35 درمان خانگی برای رفع انسداد مجاری شیر در مادران

آیا شما یک مادر شیرده هستید که از مشکل انسداد مجاری شیر رنج می‌برد؟ آیا دوست دارید از درد ناشی از انسداد مجاری شیر در سینه‌های‌تان خلاص شوید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، در این نوشتار با ما باشید تا با بعضی از داروهای خانگی آسان که می‌توانند به شما در رفع انسداد مجاری شیر کمک کنند،‌‌ آشنا شوید. این اختلال در واقع ناشی از تشکیل یک توده‌ی سخت، دردناک و قرمز در پستان شما، به ویژه در نزدیکی نوک پستان‌تان در دوران شیردهی به نوزادتان است.

بعضی از علل شایع انسداد مجاری شیر عبارتند از: شیر ندادن به بچه یا کامل شیر ندادن به او، درست قرار نگرفتن نوک پستان در دهان کودک هنگام شیر خوردن، آنفولانزا یا سرماخوردگی، پوشیدن لباس‌های تنگ، تخلیه‌ی نامناسب شیر، استرس، کمبود خواب و موقعیت بدن در هنگام خواب که باعث بروز فشار روی مجرای شیر می‌شود. علائم این بیماری شامل کاهش میزان شیر، قرمزی و درد در اطراف سینه آسیب‌دیده، درد، تب و خستگی می‌شود. اگر این اختلال را در زمان مناسب درمان نکنید، ممکن است منجر به عفونت جدی سینه یعنی ماستیت شود. بنابراین، برای یادگیری نحوه درمان مجرای شیر مسدودشده با داروهای ساده و در عین حال موثر خانگی، نوشتار حاضر را بخوانید:

درمان های خانگی برای رفع انسداد مجاری شیر

۱. تغییر الگوهای شیر دادن به نوزاد

اعمال تغيير در برنامه‌ی زمانی شیر دادن به نوزاد برای درمان مشکل انسداد مجاری شیر بسيار مؤثر است. به نوزادتان بیش‌تر شیر بدهید تا شیر به میزان بیش‌تری از پستان‌تان خارج شود. در صورتی که نوزادتان خیلی زود سیر می‌شود، با استفاده از یک دستگاه شیردوش باقی‌مانده‌ی شیر را از سینه‌تان خالی کنید.

– همچنین دقت کنید که نوزاد شما در حین شیر خوردن نوک پستان را به درستی در دهان دارد، زیرا در غیر این صورت مسدود شدن مجرای شیر بسیار محتمل است.

– حالت قرارگیری نوزادتان را هنگام خوردن شیر تغییر دهید، زیرا این کار ممکن است به راحتی شیر را از مجرا خارج کند. موقعیت جدید می‌تواند به کودک کمک کند که پستان را به درستی در دهان بگیرد. موقعیت توصیه‌شده این است که کودک را به گونه‌‌ای نگه دارید که چانه‌اش رو به مجرای شیر مسدودشده باشد.

رفع انسداد مجاری شیر ۲: ماساژ

یک ماساژ سنگین بر روی پستانی که دارای مجرای شیری مسدودشده است می‌تواند به بهبود این مشکل تا حد قابل‌توجهی کمک کند. شما می‌توانید ماساژ را با دست خودتان انجام بدهید. پس از ماساژ، با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست‌تان شیر گیر کرده در مجرای مسدود را خارج کنید. انگشتان خود را در لبه‌ی آئولا قرار دهید، آن را فشار دهید و انگشتان‌تان را به سمت نوک پستان فشار دهید. یادتان باشد که یک کاسه در نزدیکی‌تان داشته باشید چون ممکن است با این کار شیر از پستان‌تان خارج شود.

۳. سیر

مصرف سیر به درمان پستان آسیب‌دیده کمک می‌کند و از آن‌جایی که این ماده‌ی خوراکی سرشار از آنتی‌بیوتیک است مانع از رخ دادن بیماری ماستیت می‌شود. هر چند ساعت یک بار یک حبه سیر خردشده را به صورت خام بخورید تا زمانی که درد کم شود.

– روش دیگر برای استفاده از سیر این است که می‌توانید مقداری عسل خام و آب را به سیر خردشده اضافه کنید و بعد آن را بخورید.

۴. کمپرس گرم با استفاده از کلم برگ

کمپرس گرم با استفاده از برگ‌های تازه‌ی کلم، یک درمان عالی برای رفع انسداد مجرای شیر است. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که یک برگ تازه‌ی کلم را به مدت چند ثانیه در مایکروویو حرارت بدهید و سپس آن را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه روی پستان آسیب‌دیده قرار دهید. در طول روز هر ساعت یک بار این روش را تکرار کنید تا تسکین بیابید. با این حال، هم کمپرس گرم و هم کمپرس سرد با استفاده از برگ کلم درد سینه را کم می‌کند.

* توجه: دقت کنید که برگ کلم خیلی داغ نشده باشد.

۵. کمپرس سرد با استفاده از سیب‌زمینی

کمپرس سرد سیب‌زمینی یک راه عالی برای کاهش درد و التهاب ناشی از مجرای شیر مسدودشده است. سیب‌زمینی تازه را به مدت چند ساعت در یخچال بگذارید، آن را رنده کنید. سیب‌زمینی رنده شده را بر روی سینه‌ی آسیب‌دیده پخش کنید. سپس آن را با یک حوله‌ی تمیز و شسته‌شده بپوشانید و اجازه بدهید به مدت ۵ دقیقه بماند. این روش درمانی را هر ساعت یک بار تکرار کنید. سیب‌زمینی رنده‌ شده‌ی سرد با کم کردن التهاب مجرای مسدودشده‌ی شیر را باز می‌کند.

۶. غذاهای غنی از ویتامین C

دريافت میزان کافي از ويتامين C به جلوگيري از انسداد مجرای شیر و همچنین درمان مجاری مسدودشده کمک مي‌کند، التهاب را کاهش مي‌دهد و باعث تقويت سیستم ايمني بدن مي‌شود. برخی از غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از پرتقال و گریپ‌فروت، نارنگی، بروکلی، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، فلفل سبز، کیوی و غیره. این مواد خوراکی را در رژیم غذایی همیشگی‌تان بگنجانید تا میزان دریافت این ویتامین را افزایش دهید.

رفع انسداد مجاری شیر ۷: آناناس

بروملئین موجود در آناناس موجب کاهش التهاب و درد ناشی از مجرای شیر مسدودشده می‌شود. برای رفع انسداد مجاری شیر با استفاده از این میوه، یک فنجان آب آناناس تازه را هر روز بخورید. این آب‌میوه التهاب را کاهش می‌دهد و مجرای مسدودشده‌ی شیر را باز می‌کند.

۸. سرکه

سرکه ماهیتی اسیدی دارد، و به همین دلیل به تجزیه‌ی شیر سفت‌شده در منافذ نوک پستان یا مجرای شیر مسدودشده کمک می‌کند. مقدار کمی سرکه را بر روی یک توپ پنبه بریزید، آن را به مدت چند ساعت روی نوک پستان مسدودشده قرار دهید و به این ترتیب خیلی زود نتایج مثبت را مشاهده خواهید کرد.

۹. دوش آب گرم

گرفتن دوش آب گرم در درمان مشکلات ناشی از مجرای شیر مسدودشده بسیار موثر است. دوش آب گرم بگیرید و حواس‌تان باشد که آب روی سینه‌ی آسیب‌دیده جریان دارد. پستان را زیر آب گرم ماساژ بدهید. شما می‌توانید از روغن نارگیل برای ماساژ دادن پستان استفاده کنید.

* نکته: از آب خیلی گرم استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست‌تان را بسوزاند.

۱۰. نوشیدن مقدار زیادی آب

نوشیدن آب به میزان کافی به طور موثری مشکل مجرای شیر مسدودشده را درمان می‌کند. اطمینان حاصل کنید که هر روز دست کم هشت تا ده لیوان آب می‌نوشید. این کار کمک‌تان می‌کند که شیر به راحتی از پستان خارج شود و در عین حال با عفونت نیز مبارزه می‌کند.

رفع انسداد مجاری شیر ۱۱: نمک اپسوم

نمک اپسوم یک ماده‌ی موثر برای درمان مجرای شیر مسدودشده است. شما می‌توانید نمک اپسوم را به آب داخل وان اضافه کنید، اجازه بدهید حل شود و داخل وان دراز بکشید. این کار را باید قبل از شیر دادن به نوزاد انجام بدهید. با استفاده از آب تازه به درستی بدن‌تان را آبکشی کنید زیرا ممکن است نوزادتان هنگام تغذیه با شیر یک طعم ناخوشایند در دهان‌اش حس کند.

