24 مهمترین فواید نوشتن برای سلامت ذهنی و بدنی

فواید نوشتن بسیار زیاد است، به این معنا که فرایند نوشتن چیزهای نامطمئن زیادی را در مورد هر چیزی جمع و جور می‌کند و سر و سامان می‌دهد. با این حال، ثابت شده‌است که نوشتن – خواه نوشته‌ای احساسی باشد یا مطلبی برای روزنامه و خواه پایان‌نامه و خاطرات روزانه – مزایایی برای ذهن و جسم دارد.

نوشتن شکلی از برقراری ارتباط با آدم‌ها و جهان است با استفاده از کلماتی که نشان‌دهنده‌ی حقایق و ایده‌ها هستند، بدون این‌که گسستگی کلام‌تان رخ بدهد. در واقع نوشتن، فعالیت دشواری است که از عهده‌ی هر کسی برنمی‌آید. علاوه بر این، برخی افراد می‌توانند بنویسند، اما بعضی افراد به معنای واقعی کلمه نمی‌توانند بنویسند. در دوره‌ای که ما در آن قرار داریم، به نظر می‌رسد که تنها چند انسان وجود دارند که قلم و کاغذ خالی را در دست می‌گیرند، و می‌نشینند تا ایده‌ی جدیدی را روی کاغذ ثبت کنند که ممکن است جهان را تغییر دهد!

۱. بهره‌ی هوشی ر ا افزایش می دهد

نوشتن به طور طبیعی بهره‌ی هوشی را بهبود می‌دهد چرا که هنگام نوشتن، مغز هم به طور همزمان کار می‌کند تا کلمات خوبی برای نوشتن پیدا کند. این فعالیت همچنین مهارت واژگانی و نحوه‌ی ساخت پاراگراف را بهبود می‌دهد. علاوه بر این، چیزهایی که شما می‌نویسید نیز نقطه‌ی اصلی است. این نوشتار نشان می‌دهد که چه‌قدر در زمینه‌ی ارتباط دادن کلمات و موضوعی که می نویسید، هوشمند هستید. علاوه بر این، نوشتن اثر مثبت برای یادگیری زبان دارد. در نهایت، تنها زمانی می‌توانید بنویسید که چیزها را بهتر از آدم‌های دیگر بدانید. و این یعنی شما بهره‌ی هوشی بالاتری در مقایسه با سایر آدم‌ها دارید.

مطلب مرتبط: اصول رزومه نویسی: ۲۰ اصل مهم در نوشتن رزومه

فواید نوشتن ۲: هوش هیجانی را بالا می برد

هوش هیجانی توانایی کنترل احساسات برای خودمان و دیگران در هر شرایطی از زندگی است. نوشتن به شما امکان این را می‌دهد تا با پردازش و آگاهی، احساسات خود را کنترل کنید. آدم‌هایی که اهل نوشتن هستند در هر شرایطی که باشند درباره‌ی احساسات و عواطف بیش‌تر یاد می‌گیرند. علاوه بر این، آن‌ها معمولا در مورد آن‌چه که افراد دیگر احساس و تجربه می‌کنند، درک، مراقبت و تفکر عمیق‌تری دارند.

۳. هوش روانشناختی را بهبود می بخشد

صحبت کردن در مورد روانشناسی مسخره است. روانشناسی، موتور اصلی بدن برای حفظ سلامتی است، البته منظور ما سلامت روان است. نوشتن باعث افزایش هوش روانشناختی می‌شود چرا که نوشتن باعث می‌شود که شما همواره مثبت باشید. به همین ترتیب، با نوشتن غذای خوشمزه‌ای را برای روح و روان‌تان مهیا می‌کنید، به خصوص در زمان‌هایی که احساس تهی بودن و تنهایی دارید. نوشتن به شما این احساس را می‌دهد که هیچ چیز اشتباه نیست زیرا با استفاده از آن فضای خوبی برای فکر کردن در مورد خوبی‌ها خواهید داشت. در نهایت، تنها با نوشتن می‌توانید روح خود را ملاقات کنید و این همان چیزی است که روح و روان شما نیاز دارد.

