رشد سریع مو: ۶۲ ترفند ساده که موهایتان سریع رشد کنند

مو بخش جدایی ناپذیر زیبایی و جذابیت است، و درست به همین دلیل است که بیش‌تر افراد دوست دارند موهای‌شان در بهترین حالت و شکل ممکن باشد. در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به ۶۲ ترفند ساده رشد سریع مو که با کمک آنها می‌توانید موهایی پرپشت‌تر و قوی‌تر داشته باشید!

رپورتاژ

اما قبل از پرداختن به این ترفندها، بیایید یاد بگیریم که موها چگونه رشد می‌کنند. رشد مو سه مرحله دارد – آناژن، کاتاژن و تلوژن. هر تار مو مرحله‌ی توسعه‌ی خود را دارد. مرحله‌ی آناژن مرحله‌ی رشد است و معمولا بین دو تا شش سال طول می‌کشد. مرحله‌ی کاتاژن بعد از مرحله‌ی آناژن اتفاق می‌افتد و مرحله‌ی انتقال یا احیاء برای فولیکول‌های مو است. در مرحله‌ی تلوژن رشد مو متوقف می‌شود. موی انسان به طور متوسط ​​در حدود ۱۵ سانتی‌متر در سال رشد می‌کند.

حالا که در مورد مراحل مختلف رشد مو اطلاعاتی دارید، بیایید نگاهی به شیوه‌هایی جهت تحریک رشد مو داشته باشیم.

چگونه می‌توان رشد موها را تسریع کرد

۱. یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

رژیم غذایی حاوی مواد مغذی که به رشد موها کمک می‌کنند. سبزیجات برگ‌دار، لوبیا، دانه‌ها، ماهی‌های بدون چربی و مرغ همه منابعی عالی برای دریافت مواد مغذی هستند.

کاری که باید انجام بدهید:

سلامت مو مانند باقی قسمت‌های بدن‌تان وابسته به نوع تغذیه‌ی شما است. درست است که شامپو و نرم‌کننده‌ی مناسب برای مراقبت از مو ضروری است، اما این دو تنها ملزومات برای داشتن موهایی سالم نیستند. مو بیش‌تر از پروتئین تشکیل شدهاست و بنابراین برای حفظ درخشش خود به پروتئین نیاز دارد. یک رژیم غذایی متعادل که دارای پروتئین، ویتامین و مواد معدنی فراوانی است برای حفظ سلامت موها ضرورت دارد.

رژیم غذایی سالم چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

رژیم غذایی سالم تضمین می‌کند که موهای‌تان تمام مواد مورد نیاز را برای رشد و حفظ درخشش و حالت ابریشمی خود به دست می‌آورد. مردم پول زیادی را برای خرید محصولات مراقبت از مو صرف می‌کنند، در حالی که نسبت به رژیم غذایی خود چندان دقتی ندارند. اما واقعیت این است که یک رژیم سالم و متعادل حاوی تمام مواد مغذی و روغن‌های مناسب برای رشد مو است. از آن‌جایی که مو اساسا از پروتئین ساخته شده‌است، مصرف پروتئین برای تغذیه و احیای مو بسیار اهمیت دارد.

۲. کف سرتان را ماساژ بدهید.

کاری که باید انجام بدهید

به آرامی پوست سرتان را با نوک انگشتان‌تان ماساژ دهید.
–  یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را حرارت دهید.
–  نوک انگشتان را در به روغن نارگیل آغشته کنید و پوست سر را به صورت حرکات دایره‌ای ماساژ دهید.

ماساژ پوست کف سر چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

ماساژ نه تنها حس خیلی خوبی به فرد می‌دهد، بلکه باعث افزایش گردش خون نیز می‌شود. این کار همچنین چربی‌های پوست سر تحریک می‌کند و سبب می‌شود که ریشه‌ی موها تقویت شوند و موها مرطوب بمانند. ماساژ پوست کف سر با یک ماده‌ی محرک مانند روغن نارگیل احتمال رشد موها و بلندتر شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد. روغن نارگیل دارای ویتامین‌های ضروری و مواد مغذی فراوانی است و یک نرم‌کننده‌ی طبیعی برای موها محسوب می‌شود.

۳. به طور منظم موها را نوک‌گیری کنید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

یک آرایشگر خوب داشته باشید که به خوبی موهای شما را می‌شناسد.

کاری که باید انجام بدهید:

هر سه ماه یک بار به سالن آرایش سر بزنید و موهای خود را نوک‌گیری کنید تا دچار موخوره نشوید.

نوک‌گیری موها چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

در حالی که چنین چیزی ممکن است به نظر برخی از افرادی که دوست دارند موهای‌شان بلندتر شود، غیر قابل درک باشد، اما برای متعادل کردن رشد موها اهمیت بسیار زیادی دارد. موهای آسیب‌دیده، پر از موخوره  هستند، و رشد و سلامت مو را با نازک کردن تارها و ایجاد شکستگی مهار می‌کنند.

بنابراین، موهای خود را به طور مرتب نوک‌گیری کنید تا از موخوره جلوگیری کنید و رشد متعادل موها را ترویج بدهید. اگر تا به حال موخوره داشته‌اید، می‌دانید که چه دردسرهایی می‌تواند داشته باشد، مخصوصا برای افرادی که موهای خشک یا آسیب‌دیده دارند. نوک‌گیری موها به طور مرتب تعداد موخوره را کاهش می‌دهد. با این حال، اطمینان حاصل کنید که بیش از اندازه موها را نوک‌گیری نکنید یا موهای‌تان خیلی کوتاه نشود.

۴. موها را زود به زود نشویید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

یک شامپوی ملایم

کاری که باید انجام بدهید:

از شستشوی موها به صورت روزانه پرهیز کنید.

کم‌تر شستن موها چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

برخی از زنان به این نتیجه رسیده‌اند که تنها راه برای داشتن موهایی زیبا و درخشان، شستشوی مداوم آن‌ها است. هرچند تمیز نگه داشتن موها برای حفظ سلامتی و رشد آن‌ها ضرورت دارد، اما اگر به درستی انجام نشود، ممکن است بیش‌تر سبب بروز آسیب شود تا این‌که فایده‌ای برای موها داشته باشد.

استفاده از شامپو برای شستن موها به صورت روزانه سبب می‌شود که موها خشک شوند و چربی‌های ضروری خود را از دست بدهند. این چربی‌ها از پوست سر حرکت می‌کنند و روی تارهای مو می‌نشینند و به این ترتیب سبب مرطوب بودن موها می‌شوند، چیزی که برای داشتن موهای بلند ضروری است. عادت خوبی است که یک برنامه‌ی منظم داشته باشید و موها را حداکثر ۴ تا ۵ بار در هفته شستشو دهید.

ماساژ پوست سر به آرامی و به درستی و در حین شامپو زدن گردش خون را در پوست سر بهبود می‌دهد و رشد موها را ترویج می‌دهد. از شامپوهای عاری از مواد شیمیایی استفاده کنید که حاوی مواد بلندکننده‌ی مو هستند و به طور موثری موها را تمیز می‌کنند و در عین حال سلامت و قد آن‌ها را حفظ می‌کنند.

شامپو کردن به صورت روزانه می‌تواند موها را خشک کند و چربی‌های ضروری برای رشد مو را از بین ببرد. از آن‌جایی که ریشه‌ی موها زمانی که مرطوب هستند ضعیف‌تر می‌شوند، باید آن‌ها را به آرامی ‌شانه کنید و برای بروز شکستگی در موها هنگامی که آن‌ها خیس هستند، از شانه کردن‌شان پرهیز کنید.

۵. موها را بیش از حد برس نکشید

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

یک عدد شانه

کاری که باید انجام بدهید:

موهای خود را هر روز بیش از ۵ تا ۱۰ دقیقه شانه نزنید.

کم‌تر شانه کردن موها چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

باز هم، اکثر زنان به این نتیجه رسیده‌اند که راز داشتن موهای بلند و سالم این است که آن‌ها را مدام شانه بزنند. برخی دیگر هم وجود دارند که می‌ترسند شانه کردن به ریزش مو منجر شود و به همین دلیل از شانه کردن موها پرهیز می‌کنند مگر این‌که واقعا ضرورت داشته باشد. حقیقت جایی در میان این افراط و تفریط‌ها قرار دارد.

شانه زدن موها پوست کف سر را تحریک می‌کند که چرب‌های طبیعی را آزاد کند و باعث شود که چربی‌ها گسترش پیدا کنند. اما، برای اطمینان از این‌که شکستگی یا ریزش مو برای‌تان رخ ندهد، آرام موها را شانه بزنید، مخصوصا هنگامی‌که موهای‌تان مرطوب است.

۶. میزان استرس‌تان را کاهش بدهید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

یک تخت خواب و بالش راحت

کاهش استرس چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

آیا همیشه به خوبی از موهای‌تان مراقبت کرده‌اید، به نرمی با آن رفتار کرده‌اید و هنوز هم نتایج مورد نظرتان را کسب نکرده‌اید؟ خوب، چه‌طور چنین چیزی ممکن است؟ سطح استرس بالا سبب می‌شود که تمام تلاشی که برای مراقبت از موهای‌تان دارید به باد فنا برود. استرس بالا یک علت شایع در ریزش مو است و به این معنی است که تارهای مو در مرحله‌ی آناژن به خوبی رشد نمی‌کنند.

استرس، ناشی از عوامل فیزیولوژیکی یا روانی، تاثیر منفی بر سلامت و رشد موها دارد و در واقع باعث می‌شود موها چگالی و حجم خود را از دست بدهند و ظاهری کدر و ناسالم داشته باشند.

تمرینات یوگا، تمرینات مدیتیشن و کاهش استرس را مرتبا انجام بدهید تا از این مشکل دور بمانید. باید اطمینان حاصل کنید که هر روز دست کم هشت ساعت خواب دارید و کارهایی را انجام دهید که ذهن شما را آرام می‌کند مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان.

۷. روکش بالش‌تان را تغییر دهید

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

روکش بالش ابریشمی

کاری که باید انجام بدهید:

روکش‌های پنبه‌ای قدیمی را با ابریشم جایگزین کنید.

روکش ابریشمی بالش چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

اگر مصمم هستید که موهای‌تان در بهترین حالت ممکن باشند، پس باید بدانید که هر مزیت کوچکی که می‌توانید به دست بیاورید، در نهایت به افزایش قد مو کمک می‌کند. در این زمینه، بهتر است روکش‌های قدیمی پنبه‌ای را با روکش‌های ابریشمی عوض کنید. ابریشم نرم و صاف است و باعث می‌شود که اصطکاک کم‌تر باشد. این بدان معنا است که شما با چین و شکن‌های کم‌تری بیدار می‌شوید.

۸. از مکمل‌ها استفاده کنید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

چند مکمل رشد موی مصنوعی مانند بیوتین.

کاری که باید انجام بدهید:

برای این‌که بفهمید کدام نوع مکمل برای موهای شما مناسب‌تر است، با یک متخصص مشورت کنید.

مکمل‌ها چه‌طور چنین تاثیری دارند؟

اطمینان از این‌که مواد مغذی طبیعی را به میزان کافی دریافت می‌کنید، مهم است. با این حال، استفاده از مکمل‌هایی که به افزایش رشد مو کمک می‌کنند، نیز می‌تواند مفید باشد. انواع مختلفی از مکمل‌هایی مانند بیوتین و قرص‌های مولتی ویتامین وجود دارد که برای زنان علاقمند به داشتن موهای بلند و قوی مناسب هستند.

این مکمل‌ها به شما اطمینان می‌دهند که تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مناسب را که ممکن است در رژیم غذایی شما وجود نداشته باشند، دریافت می‌کنید و موی شما بهترین فرصت را برای رشد خواهد داشت.

۹. از موهای‌تان مراقبت کنید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

یک روسری یا کلاه با دوام

کاری که باید انجام بدهید:

اطمینان حاصل کنید که وقتی خانه را ترک می‌کنید، موهای‌تان را پوشانده‌اید به ویژه در آب و هوای بد یا زمانی که گرد و خاک وجود دارد.

پوشاندن موها چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

این مورد تا حدودی واضح به نظر می‌رسد، اما قطعا شگفت‌زده خواهید شد از این‌که چگونه بسیاری از آدم‌ها این جنبه‌ی ساده برای مراقبت از موها را نادیده می‌گیرند. هر بار که بیرون می‌روید و در معرض گرد و غبار و گرما قرار می‌گیرید، رطوبت موها را از بین می‌برید. دقت کنید که همیشه موهای‌تان را با یک روسری یا کلاه پوشش می‌دهید.

۱۰. به صورت منظم از نرم‌کننده برای موهای‌تان استفاده کنید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

یک نرم‌کننده و مرطوب‌کننده‌ی ملایم

کاری که باید انجام بدهید:

پس از شستن شامپو، مقدار مناسبی از نرم‌کننده را روی موهای‌تان استعمال کنید.

نرم‌کننده چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

موهای شما بازتابی از خودتان است. به همین دلیل است که زنان زیادی ساعت‌ها تلاش می‌کنند تا موهای‌شان را کاملا براق و صاف نگه دارند. هرچند اکثر زنان موهای خود را با شامپو شستشو می‌دهند، اما متوجه نیستند که استفاده از یک نرم‌کننده‌ی مناسب نیز اهمیت زیادی دارد. نرم‌کننده به جایگزینی لیپیدها و پروتئین درون شفت مو کمک می‌کند، و همچنین از کوتیکول مو مراقبت می‌کند تا موها بتوانند به میزان بیش تری رشد کنند.

استفاده از نرم‌کننده و مواد بازسازی‌کننده‌ی موها کمک می‌کند که تارهای مو هیدراته شوند و موهای آسیب‌دیده را با حذف حالت وز و کدری موها درمان می‌کند. نرم‌کننده ­ها باعث بهبود سلامت موها می‌شوند و در عین حال قد موها، کنترل پذیری، حجم و درخشش آن‌ها را افزایش می‌دهند.

مطالب مرتبط: مواد غذایی حاوی فسفر: ۳۰ بهترین خوراکی سرشار از فسفر

۱۱. به میزان زیادی آب بنوشید.

کاری که باید انجام بدهید:

حتما دست کم هشت لیوان آب در روز بنوشید.

نوشیدن آب چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

نوشیدن آب برای کل بدن شما مناسب است. آب سموم را از بین می‌برد و به عملکرد مناسب بدن کمک می‌کند. از آن‌جایی که مرطوب بودن موهای شما به هیدراته بودن باقی بدن شما بستگی دارد، اهمیت زیادی دارد که مطمئن شوید بدن‌تان همیشه هیدراته است.

۱۲. پیچیدن موها به حوله را فراموش کنید.

کاری که باید انجام بدهید:

از پوشاندن موهای‌تان لای یک حوله پرهیز کنید.

عدم پیچاندن موها لای حوله چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

عمل پیچاندن موها لای یک حوله بلافاصله پس از شستشو، کاری منطقی به نظر می‌رسد. با این حال، مو زمانی که مرطوب است، بسیار شکننده و مستعد شکستن است. از این رو توصیه می‌شود موهای خود را با یک حوله به صورت ضربه‌ای خشک کنید تا خشک شود. این کار از آسیب دیدن موها را جلوگیری می‌کند.

۱۳. موهای‌تان را ضد عفونی کنید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

محصولات آنتی‌باکتریال

این محصولات چه‌طور چنین تاثیری دارند؟

عفونت میکروبی در پوست سر می‌تواند فولیکول‌های مو را تضعیف کند، به تارهای مو آسیب وارد کند و در نتیجه سبب ناسالم و بی روح شدن موها شود. بیماری‌های پوستی مانند درماتیت سبورئیک، پسوریازیس و اگزما و غیره نیز از دیگر عواقب عفونت میکروبی هستند که مانع رشد مو می‌شوند. از بین بردن موثر این عفونت‌ها با استفاده از محصولات ضد میکروبی، درمان‌های بالینی و داروهای مناسب به بهبود رشد موهای سالم کمک می‌کند.

۱۴. ماساژ روغن گرم را امتحان کنید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

روغنی که خودتان دوست دارید.

ماساژ موها با استفاده از روغن گرم چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

ماساژ مو به آرامی و با استفاده از روغن‌های ولرم مانند جوجوبا، نارگیل، زیتون، آرگان و غیره نه تنها گردش خون را در پوست سر بهبود می‌بخشند، بلکه باعث تغذیه، احیا و تسکین پوست سر می‌شود و در عین حال فولیکول‌های مو را تقویت کرده و تارهایی قوی، بلند و درخشان را برای‌تان مهیا می‌کند.

۱۵. موها‌ی‌تان را با سرکه شستشو دهید.

آن‌چه برای رشد سریع مو نیاز دارید:

آب و سرکه.

سرکه چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

شستشوی مو با سرکه می‌تواند رشد مو را بهبود دهد و در عین حال موها را براق، سالم و زیبا می‌کند. ترکیبی حاوی دو قاشق غذاخوری سرکه و یک لیتر آب می‌تواند به عنوان یک نرم‌کننده‌ی طبیعی عمل کند اگر که برای شستشوی مو مورد استفاده قرار بگیرد. این ترکیب همچنین به ما کمک می‌کند که موهایی مانند موهای راپونزل به دست بیاوریم!

۱۶. پودر پروتئین

رشد موهای سالم تنها در صورتی امکان‌پذیر است که رژیم غذایی شما حاوی مقدار کافی پروتئین باشد. اگر به دلایلی پروتئین بد‌ن‌تان کم باشد، پودر پروتئین را انتخاب کنید که بتواند پروتئین و سایر مواد مغذی مورد نیاز را برای بدن (و موی شما) تامین کند. پودر پروتئینی را خریداری کنید که با مواد طبیعی تهیه شده و آن را همان‌طوری که روی بسته درج شده‌است،‌ مصرف کنید.

۱۷. ویتامین‌ها

در حالی که بیوتین نوعی ویتامین است که نقش موثری در رشد مو دارد، ویتامین‌های دیگر نیز می‌توانند به بهبود سلامت کلی موهای شما کمک کنندویتامینویتامینی کلیدی است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و به کاهش استرس اکسیداتیو روی پوست سر کمک می‌کند. این روند تا حد زیادی بر رشد مو تاثیر می‌گذارد و توسط یک مطالعه‌ی منتشرشده در ژورنال تحقیقات علوم زندگی گرمسیری  اثبات شد. ویتامین دیگر مفید ویتامین C است.

این ویتامین سلول‌های مرده را از پوست سر جدا می‌کند و انسداد فولیکول‌های مو را از بین می‌برد. ویتامین ث می‌تواند رشد مو را نیز بهبود ببخشد. برای این منظور می‌توانید قرص‌های ویتامین C را به یک روغن حامل اضافه کنید و ترکیب حاصل را برای ماساژ پوست سر به کار ببرید. مکمل‌های هر دوی این ویتامین‌ها نیز کمک‌کننده هستند.

۱۸. روغن ویتامین E

مواد لازم:

– 7 تا 8 کپسول ویتامین E

روش انجام کار:

کپسول‌ها را با دقت باز کنید و روغن داخل آن‌ها را به یک کاسه‌ی کوچک انتقال دهید.

این روغن را روی پوست کف سرتان ماساژ بدهید.

اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند.

روز بعد برای داشتن موهایی نرم و صاف، سرتان را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روغن را دو بار در هفته استعمال کنید.

* ویتامین E چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

قرن‌هاست که ویتامین E به عنوان یک درمان خانگی برای رشد مو استفاده شده‌است. روغن ویتامین E نوعی آنتی‌اکسیدان است و به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. و به این ترتیب باعث افزایش اکسیژن در بدن و گردش خون در پوست سر می‌شود. ماساژ منظم با روغن‌های معطر باعث رشد مو می‌شود و ریزش مو و موخوره را در آن‌ها کاهش می‌دهد. بنابراین موهایی صاف‌تر و نرم‌تر خواهید داشت.

۱۹. روغن رزماری

مواد لازم:

– 1 قاشق چایخوری روغن رزماری

– 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر

روش انجام کار:

روغن‌های رزماری و نارگیل را در یک کاسه مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی پوست کف سر و موها بمالید.

اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.

شما همچنین می‌توانید روغن رزماری را با مخلوط کردن آن با شامپو یا نرم‌کننده‌تان استعمال کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن می‌توانید این روغن را دو بار در هفته استعمال کنید.

* روغن رزماری چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن رزماری از تقطیر گیاه رزماری تهیه می‌شود. این روغن باعث افزایش تقسیم سلولی و افزایش رگ‌های خونی می‌شود، بنابراین گردش خون را تحریک می‌کند. روغن رزماری می‌تواند رشد مو را تسریع کند و در عین حال به عنوان تونیک مو نیز عمل می‌کند.

۲۰. روغن آرگان

مواد لازم:

روغن آرگان

روش انجام کار:

–  این روغن را روی پوست سر و موهای‌تان ماساژ بدهید.

اجازه بدهید به مدت حدود یک ساعت بماند و سپس آن را بشویید.

همچنین می‌توانید بگذارید یک شب تا صبح بماند.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این مراحل را یک بار یا دو بار در هفته تکرار کنید تا موهایی ابریشمی، صاف و براق داشته باشید.

* روغن آرگان چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن آرگان یک هدیه‌ی بی‌نظیر از طبیعت است و به دلیل تاثیر شگرفی که روی ریزش مو دارد، “طلای مایع” نامیده می‌شود. این روغن با رطوبت‌رسانی به فولیکول‌های مو و افزایش رشد مو کیفیت موها را بهبود می‌دهد. روغن آرگان موهای آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند و همچنین تولید چربی طبیعی توسط پوست کف سر را به تعادل می‌رساند.

۲۱. روغن مریم‌گلی

مواد لازم:

– 1 قاشق چایخوری روغن مریم‌گلی

۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن زیتون

روش انجام کار:

روغن مریم‌گلی و روغن نارگیل (یا روغن زیتون) را در یک کاسه با هم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی پوست کف سر و موها بمالید.

اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

برای به دست آوردن بهترین نتایج ممکن، این روغن را دو بار در هفته استفاده کنید.

* روغن مریم‌گلی چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن مریم‌گلی به دلیل خواص زیادی که برای سلامتی دارد، استفاده می‌شود. این روغن حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که ثابت شده رشد مو را تقویت می‌کند.

۲۲. روغن اسطوخودوس

مواد لازم:

۳-4 قطره روغن اسطوخودوس

– 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن زیتون

کلاه دوش

روش انجام کار:

با اضافه کردن روغن اسطوخودوس به روغن حامل مورد نظرتان، ترکیبی را آماده کنید.

ترکیب روغنی به دست آمده را به پوست سرتان بمالید و موها را با کلاه دوش بپوشانید.

اجازه بدهید یک ساعت بماند.

در نهایت مو و پوست سر را به طور کامل شستشو بدهید و آبکشی کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش را دو بار در هفته تکرار کنید.

* روغن اسطوخودوس چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن اسطوخودوس به عنوان روغن زیبایی شناخته شده و به طور گسترده‌ای برای درمان آلوپسی و ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. به غیر از تسریع رشد مو، بی‌خوابی و استرس را نیز کاهش می‌دهد.

۲۳. روغن جوجوبا

مواد لازم:

– 1 قاشق چایخوری روغن جوجوبا

– 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن زیتون

روش انجام کار:

روغن جوجوبا و روغن نارگیل (یا روغن زیتون) را در یک کاسه مخلوط کرده و ترکیب حاصل را روی پوست کف سر و موها بمالید.

اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند و صبح روز بعد موها را بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن می‌توانید این روغن را دو بار در هفته استعمال کنید.

* روغن جوجوبا چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن جوجوبا برای خواص مرطوب‌کننده و آبرسانی که دارد شناخته شده‌است. این روغن با بهبود گردش خون و مرطوب کردن فولیکول‌های مو، باعث تسریع رشد مو می‌شود. روغن جوجوبا موهای خشک و آسیب‌دیده را نیز ترمیم می‌کند.

۲۴. روغن تخم کتان

مواد لازم:

– 1 قاشق چایخوری روغن تخم کتان

– 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن زیتون

روش انجام کار:

روغن‌ها را با هم مخلوط کرده و ترکیب حاصل را روی پوست کف سر و موها استعمال کنید.

اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند.

صبح روز بعد موها را بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن می‌توانید این روغن را دو بار در هفته استعمال کنید.

* روغن تخم کتان چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

تخم کتان منبع غنی اسیدهای چرب ضروری است که به ترمیم موهای خشک، آسیب‌دیده و شکننده و تبدیل آن‌ها به موهای سالم و درخشان کمک می‌کنند. اسیدهای چرب امگا 3 در این روغن باعث ترویج رشد موهای سالم می‌شوند.

