۳۲ ترفند تاثیرگذار زبان بدن در مصاحبه استخدامی

در این نوشتار در باره چند ترفند تاثیرگذار زبان بدن در مصاحبه استخدامی بحث می شود که به شما کمک می کنند شغل مورد نظر را بگیرید.درست به همان اندازه که حرف‌های‌تان هنگام مصاحبه استخدامی می‌توانند به شخص مصاحبه‌کننده القا کنند شما مناسب این شغل هستید، زبان بدن تان نیز برای رسیدن به این هدف بسیار موثر است.

رزماری هفنر، مدیر ارشد منابع انسانی شرکت کریِر بیلدِر، پیش‌تر به نشریه‌ی بیزینس‌اینسایدر گفته بود: “‌زبان بدن می‌تواند تاثیر به سزایی بر نحوه‌ی برداشت دیگران از شما در محل کار داشته باشد.‌”

وی به این نکته اشاره کرد که “‌شاید کمی احمقانه به نظر برسد، ولی این مسئله دلایل روان‌شناختی دارد؛ بنابراین فراموش نکنید در محل کار همواره خودتان را به شکلی سنجیده معرفی و بیان کنید.‌”

با این‌که مواردی مختلف از زبان بدن وجود دارند که نباید انجام‌شان دهید – مثلا بی‌قراری کردن، شما را ضعیف و عصبی نشان می‌دهد – ولی می‌توانید از برخی روش‌های برقراری ارتباط غیرکلامی برای رسیدن به شغل مورد نظرتان استفاده‌ی مفید بکنید.

ترفند تاثیرگذار زبان بدن در مصاحبه استخدامی

۱. با مصاحبه‌کننده دست بدهید

به گفته‌ی آماندا آگوستین، متخصص مشاوره‌ی استخدامی در شرکت تاپ‌رزومه، همیشه باید پیش از آغاز مصاحبه استخدامی با شخص مصاحبه‌کننده دست بدهید. با این کار، احتمال این را که وی شما را به خاطرش بسپرد، افزایش می‌دهید و باعث می‌شوید با شما رفتاری دوستانه و گشاده‌تر داشته باشد.

آگوستین به بیزینس‌اینسایدر می‌‌گوید: “‌دست دادن محکم می‌تواند اعتماد به نفس‌تان را نشان دهد، باعث ایجاد پیوند شود، و شما را در نظر شخص مصاحبه‌کننده به یاد ماندنی‌تر کند – تمام این هدف‌ها را می‌توانید در کم‌تر از ۳ ثانیه به‌دست آورید.‌”

روزالیندا اوروپتزا، متخصص آداب معاشرت و تربیت، نه تنها یادگیری مهارت‌های دست دادن را توصیه می‌کند، بلکه می‌گوید فکر خوبی است یاد بگیرید با آدمی که مثل بی‌تجربه‌ها یا لرزان دست می‌دهد، یا دوری می‌کند، چگونه برخورد کنید.

از این زبان بدن در مصاحبه استخدامی می توانید به عنوان یک برگ برنده همواره استفاده کنید.

۲. به خوبی تماس چشمی برقرار کنید

طبق گفته‌ی دکتر هایدی گرنت هالورسون در کتاب‌اش با عنوان “‌هیچ‌کس درک‌تان نمی‌کند؛ باید در این مورد چه کار کنید‌”، نخستین چیزی که آدم‌ها در ملاقات با شما سعی می‌کنند در موردش تصمیم‌گیری کنند این است که آیا می‌توانند به شما اعتماد کنند یا خیر، و برقراری تماس چشمیِ مناسب یکی از موثرترین راه‌ها است برای این‌که به طرف مقابل نشان دهید آدمی قابل‌اعتماد هستید.

آگوستین توصیه می‌کند، هنگامی که با مصاحبه‌کننده دست می‌دهید به چشم‌های‌اش نیز نگاه کنید و در طول مصاحبه مرتبا این تماس چشمی را با وی حفظ کنید – ولی نه به صورت دائمی و بیش از اندازه.

