آیا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل ممکن است + معرفی 3 روش استخراج بیت کوین

امروزه در هر محفلی صحبت از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و نحوه کسب درآمد از آن‌ها بسیار بالا گرفت است. برخی در مورد خرید و فروش آن در بازارهای مالی با هم صحبت می‌کنند و سعی دارند تا به دنبال بهترین راه برای کسب درآمد دلاری از از آن باشند. برخی دیگر به دنبال ساخت NFTهای متفاوت با توجه به مهارت و آثار خود هستند تا آن را در بازارهای NFT تبدیل به بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال کنند و کسب درآمد دلاری داشته باشند. برخی نیز با استفاده از سیستم کامپیوتر، لپ تاپ، سرور، سیستم ماینینگ و یا حتی گوشی موبایل خود قصد در استخراج بیت کوین را دارند. در این مقاله به صورت کلی در مورد ارزهای دیجیتال صحبت خواهیم کرد و راه‌های کسب درآمد از آن از معاملات خرید و فروش تا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل را مورد بررسی قرار خواهیم کرد.

اگر اخبار ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنید، حتماً عناوین منفی در مورد «ماینینگ» یا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل یا سیستم‌های دیگر ماینینگ به گوش شما رسیده است. این فرآیند استخراج کریپتو (ارزهای دیجیتال) در این اخبار به عنوان یک روش بیهوده که تا حد زیادی مصرف برق انجام می‌دهد و در پی این موضوع باعث افزایش گرمایش جهانی می‌شود، بیان می‌شود تا بتواند افراد مختلف جامعه را از ورود به این کار باز دارد. اما این موضوع تا چه حدی صحت دارد؟ چگونه باعث تخریب محیط زیست می‌شود؟ آیا می‌توان با استفاده از تجهیزات خاص و البته گران قیمت جلوی این تخریب منابع طبیعی را گرفت؟ بهینه‌ترین حالت برای استخراج بیت کوین از گوشی موبایل و سایر ابزارهای ماینینگ چگونه است؟ در ادامه با هم به پاسخ این سؤالات خواهیم پرداخت. پیش از شروع ماجرا لازم است تا برای علاقه‌مندان به این حوزه که قصد یادگیری در زمینه ارزهای دیجیتال را دارند، آموزش‌های جامع فرادرس را معرفی کنیم. شما با این مجموعه آموزشی در فرادرس به خوبی قادر خواهید بود تا هر آنچه در زمینه ارزهای دیجیتال نیاز دارید، فرا بگیرید و با استفاده از آموزه‌های خود کسب درآمد داشته باشید. برای مشاهده این آموزش‌ها روی لینک زیر کلیک کنید:

استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟

استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن با صرف انرژی و انجام یک سری فعالیت‌های سیستماتیک، مجموعه‌ای از دارایی‌های رمزنگاری شده (بیت کوین، اتریوم و …) تولید شده و وارد بازارهای مالی می‌شوند. بلاک چین نیز به عنوان یک مرکز مدیریت یا دفتر کل بانک عمل می‌کند و به صورت همزمان در دنیای وب و در مکان‌های مختلف ذخیره سازی می‌شود تا اطلاعات تراکنش و ارزش هر کدام از ارزهای دیجیتال را به افراد فعال در این زمینه اطلاع دهد.

آیا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل ممکن است + معرفی 3 روش استخراج بیت کوین

فرآیند به‌روزرسانی اطلاعات مربوط به بلاک چین و مخابره تمامی تراکنش‌های صورت گرفته در این زنجیره اقتصادی، نیازمند کاربرانی است که با استفاده از کامپیوتر، موبایل یا هر وسیله دیگری، نرم‌افزارهای تخصصی بلاک چین را فعال نگه دارند؛ به این عملی که کاربران انجام می‌دهند، «ماینینگ» و به این کاربران «ماینر» می‌گویند. در مورد بیت کوین هم موضوع به همین شکل است؛ در بیت کوین که استخراج به صورت PoW یا Proof of Work انجام می‌شود، ماینرها باید کار محاسبات مربوط به شبکه را به نحوی سریع و درست انجام دهند که توان محاسباتی لازم برای تعیین دقیق قیمت و اثبات دارایی به حساب‌های کاربری بر اساس بلوک‌های جدید تراکنش تعیین شود. این موضوع نیازمند پردازش سیستم های هوشمند و حرفه‌ای است تا توانایی محاسبات رشته‌های طولانی اعداد مهیا باشد. به زبان ساده‌تر شبکه از ماینرها می‌خواهد تا با استفاده از قدرت پردازش خود، «هش» یا رشته‌های طولانی اعداد را با توجه به تراکنش‌ها ارائه کنند و به صورت لحظه‌ای دارایی هر کاربری که رد سیستم معاملاتی فعالیت می‌کند را به درستی اثبات کند.

