۷ راه مقابله با فرسودگی شغلی که همه باید بدانند

مقابله با فرسودگی شغلی یک موضوع ساده خودمراقبتی است. شما راه های خوبی برای جدا کردن خودتان از کار دارید تا بتوانید مجددا قوای تان را به دست بیاورید و به تعادل برسید. در ادامه با ما همراه باشید تا ۷ راه مقابله با فرسودگی شغلی را بدانید.

مقابله با فرسودگی شغلی

۱. ارتباطات دیجیتالی را قطع کنید

قطع ارتباطات دیجیتالی مهم ترین استراتژی مقابله با فرسودگی در این فهرست است. قطع ارتباط دیجیتالی به این دلیل اهمیت دارد که اگر نتوانید به صورت الکترونیک از کارتان جدا شوید، یعنی هرگز محل کارتان را ترک نکرده اید. در دسترس بودن به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته شما را در معرض یک سلسله موارد استرس زا قرار می دهد که از بازیابی توان و تمرکز بر خودتان باز می دارد. اگر نمی توانید تمام بعدازظهر یا آخر هفته تان را برای خودتان بگذارید و ایمیل ها یا پیام های کاری تان را پاسخ ندهید،  حداقل تلاش کنید زمان مشخصی را برای این کار در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، در روزهای کاری، بعد از شام ایمیل های تان را چک کنید و در آخر هفته ها شاید بخواهید عصر پنج شنبه وقتی فرزندان تان در حال بازی و تفریح هستند این کار را انجام دهید. چنین زمان بندی باعث می شود استرس تان کاهش یابد، بدون آن که از میزان در دسترس بودن تان بکاهید.

۲. به نشانه های بدن تان دقت کنید

طبیعی است که فکر کنید سردردتان به خاطر کم آبی بدن تان است، دل درد به خاطر چیزی است که خورده اید و گردن دردتان به خاطر بد خوابیدن تان است، ولی همیشه هم این گونه نیست. غالبا، دردها به خاطر انباشت استرس و اضطراب هستند. فرسودگی در بدن نمود پیدا می کند، پس یاد بگیرید به نشانه های بدن تان توجه کنید تا بتوانید فرسودگی را از بین ببرید. بدن شما همیشه با شما صحبت می کند، ولی شما به آن گوش نمی دهید.

۳. برنامه های خودمراقبتی داشته باشید

رپورتاژ

برنامه ریزی زمان استراحت به همان اندازه حائز اهمیت است که برنامه ریزی برای کار. حتی زمان بندی مطالعه ۳۰ دقیقه در روز نیز می تواند به میزان زیادی به شما کمک کند. فعالیت های مراقبه ای هم در آرامش یافتن به شما کمک می کنند و هم در ادامه دادن به مسیر کار و زندگی تان.

۴. قرص خواب نخورید

منظور من از قرص های خواب، هرچیزی است که برای آرام شدن و به خواب رفتن استفاده می کنید. این مواد فرآیند خواب طبیعی مغز را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. آیا تا به حال به این مسئله دقت کرده اید که داروهای آرامش بخش تا چه اندازه خواب های عجیب و غریب برای تان به همراه دارد؟ وقتی می خوابید و مغزتان سموم مخرب را از خود دفع می کند، از چندین مرحله عبور می کند، پرش زمانی بین خاطرات روزانه انجام می دهد یا آنها را حذف می کند (که این امر باعث می شود رؤیا ببینید). داروهای آرام بخش در این چرخه تداخل ایجاد می کنند و فرآیند طبیعی مغز را تغییر می دهند. هرچیزی که با فرآیند خواب طبیعی مغز تداخل داشته  باشد پیامدهای شومی برای کیفیت خواب تان به دنبال دارد و شما برای اجتناب از فرسودگی به خواب با کیفیت و مناسب نیاز دارید.

۵. برای مقابله با فرسودگی شغلی منظم کار کنید

بیشترین میزان استرسی که در مبنای روزانه تجربه می کنیم از کار کردن زیاد نشأت نمی گیرد، بلکه از بی نظم بودن در مدیریت مؤثر کارها ناشی می شود. وقتی برای سازماندهی شدن وقت بگذارید، حجم کارها به نظر قابل مدیریت می آیند.

۶. در طول روز به صورت منظم زمان استراحت داشته باشید

از لحاظ فیزیولوژیک، ما در کسری از ساعت بهتر از یک ساعت و نیم عمل می کنیم که ۱۵دقیقه استراحت همراه دارد. خیلی دیر است که صبر کنید خسته شوید و سپس به استراحت بپردازید – در این شرایط شما از مرز بهره وری عبور کرده اید و بدون هیچ دلیلی خودتان را خسته کرده اید. طبق برنامه پیشرفتن به شما کمک می کند تا در بهترین حالت بهره وری تان به فعالیت بپردازید و در زمان مناسب استراحت کنید، در غیر این  صورت بهره ور نخواهید بود.

۷. به سامانه پشتیبانی تان تکیه کنید

غالبا وقتی دچار استرس هستید وسوسه می شوید از دیگران دور شوید، ولی حقیقت این است که با کمک دوستان و خانواده بهتر می توانید به جنگ فرسودگی بروید. وقت گذراندن با دوستان و اقوامی که دلسوز شما هستند به شما کمک می کند تا از استرس های کاری دور شوید، زندگی کنید و سرگرمی داشته باشید.

نوشته‌های مرتبط