فواید نوشتن ۴: برای بیماران سرطانی کمک‌کننده است.

در واقع، واژه‌ها قدرت خود را دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ ثابت کرد که نوشتن به درمان بیماران سرطانی کمک می‌کند. آن‌ها با خودنگاری، احتمالا احساس مثبت‌تری نسبت به این بیماری خواهند داشت. این بیماران با نوشتن، دورنمایی روشن‌تر در مورد زندگی خود دارند. در واقع، این کار نوعی درمان روانی برای کمک به آن‌ها است تا سلامتی‌شان را بازبیابند. اغلب وقتی که آن‌ها در مورد چیزهای خوب و خاطرات خوب می‌نویسند، خود به خود روحیه‌شان افزایش می‌یابد تا به مبارزه‌شان علیه بیماری سرطان ادامه دهند و هرگز در برابر آن تسلیم نشوند.

۵. استرس را درمان می‌کند

استرس هم برای بدن و هم برای روح و روان خطر دارد، هرچند فشار زندگی همیشه باعث می‌شود که ما این احساس را داشته باشیم. در این اوضاع و احوال، نوشتن می‌تواند درمانی برای استرس باشد. علاوه بر این، هنگامی که روز بدی دارید، می‌توانید یک قلم و کاغذ بردارید و درباره‌ی بدی‌های آن روز بنویسید. شما می‌توانید این کار را با گوشی‌تان نیز انجام دهید. هنگامی که اجازه دهید افکار منفی از مغزتان خارج شوند، استرس‌تان کم‌کم از بین خواهد رفت. به هر روی این کار درست مانند این است که اتفاقات بد یک روز وحشتناک را برای بهترین دوست‌تان تعریف کنید و سبک شوید.

مطلب مرتبط: نوشتن طرح کسب و کار در ۱۰ دقیقه‌

فواید نوشتن ۶: هشداری برای مغز است.

از سوی دیگر، نوشتن یک هشدار برای مغز است که باید از خواب بیدار شود و کاری را انجام دهد. نوشتن یک فعالیت کنشگرانه است و برای انجام آن باید از انرژی مغز استفاده کنید. وقتی چیزی می‌نویسیم، در واقع مغز را گرم می‌کنیم. به همین ترتیب، می‌توانید در مورد برنامه‌های‌تان یا رویدادهایی که در آینده رخ خواهند داد، بنویسید. بنابراین، مغز همواره به حالت کارآمد باقی خواهد ماند. نوشتن غذایی برای مغز است. در نتیجه، شما متمرکز و تیز خواهید بود و برای انجام هر کاری آمادگی خواهید داشت.

۷. به شما کمک می‌کند که بهتر بخوابید.

شاید متحیر هستید از این‌که نوشتن چه‌طور می‌تواند باعث بهتر شدن خواب شما شود. به هر روی یک مطالعه ثابت کرده‌است که اگر دست کم ۱۵ دقیقه از خواب در مورد چیزهای خوبی که امروز برای‌تان رخ داده و شما بابت آن‌ها سپاسگزار هستید، بنویسید، کیفیت خواب‌تان بهبود خواهد یافت. وقتی این چیزها را روی کاغد می‌آورید، در یادتان خواهد ماند که چه روز پر از برکتی را سپری کرده‌اید. علاوه بر این، به یاد آوردن چیزهای خوب به شما کمک می‌کند تا مثبت و شاد بمانید. و در واقع وقتی که شاد و خوشحال هستید، قطعا خواب بهتری نیز خواهید داشت.

فواید نوشتن ۸: برای سلامتی مفید است

خودنگاری می‌تواند هر دردی را التیام دهد، خواه درد و رنج روحی و روانی و خواه مشکلات عاطفی. بنابراین، نوشتن می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی و خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. به علاوه، این فعالیت مزایایی نیز برای جسم‌تان دارد مثلا فشار خون پایین را درمان می‌کند و سلامت ریه و کبد را بهبود می‌دهد. خودنگار همچنین به عنوان درمانی برای اختلالات روان‌تکانشی محسوب می‌شود و به بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات و اختلالات روانی کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: چگونه راست دست یا چپ‌دست می‌شویم؟

۹. ابزاری برای بیان کردن خودتان است.

