کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نشانه که رابطه سمی دارید و باید تمام اش کنید

جورج پرات، روان‌شناس، نویسنده، و کارشناس ازدواج و خانواده، وابسته به مرکز بهداشت و درمان اسکریپس هلث، می‌گوید یک رابطه سمی یا ناسالم می‌تواند در میان زن و شوهرها، آدم‌هایی که قرار آشنایی می‌گذارند، و حتی کسانی که دیگر زوج نیستند، وجود داشته‌باشد. موضوع این نوشتار ۵ نشانه است که حاکی است رابطه سمی دارید و باید تمام اش کنید.

رابطه

پرات می‌گوید ماهیت رابطه هرچه باشد، یک چیز در همه‌ی روابط مشترک است: ” رابطه سمی می‌تواند در هر نوع رابطه‌ای وجود داشته‌باشد، و این برای سلامت‌تان بد است.” او گفته‌است بیشتر آدم‌ها حتی نمی‌پذیرند که در یک رابطه‌ی سمی یا منفی هستند که باید تمام شود. افسردگی، اضطراب، استرس، و ضعف دستگاه ایمنی می‌تواند در این تجربیات منفی وجود داشته‌باشد.

در ادامه ۵ نشانه آمده‌است که شاید رابطه سمی دارید:

۱. کشمکش و جر و بحث همیشه هست.

بعضی افراد وجود دارند که نیاز دارند همیشه حق با آنها باشد. معمولا این ریشه در خودشیفتگی یا خودخواهی دارد. چنین فردی درک و دلسوزی کمی نسبت به شریک عشقی‌اش دارد. او باید حرف آخر را بزند. اگر نمی‌دانید در یک رابطه‌ی سمی هستید یا نه به این سوالات فکر کنید: آیا شما یک‌دیگر را با گفت‌وگوهای مولد به چالش می‌کشید؟ آیا این جر و بحث‌ها یک‌طرفه است؟ آیا یک طرف رابطه همیشه راهی پیدا می‌کند تا گفت‌وگو را به سمت خودش بکشد؟

مطلب مرتبط : نشانه های پایان رابطه: ۱۲ نشانه که هشدار می‌دهند رابطه تان را تمام کنید

۲. از نظر عاطفی تهدید و ارعاب می‌شوید.

گاهی متوجه نمی‌شویم چه اتفاقی در حال افتادن است اما می‌دانیم یک جای کار می‌لنگد. آیا دائم کوچک می‌شوید؟ آیا شریک عشقی‌تان در مقابل دیگران شما را تحقیر می‌کند؟ آیا آن فرد دیگر با شما رفتاری منفعل و زننده دارد و حرف و عمل‌اش با هم متفاوت است؟ خشم قطعا در این مکالمات منفی وجود دارد. روابط سمی مبتنی بر سواستفاده‌ی کلامی، و گاهی فیزیکی هستند. وقتی تسلیم این نوع رابطه می‌شوید، آن فرد راهی برای خوار و حقیر کردن شما پیدا می‌کند تا با او بمانید در حالی که از ترس‌ها و ناامنی‌های شما تغذیه می‌کند.

۳. به یک‌دیگر هم‌وابستگی دارید.

رابطه‌ی عاشقانه و حمایت‌کننده با رابطه‌ای که مبتنی بر تملک یک فرد است فرق دارد. اگر شریک عشقی‌تان حسود است و دائم شما را به خیانت متهم می‌کند، این نشانه‌ی رفتار مخرب است که نباید تحمل شود. عشق و احترام نشانه‌ی رابطه‌ی سالم است. اما هم‌وابستگی نیست. آیا می‌توانید رویاهایتان را از رویاهای شریک عشقی‌تان جدا کنید؟ آیا دوستان خودتان را دارید؟ آیا زمانی را دور از هم سپری می‌کنید؟ آیا اهداف خودتان را دارید؟ رابطه‌ای که مبتنی بر هم‌وابستگی است اجازه‌ی ایجاد حد و مرزهای سالم را به شما نمی‌دهد.

مطلب مرتبط : ۶ دروغ که رابطه تان را به گند می‌کشد

۴. اشتباهات‌تان اغلب بزرگ‌نمایی می‌شود.

اگر نقص‌ها و ایرادهایتان به‌طور روزانه بیان می‌شود، نشانه‌ی یک رابطه‌ی سمی است. پایان دادن به این رابطه ضروری است چون هرچه زمان بگذرد آسان‌تر تبدیل به عادت می‌شود. خودارزشی و اعتماد به‌نفس‌تان ضربه‌های سختی می‌خورد و شاید از خودتان این سوال‌ها را بپرسید: آیا در کنار این فرد از نظر ذهنی و جسمی احساس سلامتی می‌کنید؟ آیا شما را به بهترین خودتان می‌رساند؟ آیا یک‌دیگر را توانمند می‌کنید؟ آیا شریک عشقی‌تان مشوق‌تان است؟

۵. واقعا بیمار و خسته هستید.

دکتر روبرتو دِووگلی پژوهشی انجام داده‌است که شامل ۱۰۰۰۰ شرکت‌کننده بود. این پژوهش نشان می‌دهد روابط سمی و منفی با بیماری قلبی در ارتباط است. بدن‌تان تحت تاثیرسطح بالای استرس است که می‌تواند باعث از کار افتادن دستگاه ایمنی شود. پیکره‌ی عاطفی ضربه می‌خورد و جسم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نخستین جایی که استرس روی آن اثر می‌گذارد قلب است. دومی الگوی خواب است. آیا بی‌خواب شده‌اید و نگران مسائل مربوط به رابطه‌تان هستید؟ آیا وزن‌تان دچار نوسان است؟ آیا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ اگر در یک رابطه‌ی سمی باشید، دردهایی را در سطوح مختلف حس می‌کنید.

روابط درس‌های مهمی برای پیشرفت و تکامل زندگی است. ما با این تجربیات رشد می‌یابیم. شما مجبور نیستید برای همیشه در این روابط بمانید. تعیین حد و مرز و در اولویت قرار دادن خودتان مهم است. روابط سالم بر پایه‌ی عشق دوجانبه، احترام، تشویق و امنیت قرار دارد. اگر این‌ها وجود نداشته‌باشد، شاید لازم باشد تصمیمی بگیرید که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد.

“تنها روابطی که وجود دارند بر پایه‌ی حقیقت هستند. هرچیز دیگری فقط یک توهم دوجانبه و منزوی‌کننده است.”– استفن مولینیو


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:powerofpositivity

۵ نشانه که رابطه سمی دارید و باید تمام اش کنید

رابطه عاطفی و عشقی خطرناک


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی