کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر می‌‌دهند

بیش از ۹۹ درصد اطلاعات ژنتیکی تان دقیقا با اطلاعات ژنتیکی تمام آدم‌‌های موجود بر کره‌ی زمین یکسان است. در این نوشتار ۸ جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر می‌‌دهند را به شما معرفی میکنیم.

۸ جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر می‌‌دهند

ژن‌ها عامل تعیین‌کننده‌ی رنگ پوست، جنسیت، و رنگ موی‌تان هستند؛ و بیماری‌های خاص ژنتیکی را هم آنها برای‌تان به ارمغان می‌آورند!

ولی همان کم‌تر از ۱ درصدِ باقی‌مانده می‌تواند چیزهای جالب و شگفت‌انگیزی را ایجاد کند. دگرگونی‌های ویژه‌ی ژنتیکی باعث می‌شوند برخی از آدم‌ها ویژگی‌های خاصی کسب کنند – که به جرات می‌توانیم آنها را ویژگی‌های برتر بنامیم.

در ادامه به نمونه‌هایی اشاره می‌کنیم که ژن‌ها شرایط را برای چنین توانایی‌های خارق‌العاده‌ای مهیا کرده‌اند:

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۱. ۳ ACTN و انسان‌های برتر در دو سرعت

همه‌ی آدم‌ها دارای ژنی به نام ۳ ACTN هستند، ولی گونه‌های خاصی از این ژن‌ها باعث می‌شوند در بدن‌مان پروتئین ویژه‌ای به نام آلفا-آکتینینِ ۳ به وجود بیاید.

این پروتئین الیافِ (فیبر) ماهیچه‌ایِ حرکتی یا کششیِ سریع را کنترل می‌کند؛‌ این الیاف سلول‌هایی هستند که مسئول پیچیدن یا سفت کردنِ ماهیچه‌های مربوط به حرکات سریع یا وزنه‌‌برداری هستند.

این کشف، در ۲۰۰۸ هنگامی که پژوهش‌گرانِ مسائل ژنتیک در حال مطالعه بر روی دوندگان سرعت وورزش‌کاران قدرتی بودند، به وقوع پیوست؛ آنها دریافتند در میانِ آن ورزش‌کاران افراد بسیار اندکی هستند که دو نسخه از ژن معیوب ۳ACTN را دارند، که همین مسئله منجر به ایجاد یک ژن به نام “ژن ورزشی” می‌شود.

هرچند در میان جمعیت آدم‌ها، تنها حدود ۱۸ درصد کاملا دچار کمبود پروتئین انقباض ماهیچه‌های سرعتیهستند – و آنها این دو نسخه از ژن معیوب ۳ ACTN را به ارث برده‌اند.این جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر را بشناسید.

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۲. hDEC۲ و انسان‌های برتر با خوابِ کم‌تر

تصور کنید می‌توانستید تنها با چهار ساعت خواب شبانه کاملا در طول روز احساس انرژی و سرزندگی کنید.

برخی آدم‌ها به شکل طبیعی چنین ویژگی را دارند.

به این آدم‌ها “کم‌خواب” می‌گویند، و دانشمندان به تازگی کشف کرده‌اند دقیقا چه عاملی باعث می‌شود آنها چنین ویژگی را داشته باشند.

در بسیاری از موارد، پژوهش‌گران معتقدند چنین قابلیت‌هایی مربوط به جهش ژنتیکی ویژه‌ای می‌شوند، و این جهش را به صورت عمومی در ژن hDEC۲ شناسایی کردند.

بر اساس این یافته‌ها، عادت کم‌خوابی از طریق وراثت و در خانواده منتقل می‌شود، و دانشمندان امیدوار هستند روزی بتوانند این توانایی را تحت کنترل درآورند، و از آن برای تغییر عادات خواب آدم‌ها استفاده کنند.

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۳. TAS۲R۳۸ و انسان‌های برتر در تشخیص مزه

حدود یک‌چهارم جمعیت انسان‌ها می‌توانند مزه غذاها را شدیدتر از دیگران احساس کنند.

این “مزه‌کنندگانِ” برتر احتمالا مجبور هستند قهوه‌ی تلخ را با شیر و شکر زیاد بنوشند، یا از غذاهای چرب اجتناب کنند.

به اعتقاد دانشمندان دلیل این واکنش برنامه‌ریزی خاصی در ژن‌های‌شان است؛ به ویژه ژن خاصی به نام TAS۲R۳۸ یا ژن پذیرنده‌ی مزه‌ی تلخ.

گونه‌ی مسئولِ تشخیص مزه‌ی برتر را PAV و گونه‌ی مسئول توانایی‌های تشخیص مزه‌ی زیرِ متوسط را AVI می‌نامند.

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۴. LRP۵ و جهش مقاومت در برابر شکستگی استخوان

استخوان‌های شکننده مشکلات بسیاری برای انسان به وجود می‌آورند.

پژوهش‌گران جهش ژنتیکی را در ژن LRP۵ شناسایی کردند که تراکم مواد معدنی استخوانی را تنظیم می‌کند، که می‌تواند باعث ایجاد استخوان‌های شکننده و ضعیف شود.

