زبان بدن نشستن: شخصیت شناسی ۱۳ مدل نشستن و تفسیر آن ها

در این مقاله بسیار جالب درباره زبان بدن نشستن و شخصیت شناسی ۱۳ مدل نشستن و تفسیر آن ها برای شما می‌گوییم. با ما همراه باشید تا چیزهای جدید و جالبی درباره زبان بدن نشستن بدانید.

شخصیت‌شناسی ۱۳ مدل نشستن و تفسیر آن‌ها

هرچند نحوه نشستن شما ممکن است تحت تأثیر محیط اطراف و حس و حال شما در آن لحظه باشد،‌ ولی به گفته‌ی لیلیان گلس، متخصص زبان بدن و نویسنده ۱۸ کتاب از جمله مزایای زبان بدن، نحوه نشستن شما می‌تواند چیزهای زیادی درباره شخصیت‌تان بگوید.به منظور کمک به درک نحوه نشستن دیگران و بهبود سبک نشستن خودتان برای اثرگذاری هرچه بهتر بر طرف مقابل، در ادامه ۱۳ وضعیت نشستن و تفسیر آن‌ها را به شما می‌گوییم.

۱. صاف نشستن

صاف می‌نشینید و شانه‌های‌تان را عقب مي‌دهید، و پاهای‌تان استوار روی زمین قرار گرفته‌اند، این وضعیت پیام قدرتمندی را منتقل می‌کند. شما به خودتان مطمئن هستید. اگر در زمان صحبت کردن از دستان‌تان نیز استفاده کنید اعتماد به نفس‌تان دوچندان مي‌شود. قدرت اداره دنیا در دستان چه کسی است؟

۲. روی هم انداختن پاها

گلس می‌گوید، وقتی یک پای‌تان را روی پای دیگرتان می‌اندازید با پنهان کردن پای پایینی‌تان، خودتان را از لحاظ فیزیکی کوچک‌تر نشان می‌دهید، و این نشانه‌ی ناامنی است. مطمئنا افراد با اعتماد به نفس، این‌گونه در نظر دیگران اندازه‌شان را کوچک نمی‌کنند، بلکه به‌گونه‌ای در آن‌جا سایه می‌گسترانند که گویی مالک آن‌جا هستند.

همان‌طور که پیشتر گفتیم، درست مانند اکثر اصول زبان بدن، استثنائات موقعیتی نیز وجود دارند: روی هم انداختن پا در برابر یک شخص می‌تواند یک علامت گستاخانه باشد مبنی بر این‌که تمایل دارید با طرف مقابل‌تان ارتباط جنسی برقرار کنید. تغییر حالت دادن پاها و برداشتن پا از روی پای دیگر می‌تواند این پیغام را به طرف مقابل منتقل کند که او را بررسی کرده‌اید و کارتان به پایان رسیده است.

۳. چهارزانو نشستن

برعکس زمانی‌که وقتی روی صندلی نشسته‌اید و پاهای‌تان را روی هم می‌اندازید، چهار زانو نشستن روی زمین نشان‌دهنده‌ی راحتی است. گلس این‌گونه تشریح می‌کند “به این معنی است که شما بسیار راحت، عادی و خوش مشرب هستید”. این وضعیت، که باز شدن زانوها به طرفین را شامل می‌شود، نشان‌دهنده‌ی روشنفکری نیز است.

۴. روی هم انداختن مچ پا

در مقایسه با پاهای روی هم انداخته شده در حالت نشستن روی صندلی که تمام پا روی پای دیگر قرار می‌گیرد، رویهم انداختن مچ پاها بخش کمتری از پاهای‌تان را مخفی می‌کند. این حرکت پیامی را مبنی بر این‌که چیز زیادی برای پنهان کردن ندارید به طرف مقابل مخابره می‌کند. و نکته‌ی دیگر: وقتی پاهای‌تان استوار روی زمین قرار گرفته باشند، نشان‌دهنده‌ی این است که به خودتان مطمئن هستید.

۵. نشستن در وسط یک صندلی یا نیمکت

نقطه مقابل عدم اطمینان – “کجا باید بنشینم؟ سمت چپ یا راست؟” – اعتماد به نفس است، و این دقیقا همان چیزی است که با نشستن وسط یک نیمکت یا هر سطحی که بر آن نشسته‌اید به ذهن متبادر می‌کنید. (همچنین، پر واضح است که ممکن است تصمیم بگیرید در یک سوی مبل بنشینید تا از فرو رفتن در فوم خراب شده‌ی مبل یا از یک غریبه اجتناب کنید. به یاد داشته باشید، شما نمی‌توانید بدون بافتار، زبان بدن افراد را تفسیر کنید.)