۱۲. چای کیسه‌ای

استفاده از چای کیسه‌ای گرم می‌تواند به رفع انسداد مجرای شیر کمک کند. یک کیسه‌ی چای گرم را به عنوان کمپرس در منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید. چای به عنوان یک کمپرس گرم عمل می‌کند و به باز شدن مجرای شیر کمک می‌کند.

۱۳. ضماد زغال چوب

ضماد زغال چوب فعال را آماده کنید و آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید. بعد از هر دو ساعت ضماد زغال چوب را عوض کنید تا التهاب، تورم و سایر خطرات ناشی از مجرای مسدودشده کاهش بیابد.

رفع انسداد مجاری شیر ۱۴: یخ

یخ را خرد کنید و آن را لای یک پارچه مرطوب قرار دهید و درست قبل از شیر دادن به کودک‌تان روی نوک پستان آسیب‌دیده استعمال کنید تا به این ترتیب درد ناشی از مجرای مسدود شده، به میزان قابل توجهی کاهش یابد. این روش درمانی با استفاده از یخ همچنین نوک سینه‌ها را نرم می‌کند و سبب می‌شود که شیر بیش‌تری توسط نوزاد دریافت شود، و به این ترتیب مجرای شیر مسدودشده را باز می‌کند.

۱۵. لسیتین

لسیتین یک ماده‌ی چرب زرد – قهوه‌ای است که در بافت‌های گیاهی و حیوانی یافت می‌شود. این ماده به دلیل توانایی که در تجزیه اسیدهای چرب موجود در شیر مادر و کم کردن میزن چسبندگی شیر دارد به شدت موثر است. مصرف لسیتین می‌تواند به رفع انسداد مجرای شیر مسدودشده کمک کند و مانع از عود آن شود. کارشناسان طب می‌گویند که شما می‌توانید یک قاشق غذاخوری گرانول لسیتین خوراکی را هر روز بخورید.

* نکته: جهت اطلاع از دوز مناسب لسیتین برای خودتان با پزشک‌تان صحبت کنید.

رفع انسداد مجاری شیر ۱۶: کیسه­ برنج

یک جوراب تمیز را با یک فنجان برنج خام پر کنید و دهانه‌ی جوراب را با یک تکه نخ یا باند ببندید. جوراب حاوی برنج را در مایکروویو بگذارید. نصف فنجان آب هم کنار کیسه‌ی برنج قرار دهید. کیسه را به مدت یک دقیقه گرم کنید و سپس آن را لمس کنید تا مطمئن شوید که گرمای آن قابل تحمل است. سپس کیسه‌ی برنج را روی سینه‌ی دارای مجرای مسدودشده بگذارید و اجازه بدهید تا حدود ۱۰ دقیقه بماند و بعد به فرزندتان شیر بدهید. این کمپرس گرم باعث می‌شود تا مجرای مسدودشده به طور موثری باز شود.

۱۷. سرکه سیب

سرکه سیب پر است از خواصی که وضعیت سلامت بدن را بهبود می‌دهند از جمله خواص ضد باکتری و ضد التهابی. این ماده خوراکی جادویی به شما کمک می‌کند تا با عفونت مبارزه و از گسترش آن جلوگیری کنید. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و کمی عسل خام را با یک لیوان آب مخلوط کنید و محلول حاصل را روزی سه بار بنوشید تا از علائم مجرای مسدودشده‌ی شیر رهایی بیابید.

– روش دیگر برای استفاده از سرکه سیب این است که یک قسمت از آن را با دو قسمت آب گرم مخلوط کنید. از یک توپ پنبه‌ای برای استعمال محلول حاصل در منطقه‌ی آسیب‌دیده استفاده کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس ناحیه را با آب گرم بشویید. این روش درمانی را دو بار یا سه بار در روز انجام دهید تا عفونت کاهش بیابد.

رفع انسداد مجاری شیر ۱۸:طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان عالی طبیعی برای باز کردن مجرای شیر مسدودشده است. این درمان برای خلاص شدن از گرمای درونی و انسداد مجرای شیر بسیار موثر است. شما می‌توانید برای انجام طب سوزنی به یک متخصص مراجعه کنید.

