16 روش طبیعی مراقبت از چشم ها که شگفت‌زده‌تان می‌کند

چشم‌ها یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین قسمت‌های بدن هستند. نه تنها جزء مهمی از زیبایی فرد به شمار می‌آیند بلکه ما را قادر می‌کنند که دنیای زیبا و جادویی را ببینیم. هیچ کس نمی‌تواند این را انکار کند که چشم‌ها مهم‌ترین بخش جسم ما بوده و نیازمند مراقبت و توجه هستند. مطمئنم که شما نیز با این واقعیت موافقید که ضعف بینایی می‌تواند مشکلاتی را در زندگی روزمره ما به وجود آورد. توانایی دیدن چیزی از راه رفتن، شنیدن یا صحبت کردن مهم‌تر است. بنابراین، همه ما باید مراقب چشمان خود باشیم و اگر نمی‌دانید چگونه باید به آسانی و به طور طبیعی از چشمان خود مراقبت کنید، این مطلب ۱۶ روش طبیعی مراقبت از چشم ها را بخوانید. امروز در این مطلب، فهرست ۱۶ موردی از بهترین نکات مراقبت از چشم که به شما کمک می‌کنند تا به طور طبیعی از چشمان‌تان مراقبت کنید را آورده‌ایم.

اکثر ما مدت زیادی را جلوی کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌گذرانیم که با استناد به تحقیقات انجام شده، یکی از دلایل اصلی افزایش مشکلات مربوط به بینایی در سال‌های اخیر به شمار می‌آید. اما، برای رفع این مشکل، باید حداکثر تلاش خود را بکنید. البته استفاده نکردن از کامپیوتر کار سختی است. در واقع ما نمی‌توانیم بدون کامپیوتر، لپ تاپ، تلفن همراه و دیگر وسایل زندگی کنیم چرا که این‌ها به بخشی از زندگی روزانه ما تبدیل شده‌اند. در این چنین موقعیت‌هایی، باید از چشمان خود مراقبت کنید.

اگر از سنین پایین به ضعف بینایی دچارید، پزشکان، استفاده از لنز و عینک را توصیه می‌کنند. یعنی باید چشمان زیبای خود را پشت عینک پنهان کنید. لنزهای تماسی نیز خوب هستند اما بسیاری از پزشکان، آن‌ها را تا سن خاصی توصیه نمی‌کنند. استفاده از لنزهای تماسی خیلی آسان نیست بنابراین آن را فقط به بزرگسالان توصیه می‌کنند.

اما خوشبختانه روش‌های طبیعی برای مراقبت طبیعی از چشم‌ها وجود دارد و این کار به کاهش تاثیرات بد کار کردن طولانی مدت با کامپیوتر و لپ‌تاپ کمک کرده و سلامت چشم‌ها را نیز افزایش می‌دهد. وقتی یاد می‌گیرید چگونه از چشم‌های خود مراقبت کنید می‌توانید بهترین کارها را انجام داده و آسیب را کنترل کنید.

ما یک مشکل وراثتی داریم که افراد خانواده از سنین پایین به ضعف بینایی دچار می‌شوند. این احتمال وجود داشت که من هم یکی از آن‌ها باشم. اما، خوشبختانه به دلیل شانس و تلاش، هنوز هم بینایی خوبی دارم. من به خوبی از چشمانم مراقبت می‌کنم و بینایی خوبی که دارم، نتیجه تلاشم در مراقبت از چشم‌هاست.

خوب آماده‌اید که بهترین نکات برای مراقبت از چشم ها را یاد بگیرید؟

شنیدم گفتید بله!

خوب بیایید به این نکات نگاه کرده و از چشم‌های خود مراقبت کنیم. این نکات کمک می‌کنند تا برای مدت طولانی بینایی خوبی داشته باشید.

روش طبیعی مراقبت از چشم ها

ضعف بینایی می‌تواند به دلایل مختلف از جمله ژنتیک، سن، فشار زیاد روی چشم، عدم مصرف غذاهای مغذی یا به دلیل حادثه اتفاق بیفتد. بنابراین، مهم نیست دلیل آن چیست، مراقبت اصلی برای همه افراد یکسان است. باید راه‌هایی را امتحان کنید که از فشار زیاد به چشم‌ها جلوگیری کرده و به اندازه کافی به آن‌ها استراحت دهید تا انرژی بگیرند.

