ناخن فرورفته در گوشت: 20 درمان خانگی فرورفتگی ناخن در انگشت

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان تا به حال دچار ناخن فرورفته در گوشت شده‌اید، ممکن است بدانید که این مشکل تا چه حد دردناک است. فرو رفتن ناخن در گوشت نه تنها دردناک است بلکه سبب می‌شود که استفاده از انگشت‌تان هنگام انجام کارهای روزانه دردسرساز شود، و همین استفاده از انگشت آسیب‌دیده و در عین حال به طور مداوم ضربه خوردن آن درد بیش‌تری در این انگشت ایجاد می‌کند.

ناخن فررفته در گوشت انگشت ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد و به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به ناخن در نظر گرفته می‌شود. این مشکل می‌تواند یک وضعیت دردناک باشد و اگر به طور مناسب مورد مراقبت قرار نگیرد آلوده می‌شود. حالا احتمالا می‌خواهید بدانید که چگونه از شر این مشکل خلاص شوید، درست است؟ مطمئنا به همین دلیل است که در حال خواندن این مقاله هستید. اما، پیش از هر چیزی باید بدانید که فرورفتن ناخن در گوشت انگشت چیست، چه چیزی باعث رخ دادن آن می‌شود، و چه علائمی دارد و در عین حال در مورد سایر اطلاعات اولیه مرتبط با این اختلال اطلاعاتی کسب کنید. در این مقاله به همه‌ی سوالات شما پاسخ خواهیم داد و سپس سراغ داروهای خانگی برای عفونت و قارچ ناشی از فرو رفتن ناخن در انگشت خواهیم رفت. با ما همراه باشید!

ناخن فرورفته در گوشت انگشت می‌کند؟

ناخن فرورفته در گوشت انگشت حاصل از فشار ناشی از رشد لبه‌ی ناخن در داخل پوست انگشت پا است. این مشکا به ۳ دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شود: مرحله‌ی ۱ – خفیف، مرحله‌ی ۲ – متوسط، و مرحله‌‌ی ۳ – شدید. موارد خفیف ناخن فرورفته در گوشت انگشت دارای تورم در لابلای ناخن، اریتما، درد و ادم همراه با فشار همراه است. موارد متوسط ​​با افزایش تورم، عفونت، ترشح و زخم لایه‌های ناخن همراه هستند. موارد شدید این بیماری التهاب مزمن و همچنین زبرشدگی را نشان می‌دهند و دارای هیپرتروفی لایه‌های ناخن هم هستند.

هنگامی که لبه‌ی ناخن داخل پوست فرو می‌رود، التهاب ایجاد می‌کند. این اختلال اغلب بر ناخن پا، به ویژه انگشت شست پا تاثیر می‌گذارد. به نظر می‌رسد احتمال رخ دادن این مشکل در افرادی که دارای ناخن‌های ضخیم یا منحنی هستند بیش‌تر است، هرچند که این وضعیت می‌تواند در اثر جراحت، عدم رعایت نظافت پا و کفش‌هایی که سایز پا نیستند، هم رخ بدهند. علاوه بر این، افراد مبتلا به مشکلات عروقی، دیابت یا بی‌حسی در انگشتان پا، باید در درمان و پیش‌گیری از این مشکل بسیار دقیق باشند زیرا ممکن است به برخی عوارض جدی مثل از دست دادن اندام منجر شود.

همچنین یک ناخن ناقص یا آسیب‌دیده می‌تواند داخل گوشت برود. منطقه‌ی آسیب‌دیده می‌تواند عفونی و دردناک شود، و ممکن است تا زمانی که ناخن نیفتد، بهبود نیابد. برای جلوگیری از این مشکل ناخوشایند، باید ناخن‌های‌تان را صاف بگیرید.

علل ناخن فرورفته در گوشت انگشت چیست؟

علل بروز ناخن فرورفته در گوشت انگشت عبارتند از:

– وراثت: در بسیاری از افراد، ریسک ناخن فرورفته در گوشت انگشت به ارث برده می‌شود.

– گرفتن نادرست ناخن: یکی از شایع‌ترین علل فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت، زیاد از حد کوتاه کردن ناخن است. این کار باعث می‌شود که پوست اطراف روی ناخن پا قرار بگیرد. سپس این ناخن می‌تواند داخل پوست نفوذ کند و آن را سوراخ کند.

