تعبیر خواب امتحان دادن: ۱۳ تعبیر دیدن آزمون و امتحان در خواب

خواب دیدن در مورد امتحان مدرسه یا گواهی‌نامه به طور مکرر رخ می‌دهد. آیا در این فکر هستید که چنین خوابی چه معنا و تعبیری می‌تواند داشته باشد؟ دراین نوشتار با معانی و تعبیر خواب امتحان دادن و آزمون آشنا خواهید شد.

۱. تعبیر خواب امتحان دادن به طور کلی

اگر در حال حاضر دانش‌آموز یا دانشجو هستید، دیدن خواب امتحان می‌تواند همان معنای واقعی را داشته باشد یا حاکی از ترس شما از امتحان باشد. مثلا اگر خواب ببینید که در یک جلسه‌ی امتحان حاضر نشده‌اید، احتمالا به این معنا است که همیشه از این بابت ترس داشته‌اید. در واقع ذهن ناخودآگاه شما است که به یادتان می‌آورد اگر ترس‌تان درست از آب دربیاید، چه‌قدر نگران‌کننده است.

اما در این نوشتار ما فرض را بر این گذاشته‌ایم که در حال حاضر محصل نیستید و به معنایِ پنهانی که پشت این خواب وجود دارد، می‌پردازیم.

۲. خواب دیدن در مورد امتحان‌های مختلف

دیدن خواب امتحان ممکن است به بخشی از زندگی‌تان که در حال حاضر رویش تمرکز دارید، اشاره داشته باشد. آیا این امتحان به گواهی‌نامه، امتحانات علمی مثل شیمی یا تست‌های ریاضیات مرتبط است؟ یا مانند امتحان انگلیسی ماهیتی کلی‌تر دارد؟

باید دقت کنید و ببینید که بخش‌های متفاوت آن امتحان یا تست را می‌توانید به بخش‌هایی از زندگی واقعی‌تان ارتباط بدهید؟ دیدن خواب امتحانی که در مورد گواهی‌نامه یا ریاضی است معمولا به شغل و زندگی حرفه‌ای‌تان ارتباط دارد. خواب امتحان که با مقالات و سوالات انتهاباز مرتبط هستند، معمولا توانایی شما را در زمینه‌ی مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی نشان می‌دهند.

۳. خواب امتحان دادن

وقتی خواب امتحان دادن می‌بینید، همیشه احساسات خودتان را در نظر داشته باشید. به طور کلی، امتحان دادن به این معنا است که در مورد شما قضاوت می‌شود. این قضاوت می‌تواند اهدافی باشد که برای خودتان تعیین کرده‌اید، یا می‌تواند به معنای اعتباری باشد که نیاز دارید از دیگران بگیرید.

آیا احساس اعتماد به نفس و آرامش فوق‌العاده‌ای دارید؟ آیا در خواب به راحتی جواب همه‌ی سوالات را می‌دهید؟ یا احساس اضطراب و خستگی دارید و به شدت خودتان را ناتوان حس می‌کنید؟ این احساسات منفی یا مثبت مستقیما با شیوه‌ی زندگی شما در حال حاضر ارتباط دارند.

شما خودتان را در همه‌ی زمینه‌های زندگی، خواه اجتماعی و خواه حرفه‌ای، ارزیابی می‌کنید.

شاید به این دلیل خواب امتحان دادن را دیده‌اید که در حال حاضر احساس می‌کنید تجربه‌ای دارید که قبلا نداشته‌اید، در مقابل دیگران وارد رقابت عظیمی شده‌اید یا برای فرصتی مبارزه می‌کنید که هیچ تضمینی ندارد، مثلا شروع یک کسب و کار تازه.

۴. خواب قبول شدن در یک امتحان

دیدن خواب قبول شدن در یک امتحان به معنای کامل کردن یک مرحله در زندگی‌تان است. شاید تغییر عمده‌ای را اخیرا تجربه کرده باشید، مثلا تغییر شغل، فارغ‌التحصیل شدن، ارتقاء، پدر یا مادر شدن یا حتی بارداری! شما شاد هستید و نسبت به دستاوردهای‌تان احساس اطمینان دارید.

اگر در خواب ببینید از نمره‌ای که در امتحان گرفته‌اید راضی نیستید،  ممکن است به این معنا باشد که هدف بیش از حد بزرگی برای خودتان تعیین کرده‌اید.

۵. خواب رد شدن در امتحان

زمانی که در خوب ببینید که در یک امتحان مردود شده‌اید، به دلیل مردود شدن‌تان فکر کنید. این دلایل ممکن است با شکست‌های واقعی‌تان در زندگی بیداری مرتبط باشند. ذهن شما زندگی بیداری‌تان را پردازش می‌کند و در تلاش است که از کوشش‌های بدون نتیجه‌تان مفهومی بیابد.

اگر در خواب ببینید که به دلیل دیر رسیدن مردود شده‌اید، ممکن است به این معنا باشد که باید زمانی را که در اختیار دارید بهتر مدیریت کنید تا از فرصت‌ها نهایت بهره را ببرید. اگر به این دلیل که گم شده‌اید، دیر به امتحان رسیدید، به این معنا است که در مورد آینده و اهداف‌تان مطمئن نیستید.

رپورتاژ

۶. خواب از دست دادن امتحان

اگر درخواب ببینید که محل برگزاری امتحان را گم کرده‌اید یا کلا فراموش کرده‌اید که امتحان دارید، به این معنا است که بخش یا مرحله‌ای زندگی‌تان را تکمیل نکرده‌اید. به عنوان مثال، ممکن است به مدت طولانی روی یک پروژه در محل کارتان، کار کرده باشید، اما در مرحله‌ی آخر شکست بخورید. شما نگران و خسته هستید.