فهرست زیر، ۱۶ نکته مراقبت از چشم‌هاست. به هر کدام از این نکات دقت کرده و آن‌ها را امتحان کنید تا بینایی خود را تقویت کرده و از دیگر مشکلات مربوط به چشم خلاص شوید.

۱. چشم‌های خود را نمالید

بسیاری از ما عادت داریم که دائما چشم‌های خود را بمالیم و اگر شما نیز یکی از این افراد هستید، باید این عادت راترک کنید. دست‌های شما در معرض غبار، آلودگی و میکروب‌ها هستند و زمانی که چشما‌های خود را با دست می‌مالید، ممکن است باعث تحریک و دیگر انواع عفونت‌های چشمی شود که برای سلامت چشم‌ها خوب نیست.

اگر واقعا می‌خواهید از چشم‌های خود مراقبت کنید، عادت کنید که با دست‌های کثیف به چشم‌های خود دست نزنید. این عادت را ترک کنید تا از عفونت یا دیگر مشکلات مربوط به چشم در امان بمانید.

۲. دست‌های خود را تمیز نگه دارید

علاوه بر کنترل خود و دست نزدن به چشم‌ها باید عادت کنید دست‌های خود را نیز همیشه تمیز نگه دارید. دلیل این مسئله این است که حتی اگر حواس‌تان نبود و چشم خود را مالیدید، حداقل دست شما تمیز و بدون آلودگی است که از بروز عفونت و تحریکات در چشم جلوگیری می‌کند.

هر زمان که عینک خود را عوض کرده یا از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، باید دست‌های خود را با مایع دستشویی بشویید. و هر زمان که بیرون می‌روید، بهتر است یک شستشو دهنده دست در کیف خود داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند که هر وقت خواستید، دست‌های خود را ضد عفونی کنید.

۳. در برابر اشعه‌های مضر آفتاب از چشم‌ها مراقبت کنید

چشم‌های شما بسیار حساس هستند و مواجهه زیاد با اشعه‌های ماوراء بنفش، آسیب شدیدی به چشم‌ها می‌زند. مطالعات متعدد اثبات کرده‌اند که مواجهه بیش از حد با اشعه‌های ماوراء بنفش آفتاب، باعث آسیب رسیدن به چشم‌ها می‌شود. این مسئله می‌تواند باعث تباهی لکه زرد، برف‌کوری یا آفتاب سوختگی قرنیه شود.

بنابراین، هر زمان از خانه بیرون می‌روید، از عینک‌ها یا لنزهای تماسی ضد اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید. این کار، هم تیپ شما را زیباتر کرده و هم در برابر اشعه‌های مضر آفتاب از چشم‌های شما محافظت می‌کند. همچنین می‌توانید از چتر  یا کلاه نیز استفاده کنید تا از چشم‌های خود محافظت کنید  و این کار ، روش اصلی محافظت از چشم‌هاست.

۴. سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن مضرات زیادی برای سلامتی دارد که یکی از آن‌ها ضعف بینایی است. با استناد به تحقیقات انجام شده، کشیدن سیگار با بیماری‌های چشمی شدید در ارتباط است. اگر زیاد سیگار می‌کشید، بیشتر در معرض تباهی لکه زرد و مشکلات دیگر از جمله آب مروارید قرار می‌گیرید. اگر سیگاری هستید و قصد ترک آن را نیز ندارید، این مسئله می‌تواند یاعث نابینایی جزئی یا دائمی شما شود. سیگار کشیدن باعث آسیب اعصاب چشمی و اختلال در بینایی می‌شود.

بنابراین اگر واقعا می‌خواهید از چشم‌های خود مراقبت کنید، سیگار را ترک کرده و در برابر عوارض خطرناک آن از چشم‌های خود محافظت کنید. ر شما باید سیگار را نه فقط به خاطر چشم‌ها بلکه به خاطر سلامت عمومی خود ترک کنید.