وی می‌گوید: “‌نگاه کردن در چشم‌ها به صورت دائمی و بیش از اندازه غالبا نوعی اقدام به تهدید و ارعاب تلقی می‌شود و شاید باعث شود شخص مصاحبه‌کننده مضطرب شود، بنابراین حتما اگر احساس کردید برای زمان زیادی دقیقا به چشم‌های‌اش خیره شده‌اید، نگاه‌تان را از وی بردارید.‌”

۳. صاف و مرتب بنشینید

آگوستین می‌گوید: “‌اگر روی صندلی لم بدهید، مسئول گزینش این کار را نشانه‌ی بی‌علاقگی‌تان به این شغل یا جدی نگرفتن جلسه‌ی مصاحبه تلقی می‌کند، که هیچ کدام از این دو نشانه برای‌تان خوب نیستند. به علاوه، ولو شدن روی صندلی می‌تواند نشانه‌ای از عدم اعتماد به نفس باشد.‌”

وی در عوض توصیه می‌کند شکلی بنشینید که گویی با طناب به صندلی بسته شده‌اید. به گفته‌ی وی، صاف نشستن نشانه‌ای از هوش، اعتماد به نفس، و اعتبار شما است.

۴. هرزگاهی کمی به جلو خم شوید

به گفته‌ی ایمی گلِیزر، نایب رییس ارشد شرکت اَدِکو استاِفینگ یواس‌ای، با خم شدن رو به جلو، روی صندلی‌تان به مصاحبه‌کننده نشان می‌دهید کاملا درگیر و علاقه‌مند به بحث با وی هستید.

آگوستین هشدار می‌دهد از خم شدن بیش از حد نیز اجتناب کنید، زیرا شاید بیش از حد به مصاحبه‌کننده نزدیک شوید و این کار گستاخی و جسارت تلقی شود. آگوستین می‌گوید: “‌فراموش نکنید، شما می‌خواهید علاقه‌تان را به شغل مورد نظر نشان دهید، نه این‌که به حریم مصاحبه‌کننده تجاوز کنید.‌”

به گفته‌ی هفنر، یک قاعده‌ی خوب را به خاطر بسپارید: فضای حریم شخصی در چنین محیط‌هایی حدود ۵۰ سانتی‌متر است؛ پس تجاوز به این فضا باعث ناراحتی و پرت شدن حواس مصاحبه‌کننده می‌شود.

۵. از نحوه‌ی نشستن مصاحبه‌کننده تقلید کنید

به گفته‌ی رزماری هفنر، مدیر ارشد منابع انسانی، با این‌که اصولا باید صاف و مرتب بنشینید، ولی هماهنگ کردن نحوه‌ی نشستن‌تان با مصاحبه‌کننده، که به اصطلاح به آن حالتِ آیینه می‌گویند، نشان‌دهنده‌ی موافقت و تحسین شما است.

۶. دست به سینه نباشید و پا روی پای‌تان نیندازید

به گفته‌ی آگوستین، دست به سینه نشستن و پا روی پا انداختن ظاهری تدافعی و بی‌تمایل از شما به نمایش می‌گذارد.

مطلب مرتبط: ۳۱ راه برای درک زبان‌ بدن زنان

۷. جایی برای دست‌های‌تان پیدا کنید

به گفته‌ی آگوستین، نباید دست‌های‌تان را در جیب‌تان بگذارید، یا آن‌قدر محکم در هوا تکان‌شان دهید که تا وسط میز بیایند. در عوض، نوک انگشت‌های‌تان را جوری به هم بچسبانید تا شبیه مناره‌ّهای کلیسا شوند؛ این کار باعث می‌شود بیش‌تر با اعتماد به نفس به نظر برسید.