نوشتن بهترین ابزار است که با استفاده از آن می‌توانید خودتان را به صورت نوشتاری بیان کنید و هر چیزی را که دوست دارید بنویسید. یک پزشک روزنگار می‌نویسد تا بتواند فرضیات خود را در مورد پژوهش جدید خود منتشر کند. یک ترنه‌سرا احساسات خود را در مورد عشق در اشعاری که می‌سراید، بیان می‌کند. یک رمان‌نویس، تفکر، افکار، ایده‌ها و تجربیات خود را در کتاب‌اش می‌نویسد. بیان کردن آن‌چه در ذهن دارید به وسیله‌ی نوشتن، بسیار آسان و تسکین‌دهنده است. در پایان، شما می‌توانید در داستانی که خودتان می‌نویسید همان چیزی باشید که دوست دارید.

فواید نوشتن ۱۰: شفابخش است.

نوشتن به شما احساس آزادی می‌دهد. شما می‌توانید بدون هر گونه محدودیتی در مورد هر چیزی که دوست دارید، بنویسید. مثلا می‌توانید در مورد این بنویسید که چه‌قدر از سال بالایی‌ها در دانشگاه یا مدرسه متنفر هستید، یا درباره‌ی رئیس قبلی‌تان که آدم حریصی بوده یا فقط آن‌چه که در ذهن‌تان می‌گذرد، بنویسید. این در واقع همان دارویی است که نیاز دارید. نوشتن باعث می‌شود ذهن شما تازه و روشن شود. خب، وقتی این رخ می‌دهد، چیزهای مثبت در خون‌تان قلیان خواهند کرد. و چه شفایی بالاتر از این!؟

۱۱. سبب افزایش حافظه می‌شود.

نوشتن شکلی از یادآوری چیزهایی است که تا کنون برای شما اتفاق افتاده‌است، خواه خودنگار بنویسید و خواه یک مطلب علمی را به رشته‌ی تحریر دربیاورید. هنگامی که یک مطلب علمی می‌نویسید، مجبور هستید برخی از نقل قول‌های علمی را به یاد بیاورید که همین حافظه‌ی شما را گسترش می‌دهد. علاوه بر این، اگر شما در مورد روزهای گذشته مطلب بنویسید، دوباره آن روزها و اتفاقاتی که در آن‌ها رخ داده‌است را به یاد خواهید آورد. در واقع، این کار مانند باز کردن یک عکس قدیمی یا گوش دادن به آهنگ‌های قدیمی مورد علاقه‌تان به نظر می‌رسد. در ضمن، نوشتن فعالیتی است شما را برای کشف شرایط و زمان تشویق می‌کند. در نهایت، نوشتن کاری بی‌پایان و بدون انتها به نظر می‌رسد.

فواید نوشتن ۱۲: راهی برای ثبت تاریخ است.

به دنبال نکته‌ی قبلی، نوشتن همچنین راهی برای ثبت تاریخ است. در واقع، آن‌چه امروز نوشته‌اید، شاهدی از تاریخ در آینده است. به عنوان مثال، هنگامی که شما ۷ ساله بودید، چیزی در دفتر خاطرات خود نوشتید، و حالا آن دفترچه‌ی خاطرات شرحی از گذشته است که امروز دوباره آن را می‌خوانید. در عین حال، در زمان‌های دور مطالبی نوشته شده‌اند و امروز آن مطالب تبدیل به کتاب‌های تاریخی شده‌اند که در مورد آنچه که در آن دوران رخ داده‌است، اطلاعاتی به ما می‌دهند.

۱۳. مهارت ارتباطی شما را بهبود می‌دهد.

