تست شخصیت شناسی: ۸ تست روانشناسی و خودشناسی اثبات شده

شخصیت شناسی و خودشناسی همیشه یکی از موضوعات بسیار مورد توجه و جذاب برای انسان ها بوده است. در مجموعه مقالات روانشناسی بازده با ما همراه باشید تا با ۸ تست روانشناسی و خودشناسی اثبات شده آشنا شوید.

تست روانشناسی و خودشناسی اثبات شده

۱. شخصیت شناسی عکس پروفایل

بسیاری از افراد معتقدند چشم‌های ما دریچه‌ای است رو به دنیای شخصی ما که می‌تواند اسرار بسیار زیادی درباره‌ی ما فاش کند. من فکر می‌کنم این موضوع تا اندازه‌ای می‌تواند درست باشد اما چیزی که باید اضافه کرد این است که ما می‌توانیم با نگاه کردن به دیگران چیزهای مهم و زیادی درباره زندگی شخصی و عاطفی، علایق، خصوصیات رفتاری و شخصیتی آنها بفهمیم.

آنچه در این نوشتار بدان می‌پردازیم عکس‌های پروفایل افراد در شبکه‌های اجتماعی است که می‌تواند چیزهای بسیار زیادی درباره‌شان به ما بگوید. فرقی نمی‌کند پروفایل فیسبوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام یا هر رسانه اجتماعی دیگری باشد، چهره و عکسی که ما انتخاب می‌کنیم تا به جهان نشان دهیم بسیار مهم است.

البته در بسیاری از موارد هم این ایده‌ها صدق نمی‌کنند و افراد اهداف دیگری در پس انتخاب‌هایشان برای عکس پروفایل خود دارند. اما به هر شکل دانستن این موارد هم خالی از لطف نیست.

 ۱۳ نوع عکس که شخصیت افراد را لو می‌دهند


۲. تست شخصیت شناسی گل مورد علاقه

شاید شما در یک آپارتمان کوچک در مرکز یک شهر بزرگ و شلوغ و آلوده زندگی می کنید یا در یک خانه ویلایی بزرگ و دلباز در اطراف شهر و یک فضای تمیز زیبا! شاید گل های زیبا را فقط در مغازه های گل فروشی ببینید و شاید در حیاط و تراس منزل تان انواع و اقسام گل ها و گیاهان را نگهداری میکنید. فرقی نمیکند که چقدر با گل های زیبا سرو کار دارید. مهم این است که همیشه به سمت یک گل گرایش خاصی دارید و چه روی میز، چه پشت ویترین گل فروشی و چه از پشت صفحه مانیتورتان و در صفحه ی سرچ گوگل تان عکس یک گل ویژه را دارید.

یک گل را انتخاب کنید تا شخصیت تان را حدس بزنیم!


۳. شخصیت شناسی پرنده ای

یاسر عثمان از وب‌گاهleaderonomics.com  می‌گوید تست شخصیت‌شناسی DOPE که از تجمیع سرواژه های [dove, owl, peacock, eagle] تشکیل شده است (کبوتر، جغد، طاووس، عقاب)  آدم‌ها را به چهار گروه، یعنی کبوتر خنثی، جغد تحلیل‌گر، طاووس معاشرتی  ‌و عقاب قاطع، تقسیم می‌کند. این گروه‌های پرنده‌ای نمایان‌گر شخصیت‌های متفاوتی هستند. همه‌ی این پرندگان امیال، نیازهای عاطفی، عوامل کنترل‌کننده و ویژگی‌های اساسی و متفاوت خودشان را دارند.

تست شخصیت‌شناسی ۴ پرنده‌ به عنوان راهی ساده برای برقراری راحت ارتباط آدم‌ها با ۴ دسته‌ی شخصیتی خلق شد. از آن‌جایی‌که با ۴ پرنده‌ی استفاده شده، یعنی کبوتر، جغد، طاووس، و عقاب، آشنا هستیم، می‌توانیم با تصویر آن حیوان و ویژگی‌های شخصیتی معمولی که ممکن است به هر کدام نسبت دهیم، ارتباط برقرار کنیم.

این کار باعث می‌شود راحت‌تر سبک شخصیت‌تان را که در قالب یک پرنده نمایش داده شده، به یاد آورید. هم‌چنین نشان دادن سبک‌های شخصیتی با یکی از چهار پرنده کمک می‌کند یک همکار، دوست، عضو خانواده، یا شریک احساسی را درقالب سبک شخصیت پرنده‌ای متفاوت با سبک پرنده‌ی خودتان تصور کنید.

شما کدام تیپ شخصیت پرنده ای هستید؟


۴. شخصیت شناسی از روی تاریخ تولد

شخصیت شناسی از روی تاریخ تولد موضوع بسیار جالبی است چرا که روز تولدتان می‌تواند چیزهای زیادی درباره‌ی شخصیت‌تان و آدمی که هستید بگوید. بر اساس علم ستاره‌شناسی، محل قرارگیری ماه، خورشید، زمین و ستاره‌ها در هنگام تولدتان می‌تواند روی نوع شخصیتی که دارید موثر باشد. هرچند شاید تاریخ دقیق تولدتان نقش مهمی در خلق و خوی شما نداشته‌باشد، اما پژوهشی که زنیا گوندا، متخصص رفتارشناسی، اخیرا انجام داده‌است نشان می‌دهد شاید بین فصلی که در آن متولد شده‌اید و خلق و خویتان رابطه‌ای وجود داشته‌باشد. با این حال، هرچند شاید فکر کنید کسانی که در ماه‌های تابستان متولد شده‌اند پر از نشاط و سرزندگی هستند، اما روحیاتی که در متولدین هر فصل مشاهده می‌شود، شاید واقعا شگفت‌زده‌تان کند.

رپورتاژ

شما متولد چه فصلی هستید؟ بگویید تا شخصیت تان را فاش کنیم!


۵. شخصیت شناسی عنصر و انرژی

بر اساس افسانه‌های باستانی چین، ۵ عنصر جوهره هستی را تشکیل داده‌اند. باید بین این ۵ عنصر توازن وجود داشته‌باشد تا جهان به خوبی دوام بیابد. از آن‌جا که ما موجوداتی زنده روی این زمین هستیم، خیلی طبیعی است که نتیجه بگیریم ما هم از همین ۵ ماده تشکیل شده‌ایم. در این مقاله ۵ عنصر شخصیت و انرژی را می شناسیم و می توانید ببینید عنصر شخصیت شما چیست؟ اما یک یا دو عنصرِ به خصوص در هر فرد پررنگ‌تر است که در خصوصیات و روحیات او مشهود است. کسانی که در روش‌های درمانی طب باستانی چین مهارت دارند از این عناصر برای تشخیص بیماری و درمان بیماران استفاده می‌کنند.

عنصر شخصیت و انرژی شما چیست؟


۶. شخصیت شناسی با فصل مورد علاقه

آیا یک فصل خاص از سال بیش‌تر از سایر فصل‌ها برای شما جذابیت دارد؟ برخی افراد روزهای طولانی و گرم تابستان را دوست دارند، در حالی که برخی دیگر از روزهای سرد پاییز بیش‌تر لذت می‌برند. چرا بعضی از فصل‌ها بیش‌تر از سایرین برای ما جذابیت دارند؟ آیا روانشناسی می‌تواند رابطه فصل مورد علاقه با شخصیت تان را توضیح دهد؟

رابطه فصل مورد علاقه با شخصیت تان را بدانید


۷. شخصیت شناسی گروه خونی

در ژاپن کافی است سر بحث را در یک کافه باز کنید یا به یک ضیافت شام بروید آن وقت احتمال آنکه مکالمه‌های‌تان، از یک جایی به بعد، به بحث شخصیت شناسی گروه خونی بکشد بسیار زیاد خواهد بود. خارجی‌ها گاهی درباره‌ی این شیفتگی و علاقه‌ی ژاپنی‌های به نوع گروه خونی حیرت می‌کنند، که اغلب وقتی کسی را برای اولین بار می‌بینند یا برای آشنا شدن با کسی پیش‌قدم می‌شوند از آن برای باز کردن سر صحبت استفاده می‌کنند.

این باوری جدی در ژاپن است که نوع گروه خونی‌تان شخصیت‌تان را تعیین می‌کند. این مفهوم نسبت مدرن است چون خود انواع گروه خونی در ۱۹۰۱ کشف شدند.

نظریه‌ی ارتباط نوع گروه خونی و شخصیت بار اول در ۱۹۱۶ به وجود آمد و بعدها توسط ارتش که ظاهرا از نوع گروه خونی برای تحلیل نقاط قدرت و ضعف سربازانش استفاده می‌کرد به کار گرفته شد، و طبق گزارش‌ها بر اساس همین گروه خونی در خلال جنگ جهانی دوم گروه‌های نبرد را سازمان‌دهی کردند.

شخصیت شناسی گروه خونی براساس طالع بینی ژاپنی


۸. تیپ های شخصیتی

بر اساس تست شخصیت مایرز-بریگز، ۴ مقوله با دو بعد شخصیتی متضاد وجود دارند که برای درک شخصیت باید آنها را بشناسیم. این مقوله ها عبارت اند از : (۱) درون گرایی در مقابل برون گرایی ، (۲) حسی در مقابل شهودی ، (۳) متفکر در مقابل احساسی ، و (۴) قضاوتی در مقابل ادراکی.

درون‌گرایی و برون‌گرایی تعیین‌کننده‌ی این است که شخصیت‌تان تا چه حد معاشرتی است.

حسی بودن و شهودی بودن یعنی اطلاعات را چگونه پردازش می‌کنید. متفکر بودن و احساسی بودن یعنی چگونه تصمیم‌گیری می‌کنید، بر اساس منطق و واقعیت یا نظر شخصی. و در آخر، قضاوتی بودن و ادراکی بودن یعنی چگونه به دنیای بیرون واکنش نشان می‌دهید و با تغییر سازگار می‌شوید.

شما کدام یک از این ۱۶ تیپ شخصیتی را دارید؟

نوشته‌های مرتبط