۷. خواب یک امتحان بسیار سخت

این‌که در خواب ببینید که امتحان بسیار سخت بوده و شما مردود شده‌اید، می‌تواند به این معنا باشد که به خودتان شک دارید، و همین‌طور در مورد موقعیت‌های سختی که در حال حاضر سپری می‌کنید، نگران هستید.

۸. خواب آماده نبودن برای امتحان

زمانی که در خواب ببینید که عصبی هستید و به دلیل آماده نبودن برای امتحان احساس گناه دارید، احتمالا به این معنا است که برای اهداف شخصی‌تان به اندازه‌ی کافی آماده نیستید و همین احساس بدی در شما ایجاد کرده‌است. شاید برای تکمیل پروژه‌هایی که در محل کار دارید، مدام امروز و فردا می‌کنید. یا شاید برای تهیه‌ی هدیه‌ی سالگرد ازدواج‌تان، تعلل می‌کنید.

۹. خواب جا گذاشتن وسایل لازم در روز امتحان

این‌که در خواب ببینید که برخی اقلام را مثل خودکار، کارت شناسایی، ماشین حساب یا هر چیز ضروری دیگری را جا گذاشته‌اید، بسیار دستپاچه‌کننده است. فراموش کردن این اقلام جزئیات پروژه‌های شما را نشان می‌دهد. آیا نزدیک به پایان پروژه‌تان هستید و نگرانید که ممکن است برخی جزئیات را فراموش کرده باشید؟ یا شاید احساس می‌کنید که همه‌ی ابزارهای لازم را برای رسیدن به اهداف‌تان ندارید. خواب دیدن در مورد لوازم و وسایل لازم می‌تواند عدم اطمینان شما را در مورد آمادگی‌تان نشان بدهد.

۱۰. خواب درک نکردن سوالات امتحان

ممکن است در خواب ببینید که امتحان را به دلیل نفهمیدن سوال مردود شده‌اید. این نوع خواب مشکلات ارتباطی شما را در زندگی بیداری نشان می‌دهد. شاید، روابط و مشتریان‌تان را از دست داده‌اید به این دلیل که نیازها و درخواست‌های آنها را به درستی درک نکرده‌اید. یا شاید به طور غیرعمدی به آدم‌های مهمی در زندگی‌تان آسیب وارد کرده باشید.

۱۱. خواب تمام شدن وقت امتحان

این‌که در خواب ببینید زمان امتحان تمام شده و مردود شده‌اید، می‌تواند غم‌انگیز و آزاردهنده باشد. این خواب می‌تواند نشان بدهد که شما زمان زیادی را صرف فکر کردن و برنامه‌ریزی می‌کنید بدون که دست به کار شوید. شاید این خواب می‌خواهد به شما بگوید که برنامه‌ی زمانی‌تان را بهتر مدیریت کنید و همین حالا، قبل از آنکه دیر شود فعالیت‌تان را شروع کنید. ناتوانی شما از تکمیل کاری که شروع کرده‌اید می‌تواند دلیل دیگر این خواب باشد.

۱۲. خواب تقلب کردن در جلسه‌ی امتحان

چنین خوابی نشان می‌دهد که شما چندان نگران اخلاق و صداقت نیستید. این‌که در خواب ببینید در امتحانات تقلب کرده‌اید، نشان می‌دهد که در زندگی بیداری نیز نگران شکستن قوانین نیستید. البته این خواب کاملا منفی نیست، شاید بهتر باشد برای کنار زدن موانع راهکارهای خلاقانه‌تری پیدا کنید. هرچند چنین خوابی می‌تواند نشانه‌ی عدم احترام به یک موقعیت باشد که مستلزم درستکاری است مثل قوانین اجتماعی.

اگر درخواب ببینید که موقع تقلب کردن در امتحان، مچ‌تان را می‌گیرند، به این معنا است که دچار دستپاچگی و شرم هستید یا کاری انجام داده‌اید که استاندارد پایینی دارد. همچنین ممکن است خسته شده باشید به این دلیل که راه‌های میانبری که قبلا داشته‌اید دیگر به درد نمی‌خورند. البته معنای دیگر این خواب می‌تواند ارتباطی با مساله‌ی اخلاق نداشته باشد، مثلا این‌که رئیس‌تان از شما خواسته کارتان را به صورت متفاوت و به شیوه‌ی او انجام بدهید!

۱۳. خواب نوشتن یا طراحی امتحان

اگر در خواب ببینید که در حال نوشتن یا طراحی یک امتحان هستید، به این معنا است که استانداردهای بالایی برای دیگران دارید. شما دوست دارید قوانینی برای زندگی تدوین کنید و می‌خواهید دیگران هم همین کار را بکنند.

یا شاید فردی در سطح مدیریت هستید که نیاز دارد مدام به عملکرد آدم‌ها نگاهی داشته باشد. شما باید دیگران را بر اساس ارائه‌ای که در قبال شما دارند، قضاوت کنید.

اگر در اواسط یک رابطه‌ی جدی هستید، نوشتن یک امتحان می‌تواند نشانه‌ای باشد از اینکه در تلاش هستید که شرایط را پیش از دادن پیشنهاد ازدواج به فرد مورد علاقه‌تان، بررسی کنید. شما می‌خواهید فهرست یا مجموعه‌ای از سوالات را آماده کنید تا قضاوت‌تان به درستی انجام شود.

منبع dream-meaning
نوشته‌های مرتبط