نوشتن شیوه‌ای برای برقراری ارتباط است. گاهی اوقات آن‌چه نوشته می‌شود بسیار عمیق‌تر است از آن‌چه به زبان می‌آید. به همین دلیل نوشتن می‌تواند مهارتهای ارتباطی را بهبود ببخشد. به همین ترتیب، نوشتن نشان‌دهنده چیزی است که در ذهن دارید و به نوعی ترجمانی است بر آن‌چه که ممکن است بر زبان جاری کنید. علاوه بر این، عمل نوشتن ساختار مناسبی را برای انتقال رنجش و ناراحتی، ایده‌های پیچیده، عقاید و بسیاری دیگر به شیوه‌ی نوشتاری مهیا می‌کند. در پایان، زمانی که فرصتی برای صحبت کردن وجود دارد، افرادی که اهل نوشتن هستند، بهتر می‌توانند منظور خود را به مخاطب منتقل کنند.

فواید نوشتن ۱۴: ابزاری برای رسیدن به رویاهای‌تان است.

من شنیدم که بسیاری از آدم‌های موفق عادت به نوشتن داشته‌اند. به این معنا که تمام رویاهای‌تان را بنویسید و روی آن علامت بزنید. در واقع، نوشتن نوعی یادآوری از فهرست رویاهای شما است. این عمل به عنوان برنامه‌ای انگیزشی به شمار می‌رود که می‌تواند شما را در مسیر سرنوشت‌تان به خوبی هدایت کند. با این امید که هرگز چیزی را که نوشته‌اید فراموش نکنید. بنابراین، شما تمرکز می‌کنید و سخت تلاش می‌کنید تا به هدف‌تان برسید و بعد یک علامت تیک کنار آن هدف می‌گذارید به این معنا که تحقق یافته‌است. سپس، هر زمان که بخواهید دست از تلاش برای رسیدن به آن رویا بردارید، نوشته‌ها دوباره به شما یادآوری می‌کنند و به این ترتیب دوباره انگیزه خواهید داشت.

۱۵. ایمان به خداوند را در شما افزایش می‌دهد.

با نوشتن شما به طور خودکار تاریخچه‌ای را ثبت می‌کنید که تا به حال در زندگی شما رخ داده‌است. به عنوان مثال، به مدت یک سال در مورد غم و اندوه، ناراحتی، درد و قلب شکسته‌تان نوشته‌اید. اگر دوباره آن نوشته را بخوانید، به این نتیجه خواهید رسید که دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اید، اما هنوز هم قوی هستید. به این ترتیب به یاد خواهید آورد که خدا به شما کمک می‌کند تا بتوانید امروز را نیز جان سالم به درد ببرید. تمام صفحات نوشته شده، هر کدام مرحله‌ای هستند که سپری کرده‌اید و گواهی بر این‌که خداوند در دوران سختی با شما و کنار شما است.

رپورتاژ

۱۶. نوعی درمان است و سبب آرامش یافتن شما می‌شود.

در حقیقت، زمانی که چیزی می‌نویسید، تمام چیزهای نامطلوبی را که در ذهن‌تان دارید تبدیل به واژه می‌کنید و روی کاغذ می‌آورید. پس از یک روز طولانی و شلوغ، دست کم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای نوشتن به عنوان درمانی برای روح‌تان زمان بگذارید. این ۱۰ یا ۱۵ دقیقه می‌تواند آرامش‌بخش‌ترین زمان برای حل کردن هر مشکلی باشد. یک قلم بردارید و بنویسید، به آرامی روی راحت‌ترین جا بنشینید و یک فنجان چای لیمو برای خودتان آماده کنید، و اجازه بدهید شما را آرام کند. در نهایت، بنویسید، فقط بنویسید که درمان‌تان همین است!

فواید نوشتن ۱۷: خلاقیت را بهبود می‌بخشد.

در واقع، نوشتن، نوعی کار خلاقانه است. این کار در واقع فعالیتی است که مغز و عملکرد احساسی را با هم به کار می‌طلبد. در عین حال، کسی که با کلمات و عبارات بازی می‌کند، معمولا قوه‌ی خلاقیت بیش‌تری دارد. بنابراین، نوشتن به شما امکان این را می‌دهد که خلاقیت را در خودتان بهبود بدهید. به هر روی خلاقیت بسیار مهم است برای این‌که در حین بالا رفتن سن‌تان احساس طراوت و زنده بودن کنید، زیرک‌تر و تیزتر بمانید!