۲۵. روغن کرچک

مواد لازم:

روغن کرچک

حوله‌ی گرم

روش انجام کار:

– روغن کرچک را گرم کنید.

آن را روی پوست کف سرتان در حالی که تمیز است بمالید. خوب ماساژ بدهید.

موها را لای یک حوله‌ی گرم و مرطوب بپیچید و اجازه بدهید به مدت ۲۰ دقیقه بماند.

از آن‌جایی که این روغن بسیار چسبناک است، می‌توانید کمی آب لیمو به آن اضافه کنید تا استفاده از آن برای‌تان راحت‌تر باشد. این افزودنی در عین حال برای حل مشکل شوره‌ی سر مناسب است.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن می‌توانید روغن را دو بار در هفته استعمال کنید.

* روغن کرچک چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن کرچک یکی از بهترین روغن‌ها است که می‌تواند سبب رشد سریع‌تر موها می‌شود و آن‌ها را قوی‌تر و درخشان‌تر کند. ادعا شده‌است که این روغن بهترین درمان طبیعی برای رشد مو است. روغن کرچک باعث افزایش رشد مو می‌شود، موها را مرطوب می‌کند و در عین حال موخوره را از بین می‌برد.

۲۶. روغن بادام

مواد لازم:

روغن بادام

روش انجام کار:

با روغن بادام به آرامی پوست سرتان را ماساژ دهید.

بهتر است اجازه بدهید روغن یک شب تا صبح بماند و صبح موها را بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

دوبار در هفته روغن بادام استفاده کنید.

* روغن بادام چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن بادام رطوبت پوست و مو را در حد متعادل بازیابی می‌کند. این روغن با خشکی، خارش و هر گونه تحریک دیگری که ممکن است در پوست سر وجود داشته باشد و بر رشد مو تاثیر بگذارد، مبارزه می‌کند. روغن بادام می‌تواند موهای شما را تقویت و آن‌ها را براق و درخشان کند.

* نکته:

روغن‌های معطر برای افزایش رشد مو می‌توانند به روغن‌های حامل مانند روغن نارگیل، روغن بادام و روغن زیتون اضافه شوند. برخی از بهترین روغن‌های معطر برای این منظور عبارتند از روغن نعناع فلفلی، روغن درخت چای، روغن سیاه دانه، روغن چریش، روغن تخمه کدو، روغن زیتون، روغن آووکادو، روغن اوکالیپتوس و غیره.

روغن‌های معطر پر از آنتی‌اکسیدان هستند و مواد بازکننده‌ی منافذ مسدودشده را هم دارند – هر دوی این خواص می‌توانند رشد مو را بهبود ببخشند.

۲۷. اسید فولیک

اسید فولیک به عنوان ویتامین ۹B نیز شناخته شده‌است. مکمل اسید فولیک اغلب برای بهبود رشد مو و درمان ریزش مو توصیه می‌شود. این ویتامین نقش مهمی روی تشکیل و عملکرد گلبول‌های قرمز در بدن دارد. این سلول‌ها مسئول حمل و نقل مواد مغذی مختلف، آنزیم‌ها و هورمون‌ها به قسمت‌های مختلف بدن، از جمله پوست سر و مو هستند. برای دریافت آن می‌توانید از مکمل‌ها به طور روزانه استفاده کنید.

۲۸. آب پیاز

مواد لازم:

– 2 پیاز قرمز

توپ پنبه

روش انجام کار:

پیاز را خرد کنید و آن‌ها را به چند قطعه تقسیم کنید.

پیازهای خردشده را داخل دستگاه میکسر بریزید و آب‌شان را بگیرید.

با استفاده از پنبه آب پیاز را روی پوست کف سر بمالید و اجازه بدهید 15 دقیقه بماند.

در نهایت، با یک شامپوی ملایم آن را بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

شما می‌توانید یک بار در هفته آب پیاز روی پوست کف سرتان بمالید تا نتایج مورد نظر را به دست بیاورید.

* آب پیاز چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

آب پیاز غنی از گوگرد است که تولید کلاژن را در بافت‌ها افزایش می‌دهد و به رشد مو کمک می‌کند. این ماده یکی از قدیمی‌ترین و کارآمد‌ترین روش‌های خانگی برای رشد مو است.

مطالب مرتبط: خواص زاج سفید: ۱۵ خاصیت و کاربرد زاج سفید برای سلامتی، پوست و مو

۲۹. آلوئه‌ورا

مواد لازم:

برگ آلوئه‌ورا

روش انجام کار:

برگ را باز کنید و ژل داخل آن را بیرون بیاورید.

این ژل را روی پوست کف سر و موها استعمال کنید.

اجازه دهید به مدت یک ساعت بماند. در نهایت موها را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را 2-3 بار در هفته تکرار کنید.

* ژل آلوئه‌ورا چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

آنزیم‌های موجود در ژل آلوئه‌ورا سلول‌های مرده‌ی پوست کف سر را از بین می‌برند و فولیکول‌های مو را تحریک می‌کنند. آلوئه‌ورا سرشار است از مواد مغذی که رشد و بافت مو را بهبود می‌بخشند و مو و پوست کف سر را آبرسانی می‌کنند.

۳۰. عسل

مواد لازم:

– 1 قاشق غذاخوری عسل

– 2 قاشق غذاخوری شامپو

روش انجام کار:

شامپو را با عسل مخلوط کنید و موها را مثل همیشه شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را دو بار در هفته انجام دهید.

* عسل چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

خواص تغذیه‌کننده و آبرسان عسل باعث تقویت فولیکول‌ها و همین‌طور تارهای مو می‌شود. عسل همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانند به حذف رادیکال‌های آزادی که سبب بروز آسیب در پوست کف سر می‌شوند، کمک کند.

۳۱. چای‌ها

مواد لازم:

۱ چای سبز کیسه‌ای

– 2 فنجان آب گرم

روش انجام کار:

چای را به مدت 7-8 دقیقه در آب داغ خیس کنید.

چای سبز گرم را روی پوست کف سرتان بمالید.

اجازه بدهید یک ساعت بماند.

در نهایت آن را با آب سرد بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

شما می‌توانید هر زمان که موها را می‌شویید، چای سبز را روی آن‌ها استعمال کنید.

* چای سبز چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

چای سبز غنی از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که مانع از ریزش مو می‌شوند و رشد مو را افزایش می‌دهند. بسیاری از چای‌های گیاهی دارای خواص مشابه هستند و می‌توانند مانند چای سبز برای شستشوی مو استفاده شوند. شستشو با استفاده از چای توسط بسیاری از افراد برای رشد مو مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی را نشان داده‌است.

برخی از چای‌های دیگر که می‌توانید استفاده کنید عبارتند از چای بامبو، چای گزنه یا حتی چای سیاه معمولی. خیلی ساده چای کیسه‌ای یا پودر چای را دم بگذارید و بعد آن را به شیوه‌ی قیدشده در بالا مصرف کنید.

۳۲. آب برنج

مواد لازم:

نصف فنجان برنج (هر نوع)

– 2 فنجان آب

روش انجام کار:

برنج را در آب 15 دقیقه خیس بگذارید.

بعد برنج را صاف کنید و آب آن را روی پوست کف سر و موها بمالید.

پوست کف سر را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید و در نهایت موها را آبکشی کنید.

در صورت لزوم از یک شامپوی ملایم استفاده کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

دو بار در هفته از این آب استفاده کنید.

* آب برنج چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

مزایای استفاده از آب برنج برای پوست کف سر و مو یکی از رازهای قدیمی کشورهای آسیایی است. این ماده حاوی ویتامین E، K، و ۶B و پروتئین‌هایی است که پوست سر و مو را تغذیه می‌کنند. آب برنج همچنین می‌تواند سرعت رشد مو را افزایش دهد و موهای شما را حجیم‌تر کند.

۳۳. حنا

مواد لازم:

– 1 فنجان حنای خشک

نصف فنجان ماست

روش انجام کار:

با مخلوط کردن پودر حنا و ماست یک ماسک تهیه کنید.

ماسک حاصل را از ریشه تا تا ساقه و نوک خوب روی موها بمالید.

اجازه بدهید ماسک تا زمانی که کاملا خشک شود، بماند.

