جلوگیری از نیش پشه: 9 راه طبیعی برای پیشگیری از گزیدگی پشه

هیچ کس دوست ندارد پشه او را نیش بزند. گزیده شدن توسط پشه‌ها چیزی فراتر از قرمز شدگی و خارش ناشی از نیش این حشره است، در واقع این خون شما است که آن‌ها می‌مکند و این موضوع است که آزار دهنده است. به همین خاطر این نوشتار به روش های طبیعی برای جلوگیری از نیش پشه اختصاص دارد. با ما همراه باشید تا درباره روش های غیر شیمیایی و کاملا طبیعی و خانگی برای پیشگیری از گزیدگی پشه بیشتر بدانید. نه‌ تنها خون شما را می‌خورند، بلکه می‌توانند باعث به وجود آمدن بعضی از بیماری‌های منتقل شده توسط پشه‌ها بشوند. یعنی، خیلی راحت با خون‌تان آن‌ها را تغذیه کنید، بگذارید تخم‌های بیشتری بگذارند و در خانه‌ی شما برای خودشان خانواده‌ی پر جمعیتی درست کنند؟ البته که این کار را نمی‌کنید، اما ممکن است حتی نتوانید جلوی آن را بگیرید. اکثر آدم‌ها نمی‌دانند چگونه آن‌ّها را از خود دور نگه دارند چون پشه‌ها در نزدیک شدن به اهداف‌شان بسیار زیرک هستند. آن‌ها می‌توانند بوی شما را از فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری احساس کنند. زمانی را تصور کنید که بوی شما را احساس کرده‌اند و از دور به سمت شما می‌شتابند و شما تا زمانی که نیش‌تان نزنند متوجه حضورشان نخواهید شد. آدم‌ها باید از پشه‌ها باهوش‌تر باشند و شما می‌توانید همین حالا این کار را بکنید.

چه چیزی علاقه و توجه آن‌ها را جلب می‌کند

در رابطه با این که پشه‌ها بعضی از آدم‌ها را نیش می‌زنند، اما بعضی دیگر را نه، افسانه‌ای وجود دارد که می‌گوید این امر به خاطر نوع خون آدم‌ها است. پشه‌ها به نوع خون جذب نمی‌شوند، بلکه بیشتر بوی خون است که آن‌ها را جذب می‌کند. آدم‌ها بوهایی متفاوت از یکدیگر دارند. بعضی از آدم‌ها برای پشه‌ها جالب نیستند چون بوی‌ آن‌ها ترکیب‌های جذب کننده‌ی کمتری دارد. بعضی از آدم‌های دیگر حتی می توانند مغناطیسی برای جذب پشه‌ها باشند چون بوی آن‌ها اغوا کننده است. پشه‌های ماده همان‌هایی هستند که به دنبال بوی خوش و جذاب در آدم‌ها می‌گردند. آن‌ها برای تخم ریزی باید از آهن و پروتئین موجود در خون شما کمک بگیرند. بنابراین، اگر نمی‌دانید چه کار کنید که آن‌ها را از خودتان فراری بدهید و نگذارید نیشتان بزنند، چیزهایی وجود دارند که به عنوان عوامل پیشگیری کننده عمل می‌کنند.

۱. گرما و عرق

گرمای روی تن شما می‌تواند عامل جلب کننده‌ی پشه‌ها باشد. آن‌ها گرمای ناشی از عرق بعد از انجام تمرینات ورزشی را دوست دارند. وقتی ورزش کردن‌تان تمام می‌شود و بدن‌تان گرم شده است، عرق می‌کنید و حتی به نفس نفس زدن افتاده‌اید، شما به هدفی بی‌نظیر تبدیل می‌شوید. همچنین، عرق هم برای پشه‌ها بسیار جذاب است چون بعضی از ترکیب‌های شیمیایی وجود دارند که در عرق انسان هستند مانند ۱-اکتن-۳ال.