– آسيب دیدن ناخن: اگر چیزی را روی انگشت پا بیندازید یا به چیزی محکم لگد بزنید، می‌تواند سبب فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت شود.

– انحنای غیر معمول: این حالت احتمال فرورفتن ناخن در بافت نرم انشگت را افزایش می‌دهد و منجر به بروز عفونت و التهاب می‌شود.

– حالت ایستادن: چگونگی قرار گرفتن يا راه رفتن فرد می‌تواند بر احتمال فرورفتن ناخن در گوشت انگشت تأثير بگذارد.

– عرق کردن بیش از حد و نظافت نامناسب پا: اگر پوست روی پا و انگشتان پا گرم و مرطوب باشند، این احتمال وجود دارد که ناخن داخل گوشت فرو برود. حتی عفونت قارچی میزان خطر بروز این مشکل را افزایش می‌دهد.

– کفش: جوراب و کفش‌هایی که انگشتان پا را جمع می‌کنند، خطر فرورفتن ناخن را داخل گوشت انگشت افزایش می‌دهند. کفش‌ها می‌توانند بسیار تنگ باشند، زیرا ممکن است نوک آن‌ها خیلی باریک، خیلی کوتاه یا خیلی مسطح باشد. استفاده از جوراب تنگ هم ممکن است منجر به فرو رفتن ناخن در انگشت پا شود.

– عوامل ژنتیکی: بعضی از افراد با ناخن‌ها بزرگ‌تر به دنیا می‌آیند.

علائم ناخن فرورفته در گوشت انگشت چیست؟

درد همراه با ناخن فرورفته در گوشت انگشت می‌تواند ناشی از اختلالات یا آسیب دیدن هر یک از ساختارهای پا، از جمله استخوان‌ها، اعصاب، بافت نرم و عروق خونی باشد. درد انگشت یک علامت نسبتا رایج است، زیرا پاهای انسان در اثر پیاده‌روی، دویدن، راه رفتن یا سایر فعالیت‌های ورزشی به طور دائمی در معرض آسیب دیدن هستند.

برخی از انواع درد پا می‌تواند با سوزش، بی‌حسی، گرما و سایر علائم همراه باشد.

وقتی ناخن پوست را می‌شکافد، باکتری‌ها ممکن است وارد پوست شوند و به این ترتیب عفونت ایجاد شود. منطقه‌ی تحت تاثیر تورم، گرما، قرمزی و درد خواهد داشت. ممکن است چرک و خون هم وجود داشته باشد.

کسی که علائم عفونت را داشته باشد، بهتر است به دنبال دریافت کمک پزشکی باشد. می‌توانید به جراح ارتوپد، پزشک عمومی یا متخصص مراقبت از پا یا همان پودیاتریست مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر ناخن فرو رفته در گوشت انگشت آلوده شود، درد بعد از رسیدگی به پا از بین نرود، یا اگر ناخن سخت یا ضخیم باشد، به طوری که نتوانید این اختلال را تسکین بدهید، باید با پزشک‌تان تماس بگیرید.  گاهی اوقات، مداخلات پزشکی ضروری هستند، به ویژه برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، و در معرض خطر عوارض ناشی از عفونت پا قرار دارند.

درمان‌های خانگی برتر برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت

موارد زیر داروهای خانگی طبیعی برای عفونت و قارچ ناشی از ناخن فرورفته در گوشت انگشت هستند. اگر این اختلال در مرحله‌ی دو یا سه باشد، بسیاری از افراد به جراحی برای درمان مشکل نیاز دارند، اما اگر مشکل در مرحله‌ی ۱ باشد، اغلب نیازی به عمل جراحی نیست به ویژه اگر بلافاصله بعد از رخ دادن این مشکل، رسیدگی به آن را شروع کنید.