هنگامی که یک ماینر هش صحیح را در پردازش خود پیدا کرد، بلوک جدیدی از تراکنش به دفتر کل (بلاک چین) اضافه می‌شود. در این بین ماینری که با استفاده از پردازش سیستم خود، معادله را به درستی حل کرده است، با استفاده از کارمزد تراکنش‌های پرداخت، از شبکه پاداشی به صورت بیت کوین دریافت می‌کند. این چرخه به صورت دائمی و 24 ساعته در حال انجام است و کاربرانی که این پردازش‌ها را با استفاده از سیستم خود جلو می‌برند، پاداشی می‌گیرند که همان استخراج بیت کوین با گوشی یا سیستم کامپیوتری آن‌ها است.

آیا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل ممکن است + معرفی 3 روش استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین چه ضرری برای محیط زیست دارد؟

تمام ماینینگ‌هایی که در ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، انرژی بر نیستند. تنها فرآیندی که در ارزهای دیجیتال باعث صرف انرژی می‌شود، همین فرآیند PoW است که از طریق استخراج بیت کوین با گوشی و دیگر سیستم‌های ماینینگ است. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کمبریج، بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال استخراج‌شده، سالانه 128.53 تراوات-ساعت برق مصرف می‌کند. این بیشتر از مصرف کشورهایی مانند آرژانتین، هلند یا امارات متحده عربی است. دیجیکونومیست همچنین تخمین زده است که استخراج بیت کوین به صورت سالانه 97 میلیون تن کربن تولید می‌کند که با مقادیر تولید شده توسط اقتصادهای در حال توسعه قابل مقایسه است. به دلیل ماهیت ذاتاً هدر دهنده فرآیند استخراج PoW، بسیاری از ارزهای دیجیتال در حال دور شدن از مدل PoW به روش‌های جایگزین مانند مدل PoS (مدل اثبات سهام) هستند.

PoS یا Proof of Stake به طور قابل توجهی کمتر از PoW به منابع انرژی نیاز دارد. همچنین روش‌های دیگری نیز برای اثبات میزان دارایی وجود دارند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • اثبات سوختگی Proof of Burn
  • اثبات تاریخچه Proof of History
  • اثبات ظرفیت Proof of Capacity
  • اثبات زمان سپری شده Proof of Elapsed

هیچ یک از این گزینه‌ها که در بالا به آن اشاره شد، آثار تخریب پذیری برای طبیعت ندارند؛ بنابراین صحبت کردن در مورد ضرر و زیان استخراج ارزهای دیجیتال (به جز بیت کوین) کاملاً بی معنی و غیر منصفانه به نظر می‌رسد. اگر در زمینه نحوه ایجاد میانینگ‌های مختلف و نحوه تولید ارزهای دیجیتال علاقه‌مند به یادگیری هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً روی لینک زیر کلیک کنید و آموزش آن را ببینید:

استخراج بیت کوین با گوشی موبایل

با توجه به مواردی که بالاتر توضیح دادیم، شما با هر ابزاری که توان پردازش و محاسبات فرآیند PoW را داشته باشد، از جمله گوشی موبایل امکان استخراج ارزهای دیجیتال را دارید. اما با این حال استخراج بیت کوین با گوشی موبایل به صورت انفرادی توصیه نمی‌شود؛ در ادامه دلیلی این موضوع را بیان خواهیم کرد:

  1. ماینینگ مقدار باورنکردنی فشار کاری و استرس به گوشی موبایل شما وارد می کند و طول عمر آن را کوتاه می کند و احتمالاً سخت افزار آن را در گذر زمان از بین می‌برد.
  2. بازدهی و میزان کسب درآمدی که از آن به دست می‌آید، در صورتی که موبایل شما حرفه‌ای نباشد، ارزش زیادی ایجاد نمی‌کند؛ به عنوان مثال، استخراج بیت کوین با استفاده از یک گوشی موبایل هوشمند، تنها پس از یک سال، درآمدی در حدود گوشی موبایل شما را به همراه خواهد داشت و این در صورتی است که هزینه برق و فرسودگی را نادیده بگیرید.