در نهایت موها را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

ماهی یک بار ماسک حنا را برای رشد سریع مو استفاده کنید.

* حنا چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

حنا به عنوان یک نرم‌کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند و موی خشک و کدر را به موهایی صاف و براق تبدیل می‌کند. این ماده رنگ موها را نیز کمی ‌تغییر می‌دهد و با تقویت ریشه‌ی مو سبب تسریع فرایند رشد موها می‌شود.

۳۴. فلفل کاین

مواد لازم:

۱ قاشق چایخوری پودر فلفل

۲ قاشق چایخوری روغن زیتون

روش انجام کار:

پودر فلفل و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید.

ترکیب حاصل را روی پوست سرتان، به خصوص در مناطقی که ریزش مو مشهودتر است، بمالید.

اجازه بدهید به مدت ۱۰ دقیقه بماند.

در نهایت سرتان را با آب سرد بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را یک یا دو بار در ماه انجام دهید.

* فلفل کاین چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

فلفل کاین  باعث رشد مو می‌شود و از ریزش مو و کم‌حجم شدن آن جلوگیری می‌کند. حضور کپسایسین باعث می‌شود فلفل کاین برای رشد موها مناسب باشد. این عنصر، هنگامی که روی پوست سر استعمال می‌شود، باعث فعال شدن عصب‌ها می‌شود و جریان خون را به پوست سر افزایش می‌دهد. این تاثیر، باعث افزایش جذب مواد مغذی توسط مو و رشد سریع مو می‌شود.

۳۵. ماسک تخم‌مرغ

مواد لازم:

– 1 تخم‌مرغ

– 1 قاشق چایخوری روغن زیتون

– 1 قاشق غذاخوری عسل

روش انجام کار:

تخم‌مرغ را در یک کاسه بکشنید و روغن زیتون و عسل را به آن اضافه کنید.

خوب هر سه را با هم مخلوط کنید.

ترکیب حاصل را روی مو و پوست سر بمالید. اجازه بدهید به مدت 20 دقیقه بماند.

در نهایت سرتان را با شامپو و آب سرد بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی برای رشد سریع مو را یک بار در هفته تکرار کنید تا موهای بلند و براقی داشته باشید.

* تخم‌مرغ چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

تخم‌مرغ غنی از پروتئین‌ها، گوگرد، روی، آهن، سلنیوم، فسفر و ید است. پروتئین زیاد موجود در این ماده‌ی خوراکی باعث می‌شود که یکی از بهترین مواد برای رشد مو باشد. چربی‌های طبیعی موجود در تخم‌مرغ فولیکول و تارهای مو را مرطوب و تغذیه می‌کند. ویتامین‌های A، E و D باعث کاهش ریزش مو می‌شود، بافت مو را بهبود می‌دهد و موهای شما را درخشان و براق می‌کند.

۳۶. زنجبیل

مواد لازم:

ریشه‌ی زنجبیل

روش انجام کار:

زنجبیل را بشویید و رنده کنید.

سپس آن را روی آن قسمت‌هایی از پوست سر رشد مو کم است بمالید. اجازه بدهید به مدت 30 دقیقه بماند.

موهای‌تان را به طور معمول شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

دو بار در هفته می‌توانید از زنجبیل استفاده کنید.

* زنجبیل چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

زنجبیل گردش خون را در پوست سر بهبود می‌بخشد. در نتیجه‌ی این تاثیر، سلامت پوست سر بهبود می‌یابد و سرعت رشد مو نیز بیش‌تر می‌شود. این ماده همچنین با روغن و آنزیم‌هایی که دارد، از فولیکول‌ها و تارهای مو محافظت می‌کند.

۳۷. عصاره‌ی گیاه دارویی دم‌اسب

مواد لازم:

۱/۴ فنجان گیاه دم‌اسب

– 1 فنجان آب گرم

روش انجام کار:

آب گرم را روی گیاه بریزید و اجازه بدهید یک ساعت بماند تا دم بکشد.

ترکیب را صاف کنید و موها را با این آب شستشو دهید.

شما همچنین می‌توانید این گیاه دارویی را به روغن نارگیل یا روغن زیتون اضافه کنید و از آن برای ماساژ موهای‌تان قبل از شستن آن‌ها استفاده کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

هر بار که موها را می‌شویید،‌ می‌توانید از این روش درمانی استفاده کنید.

* دم‌اسب چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

در یک مطالعه که در ایالات متحده در سال 2012 انجام شد، ثابت شده‌است که دم‌اسب برای کاهش ریزش مو و بهبود رشد مو در زنانی که با مشکل ریزش مو مواجه هستند، بسیار موثر است.

۳۸. برگ گوآوا

مواد لازم:

تعدادی برگ گوآوا

– 1 لیتر آب

شامپو

آب ولرم

روش انجام کار:

برگ‌های گوآوا را به مدت 20 دقیقه بجوشانید و سپس ترکیب را صاف کنید.

موها را با شامپو بشویید و اجازه بدهید به طور طبیعی خشک شوند.

هنگامی که تقریبا خشک شدند، آب برگ گوآوا را روی پوست سر و موها استعمال کنید.

پوست سرتان را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید و اجازه بدهید محلول روی موها 2-3 ساعت بماند.

در نهایت سرتان را با استفاده از آب ولرم شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را یک بار در هفته تکرار کنید.

* برگ گوآوا چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

برگ گواوا دارای ترکیباتی است که خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی دارند. این گیاه می‌تواند فولیکول‌های آسیب‌دیده‌ی مو را ترمیم و رشد مو را بهبود ببخشد. برگ گوآوا همچنین خواص ضد میکروبی دارد و می‌تواند عفونت‌های پوستی را که ممکن است مانع رشد موی شما شوند، درمان کند.

۳۹. زردچوبه

مواد لازم:

۳-4 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه

۱ فنجان شیر خام

– 2 قاشق غذاخوری عسل

روش انجام کار:

پودر زردچوبه و عسل را با شیر خوب مخلوط کنید.

ترکیب حاصل را به عنوان ماسک روی پوست سر و موها استعمال کنید.

اجازه دهید به مدت 30 دقیقه بماند. در نهایت موها را شامپو کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش را یک بار یا دو بار در هفته تکرار کنید.

* زردچوبه چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

کورکومین، عنصر کلیدی در زردچوبه، اثرات مفید متعددی بر روی پوست و مو دارد. این ترکیب عفونت‌های پوست کف سر را درمان می‌کند و سلول‌های آسیب‌دیده‌ی پوست و فولیکول‌های مو را التیام می‌بخشد. کورکومین نوعی آنتی‌اکسیدان، ضدعفونی‌کننده و یک ترکیب ضد التهابی است.

۴۰. قهوه

مواد لازم:

– 7-8 قاشق غذاخوری قهوه

– 2 فنجان آب

کلاه دوش

شامپو

آب گرم

روش انجام کار:

قهوه را مطابق با مقادیر ذکر شده در بالا دم کنید.

اجازه دهید سرد شود. در عین حال، موهای خود را با شامپو بشویید و آب بکشید.

آب اضافی موها را بگیرید و سپس با دقت قهوه‌ی سرد را روی پوست کف سر و مو‌های‌تان بریزید.

کف سر را یکی دو دقیقه ماساژ بدهید و بعد موها را با کلاه دوش بپوشانید.

بعد از 20-30 دقیقه موهای‌تان را با آب گرم بشویید.

اجازه بدهید موها  به طور طبیعی خشک شوند.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

برای رسیدن به نتایج بهتر یک بار در هفته این روش درمانی را انجام دهید.

* قهوه چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

قهوه حاوی کافئین است که برای رشد مو در سطح مولکولی و سلولی تاثیر خود را می‌گذارد. این ماده باعث افزایش تولید عواملی می‌شود که رشد مو را تنظیم می‌کنند. افراد مبتلا به آلوپسی نیز از قدرت کافئین برای رشد موهای‌شان استفاده می‌کنند.

نکته‌ی احتیاطی:

قهوه می‌تواند موهای شما را تیره کند، بنابراین برای کسانی که موهای تیره دارند مناسب است. کسانی که دارای موهای روشن‌تر مانند موهای بلوند هستند بهتر است که سایر داروها را برای رشد مو انتخاب کنند.