۱۸. بهره‌وری را بهبود می‌دهد.

نوشتن مزایای زیادی برای بهبود بهره‌وری دارد. در عین حال، نوشتن بهره‌وری شما را در مسیر درست حفظ می‌کند. شما می‌توانید به خلق کلمات ادامه بدهید. هنگامی که می‌نویسید، زمان، برنامه‌ی زمانی و اهداف غیرقابل شمارشی را برای خودتان تعیین خواهید کرد. افرادی که اهل نوشتن هستند، برای رسیدن به هدف‌شان سخت‌تر تلاش می‌کنند در مقایسه با کسانی که یک فهرست مهلت انجام کارها و برنامه‌های‌شان دارند. علاوه بر این، اگر شما اهل نوشتن مطالب علمی باشید انگیزه‌ای برای نوشتن پژوهش‌ها و غیره خواهید داشت، و به این ترتیب می‌توانید کارآمدتر باشید.

فواید نوشتن ۱۹: بیش‌تر یاد می‌گیرید.

افرادی که اهل نوشتن هستند هر چیزی را بهتر از کسانی که اهل نوشتن نیستند، یاد می‌گیرند. در واقع، قبل از آن‌که چیزی بنویسید، لازم است که تحقیقات عمیق و طولانی مدت انجام بدهید. خواه داستان بنویسید و خواه یک مطلب غیرداستانی بنویسید، به هر حال باید پژوهش‌هایی را انجام بدهید. از آن‌جایی که نمی‌توانید اطلاعات اشتباهی را در یک مقاله بنویسید، بنابراین می‌توان گفت که نویسندگان افردای هستند که بیش‌تر یاد می‌گیرند و همه چیز را بهتر از هر کس دیگری می‌دانند. به عنوان مثال اگر کسی بخواهد در مورد ورزش فوتبال بنویسد، قبل از این‌که بتواند چیزی بنویسد، باید اطلاعاتی را در زمینه‌ی فوتبال کسب کند.

۲۰. سبب می‌شود که آدمی هوشمندتر باشید.

به نظر می‌رسد افرادی که اهل نوشتن هستند، نسل هوشمند دنیا به شمار می‌آیند. درست مانند نکته‌ی قبلی، آدم‌هایی که می‌نویسند، بیش‌تر یاد می‌گیرند و همین سبب می‌شوند که آن‌ها هوشمندتر از سایر آدم‌ها باشند. به عنوان مثال دانشجویانی که گزارشاتی راجع به شکسپیر می‌نویسند، در مورد این موضوع بسیار آگاه‌تر هستند. علاوه بر این، هر چه‌قدر بیش‌تر بنویسیم،‌ هوشمندتر خواهیم بود. در واقع حتی خودنگار نیز می‌تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد.

فواید نوشتن ۲۱: نوشتن کالری می‌سوزاند.

نوشتن تکان دادن بدن را شامل نمی‌شود، اما می‌تواند کالری بسوزاند. در واقع، تایپ کردن می‌تواند ۴۱ کالری در هر سی دقیقه بسوزاند، بنابراین اگر زمان بیش‌تری را برای تایپ کردن صرف کنید، می‌توانید چربی بیش‌تری را در بدن‌تان بسوزانید. علاوه بر این، مغز در حین نوشتن کار می‌کند، و فکر کردن در مورد چیزی به صورت عمیق‌تر نیز می‌تواند کالری بسوزاند. اگر چه نوشتن یک فعالیت فیزیکی نیست اما به هر روی تمرین خوبی برای مغز محسوب می‌شود.

۲۲. نوشتن کمک‌تان می‌کند که بهتر خودتان را بیان کنید.