آیا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل ممکن است + معرفی 3 روش استخراج بیت کوین

رپورتاژ

یک گوشی موبایل هوشمند، تنها می‌تواند کسری از قدرت پردازش یک سیستم کامپیوتری را داشته باشد؛ بنابراین استفاده از آن به صورت انفرادی برای استخراج بیت کوین که از مدل استخراج PoW استفاده می‌کند، صرفه اقتصادی ندارد. اما اگر بدون در نظر گرفتن این شرایط قصد استخراج بیت کوین از گوشی موبایل هوشمند خود را دارید، باید بر روی موبایل خود اپلیکیشن مخصوص ماینینگ با گوشی موبایل را نصب کنید. همانطور که احتمالاً می‌دانید، هیچ نرم‌افزار قانونی در فروشگاه‌های Google Play و Apple App Store وجود ندارد و هر دو شرکت گوگل و اپل استفاده از این نرم‌افزارها را در گوشی موبایل خود در سال 2018 ممنوع اعلام کرده‌اند و آن‌ها را از استور خود حذف کرده‌اند.

اپل به نرم‌افزارهای استخراج کریپتو روی هیچ یک از پلتفرم‌های خود (موبایل، لپ تاپ و…) امکان دسترسی مهیا نکرده است؛ زیرا آنها اجزای دستگاه را تحت فشار شدید قرار می‌دهند و همچنین باتری موبایل یا سیستم کامپیوتر را به سرعت تخلیه می‌کنند. دستورالعمل‌های اپ استور به صراحت بیان می‌کند که برنامه‌ها نباید به سرعت باتری را تخلیه کنند و در اثر باز بودن برنامه، گرمای بیش از حد تولید کنند یا فشار غیرضروری بر منابع دستگاه وارد کنند. برنامه‌های استخراج کریپتو همه کارهای بالا را انجام می‌دهند و به همین دلیل اپل آن‌ها را از استور خود خارج کرده است.

گوگل نیز به طور مشابه در سال 2018 اما به دلایل نامشخص، ماینرهای کریپتو را در Play Store ممنوع کرد. طبق خط‌مشی موجود در Play Storeامکان دریافت این اپلیکیشن‌ها در بخش خدمات مالی وجود ندارد و از آن حذف شده است. با این حال، گوگل در یک زمینه دست کاربران را باز گذاشته است و اگر کسب خواهد فعالیت استخراج خود را به روش کنترل از راه دور و از طریق برنامه‌های استخراج ابری انجام دهد، می‌تواند از اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی استفاده کند.

آیا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل ممکن است + معرفی 3 روش استخراج بیت کوین

روش های موجود برای استخراج بیت کوین از گوشی موبایل

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، استخراج بیت کوین از گوشی موبایل می‌تواند صرفه اقتصادی نداشته باشد اما ما گزینه‌های دیگری برای این موضوع داریم که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

استخراج بیت کوین با رمزارزهای مبتنی بر گوشی موبایل

در این روش شما می‌توانید استخراج ارزهای دیجیتال را با استفاده از رمز ارزهای مبتنی بر گوشی‌های موبایل انجام دهید. در سال‌های اخیر، تعداد زیادی ارزهای دیجیتال مبتنی بر موبایل به وجود آمده‌اند. شما برای به‌دست آوردن این رمز ارزها، باید وارد اپلیکیشن مربوط به توسعه دهنده آن شوید. عمدتاً این اپلیکیشن‌ها از شما می‌خواهند تا به صورت روزانه و در ساعت‌هایی مشخص یک فعالیت خاص مانند کلیک کردن بر روی چند لینک را انجام دهید و برای این اقدام شما تعدادی سکه به صورت رایگان به شما اختصاص می‌دهند. شما با جمع آوری این سکه‌ها می‌توانی آن‌ها را به ارز دیجیتال مربوط به آن توسعه دهنده یا سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین تبدیل کنید و از این طریق کسب درآمد کنید.

عموماً در این اپلیکیشن‌ها از شما خواسته می‌شود که دوستان یا اعضای خانواده خود را به این اپلیکیشن‌ها دعوت کنید و ضمن کسب رایگان سکه‌های موجود رد اپلیکیشن، برای آن‌ها نیز درآمد کسب کنید. در نظر داشته باشید که همه یا تعداد زیادی از این اپلیکیشن‌ها در پی فعالیتی که کاربران در آن‌ها دارند، ارز دیجیتال معتبری به آن‌ها اختصاص نداده‌اند. عمده این ارزهای دیجیتال اختصاص داده شده، در بین ارزهای دیجیتال معتبر و رسمی قرار ندارند و نتیجتاً هیچ سودی را برای شما نخواهند داشت.