۵. غذاهایی که برای چشم مفید هستند بخورید

همان‌طور که همیشه گفته‌ام، چیزی که می‌خورید تاثیر مستقیمی بر شما می‌گذارد. بنابراین اگر به دنبال نتیجه مثبت و تقویت بینایی خود هستید، باید غذاهای سالم و غذاهایی که برای چشم مفید هستند بخورید. با استناد به مطالعات علمی انجام شده، غذاهای مغذی مانند غذاهای سرشار از لوتئین، اسیدهای چرب امگا۳، زینک، بتاکاروتن، ویتامین C، ویتامین E و غیره برای چشمان شما مفیدند. مقدار بیشتری از این مواد را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید تا بینایی خود را تقویت کرده و از بیماری‌ها و اختلالات چشمی جلوگیری کنید.

۶. سابقه سلامتی چشم خانواده خود را بدانید

سابقه سلامت چشم خانواده نقش مهمی را در بروز مشکلات چشمی در سنین پایین ایفا می‌کند و علم به شکل‌های مختلف این مسئله را اثبات کرده است. با این‌که زمانی که پای ژنتیک در میان باشد کار خاصی از دست ما ساخته نیست اما داشتن اطلاعات درمورد سابقه سلامت چشم در خانواده خود به شما کمک می‌کند تا به شکل بهتری از چشم‌های خود مراقبت کنید.

بهتر است با والدین و بزرگ‌ترهای دیگر در این مورد صحبت کرده و مشکلات چشمی که داشته‌اند را یادداشت کنید. در این مورد، باید با پزشک مشورت کرده و اقداماتی را برای جلوگیری از بروز مشکلات چشمی انجام دهید.

۷. به طور منظم چشم‌ها را معاینه کنید

این کار نه تنها برای افرادی که سابقه خانوادگی بدی در سلامت چشم دارند بلکه برای تمام افراد مهم است. اگر واقعا می‌خواهید از بروز مشکلات چشمی جلوگیری کنید، باید ۴-۳ بار در سال به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید. آزمایشات مختلفی انجام دهید تا ببینید قسمت‌هایی از چشم‌تان مشکل دارد یا نه. این کار به تشخیص مشکلات چشم – که برخی از آن‌ها اگر به سطح پیشرفته برسند به آسانی درمان نمی‌شوند – کمک می‌کند.

علاوه بر این، انجام آزمایشات چشمی در تشخیص مشکلاتی مانند فشار خون بالا و دیابت نیز به شما کمک می‌کند که به درمان مناسب نیاز دارند و بهتر است در سطوح اولیه تشخیص داده شوند

۸. مراقب آرایش چشم باشید

آرایش چشمی که انجام می‌دهید نیز به دلیل مواد شیمیایی خطرناکی که اکثر محصولات آرایشی دارند، مسئله مهمی است. بهترین کاری که باید انجام دهید طبیعی بودن و عدم استفاده زیاد از خط چشم، ریمل، سایه چشم و غیره است. اما اگر باز هم می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید، به طور روزانه از آن‌ها استفاده نکنید و استفاده از آن‌ها را به مراسم‌های مهم محدود کنید. همچنین از محصولات آرایشی معتبر استفاده کنید.

علاوه بر این، فراموش نکنید که قبل از خواب آرایش چشم خود را پاک کنید زیرا باعث تجمع باکتری و عفونت و حساسیت می‌شود.  همچنین ، به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از قلم مو برای آرایش چشم، این قلم موها باید کاملا تمیز شده باشند.

توصیه می‌کنم که از محصولات آرایشی دیگران استفاده نکنید زیرا بعضی اوقات، عفونت‌های چشمی یا دیگر مشکلات مربوط به چشم، مسری هستند. بنابراین بهتر است از محصولات آرایش چشم افرادی که بیماری چشمی دارند پرهیز کنید.

۹. فاصله مناسب از صفحه نمایش را حفظ کنید

رپورتاژ

تا این‌جا، می‌دانید که کار کردن با کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌تواند باعث مشکلات چشمی شود، بنابراین حفظ فاصله مناسب از صفحه نمایش بهترین راه برای مراقبت از چشم‌هاست.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که صفحه نمایش را به اندازه طول یک بازو از چشمان خود قرار دهید و باید ۲۰ درجه پایین‌تر از سطح چشم باشد. این حالت مناسب است زیرا کمترین فشار را به چشم‌ها وارد می‌کند. به هرحال، علاوه بر این، باید به نور اتاق نیز دقت کنید. در زمان کار با کامپیوتر و لپ‌تاپ باید نور کافی در اتاق باشد. از نور بسیار متمرکز و روشن اجتناب کنید زیرا به چشم‌ها فشار وارد می‌کند.