نوشتن بهترین ابزار برای بیان خودمان است. نوازندگان احساس خود را با موسیقی بیان می‌کنند و نقاشان از طریق رنگ‌ها آن‌چه که در ذهن دارند،‌ به مخاطب انتقال می‌دهند. با نوشتن، ما می‌توانیم آن‌چه را که احساس می‌کنیم، بدون سانسور و به کمک واژه‌ها بیان کنیم، می‌توانیم روح و روان خود را بهتر بشناسیم. علاوه بر این، با نوشتن ما می‌توانیم دوباره با خود قدیمی‌مان ملاقات کنیم و بتوانیم سرنوشت‌مان را ببینیم. اگر در مورد خاطرات‌مان بنویسیم، می‌توانیم زمان گذشته را ببینیم. بنابراین، از طریق واژه‌ها می‌توانیم خودمان را بیان کنیم.

فواید نوشتن ۲۳: شما را متفاوت و منحصر به فرد میکند

افرادی که اهل نوشتن هستند، در مقایسه با سایر آدم‌ها به دلیل تجربه‌ای که در زمینه‌ی نوشتن موضوعات فراوان دارند، از ذهنیت متفاوتی برخوردار هستند. در واقع، افرادی که همیشه می‌نویسند، ایده و افکار غیر قابل پیش‌بینی و منحصر به فردی دارند. آن‌ها ممکن است خیلی ساکت باشند اما جهانی را در مغزشان دارند. یک نویسنده همیشه متفکر است. بنابراین، به یاد داشته باشید که هر چیز خوبی که امروز تجربه می‌کنیم، اثر نوشتاری فردی در گذشته است.

۲۴. به کمک نوشتن ممکن است به موفقیتی عظیم دست بیابید.

اگر روزی یک صفحه بنویسید، در سال ۳۶۵ صفحه نوشته خواهید داشت. چه کسی می‌داند! شاید بتوانید رمان خود را منتشر کنید و روزی به یک نویسنده‌ی حرفه‌ای و معروف تبدیل شوید. علاوه بر این، آدم‌های موفق زیادی وجود دارند که با نوشتن کار خود را آغاز کرده‌اند. علاوه بر این، نویسندگانی مانند جی.کی روولینگ و جیمز دشنر درآمد میلیون دلاری دارند چرا که رمان‌های‌شان در جهان ویروسی شد. علاوه بر این، امروزه در شرکت‌هایی که کارهای خلاقانه انجام می‌دهند، فرصت‌های شغلی زیادی به عنوان نویسنده وجود دارد. در واقع، شما ممکن است یکی از همین فرصت‌ها را به دست بیاورید.

به این ترتیب نوشتن فواید مختلفی برای شما دارد. همین فواید دلیل خوبی هستند برای این‌که نوشتن را شروع کنید. در واقع نوشتن هم به لحاظ روانی و هم به لحاظ ذهنی خوب است. به همین ترتیب، افراد زیادی وجود دارند که این عادت را به عنوان یک عادت خوب برای زنده ماندن، و خلاق و کارآمد بودن همواره ادامه می‌دهند.

۷ دلیل که نوشتن بهتر از تایپ کردن است

در روزگار فعلی ما، تنها تعداد کمی از آدم‌ها هستند که با دست مطالب خود را می‌نویسند، چرا که اکثر ادم ها ترجیح می‌دهند از کامپیوترها یا گجت‌ها برای نوشتن استفاده کنند. با این حال، نوشتن با دست مزایای زیادی دارد که باید بدانید.

فواید نوشتن ۱: به بهبود حافظه‌تان کمک می‌کند.

ثابت شده‌است که نوشتن با دست در مقایسه با تایپ کردن تاثیر بیش‌تری روی بهبود حافظه و به یاد آوردن چیزها دارد. مغز در هنگام نوشتن با دست بیش‌تر کار می‌کند، زیرا توانایی به یاد آوردن کلمات واحد را دارد. در واقع، هنگامی با دست روی کاغذ می‌نویسید، مغز چیزها را به دلیل حرکات دست بهتر حفظ می‌کند.

۲. نیم‌کره‌ی چپ و راست مغز را هماهنگ می‌کند.