* توجه: اصلا عاقلانه نیست که این کار را خودتان انجام دهید.

۱۹. پروبیوتیک‌ها

خوردن پروبیوتیک‌ها، از جمله گونه‌های لاکتوباسیلوس فرمنتوم و لاکتوباسیلوس سالیواریوس، می‌تواند به شما کمک کند به راحتی از مشکل مجرای شیر مسدودشده جلوگیری کنید. مطالعات پزشکی نشان می‌دهند که این دو پروبیوتیک در مقایسه با پروبیوتیک‌های دیگر به طور قابل‌ملاحظه‌ای باعث کاهش رشد باکتری در شیر مادر می‌شوند. همچنین، پروبیوتیک‌ها از خطر عود عفونت و انسداد مجاری شیر جلوگیری می‌کنند.

 داروهای گیاهی برای رفع انسداد مجاری شیر

۲۰. روغن معطر اسطوخودوس

روغن معطر اسطوخودوس یک داروی گیاهی عالی است که به راحتی مشکل انسداد مجاری شیر را درمان می‌کند. این داروی گیاهی التهاب و همچنین درد ناشی از مجرای شیر مسدودشده را از بین می‌برد. چند قطره اسانس اسطوخدوس را با یک قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنید و با استفاده از ترکیب حاصل پستان را با تمرکز بیش‌تر بر روی ناحیه‌ی مجرای مسدودشده ماساژ دهید. روغن را بر روی نوک ترک‌خورده‌ی پستان‌ها استعمال کنید چرا که باعث بهبودی سریع آن‌ها می‌شود.

۲۱. گیاه دارویی سرخاب کولی

رپورتاژ

سرخاب کولی یکی از رایج‌ترین و موثرترین درمان‌های انسداد مجاری شیر است که به شما کمک زیادی می‌کند. این گیاه دارویی باعث سیستم لنفاوی شما را تحریک و با عفونت و التهاب ناشی از مسدود شدن مجرای شیر یا ماستیت مبارزه می‌کند.

* نکته: پس از مشاوره با پزشک‌تان، دوز مناسب این داروی گیاهی را مصرف کنید.

۲۲. روغن زیتون

روغن زیتون پوست شما را نرم می‌کند، تا حد زیادی مانع از مسدود شدن بیش‌تر مجاری و دوباره بسته شدن آن‌ها می‌شود و التهاب را به سرعت بهبود می‌بخشد. برای انجام یک روش درمانی شفابخش، یک توپ پنبه‌ای کوچک را در روغن زیتون آغشته کنید و روی نوک پستان قرار دهید. پس از چند بار استفاده از این روش درمانی، متوجه اثرات قابل‌توجه آن خواهید شد.

۲۳. روغن معطر تیوز

روغن معطر تیوز مخلوط روغن‌های دارچین، رزماری، گل میخک، اوکالیپتوس و لیمو است. این روغن به باز شدن مجرای شیر مسدودشده کمک می‌کند. این ترکیب باعث تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان می‌شود. روغن معطر تیوز را با یک روغن حامل مخلوط کنید و قبل از خوابیدن روی تخت آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید. این ترکیب مجرای مسدودشده را ظرف ۴۸ ساعت باز می‌کند.

۲۴. روغن اورگانو (پونه‌ی کوهی)

روغن اورگانو به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل می‌کند. برای استفاده از این روغن جهت باز شدن مجاری مسدودشده‌ی شیر، چند قطره روغن مایع روی پستان دچار آسیب بمالید و خیلی زود از شر علائم مجرای مسدودشده خلاص خواهید شد.

– روش دیگر برای استفاده از روغن پونه‌ی کوهی این است که ۲ قطره از آن را به آب یا آب‌میوه‌تان اضافه کنید. این نوشیدنی را دوبار در روز برای کاهش علائم مجاری مسدودشده مصرف کنید.

* توجه: این روغن قوی‌تر از بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها است. بنابراین، نباید بیش از ۵ روز آن را مصرف کنید.

۲۵. کالندولا

استفاده از پماد کالندولا یک درمان سنتی بسیار موثر برای بهبود و تقویت نوک پستان‌هایی است که به دلیل مجاری شیر مسدودشده آسیب‌دید‌اند. پماد کالندولا را در ناحیه‌ی دارای زخم استعمال کنید و سپس پوست را خوب شستشو دهید.