۲. دی‌اکسید کربن

تنفس و تولید کردن دی‌اکسید کربن نیز پشه‌ّها را جذب می‌کند. بزرگسالان دی‌اکسید کربن بیشتری نسبت به کودکان تولید می‌کنند و به همین خاطر است که هدفی وسوسه‌برانگیزتر هستند.

۳. باکتری‌ها

وقتی احساس می‌کنید عرق‌تان بو می‌دهد، یعنی این که عرق‌تان با باکتری‌ها مخلوط شده است. آنچه در عرق مد نظر پشه‌ها و مورد توجه آن‌ها قرار می‌گیرد تازگی و بی بویی آن نیست که از منافذ پوستی به شکلی تازه بیرون می‌زنند، بلکه باکتری‌ها هستند. باکتری‌ها ترکیب‌های شیمیایی تولید می‌کنند که پشه‌ها را جذب می‌کند. اگر اجازه بدهید عرق تازه‌تان مدتی تخمیر شود، پیدا کردن شما برای پشه‌ها کار راحتی خواهد شد. هرچه عرق‌تان بیشتر تخمیر شود، باکتری‌های بیشتری تکثیر می‌شوند.

چرا از دی‌ای‌ای‌تی (DEET) استفاده نکنیم؟

مشکلات مربوط به گزیدگی و نیش پشه‌ها قرن‌ها است که وجود داشته است و باور بر این بوده است که DEET موثرترین ترکیب شیمیایی برای مبارزه با آن‌ها است. صحبت از کارآمدی که می‌شود، DEET واقعا مفید است. با وجود این، اثرات جانبی بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانند برای بدن انسان‌ها مضر باشند. استفاده از DEET بر روی پوست‌تان مدتی طولانی و حدود ۲۰ ساعت از آن در برابر پشه‌ها، محافظت خواهد کرد، اما شما مجبور هستید اثرات جانبی مضر استفاده از آن را نیز به جان بخرید. استفاده‌ی زیاد از DEET  می‌تواند به سردرد، درد عضلانی، خارش پوستی، آب ریزش چشم، تنگی نفس، استفراغ و ضعف منجر شود. فقط تصور کنید که چگونه این ماده‌ی شیمیایی که حتی قادر است پلاستیک را ذوب کند در صورت استفاده بر روی تمام پوست شما چه خواهد کرد؟ به ویژه برای کودکانی که پوست‌شان مواد شیمیایی را سریع‌تر جذب می کند، استفاده از DEET به شدت نهی می‌شود. شما دوست ندارید پوست‌تان احساس خارش داشته باشد و قرمز شود، اما به نظر می‌رسد تماس داشتن با DEET نتیجه‌ای بهتر از این نخواهد داشت. با وجود این بسیاری از آدم‌ها به استفاده از DEET برای حفاظت در برابر پشه‌ها استفاده می‌کنند چون معتقدند ماده‌ی دیگری به کارآمدی DEET برای محافظت در برابر پشه‌ها وجود ندارد. اما این گفته نادرست است چون در واقع مواد طبیعی بسیاری وجود دارند که بی‌خطر‌تر، بهتر، و کارآمدتر هستند.

با ما همراه باشید و فهرست این مواد طبیعی را مطالعه کنید:

۱. اوکالیپتوس لیمو

اولین راه برای پیشگیری از نیش پشه به صورت طبیعی استفاده از روغن عصاره‌ی اوکالیپتوس لیمو است. استفاده از روغن اوکالیپتوس برای دور نگه داشتن پشه‌ها ممکن است به اندازه‌ی استفاده از  DEET تاثیر نداشته باشد، اما می‌تواند حداقل از پوست شما به مدت سه ساعت محافظت کند. DEET می‌تواند تا هفت ساعت از پوست شما محافظت کند، ولی استفاده از اوکالیپتوس لیمو سالم‌تر و بهتر است.