۱. پاها را خیس بگذارید یا بشویید

هنگامی که پای درمان‌های خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت به میان می‌آید، این روش یک گام ابتدایی اما بسیار مهم است. خیس گذاشتن پا در ترکیب صابون و آب گرم می‌تواند برای تمیز و بدون باکتری نگه داشتن پا مفید باشد. شما باید پا را ۳-۴ بار در روز در آب گرم خیس بگذارید. برای به دست آوردن بهترین مزایای ممکن، نمک اپسوم هم به آب اضافه کنید تا پوست شما را نرم و لطیف کند و سبب شود که ناخن راحت‌تر از گوشت پا خارج شود.

۲. از صابون کاستیل برای شستشو استفاده کنید

اگر خیساندن پا تاثیر چندانی روی برطرف شدن این اختلال در شما نداشت، می‌توانید منطقه‌ی آسیب‌دیده را دو بار در روز با آب و صابون شستشو دهید. سعی کنید صابون کاستیل را به خاطر ترکیبات خالص و طبیعی که دارد به کار ببرید. حواس‌تان باشد که پا را خشک و تمیز نگه دارید.

۳. سرکه سیب

در میان داروهای خانگی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت، سرکه سیب به علت خواص ضد التهابی و ضدعفونی‌کننده‌اش داروی مؤثری است و می‌تواند علائم را از بین ببرد. علاوه بر این، ماهیت اسیدی خفیف این ماده نیز می‌تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

بهتر است از روش‌های زیر ۲-۳ بار در روز استفاده کنید تا به نتایج مورد نظرتان برسید:

روش ۱:

– سرکه سیب خام و تصفیه نشده و آب را با نسبت ۱: ۱ مخلوط کنید و آن‌ها را در یک لگن کوچک بریزید.

– ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پای آسیب‌دیده را در این مخلوط خیس بگذارید.

– پس از آن، ناخن را به طور کامل خشک کنید.

روش ۲:

– یک تکه پنبه را در سرکه سیب خام و تصفیه‌نشده، خیس کنید.

– آن را روی ناخن آسیب‌دیده قرار دهید و با استفاده از باند آن را ببندید. اجازه بدهید پنبه‌ی آغشته به سرکه چند ساعت بماند و بعد آن را بردارید.

۴. هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید به عنوان یک ضدعفونی‌کننده،  می‌تواند خطر بالقوه‌ی رخ دادن عفونت را کاهش دهد و التهاب و درد ناشی از ناخن فرورفته در گوشت انگشت را نیز کم کند.

– نصف فنجان هیدروژن پراکسید را در یک لگن کوچک حاوی آب گرم بریزید.

– ناخن آسیب‌دیده را به مدت حدود ۲۰ دقیقه در این محلول خیس کنید

– این روش درمانی را ۱-۲ بار در روز انجام دهید

۵. آب گرم و نمک اپسوم

این یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که کمی آب گرم بردارید و نمک اپسوم را به آن اضافه کنید. پس از انجام این کار، پای آسیب‌دیده را در ترکیب حاصل خیس کنید. این محلول ناخن پا را نرم می‌کند.

پس از آن‌که انگشت‌تان کمی نرم شد ناخن فرورفته را خارج کنید. پس از انجام این کار، انگشت پا را دوباره در محلول آب و نمک اپسوم خیس بگذارید و بعد برای پوشش دادن آن از باند استفاده کنید. این کار نه تنها به رفع التهاب ناشی از ناخن فرو رفته در انگشت کمک می‌کند بلکه سبب می‌شود که در طول چند روز مشکل از بین برود.

۶. لیمو

در میان داروهای خانگی برای فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت، این یکی ساده‌ترین مورد است زیرا پیدا کردن آن کاری ندارد و به بهبود التهاب و درد ناشی از این مشکل کمک می‌کند. خواص اسیدی و آنتی پاتوژن لیمو می‌تواند عفونت را درمان کند. در این‌جا دو روش وجود دارد که می‌توانید از لیمو برای درمان ناخن فرو رفته در گوشت انگشت استفاده کنید:

روش ۱:

– لیموی تازه را برش بزنید

– یک قطعه از آن را روی منطقه آسیب‌دیده قرار دهید

– از گاز برای بستن آن استفاده کنید و اجازه بدهید تا صبح روز بعد بماند

– از یک تکه چوب مخصوص که برای ناخن طراحی شده استفاده کنید و ناخن را داخل گوشت خارج کنید.