پیش از این دانشمندان چندین جهش‌ را در ژن LRP۵ کشف کرده بودند که به نظر می‌رسد آنها نیز مربوط به شرایط استخوانی از قبیل پوکی استخوان زودهنگام در نوجوانان وسندرم پوکی استخوان سودوگلومیا باشند.

ولی نوع متفاوتی از جهش در ژن LRP۵ می‌تواند تاثیر معکوسی داشته باشد و در برخی آدم‌ها استخوان‌های بسیار متراکمی ایجاد کند که عملا در برابر شکستن بسیار مقاوم هستند.

 

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۵. انسان‌های محافظت‌شده در مقابل مالاریا

آدم‌های ناقل بیماری کم‌خونی داسی شکل – افرادی که یک ژن داسی شکل و ژن هموگلوبین نرمال دارند – بیش‌تر افراد دیگر در مقابل مالاریا مقاوم هستند.

اگرچه داشتن اختلالات خونی لزوما “برتری” محسوب نمی‌شود، ولی شاید این اطلاعات در آینده تاثیر زیادی بر نوآوری‌ها در زمینه‌ی درمان مالاریا بگذارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ ابر انسان با ظاهر عادی ولی قدرت خارق العاده‌

 

 

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۶. CETP و جهش کلسترول پایین

علی‌رغم این‌که محیط اطراف‌مان – و بالطبع هر آن‌چه می‌خوریم – می‌تواند بر سطح کلسترول تاثیر بگذارد،ژنتیک نیز نقش بسیار مهمی را در این مسئله ایفا می‌کند.

جهش‌هایی در ژنِ مسئولِ تولید پروتئینی به نام پروتئین انتقال دهنده‌ی کلسترول استر (CETP)، باعث بروز کمبودِ این پروتئین می‌شوند. کمبود CETP باعث بالا رفتن میزان کلسترول “خوب” یا همان HDL می‌شود که این کلسترول، کلسترول “بد” یا همان LDL را به کبد منتقل می‌کند و پس از آن از بدن خارج می‌کند و با این روش سطح کلسترول را در بدن کاهش می‌دهد.

دانشمندان هم‌چنین دریافتند این جهش میزان شیوع بیماری عروق کرونر قلب را نیز کاهش می‌دهد.

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۷. BDNF و SLC۶A۴؛ و انسان‌های برتر در نوشیدن قهوه

حداقل شش ژن وجود دارند که در فرآیند تجزیه‌ی کافئین در بدن دخیل هستند.

برخی گونه‌های نزدیک به ژن‌های BDNF و SLC۶A۴، بر اثرات لذت‌بخش کافئین تاثیر می‌گذارند و باعث می‌شوند تمایل بیش‌تری به نوشیدن قهوه پیدا کنید.

گونه‌های دیگری نیز هستند که بر چگونگی سوخت‌وساز کافئین تاثیر می‌گذارند – کسانی که بدن‌شان سریع‌تر ساختار کافئین را می‌شکند احتمالا تمایل‌شان برای خوردن قهوه‌ی بیش‌تر افزایش می‌یابد، زیرا تاثیر قهوه در آنها زودتر از بین می‌رود.

بر اساس یافته‌های این پژوهش می‌توان توضیح داد چرا برخی آدم‌ها می‌توانند با وجود مصرف دائمی قهوه در طول روز، خواب شبانه‌ی خوبی داشته باشند، در حالی‌که برخی دیگر برای آن‌که بتوانند به راحتی بخوابند باید عادت قهوه خوردن را ترک کنند.

جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر۸. ALDH۲*۲: انسان‌های برتر با چهره‌های گلگون

آیا گونه‌های‌تان به سرعت پس از خوردن اندکی نوشیدنی سرخ می‌شوند؟ یک جهش در ژن ALDH۲*۲ عامل این مسئله است.

چنین جهشی در عمل‌کرد یکی از آنزیم‌های کبد به نام ALDH۲ اختلال ایجاد می‌کند؛ عمل‌کرد این آنزیم به این صورت است که محصول فرعی الکل به نام َاسِتالدِهید را به اَسِتات تبدیل می‌کند.

در نتیجه‌ی بروز اختلال در عمل‌کرد این آنزیم، استالدهید در خون اثر می‌کند، در نتیجه مویرگ‌ها را باز می‌کند و باعث می‌شود چهره‌تان سرخ شود.

ولی ترکیب خطرناکی از استالدهید نیز وجود دارد که به عنوان یک عامل سرطان‌زا در آدم‌ها محسوب می‌شود؛ طبق پژوهش‌ها آدم‌هایی که پس از مصرف نوشیدنی الکلی چهره‌شان سرخ می‌شود ممکن است دچار همین جهش شده باشند و در معرض خطر ابتلا به سرطان مری قرار داشته باشند.

امیدوار هستیم این مقاله ۸ جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر می‌‌دهند برای شما مفید باشد. می توانید نظرات خود را درباره موضوع جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر می‌‌دهند از طریق همین صفحه با سایر خوانندگان در میان بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ امیررضا مصطفایی

منبع: بیزینس اینسایدر

نویسنده: لیدیا رمزی

۸ جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر می‌‌دهند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی