هزینه کاشت ایمپلنت دندان: بررسی عوامل تاثیر گذار و پوشش بیمه

چنانچه شما یک دندان یا ردیفی از دندان های خود را از دست داده باشید به احتمال زیاد با ایمپلنت های دندانی به عنوان یک روش جایگزین برای دندان هایتان آشنا شده اید اما احتمالا به دلیل هزینه‌ بالا این روش درمانی قادر به انجام آن نبوده اید. اگر چه ایمپلنت دندان در ابتدا هزینه بالایی دارد اما نتایج آن طولانی مدت و طبیعی هستند و مزایای بسیاری برای بیماران دارند. در مقایسه با سایر روش ها که تنها قسمت ظاهری دندان را ترمیم میکنند، ایمپلنت دندان هم ریشه و هم تاج دندان های از دست رفته را جایگزین میکند. یک دندانپزشک با تجربه شما را به خوبی با مراحل درمان و هزینه های آن آشنا میکند. مطالعه ادامه مطالب شما را با عوامل تاثیر گذار بر هزینه ایمپلنت دندان و اینکه چگونه میتوانید در هزینه های درمان صرفه جویی کنید آشنا میکند.

چه عواملی بر هزینه ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارند؟

هزینه ایمپلنت دندان میتواند بسیار متفاوت باشد چون عوامل مختلفی بر میزان این هزینه ها تاثیر گذار است.

محل کلینیک دندانپزشکی

محل زندگی شما میتواند بر هزینه های ایمپلنت دندان تاثیر گذار باشد. در مناطقی که هزینه های زندگی بالاتر است مانند برخی شهرهای بزرگ معمولا هزینه های درمانی بالاتر هم است. در مناطقی که هزینه های زندگی پایین تر است ممکن است هزینه های درمانی هم کمتر باشند.

محل قرار دادن ایمپلنت در دهان

به طور کلی ایمپلنت دندان های جلویی نسبت به دندان های آسیاب گران تر است. با این حال یک متخصص ایمپلنت برای هر بیمار، یک برنامه درمانی شخصی ایجاد می‌کند که مطابق با نیازهای بیمار باشد.

اسکن

قبل از کاشت ایمپلنت دندانپزشک از دهان و فک شما اسکن میگیرد. اشعه ایکس و سی تی اسکن به دندانپزشک کمک میکند تا مطمئن شود که آیا استخوان فک شما ضخامت کافی برای  حمایت از ایمپلنت را دارد یا خیر. این تصاویر همچنین میتوانند به دندانپزشک در پیش بینی و جلوگیری از عوارض حین جراحی کمک کنند.

مواد ایمپلنت دندان

قسمت ریشه ایمپلنت از تیتانیوم و قسمت تاج آن از سرامیک ساخته شده است. یک پیچ فلزی کوچک ریشه و تاج ایمپلنت را به هم وصل میکند. اما در برخی موارد پیچ ایمپلنت میتواند بخشی از تاج آن باشد. معمولا برای ریشه از تیتانیوم استفاده میشود چون یک ماده زیست سازگار است و به خوبی با استخوان فک پیوند میخورد. تیتانیوم یک ماده ایمپلنت سنتی است.

در برخی موارد ممکن است بیمار به تیتانیوم حساسیت داشته باشد که در این صورت دندانپزشک از ماده دیگری استفاده میکند. این موضوع میتواند بر هزینه ایمپلنت تاثیر گذار باشد. رایج ترین جایگزین برای تیتانیوم، ایمپلنت دندانی سرامیکی است. برای جایگزینی سرامیک از زیرکونیا استفاده میشود. برخی از بهترین ایمپلنت ها از ترکیبی از آلیاژها استفاده میکنند مانند ایمپلنت اشترومن سوئیس که از آلیاژ تیتانیوم و زیرکونیوم استفاده میکند تا بهترین ایمپلنت دندانی را برای شما فراهم کند.

تعداد ایمپلنت‌های دندانی

تعداد ایمپلنت های مورد نیاز یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر هزینه درمان است. اگر تنها یک دندان نیاز به ایمپلنت داشته باشد شما میتوانید از ایمپلنت تک دندانی استفاده کنید. اما اگر به چندین ایمپلنت نیاز داشته باشید قطعه هزینه درمان شما افزایش میابد.

بسیاری از بیمارانی که تعداد زیادی از دندان ها خود یا همه آنها را از دست داده اند از روش هایی مانند دندان های مصنوعی یا بریج ثابت استفاده میکند. این جایگزین های دندانی جویدن غذا را برای شما امکان پذیر میکنند و هزینه کمتری نسبت ایمپلنت ها دندانی دارند. در برخی موارد این روش های جایگزین نیاز به ایمپلنت دندانی دارند اما اغلب تنها دو تا شش عدد مورد نیاز است.

سلامت دهان بیمار

بیمارانی که به عفونت های دهانی مبتلا بوده اند ممکن است برای کاشت ایمپلنت دندان دچار مشکل شوند. اگر به دهان آسیب شدیدی وارد شده باشد یا از قبل عفونی باشد کاشت ایمپلنت ممکن است موفقیت آمیز نباشد. برخی بیماری های رایج عبارتند از: بیماری لثه، عفونت فک یا آبسه. کاشت ایمپلنت در صورت ابتلا به این مشکلات امکان پذیر نیست. با این حال شما باید دقت کنید که عفونت بیشترین تاثیر را در شکست ایمپلنت دارد.

داروی آرامبخش

در طول کاشت ایمپلنت یا درمان های قبلی مانند کشیدن دندان یا پیوند بافت ممکن است نیاز به آرام بخش داشته باشید.

کشیدن دندان

کشیدن دندان معمولا کوتاه و سریع است و در برخی موارد میتوان در همان روز کاشت ایمپلنت را انجام داد. به هر حال اگر نیاز به کشیدن دندان داشته باشید هزینه درمان شما افزایش میابد.

بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید از بیمه خود برای برگرداندن هزینه های ایمپلنت دندان استفاده کنید. بیمه ممکن است 50 تا 80 درصد از هزینه های برخی از مراحل درمانی شما را پوشش دهد. البته این میزان به نوع بیمه شما بستگی دارد. علاوه بر استفاده از بیمه بسیاری از دندانپزشکان طرح های پرداختی مختلف را به بیمارانشان ارائه میدهند که در جلسه مشاوره به آنها اشاره خواهند کرد.

ماندگاری ایمپلنت‌های دندانی چقدر است؟

یکی از بهترین ویژگی های ایمپلنت های دندانی ماندگاری طولانی مدت آنها است. ایملنت ها میتوانند بیشتر از سی سال ماندگار باشند. در نتیجه این روش  طولانی ترین نتایج برای جایگزینی دندان های از دست رفته را دارد. در واقع بسیاری از بیماران میتوانند ایمپلنت های خود را تا پایان عمر داشته باشند. البته مراقبت های بهداشتی مناسب بر طول عمر ایمپلنت های دندان بسیار موثر است.


دیگر نوشته ها

1 of 507

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر