌تر رخ می‌دهد به این ترتیب که هر مرد دست کم یک بار رویای خیس را تجربه کرده‌است. مهم است که جنب شدن یا احتلام را بشناسید تا زمانی که اتفاق می‌افتند، بدانید که واقعا چه اتفاقی رخ داده‌است.

احتلام چیست؟

۱. داشتن رویای جنسی

رویای خیس می‌تواند به عنوان انزال در خواب دیده شود. انزال به معنای خارج شدن اسپرم از آلت تناسلی است. در موارد عادی، این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که یک مرد در خواب رابطه‌ی جنسی داشته باشد و کاملا به لحاظ جنسی تحریک شده باشد حتی اگر بعد از بیدار شدن خودش اصلا به یاد نیاورد که در خواب چه دیده‌است. در یک رویای خیس، آلت تناسلی با چیزی تماس ندارد که موجب تحریک جنسی فرد شود و او را به ارگاسم و در نتیجه خروج منی برساند. این‌ها همه در مغز اتفاق می‌افتد و متفاوت از استمناء است که در آن لمس سبب انزال می‌شود. همچنین مهم است بدانید که یک خواب خیس یا احتلام ممکن است با یا بدون نعوظ رخ دهد.

۲. ورود به دوره هیجانی بلوغ

بعضی‌ها رویاهای خیس را به عنوان خروج ترشح به صورت خود به خودی بیان می‌کنند، زیرا بدون کنترل آگاهانه رخ می‌دهد. در اغلب موارد، دوره‌های طولانی نداشتن رابطه‌ی جنسی در داشتن رویای خیس تاثیر بسزایی دارد. رویاهای خیس ممکن است در مردان جوانی که تازه به بلوغ رسیده‌اند و هنوز وارد رابطه‌ی جنسی نشده‌اند، به طور مکرر و رایج‌تری رخ بدهد. پس از آن‌که این رویاها در دوران اولیه‌ی پس از بلوغ شروع شدند، در کل زندگی به طور شایع‌تری رخ می‌دهند.

علل احتلام یا جنب شدن در خواب

۱. عدم فعالیت جنسی در طولانی مدت

در اغلب موارد، هیچ علت مشخصی برای داشتن رویای خیس وجود ندارد. با این حال مطابق با پژو‌هش‌های صورت گرفته، ارتباط بسیار مشخصی بین عدم فعالیت جنسی به مدت طولانی و رخ دادن رویاهای خیس وجود دارد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که دلیل وجود این رابطه می‌تواند بالا بودن سطح تستوسترون موجود در بدن مردان در دوره‌های نداشتن فعالیت جنسی باشد.

۲. آغاز تولید تستوسترون

رپورتاژ

یکی دیگر از علل تجربه‌ی رویاهای خیس به خصوص در مردانی که تازه به بلوغ رسیده‌اند، آغاز تولید تستوسترون در آن‌ها است. تولید تستوسترون با تولید اسپرم در بسیاری از مردان ارتباط دارد. به دلیل تولید تستوسترون است که میل جنسی بین مردان و زنان احساس می‌شود و در هر زمانی از روز می‌توان به نعوظ رسید.

مطلب مرتبط: درمان زود انزالی: ۳۵ روش درمان انزال زودرس که تاثیر آنی دارند

۳. تفاوت فرکانس های جنسی

رویاهای خیس از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود، زیرا فرکانس‌های جنسی آن‌ها (تعداد دفعاتی که رابطه‌ی جنسی دارند) متفاوت است و تولید تستوسترون نیز در هر آدم به یک صورت است است. اهمیت زیادی دارد که درک کنیم رویاهای خیس یک قسمت طبیعی از رشد هستند. برخی افراد رویاهای خیس (جنب شدن در خواب یا احتلام) را بیش‌تر از دیگران تجربه می‌کنند. این بدان معنا نیست که مشکلی یا ایرادی در بدن آن‌ها وجود دارد. در واقع چنین آدم‌هایی در زندگی جنسی خود کاملا سالم هستند، چرا که تستوسترون در بدن‌شان آزاد می‌شود و به همین دلیل است که رویاهای خیس را تجربه می‌کنند.

آیا احتلام در خواب نشانه ایراد و بیماری است؟

شما نباید نگران دیدن رویای خیس یا احتلام باشید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، آن‌ها طبیعی هستند و ممکن است به تنظیم عملکرد طبیعی بدن کمک کنند، زیرا روند آزاد شدن تستوسترون را درون بدن تنظیم می‌کنند. مردان بدون بیضه قادر به داشتن رویاهای خیس نیستند. همه‌ی آدم‌ها رویاهای خیس را تجربه نمی‌کنند و برای کسانی که گاهی رویای خیس دارند یا در خواب جنب می‌شوند، نمونه‌ها متفاوت هستند. حتی اگر هم آن‌ها را تجربه نکرده باشید، هیچ مشکلی در مورد شما وجود ندارد. به خاطر داشته باشید بدن هر کسی کاملا منحصر به فرد است.

مطلب مرتبط: رابطه جنسی هر روزه به ۱۰ دلیل مهم

وقتی رویای خیس رخ می‌دهد، چه کاری باید انجام دهید؟

از آن‌جایی که رویاهای خیس طبیعی هستند، در صورتی که آن‌ها را تجربه کردید،‌ ابدا دلواپس نشوید. فقط از خواب بیدار شوید، به خودتان لبخند بزنید که این اتفاق برای‌تان رخ داده و در نهایت خودتان را تمیز کنید. به شدت توصیه می‌شود که آلت تناسلی و بیضه‌ها و همچنین هر قسمت دیگری را که با مایع منی تماس داشته با صابون و آب شستشو دهید. اگر ختنه نشده‌اید، بسیار توصیه می‌شود که پوست غلفه را تمیز کنید. در صورت امکان، بهتر است دوش بگیرید تا خیال‌تان از بابت تمیزی کاملا راحت شود.

کلام پایانی

رویاهای خیس یا جنب شدن در خواب و یا احتلام طبیعی هستند و هیچ راهی برای پیشگیری از آن‌ها وجود ندارد. هنگامی که رویای خیس را تجربه می‌کنید، ابدا نباید احساس گناه داشته باشید. در صورتی که به نظر می‌رسد که این اتفاق به طور مکرر برای‌تان رخ می‌دهد و برای‌تان آزاردهنده شده، حتما با یک فرد حرفه‌ای صحبت کنید. یک روانشناس یا پزشک گزینه‌ی مناسبی است. اگر دوست خوبی دارید که مورد اعتمادتان است می‌توانید موضوع را با او در میان بگذارید. این احتمال وجود دارد که او هم همین روند را تجربه کرده باشد و بتواند برای‌تان راهکارهایی داشته باشد.

نوشته‌های مرتبط