۲. تیامین بیشتر

تیامین یا ویتامین B1 نیز برای دور نگه داشتن پشه‌ها بی‌نظیر عمل می‌کند چون باعث می‌شود پوست به حالت ناخوشایندی درآید که پشه‌ها اصلا آن را دوست ندارند. استفاده کردن از ویتامین B1 بسیار ساده است چون فقط کافی است یکی از آن قرص‌ها را مصرف کنید. ویتامین B سالم است و حتی اگر دوز بالایی از آن را مصرف کنید خطری برای‌تان به همراه نخواهد داشت. هیچ ماده‌ی سمی نیست که برای بدن شما مضر نباشد. درباره‌ی نحوه‌ی مصرف ویتامین B باید با هر فصلی تغییر کند و تنظیم شود. در فصولی که پشه‌ها کمتر هستند روزانه مصرف یک عدد تیامین کافی است. در طول فصول پر پشه مصرف تیامین را تا ۱۰۰ میلی گرم در روز افزایش دهید تا با این کار از خودتان در برابر پشه‌ها محافظت کنید. در صورت لزوم می‌توانید ب۱۰۰-کمپلکس مصرف کنید.

۳. سنبل هندی

رپورتاژ

سوای آن که در برابر نیش و گزیدگی پشه‌ها لایه‌ای محافظتی روی پوست شما تشکیل می‌دهد، لاید کمی از آن را در باغچه‌تان نیز بکارید. پشه‌ها از طریق باغچه به خانه‌ وارد می‌شوند. اگر نتوانند به باغچه وارد شوند به خانه هم وارد نخواهند شد. قرار دادن چند دسته سنبل هندی در باغچه‌تان می‌تواند از شما در برابر پشه محافظت کند چون آن‌ها رایحه‌ی این گیاه را دوست ندارند.

روغن سنبل هندی گزینه‌ی دیگری برای کسانی است که به محافظت از پوست خود نیاز دارند. روغن معطر خالصی را انتخاب کنید تا ۱۰۰ درصد از بدن‌تان محافظت شود. برای حصول بهترین نتایج، این کار را با شستن پوست‌تان با صابون سنبل هندی آغاز کنید و بعد خود روغن را استفاده کنید. استفاده از سنبل هندی به اشکال مختلف واقعا می‌تواند مانعی بر سر راه پشه‌ها باشد.

۴. اسطوخودوس

انسان‌ها عاشق اسطوخودوس با آن رایحه‌ی خوش و فرح‌انگیزش هستند، اما پشه‌ّها نه! فقط چند قطره‌ روغن اسطوخودوس را نزدیک در یا پنجره بریزید تا آن‌ها از ورود به خانه‌تان باز دارید. بوی آن نه تنها پشه‌ها را دور خواهد کرد، بلکه رایحه‌ای خوش نیز در درون خانه‌تان پخش می‌کند. اگر این کار کافی نبود، برای محافظت بیشتر، کمی روغن اسطوخودوس به بدن خود بمالید.

با مخلوط کردن کمی دو قاشق غذاخوری روغن زیتون و ۳۰ قطره روغن معطر اسطوخودوس می‌توانید روغن بدن مخصوص خودتان را درست کنید. حالا که روغن در سرتاسر پوست شما پخش شده است، می‌توانید با خیال راحت به انجام فعالیت‌های خود بپردازید بدون آن که نیاز باشد نگران حضور پشه‌ها باشید.

همچنین اگر توسط پشه‌ها گزیده شدید، می‌توانید از این روغن روی پوست‌تان استفاده کنید تا احساس آرامش بخش و تسکین دهنده‌ای به شما بدهد. کاشتن کمی اسطوخودوس در باغچه نیز به همان اندازه‌ی مصرف گل‌ها یا مالیدن روغن روی پوست تاثیر گذار است. برای دور نگه داشتن پشه‌ها از خودتان فقط به بوی آن نیاز دارید.