راست مغز مسئول منطق است و نیم‌کره‌ی چپ مغز، هماهنگی و تخیل را بر عهده دارد. علاوه بر این، نیم‌کره‌ی راست مغز برای تجزیه و تحلیل، حل مساله‌های ریاضی کار می‌کند. نیم‌کره‌ی چپ مغز همچنین احساسات، هنر، موسیقی و خلاقیت را بر عهده دارد. در واقع، نوشتن با دست سبب می‌شود که عملکرد نیم‌کره‌ی چپ و عملکرد نیم‌کره‌ی راست مغز به طور متعادلی با هم کار کنند.

فواید نوشتن ۳: خلاقیت را بهبود می‌بخشد.

زمانی که ما برای نوشتن از تایپ کردن استفاده می‌کنیم، فقط می‌توانیم از داخل منوی فونت یکی را انتخاب کنیم و بعد همه چیز در متن یکسان است. با این حال، هنگامی که با دست مطلبی را می‌نویسیم، می‌توانیم خود را با هر فونتی که دوست داریم بیان کنیم. این کار می‌تواند خلاقیت ما را بهبود بخشد و محدودیتی وجود ندارد. بنابراین، دست خط، نشان‌دهنده‌ی بخشی از شخصیت ما است.

۴. درک مفهومی ما قوی‌تر خواهد شد.

نوشتن با دست می‌تواند کمک‌تان کند درک مفهومی قوی‌تری نسبت به موضوعی که می‌نویسید، داشته باشید. در حقیقت، نوشتن با دست می‌تواند به شما کمک کند که در تفسیر و ادغام مطالب در مقایسه با زمانی که تایپ می‌کنید، بسیار بهتر و ماهرتر باشید. همچنین، می‌توانید احتمال غلط تایپ کردن را هم به طور کلی از بین ببرید، زیرا وقتی با دست می‌نویسید خوب به جزئیات دقت می‌کنید تا همه چیز صحیح باشد.

فواید نوشتن ۵: اثرات آرام‌کننده روی شما دارد.

هنگامی که چیزی را با دست می‌نویسید، احساسات‌تان هم درگیر فرایند نوشتن می‌شود. در واقع، نوشتن به شما احساس آرامش می‌دهد، آرامش‌بخش است، و هنگامی که می‌بینید دست خط خوبی دارید، احساس خوبی هم خواهید داشت. نوشتن مقاله، یادداشت، کاری که بر عهده دارید یا هر چیز دیگری احتمالا نوعی درمان روانشناختی هم است؛ زیرا به طور کلی نوشتن تاثیر زیادی برای آرامش بخشیدن به ما دارد.

۶. مهارت شناختی ما را بهبود می‌دهد.

نوشتن با دست می‌تواند به بهبود مهارت شناختی کمک کند، به خصوص برای کودکانی که به تازگی آموزش خواندن و نوشتن را شروع کرده‌اند. آن‌ها با نوشتن قادر به تشخیص حروف خواهند بود و کم‌کم بهتر نوشتن را یاد می‌گیرند. در حقیقت برای بزرگسالان، نوشتن با دست می‌تواند به بهبود حافظه، درک و تفسیر مطالب نوشتاری کمک کند.

۷. به صورت کارآمدتری یاد خواهید گرفت.

نوشتن با دست به شما کمک می‌کند تا افکار، ایده‌ها، خاطرات و دانسته‌های‌تان را کشف کنید. در واقع، این روند می‌تواند به شما کمک کند به طور موثرتری یاد بگیرید در مقایسه با زمانی که تایپ می‌کنید. در عین حال، فرآیند دوباره خواندن هم وجود دارد که برای یادگیری موثرتر مطالب بسیار مفید است. هنگام نوشتن با دست، می‌توانید زیر نکات اصلی خط بکشید یا از هایلایتر و خودکار برای رنگ کردن بخش‌های مهم استفاده کنید تا آن‌ها را بعدا بیش‌تر تمرین کنید.

یک نقل قول وجود دارد که می‌گوید قلم قدرتمندتر از صفحه کلید است. به این ترتیب یاد گرفتیم که نوشتن مزایای زیادی برای ما دارد به خصوص اگر این کار را با دست انجام بدهیم می‌توانیم تیزتر و خلاق‌تر باشیم!

نوشته‌های مرتبط