۸. سرتان را تکان دهید

به گفته‌ی گلیزر، سر تکان دادن نشانه‌ی علاقه‌مندی به گفت‌وگو و موافقت‌تان با مصاحبه‌کننده است؛ هم‌چنین نشان می‌دهد حرف‌های طرف مقابل‌تان را درک کرده‌اید.

وی توصیه می‌کند: “‌برخی آدم‌ها به صورت طبیعی عادت دارند هنگام گوش دادن به سخنران یا طرف مقابل‌شان در یک گفت‌وگو سرشان را تکان دهند، اگر شما جزء این آدم‌ها نیستید، سعی کنید حتما این کار را انجام دهید.‌”

هرچند آگوستین هشدار می‌دهد: “‌هرگز در این مورد افراط نکنید و دائما سرتان را تکان ندهید، زیرا واقعا در این صورت شبیه دارکوب می‌شوید ولی خودتان متوجه‌ی این حالت‌ نمی‌شوید.‌”

۹. لبخند بزنید

آگوستین می‌گوید: “‌لبخند واقعی غالبا واگیر دارد و می‌تواند به سرعت باعث ایجاد فضایی مثبت بشود.‌”

خانم جی.تی. اُدانِل، بنیان‌گذار وب‌گاه مشاوره‌ی شغلی CAREEREALISM.com و نویسنده‌ی “حرفه‌گرایی: ‌روش هوشمندانه برای رضایت شغلی‌” در مورد خطرات “‌داشتن چهره‌ی پر از اخم و جدی ‌”هشدار‌ می‌دهد؛ وی اعتقاد دارد گاهی اوقات متوجه‌ی چهره‌ی عبوس‌مان نمی‌شویم. وی توصیه‌ می‌کند، اگر چهره‌ای عبوس دارید، ساعت مچی یا حلقه‌ی ازدواج‌تان را در دست یا انگشت دیگری قرار دهید. در این صورت، هر وقت متوجه‌ی این اشتباه عمدی می‌شوید، شاید بتوانید کمی لبخند بزنید! این ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی بسیار نجات بخش است.

۱۰. مصمم و با انرژی قدم بزنید

روزالیندا اوروپتزا راندال، نویسنده‌ی “‌در اتاق هیات مدیره آروغ نزنید‌” می‌گوید: “نمی‌گویم با تحکم وارد بخش پذیرش شوید یا دست در جیب‌تان کنید و با شادی سوت بزنید، ولی مبتکرانه و خرامان قدم نزنید.‌”

۱۱. متین و خوش‌رفتار باشید

به گفته‌ی راندال، وقتی مصاحبه‌کننده از شما می‌‌خواهد بنشینید، با وقار و آرامش این کار را انجام دهید؛ هرگز هنگام نشستن خودتان را روی صندلی پرت نکنید.

۱۲. همه‌ی افراد را مورد خطاب قرار دهید

هفنر توصیه می‌کند: “‌اگر بیش از یک مصاحبه‌کننده در حال گفت‌وگو با شما باشند، حتما با دقت به همه‌ی آنها نگاه کنید و همه را مورد خطاب قرار دهید (البته این کار را مانند تماشاگران مسابقه‌ی تنیس انجام ندهید) و تمام توجه‌تان را معطوف به شخصی کنید که در حال پرسیدن سوال از شما است.‌”

رپورتاژ

۱۳. با اعتماد به نفس ظاهر شوید

اعتماد به نفس کلید موفقیت در تمام موقعیت‌ها است، به ویژه در مصاحبه‌های شغلی. اعتماد به نفس در هر لحظه‌ای قابل رویت است، روش وارد شدن، روش نگاه کردن، روش حرف زدن، طرز راه رفتن و حتی طرز نشستن‌تان. جوری رفتار کنید که اعتماد به نفس از سر تا پای‌تان ببارد. با این کار نیمی از مسیر موفقیت را پیموده‌اید.

