درمان زونا: ۱۳ درمان خانگی قوی برای زونا+ علت ها، علائم و پیشگیری

زونا ، یک دانه پوستی دردناک، همراه با تاول است. زونا، توسط ویروس زوستر به وجود می‌آید که هرپس زوستر نیز نام دارد. افراد مسن، بیشتر دچار این بیماری پوستی می‌شوند. هنگامی که سن‌مان بالا می‌رود، سیستم ایمنی‌مان ضعیف شده و به همین دلیل، زونا راهی برای ورود به پوست مان پیدا می‌کند. بیشتر افرادی که به زو‌نا دچار می‌شوند، بهتر شده و دوباره به آن مبتلا نمی‌شوند. اما احتمال ابتلای بیش از یک بار به زونا وجود دارد. چون زونا توسط ویروس به وجود می‌آید، درمان‌های طبیعی و موثر برای زونا، در بهبود آن بسیار موثر خواهند بود. اگر مایل به دانستن درمان زونا به شیوه خانگی هستید در این نوشتار با ما همراه باشید.

درمان زونا: ۱۳ درمان خانگی قوی برای زونا

دانه پوستی زونا می‌تواند روی پا و دور چشم ظاهر شود. چون چشم، عضو بسیار حساس بدن انسان است، هنگامی که قصد ازبین بردن زونای اطراف چشم را دارید، باید مراقب باشید. نگران نباشید، من، موثرترین درمان‌های زونا که به شما در بهبود سریع کمک می‌کنند را فهرست کرده‌ام. به طور کلی، درمان ضد ویروسی، برای درمان دانه دردناک زونا تجویز می‌شود.

قبل از این‌که جلوتر برویم، اجازه دهید هشدار بدهم که زونا، مسری است، بنابراین، اگر دچار تاول‌های پر از مایع دردناک هستید، از افرادی که دوستشان دارید دوری کنید. و اگر هنوز به آن دچار نشده‌اید، سعی کنید از افرادی که تاول دارند دوری کنید، زیرا نمی‌دانید دلیل به وجود آمدن آن تاول چیست.

دلایل احتمالی بروز زونا چه هستند؟

افرادی که در گذشته آبله مرغان گرفته‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به زونا قرار دارند. زیرا هنگامی که آبله مرغان می‌گیرید، ویروس عامل آن سرکوب شده و در حالت مخفی باقی می‌ماند. اما زمانی که سن ما بالا می‌رود، ممکن است سیستم ایمنی ما مانند دوران جوانی، قوی نماند. این ویروس، پس از سال‌ها بودن در عصب شما، ساختار شیمیایی خود را تغییر داده و به ویروس زوستر تبدیل می‌شود. برخی دلایلی که می‌توانند باعث زونا شده یا ویروس‌های خفته را فعال کنند، در پایین آمده است.

– سیستم ایمنی ضعیف

– جراحت: باعث اختلال هورمونی می‌شود.

– به دلیل استرس ذهنی

– داروهای خاص که ساختار شیمیایی ویروس را تغییر می‌دهند.

– رژیم غذایی نامناسب یا مصرف کم مواد مغذی و پروتئین.

– خواب کم یا بی‌خوابی نیز می‌تواند دلیلی برای زونا باشد.

علائم اصلی زونا چه هستند؟

– قبل از شروع زونا، ممکن است سردردهای مکررداشته باشید.

– ممکن است چشمان‌تان به نور حساس بشوند. امکان دارد نور، چشمان‌تان را تحریک کند.

– ممکن است در قسمت مشخصی از پوست، حس مورمور و خارش خفیف داشته باشید. اساسا، این قسمت‌های دچار خارش، بیشتر مستعد زونا هستند.

– در بیشتر موارد ممکن است نواری از دانه‌های دردناک همراه با قرمزی پوست داشته باشید که خارش، شدیدتر می‌شود. سعی کنید به آن دست نزنید.

– این نوارها، زود به تاول‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند.

– شکل دانه‌ها، از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند. ممکن است دانه‌ها بیرون بزنند یا نه.

زمان بهبود زونا

زمان بهبود زونا نیز بسته به سیستم ایمنی تغییر می‌کند. گاهی وقت‌ها بهبود در ۲ هفته انجام می‌شود و در برخی افراد به ۴-۵ هفته نیز می‌رسد.

