درمان توده در واژن: ۱۰ روش خانگی درمان توده در واژن + انواع توده یا برآمدگی در دهانه واژن

توده یا برآمدگی در واژن یک کیست از بافت مایع یا نیمه جامد است که می‌تواند در امتداد دیواره‌های واژن و معمولا در نزدیکی واژن ایجاد شود. این توده‌ها می‌توانند به لحاظ سایز متغیر باشند، از یک نخود گرفته تا یک پرتقال. توده یا کیست واژن معمولا زمانی ایجاد می‌شود که یک غده یا کانال مسدود شود و به این ترتیب مایع یا مواد دیگری در داخل آن جمع شود. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۰ روش خانگی درمان توده در واژن به علاوه انواع توده یا برآمدگی در دهانه واژن را بدانید.

چهار نوع مختلف کیست واژینال (توده در واژن) وجود دارد

– توده‌های اینکلوژن معمولا بسیار کوچک هستند و در قسمت پایینی پشت دیوار واژن قرار دارند.
– توده‌های غدد بارتولین پر از مایع هستند که بر روی یکی از غدد بارتولین تشکیل می‌شوند.
– توده‌های مجرای گارتنر (کیست مجرای گارتنر) هنگامی ایجاد می‌شوند که مجاری جنین که باید بعد از به دنیا آمدن کودک ناپدید شوند، باقی می‌مانند.
– توده‌ یا کیست مولرین از ساختارهایی که در حین رشد کودک و بعد از به دنیا آمدن او باقی می‌مانند،‌ به وجود می‌آید.
توده در واژن به ندرت سرطانی است و در بسیاری از موارد حتی باعث بروز هیچ گونه ناراحتی نمی‌شود. اغلب، این توده‌ها در یک معاینه‌ی معمولی لگن کشف می‌شوند.
در بیش‌تر مواردِ توده در واژن، نیازی به انجام هیچ گونه درمان نیست. درمان معمولا زمانی مورد نیاز است که ناراحتی یا درد ناشی از اندازه‌ی کیست یا عفونت وجود داشته باشد. در چنین شرایطی، علائمی مانند حس کردن یک توده‌ی نرم در دیواره واژن، نوعی بیرون‌زدگی در ناحیه‌ی واژن، احساس ناراحتی در هنگام مقاربت و مشکل در فرو کردن تامپون وجود دارد.
برای درمان توده در واژن درمان های‌خانگی ساده و موثری وجود دارد. این روش‌های درمانی همچنین به مبارزه با هر گونه عفونت کمک می‌کنند و در عین حال روند بهبودی زخم را تسریع می‌بخشند.

روش های خانگی درمان توده در واژن

در این نوشتار ۱۰ درمان اصلی برای درمان توده در واژن وجود دارد.

۱. استحمام نشیمن

استحمام نشیمن برای کاهش دادن ناراحتی‌های ناشی از توده در واژن مفید است. این روش درمانی می‌تواند باعث تسکین سوزش شود و با ترویج تخلیه‌ی توده، ‌روند درمان را تسریع کند.
علاوه بر این، استحمام نشیمن کمک می‌کند که این ناحیه تمیز بماند و خطر عفونت را کاهش می‌دهد.
– بخشی از لگن را با آب گرم پر کنید.
– ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری نمک اپسوم را به آب داخل لگن اضافه کنید.
– فقط ناحیه‌ی واژن را به مدت حدود ۱۵ دقیقه یا تا زمانی که آب گرمای خود را از دست بدهد، در این لگن بگذارید.
– پس از گذشت این مدت، به آرامی ناحیه را خشک کنید.
– این روش درمانی را ۲ تا ۳ بار در روز و به مدت یک هفته انجام دهید.
– شما همچنین می‌توانید یک کیت استحمام نشیمن بخرید و آن را روی صندلی توالت بگذارید تا قرار دادن ناحیه‌ی واژن در آن آسان‌تر باشد.

۲. سرکه سیب

یکی دیگر از درمان‌های موثر و آسان برای درمان توده در واژن، سرکه سیب است. ماهیت اسیدی سرکه سیب می‌تواند به کاهش اندازه و تورم توده‌ی ناحیه‌ی واژن کمک کند.
از آن‌جایی که سرکه سیب به حفظ سطح pH واژن کمک می‌کند، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد و حتی مانع از توسعه‌ی توده‌های بیش‌تر شود.
روش استفاده از سرکه سیب برای درمان توده در واژن
– ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب ارگانیک، خام و تصفیه نشده را با ۱/۲ فنجان آب گرم مخلوط کنید. یک تکه پنبه را در این محلول خیس کنید و آن را به مدت ۱ دقیقه به طور مستقیم روی توده قرار دهید. این کار را ۳ یا ۴ بار در روز و به مدت چند روز تکرار کنید. یا می‌توانید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، و یک بار در روز این پنبه را ناحیه‌ی واژن قرار دهید تا زمانی که توده نرم شود. اگر برای‌تان قابل تحمل است، می‌توانید مقادیر برابر سرکه سیب و آب را مخلوط کنید و از این محلول استفاده کنید. برای کمک به تسکین این ناحیه، می‌توانید روغن نارگیل را روی توده امتحان کنید.
– روش دیگر این است که ۱ فنجان سرکه سیب خام و تصفیه‌ نشده را به وان پر از آب گرم اضافه کنید. بدن خود را در این آب به مدت ۱۵ دقیقه خیس کنید. این روش درمانی را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.
– همچنین، می‌توانید ۱ قاشق چایخوری سرکه سیب خام و تصفیه نشده را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و آن را دو بار در روز برای بهبود این مشکل به صورت داخلی بنوشید.

۳. کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم روی توده یکی دیگر از روش‌های آسان و موثر برای نرم شدن آن است و در واقع باعث تخلیه‌ی توده می‌شود و به این ترتیب به روند بهبودی کمک می‌کند.
کمپرس گرم همچنین به کشتن باکتری‌ها کمک می‌کند و بدین وسیله احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد و از التهاب جلوگیری می‌کند.
کمپرس گرم برای تخلیه‌ی توده در واژن
– یک تکه پارچه را در آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید.
– پارچه‌ی گرم را به مدت چندین دقیقه در ناحیه‌ی آسیب‌دیده بگذارید.
– این روش درمانی را ۳ یا ۴ بار در روز تکرار کنید تا زمانی که مایع کم‌کم تخلیه شده و از توده خارج شود.
هشدار: مراقب باشید که بافت ظریف ناحیه‌ی واژن را دچار سوختگی نکنید.

۴. روغن درخت چای

روغن درخت چای واقعا می‌تواند به تسکین درد و التهاب همراه با توده‌ی ناحیه‌ی واژن کمک کند. این روغن به خصوص برای درمان توده‌های بارتولین مناسب است.
روغن درخت چای نه تنها درد را تسکین می‌دهد، بلکه می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های مضر در ناحیه‌ی واژن کمک کند و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. در واقع، این روغن کمک می‌کند که توده طی ۱ تا ۲ روز تخلیه شود.
روش استفاده از روغن درخت چای برای تخلیه‌ی توده
– ۲ یا ۳ قطره از روغن درخت چای ۱۰۰٪ را با ۲ قاشق چایخوری روغن نارگیل مخلوط کنید. با استفاده از یک تکه پنبه، این ترکیب روغنی را روی توده قرار دهید. اجازه بدهید به مدت ۲۰ دقیقه بماند، سپس آن را با آب ولرم شستشو دهید. از این درمان یک یا دو بار در روز یا تا زمانی که مورد نیاز است استفاده کنید.
– همچنین می‌توانید ۳ تا ۵ قطره روغن درخت چای را به یک فنجان آب اضافه کنید. از ترکیب حاصل برای شستن ناحیه‌ی آسیب‌دیده چند بار در روز استفاده کنید.

رپورتاژ

۵. زردچوبه برای درمان توده در واژن

زردچوبه نیز برای درمان توده در ناحیه‌ی واژن عالی است. ترکیب کورکومین موجود در زردچوبه به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می‌کند که می‌تواند به مبارزه با درد و التهاب کمک کند.
علاوه بر این، زردچوبه یک ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی است، بدین معنی که می‌تواند به پیشگیری و درمان هر گونه عفونتی کمک کند.
– ۱ قاشق چایخوری زردچوبه و کمی روغن نارگیل را برای آماده کردن نوعی خمیر با هم مخلوط کنید. خمیر حاصل را روی توده قرار دهید و اجازه بدهید به مدت چند ساعت بماند. در نهایت ناحیه را با آب ولرم تمیز کنید. تا زمانی که کیست بترکد، این روش درمانی را تکرار کنید.
– همچنین می‌توانید یک لیوان شیر گرم را با یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه مخلوط کنید و ترکیب به دست آمده را بنوشید تا روند بهبودی تسریع شده و درد کنترل شود.
هنگام استفاده از زردچوبه مراقب باشید، زیرا ممکن است لکه‌های زرد رنگ روی پارچه و پوست ایجاد کند.

۶. سیر

سیر یکی دیگر از داروهای موثر خانگی برای درمان هر نوع توده در واژن است، و این تاثیر عمدتا به دلیل خواص آنتی‌بیوتیکی قدرتمندی است که سیر دارد. این ماده‌ی خوراکی کمک می‌کند تا باکتری‌های موجود در اطراف توده‌ها از بین بروند، و به این ترتیب خطر عفونت را کاهش می‌دهد.
سیر به تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان کمک می‌کند و در نتیجه بدن می‌تواند با عفونت‌ها مبارزه کند و روند بهبودی به این ترتیب تسریع می‌شود.
روش استفاده از سیر برای درمان توده در واژن
– کمی سیر خردشده روی توده بگذارید و اجازه بدهید به مدت ۲ دقیقه بماند. سپس آن را با آب ولرم خوب آبکشی کنید. شما می‌توانید این درمان را با استفاده از روغن نارگیل برای کاهش حس گزگزی که سیر ممن است ایجاد کرده باشد، دنبال کنید. این روش درمانی را ۱ یا ۲ بار در روز انجام دهید.
– همچنین، می‌توانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان یک حبه سیر خردشده را ۲ یا ۳ بار در روز بخورید و سپس یک لیوان آب روی آن بنوشید.

۷. آسپرین

شما همچنین می‌توانید از آسپیرین برای تخلیه کردن توده در ناحیه‌ی واژن استفاده کنید. خواص ضدعفونی‌کننده و ضد التهابی آن به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند و در عین حال خطر عفونت را کاهش می‌دهد.
آسپرین برای درمان توده در واژن
– چند قرص آسپرین را له کنید تا به صورت پودر دربیایند.
– کمی آب به پودر آسپرین اضافه کنید تا تبدیل به خمیر شود. به جای آب، همچنین می‌توانید از روغن کرچک استفاده کنید (این روغن نیز به کاهش التهاب کمک می‌کند و در روند بهبودی تاثیر مثبت دارد).
– خمیر حاصل را روی توده استعمال کنید.
– اجازه بدهید به مدت ۵ دقیقه بماند، و در نهایت آن را با آب ولرم بشویید.
– این روش درمانی را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