۱۴. یک ورود مناسب داشته باشید

لحظه‌ای که به اتاق وارد می‌شوید باید به نحوی باشد که باعث شود مصاحبه کننده با خود بگوید این درست همان کسی است که برای تصدی این شغل به دنبالش بودیم! باید با اعتماد به نفس و آرام وارد شوید. این زمان وقت گشتن دنبال کپی مدارک یا دستی به سر و گوش خود کشیدن نیست.

۱۵. با مصاحبه کننده هماهنگ شوید

شما باید زبان بدن مثبت خود را با مصاحبه کننده هماهنگ کنید. زبان بدن مصاحبه کننده را تقلید کنید چون باعث می‌شود با او یک ارتباط تنگاتنگ برقرار کنید.

دست دادن، سر تکان دادن و لبخند زدن‌تان را هماهنگ کنید. شما همچنین باید مواظب باشید و بدانید تا چه اندازه تقلید کردن حرکات او کافی و مناسب است، چون انجام بیش از حد این کار می‌تواند باعث ناراحتی مصاحبه کننده شود.

۱۶. فضای حریم خصوصی را حفظ کنید

از شخص مصاحبه کننده فاصله‌ای معقول بگیرید تا وی بتواند احساس راحتی کند. محدوده‌ای بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر خوب است. نزدیکی بیش از حد می‌تواند باعث معذب شدن مصاحبه کننده شود و شانس شما را پایین بیاورد.

۱۷. لحن صدای‌تان را آرام و مودبانه حفظ کنید

لحن صدایی را به کار ببندید که به اندازه کافی قابل شنیدن و نه زیاد بلند و نه زیاد آرام باشد. به آهستگی صحبت کنید اما به طریقی که لحن طبیعی صدای‌تان تغییری نکند.

۱۸. علاقه مندی خود را نشان بدهید

به خودتان یادآوری کنید که باید علاقمندی‌تان را نشان بدهید و بی‌علاقگی را پنهان کنید. این واکنش‌های مثبت شما است که به مصاحبه کننده القا می‌کند شما از بحث لذت می‌برید به مصاحبه علاقمند هستید .

۱۹. با آرامش نگاه کنید

تمرکز بیش از حد بر روی زبان بدن می‌تواند باعث شود دچار استرس به نظر برسید، از این رو نسبت به حرکات و اشارات‌تان آگاهی داشته باشید اما در همه حال سعی کنید با آرامش جلوه کنید.

۲۰. به دقت گوش فرا دهید

در حالی که مجبو هستید مدام به خودتان درباره‌ی زبان بدن‌تان یادآوری کنید، این نکته نیز حائز اهمیت است که به دقت گوش دهید و حالات چهره‌تان باید حکایت از آن داشته باشد که به دقت و مشتاقانه به حرف‌های مصاحبه کننده گوش می‌دهید.

۲۱. به آرامی محل را ترک کنید

هنگام خروج، عجولانه و پر شتاب عمل نکنید. به آرامی وسایل‌تان را جمع کنید، لب‌خند بزنید و یک خداحافظی مودبانه انجام بدهید. دست دادن در زمان خداحافظی هم بسیار خوب است و همچنین از آن‌ها به خاطر وقتی که برای‌تان گذاشته‌اند تشکر کنید.

۲۲. به  روی موها یا صورت‌تان دست نکشید

ممکن است عاشق موهای‌تان باشید؛ بسیار خب، اما ور رفتن با آن یا مالیدن بینی‌، سر یا گردن باعث می‌شود ناصادق، بی‌تحمل یا عصبی به نظر برسید.

۲۳. بیش از حد تکان نخورید

حرکات بیش از حد بدن نشان از آن می‌دهد ککه معذب یا عصبی هستید. با انگشتان ضربه نزنید یا پاهای‌تان را هی تکان تکان ندهید. این حرکات بدن می‌تواند باعث شود ناشکیبا و نامصمم به نظر برسید.