توصیه دیگری که می‌خواهم بکنم این است که از کار کردن به مدت طولانی پرهیز کنید. استراحت‌های کوتاهی در حین کار داشته باشید، مقداری آب سرد روی چشمان خود بپاشید و کار خود را از سر بگیرید.

۱۰.  قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را رعایت کنید

رعایت قانون ۲۰-۲۰-۲۰ یک از بهترین راه‌ها برای مراقبت از چشم‌هاست و همه باید آن را رعایت کنند. مراحل انجام صحیح آن را در زیر آورده‌ایم:

– هنگام کار با کامپیوتر باید هر ۲۰ دقیقه نگاه خود را از کامپیوتر برداشته و آن را  بر شیئی که در فاصله حدود ۶۰۰ سانتی متری (۲۰ فوت) از جایی که نشسته‌اید قرار دارد متمرکز کنید.

– ۲۰ دقیقه به طور مداوم پلک بزنید تا چشمان‌تان خشک نشوند.

– همچنین، هر ۲۰ دقیقه، از روی صندلی خود بلند شوید و ۲۰ قدم راه بروید. این یک استراحت کوتاه به شما و چشمان‌تان می‌دهد. این کار برای حالت مناسب نیز لازم است و باعث گردش خون مناسب در بدن شما می‌شود.

۱۱. خواب کافی داشته باشید

داشتن ۸-۷ ساعت خواب در شبانه‌روز برای جسم شما از جمله چشمان‌تان عالی است. بدن ما مانند یک ماشین است که در تمام طول روز کار می‌کند اما فقط تا زمانی می‌تواند کار کند که انرژی داشته باشد. یک خواب خوب برای تجدید انرژی لازم بوده و بدن را قادر می‌کند که با قدرت کار کند.

چشمان شما در طول روز و شب به سختی کار کرده‌اند بنابراین باید به میزان کافی بخوابید زیرا عدم استراحت کافی باعث چشم درد، سردرد یا خستگی می‌شود. زمانی که از خواب خوب بیدار می‌شوید، احساس می‌کنید چشمان‌تان سرحال و سالم هستند.

۱۲. مرتب ورزش کنید

حتما تا حالا شنیده‌اید که ورزش برای کاهش چربی بدن مفید بوده و سلامت عمومی شما را بالا می‌برد، اما می‌دانستید برخی کارها به طور ویژه برای چشم‌ها مفید هستند؟ خوب، اگر به تحقیقات جدید نگاه کنید، خواهید دانست که برخی از آن‌ها مانند راه رفتن معمولی یا دویدن قدرتی می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. خوب پس منتظر چه هستید؟ دویدن یا پیاده‌روی ملایم صبحگاهی را عادت خود کرده تا سلامت جسم خود – مخصوصا چشم‌ها -را حفظ کنید.

۱۳. از تجهیزات ایمنی چشم استفاده کنید

مهم نیست که چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید اما باید به خوبی از چشمان خود مراقبت کنید و تجهیزات ایمنی چشم می‌توانند در این مورد به شما کمک کنند. مثلا، زمانی که برای شنا به استخر می‌روید می‌دانید که ممکن است کلر وارد چشمان‌تان شده و باعث تحریک آن‌ها شود. بنابراین دفعه بعدی که به شنا می‌روید، عینک شنای خود را فراموش نکنید.

همچنین زمانی که باغبانی می‌کنید یا خانه خود را تمیز می‌کنید، عینک‌های ایمنی بپوشید که از چشمان‌تان در برابر غبار، آلودگی، میکروب‌ها و هر نوع آسیبی محافظت کند.

۱۴. آب کافی بنوشید

آب برای عملکرد صحیح بدن ضروری بوده و بر اساس مطالعات انجام شده نوشیدن آب کافی یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از چشم است. کم‌آبی می‌تواند مشکلات زیادی برای سلامتی از جمله خشکی و تحریک چشم را به وجود بیاورد. بنابراین، برای جلوگیری از آن، بایدآب کافی بنوشید و با این کار از چشمان خود محافظت کنید.