زونا می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر شود. گاهی وقت‌ها امکان دارد در قسمت‌های حساس ظاهر شود. فهرست این‌که چه زمانی بیرون زدگی‌های زونا دیده می‌شوند، در پایین آمده است:

– زونا بر صورت

– زونا بر پاها

– بیشتر بیرون زدگی‌ها نزدیک تنه هستند.

– زونا در چشم یا اطراف آن.

۱۳ موثرترین درمان‌های طبیعی برای زونا

این درمان‌های طبیعی، در طول زمان آزموده شده‌اند. بدترین قسمت این تاول‌ها این آست که باعث خارش شدید می‌شوند و همه آنها بدون ناراحتی نیستند. هنگامی که روی صورت و گردن‌تان زونا دارید، نمی‌توانید بیرون بروید. این بهترین درمان‌های خانگی برای زونا را امتحان کنید که به شما کمک می‌کنند تا دردتان کاهش یافته و همچنین پوست آسیب دیده را تسکین می‌دهند. همه این درمان‌های خانگی، فرآیند درمان را تسریع می‌کنند.

۱. زونا را با سرکه سیب درمان کنید

سرکه سیب، نیازی به معرفی در دنیای درمان‌های خانگی ندارد. این، یک عنصر ضروری در درمان خانگی است. خواص دارویی سرکه سیب شامل ضدویروسی، ضدمیکروبی، ضد التهابی و توانایی‌های تسکین دهنده آن می‌شود. سرکه سیب، دانه‌های پوستی دردناک را تسکین داده و التهاب را کاهش می‌دهد. مصرف خوراکی سرکه سیب، فرآیند درمان دانه‌های پوستی را سرعت می‌بخشد. استفاده موضعی از سرکه سیب بر پوست می‌تواند لکه و رگ‌های واریسی را درمان کرده و التهاب و قرمزی پوست را کاهش دهد.

سرکه سیب، یک درمان خانگی عالی برای زونا است. دو فرآیند برای درمان با سرکه سیب وجود دارد. اولی خوراکی و دومی موضعی است.

مواد مورد نیاز:

– سرکه سیب ارگانیک (کمپرس سرد)

– اسفنج پنبه‌ای یا توپ‌های پنبه‌ای

فرآیند ۱- روش:

دو بار در روز، ۱ قاشق چایخوری سرکه سیب بخورید تا دانه‌های پوستی درمان شوند. مصرف خوراکی سرکه سیب برای زونا برای زنان باردار خطرناک است. حتی اگر قصد بارداری در ماه‌های بعد را دارید، از مصرف خوراکی سرکه سیب خودداری کنید.

فرآیند ۲- روش:

– یک توپ پنبه را در ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب فرو برید.

– این پنبه را بر پوست آسیب‌دیده که تاول و دانه دارد، قرار دهید.

– بگذارید سرکه سیب کار خود را انجام دهد و ویروس هرپس زوستر را سرکوب کند. در نتیجه، درد را کاهش داده و اندازه تاول‌ها را کوچک می‌کند.

– برای درمان سریع زونا، این کار را دو بار در روز انجام دهید.

همچنین می‌توانید حمام سرکه سیب بگیرید. ۳۰ تا ۵۰ میلی‌لیتر سرکه سیب را در وان حمام خود بریزید و ۳۰ دقیقه در آن بنشینید. این کار، فرآیند درمان را سرعت بخشیده و لکه‌ها را کاهش می‌دهد.

۲. درمان روغن زیتون اوزونه

هنگامی که این دانه‌ها و تاول‌ها بیرون می‌زنند پوست‌تان زبر می‌شود. پوست شما به درمان نیاز دارد و ویتامین E مهم‌ترین آنزیم برای حفظ سلامت پوست است. روغن زیتون اوزونه، سرشار از ویتامین E است. مالیدن مقداری روغن زیتون بر تاول‌های زونا، اندازه آنها را کاهش داده و درمان را سریع می‌کند.

روغن زیتون اوزونه، درمانی عالی و خانگی دیگر برای زونا است.

مواد مورد نیاز:

– روغن زیتون اوزونه یا بکر

– اسفنج پنبه ای

روش:

– اسفنج پنبه‌ای را در روغن زیتون بگذارید و تاول‌ها و دانه‌ها را با آن بپوشانید.