۲۴. خودتان را گم نکنید

با اینکه حفظ زبان بدنی که مثبت به نظر برسد مهم است، اما مهم‌تر آن است که در این کار زیاده روی و خود را گم نکنید. در نتیجه طبیعی و آرام به نظر رسیدن مهم‌تر است. شما آن چیزی هستید که واقعا مهم است، پس به همین منوال ادامه دهید.

۲۵. به مصاحبه کننده خیره نشوید

حفظ تماس چشمی با مصاحبه کننده مهم است اما نه آنقدر زیاد که انگار به او خیره شده‌اید! پس باید حواس‌تان باشد چه وقت نگاه‌تان را از او بر دارید و به جای دیگری معطوف کنید.

۲۶. به این ور و آن ور نگاه نکنید

به اطراف اتاق یا وسایل روی دیوارها نگاه نکنید. این کار یعنی آن قدر که باید به آنچه بین شما و مصاحبه کننده رد و بدل می‌شود علاقه ندارید و این می‌تواند بین شما و آن شخص فاصله بیندازد. و همچنین موقع صحبت کردن بالا یا پایین را نگاه نکنید چون این کار نیز حس دروغگو یا غیر قابل اعتماد بودن شما را به طرف مقابل القا می‌کند.

۲۷. برای هر چیزی سرتان را به نشانه تایید تکان ندهید

با اینکه، چند بار سر تکان دادن واقعا برای آنکه موافقت خود را با آنچه گفته می‌شود نشان بدهید ضروری است اما نباید در این کار زیاده روی کنید. سر تکان دادن بیش از حد این احساس را القا می‌کند که شما کم توجهی می‌کنید و راضی کردن‌تان کار دشواری است.

۲۸. از کوچکترین حرکات و اشارات نیز ساده نگذرید

حتی باید به کوچکترین علائم و نشانه‌ها هم توجه کنید. یک گاز گرفتن آرام لب‌ها، یا خیس کردن لب‌های‌تان با زبان یا حتی بالا انداختن شانه‌ها را نیز باید تحت کنترل داشته باشید. زبان بدن معمول خود را تحلیل و قبل از شرکت کردن در جلسه مصاحبه تغییرات لازم را تمرین و اعمال کنید.

۲۹. مثل ضبط صوت عمل نکنید

هرچند باید پیش از مصاحبه با خودتان تمرین کنید، اما در روز مصاحبه شغلی نباید جوری عمل کنید که انگار مدام در حال تمرین بوده‌اید و فقط جواب‌ها را از سر رفع تکلیف و طبق برنامه ریزی قبلی ارائه می‌کنید.

۳۰. خونسردی‌تان را حفظ کنید

حتی اگر مصاحبه کننده سوالی شخصی می‌پرسد که به نظر گستاخانه می‌آید، خونسردی‌تان را از دست ندهید و آرام باشید. شاید او فقط قصد دارد شما را امتحان کند تا ببیند در شرایط بد می‌توانید خونسردی‌تان را حفظ کنید یا نه.

۳۱. در استفاده از عطر و ادکلن زیاده روی نکنید

این بخش مهمی از زبان بدن‌تان است. یکی از اولین چیزهایی که مصاحبه کننده به آن توجه می‌کند بو و عطر بدن شما است. اگر عطر یا دئودورانتی بسیار قوی استفاده کرده باشید، آن وقت چنین به نظر خواهد رسید که فقط به فکر خودتان هستید و به سایرین اهمیتی نمی دهید.

۳۲. سعی نکنید اعتماد به نفس بیش از حد نشان بدهید

اعتماد به نفس مهم است اما بیش از حد معتمد به نفس نشان دادن نیز چیزی است که بهتر است از آن اجتناب کنید. اعتماد به نفس زیاده از حد با غرور و تکبر هم معنی است. هیچ کس دوست ندارد یک شخص مغرور را استخدام کند اما همه یک شخص معتمد به نفس را دوست دارند. سعی کنید تفاوت این دو را بفهمید و بر اساس آن عمل و رفتار کنید.

نوشته‌های مرتبط