* نکته: قبل از استفاده از پماد، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید، زیرا اگر آن را به دقت استفاده نکنید ممکن است برای شما و نوزادتان مضر باشد.

۲۶. آلوئه‌ورا

ژل آلوئه‌ورا را از یک برگ تازه‌ی این گیاه خارج کنید و روی سینه آسیب‌دیده استعمال کنید. ژل آلوئه‌ورا مجاری را مرطوب می‌کند و نوک ترک‌خورده و دردناک سینه‌ها را بهبود می‌دهد.

۲۷. گیاه دارویی هماور یا گوش خر

استفاده از پماد هماور در ناحیه‌ی سینه سبب می‌شود که پوست نرم شود و در عین حال نوک پستان را تقویت می‌کند. پودر هماور برای نوک پستان حساس فوق‌العاده تسکین‌دهنده است و تا حد زیادی باعث بهبودی زخم‌ها و ترک‌های این ناحیه می‌شود.

– روش دیگر برای استفاده از گیاه هماور این است که چند برگ از آن را بردارید و آن‌ها را در بک پوشک کتانی قرار دهید. مقداری آب داغ روی پوشک بریزید و بعد این کمپرس گرم را روی پستان‌تان قرار بدهید تا نوک پستان‌ها نرم شوند.

* نکته:

۱) با پزشک‌تان مشورت کنید تا از شیوه‌ی مناسب استفاده‌ از آن برای خودتان مطلع شوید.

۲) یادتان باشد که پس از استفاده از کمپرس گرم، سینه‌های‌تان را به درستی پاک کنید زیرا هماور برای کبد نوزاد مناسب نیست.

۲۸. بومادران معمولی

از برگ تازه‌ی این گیاه دارویی پمادی آماده کنید و آن را در ناحیه‌ی پستان آسیب‌دیده قرار دهید و از تسکین درد فوری توسط این گیاه بهره‌مند شوید. برگ بومادران معمولی همچنین به طور موثری باعث بهبودی ترک‌خوردگی روی نوک سینه‌ها می‌شود.

رفع انسداد مجاری شیر ۲۹: گیاه ختمی

ریشه‌ی گیاه ختمی یک داروی خانگی عالی برای درمان نوک پستان زخم‌شده، بافت‌های حساس، مجاری مسدودشده، درمان عفونت و به حداقل رساندن درد سینه‌های ملتهب محسوب می‌شود. حدود ۵۶ گرم از ریشه‌ی خشک‌شده‌ی ختمی را در نصف گالون آب شب تا صبح خیس بگذارید و بعد آن را بجوشانید تا لزج و لغزنده شود. مایع داغ را در یک ظرف بریزید و پستان آسیب‌دیده را در آن شستشو دهید تا به سرعت تسکین بیابید.

۳۰. روغن کرچک

چند قطره از روغن کرچک را بر روی یک پارچه‌ی مرطوب و گرم بریزید و آن را در ناحیه‌ی آسیب‌دیده‌ی سینه قرار دهید. یک پوشش پلاستیکی روی پارچه و یک پد گرم بر روی آن قرار دهید. از این روش درمانی ۲۰ دقیقه قبل از شروع شیر دادن به کودک‌تان استفاده کنید. بعد منطقه‌ی آسیب‌دیده را ماساژ بدهید. هر چند ساعت یک بار قبل از شیر دادن به نوزادتان این روش درمانی را تکرار کنید تا از شر انسداد مجاری خلاص شوید.

* نکته:

۱) یادتان باشد که نباید از روغن کرچک در هالچه‌ دور پستان یا نوک پستان استفاده کنید.
۲) قبل از شیر دادن به بچه، سینه‌های خود را به درستی پاک کنید زیرا کودک نمی‌تواند روغن کرچک را هضم کند.

رفع انسداد مجاری شیر ۳۱: جعفری

یک مشت برگ جعفری تازه را در یک پوشک کتانی تمیز بریزید، آن را با یک باند پلاستیکی ببندید، و بعد در یک ظرف حاوی آب قرار دهید و حدود ۱۵ دقیقه بجوشانید. جعفری گرم را به عنوان پماد در منطقه‌ی آسیب‌دیده استفاده کنید تا در و تورم را به حداصل برسانید. این روش درمانی برای درمان ماستالژی و التهاب سینه هم استفاده می‌شود.