– یک چسب معمولی روی آن بگذارید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند. این کار مانع ویروس عامل تاول شده و ویتامین E را برای پوست آسیب‌دیده فراهم می‌کند.

– برای کم کردن زمان درمان، این درمان خانگی را چند روز انجام دهید. روغن زیتون، پوست اطراف تاول را نیز تغذیه می‌کند.

۳. درمان خانگی آب نمک

نمک، به دلیل ماهیت ویروس کش خود، معروف است. نشستن در وان حمام پر از نمک می‌تواند خیلی سریع، زونا را درمان کند. ۲ کاربرد اساسی نمک وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید تا از این دانه‌های آزاردهنده خلاص شوید.

مواد مورد نیاز:

– نمک سفره

– آب

– اسفنج پنبه‌ای

فرآیند ۱- روش:

۱۰۰ گرم نمک را به وان حمام خود اضافه کنید و برای نیم ساعت در آن بنشینید تا دانه‌ها و تاول‌ها را تسکین دهد. این کار، این نوارهای دانه و تاول‌های پر از آب را خشک می‌کند.

فرآیند ۲- روش:

– ۱ قاشق غذاخوری نمک را در یک فنجان آب بریزید و خوب هم بزنید. اسفنج پنبه‌ای را در آن گذاشته و روی پوست آسیب‌دیده قرار دهید.

– این اسفنج نمکی را در به مدت ۳۰ دقیقه بر ناحیه آسیب‌دیده بگذارید. آن را با آب سرد بشویید تا درمان را تسریع کند.

– ممکن است ابتدا باعث حس سوزش ناگهانی شود اما آن را کنترل کرده و دو بار در روز انجام دهید.

۴. حمام جو دوسر برای درمان زونا

حمام جو دوسر، تسکین‌دهنده است، مخصوصا زمانی که پوست‌تان خارش یا تحریک‌پذیری داشته باشد ( مانند زمان بیرون‌زدگی تاول زونا یا راش پیچک سمی).

اگر دچار آبله مرغان هستید نیز جو دوسر مفید است، زیرا آبله‌ها را تسکین داده و التهاب پوست را کاهش می‌دهد. ممکن است انواع مختلف حمام جو دوسر را شنیده باشید اما در این‌جا فرآیندی که بسیار برای این نوع پیشرفته آبله مرغان مناسب است را به شما می‌گویم.

مواد مورد نیاز:

– جو دوسر ساده (غلات کامل)

– روغن زیتون

– کیسه‌های فیلتر قهوه (۵)

روش درست کردن حمام جو دوسر:

– یک فنجان ۲۵۰ میلی‌لیتری قهوه را از جو دوسر پر کنید

– این را برای ۱۰ ثانیه در آسیاب بریزید. فقط باید جو دوسر را کمی کوچک‌تر کنید.

– ۵ کیسه فیلتر قهوه را خالی کرده و جو را به صورت مساوی در آنها بریزید. سپس ۵ قطره روغن زیتون بکر را در هر کیسه، روی جو دوسر بریزید.

– آنها را ببندید و از نوار برای بستن بسته‌های فیلتر استفاده کنید. حالا وان خود را با آب گرم پر کنید. این کیسه‌ها را در قسمت‌های مختلف وان بگذارید. منتظر بمانید تا دمای آب به دمای اتاق برسد.

– برای رفع زونا، در این حمام جو دوسر و روغن زیتون بنشینید. این کار، خارش را کاهش داده و درد را تسکین می‌دهد.

۵. تسکین با عسل مانوکا

عسل مانوکا در نیوزیلند تولید شده و توانایی‌های ویروس کشی دارد. نام مانوکا به عسل اضافه شده زیرا این زنبورها، با بوته‌های گل مانوکا گرده‌افشانی می‌کنند. می‌خواهم یک مقایسه کنم، پس بگذارید بگویم عسل مانوکا، ۵ برابر، مغذی‌تر از عسل گل معمولی است. عسل مانوکا، درمان خانگی عالی برای زونا است زیرا خواص ضدباکتری و ضدویروسی قوی دارد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد عسل مانوکا، هنگامی که بر زخم‌ها، زونای پاها و زخم پاها گذاشته شود، موثر است. مطالعات همچنین نشان می‌دهند این عسل، در مبارزه با عفونت و بهبود سلامتی نیز مفید است. عسل مانوکا با آکنه مبارزه کرده و به رفع زگیل نیز کمک می‌کند.