همچنین نوشیدن آب به شما کمک می‌کند تا از شر کیسه‌های زیر چشم خلاص شوید و چشمان‌تان جذاب‌تر شوند.

۱۵. زمانی که دراز کشیده‌اید چیزی نخوانید

در بسیاری از موارد، افرادی که بینایی خوبی دارند به دلیل خواندن کتاب یا استفاده از تلفن همراه در حالت درازکش به مشکلات چشمی دچار می‌شوند. باید بگویم که این حالت خوبی برای خواندن و مطالعه نیست. شما همیشه باید هنگام خواندن، راست بنشینید.

دراز کشیدن و خواندن، فشاری زیادی به چشم‌های شما وارد می‌کند که باعث بروز مشکلات چشمی می‌شود. در واقع، زمانی که فشار زیاد باشد، احساس تورم در چشم‌ها و سردرد خواهید داشت. بنابراین، از خواندن کتاب یا تلفن همراه در حالت دراز کشیده خودداری کنید

۱۶. نظافت را رعایت کنید

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای مراقبت از چشم‌ها رعایت نظافت و تمیزی منزل و محیط کار است. بالا رفتن آلودگی به میزان هشداردهنده، بر چشم‌ها تاثیر می‌گذارد زیرا چشم‌ها بسیار حساسند. ممکن است ذرات غبار یا آلودگی یا میکروب‌ها وارد چشمان شما شده و باعث آسیب و تحریک شدید شوند.

نه تنها محیط بلکه وسایلی که استفاده می‌کنید نیز باید تمیز باشند. بنابراین، حوله‌ها و ملحفه‌های خود را به طور منظم تمیز کنید تا آلودگی در آن‌ها جمع نشود و به چشم‌ها آسیب نزند.

خلاصه

بینایی خوب یکی از بخش‌های زندگی سالم است و همه افراد باید از چشمان خود مراقبت کنند. برخی افراد به طور ژنتیکی بینایی خوبی دارند اما برخی دیگر از سنین پایین مجبور به زدن عینک هستند. اما حتی اگر بینایی خوبی داشته باشید، به این معنا نیست که به مشکلات چشمی دچار نمی‌شوید بنابراین همه ما باید از چشم‌های‌مان مراقبت کنیم.

سالم خوری نکردن و رژیم غذایی نامناسب نیز باعث مشکلاتی برای سلامتی از جمله مشکلات مربوط به چشم و بینایی می‌شود. من در این‌جا نکاتی را برای مراقبت طبیعی از چشم‌ها گفتم و امیدوارم آن‌ها را به کار ببرید. هر کدام از این موارد به آرام شدن چشم‌ها و افزایش قدرت آن‌ها کمک می‌کند.

چشم‌های یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بدن هستند. آن‌ها کمک می‌کنند دنیا را ببینید و زندگی شما را آسان‌تر می‌کنند، بنابراین باید از آن‌ها مراقبت کنید. برخی از آسان‌ترین راه‌ها برای مراقبت از چشم‌ها این‌ها هستند:

– ورزش مناسب

– محافظت از چشم‌ها در برابر نور آفتاب

– استراحت به خود و چشم‌های‌تان در زمان کار کردن

– پرهیز از آرایش چشم سنگین

– تمیز نگه داشتن محیط اطراف

اگر این موارد را همیشه رعایت کنید، در کوتاه مدت تفاوت را خواهی دید

به هرحال، علاوه بر کابرد این موارد مراقبت از چشم، مراجعه مرتب به پزشک نیز در مراقبت از چشم‌ها به شما کمک می‌کند. شما نباید چشمان خود را نادیده بگیرید و باید مرتب آن‌ها را معاینه کنید زیرا این کار به تشخیص سریع بیماری- در صورت وجود آن –کمک می‌کند.

خوب، آیا مشکل چشمی دارید و می‌خواهید بینایی خود را تقویت کنید؟ پس علاوه بر مشورت با پزشک، برخی از این نکات را نیز رعایت کرده و از چشمان خود مراقبت کنید. مفید بودن بیشتر این نکات برای مراقبت از چشم‌ها، اثبات شده است و این به شما بستگی دارد که آن‌ها را به طرز صحیح انجام داده و بیشترین بهره را ببرید.

No featured products found

نوشته‌های مرتبط