– سپس یک تکه پنبه را رول کنید و آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید

روش ۲:

– چند برش لیمو بردارید و آن‌ها را در آب گرم خیس بگذارید

– پای‌تان را در این آب به مدت ۲۰ دقیقه خیس کنید

این روش درمانی به کاهش درد کمک خواهد کرد و مناطق آسیب‌دیده را به شیوه‌ای طبیعی نرم می‌کند.

۷. روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی است و بنابراین می‌تواند برای تسکین و درمان انگشتان دست و پا استفاده شود.

یک تکه پنبه‌ی را به این روغن آغشته کنید و آن را ۳-۴ بار در روز روی انگشت آسیب‌دیده قرار بدهید. این روش درمانی کمک خواهد کرد که عفونت ناشی فرو رفتن از ناخن در گوشت انگشت کاهش بیابد.

توجه: شما همچنین می‌توانید روغن نعناع فلفلی یا روغن اسطوخودوس یا روغن معطر پونه را با روغن درخت چای ترکیب کنید تا مشکل را حل کنید.

۸. زردچوبه

زردچوبه با داشتن ترکیب کورکومین که خواص ضد میکروبی، ضدعفونی‌کننده و ضد التهابی دارد، یکی از موارد با ارزش در فهرست داروهای خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت است. این ماده دارای سابقه‌ای طولانی در زمینه‌ی کاربردهای دارویی است، مزایای فراوانی دارد و این مزایا عمدتا به دلیل وجود کورکومین هستند. این ادویه برای کاهش درد و التهاب عالی است و سبب می‌شود که ناخن به درستی رشد کند.

– ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با نصف قاشق چایخوری روغن خردل مخلوط کنید تا یک خمیر صاف و یکدست آماده شود

– خمیر حاصل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید و آن را با استفاده از باند ببندید

– اجازه بدهید چند ساعت یا یک شب تا صبح بماند

– این روش درمانی را ۲-۳ بار در روز برای درمان این مشکل تکرار کنید.

روش دیگر این است که می‌توانید کرم‌های آنتی‌بیوتیک حاوی کورکومین را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استفاده کنید و آن را با باند پوشش بدهید. این روش را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.

یا می‌توانید پودر زردچوبه را با شیر مخلوط کنید و برای کاهش عفونت و درد این محلول را ۱-۲ بار در روز بنوشید.

به غیر از استفاده از یکی از نکات ذکر شده در بالا، ایده‌ی خوبی است که به منظور کمک به کاهش تورم و التهاب ناخن فرو رفته در گوشت انگشت زردچوبه را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید، زیرا ترکیبات قدرتمند آن می‌تواند جریان خون را تحریک کند و در حین این‌که درد را کاهش می‌دهد روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

۹. روغن کرچک

روغن کرچک می‌تواند گردش خون را افزایش دهد، بنابراین استفاده از آن در ناحیه‌ی آسیب‌دیده پوست را نرم می‌کند و ناخن فرو رفته در گوشت انگشت را تسکین می‌دهد. برای استفاده از این روغن مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

– روغن کرچک را روی ناخن آسیب‌دیده استعمال کنید

– یا روغن کرچک را با جوش شیرین مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید و در نهایت آن را با آب بشویید.

۱۰. پیاز

گفته می‌شود که ناخن فرورفته در گوشت انگشت می‌تواند با استفاده از پیاز درمان شود. ایده‌آل‌تر از آنی که درست باشد، به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟ با این حال، این ماده به لطف خواص ضد التهابی عالی که دارد، واقعا تاثیرگذار است. پیاز می‌تواند به درمان بیماری‌های متعدد، از جمله ناخن فرورفته در گوشت کمک کند. پیاز همچنین، اگر به طور موضعی به کار برود، می‌تواند مفید باشد.

روش استفاده از پیاز جهت درمان این مشکل به قرار زیر است:

– پیاز را طبخ کنید، سپس آن را بعد از جوشاندن داخل میکسر له کنید

رپورتاژ

– پیاز له‌شده را در حالی که هنوز گرم است، در یک تکه گاز استریل بگذارید

– آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده بگذارید و برای پوشش دادن‌اش از یک تکه باند استفاده کنید

– اجازه بدهید به مدت دست کم ۲ ساعت بماند و بعد آن را بردارید.