۸. آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا برای درمان توده در واژن بسیار موثر است.
این گیاه دارویی دارای خواص شفابخش و ضد التهابی است و به همین دلیل به فرایند بهبودی کمک می‌کند و التهاب را کاهش می‌دهد.
روش استفاده از آلوئه‌ورا برای درمان توده در واژن
– ژل آلوئه‌ورای تازه را از برگ این گیاه خارج کنید و آن را به طور مستقیم روی توده بگذارید. اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند و بعد از گذشت این زمان آن را با آب ولرم شستشو دهید. این روش درمانی را ۳ یا ۴ بار در روز تکرار کنید.
– روش دیگر این است که می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا را با ۱/۴ قاشق چایخوری پودر زردچوبه مخلوط کنید. خوب هم بزنید تا خمیری تشکیل شود. خمیر حاصل را روی توده قرار دهید. اجازه بدهید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند و بعد آن را با آب ولرم شستشو دهید. این روش درمانی را یک بار در روز تکرار کنید.

۹. ماست

یکی دیگر از مواد خوب که می‌تواند برای درمان توده در واژن مورد استفاده قرار بگیرد، ماست است.
ماست یونانی با داشتن باکتری لاکتوباسیلوس، می‌تواند سطح pH واژن را به حالت طبیعی بازگرداند. این ماده باعث مهار فعالیت ارگانیسم‌های عفونی می‌شود. این ارگانیسم‌ها می‌توانند سبب بروز عفونت شوند،‌ شرایط را بدتر کنند و روند بهبودی را به تاخیر بیندازند.
ماست همچنین، بوی واژن را کاهش می‌دهد.
روش استفاده از ماست برای درمان توده در واژن
– یک تکه پنبه را در ماست ساده خیس کنید و آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید. اجازه بدهید به مدت چند ساعت بماند، سپس آن را به طور کامل شستشو دهید. این روش درمانی را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.
– همچنین می‌توانید ۱ تا ۲ فنجان ماست به طور روزانه بخورید.

۱۰. سپیا

یک درمان موثر برای از بین بردن توده در ناحیه‌ی واژن که در طول زمان امتحان خود را پس داده‌، سپیا است. این ماده از رنگدانه‌های تیره و قهوه‌ای- خاکستری کیسه‌ی جوهر ماهی سپیداج گرفته شده‌است.
سپیا یک درمان موثر برای مبارزه با التهاب و درد ناشی از توده‌ی ایجادشده در واژن است. این ماده همچنین می‌تواند برای جلوگیری از به وجود آمدن توده‌های بیش‌تر استفاده شود.
سپیا در کلینیک‌های هومیوپاتی به شکل گلوله یا مایع در دسترس است. برای اطلاع از دوز مناسب، با پزشک‌تان مشورت کنید.

نکات پایانی

– برای جلوگیری از به وجود آمدن توده در واژن، از شریک زندگی‌تان بخواهید در طول رابطه‌ی جنسی ملایم باشد.
– کیست را فشار ندهید و آن را خراشیده یا سوراخ نکنید. برای کاهش خطر بروز عفونت اجازه دهید خود به خود تخلیه شود.
– این ناحیه را با یک وی‌واش ملایم به طور منظم بشویید و به این ترتیب آن را تمیز نگه دارید.
– هرگز از دوش واژینال استفاده نکنید، زیرا می‌تواند توده را تحریک کند.
– اگر توده دردناک بود، در طول دوره‌های قاعدگی، به جای تامپون، از یک دستمال بهداشتی استفاده کنید.
– برای جلوگیری از عفونت توده و شکل‌گیری آبسه همواره بهداشت این ناحیه را رعایت کنید.
– برای درمان توده‌ی عفونی‌شده در ناحیه‌ی واژن، ممکن است لازم باشد آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.
– در صورتی که ناراحتی زیادی وجود داشته باشد یا توده مدام برگشت داشته باشد، می‌توانید عمل جراحی هم برای حذف توده انجام دهید.
– افزایش مصرف ویتامین A، ویتامین B و روی باعث تسریع روند بهبودی بافت پوست می‌شود.
– اگر پزشک‌تان توصیه کرد، برای رد کردن احتمال سرطان، بیوپسی انجام دهید.

نوشته‌های مرتبط