۴۱. برگ کاری

مواد لازم:

تعدادی برگ تازه‌ی کاری

نصف فنجان روغن نارگیل

روش انجام کار:

برگ‌های کاری را به روغن اضافه کنید و آن‌ها را حرارت بدهید تا زمانی که برگ‌ها سیاه شوند. در حین انجام این کار مراقب باشید زیرا تکه‌های برگ‌ها ممکن است از روغن بیرون بپرند.

هنگامی که ماده‌ی سیاهی از برگ‌ها باقی ماند، روغن را از روی شعله بردارید.

کمی صبر کنید تا خنک شود. سپس روغن را صاف کنید.

این روغن را روی پوست کف سر و موها استعمال کنید و پوست سر را چند دقیقه ماساژ بدهید.

اجازه بدهید یک ساعت بماند و سپس موهای‌تان را مثل همیشه شستشو دهید.

باقی روغن را در یک بطری دارای در محکم ذخیره کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را دو بار در هفته تکرار کنید تا به نتایج مورد نظرتان برسید.

* برگ کاری چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

برگ کاری رشد مو را بهبود می‌دهند و از سفید شدن زودرس مو جلوگیری می‌کند. این برگ‌ها غنی از فسفر، آهن، کلسیم، ویتامین A و ویتامین C هستند.

۴۲. گرده‌ی زنبور عسل

‌مواد لازم:

مکمل گرده‌ی زنبور عسل

روش انجام کار:

مکمل را مطابق با توضیحات روی بسته مصرف کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

مصرف روزانه‌ی این مکمل اغلب توصیه می‌شود.

* گرده‌ی زنبور عسل چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

گرده‌ی زنبور عسل غنی از پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها و بسیاری از مواد مغذی دیگر است که می‌توانند رشد مو را بهبود ببخشند.

نکته‌ی احتیاطی:

این احتمال وجود دارد که به گرده‌ی زنبور عسل آلرژی داشته باشید. اگر متوجه واکنش‌ها یا علائم آلرژیک شدید، فورا مصرف مکمل را متوقف کنید.

۴۳. آمله یا انگور فرنگی هندی

مواد لازم:

– 2 قاشق چایخوری پودر آمله یا آب آمله

۲ قاشق چایخوری آب لیمو

روش انجام کار:

پودر آمله یا آب آن را با آب لیمو مخلوط کنید.

ترکیب حاصل را روی پوست سرتان بمالید و کمی صبر کنید تا خشک شود.

در نهایت موها را با آب گرم شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

شما می‌توانید آمله یا انگور فرنگی هندی را یک بار در ماه استعمال کنید.

* آمله چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

آمله منبعی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین C است. این میوه باعث رشد موهای سالم و همچنین بهبود رنگ موها می‌شود.

۴۴. دانه‌های چیا

مواد لازم:

۱ قاشق چایخوری دانه‌ی چیا

۱/۴ فنجان شیر بادام یا شیر نارگیل

روش انجام کار:

دانه‌های چیا را 10 دقیقه در شیر خیس کنید.

ترکیب حاصل را روی پوست سرتان بمالید و اجازه بدهید ده دقیقه بماند.

در نهایت سرتان را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

شما می‌توانید یک قاشق چایخوری دانه‌ی چیا را در یک لیوان آب 10 دقیقه خیس بگذارید و سپس آن را مصرف کنید. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را به اسموتی روزانه‌تان اضافه کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

هر 10-12 روز یک بار ماسک موی دانه‌ی چیا را استفاده کنید.

* دانه‌ی چیا چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

دانه های چیا‌ی خیس خورده قوام  ژل مانند دارند و قادر هستند پوست و مو را هیدراته کنند. آن‌ها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که باعث کم شدن التهاب می‌شوند و پوست و مو را سالم نگه می‌دارند. دانه‌های چیا همچنین دارای آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند هستند که می‌توانند گردش خون و در نتیجه رشد مو را افزایش دهند.

۴۵. پودر خردل

مواد لازم:

– 1 قاشق غذا خوری پودر خردل

۱ قاشق غذاخوری شکر

۱/۴ فنجان آب گرم

روش انجام کار:

پودر خردل و شکر را با آب گرم مخلوط کنید.

ترکیب به دست آمده را روی پوست سرتان بمالید.

اجازه بدهید این ماسک مو به مدت 15-60 دقیقه بماند.

با استفاده از یک شامپوی ملایم سرتان را به طور کامل شستشو دهید.

برای موهای خشک، یک قاشق غذاخوری روغن حامل مورد علاقه‌ی خودتان را به این ماسک اضافه کنید. برای موهای چرب و دارای شوره، یک قاشق غذاخوری آب لیمو اضافه کنید. شما می‌توانید تخم‌مرغ را هم برای تمام انواع مو به این ماسک اضافه کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را یک بار در هفته انجام بدهید.

* پودر خردل چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

خردل سبب افزایش گردش خون می‌شود و تورم فولیکول‌های مو را کاهش می‌دهد و بنابراین می‌تواند رشد سریع مو را بهبود ببخشد.

۴۶. ماست

مواد لازم:

– 1 فنجان ماست ساده

کلاه دوش

روش انجام کار:

موهای‌تان را تقسیم‌بندی کنید و ماست را روی پوست سرتان به طور کامل بمالید. شما همچنین می‌توانید آن را روی تارهای مو استعمال کنید.

موها را به دقت ببندید و سرتان را با کلاه دوش بپوشانید. ماست ممکن است کم‌کم روی لباس‌ها چکه کند بنابراین کلاه دوش کمک می‌کند تا از این اتفاق جلوگیری کنید.

اجازه بدهید ماسک ماست به مدت 30 دقیقه بماند. سپس موها را با شامپو بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را یک بار در هفته انجام دهید.

* ماست چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

اسیدهای موجود در ماست می‌توانند پوست سرتان را رویه‌سابی کنند و فولیکول‌های مسدود مو را باز کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند تعادل pH پوست سر را حفظ کنند. اگر هرگونه عفونت قارچی یا باکتریایی هم وجود داشته باشد، ماست آن‌ها را نیز درمان خواهد کرد. چربی موجود در ماست پوست کف سر و موها را تغذیه و آبرسانی می‌کند. این اثرات قطعا باعث افزایش رشد سریع مو می‌شود.

۴۷. شی‌باتر خام

مواد لازم:

شی‌باتر خام

روش انجام کار:

کمی‌شی‌باتر را حرارت بدهید تا به حالت مایع دربیاید.

سپس آن را روی پوست و مو استعمال کنید و اجازه بدهید 30 دقیقه بماند.

موها را مثل همیشه شستشو دهید.

کره کاکائو نیز می‌تواند برای رشد مو مورد استفاده قرار گیرد.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

انجام این درمان یک بار در هفته کافی است.

* شی‌باتر چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

شی‌باتر که یک منبع شگفت‌انگیز از ویتامین A، ویتامین E و چربی‌های سالم است، می‌تواند پوست شما را تقویت و تغذیه کند و سبب درمان آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو روی سلول‌ها شود. این ماده خشکی و شکنندگی مو را کاهش می‌دهد و رشد سریع مو را بهبود می‌بخشد.

۴۸. گل ختمی

مواد لازم:

۲ گل ختمی

مواد لازم:

۲ گل ختمی

– 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن کنجد

روش انجام کار:

گل‌ها را با آب ساده بشویید.

با استفاده از روغن نارگیل یا روغن کنجد خمیری از این گل‌ها آماده کنید.

خمیر به دست آمده را روی موهای‌تان به طور یکنواخت بمالید و اجازه بدهید به مدت نیم ساعت بماند.

در نهایت موها را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

برگ‌های گل ختمی نیز برای تسریع رشد مو استفاده می‌شود. خیلی ساده گل‌های موجود در فرآیند بالا را با 3-4 برگ جایگزین کنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

شما می‌توانید هر زمان که تمایل دارید این ترکیب را روی موهای‌تان استعمال کنید.

* گل ختمی چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

گل ختمی واقعا “گل مراقبت از مو” است. این گل در طب گیاهی برای درمان شوره‌ی سر و افزایش رشد سریع مو استفاده می‌شود. مبارزه با راديکال‌ها، ويتامين C موجود در آن و خواص نرم‌کننده‌ای که دارد، مسئول اين اثرات هستند.

۴۹. مخمر آبجو

مواد لازم:

۴ قاشق غذاخوری مخمر آبجو

نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون

آب گرم

روش انجام کار:

به پودر مخمر آبجو، روغن زیتون و مقداری آب گرم اضافه کنید تا یک خمیر سفت آماده شود.