– روش دیگر استفاده از جعفری این است که می‌توانید از برگ خشک جعفری به صورت کمپرس برای درمان درد و تورم ناشی از مجرای شیر مسدودشده استفاده کنید.

۳۲. روغن درخت چای

چند قطره از روغن درخت چای خالص را در یک کاسه کوچک بریزید، چند قطره روغن زیتون یا روغن نارگیل به آن اضافه کنید و آن را رقیق کنید. پس از هر بار شیردهی روغن درخت چای رقیق‌شده را روی نوک پستان آسیب‌دیده و ناحیه پستان بمالید. خواص ضد باکتری و ضد التهابی این روغن به سرعت عفونت را درمان می‌کند.

* نکته:

پس از استفاده از این روش درمانی روغنی، و قبل از شیر دادن به نوزاد حتما نوک پستان و پستان را شستشو دهید.

۳۳. ریشه‌ی سرخاب کولی

ریشه‌ی سرخاب کولی فعالیت غدد لنفاوی را تحریک و به درمان مشکلات ناشی از مجرای شیر مسدودشده کمک می‌کند. مقداری آب را در یک ظرف گرم کنید و چند قطره از عصاره‌ی این گیاه را به آب اضافه کنید. یک تکه پارچه را درون آن خیس کنید. پارچه را فشار بدهید تا آب اضافی پارچه خالی شود. در نهایت آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده‌ی پستان قرار بدهید تا تسکین بیابد.

* نکته:

۱) ریشه سرخاب کولی ماهیتی سمی دارد، بنابراین یادتان باشد که نباید در روز بیش از دو قطره از تنتور آن را استفاده کنید.
۲) اطمینان حاصل کنید که آب بیش از حد داغ نباشد.

۳۴. اکیناسه

تنتور ریشه‌ی اکیناسه یک درمان عالی برای رفع انسداد مجاری شیر است. متخصصین توصیه می‌کنند که یک قطره تنتور برای هر کیلو از وزن بدن‌تان مصرف کنید. بنابراین، اگر ۶۰ کیلو وزن دارید، می‌توانید ۶۰ قطره از این دارو مصرف کنید. شما می‌توانید دوز تنتور ریشه‌ی اکیناسه را سه تا پنج بار در روز برای کم کردن نشانه‌های انسداد مجاری شیر مصرف کنید.

۳۵. بابونه

بابونه یک داروی گیاهی عالی برای درمان مجرای شیر مسدودشده است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که برگ‌های بابونه را در یک کاسه قرار دهید و روی آن آب جوش بریزید و پانزده دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. پس از آن‌که کمی از حرارت آن کاسته شد، گیاه را به عنوان پماد در ناحیه‌ی سینه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید و اجازه بدهید همان‌جا ماند تا سرد شود. این روش درمانی را چندین بار تکرار کنید تا از التهاب و تورم ناشی از مجرای مسدودشده خلاص شوید.

* یا، هر روز مقدار زیادی چای بابونه بنوشید تا مشکل‌تان تسکین بیابد.

بایدها

– به نوزدتان به طور مکررتری شیر بدهید. حتی اگر به دلیل مشکل مجرای مسدودشده اذیت می‌شوید، باز هم به شیر دادن ادامه دهید.

– به منظور جلوگیری از رشد برفک هر زمانی که ممکن است، پستان و نوک پستان خود را در معرض هوا قرار بدهید.

– به میزان زیادی نوک پستان‌ها و پستان را برای تقویت بافت در معرض نور خورشید قرار بدهید.

– موقعیت‌های شیردهی مختلف را امتحان کنید تا زمانی که متوجه شوید کدام موقعیت‌ها راحت‌تر هستند و سبب می‌شوند که کل هالچه‌ی سینه در دهان نوزاد قرار بگیرد.

نبایدها

– از ادکلن، پودر و دئودورانت در ناحیه‌ی سینه‌ها و نوک سینه‌ها استفاده نکنید.

– از شستن نوک پستان‌تان با صابون اجتناب کنید زیرا باعث ایجاد ترک و شکاف روی این ناحیه از پستان می‌شود.

– لباس‌های تنگ یا لباس زیر تنگ را ۲۴ ساعت در روز نپوشید.

نوشته‌های مرتبط