آیا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل ممکن است + معرفی 3 روش استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین با استفاده از سرویس دهنده‌ های ابری

گزینه دوم استخراج بیت کوین به صورت ابری است. در این روش شما با ایجاد یک حساب کاربری در یکی از شرکت‌های فعال در زمینه ماینینگ، این امکان را خواهید داشت تا ارزهای رمزنگاری شده مورد نظرتان را با استفاده از ابزارهای ماینینگ استخراج کنید و سود خود را با استفاده از تلفن همراه خود پیگیری کنید. برنامه‌های زیادی برای مدیریت عملیات استخراج ابری در Play Store و Apple App Store وجود دارد که با جستجوی آن می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. استخراج ابری با استفاده از تلفن هوشمند روشی بسیار قانونی‌تر برای استخراج بیت کوین با گوشی موبایل است. در این روش این شرکت‌ها کاربران را به خدمات استخراج ابری قانونی متصل می‌کنند و ردیابی عملیات استخراج از راه دور و ایجاد تغییرات سریع را آسان می‌کنند. در زیر چند نمونه از برنامه‌های استخراج ابری آورده شده است:

  • ECOS
  • Stormgain
  • Bitdeer
  • BeMine

نصب اپلیکیشن های استخراج بیت کوین با گوشی موبایل

و اما راه سوم؛ راه سوم دور زدن اپ استور و یا گوگل پلی است تا بتوانیم عمل ماینینگ را استفاده از اپلیکیشن‌هایی که در اپ استور یا گوگی پلی ممنوع هستند، انجام دهیم. سومین و آخرین گزینه، بارگذاری برنامه‌های استخراج بیت کوین با گوشی موبایل است؛ این موضوع به معنی دور زدن فروشگاه‌های برنامه رسمی یعنی گوگل و اپل برای نصب نرم افزار است. این عمل نیز توصیه نمی‌شود؛ زیرا برنامه‌هایی که کانال‌های رسمی را دور می‌زنند اغلب برای کدهای مخرب بررسی نمی‌شوند. نصب این برنامه‌ها به طور بالقوه می‌تواند بدافزار را وارد دستگاه موبایل شما کند و شما را به دردسرهای بزرگی بیندازد. اگر به هر دلیلی همچنان می‌خواهید یک اپلیکیشن برای انجام ماینینگ با گوشی موبایل خود انجام دهید، می‌توانید در میان اپلیکیشن‌های موجود در اندروید به دنبال یکی از این نرم‌افزارها بگردید و آن را بر روی موبایل خود نصب کنید؛ ما به هیچ عنوان این موضوع را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم!

آیا استخراج بیت کوین با گوشی موبایل ممکن است + معرفی 3 روش استخراج بیت کوین

سخن نهایی

امروزه کسب درآمد دلاری از ارزهای دیجیتال به شیوه‌ای مختلف بسیارترند شده است. با افزایش توجه‌ها به این موضوع، همچنین بسیاری از سودجویان و سازندگان بدافزارها راه مناسبی برای ورود به سیستم‌های کامپیوتری و گوشی‌های موبایل پیدا کرده‌اند. استخراج بیت کوین با گوشی با توجه به فشارهای زیادی که به گوشی موبایل شما وارد می‌شود و همچنین به دلیل درآمد کمی که از آن حاصل می‌شود، توصیه هیچ کدام از متخصصین نیست. همچنین دو شرکت گوگل و اپل استفاده از اپلیکیشن‌های استخراج بیت کوین را در گوشی‌های موبایل ممنوع کرده‌اند. شاید روش معقول‌تر برای کسب استخراج بیت کوین با گوشی موبایل استفاده از فضاهای ابری برای استخراج بیت کوین است که هزینه و دردسرهای خودش را دارد. اما بهترین روشی که متخصصان حوزه‌های مالی پیشنهاد می‌دهند، یادگیری بازارهای مالی در گام اول و سپس یادگیری تحلیل تکنیکال برای شروع معاملات در بازارهای مالی است. در صورتی که علاقه‌مند به یادگیری در زمینه تحلیل تکنیکال هستید، فرادرس، آموزش‌های جامع و کاملی را در دسترس عموم قرار داده است؛ برای شروع کافی است تا روی لینک زیر کلیک کنید:

نوشته‌های مرتبط