خمیر به دست آمده را به عنوان ماسک روی پوست سرتان استفاده کنید. اجازه بدهید به مدت یک ساعت بماند.

در نهایت سرتان را با شامپو بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

شما می‌توانید هر 10 روز یک بار این روش درمانی را امتحان کنید.

* مخمر آبجو چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

این ماسک مو عمیقا پوست کف سر و موها را تغذیه می‌کند. مخمر آبجو غنی از ویتامین B کمپلکس است که می‌تواند رشد سریع مو را افزایش دهد.

۵۰. گیاه دارویی گز روغنی (موریگنا اولیفیرا)

مواد لازم:

روغن موریگنا اولیفیرا

روش انجام کار:

پوست کف سرتان را با این روغن ماساژ بدهید و اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند.

صبح روز بعد موهای‌تان را مثل همیشه شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

از این روغن گیاهی یک بار هر هفته روی موهای‌تان استفاده کنید.

* روغن مورینگا چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

روغن درخت مورینگا بومی کشورهای آفریقایی و آسیایی به دلیل خواصی که برای سلامتی مو دارد، کم کم محبوبیت زیادی کسب می‌کند. این روغن پوست کف سر را تغذیه می‌کند، شوره‌ی سر را درمان می‌کند و موخوره را کاهش می‌دهد، و بنابراین به رشد سریع مو کمک می‌کند و سلامت موهای‌تان را افزایش می‌دهد.

۵۱. علف گندم

مواد لازم:

نصف فنجان آب علف گندم

روش انجام کار:

آب علف گندم را روی پوست کف سرتان بمالید و اجازه بدهید به مدت 20 دقیقه بماند.

در نهایت موها را با شامپو شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را یک بار در هفته انجام دهید.

* علف گندم چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

کلروفیل موجود در علف گندم می‌تواند عفونت‌های پوست کف سر مانند شوره را درمان کند و همچنین رشد دوباره‌ی سلول‌ها را بهبود ببخشد. این گیاه می‌تواند، رشد سریع مو را بازیابی کند.

۵۲. آب سیب‌زمینی

مواد لازم:

۱ سیب‌زمینی

روش انجام کار:

سیب‌زمینی را بشورید و آب آن را بگیرید.

سپس آب سیب‌زمینی را روی پوست کف سر بمالید و اجازه بدهید به مدت 15 دقیقه بماند.

در نهایت موها را با استفاده از یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

هر زمان که می‌خواهید موها را بشویید، آب آن را روی سرتان بمالید.

* سیب‌زمینی چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

اکثر مردم با خواص آب سیب‌زمینی برای رشد سریع مو آشنا نیستند. سیب‌زمینی غنی از ویتامین A، B و C است. و این‌ها همه برای داشتن موهای سالم و قوی ضروری هستند.  این روش درمانی حتی زمانی که از آلوپسی رنج می‌برید، می‌تواند مفید و موثر باشد.

۵۳. گلاب

مواد لازم:

– 1 فنجان گلاب

– 6-8 قطره روغن جوجوبا

۱ کپسول ویتامین E

روش انجام کار:

کپسول ویتامین E را باز کنید و روغن موجود در آن را به فنجان گلاب منتقل کنید.

روغن جوجوبا را به این دو اضافه کنید و خوب هم بزنید.

ترکیب به دست آمده را روی پوست کف سر و مو اعمال کنید. اجازه بدهید به مدت نیم ساعت بماند.

در نهایت موها را با شامپو بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی برای رشد سریع مو را یک بار در هفته تکرار کنید.

* گلاب چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

این ماده پوست کف سر و موها را نرم می‌کند و در عین حال سبب می‌شود که موهایی براق و خوش عطر و بو داشته باشید.

۵۴. گیاه جینسینگ

مواد لازم:

– 1 قاشق غذاخوری عصاره‌ی گیاهی جینسنگ قرمز

– 1 عدد روغن زیتون یا روغن نارگیل

روش انجام کار:

عصاره‌ی مایع جینسنگ را در روغن زیتون یا روغن نارگیل رقیق کنید.

مقداری از این روغن را روی پوست کف سر و موها بمالید و پوست سر را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.

اجازه بدهید ترکیب روغنی به مدت ۳۰ دقیقه روی سر بماند و سپس آن را با شامپو بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را یک بار در هفته انجام دهید.

* جینسنگ چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

جینسنگ یک گیاه چینی برای رشد سریع مو است. آزمایش‌های مختلف اثربخشی این گیاه را در بهبود رشد مو ثابت کرده‌اند. این گیاه با ترویج رشد کراتینوسیت مو و سرکوب آنزیم‌ها / هورمون‌هایی است که باعث کاهش رشد مو می‌شوند، تاثیر خود را می‌گذارد.

۵۵. هویج

مواد لازم:

– 1 هویج متوسط ​​

روش انجام کار:

هویج را رنده کنید و آن را روی پوست سر بمالید.

اجازه بدهید هویج به مدت 15 دقیقه بماند و سپس موها را با شامپو بشویید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

یک یا دو بار در هفته می‌توانید از هویج استفاده کنید.

* هویج چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

این ریشه‌ی خوراکی شامل طیف گسترده‌ای از ویتامین‌ها (C، K، E، ۱B، ۲B، و ۶B) و مواد معدنی (پتاسیم، منگنز، مولیبدن و فسفر) است. هویج همچنین کاروتنوئیدهایی دارد که به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند. همه‌ی این‌ها فولیکول‌های مو را احیا می‌کنند و سبب می‌شوند که موهای‌تان بلندتر و پرپشت‌تر شود. هویج را به غیر از استعمال موضعی، می‌توانید به شکل آب‌میوه به رژیم غذایی خود اضافه کنید یا خیلی ساده آن را به صورت خام بخورید.

۵۶. شیر نارگیل

مواد لازم:

۱/۴نصف فنجان شیر نارگیل

روش انجام کار:

مقداری شیر نارگیل ارگانیک بخرید و آن را روی پوست سر بمالید.

اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند.

صبح روز بعد موها را با آب سرد شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

هر زمان که قصد دارید موهای‌تان را بشویید، شیر نارگیل را روی آن‌ها استعمال کنید.

* شیر نارگیل چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

شیر نارگیل غنی از پروتئین، آهن و سایر مواد مغذی ضروری است که باعث رشد سریع مو و جلوگیری از شکستگی آن می‌شود.

۵۷. ملاس سیاه

مواد لازم:

۱/۴ فنجان ملاس سیاه

روش انجام کار:

این مایع چسبناک را از ریشه تا نوک موها استعمال کنید.

اجازه بدهید به مدت نیم ساعت بماند.

در نهایت موها را مثل همیشه شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

شما می‌توانید یک بار در هفته از ملاس روی موها استفاده کنید.

* ملاس چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

ملاس سیاه غنی از مواد مغذی مانند ویتامین B، آهن، پتاسیم و کلسیم است. این مواد مغذی باعث بهبود سلامت پوست کف سر و رشد سریع مو می‌شوند. این ماسک مو به طور عمقی نیز موها را نرم می‌کند.

۵۸. گیاه دارویی نخلک اره‌ای

مواد لازم:

– 6-8 قطره روغن نخل اره‌ای

– 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون

روش انجام کار:

هر دو روغن را با هم مخلوط کنید و ترکیب روغنی را کمی گرم کنید.

پوست کف سر را با این مخلوط به مدت 15 دقیقه ماساژ دهید.

اجازه بدهید به مدت 30 دقیقه بماند. سپس سرتان را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

این روش درمانی را یک بار در هفته قبل از این‌که موهای‌تان را بشویید، انجام بدهید.

* گیاه دارویی نخل اره‌ای چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

این گیاه سطح آنزیم‌ها را که می‌توانند باعث ریزش مو سوند، کاهش می‌دهد. هنگامی که سطح این آنزیم‌ها پایین می‌آید، رشد مو به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

۵۹. جوش شیرین

مواد لازم:

– 1 قاشق غذا خوری پودر جوش شیرین

۶ قاشق غذاخوری آب

یک بطری اسپری کوچک

روش انجام کار:

داخل بطری پودر جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید و بعد ترکیب حاصل را روی پوست کف سرتان اسپری کنید.