۱۱. جوشانده‌ی آویشن

هنگامی که پای داروهای خانگی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت به میان می‌آید، آویشن، یکی از گیاهان دارویی عالی محسوب می‌شود. یکی از مزایای این گیاه دارویی کمک به مبارزه با عفونت، التهاب و تسکین درد است. و به همین دلیل هم است که داروی مناسبی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت محسوب می‌شود. برای استفاده از آویشن جهت درمان این‌ مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

– جوشانده را با ریختن ۲ قاشق غذاخوری آویشن در یک لیوان آب آماده کنید

– این ترکیب را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید

– اجازه بدهید کمی بماند تا خنک شود

– ناخن آسیب‌دیده را در این محلول به مدت ۵-۱۰ دقیقه خیس بگذارید

– برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، این روش را چند بار در روز تکرار کنید

۱۲. زنجبیل

زنجبیل یک محرک عالی جریان خون، ضد التهاب و یک مسکن طبیعی درد است. به منظور درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت، می‌توانيد ۱-۲ قاشق چايخوري زنجبيل پودر شده را به وعده‌هاي غذایی روزانه‌تان اضافه كنيد. علاوه بر این، روش‌های دیگری نیز برای استفاده از زنجبیل جهت درمان این مشکل وجود دارد که در زیر می‌بینید:

روش ۱:

– زنجبیل له‌شده را روی انگشت آلوده بگذارید

– برای پوشاندن آن از یک تکه پارچه استفاده کنید و پس از چند ساعت یا صبح روز بعد آن را بردارید

روش ۲:

– ۴ قاشق چایخوری ریشه‌ی زنجبیل را با ۱ قاشق چایخوری فلفل کاین و همین میزان روغن کنجد مخلوط کنید

– با استفاده از یک تکه پنبه ۳-۴ بار در روز، مخلوط را روی انگشت آلوده استعمال کنید

۱۳. کافور

یکی دیگر از درمان‌های عالی برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت استفاده از کافور است. برای انجام این درمان فقط کافی است مقداری کافور را با دارچین یا روغن نارگیل مخلوط کنید، سپس آن را روی ناخن آسیب‌دیده بگذارید و اجازه بدهید شب تا صبح بماند. با استفاده از این روش این مشکل را عرض چند روز رفع خواهید کرد.

۱۴. پتاسیم پرمنگنات

پتاسیم پرمنگنات، به عنوان یک ماده‌ی ضدعفونی‌کننده، می‌تواند پا و انگشتان پا را تمیز نگه دارد. این ماده همچنین دارای خواص ضدعفونی‌کننده‌ی فوق‌العاده است و مخصوصا برای درمان عفونت‌های قارچی و زخم‌ها استفاده می‌شود. اما، به یاد داشته باشید که مقدار بسیار کمی از این ماده را استفاده کنید.

برای استفاده از پتاسیم پرمنگنات، مقداری کمی از آن  را به یک سطل آب،  اضافه کنید و سپس پاهای خود را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن خیس بگذارید تا درد و التهاب ناشی از ناخن فرو رفته در گوشت را از بین ببرید.

توجه: این درمان ممکن است به مدت حدود چند هفته یا بیش‌تر رنگ پاهای شما را تغییر بدهد.

۱۵. روغن گل سفید

این روغن یک شفا‌دهنده‌ی قدیمی است که به طور موثری با درد ناشی از فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت مبارزه می‌کند. روغن گل سفید از روغن‌های معطری مانند روغن اوکالیپتوس، روغن اسطوخودوس و روغن نعناع فلفلی تهیه می‌شود.

برای استفاده از این روغن برای درمان ناخن فرو رفته در گوشت انگشت و جلوگیری از پیشرفت آن، می‌توانید آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید.

– یک تکه پنبه را در این روغن خیس کنید، به آرامی آن را در اطراف ناخن آسیب‌دیده مالش بدهید.

توجه داشته باشید که:

– از به کار بردن آن به طور مستقیم روی انگشت آسیب‌دیده پرهیز کنید.

– این روغن را نخورید زیرا سمی است.