این عسل، به کاهش درد و التهاب عصبی زونا، کمک می‌کند.

مواد مورد نیاز:

– عسل مانوکای خام ارگانیک

– آب رزماری

– توپ یا اسفنج پنبه‌ای

روش:

– ۱۰ قطره آب رزماری را به ۱ قاشق غذاخوری عسل مانوکا اضافه کنید. این کار، چسبناکی را کم می‌کند.

– یک توپ یا اسفنج پنبه‌ای را در این محلول بگذارید. آن را روی تاول‌های نواری و لکه‌های زبر قرار دهید.

– عسل را ۳۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بگذارید. برای تسریع فرآیند درمان، این کار را ۳ بار در روز تکرار کنید.

توجه: افزودن رزماری، فرآیند درمان را تسریع می‌کند زیرا توانایی کاهش التهاب، تسکین درد، محافظت از سیستم ایمنی، سم‌زدایی پوست و محافظت از بدن در برابر عفونت ویروسی را دارد.

۶. زونا را با برگ بوی کوهی درمان کنید

برگ بوی کوهی (کالمیا لاتیفولیا، مناطق USDA، ۵ از ۹)، بوته‌ای است که در ایالات متحده رشد می‌کند. گل و برگ آن برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنوز هیچ تحقیقی، تاثیر این آزمایش‌های خانگی بر ویروس زونا را تایید نمی‌کند. برگ بوی کوهی سبز پهن برگ، معمولا ۳۶۰ تا ۶۰۰ سانتی‌متر است. درختچه است اما گاهی وقت‌ها تنه‌ای بلندتر از درختچه دارد و در گروه درختان کوچک قرار می‌گیرد.

فواید گل و برگ برگ بوی کوهی، آن را به عنصری مهم در داروسازی سنتی تبدیل می‌کند، مثلا افراد، برگ بوهی کوهی را مستقیما بر ناحیه آسیب‌دیده می‌گذارند تا عفونت قارچی پوست سر (تینه‌آ کپیتیس)، پسوریازیس، ویروس هرپس، تبخال و سیفیلیس درمان کند.

مواد مورد نیاز:

– برگ تازه یا خشک یا گل برگ بوی کوهی (۳ گل یا ۹ برگ)

– روغن کرچک

– توپ پنبه‌ای

– چسب نواری

روش:

– برگ‌ها یا گل‌ها را در هاون ریخته و ۲۰ قطره روغن کرچک را به آن اضافه کنید.

– با استفاده از دسته هاون، خمیر ضخیمی درست کنید. این خمیر برگ بوی کوهی و روغن کرچک را بر ناحیه آسیب‌دیده بگذارید.

– آن را با پنبه پوشانده و چسب بزنید. بگذارید ۲ ساعت بماند سپس با آب رزماری بشویید.

– این درمان زمان بهبود زونا را کاهش داده و فرآیند درمان را تسریع می‌کند.

۷. درمان روغن معطر راونسارا

این روغن، از روغن‌های معطر کمیاب است که از درختی در ماداگاسکار به‌دست می‌آید. مردم عادی ماداگاسکار به آن “نوشدارو” می‌گوید و این به دلیل فواید این روغن برای سلامتی است.

فواید دارویی روغن معطر راونسارا :

– مسکن

– ضد آلرژنیک

رپورتاژ

– ضد باکتری

– ضد میکروبی

– ضد افسردگی

– ضد قارچ

– ضد عفونی

– ضد اسپاسم

– ضد ویروسی

– تقویت‌کننده قوای جنسی

– گندزدا

– ادرار آور

– اکسپکتوانت

– ماده آرام‌بخش و تونیک

حالا می‌دانید چرا به روغن Ravensara، نوشدارو می‌گویند. شما فقط اسم مشکل سلامتی را بیاورید، این روغن درمانش می‌کند. برای بزرگسالان سالم، که می‌خواهند سالم بمانند، می‌گویم برای درمان زونا، هرپس و دیگر دردهای ویروسی، یا برای کشتن ویروس‌های هوایی، روغن Ravensara Aromatica را خریداری و استفاده کنید.