ریشه‌های مو را ماساژ بدهید و کم کم ترکیب جوش شیرین و آب را روی تارهای مو نیز پخش کنید.

اجازه بدهید 10 دقیقه بماند. سپس موها را با آب شیر شستشو دهید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

هر 10 تا 12 روز یک بار از ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید.

* جوش شیرین چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

جوش شیرین برای رشد سریع مو می‌تواند اضافی مواد شوینده و کلر را از پوست کف سر و موها حذف کند. وجود این مواد معمولا منافذ را مسدود می‌کنند و مانع رشد مو می‌شوند.

ماساژ با این پودر چند منظوره همچنین می‌تواند پوست کف سر را لایه‌برداری کند، سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین ببرد و گردش خون را در این ناحیه بهبود دهد. از آن‌جایی که جوش شیرین ضد قارچ است، هر گونه عفونت قارچی را که ممکن است وجود داشته باشد، نیز درمان می‌کند.

۶۰. روغن ماهی

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است و زمانی که پای درمان مشکلات پوستی به میان می‌آید، کاربردهای متعددی دارد. پوست کف سر نیز بخشی از پوست شما است. هنگامی که این پوست دچار مشکل می‌شود، بر رشد مو تاثیر می‌گذارد. در صورتی که مکمل روغن ماهی مصرف کنید، با فعالیت ضد التهابی چربی‌های امگا 3 مشکلات این ناحیه از بین می‌رود.

این اسیدهای چرب همچنین باعث رشد سالم لایه‌های مختلف پوست و همچنین هیدراته کردن و تغذیه‌ی آن‌ها می‌شوند. مکمل‌های روغن ماهی را به صورت روزانه برای رشد سالم پوست کف سر و مو مصرف کنید. شما می‌توانید مکمل روغن کبد ماهی را نیز به جای روغن ماهی مصرف کنید، زیرا این مکمل هم دارای همان اسیدهای چرب امگا 3 و خاصیت رشد سریع مو هستند.

نکته‌ی احتیاطی:

مصرف این مکمل‌ها ممکن است برای افراد مبتلا به آسم یا زنان باردار توصیه نشود. اگر باردار هستید یا مشکلات سلامتی دیگری دارید، قبل از اضافه کردن این مکمل‌ها به رژیم غذایی‌تان حتما با پزشک مشورت کنید.

۶۱. متد وارونگی برای رشد موها

مواد لازم:

روغن مو به انتخاب خودتان

روش انجام کار:

مقداری از روغن مو را گرم کنید و بعد آن را روی پوست کف سر و موها بمالید. شما می‌توانید از هر روغنی استفاده کنید مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام و غیره.

پوست سرتان را به مدت پنج دقیقه ماساژ دهید. رو به جلو خم شوید به طوری که صورت‌تان روبروی قفسه‌ی سینه قرار بگیرد و موها رو به زمین آویزان شوند.

به مدت 4-5 دقیقه در این موقعیت بمانید. در حالی که در این موقعیت هستید، برای این‌که ذهن‌تان را آرام کنید، نفس عمیق بکشید.

سپس، به آرامی، سرتان را به حالت عادی برگردانید. برای انجام این کار از حرکات ناگهانی استفاده نکنید.

* چند وقت یک بار باید این روش درمانی را انجام داد؟

هر بار یکی از روغن‌ها را روی موهای‌تان می‌زنید، این روش درمانی را تکرار کنید.

* متد وارونگی چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

در حالی که ماساژ با روغن به نوبه‌ی خود می‌تواند گردش خون را در ناحیه‌ی کف سر تحریک کند، اعتقاد بر این است که وارونه کردن سر باعث افزایش گردش خون می‌شود. بسیاری از آدم‌ها با استفاده از این درمان، نتایج فوق‌العاده‌ای را در موهای‌شان تجربه کرده‌اند و برخی دیگر اصلا به نتیجه نرسیده‌اند. شما هم می‌توانید این روش را امتحان کنید و ببینید چه تاثیری روی شما دارد.

* نکته‌ی احتیاطی:

اگر مشکلات مربوط به گردن، نخاع، گوش یا چشم دارید، این روش درمانی را انجام ندهید. زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری قلبی و فشار خون پایین / بالا نیز نباید این را روش درمانی را امتحان کنند.

۶۲صبور باشید

حتی بهترین راه‌حل‌ها برای رشد سریع موها نیاز به صبر و حوصله دارند. تا زمانی که به درستی از آن‌ها مراقبت کنید و مصمم هستید که موهایی بلند به دست بیاورید، نتیجه خواهید گرفت. پس از یک هفته ناامید نشوید و موهای‌تان را کوتاه نکنید. به یاد داشته باشید، به طور متوسط، موهای شما حدود یک و نیم سانت در ماه رشد می‌کنند.

مطالب مرتبط:  خواص آب خیار: ۱۸ مهمترین فواید آب خیار برای سلامتی، پوست و مو

از انجام این کارها پرهیز کنید

۱. رنگ کردن موها

اکثر رنگ موها حاوی آمونیاک هستند که یک عامل سفیدکننده‌ی صنعتی محسوب می‌شود. این ماده می‌تواند با خشک کردن و آسیب رساندن به موها باعث بروز آسیب جدی در آن‌ها شود. استفاده بیش از حد از رنگ مو با آسیب رساندن به فولیکول‌های مو می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

به جای مواد شیمیایی، گزینه‌های طبیعی مانند حنا را امتحان کنید. این ماده نه تنها موها را رنگ می‌کند بلکه مانند یک نرم‌کننده نیز عمل می‌کند و موهایی نرم، صاف و سالم به شما می‌دهد. حتی می‌توانید از پودر قهوه یا دارچین نیز استفاده کنید.

۲. استفاده از محصولات شیمیایی برای تغییر دادن موها

هر روز، شاهد باب شدن مدل‌های مختلفی برای موها هستیم، گاهی صاف، گاهی حالت‌دار یا فر. اما آیا می‌دانید که تغییر دادن موها با استفاده از مواد شیمیایی خشن منجر به ریزش شدید موها می‌شود؟

صاف کردن مو به طور منظم نیز منجر به بروز موخوره می‌شود، و هنگامی ‌که موخوره ایجاد می‌شود، شما باید موها را به طور مداوم نوک‌گیری کنید تا به طور مناسبی رشد کنند. سعی کنید تا جایی که ممکن است از تغییر دادن مدل موها پرهیز کنید و موهای طبیعی خودتان را دوست داشته باشید.

۳. شانه کردن موهای خیس

این کار یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که مردم به طور کلی مرتکب آن می‌شوند – شانه کردن یا برس زدن موها آن هم زمانی که هنوز مرطوب هستند. هرگز این کار را نکنید. منتظر بمانید تا موهای‌تان به طور طبیعی خشک شوند، به آرامی موها را در دست بگیرید و آرام آن‌ها را شانه کنید.

۴. با استفاده از آب داغ

هنگام شستن موها از آب داغ استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود موهای شما بسیار خشک و شکننده شوند. همیشه از آب سرد استفاده کنید زیرا سبب می‌شود که کوتیکول‌ها نرم شوند و به شما این امکان را می‌دهد که موهایی نرم و قابل کنترل داشته باشید.

۵. مدل‌هایی که سبب کشیده شدن موها می‌شوند و استفاده از کش موی پلاستیکی

هنگامی ‌که موهای خود را به صورت دم اسبی می‌بندید، مو از ریشه کشیده می‌شود و به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد. همین باعث می‌شود که تارهای مو از ریشه شل شوند و به این ترتیب مستعد شکسته شدن باشند. به این ترتیب موها به مرور ضعیف می‌شوند و آسیب دائمی روی تارها رخ می‌دهد. کش‌های پلاستیکی نیز آسیب زیادی به موها وارد می‌کنند. مو ضعیف می‌شود و پوست سر نیز آسیب می‌بیند.

هر کس به دنبال داشتن موهایی بلند و زیبا است. واقعیت این است که برای رسیدن به چنین چیزی هیچ راز بزرگی وجود ندارد. عوامل زیادی وجود دارند که باعث رشد سریع موها می‌شوند، بنابراین دست به کار شوید و این نکات را امتحان کنید و ببینید کدام مورد برای شما مناسب است!

خواص میوه ها: ۳۵ میوه خوشمزه و فواید آن ها برای سلامتی، پوست و مو

منبع allremedies stylecraze 
نوشته‌های مرتبط