۱۶. روغن معطر پونه­ی کوهی

در صورتی که روغن‌های معطر متفاوتی را در دسترس ندارید و نمی‌خواهید آن‌ها را بخرید، می‌توانید روغن معطر پونه‌ی کوهی را با یک روغن حامل ترکیب کنید تا یک داروی موثر داشته باشید. پونه‌ی کوهی یک ادویه‌ی رایج است که در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود، اما پونه‌ی کوهی با کیفیت می‌تواند خواص آنتی‌بیوتیکی و درمانی عالی داشته باشد و برای اثراتی که روی کشتن باکتری‌ها دارد، شناخته‌شده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، اثر این گیاه دارویی روی کشتن میکروب‌ها می‌تواند به اندازه‌ی پرکاربردترین آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی باشد. این گیاه دارویی همچنین دارای خواص ضد ویروسی، ضدعفونی‌کننده، ضد التهابی، ضد قارچی و ضد درد است.

پونه‌ی کوهی نه تنها برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت خاصیت دارد، بلکه می‌توانید از این گیاه دارویی برای از بین بردن دیگر مشکلات ناخن و پا مانند قارچ ناخن استفاده کنید. دو راه برای استفاده از این گیاه دارویی وجود دارد:

روش ۱:

– ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون را به یک سطل کوچک آب گرم اضافه کنید

– پای‌تان را در این محلول به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خیس بگذارید

روش ۲:

– یک قطره روغن پونه‌ی کوهی را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون فرابکر مخلوط کنید

– محلول حاصل را روی ناحیه‌ی دچار مشکل قرار دهید و آن را به کمک باند بپوشانید

– پس از چند ساعت آن را از روی ناخن بردارید

۱۷. ویکس

شما می‌توانید از ویکس به دلیل خواص مرطوب‌کننده و شفابخشی که دارد،  به عنوان یکی از داروهای خانگی موثر برای ناخن فرورفته در گوشت انگشت استفاده کنید.

اگر این ماده به طور منظم روی ناخن آسیب‌دیده استفاده شود، می‌تواند به سرعت درد را درمان کند و ناخن را نرم و مرطوب نگه دارد.

۱۸. چریش

گیاه دارویی چریش  دارای خواص کاهش‌دهنده‌ی التهاب و همین‌طور خواص سرکوب‌کننده‌ی درد است و می‌تواند درد، تورم و التهاب ناشی از ناخن فرورفته در گوشت انگشت را کاهش دهد.

این گیاه دارویی حتی به کاهش خطر بروز عفونت کمک می‌کند و روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

– یک مشت برگ چریش بردارید و آن‌ها را به ۴ فنجان آب اضافه کنید

– اجازه بدهید ترکیب بجوشد و بعد آن را صاف کنید

– بعد از آن‌که محلول کمی سرد شد، منطقه‌ی آسیب‌دیده را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن خیس بگذارید

– انگشتان پا را به طور کامل خشک کنید و این محلول را دو بار در روز استفاده کنید

برای رسیدن به نتایج بهتر، قبل از خوابیدن، روغن چریش را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید، تا صبح روز بعد صبر کنید و بعد آن را پاک کنید. این روش درمانی را هر روز انجام دهید.

۱۹. سفیده‌ی تخم‌مرغ

این درمان بسیار مفید و سریع است و در صورت استفاده‌ی منظم می‌تواند نتایج خوبی به بار بیاورد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که یک سفیده‌ی تخم‌مرغ را بزنید، سپس آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید. چند بار در روز این روش را انجام دهید. سفیده‌ی تخم‌مرغ را می‌توانید به مدت حدود ۳ روز در یخچال نگهداری کنید.

۲۰. الکل

زمانی که پای داروهای خانگی برای درمان ناخن فرورفته در گوشت انگشت و قارچ به میان می‌آید، آخرین، اما نه کم‌تاثیرترین درمان استفاده از الکل است. این روش درمانی که تاثیر آن اثبات شده‌است، می‌تواند درد و التهاب ناشی از فرو رفتن ناخن در گوشت را به طور موثر درمان کند. شما می‌توانید با استفاده از یک تکه پنبه مقداری الکل را در منطقه‌ی دچار مشکل بمالید. این کار نوحی اطراف ناخن را نرم می‌کند.