۶. استفاده از دسته‌های صندلی

اگر معمولا روی دسته‌ی صندلی تکیه می‌دهید، آدمی هستید که زیاد تکان می‌خورید و نیاز دارید خودتان را ثابت نگه دارید و احتمالا احساس ناامنی می‌کنید. در مقابل، افراد قدرتمند نیازی ندارد خودش را ثابت نگه‌دارد، آن‌ها به صورت طبیعی راحت هستند و شرایط را در کنترل دارند.

رپورتاژ

۷. گرفتن دست‌ها

حتما دلیلی وجود دارد که کودکان با دستان گره کرده و انگشتان در هم تنیده پا به این دنیا نمی‌گذارند: این یک وضعیت طبیعی نیست. گره کردن دستان نشانه‌ی این است که فرد تلاش دارد خیلی مؤدب باشد. ولی همچنین می‌تواند نشانه‌ی این باشد که دروغ می‌گویید، یا حداقل تلاش دارید دیگران را راضی نگه دارید.

 ۸. دست به سینه

به جز در مواقعی که سردتان است، معمولا دست به سینه بودن پیام قدرتمند بودن را به طرف مقابل القا می‌کند: شما یک آدم عصبانی هستید.

۹. روی هم انداختن مچ دست‌ها

روی هم انداختن مچ دست‌ها درحالی‌که دستان‌تان روی ران پای‌تان قرار گرفته‌اند به معنای عصبانیت نیست: این وضعیت می‌گوید شما احساس ناامنی دارید و تلاش دارید با پوشاندن قسمت داخلی مچ دست‌تان، آسب‌پذیری‌تان را پنهان کنید.

۱۰. آرام قرار دادن دست‌ها روی ران پا

ثابت نگه داشتن دست‌ها، دشواری خاصی را نشان می‌دهد که در افراد با فکر بسته وجود دارد. در مقابل، روشنفکرها تمایل دارند وضعیت بدنی باز داشته باشند، از ایده‌ها و الهام گفتن از آن‌ها استقبال می‌کنند.

زبان بدن نشستن ۱۱: دو زانو نشستن

دو زانو نشستن نشان می‌دهد که حالت تهاجمی دارید و آماده‌ی یورش هستید. گلس می‌گوید “این وضعیت، حالت خوبی برای دوست شدن با دیگران و تأثیرگذاری بر آن‌ها نیست. به همین دلیل است که رهبران خوب این کار را انجام نمی‌دهند”. یک استثنا زمانی است که مرتبا این زانو به آن زانو می‌شوید یا احساس بی‌قراری دارید، این شرایط نشان‌دهنده‌ی اضطراب شما است، همچنین ممکن است ناراحتی موقتی شما را در پاسخ به چیزی که گفته شده‌است نشان دهد.

۱۲. جمع کردن زانوها به یک طرف

درست مانند هر جنبه‌ی دیگر زبان بدن، در این حالت نیز بافتار نقش مهمی ایفا می‌کند: فرض کنید این حالت را برای راحتی کامل اتخاذ نکرده‌اید، وقتی زانوهای‌تان را به یک طرف خم کرده‌اید و تکیه‌تان بر یک دست‌تان قرار دارد به معنای عشوه گری است. گلس، با مشاهده این وضعیت در زنان که اندام‌شان را در تلاشی برای جذب طرف مقابل جمع می‌کنند، می‌گوید: “زنان از لحاظ عصب‌شناسی تمایل دارند در هنگام عشوه‌گری فضای کمتری اشغال کنند”. در عین حال، وقتی به سمتی تکیه می‌دهید که زانو‌های‌تان به آن اشاره دارد، قسمت بالاتنه‌تان را بیشتر در معرض دید طرف مقابل قرار می‌دهد.

۱۳. تکیه دادن به عقب وقتی کف دست‌تان روی زمین است

این حالت به گفته‌ی گلس، حالت “قضاوتی” است. او این‌گونه اشاره می‌کند که خم شدن به عقب به شما اجازه می‌دهد بدون وارد عمل شدن شرایط پیرامون‌تان را بررسی کنید. درست مانند این است که منتظر وقوع چیزی هستید.

طرح تاتو: ۲۵ زیباترین طرح تتو برای دختران

نوشته‌های مرتبط