۵. رزماری

استفاده از رزماری برای دور نگه‌ داشتن پشه‌ها را می‌توان با مصرف آن در غذاهای روزانه‌تان انجام بدهید. به عنوان مثال وقتی بیرون از خانه و به همراه خانواده مشغول استفاده از باربیکیو هستید، کمی از آن را به کباب‌تان اضافه کنید تا طعم بهتری به غذا بدهید و در عین حال از ورود پشه‌ها به آشپزخانه جلوگیری کنید. برای تاثیر بیشتر، از طریق گرم کردن یا سوزاندن عطر آن را پخش کنید. فقط کافی است راهی پیدا کنید که بوی رزماری را در بیاورید.

۶. سیر

در هر خانه‌ای سیر وجود دارد، و یکی از بهترین راه‌های طبیعی جلوگیری از نیش پشه‌ها استفاده از سیر است. دوست‌داران سیر باید خوشحال باشند چون می‌توانند خوراکی مورد علاقه‌ی خود را بخورند و پشه‌ها را نیز از خود دور نگه دارند. خوردن سیر باعث می‌شود بدن‌تان بوی آن را بدهد. بوی سیر خورده شده از طریق منافذ پوست بیرون می‌آید و مانعی در برابر حمله‌ی پشه‌ها ایجاد می‌کند. همچنین، تنفس شما نیز، که جذب کننده‌ترین عامل برای پشه‌ها به شمار می‌رود، اکنون بوی سیر می‌دهد. پس از افزودن سیر به غذاهای روزانه‌ی مصرفی خود پشیمان نخواهید شد. کسانی که سیر دوست ندارند می‌توانند از روغن یا لوسیون آن استفاده کنند و روی پوست‌شان بمالند. همچنین می‌توانید از اسپری سیر برای مناطق بیرون از خانه استفاده کنید.

۷. روغن چریش

روغن چریش معمولا برای پیشگیری از حشراتی که برای خوردن گیاهان می‌آیند استفاده می‌شود. حشرات و پشه‌ها تقریبا یکسان هستند چون به لحاظ دوست داشتن و متنفر بودن از یک سری بوهای خاص شبیه هم هستند. بنابراین نه تنها برای جلوگیری از ورود حشرات مفید است بلکه روغن چریش برای ممانعت از ورود پشه‌ها نیز استفاده می‌شود. فقط کافی است کمی از آن را روی پوست‌تان بمالید. برای کارآمدی بیشتر، آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید. مهم‌تر این که، روغن چریش در درمان برخی از مشکلات پوستی مربوط به قارچ و نیش حشرات من جمله پشه‌ها مفید است.

۸. نعنای گربه‌ای

در حالی که بسیاری از آدم‌ها معتقد هستند DEET مانع موثرتری برای نیش حشرات است، اما روغن نعنای گربه‌ای نیز یکی از مواد طبیعی فراوانی است که از DEET بهتر هستند. استفاده از DEET زیانبار است، اما نعنای گربه‌ای کاملا بی‌خطر است. حتی گفته می‌شود قدرت بازدارندگی و حفاظت روغن نعنای گربه‌ای ۱۰ برابر DEET است.

۹. خوارکی‌های کم پتاسیم

خوراکی‌های دارای پتاسیم کم نیز در حفاظت از پوست در برابر پشه‌ها مفید هستند. سبزیجات و میوه‌هایی مانند کلم، سیب، فلفل سبز، و هندوانه گزینه‌های مناسبی برای انتخاب کردن هستند. اگر این‌ها را دوست ندارید به سراغ میوه‌های دیگر بروید اما ترجیحا دست به موز نزنید چون سرشار از پتاسیم است. جالب است که حتی خوردن خوراکی‌ها می‌تواند شما را از نیش حشرات در امان نگه دارد. میوه‌ّ یا سبزیجات کم پتاسیم خود را انتخاب کنید و هر روز به عنوان میان وعده از آن‌ها بخورید یا آن‌ها را در وعده‌های غذایی‌تان بگنجانید.

 

نوشته‌های مرتبط