مواد مورد نیاز:

– روغن معطر Ravensara

– توپ پنبه

روش:

توپ پنبه را در این روغن گذاشته و بر ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید. همچنین می‌توانید این روغن را با استفاده از چسب نواری و برای ۳۰ دقیقه، به ناحیه آسیب‌دیده ضربه بزنید. این کار، فرآیند درمان را تسریع کرده و دانه‌ها و تاول‌های دردناک را درمان می‌کند.

توجه: این درمان، در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. بنابراین، زنان باردار باید از آن دوری کنند.

۸. آسپرین + وازلین

این فرمول آسپرین و وازلین، ویروس زونا را می‌کشد و درمان را تسریع می‌کند. نمی‌توانیم به آن درمان طبیعی بگوییم اما مطمئنا می‌توانیم آن را در گروه درمان‌های خانگی قرار دهیم.

مواد مورد نیاز:

– ۲ عدد قرص آسپرین

– ۱ قاشق وازلین

روش:

دو عدد قرص آسپرین را له کنید و آن را با ۱ قاشق غذاخوری وازلین ترکیب کنید. این ترکیب را بر پوست آسیب‌دیده و دانه‌ها و تاول‌ها بگذارید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید. این کار، ویروس زونا را سرکوب کرده و احتمال بیرون زدگی‌های بیشتر را کاهش می‌دهد.

۹. روغن نارگیل بکر (مصرف خوراکی)

روغن نارگیل (بکر)، یک درمان طبیعی عالی برای درمان زوناست. این روغن، مانند یک تقویت‌کننده سیستم ایمنی عمل می‌کند و این به دلیل خواص ضدباکتری، ضدقارچی و ضد ویروسی آن است. اسیدهای چرب (کپریلیک و لائوریک) موجود در روغن نارگیل، التهاب داخلی و خارجی را کاهش می‌دهند. می‌توانید از روغن نارگیل بکر به صورت داخلی و همچنین پماد پوستی برای درمان سریع زونا استفاده کنید.

مواد مورد نیاز:

– روغن نارگیل بکر

– توپ پنبه‌ای

روش:

– توپ پنبه‌ای را در روغن نارگیل بکر گذاشته و آن را بر پوست آسیب‌دیده بگذارید. برای نتیجه‌گیری سریع، بگذارید ۱تا ۲ ساعت بماند.

– بهترین کار، گذاشتن روغن بر دانه‌ها در طول شب است. این کار، نتایج سریع و موثر دارد.

– همچنین، می‌توانید صبح و شب قبل از خواب، ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل بخورید. این کار، سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و به شما توانایی مبارزه داخلی با زونا را می‌دهد.

– توصیه می‌کنم هر دوی این کارها را انجام دهید. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی، روزانه ۱ قاشق روغن نارگیل بکر مصرف کنید.

۱۰. درمان زردچوبه جوشیده

زردچوبه، سالم‌ترین خوراکی زیر زمین به شمار می‌آید و در میان آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی، رتبه بالایی دارد. مهم‌ترین فواید زردچوبه برای سلامتی، شامل توانایی آن در درمان زخم‌ها، کاهش عفونت قارچی، تسکین مشکلات قاعدگی، کاهش التهاب، رفع افسردگی، تسکین دندان‌درد، کند کردن فرآیند پیری و بهبود سییستم ایمنی است.

زردچوبه، یک درمان خانگی موثر دیگر است که زونا را درمان می‌کند. می‌تواند به دو روش از درمان زردچوبه استفاده کنید. یا آن را با شیر مصرف کنید یا بر ناحیه آسیب‌دیده بگذارید.

مواد مورد نیاز:

پودر زردچوبه

آب رزماری

شیر بدون چربی

توپ پنبه ای

روش- فرآیند ۱:

۱ قاشق پودر ریشه زرچوبه بوداده را به ۲۵۰ میلی‌لیتر شیر گرم اضافه کنید. آن را خوب هم زده و قبل از خواب بنوشید. این کار، سیستم ایمنی شما را قوی‌تر کرده و به مبارزه با ویروس کمک می‌کند.

روش- فرآیند ۲:

– ۲ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را به ۱ فنجان آب اضافه کنید. خوب هم زده و به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید.

– باید تمام آب بخار شود و خمیر غلیظی بر جا بماند.