درمان‌های خانگی برای ناخن‌های فرورفته در گوشت انگشت – بایدها و نبایدها

بایدها

– ناخن‌های دست و پا را با آب و صابون ۳-۴ بار در روز بشویید

– برای جلوگیری از افزایش بیشتر عفونت، نظافت پا را به خوبی رعایت کنید

– کفش راحت بپوشید

– یک رژیم غذایی مناسب حاوی ویتامین‌ها و همچنین میوه‌ها و سبزیجات غنی از پروتئین داشته باشید تا ناخن‌های پا سالم‌تر باشند

– از مرطوب‌کننده‌های با کیفیت در منطقه‌ی آسیب‌دیده استفاده کنید تا آن را تسکین دهید و نرم‌تر کنید و به این ترتیب بتوانید به راحتی ناخن فرورفته را بگیرید.

– کرم یا پماد آنتی‌بیوتیک روی انگشت آسیب‌دیده استعمال کنید تا باکتری‌ها کشتن شوند و در نهایت بتوانید از پخش شدن عفونت جلوگیری کنید. برای پوشاندن آن از یک باند استفاده کنید.

– مدام انگشت آسیب‌دیده را بررسی کنید تا مبادا علائمی مانند عفونت، افزایش درد، تورم، قرمزی یا ترشح چرک وجود داشته باشد.

– افرادی که مبتلا به دیابت هستند هر روز باید پا را برای احتمال وجود علائم عفونت و همچنین سایر مشکلات بررسی کنند

– اگر ناخن فرورفته در گوشت انگشت به مدت چند هفته باقی بماند یا علائم وحشتناکی داشته باشد، بهتر است با پزشک‌تان برای جلوگیری از هر گونه عوارض مشورت کنید.

نبایدها

– از پدیکور کردن ناخن به دلیل ناخن فرورفته در گوشت انگشت پرهیز کنید

– از خیلی کوتاه کردن ناخن‌تان پرهیز کنید.

– غذاهای شیرین را بیش از حد مصرف نکنید

– جوراب‌های رنگی نپوشید زیرا رنگ آن‌ها ممکن است اختلال موجود را بدتر کند.

نکاتی برای کوتاه کردن ناخن فرورفته در گوشت انگشت

کوتاه کردن ناخن فرورفته در گوشت انگشت می‌تواند سخت باشد، و به همین دلیل باید خیلی مراقب باشید. برای این کار مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید:

– پاهای خود را در آب گرم حاوی صابون کاستیل یا نمک اپسوم خیس بگذارید. این کار کمک خواهد کرد که پوست اطراف ناخن و همچنین ناخن پا نرم شود و در عین حال به کاهش تورم نیز کمک می‌کند.

– برای کنار زدن پوست متورم از انگشتان تمیزتان استفاده کنید. از وارد کردن فشار زیاد روی آن پرهیز کنید.

– ناخن را به سرعت و صاف کوتاه کنید. از لبه‌ها شروع کنید، کناره‌های ناخن را بگیرید نه وسط آن را.

– یک تکه‌ پنبه‌ی تمیز و کوچک را بین پوست و ناخن قرار دهید تا از عقب رفتن ناخن جلوگیری کنید و اجازه بدهید که درست رشد کند

– یکی از روش‌های قید شده در این نوشتار را برای رفع مشکل امتحان کنید، از یک باند برای پوشش دادن روی ناخن استفاده کنید.

در نهایت، ناخن‌های فرورفته در گوشت انگشت بسیار دردناک هستند، اما زمانی که به طور جدی به درمان آن‌ها بپردازید، درمان می‌شوند. شاید مشاوره با یک پزشک برای رفع این مشکل احمقانه به نظر برسد، اما اگر نتوانید با آن مقابله کنید، مراجعه به پزشک ارزشش را دارد.

امیدوارم پس از خواندن این فهرست از داروهای خانگی طبیعی برای رفع ناخن فرورفته در گوشت انگشت، بتوانید برخی از آن‌ها را امتحان کنید و به نتایج موثری برسید. اگر در این زمینه تجربه یا ایده‌ی خاصی دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

نوشته‌های مرتبط