– اجازه دهید خنک شده و به دمای اتاق برسد و ۱۰ قطره آب رزماری را به آن اضافه کنید. خوب مخلوط کنید.

– حالا به کمک توپ پنبه‌، خمیر زردچوبه را بر ناحیه آسیب‌دیده بگذارید. بگذارید به شکل طبیعی خشک شود. حدود ۱-۲ ساعت زمان می‌برد.

– سپس با آب سرد بشویید. این کار، تکثیر سلول‌ها را کاهش داده و آب آنها را می‌گیرد. در نتیجه، این، به سرعت، تاول را خشک می‌کند. برای خلاص شدن از حمله زونا، این درمان را دو بار در هفته انجام دهید.

۱۱. روغن درخت چای برای درمان زونا

این، یکی از قدیمی‌ترین عناصر ضد ویروسی به کار رفته در آیورودا است. روغن درخت چای، یک درمان عالی خانگی دیگر برای زونا است. این روغن برای ساخت داروهای ضد باکتری و ضد ویروسی به کار می‌رود. همچنین از آن برای درمان عفونت‌های ویروسی مربوط به هوا مانند سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا، عفونت قارچی و درمان آنفولانزای معده به نیز استفاده می‌شود.

استفاده موضعی از روغن درخت چای می‌تواند اختلالات پوستی مانند جوش، درماتیت، زگیل، دانه‌های پوستی، عفونت قارچی و لکه‌های پوستی را درمان کند.

مواد مورد نیاز:

– روغن درخت چای خالص و ارگانیک

– روغن کرچک

– پنبه

روش:

– ۱ قاشق چایخوری روغن کرچک را با دو قاشق غذاخوری روغن درخت چای ترکیب کنید.

– یک توپ پنبه‌ای را در این محلول گذاشته و بر ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید. بگذارید ۳۰ دقیقه بماند، سپس با آب سرد بشویید. می‌توانید چند قطره آب رزماری را به آب سرد اضافه کنید. این مانند پاک‌کننده طبیعی زخم عمل می‌کند.

– این درمان را ۲-۳ بار در روز تا تا زمانی که کاملا از زونا خلاص شوید، انجام دهید.

۱۲. زونا را به کمک روغن سیر (سیر به علاوه روغن زیتون) درمان کنید

روغن سیر، یک ماده تجاری نیست. ما یک هرپس کش عالی می‌سازیم و همزمان پوست آسیب‌دیده را درمان می‌کنیم. روغن زیتون، خواص ویتامین E را تامین کرده و سیر به کاهش التهاب و خارش پوست کمک می‌کند. این روغن سیر برای درمان زونا موثر است. نگران نباشید، لازم نیست وسیله روغن‌گیری بخرید، بلکه فقط به چند وسیله و محصول معمول آشپزخانه نیاز است.

مواد مورد نیاز:

– حبه‌های سیر

– روغن زیتون

– هاون و دسته هاون

– پنبه یا هر پارچه نرم

روش:

– ۱۰ حبه سیر را در هاون ریخته و ۵ قطره آب به آن اضافه کنید.

– آنها را به مدت ۵ دقیقه با دسته هاون له کنید. آن‌قدر له‌کنید تا بافتی خامه‌ای و نرم به‌دست آید.

– ۳۰ قطره روغن زیتون را اضافه کرده و خوب ترکیب کنید. سپس به کمک پارچه نرم یا پنبه، آن را بر ناحیه آسیب‌دیده بگذارید.

– برای نتیجه‌گیری سریع، بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

– برای درمان سریع زونا، این درمان خانگی را دو بار در روز انجام دهید.

۱۳. پماد برگ بو برای تسکین زونا

برگ بو، درختچه‌ای است که در تگزاس و شرق ایالات متحده رشد می‌کند. پوست ریشه و میوه‌های آن برای تولید دارو به کار می‌روند. در داروسازی محلی، برگ بو به صورت داخلی به عنوان چای، به دلیل خواص تونیک و محرک خود و همچنین برای درمان اسهال به کار می‌رفته است. برگ بو، گیاهی است که خصوصیات قابض دارد که ممکن است همین خصوصیت، مسئول درمان زخم‌ها و اختلالات پوستی باشد.

برگ‌های خشک برگ بو، گاهی به عنوان ماده‌ای برای غرغره کردن به منظور درمان سرفه و گلو درد به کار می‌روند. پماد برگ بو می‌تواند فرآیند درمان زونا را سرعت بخشد.

مواد مورد نیاز:

– عصاره پوست درخت برگ بو

– پودر زردچوبه بوداده (اختیاری)

– پنبه

روش:

– توپ پنبه‌ای را در عصاره ریشه برگ بو گذاشته و آن را بر پوست آسیب‌دیده قرار دهید. بگذارید ۲۰-۳۰ دقیقه بماند سپس با آب سرد بشویید. با پنبه تمیز خشک کنید.

– همچنین می‌توانید ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه بوداده را به ۳۰ قطره عصاره پوست درخت برگ بو اضافه کنید. دانه‌ها و تاول‌ها را با این خمیر بپوشانید و بگذارید به شکل طبیعی خشک شود. سپس با آب سرد بشویید.

– این کار، وضعیت پوست را بهبود داده و به درمان زونا را تسریع می‌کند.

نکات و ملاحظات برای پیشگیری از زونا، عامل دانه‌های پوستی دردناک و بیرون زدگی‌های تاولی

خوراکی‌هایی که برای پیشگیری از زونا باید خورد:

– خوراکی‌هایی بخورید که در گروه بهترین آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی قرار می‌گیرند.

– خوراکی‌های سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین‌های A، B۶، C و E، فولات و خوراکی‌های سرشار از آهن و روی بخورید.

– مصرف خوراکی‌های ضد التهابی مانند زنجبیل، سیر، زردچوبه، ریحان و ادویه را افزایش دهید.

– خوراکی‌های سرشار از لیسین، مانند سالمون، ماهی تن، ماهی خال خالی و ماهی قزل‌آلا مصرف کنید.

در هنگام بروز زونا، از خوردن این خوراکی‌ها خودداری کنید:

– خوراکی‌هایی که آرژنین دارند را حذف کنید. از خوردن مغزها و دانه‌ها، خوراکی‌های سویا، جوانه گندم، نارگیل، خرنوب (carob)، گندم کامل و آرد سفید و ژلاتین خودداری کنید تا از بدتر شدن بیرون زدگی‌ها جلوگیری کنید.

– برای مبارزه با ویروس هرپس زوستر، باید سیستم ایمنی قوی داشته باشید، بنابراین از خوردن هر خوراکی که ویتامین و مواد معدنی کمی دارد مانند غذاهای بسته‌بندی شده و فرآوری ‌شده و نوشیدنی‌های بطری مانند نوشیدنی‌‌های بدون الکل، خودداری کنید.

– از مصرف خوراکی‌های شیرین فرآوری شده مانند آب نبات و شیرینی‌های بسته‌بندی شده پرهیز کنید.

تغییرات سبک زندگی برای مدیریت کردن یا پیشگیری از زونا

– دو بار در روزه حمام آب سرد بگیرید. باید یک بار را قبل از رفتن به رخت خواب انجام دهید.

– بر ناحیه آسیب‌دیده، کمپرس سرد بگذارید.

– اگر زونا دارید، برای جلوگیری از انتقال آن، از تماس فیزیکی خودداری کنید.

– قبل و بعد غذا دستان‌تان را بشویید. بعد از هر بار استفاده از درمان‌های خانگی، دستان‌تان را بشویید.

– لباس‌های‌تان را با محصولات ضدعفونی‌کننده بشویید.

– قهوه نخورید زیرا می‌تواند دانه‌ها و تاول‌ها را تحریک کند.

– به اندازه کافی بخوابید و از استرس بی‌جا خودداری کنید و رژیم غذایی خوب داشته باشید.

نتیجه:

زونا، واقعا آزاردهنده است و می‌تواند با استرس و واکنش دارویی بیرون بزند. همیشه توصیه می‌شود هنگامی که به سن ۶۰ می‌رسید، واکسن زونا بزنید. برای درمان زونا، این درمان‌های خانگی را انجام دهید. این کار، فرآیند درمان را تسریع کرده و خارش و تورم را کاهش می‌دهد. زونا را با درمان خانگی درمان کنید، زیرا این درمان‌ها می‌توانند در کاهش زمان بهبودی، بسیار موثر باشند.

۱۶ فایده ترکیب سرکه سیب و عسل برای سلامتی

منبع homeremediesblog
نوشته‌های مرتبط